overledenen. Schieting met de Bolle. Vogelschieling met de Bolle, Vogelschieling met de Bolle, BOLLESPEL. Vogelschieling met de Bolle. BOLSCIlIETIiVG MEN VBAEGT: Machine a 'Vapeur Dees onvolledig verslag, over eene feest, 't welk meer dan twee bladen zou vereyssclien om, naer behooren, beschreven te wor den, konnen wy niet eyndigen zonder aen onze deftige stad Aelst eeuenbyzonderen lof toe te zwaeyën. Behalve den rykeu en allerdeftigst sairtengestelden groep van den grooten dienaer Gods ei: vermaerden mirakeldoener, den H. Antoniusvan Padua, wiens neeld zegevierend tol troost en hooge bewondering, op de schitterendste wyze vercierd, in de processie prykle, was bei kol- legie onzer eerw. paters jesuilen ook met zyne overschoone ban nieren en sieraden afgekomen en bad daerby zynen studenlen- choor geleend, die voorzeker veel heeft bygedragen om den lnyster en de majesteyt van dees godsdienstig feest te verheffen. De statigheyd en gevolvolle juystheyd der gezangen, de uylgelezend- heyd en aen't hert sprekende harmonie der stemmen, begeleyd door zware koperen instrumenten, de deftige houding der heeren studenten van (Teerste familiën des lands, dit alles inaekte in dezen merkweerdigen stoet eenen zoo diepen indruk op de lallooze toegesnelde geloovigen. dat zy hunnogoedkeuriug en bewonde ring niet kouden verbergen. Aen u, M. Michel Schelfhout, be- stuerder der muzikale sludentenmaelscbappy'i hoeft er bier eenen hvzouderen lof toegezwaeyd te worden van u verwachten w v de zélfde medewerking voorde aenslaende processie, welke alhier, ter gelegenheyd van hel-houderjarig Jubelfeest der instelling van het broederschap van den grooten H. Anlonius van Padua, zal pla'els hebben. Dit is nu T eerste deel van deze meer dan voorlreffelyke pro cessie. liet tweede deel was toegewyd aen het Allerheyligsle Sacrament des Autaers, het welk door vier-eu-twintig wierookers was voorgegaen, door eene lalryke schaer geeslelyken begeleyd en door vier vremde bisschoppen omringd. Z. H. den bisschop van Gend droeg hel Allerheyligsle en was onmiddelyk gevolgd door de achtbare heeren senaleurs en volksvertegenwoordigers van ons ariondissement. Onmogelyk is 't ons de aendoening eu geest ver heffing te beschryven die de duyzende neêrgeknielde geloovigen hemeesterden, toen Z. II. op den prachtigcn aulaer welken in de vlakke uylgestrekle meerschen was opgeslagen, de benedictie mei hel II Sacrament gaf; onmogelyk ware het ons het minste slael- ken te geven van de verrukking waerin aller herten, op het zigt yau dit zieltreffend tooneel, als versmolten waren. Daerom zeggen wy, out te sluyten Gy alleen, o Godsdienst, zyt grootGy alleen zyt magtig om den mensch van het aerdsche af te trekken en lot het ware veïhevene te vervoeren en dan zou het nog tien keereü slechter zyn, want op zulk kou- leur staen de acht zaligheden gelyk eene tang op een verken. Doch wat is 't, als men duyvels eet kan men geen engels spuwen, en eerder zal men de binnen zien voorwaerls scliarten, en goud regenen dan uyt een geveynsd gemoed de waerheyd zien vloeyën. CORRESPONDENTIE. Besten vriend J. uyt C. wel bedankt over uwen schoouen brief. Hel spyt my dat ik maer twee N" meer te missen heb. SOLEMNELE MISSE TE St-LIEV-HAUTEM. Het is met innig genoegen dat wy het gevrocht van den eerw. heer Timmermans