Schieting met de Bolle GROÖTE VEBKOOPÏNG, Definitieve Toewyzing Openbare Verkooping VERKOOPING Groote Verkooping broedermin, gy zuil my dan misschien mei nl. dryën eene klop ping konnen geven. Zoodan( konfrater-uyl flc Sc/ieWe, goeden moed, goede couragie en eene aengename rusle. De Schelde. (Al weggaende mompelt :J Loop naer de galg, 'k wenschle d'ak u nooyl gezien had. Wy moeien de aendacht onzer lezers inroepen op de gebeur tenissen welke dezer dagen in llaliën en in hel koningryk van Napels plaels hebben gehad zy behooren ze te overwegen in de tegenwoordige omstandigheden. In Piemonl, een land waer men allyd veel, ja zeer veel, toege geven heeft aen de revolutiemakers, ontsiaet er schielyk eenen opstand men verkiest daer voor de stad Genua, waer hel volk ontevreden is over eenige maetregelen die genomen zyn geweest door het gouvernement en die de belangen dezer stad benadeeligeu. l>e revolutiemakers poogeu twee slerklen in te nemen, maer hunne onderneming mislukt. Ten zelfden tyde trachten hunne makkers zich meester te maken van Livorno, in Toskanen vreedzame burgers en mili- laireu worden verraderlyk in de straten aengerand en gedood hel gevecht duert er 25 uren, en er word veel bloed vergoten. Nog allyd in hel zelfde oogeublik ontschepen er oproerlingen in het eyland Ponza, koningryk van Napelszy zyn goed gewapend; men schat de krygsbehoeflen, in hun schip 'gevonden, op een millioen franks weerde; aenslonds stellen zy de gevangenen in Vryheyd, steken het rood vaendel op en roepen Leve de Republiek! Dus wierden er dry aenslagen op dry verschillige punten van {taliën ten zelfden tyde gepleegd doch hier hy bepaelden zich de werkiugen niet der revolutiemakers het schynt dat de sameu- zweering die stelliglyk gesmeed is door den bloeddorsligen Mazziui en zyne aenhangers, zich uytslrekle door gansch Italien, en zelfs in verband stond met degene in welke men te Parvs de moord van Keyzer Napoleon heraemd heelt. Men weet immers dat er in deze hoofdstad verscheydene Italianers aengehouden zyn als verdacht van een komplol tegen het leven van den Keyzer gemaekt te hebben. Het was dan eene uyigestrekle beweging welke op eene alge- meene omwenteling moest uylkomen. Italien, Vrankryk en mis schien nog andere landen moesten de looneelen worden der revoluliönnaire woede. Piémonl zelf, dat zoo veel opzigt heelt voor de omwentelaers, vond geene genade by hen dit ongelukkig land ging tol hunne voorwacht dienen 't was daer dat het teeken der wanorders gegeven wierd 't was daer dal mén wapens en krygsbehoeflen byeenzamelde om onschuldig bloed in het koning ryk van Napels te gaen vergieten'l was een piemonteesch stoomschip 'l welk diende om de krygsbehoeflen te vervoeren T was Piémont, met een woord, dié'het middenpunt was der roode republiekaeusche samenzweeringen. Belgen, weest op uwe hoede Den Journal d'Anvers doet aenmerken dat het politieke stelsel van het liberalismus kort maer veelbeduydende is. Tol daed- zaken gebragt, komt het hierop uytvryheyd in alles, maer vry heyd Voor ons alleen Bv gevolg, zegt dit dagblad, willende liberalen de vryheyd van 'tonderwys, als hel maer geen katholyk onderwvs is. a Zy willen de vryheyd van testamenten te maliën, op voor- waerde dal den leslamenlmaker geene giften zal geven aen den katholyken godsdienst. Zy willen de vryheyd der liefdadigheyd, op voorwaerde dal deze niet diene om den godsdienst te verdedigen en deszelfs Vyanden