BURGERLYKEIY-STAIVD. GEBOORTEN |^™K J j 13 OVERLEDENEN. SALLE Mi BAINS. Sell ie ling met de Bolle, St-Lievensfeest te Esscfae. Openbare Verkooping VERKOOPING OPENBARE VENDITIE BEKENDMAKING. Definitieve Toewyzing Anna C. t)e KoninCk, vr, van C. F. Mendrickx, winkel., 53 j., Leopold- str.Camille Seniinck, 5 m., Gendschestr. Vitalis Clinckaert, man va» Fr. Vaiiderhevden, herbergier, 49 j., Schaerbeke.Joannes B. Koster- linck, mar. van Ros. Wesemael, Huydevettersgast, 29 j., Brabanlslr. Petrus Verstraeten, daglootier, 63 j., Schaerbeke. —Frans Wellekens, ma» van J. M. Meganck, schaliedekker, 57 j St. Jobstraelje. Parfaitement organisée, ouvertc tous les jours de la Semaitte les Dimanclies excoptés. Che/, les Frères de Marie, rue longue des Chevaliers, a Alost. Le prix des bains est tres-modéré. In het Brouwershuys, aen de kerk le Aelst, naer Zilveren goedkoop verhuerd, dat alle boeren /ouden wenschen en vurig smeeken mogten zy nu dë tienden betalen en aen den prys van eertyds de goederen pachtendan konden de boeren die alles moeten pachten en buren, ryk worden, terwyl zy nu al bun zweet naer hunne evgenaers moëteti dragen. Daet by itog zyit er tegen woordig zoo veel en zoo drukkende contribution le leggen, dat er den end aen verloren is. Het zyn de conlribuliën van den stael, Van de provincie, van de Stad die in deplaest der tienden gekomen zyn. Hel zyn den slaet, de provincie en de stad of gemeente die dus de groote, de eenige tieiideheffers zyn, het zyn die liende- hcffers die 't volk onder den last der tienden doen bukkenen meermaets bezwyken. Indien eerlyds de priesters tienden ontvingen, 'l was omdat zy noclt stiel, noclt handel, noch neering mogten doen, 't was omdat jv noch winkel noch hedryf mogten houden, en gelyk gy wel weet, zy waren geene priesters geworden om van honger te sterven, ■zy moesten immers toch leven Nu kan men geen bondeken houden of men moet er tienden ■aen de stad voor betalen er is geene deur, geene venster, gëene schouw in onze buyzen of wy moeten ër aen 'staet, provincie en gemeente tienden voor betalen men kan geen peerd, geenert knecht, geen meyssen houden of de tieiideheffers van 't gouver nement slaen met hunne handen wyd open om er tienden voor te ontvangen; men kan geen tleschken genever, geen verkens- zendeken, geen hespken, geen sluksken vleesch) geen tripken in de stad; brengen of de hatelyke tiendeheffers der stad slaen gereed om er tt tienden voor af le persen nten kan geene karre kolen, geen sioksken hout, geen planksken, geen steentjen in de stad voeren, of 't is allyd tienden te leggen nten kan geen winkelken houden, geen liet minste affaireken doen, zelfs geen broksken brood in den mond steken of men moet er eerst tienden voor betaeld hebben.Met een woord, er kan byna niets uytgepeysd worden wacrop de groote tiendeheffers van gouvernement, pro- cie en gemeente niet liggen te loeren gelyk gieren om er tienden van op le strvken. De Schelde. (Tot de Broedermin en 't Verbond.) Konfrators, ■dit is aerdigen klap niet waer De Broedermin en 't Verbond. Ja, dit is aerdigen klap waer tegen niets te zeggen valt. Den Denderbode. Wacht ntaer een beetje, terwyl ik aen 't afgeven ben, zal ik doortrekken en De Broedermin. Konfrater Denderbode, 't is al genoeg, wy zullen van de tienden zwygen, ik word flauw en moet wat eten. Den Denderbode. Ha dit is eene andere kwestie, wy zullen dan onze 'Conversatie voor van daeg staken, ntaer binnen acht dagen moet ge weèr gereed zyn. De kwestie der tienden moet geheel uytgephiyscht en er moet onderzocht worden waertoe de tienden van gouvernement, provincie en stad gebruykt worden. Als ik op 'dien thema zal komen, zult gy misschien nog flauwer worden. Bus tot de naeste week en scherpt alle dry wel uwe hersens. Salut. Be plegtige godsdienstige feest, die voorleden Maenaag te St- liievens-Essche gevierd is geworden, is gelyk deze van Hauthem, eene onvergetelyke gebeurtenis die op eene onuylwischbare wyze in de gëheugenis van al wie ze heeft bygewooud zal gegriffeld blyven. Gelyk de inwooners van St-Liev.