hebben aenhoord. Zeggen wy ronduyt: nog nooyt hebben wy iets grootscher en slatiger gehoord no$ nooyt hebben wy zulke eenhoyd en juystheyd in de nytvoering ontwaerdnog nooyt hebben wv, van kerkzang iets gevoeliger gevonden. De melody was, volgens ons dunkens, tn al hare deelen overeenkomstig met deu ziu en de kracht der woorden. Eene korte schets kan t it hewyzeu. - V*n de intrede (introïtus) der misse af, ontwaerden wv repds in den zang een zeker verhnel van de plegtigheyd, 't welk de geloovigen tol meerdeie godvruchlighevd opwekte. Daerop volgde den kyrie eleisoiy, vvaeriu de stemmen, by afwisseling van aerd, de ontferming, de rae- doogendheyd van den Allerhoogsteu mei zekeren drift schenen af ie smeeken. Volgde den gloria, die verrukkend is voornamentlvk bv het begin, toen alle die malsche, jonge en frissche stemmen, den engelsehen lofzang, volgens den ronieyiischen missel oenheften en toen uen de woorden: ET IN TERRA pax HOMINIBLS, alle de instrumenten zich met deze ver mengden. Men zou alsdan gezegd lu-bhen dat alle hunne herten als in den lieer versmolten waren, om Hem te gebenedyden, te loven, te aenbidden en Hem te dwingen, om zoo te spreken, de bede der geloovigen te aeu- hooren. Dezen zang is statig en grootsch. Het gezang tusschen den Epistel en het Evangelie,'*t welk men GRADUALE noemt, had deze byzonderheyd, dat aen de woordeu ALLELUIA, de instru menten eu de stemmen zich doorkruysten, al wilden zy te samen, elk op zyne wyze üytdrukken de vreugden en de blydschap, die eene chrietene ziel tot het eyndeioos geluk van het ander leven moet dragen. Den credo, behalve dat hy eene groote magt en majesteyt inhoud, doet zich kenmerken door de nabootsing of imitatie, voornamentlvk aen den incarnatus est alwaer men gemakkelyk verstaet dat den Zoone Gods den schoot zyns Vaders heeft verlaten om onze slavelyke natuer, tot onze verlossing, te komen aennemen. Deu resurrexit is niet min nagebootst, wyl ineu daer ontwaerd de blydschap der verryzenis. Met een woord dees stuk beautwoord volkomentlyk aen deu zin der woorden. Voor wat het offertorium betreft, alhoewel dit eenen gekenden lofzang is, daerin ontdekte men de toonkundige kennissen van onzen stadsgenoot, vermits de instrumenten de zoetluydendste en voortreflVlvksie akkoorden speelden. Den SANCTUS is grootsch en vol majesteyt nmer wat dees gezang veel effekt byzette, was het geschut des kanons op tour na elk geroep SANCTUS. Dit was, gelooven wy, eene verrassing, luaer die toch veel inaruk op de gemoederen inaekte, en ter zeiver tyd de geloovigen opwekte tot het groot mysterie der aenslaende Consecratie. Toen de Consecratie voorby was, zongen een dertigtal uytgelezene stemmen den ave ykrum, in faux BOURDON welk stuk zoo schoon en gevoelig is uytgevneid geweest dat menige oogeu der aenwezige grpereld stonden. Eyndelvk kwam - en ACNUS dei, in FAUX bourdon, het gevrocht van den eerw. beer Timmermans eervol bekioonen. Ziet daer eene schets, volgens ons dunkens, vau het werk van onzen geachten stadsgenoot. De beperking onzes blads laet niet toe er dieper in te gaen, maer zeggen wy nogtans eer en drymael eer aen hem um, als Aelstenaer, zoo veel'uen deze twaelf-houderdjarige jubelfeest te hebben bygedragen. Eer aen de heeren Seminaristen, die, met zoo veel kunde als gevoel de misse huns professors hebben gezongen. Eer ook aen de heeren inslruiuentisten, die, op eene buyteugewoone wyze de gevoelens huns directors hebben uytge- oeffend. Ten slotte, men mag van dees gevrocht zeggen, 'l welk den H.