te bevechten. Zoohaesl de klerikalen zich durven beroepen op eene dezer vryheden, men moet ze bestryden met alle slach van dwaelredens entoen dezen middel niet gelukt, men moet dezelve tot de stil- zwygeudheyd dwingen door de lasterlael, de uytjouwingen, de uytschuyfelingen en door alle slach van beschimpingen/indien zy daer nog niet naer luysleren, men inoel ze aenranden in hunne wooningen, men moet hunne glasruyten met kasseysteenen in stukken smyten, hunne eygendommen in brand steken, met een woord, men moet zich ten hunnen opzigte overgeven aen al de buylensporigheden die de beestelykste woede kan ingeven. Men moet den priester uyt de scbole jagen, den religieus uyt' zyn kloos ter, den katholyken volksvertegenwoordiger uyt hel parlement eyndeiyk, men nioet overal den godsdienst eens voor goed aen dé deur zetten. Den heer miniser van justicie heeft de eer afgezegd hom door de kiezers van 't arrondissement Sl-Nicolaes aangeboden van namelyk als hunnen volksvertegenwoordiger gekozen te worden Dees besluyt is een waer ongeluk voor 't land, wy aenzien het als eene openbare ramp, omdat er hier zulke schoone gelcenhevd was deu eerloozen francmagonsbugt eens voor goed teliescha- men, en hem eene duchtige les te geven voor al zvne schandalige lasteringen en verfoeyel.yke leugens die tegen dén treffelyksten tegen den achtbaersten en tegen den weerdigsten justicie-minister dien 't land ooyt gehad heefl, zoo roekeloos waren uylgebraekt Wy betreuren het besluyt van M. Nothomb des Ie dieper omdat beweegredens die, volgens ons, ongegrond zvu, hem hebben aen- gespoord hel zelve Ie nemen. Doch hel zy, wy hebben de verze kering dal dezen del'tigeu en geleerden slaelsman weieens zal gevrokeu worden van al de ongeregligheden en boosheden die de verwoedde razerny van den francmagonsboel als eenen sl'oom op hem gegoten hebben. Olie zal boveudryven CORRESPONDENTIE. Zeer beminden Vriend J. uyt C "v doet uwe zaken allerbest. Met zulke mannen kan men goed werk maken. Hertelyken dank. M. D. VV. uyt G. Ik kom daer niet tusschen, 'k heb teveel op mynen rug, en daerby ik ken den persoon in kwestie niet Geeerden Vriend C. uyt B. er zal aen uw verzoek voldaen worden. M. V. uvt B. gy moogt nog tien brieven schryven, gy zult geen antwoord krygen. Gy weet waerom, 't is u mondelings gezegd en dit moet u vergenoegen. W AENBELANGEND BERIGT. Ter geWenhevd der luysterryke processie welke op den 15 July binnen de gemeente Sl-Lievens-Essche zal plaets hebben, zullen er aen gematigde pryzen, goede dranken en eetwaren te bekomen zyn in al de voornaemste herbergen van het dorp der zelfde gemeente. VÓLKS-LIEDEREN VOOR DE TYDSOMSTANDIGHEDEN, Stem te souviens-tu. 1. Ontwaekt ontwaekt gy katholyke Belgen Zielwaer het ras der frai cmaQ'ons u leyd Uw land, uw kerken wilt het gaen verdelgen Uw piiesters dooden, in zyn dolligheyd. Maer al te lang, hebt g'u laten bedriegen Door Hit gespuvs in d'helle uytgebroeyd, Gelyk den duyvel, kan het niet als liegen. Eii alle valsehheyd heeft het uytgestroeyd. (bis). 2. Het heeft u eerst, door vel schynheyl'ge woorden, Doen peyzen dat het uwen godsdienst mint. 'T was immers nooyt iet anders dat wy hoorden Dan schoone godsdienst o gy hemelsch kind Maer 't was om zyne booslieyd te verbergen, En u te vangen in zyn loozeh strik. Dit ras kan immers niet, als d'hemel tergen, En dient aen God en mensch tot grooten schrik. (bis) 3. Nu toont die satans bend, watzy zou willen Nu heeft zy goed het masker afgelegd. Zy heeft getierd, in hare duyvels grillen Geen priesters meer noch eenig goddelyk regt De koriings troonen zullen wy verbreken,- De Paters moeten allen oen het strop Op Paus en Bisschop, zullen wy ons vreken. Die allen dooden wy, meteenen klop. (bis). 