-Hauilrem, hadden de Esschenaers ai lihn beste gedaen om de gemeente en de huyzen met Iriompli'bcgens, zegekransen, jaerschriflen, spreuken, wim pels, vlaggen bloemtttylen en alles wat het decoratievernufl kon uyldenken le vercieren. Op de nytgeslrekte gemeenteplaels was eeuen prachligen aütaer opgeslagen alwaer, gelyk te Hauthem, het 11. Misoffer eerst door Z. H. den artsbisschop van Utrecht gelezen en dan ponliftcaellvk door Z. H. den bisschop van Gend gecelebreerd wierd. Na de mis, hebben de leerlingen van liet Collegie van Geerardsbergen «enen hertroerenden lofzang ter eere van den H. Livtnus gezon gen, welken veel indruk heeft gemaekt. Dan heeft Z. II. onzen achtbaren, bisschop een vlaemsch sermoon gedaen 't geen alle herten ontroerde, ntaer vooral was den indruk zienlyk op het gelaet der groote menigte aenwezigen uytgedrukt, als den yveri- gen prelaet, na zyn^ acttspraek, niet de vaderlvkste aendoening uytgainide Leve Si-Lieven, Leve het geloof, weike geroepen door duyzende monden niet den meesten geestdrift Iterhaeld wierden. Het is met de innigste voldoening dal wy gehoord en gezien hebben dal de leerlingen van hel verutaerd Collegie van Gee rardsbergen de ntis hebben nytgevoerd die hunnen kondigen en verdienstvollen professor, den eerw. lieer Teurekens had santen- gesteld. Zulke uylvoeringen van zulke stukken zyn merkweerdige akten die by allen kunstliefhebber in 't herte dringen en döen zeggen dit ie der moeyle weerd dit hooren wy wel eens maer misschien nimmer zal ons dit geluk le beurt vallen. Des namiddags om twee en half ure is de plegtige processie uytgegaen en des avonds 0111 6 uren wederom binnengekomen. Nooyt, wy zeggen hel met de innigste overtuiging, hebben wy iets zoo prachtig en luysterryk gezien. De processie van Hauthem was overschoen, en maekte alle byzondcre beschryving onino- gelvk; nu deze van St-Liev. Essclte moest er in geenen deele voor wyken, en daerin stemmen alle toeschouwers overeen dat de twee begunstigde gemeentens in haren schoot gezien hebben 'l geen nog uintmer in de grootsle steden des lands gezien is geweest. By al de plegtigheden hebben bisschoppen en hooggeplaelsle geestelyken van de versclteydene oorden der aerde tegenwoordig geweest. Holland was vertegenwoordigd door zynen achtbaren artsbisschop van Utrecht; den ny'tgéstreklen Indoslau, Asiatische landstreek, door Z. H. den bisschap van Almira en aposlolyken vikaris van Agra; Belgiën door den yverigen bisschop van Gend met zyne lalryke Itooge en leegere geestelyken; Africa door onzen landgenoot, den eerw. heer Impens enz. enz. Verdere aenmerkingen gaen wy hier niet maken alles wat wy over de feest van Lievens-Hauthem gezegd hebben /ouden wy moeten herhalen; eyndigen wy dus dees artikel met de geestelyke en gemeenteoverheden van Essclte veel geluk te wenschen over de vlvligheyd en goede verstandhouding met welke zy geived- yverd hebben om deze helangrvke feest zoo veel weerdigheyd by te zetten; zeggen wy byzonderlyk eenen weigenteenden dank aen den achtbaren lieer burgemeester, die zoo edelmoedig zyn hnys heeft ter beschikking gesteld om onze Hoogwcerde Prelaten met hun gevolg op het aIlerlreffelykst te ontvangen; zeggen wy dank in '1 algemeen aen al wie heeft medegewerkt om deze godsdiens tige feest zoo veel ntogelyk le verluysteren. CORRESPONDENTIE. Zeer geachten vriend D. uyt G. lot morgen, Maendag, zeer waerschynlyk in den voormiddag. Ontvangen van onzen herlvriettd V. B. nvt S. Vi franks. Maer, man, gy hebt van uw woord niet geweesi. Met d'eerste geiegenheyd zal ik uw hoofd tusschen twee ooren zetten. Mynh. en vriend S. uyt B. ik kan 11 niels loezeggen. Als