« August'mus eertyds zegde Tervvyl die zielroereude tooneu onze ooren slaen, komt door hun de waerheyd des godsdienst iu onze herten gevloeyd, eu deze verwent aldaer de gevo-dens van godvruchtigheyd. Welk gezegden vele met oas hebben kuunen ondervinden. Er is tegenwoordig een brocliuerken by vorm van samenspraek in omloop, 't welk de lietdadiglicydswet op eene klare, eenvoudige en duydelvke manier uyllegl én de bedriegeryën en valsclie streken der liberaiers predikanten en gazetten 'leenemael ver- gruyst. Dit brocbuerken heeft de gal der walgelvke Broedermin ontsteken, doen koken en overloopen, omdat dit scbuudblad bare listen en die harer makkers daerdoor ziet verydelen. Wilt men de i roeder min gelooven, er is op aerde niemand zoo genegen voor de waerheyd dan zy, niemand meer dan zy be mint de reglschapenhevd en alles wat trelfelyk is, maer '1 aerdig- sle van al is dal zy niet ophoud van leugeus met deu kilo, en bedrog met den meter te verkoopen, dit alles om de ligtgelooviue inensclieo op te vyzeij dal de KLOOSTERWET, gelyk zy de liéf- dadigheydswei noemt, de kloosters zal vei ryken, paters eu nonnen zal vetmesten, immers om «Ie eenvoudige niensclien wys te maken dat welhaesl de pastors alleen bet land zullen besturen en mei hunne keersdnmpers alle licht zullen uUdooveriWy zyn bescbaeiud voor de Broedermin dat zy zulkeu armen zeever durft blyven vertellen, daer zy moet gevoelen dal zulks niet kan blyven duren eu dat zv dus lol spot barer lezers, aeu deu scluud- pael der verachting zal genageld worden. Maer wat willen wy vau scliaemte spieken, de Broedermin is zoo veel bekwaem vau te blozen dan dei» kop vau een arduvnen posluer, ten ware nogtans zy bare roode muls over hare ver welkte republikaiicn ironie trok. Maer zy ziel er nu wulgelyk uyt, Overvloed van slof en te groote bezigheden dwingen ons anderinael verscheydene stukkeu lot opvolgeude Nrs te ver- scbtiyven. Een deel-lyk ongeluk is te Scbooaaerde dezer dagen gebeurd: de twee gebroeders Thriesl, den eeneu 21 jaren eu den anderen 12 jaren oud zyn aldaer verdronken. Alle dagen komen er te Sl-Liev-Hautem karavanen toe van bedevaerders uyt afgelegene paiochiën, die het graf des heyligen Liviuus komen bezoeken en deszelfs bystand afsmeeken. Voor leden woensdag heeft geheel ons Beggynhof, den eerw. pastor aen 't hoofd* zich derwaerts begeven om. godvruchtiglyk en lot stich ting vau een ieder.de overblyfsels van den glorieusen martelatr te vereeren en den H. Jubilé le verdienen. By besluyt van den heer minister van openbare werken, van 12 dezer maend, zullen de waters op den Dender getrokken en de scbeepvaerd onderbroken zyn zoo volgt: Van de Sluys van Willocq tol die van Papegnies van 19 july lot 15 augustus. Van de Sluys van Papegnies tot die van Geeraerdsbergen van 19 july tol 17 september. - En van de Sluys vau Geeraerdsbergen lol Deuderinonde van 19 july lol 9 augustus. Wy vernemen dal de kiezers van het arrondissement Sl- Nikolaes besloien hebben den minister van Juslicie, M. Nothomb, als kaudidael voor de aenslaende kiezing le nemen,, indien dezen heer de kandidatuer