ZONDAl! JULY 1857. ELFDEN JAEUGANG. - R' 369- Vertrekuren uvt de Statie Aelst NAER: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 25 July 1857. De liberatersmuyleryën en hare gevolgen. Zyn daervan nog andere bewyzen Slotrede. Maetregels. Leeger Onderwys in Oostvlaen- deren. Dfntlm.K 5,35 9-25 1*2-10 3-13 6-50 8-30. Geud, BruSR.-, Ostende 8-20 12-10 0-00 Lokeren 5 35 1*>-I0 3-15 6-50 00 6-50 9-25 11-45 3-00 6--4U «-15. Uoch. Brus, Anlw. 5-35 9-25 11-40 3-15 6-51 Leuv Tkien Lnyk5-356-50 9-25 11-40 3-15 6-40 Verv LandStTuiven.5-35 6-50 9-25 11-40 3-15 <irnd 8-2012-10—2-55-8-50 3-15 6-50 le klas lanjjs Druidermonde. Korlrvk, Monscruen, Kvssel lan;;s Lede) 8-20 12-10 2-55 3-15 - 6-50. Doornyk, Ryssel (langs Ath 6-502-300-00 Nin. Oeerardsb. Ath, 6-509-252-306-40. rjj Bergen, Quievrain6-509 252-30 6-40 Te lede staen al de konvoys. Te idecerc staen deie vertrekkende van Ath 6-50 10-» 5-20 en deie vertrekkende van Aelst 6-50 -9-256-50. Staen te cysegem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-f0 des morgens en 8 50 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 9-30 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-50 9 25 's morg. 2-30 en 6-40 des avonds. Van Denderleeuw 7-00 's morg. 2-4Ó m 6-50 des avonds. VA* LOKF.ni-.* AER Dendermonde, Aelst 7-30 9-20 3-00 5-459-00. Ninove, Geerardsbergen, Ath 7-30 9-20 - 0-005-45. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, l.okeren 0-00 10-» 5-20. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-5010-»5-20—7-15. Brussel langs Denderleeuw) 6-5010 5-20 7-15. Gejid, Brugge, Ostende 6-50 - (langs Lede.) 10-» 5-20 7-15. VAN v*n NAER Aelst, Bruss, Ninove, Ath 5-15 —8 4511-» —2 15 6-007-30. VAN BRUSSEL VAER Aelst, Gcnd 7-30— 11-20 —2-00 6JM8-00 Ninove, Geeraerd-b, Ath langs Denderleeuw) 6-15 9-15 2-00 6-00. VAN NDC.KUONOE NAER: Brussel langs Aelst) 7 55— 2-lu - 6-13 I. tlech.) 5-558 55 -9-503-357-20. Aelst, 6 30 7 53 51-43 '2 10 - 6-15 9-25. BEN DENDERBOBE In vreoide landen vroeg» men hoe het gekomen is dat Belgiën zich met de onuvtwischbare vlek heeft laten be dekken dat een handvol bedorvene studenten en siraet- schenders of eanaillevolk gedurende dry volle dagen hebben konnen oproer maken, zonder dat het gouvernement, de politie of de administratie er zvn lussehen gekomen Men vraegt nog hoe liet mogelyk geweest is dat de groote ineer- derhevd des volks liebbe konnen verdragen dat men ver nielde, moordde en brandde, zonder dat er zich iemand legen verzet lede lie Civilla Cattolica vraegt of de kalholyke Belgen zich gelyk de Piemontezen zullen laten foppen en den slaepdrank innemen dien men hun aenbied Wy zullen daadzaken afwachten tot antwoord op die vraeg. Die daedzaken zullen in de geschiedenis aengeooekt worden tot eeuwige schande Oer sterke, en lot eerloosheyd der lafherïigen. Velennoglansbegrypen.dat het den godsdienst is, die, in den grond, het byzonderste mikpunt van de ge- dunge acnvalleu der liberale secte is. Maer zullen de katholyken den moed hebben limine byzondere belangen voor de geheyligde belangen der Kerk le slagtoll'eren Om iemand van de verdediging der lieyligste zaek af te trekken, is meermacls de vrees van eene impopulariteyt die hem bedreygt, of de voldoening die hy vind in eene bedrieglvke populariteyt, waerdoor hy gestreeld word, niet genoeg geweest Passeren voor eenen mensch die de wereld kent, die zich ter hoogte der omstandigheden weet te houden, die zich door het fanatismus niet iaet meeslepen, eyndelyk een tretfelyk en gematigd man schynen, dit alles is wel het sacrificie weerd van eene <i wet die door eene souvereyne volksmeerderheyd voor- gesteld isEn hoe