ik kom zult gy my zien, maer als ik kan komen zal iS' tydelyk op mynen post zyn, wees daerop gerust. Woensdag avond is té Denctermonde eenen vréeslyken brand nytgeborsten die de niefiWe kapel eri een deel der achtergebouwen Van hét nietiw Maricotlëhkloosler vernield heeft. Men kent de óorzaek van deze famfi biet. De schade is aenzienlyk zoo aen de gebouwen als aen het fftdbiliair welk laelsté zoo men berekend heeft een verlies Vari i(J a 12 duyzend franks zal ondergaen. De gebouwen waren tègeri brdiidgeyaer verzekerd. Al de plaelselykè overlieden ën dë pompiers van Gend die ontboden engekomen wareii hebben gevVedyverd om den brand le blussclien. Zonder de géndschè pompiers zöti de ramp onberekenbare onheylen naer zich gesleept hebben. Den I I dezer, is eene brandramp uitgeborsten in hel ge hucht Schaerbeke, le Aelst, in een gebouw dat tol droogpiaets dér hoppe dient. Al wat liet inhield is door de vlammen verslon den geworden: Het verlies bedraegl 1000 fr. Den heer P. F. pastor le Selzaeié sedert 1815, is den 10 dezer in den ouderdom van 66 jaren overleden. Te Nederhasselt heeft den afgestelden burgemeester Steppe, met den schepen De Neve en vier gendarmen de arcltiven der gemeente uyt het Gemeentehuys gehaeld om ze naer een ander Gemeentehuys over te brengen. Deze overbrenging is met omstan digheden vergezeld ivaerover de justicie waerschynlyk zal uyt- spraek te doen hebben. Wy zullen er op lerugkeeren. Ter geiegenheyd der kiezing van 21 dezer, zal er eenen huytengeivoonen konvooy zyn van Lokeren naer S|-Nikolaes mei stilstand op de Duyzend Appels. Dien konvooy zal tiyt Voriuren van de dry klassen samengesteld zyn. Het vertrek van Lokeren zal plaels hebben 's morgends om 8 uren 30 minuten en zal le Sl-Nikolres 0111 8 uren 50 minuien toekomen. Men schryft uyt DendermondeEen ivonderbaer geval in den echten zin des ivoords, deed zich zondag morgend in onze stalie op. Den heer Ragheuot, onder-statieoversten; slapte over- haestig de wachtzael uyt, niet het inzicht zich naer den overkant le hegeven, toen den express treyn, die juysl aenkwam, heat in de heupen raekle en eenige stappen verder le midden der sporen wierp, ivaerna hy lellerlyk over reed. Eenen angstkreet steeg van onder de menigte op, en men dacht niet minder dan een verminkt lyk terug te vinden. Doelt hoe groot was niet verwondering van allen, toen men den heer Ragbenot zag opstaen en lachend zynen weg Vervoorderen i by had namelyk de tegeuwoordigheyd van geest gehad zich uytgestrekt ten gronde slil te houden en aldus liet konvooy over zyn lichaem te laten glydeit. De kermis van Rupelmottde welke zondag pl3ets had, is door eene treurige gebeurtenis verstoord geworden. Er ontstond namelyk een gevecht tusschen burgers van Rupelmonde en buy- lenlieden, men zegt van Basele. Ër ivierd gebrtiyk gemaekt van stokken en men trok zelfs de kasséyen uyt den grond om er mede te werpen. Vruchteloos poogde men de vechters te bedaren. Eenen zeeldraeyer, M. Schoeters, gehuwd en vader van versclteydene kin deren, is zoo zwaer mishandeld geworden dat Ity dood ter plaets moet zyn gebleven. Eenen anderen persoon mei name Van Kerck- hove, moet ook zwaer gewond zyn geworden. Twee dienstboden van den Leopolds-wvk te Brussel, vrydag om 5 uren en half 's morgends zich naer eene der merklen van de slad begevende, ontwaerden in het voorby trekken van liet Park, het l'ykje vau een pas geboren kind van het mannelyk ge slacht, volkomen naekt en op hel zand uytgestrekt, op zeer w'ey- nigen afstand van 't hekken regt over den Berg van het Park. Eenen polilie-agent, van deze ontdekking verwittigd, spoedigde zich om binnen het Park le dringen, en liet lykje naer het Sinl- Jans-hospitael te dragen. Uyt de eerste aenschouwing is het ge bleken dat het kind levendig geboren was en eenigen tyd geleefd Ittyl. Later zal een nader onderzoek