aenneeml, gelvk wy gelooven en ver hopen dat by zal doen. Wy wenschen de kiezers van dit arron dissement veel geluk en wy zyn verzekerd dal zy zich zullen bevlytigen om aen den beer minister eene ontzagwekkende meer- derheyd te geven. De prul brieven die brussélsclie kwanten bun toezenden, konnen zy voor een zeker gebruyk laleu dienen, wel veislaen als zy er goed genoeg voor zyn. De libera Iers zullen misschien mei eenen kaudidael afkomen. Wy zouden het wel willen om eens onzen grooten kieskele! naer St-Nicolaes te kon nen zenden ten eynde daer den liberalen kaudidael wel al te koken. Wv wachlen nog acht dagen, misschien zal er eenig licht over de zaek schynen. - V.-F. D'Hoop, Iicentiaet in godsgeleerdheyd en onderpastor vap St-Pieters, le Gend, komt benoemd le worden tol besluerder van bet Seminarie, in vervanging van M. L. J. Van deu Mende die professor benoemd is der zedelyke godsgeleerdheyd in het zelfde seminarie. M. M.-A. De Decker, onderpastor le Stekene, word onder pastor te Ursel. M. E. M. De Groote, onderpastor le Aygem, gaet over in dezelfde hüedanigheyd naer Siekene. M. H. F. Van den Bossche, gewezen onderpastor te Ruyen, is onderpastor benoemd te Denderwindeke. M. F. Collier, onderpastor le Wynkel word in dezelfde hoe- danigheyd verplaetst naer Aygem. M. P. J. Meerleer, coadjutor te Lovendegein, word onder pastor van O.-L.-Vrouw te St.-Nikolaes (Waes), in vervanging van M. Aug. Fiëvë die onderpastor word van U.-L.-Vrouw St.- Pielers te Gend. De opening van den yzeren weg van Audenaerde naer Gend beeft zondag 28 juuy plaets gehad. De vertrekuren zyn vaslgesleld als volgt: Uyt Audenaerde naer Gend, ten 7 uren 's morgens, ten 1 ure 50. m. namiddag, en 0 uren 's avonds. Uyt Gend, ten 9 uren 45 m.t 's morgens, ten 2 uren -15 in. namiddag, en ten 7 uren 50 in., 's avonds. De tusscliensiaiien zyn Eyne, Synghem, Gaver, Eecke en Naza reth (Piute). By ministerieel besluyt van 27 juuy zal er in de gemeente Ruyeu eer kantonale, leerwerkhuys opgeregt worden voor bet weven van linnen stollen, naer de verbeterde stelsels. Een besluyt van zelfden date benoemt lot leden der besluerlyke kommissie van gemelde leerwerkhuysMM. Reyntjeusburge meester le Ruyen Van Cauweuberghe. idem te BercheinVallez, idem te Russignies De Keyser, idem te Quaremont. De leden der kommissie zyn benoemd voor twee jaren. Men had aen de ingeroepene iniIiliens der klassen van i855, en 1854 doen gelooven dal de priesters de oorzaek waren dat zy moesten wederom onder de wapens komeu. Daer uyt sproten de geschreeuwen voort «nel welke cenige milifieus de voorbygaende priesters beleedigd hebbennu vernemen wy dat, door dezelfde lasternyen aengepoord, eenige miliiiens den beer pastor van Westende mishandeld en den beer coadjutor vau Per- vyse uylgejouwd hebben. Den 27 de/.er is le Zelzaele brand onlstaen in een houten huysje, toebeboorende aen den heer Ferdinand Pussemier van Gend, gelegen op eenige meters afstand van hel buys, bewoond door Pieler Mich iels en Donatus Berkmoes, beyde landbouwers. Eene party sperrehout, loebehoorende aen gemelde» Michiels, en naby bet huysje liggende, is de prooy der vlammen geworden. Spoedig toegebragle hulp heeft bet vuer echter belet meerdere schade aen te rigten. Het verlies door deu brand veroorzaekt word ten naeslen by op 100 franks