4. Ja belgisch volk, dusdanig zyn de plannen Gesmeed door liberaters-frtuicmagons Die schelmen zullen steeds te samen spannen, Om al wat groot en hevlig is, by ons, Aen hunne helsche razerny te slagten En te voldoen aen hunnen dorst naer bloed. *T en zy gy wederstoet, uit al uw' krachten, En God gestadig bid voor uw behoed. (bis). 5. Zy hebben reeds bêgonsf, die duyvels rassen En hunnen helschen drift, in 't werk gesteld. Het klooster van Jemmap ligt al in asschen, De Broeders zyn er, tot de dood, gekweld, liet krucifix en kelk wierden verbroken, Maria's beeld wierd ook er niet gespaerd. Het priesterkleed, wierd in het vuer gestoken, De Jacobins zyn er geêvenaerd. (bis). 6. Dit is maar eene proef, van al de daden, Daer, 't goddeloos gespuvs der francma^us, Welhaest ons vaderland zal tneê beladen. O God wy bidden u behoud het ons Zoo niet zal 't priestersbloed, in volle stfooraen, Vergoten zyn, en al wat deugzaem is, Zal voor zyn goed en leven mofeten schroomen Want by dat ras, is geen behoudenis. (bis). 7. Afgrvs'lyk ras, 't wilt revolujie maken En Belgen land gansdl: onder boven doen. Dat werk, fabrieken, stiel en handel staken, Dat volk en armen lyden, dat zy bloên. De framatJons en andere schöbejokken Voor volk en armen hebben geen gevoel. Als zy maer meester zyn der beste brokken, Dat arm en ryk vergae, in het gewoel. (bis). 8. Zeg dan o Belg wilt gy uw God behouên, Wilt gy Uw vaderland niet zien vergaen, Wilt gy niet vallen in duivels kloüweo Wilt gy niet alles zien aen stukken slaen Zeg vloek aen al die francmoconsche listen, Zeg weg met al dat franCmaQor.sch gespuys. Weg weg met al die booze ongodislen Dat zy in d'hel verzinken met gedruvsch. (bis). De zangmaetschappy van Wieze heeft besloten, op zondag 9 Augusty aenstaende eenen luysterryken Konkoers-Festiva! van koorzang te geven, ten evnde de schoone en vrye kunst van zang, met meerderen iever te beoefenen en voort te zetten. Tot deze feest zyn de meest in kunst gevorderde societevten van het omlig gende uytgenoodigd en eenigen hebben aireede eene gunstige antwoord doen- toekomen. Geene verergernisgevende gezangen zullen by dit feest geboord worden want dit is het punt by deze jonge bloevende societeyt met nauwkeurigbeyd onderhouden. Onzen geeerden konfrater, den heer Victor-Constant Du Caju, eenen der uylgevers van hel weekblad den Onpartydigen van Dendermonde. komt aldaer in den nog jeugdigen ouderdom van 58 jaren te overlyden. Het weekblad en' de drukkery zullen nogtaus, door dezen voorval, geene verandering ondergaen, alles zal op den ouden voel blyven. M. L -J. Van den Hende, professor van zedelyke godsgeleerd- heyd in het seminarie Ie Gend, is lol eerekanonik der hoofdkerk van St Raefs benoemd. MM. B. Cosyns en C. Mallhieu, priesters in hel Seminarie te Gend, zyn onderpastors benoemd, den eersten te Bevere by Audenaerde en den tweeden te Wynkel. Hel is stellig, dat de burgerlyke huwelyks-inzegening van prinses Charlotte en den aerlsbertog Maximiliaen 'zal gedaen worden door Ern. den kardinael-aerlsbisschop van Mechelcn, niet in de kerk van St. Ter Goelen, maer in de oude kapel van de koningin der