bevestigen of de dood eene naluerlyke oorzaek heeft gehad of wel of zv moet toegeschreven worden aen eene misdaed. Men verhaelt ons eene reeks dramatische en tevens zeer misdadige gebeurtenissen ivaervan de gemeente Isque dezer laetste dagen het tooneel is geweest. Eenen genaemden Wargee, uyt hel dorp Hoevlaert, onlangs uyt het gevang getreden alwaer hy vyfiien jaren dwangarbeyd had uytgedaen, Straffe wacrop gebragt was degene van eeuwigdurenden dwangarbeyd waertoe hy verwezen was geweest uyt hoofde eener moord, had tydens de laetste dagen der voorgaende week. eene pooging lot verkrachting gepleegd op een meysje van vyftien jaren, jufv. Xbehoorende aen eene achtbare landbouwersfamilie van liet gehucltle Maleyse afhangende alsmede heigene van Hoeyiaert, van de gemeente Isque. Deze verfoeyelyke pooging mislukt zynde ten gevolge der lus- schenkomst van 's ntcysjes vader die op slaenden voet zyne klagt indiende, viel Wargée in de geweldigste woorden tegen den vader uyt, en zwoer dat Ity ziclt zou gev-oken hebben over het kwaed, zegde hy, dal men Item wilde aendoen. Deze bedreygirtg moest niet lang wachten vau ziclt le verive- zeniyken. Zondag avond, 't sliiylen der kermis van O.-L. Vrouw ten Woude, alwaer Wargée zich lustig vermaekt had, vertoonde zich het vuer in de schuer afhangende van de woonst van d'lteer X....,'en de openbare geruchten waren het eens om Wargée van deze ramp le beschuldigen, welke evenwel, de spoedigst bvge- bragte hulpmiddelen, vrv geringer maekten dan den brandstich ter het waerschynlyk verhoopt had. Toen den brand gebluscht was, begon men Wargée overal op te sporen doch hy was gedurende uyt zyne nooning verdwe nen, en, toen men 's anderendaegs morgends op nieuw uylging om hem te ontdekken, had den pligtigen aireede zich zeiven geregt door zich te verhangen aen den tak van eenen boom die op weynigen afstand van zyne wooning stond. Over dry dagen hebben eenige jongens, te Luyk aen de Maes spelende, een digt gesloten fleschje gevonden, waerin zich liet volgende met potlood geschreven briefje bevond Namen, I july 1857. Ik ben te Namen. Het leven is my ten laste. Ik spring in de Maes. Mogelyks zal myn lyk nooyt ivedergevonden worden, maer dit fleschje beval ntyne laetste wenschen, die eens zullen terug gevonden worden. Ik laet geheel tnyne forluyn aen den heer S.... zoon fabriekant le D....11 (die namen slaen in volle letters ge schreven) hel is mynen besten vriend. Dat hy die dit brieije vind, het aen dien lieer overltandige; hy mag zeker zyn eene goede belooning le ontvangen stellig zal hy deze gift doen ter nagedachtenis van eenen vriend die hem bemint. (Gel). P. N. P....n, koopman te Clt. (Die namen zyn ook itt volle letters geschreven). Is die wanhopige daed stellig begaen, of wel is dit briefje het werk van eenen kluchtspeler De justicie, die hel briefje in handen heeft zal daervan eerlang ingelicht zyn. Een voermanshuys van Verviers, zegt een dagblad dezer stad, dat betigt is van smokkelary ten nadeele van hel sledetyk octrooy, heeft voorstellen van overeenkomst gedaen. Het zou eene om van 60,000 fr. betalen. Pryzen, bestaende in 1° Eenen zilveren Soeplepel voor den Oppervogel 2° Twee zilveren Servicen voor de twee Zyvogels. 3° Zes zilveren Cnffélepels voor de kleyne vogels. Den Inleg zal wezen 1 frank of 11/2 frank volgens het getal schutters. Om te beginnen den Zondag 19 July in den namiddag. <58^ WERKIIUYS van Goud Zilver en Diamanten. Van een HUIS aen den Molendries te Aelst. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst zal gelyk het behoort openbaerlyk verkoopen Een kloek en gcrieflvk I1UIS, met grooten achterbomv en een are 33 centiaren Erve, gestaen en gelegen te Aelst, aen den Molendries gekend ten kadaster Sectie A, N° 671. komende van de eene zvde aen het Huis van de weduwe en kinderen Cornelis en van de andere aen dat van de Gezus- Z ters Meert, vroeger Louis Barbieux. In gebruik zonder scnriftelyko huer by den voerman Theophilus Callebaut. Een deel vun den koopprys zal er renlewyze mogen op blyven loopen. ZITDAGEN Instel Donderdag 16 July io-r- Verblyl' Donderdag 30 July J Telkens om 3 uren namiddag by d'heer Zvlmans, AU Pont DE Fer, aen de Vaert te Aelst. Voor verdere inlichtingen zich te vervoegen ten kantoore van voor noemden No'aris. Men kan er ook geslndighk Groote ön Kleine Kapitalen bekomen op voordeelige conditiën. Van Meubels LandbouwgereedschappenOpstruikstaende TarweMestaluinGeerstKoornAerdappelen Klavers Vlas, Hooi en twee Kalfkoeiën, ten hove van de weduwe Francies Janseghers, te Herdersem aen de Biesstraet. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst zal op Dings dag 21 July 1857, om 9 uren voormiddag, openbaerlyk verkoopen, alle de Meubels, Iluis- katheilen. Landbouwgereedschappen, Rogge en Tarwe Stroo, huishou- delyke voorwerpen, bestaende namelyk in Tafels. Stoelen. Kassen, Koffers, Koper, Tin en Yzerwerk, Geleize en Aerdewerk, Melkkuip en Kern, Vleesch- en Waschkuipen, Eemers en Ledekanten, Beddinggoederen.. Stoof en toebehoorten, Kruiwagen, eenen Abeel, 1 Olm, 1 Notelaer, staende aen de Hofstede, alsmede de volgende op struik staende Vruchten, te Herdersem 1" 17 aren Tarwe aen den Bautermeerscb. 216 aren Mestaluin aen den Beker. 3" 10 aren Geerst, id. id. 4° 17 aren Koorn, j(]# id. 5° 27 aren Aerdappelen, id. id.6° 9 aren Mestaluin aen de Hofstede. - 7° 4 aren Aerdappelen, id. 8° 16 aren Klavers 2c snede op den Landsheere. 9® 24 aren Vlas 10° 4q aren llooigras reeds ingeoogst. 11° 10 aren Geerst De koeien zullen 's middags verkocht worden. Faillite van Ph. Van Branteghem. Van gemaekte MANSKLEEDERENWolle en andere Broeksloffen, te Aelst. Deurwnerder K0TER1S, zal, ten aemooke van den heer Mvokaet Von- derhevden, in zyne hoedanifiheyd van Curator ter gemelde faillite en aen de woonst van genaennden Van Branteghem, in de Molenslraet te Aelst, op Maendag 20 July 1857, om een tier nanoen en desnoods den volgenden dag, openbaer venditie houden van eene groote hoeveelheyd gemaekte MANSKLEED ER EN, als Pantalons, Gilets, Bovenvestèn, Paletots, Laken Mutsen, benevens Wolie en andere Brockstoflen, grauw Katoen en andere Winkelgoederen, twee Tongen, Loketten, Plinten, Spiegels en verder» Mobilaire voorwerpen. De verknoping zal geschieden met gereed geld en 10 ,0or d'onkostcn. DE V1DTS-PINS, Goud- en Zilversmid te Aelst in de Kerkestraet N° 5, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat hy ten zynen buyze een VVerki.uys heeft opgeregt voor bet verveerdigen van alle Goude, Zilvere en Diamante voorwerpen alles na de laetste mode, alsmede van alle Kerk- Ornamenten, welke hy verkoopt nert de geringste pryzen, hy waerborgt de goede hoedanigheyd van alle die voorwerpen. Hy koopt en neemt ia betaling nen de volle weerde, bet oud Goud, Zilver eu Diamanten. Hy maekt en repareert aen heel kleyne pryzen, alle de goude, zilvere en diamante voorwerpen, de ïfpnratien worden seffens afgemaekt en den zelWen dag afgeleverd als men bet verlangt. Te bekomen by J. B. DE GANSEMAN, op de Vaert, beste Bouwgerief, zoo als Kepers, Ribben, Pan- en Plnfondlatten, al van beste kwaliteyt. Aen zeer voordeeligen prys. ZATURDAG I" AUGUSTY 1857, Om vyf uren namiddag, by d'heer Vanderhaeghen Café du Nord, aen de statie van den y/.eren weg le Aelst, door den Notaris D'IJüYGELAERE. le Aelst, VAN 4° Een gerieflyk HUIS, mei nieuwen Achlerbouw te Aelsl, in de Lange Zoutslraet seelie A, N° 1163, bewoond door den beer Vanderhaeghen-De Backer. Verhoogd fr. 9600-00. 2° Twee perceelen LAND ie Lede, aen den Olmendrreef, by het kasteel, le samen groot 45 aren 49 cent. seclie C, Nos 525 en 327. Gebruikt door d'heer D. De Letter te Lede. Verb. fr. 5720-00»

De Denderbode | 1857 | | pagina 3