geschat. Gansch de koninglyke familie, met den artsherlog Maximi- liaen, is woensdag, in het paleys van Brussel, hel ryk en prachtig bruydsgoed der prinses Charlotte komen bezigligen, dal iu eeneu der salons ten toou hangt, alsook de kostbare geschenken die reeds aen H. K. 11. van wege verscheydene souvereyneu toege zonden zyn. Te Hamme heeft eenen boschwachter Jan de Roos, den 26 er twee veldroovers in een klaverstuk ontdekt; deze hem ziende naderen, wierpen zich op hem. en rukten hem zynen sabel uyt de banden doch den boscbwachler had nog eene pistool, waerntede by eenen zyner tegenstrevers iu de borst trof. De toegebragle wonde is echter niet doodelyk. De twee veldroovers Anloon Tboeu, vader, en Ferdinand Thoen, zoon zyn aengehouden. Het openhaer ministerie heeft zich in appel voorzien ten laste van verscheydene kerels die, over eenige dagen door de korrektionnele regtbank van Brussel veroordeeld zyn in de zaek der wanorders van het eynde van mey. Men schryl't uyt Verviers in den nacht van 24 tot 25 juuy, is eene oude dochter met naem Laurent ia 'Grosjean, die alléén woonde le Batlice, verworgd geworden, zonder dat de gebun u bet minste gerucht gehoord hebben. Men vermoedde dat de doch ter Giosjeau eenig geld bezat; de reglei lyke over heyd heelt nog eeue som van 560 f. gevonden. Tol uu toe is deu pligtigeu onbe kend. DenoOjuny is den genaemden Victor Zuzé, werkman by den olieslager M. Vercruyssen, te Hamme, doodelyk gewond by het vallen van een stuk yzer van 20 a 25 kilogr. zwaer, dat in den molen op zyn hoofd viel van eene hoogte van 40 voet. Men scliryft uyt DurenEene sein ikkelyke gebeurtenis heeftop II. Sakrametilsdag plaets gehad in de gemeente Groshau. De processie kwam in de kerk tëriig te keereü, en den priester ging de benedictie geven toen plotseling den donder in de kerk valt eu al de aenwezigen onlver wierp. Wanneer zy eyndelyk tot hen zeiven gekomen Waren ontstond er eene onbescltryfelyke verwarring den vloer was overdekt met dooden eu gekwetsten. De geneesheeren die al hunnen iever byzetieden om de ongeluk- kigeu le verzorgen, IiebbeU 6 dooden en 11 gekwetsten geleld, waeronder 9 die in eenen wanliopigen slael vorkeeren. Eeue briefwisseling uyt den Haag, 25 juny, zegt dat het hollaudscb ministerie zich afscheyd van de overdrevene prole- slanlsche party, die hetzelve aen 't roer heeft gebragl, en dal het de meerderheyd der Kamers toenadert. By Sandomir, in Polen, zyn zeven huyzen allengskens in de aerde verzonken men ziel er niets meer van dan de toppen. De inwoouers hebben den tyd gehad om le vlngten en aldus te ootsuappen aen l et 'ot van Coré, Dalban en Abiron. De scbrikkindeien behooren tol alle landen. Ziet er hier een bewys van Zekeren genoemden Abel H. Fuller, van Groton, is laetst tweeinael verooideeld geweest voor sterkedranken ver kocht te hebben, hetgeen hem door de wet der Maine, onder wel Iers beheer hy geplaelsl is, verboden vas. Onder de geluygen ter belasting die legen hem waren gedag- vaerd, bevond zich zynen eygen zoon, een kind van twaelf a veertien jaren oud. Mynen vader, zegde den jongen, wel is waer, verborg de sterkedranken op zynen zolder waer hy die aen zyne kalanten verkocht, maer, in alle geval, konden die sterken dranken geen nadeel toebrengen, aengezien mynen vader zorg nam van die met veel water le mengelen Verliouw ii dan aen kinderen BUKGKHLYKEA-STAiVD. GEBOORTEN Mannelïk 4 g Vrouwelyk. 