meer die meerderheyd zal toegeven aen den oproer die zcgepraelt, hoe meer men zich' zal he se dekken met den mantel der zoogenoemde gematigheyd die hare tegenstrevers niet milt overwinnen, n Men moet bv dit kletste voegen en die met koel ge moed onze nationaliteyt Iaet verdelgen door eene bende 'bacnstroopers, die niets anders benogen dan de vernieti ging der kalholyke religie, dan zieh zelve, door de moord en door de dtefle van eens anders goed, le verryken. Dat men ons niet kome zeggen dat wy den aerd en het gedrag onzer liberators van binnen en buyten de kamer overdreven, want als men de daedzaken des oproers na- gaet, als men overweegt hoe den oproer is aengesteken, geleyd en voltrokken, bvzonderlyk als men inziet wat er te Brussel, te Antwerpen is gebeurd en met rvpen raed de groflu vd overlegt der moordery en brandstichting die te Jnmmappes den stempel der eeuwige schande op den bel- gischen grond gedrukt hebben, dan kan er geene kwestie van overdryving zvn. Als men dit alles inziet, zeggen wy, moet men niet aerzelen te zeggen dat de liberaters van Bplgiën zvn 't geen de Mazzinigasten overal zyn, dat zy tien deze laetste bende toebchooren, en gehoorzamen aen de bevelen van dien rampzaligen socialistischen verdelger- ponjardeerder, die dorstig is naer 't bloed gelyk den uytge- droogden grond naer water. Ja, om dit verder klaer en duydelyk te bewyzen, hoeven wy slechts de gezegdens der liberatersdrukpers en de liberale redevoeringen aen le halen. Wy gaen hier eenige feylen bvbiengen die gcenen hoegenaemden twyfe) laten. Reeds den 4 Janry 1831 schreef het francmaQonsblad, le Journal de Bruges, dat Mazzini en Kossuth de edelste verknochtheden waren aen de zaek der armen, DE EDELSTE FIGUREN VAN ONS TYDSTIP Van welke liberalerssoort is den dolziimigen, die, den 20 Janry 1856, in eene francmayonslogie te Luvk, onder de algemeene loejuychingen, uvtbraekte dat men den EER- LOOZEN, dit is den katholyken godsdienst, moest verplet teren, of er onder bukken Wat is 't voor eenen kerel, dien schandframafon die Mazziui tot aen deu hemel verhefte op 't oogenblik dat dezen moordenaer het ponjaerdstelsel aenprees hem groette ais weerdig van de hoogste bewondering Zyn het de liberaters zelve niet die beleden hebben boe zy tot ilazzini gegaen zyn en hoe wel zy ingelicht zyn nopens al de schreden en inzigten van dien belschen pon- jaerdleeraer In den Messager de Gand van 29 Janry 1856 vind men deze veelbeduydende regelen, die de kuyperyën der libe raters, Mazzinigasten en riddêrs van liet dolkmes ont maskeren Mazzini is een der grootste figuren van onzen tyd, eenen man van denkbeelden en Van werking, die, zonder door eenen spioen ontdekt le worden, Belgiën, Zwilser- land en Italicn doorloopt, om overal toegenegene slem- a men en sterke vuysten te vragen.» Zie daer bewyzen genoeg orn de natie te overtuygen dat onze liberaters ware Mazzinigasten zyn en dat zy, gelyk wy zoo even gezegd hebben, stiptelvk dezens bevelen in den oproer uylvoeren. Overweegt verder 't geen over eenige weken gebeurd is, namelyk de gelyktydiglieyddie zich heeft opgedaen tusschcn den belgisciien liberalen oproer en de algemeene moord plannen der Mazzinische benden te Genua, te Napels, en zelfs de samenzweenng legen het leven des keyzers le ParysVoeg daerby dat de aenvoerders van den oproer overal onbekende kerels, doch voorzeker geene armen noch kielmamien waren, maer wel heeren met goude ke- tingen enz. immers politieke uytwykelingen. die liet met onze liberaters-revolutionnairen eens zyn om ons land ten vure en ten bloede te stellen. Onthoud liet dus wel. landgenoten, de liberaters, de Mazzinigasten, de