Belgen, in bet paleys des konings te Brussel. M. Ch. de Brouckere burgemeester der s'lad Brussel, bye- staen door den gemeente-secretaris, zal de fonclie uytoefenen van amblenaer van den burgerlyken stand voor de formaliteyten der Ceremoniën, die bel geeslelyk huwelyk zullen voorafgaen. Men sehryfl uyt Geeraerdsbergen, 4 july Zyne Hoogw. den bisschop van Gend komt" lieden in deze stad, om de kinderen bet II. Vormsel Ie bedienen. Ten dien eynde is de Brugstraet met gedrapeerde boomjes beplant tot aen de kerk die fraey versierd iseene plaels word verveerdigd waer den achtbaren kerkvoogd voor die plegtighevd bel bissChoppelyk gewaed zal aentrekken. Men denkt dat Z. Hoogw. bier eeni"e dagen in liet kollegie veiblyven zal, om bel hevlig Sacrament des Vormsels in de omliggende parochiën aen de jonge lieden die niet gevormd zyn, te gaeo uytdeelen, en dan later den 15 dezer maend, de processie le St-Lievëns-Essche by te woonen. Het \erbond heeft in zyn Irelste Nr over de tienden gezee- verderd. Wy zullen daerover klappen. Onze kermis is hier rustig afgeloopen, er is nogal lamelvk veel volk in de stad geweest. Wy verzoeken vriendelyk de persoonen die annoncen zen den ons deze allyd ten laetsten des vrydags morgends te doen geworden. BURGERLYKE1V-STAJVD. GEBOORTEN j|Mahheltk 4 ly Vrouwelyk. 6 OVERLEDENEN. Gerardus Van den Bossche, man van J, Hauwelaert, herb. 44 j.. Zonne- stroei.—Bened. Backaert, man van E. Van Haffel, kleerm.. 39 j., Kalfstr. Phihppina Maes, vr. van E. Spanoghe, byz. 76 j., Zoutstr. EXPOSITIE TE BE VEREN, BY ANTWERPEN. Die schoone Tentoonstelling word in der daed belangryk 260 kostbare voorwerpen versieren reeds de zalen. De zeven eerste tafereelen eens Kruyswegs, door M. Eug. Van Maldeghctn, eersten prvs van Roomen en portretschilder onzer Koniiiglyke familie, zyn vooral der aendacht weerdig. Een aental liefhebbers zyn ze komen uenschouwen zy beweeren dat eiken doek op zyn eygen een waer meesterstuk is, en dat Belgiën tot heden niets d'-sgelyks, inet zulke levendigheyd en treffende" kl-uren, in godsdienstigen styl heeft voortgebragt. Ongetwyfeld zullen alle kunst vrienden van gelyken oordeelen. De tentoonstelling is alle dagen open. By Dom. RAES in de Klok, achter de Kerk te Nieuwerkerken, voor een Zilveren SERVIES en Geldvogels, op Zondag 19 July, té beginnen om 3 uren namiddag. Men verzoekt de Societeyten van tegenwoordig te zyn. Ten sterfhuize der Echtgenoten M. Victor De Clippele en Jouffrouw Anna Christina Van Lil, te Smeerhebbe-Vloer- zegem, door het ministerie van den Notaris DE CLERCQ en van den GreHier BY L, beide le Geerardsbergen, van Een schoon Mobilair; 2.5C0 flagons goede roode en witte Wynen en eene hoeveelheid ouden Franschen van 1811 12 schoone en goede Trekpaerden, van 5 tot 9 jaren oud, 3 schoone croisés, 1 schoon Engelsch Merrie-rvpaerd, 4 tweejaerlingen en 4 Veulens 18 schoone en goede Melkkoeijen, 11 Vaerzen, 7 Kal vers, 1 Stier en 2 jonge Stieren 12 groote Verkens, waervan 2 halfvet; Pluimgedierten: Kalkoenen, llinnen, Kiekens en Duiven; 2 schoone Chars-a-banes, waer onder eenen nieuwen 2 schoone Speelkarren, waervan eene op dyssel en Trem- men; 8 Wagens, waeronder eenen van veertien en 2 van elf centimeters breedte, 1 Tremkar, 2 Haelkarren met de stukken; 2 Stortekarren, Ploegen, Eggen, Sleden, Zwin gen, Keten, Haanassuren, 4 Voituerharnassuren, 2 Za dels, Toornen, Breidels, Kar- en Wagenwyten, Dorsch- Zaei- en draeg