4 HUWELYKEN. Hyppolitus Campion, koopmansklerk, met Isabella Meert, zonder bero»p. Jacobus Sunou, wede. van J. J. De Meyer, twy ndersgast met Joanna Van Lieide, wed?. von L.- De Cock, naeyster. Petrus Iluys, dienstknecht, met Gudula De Comraer, dienstmeyd. Joannes Daple De Neef. Iwyedtrsgasl, met Isabella Jacob, werkvrouw. Alexander .Van de Velde, I wyndeisp.ast met Pelr. Collin, kantwerkster. Joannes Bte IJastiaens, solferstekmaker, met Maria De Neef, kantwerkst. Adrianus Van Cotiinkxloo, man van Joanna D'hoogp, zonder beroep, 78 j., Zonnestraet. Maiia Van Ranlbeeck, wede. \an P. J. Mtmnaert. zond' r beroep, 69 j., Molendriesch Corn. Van Miep.hem, 10 inaend. I ange- ridderstraet. Alexander De Wolf. man xnn C. F. Bamvcns, bedienden, 49 j.f Moleslraet. Anna M. Van de Meerssclie. wede. \an J. B. Spitlaels, zonder beroep, 63 j,, Eangeridderslrael. Amelia Van den Meerssclie, vrouw van P. J. F. Kieckens, zonder beroep, 45 j., Pontstrnet. Ludovic. Meert, schryver, 22 j.. Gendscheslia< t. Maria C. Van Lnngenhove, hovenierster, 46 j.. Mylbeke. Albenus Daens, twyiulersgasf, 18 j., Hoogstraet. Maria Galmaert, lij, Hoppemerkt. Bv Liv. DE WAEL te Erembodegein, op den hrusselschen steenweg, op Zondag 12 July ten 3 uren, naer dry schoone Wagenreepen van de besté kwalitevt en verder naer alle soorten van Koorden bcuoodigd voor de landbouwers. VOOR GELDPRYZEN, Op Maendag 6 Julv 1857. (tweeden Kermisdag) om 2 uren namidda" ter herberg den Posl-Hoorn, (e Aelsl. aen de Nieuwstraet-poort DE PKYZEN BESTA EN IN 1° Den Oppervogel fr. 20 2° Zydevoge! fr. 10 3" Idem. 10 fr. 4° Idem 7-50— en 5° Idem. 7-50. De liefhebbers worden verzogt zich te lalen inschryven van 1 lot 2 uren, om ten 3 uren juvst te beginnen.Den inleg is bepaeld op 1 fr. per man. Op Dynsdag deu 7 July om dry uren muniddag naer Geld-Vogcls by Seraphin DeSmedl, in de ROOS, buy ten de Ponls'rnetpoort. Te Aelst-Mvll eke in den Plaisanten Ui f, by Jean VAN GEIT. op Maendag 13 July, naer de volgende pryzen Dry zilveren Servies»n, twaelf CafFé-lepels en verdere pryzen in geld naer 't getal van mededingers. Het spel zal aenvang nemen om er urm namiddag juyst. Inleg 1 frank voor eiken mededinger, den welken zal gehouden zyn zyn eygen spel te spelen. Bv J. MEERT in den Snoeck te Aelst, op Maandag 6 July 1857, (tweeden kermisdag) om 4 men namiddag. De prvzen zullen baslaeu in <.e]d naer 't getal der mededingers, inleg I frank per man den welken zal gehouden zvn eygen spel ie spelen. Deze schieting was aengekondigd op Dynsdag 7 July, maer nu zal zy plaets hebben op Maendag 6. Naer zilveren Pryzen, bestaende in twaelf Zilveren Lepels en Fourchelten met Louchet of Dienlepel, en twaelf Zilveren Gaffelepels, By Fr. DE BRUYN, in de HopprUurs. op de Hopmerkt te Aelst. Deze pry spinning word gegeven by middel van eenen kleynen inleg. Te beginnen Zondag 5 July ten 2 uren namiddag. Het reglement is iu herberg aengeplakt. Ei'nen EERSTEN KLERK van Notaris voor de slail Gend.Zicli le bevragen ten bureele van dit blad oodt r de initiates. G. 1). Van 10 Peerden kracht. Zoo goed als ttieuio le Koop. Zich te bevragen ten bureele dezes blads onder de letters J. J.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3