franemacons zyn alle varvzelfden dees- sem, zy hebben de zelfde principen, de zelfde vooruyt- zigten, de zelfde plannen, liet zelfde doel. Konden zy al ware liet maer voor eenigé dagen de bovenhand hebben, zy zouden besturen veel erger dan bet schrikbewind ge- daeu heeft, te weten door de afmaking van al wie aen de francmaconslogiën niet zou toehooren, al de treffelyke grondwetminnaers en ware vaderlanders zouden als ver dacht gehouden worden en dus het aes der noodlottige guillotien worden, welke, in permanentie, op de openbare plaetsen, tot afschrik van hemel en aerde, zou geregt staen Als deze monsters dan zoo te duchten zyn, wy vragen waerom de gouvernementen, in deze tyden, voor hun meer opzigt of egards hebben dan voor de beruchte moorde- naers Cartouche, Mandrin, Jan De Ligle'l Deze immers bepaelden zich by byzondere dieften zonder moorden als zy geenen wederstand ontmoettenterwyl Mazzini met zyne bandieten niets anders beöogen dan plunderen, stelen en moorden. De byzonderste aënslagen dezer laetste sec- tarissen zyn gerigt tegen de gouvernementen, tegen de koninglyke stamhuyzen, tegen geheele werelddeelen, zy willen algemeene omwentelingen, zy willen dat geheel de samenleving in 't bloed barer kinderen zwemme en dat zy op de rookende puynen der verwoestte niaelschappy, het vaendel van boosheyd mogen planten en met eene hel- sche blydscliap uytroepen....... dat eyndelyk den EER- LOOZEN, dit is de Katholyke Kerk, verpletterd is.... Hoe komt bet dan dat de gouvernementen zoo zorgloos konnen blyven en zich in eenen zoo pligtigen slaep latfen verzinken V Dit begrypen wy niet. ten zy door de valselie hoop die zy koesteren dat deze rampzalige oogenblikken nog zeer verre afgewyderd zyn. Nogtans de feyten spreken luvde genoeg, de dagelvksclie gebeurtenissen'zyn gedurige vermaningen dat den dreygenden opstand en'bet brutael geweld met reuzenschreden zyn vooruytgekomen, en dat zv maer den gunstigen oogenblik afwachten om de bombe der regeringslooslieyd le doen losbersten. Wy, voor ons deel, voorzien dat dien oogenblik naby is, doch dat hy kan verschoven worden, ofwel dat men hem zonder vrees kan laten ko nen voor zoo veel men wakend zy, voor zoo veel inen krachtdadig zy, voor zoo veel de goede hunne magt en invloed vereenigen, voor zoo veel eyndelyk de ware godsdienst- en vaderlandsminnaers hunne vuysten gebald houden om geweld door geweld te verstooten, en de grondwettige reglen, lyf om lyf, tegen alle inbreuken der revolutionnairen te verdedigen. Dat de. Belgische natie het maer wel wete zv is de braefste en gloiiervkste natie der wereld, zy is eene ralie by uytmuotendheyd, wier lot baer door alle volkeren benyd word, omdat zy de eenige natie is die bekwacm zy het goede, bet ware goede, door de vryheyd, te kon nen willen, te konnen wensclien en le konnen bewerken maer dat zy ook wete dat zv zich zal zelfmoorden indien zy niet krachtdadiglyk, werkelyk en daedzakclyk dit groot princiep van baer volksbestaan durft handhavenDat bet gouvernement, van zynen kant, ook' wete dat het zyne wezenlyke sterkte moet zoeken in de ware volksliefde, en dat de ware volksliefde alleen de vrucht is van een wys, krachtvol, gespaerzaem en grondwetlievend bestuer, liet welk de booze vaderlyk mag en moet behandelen, maer bun geenzins toegeven om de rust te handhaven; want als men liet vervrozeu serpent in den boezem verwarmt en lot het leven terugbrengt, beeft van het zelve wonden van zyn doodelyk venyn voor alle dankbaerheyd te verwachten. De dry kenteekens der ware krachtdadigheyd zyn I" Aooyt zyn regl laten verachten; 2" Aooyt deszelfs actie laten kwynen 5" Aooyt ietsdoor