Kleederen. ORDER DER VERKOOP1NG Dynsdag 14 July 1857, 's morgens, de kleine huishoude- delyke voorwerpen; Om 2 uren nanoen, de Koeybeesten en Verkens. Woensdag IS July 1857 's morgens, de overblyvende kleine Huismeubelen en het pluimgedierte; 'S middags juist, de Paerden, Veulens, Voituren, andere Rytuigen en het Landbouwersalm. Donderdag 16 July 1857 's morgens, het brand- en ge- zaegd Hout; Om 11 uren 's voormiddags de voornaemste Meubels en de Wynen. Des noods, den vierden dag liet vervolg der verkooping. Het bof te Smeerhebbe-Vloersegem, alwaer de verkoo ping plaets heeft, staet op 20 minuten afslands der statiën van den yzeren weg te Idegcni en Santbergen. De liefheb bers hebben alle gemak om 's morgens te komen en 's na middags te vertrekken. ZATURDAG 1» AUGUSTY 1857, Om vyf uren namiddag, by d'heer Vanderhacglien Café du Nord, aen de statie van den yzeren weg te Aelst, door den Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst, VAN 1° Een gerieflyk HUIS. met nieuwen Acliterbouw te Aelst, in de Lange Zoutstraet sectie A, N° 1105, bewoond door den lieer Vanderliacghen-De Backer. Verhoogd fr. 9600-00. 2» Twee perceelen LAND te Lede, aen den Olmendrrcef, by het kasteel, le samen groot 45 aren 49 cent. sectie C, N°" 325 en 527. 'Gebruikt door d'heer De Letter te Lede. Verli. ft. 5720-00. Van een IIUIS aen den Molendries te Aelst. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst zal gelyk het behoort openbaerlyk verkoopen Een kloek en gerieflyk HUIS, met grooten acliterbouw en een are 33 centiaren Ene, gestaen en gelegen te Aelst, aen den Molendries gekend len kadaster Sectie A671komende van de eene zyde aen hef Huis van de weduwe en kinderen Cornells en van de andere aen dat van de Gezus ters Meert, vroeger Louis Ba«»;eux. ln gebruik zonder schriflelyke luier by den voerman Theophilus Callehuul. Een deel van den koopprys zal er rentewyze mogen op blyven loopeu. ZITDAGEN Initel Donderdag 16 July Verblvf Donderdag 30 July 180 Telkens om 3 uien namiddag by d'heer Zylmans, au Poivt de Eer aen de aert te Aelst. Voor verdere inlichtingen zich te vervoegen ten krfntoore van voor noemden Notaris. Men kan er ook gestadiglvk Groote en Kleine Kapitalen bekomen op voordeelige conditiën. Van Meubels, ilalm, Beeslen en Vrugten te Velde in de Gemeente Elene. De Ontvanger DE BEER te Leeuw or gem, zal als magthobber over de belanghebbende kinders Magerman op Woensdag 15 July 1857, om 8 ure voornoen 't hunnen huize te Elene, laten verkoopen door bevoegd ambt. Eerst alle de Meubelaire.voorwerpen als Tafels, Kassen, Stoelen, Ilorlo- gie, veel aerd- steen- yzer- koper en tinwerk, Kuipen en Kern, Wan en Zwingelmeulen, Ploegen, Hegge en Sledde, Koois-liarnassuren, Hooi en Strooi, Mest in den hof. 3 beste Melkkoeien, gereed om te kalveren, en dienende om te werken, een vet en een ander Varken. Vervolgens 3 hectaren Vrugten te velde bestaende in Rogee, Tarwe, Haver,, Boonen en Pataters. De Beesten zullen om 1 ure nanoen verkogt worden. V'an VRUGTEN te Velde op het hof te Klopmans te Blasius-Bouclé. De Ontvanger DE BEER, tc Leeuwergem, zal op Dynsdag 14 July 1857# tu 1 ure nn noeti, namens hun hun en verdere belanghebben laten ver- oopen 30 hectaren VRUGTEN te velde, bestaende in Rogge, Mastelukn, Tarwe en vroege Pataters. Verdeeld in koopen 'telks gerieve'. Men zal vergaderen aen 'i hof te Klopmans te Blasius-Bouele.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3