zwakheyd, toegeven. Met de bewerkstelling van 'deze krachtdadigheyd, met de wam en onbewimpelde handhaving der grondwet, van den eenen kant, van den kant des gouvernements, en met de ware godsdienstliefde, van den kant des volks, mag Belgiën vrv 't hoofd opsteken en alle ruslstoorders, alle revolulionnaire verraders, alle bloedznchtige sectarissmi uytdagen hun vaendel op zynen grond te ontrollen Niet eenen zal het wagen, niet eenen zal hert en moed genoeg hebben, omdat hy voorop verzekerd zou zyn onder die vereenigde magten verpletterd te worden. In voorgaeode N" van ons blad hebben wy geprotesteerd tegen de onbillyke afkeeriug der provineicgelden ten nadeele van bet leeger onderwys in Oosl-Vlaendereii. Zoolang de wellen op liet onderwys bestaen, zullen wy reklameren en blyven reklaineren om ons reglveerdig aendeel te hebben, en protesteren tegen alle afkeering ten nadeele onzer provincie en ten voordeele van andere. Elk het zyne, Suum Cuique, (Jil is onze leus, en daeraen houden wy tot het laelsre toe. In de zilling van den provincialen raed van 16 July lest, beeft onzeu achtbaren afgeveerdigden, M. Van Santen-Van de'Wiel- de verdediging onzer provincie, in bel vraegstuk van lee"er onderwys, op zieh genomen, en doen zien hoe onregtveerdig het is dat iu andere provinciën de gemeenlens hoogcre sonunen'voor baer leeger onderwys bekomen dan de gemeenlens onzer pro vincie. M. Van Santen heeft met veel regt doen opmerken dat, al hoewel onze provincie he! zesde deel betaëlt in de som die voor hel leeger onderwys word uylgesteken, zy hel minste onlvan-t en al de andere provinciën de grootste hulpsommen ziet op- stryken. Aldus bevat Oost-Vlaenderen eene bevolking van by de 800 000 zielen. liet verslag ovey den toestand der provincie zegt,'dat het onderwys len hoste der openbare besturen maer ge"cvèn is geworden aen 25,000 arme kinderen, terwyl er meer dan 70 000 er regl loe hadden. Dit verschil lussehen de bevolking en'bet geial kinderen die in de lagere scholen aenveerd zyn, word no" aeostootelyker wanneer men ouze provincie vergelykt aeri de omliggende. Zoo is 'i dal, in Wesl-Vlacnderen, die maer G50 000 inwooners tell, men by middel van liet geld der besturen' het onderwys gegeven heeft aen 36,000 kinderen. De provinlie Bra- band niet Gi4,000 inwooners, lelt 45,000 leerlingen in de lagere scholen, en Henegouwen welks bevolking tot 668,000 zielen beloopt, heeft aen 51,000 kinders liet kosteloos onderwys ver leend. In de zitting van de Kamer der Volksvertegenwoordigers van 6 Maert 1857den achtbaren volksvertegenwoordiger, J| 'T Kint-De Naever, beeft de aendacht ingeroepen van M.'dëii minister van binneniandsche zaken op den leegeren stand van Oost-Vlaenderen voor wat het eerste onderwys aengael. M. De Decker meent dat de oorzaken er van gelegen zvn in de gebrèke- lyke iorigling van dit onderwys; dal men de noodwendigheden onzer provintie nauwkeuriglyk bepale, en het gouvernement zal haer door aenzienelyke liulpsonlmen bystaen. zoo als lu i andere provinliën gedaen word. De herziening van de Ivsten der arme kinderen, regt hebbende lot hel kosteloos onderwys, geheim in de inaend jn'lv. Wy ver ineenen dal bel belamen zou dal de provimiale overhéyd dé aen- daehi inriepe der gemeente-besturen op de noodzakelyklieyd van te waken op liet opschryven der arme kinderen. Er z.yn gemeen ten waer zulks met eene ongelooflyke onaelilz.aembeyd geschied Men vind gemeenten die 1500 inwooners tellen, en die maer vier en negen kinders opschryven; andere van 3000 a 5500 iiinrirln,.rs schi j ven er maer dertig op; eyndelyk wy zou I- u luiinvu "e

De Denderbode | 1857 | | pagina 1