MEUBELEN, BEESTEN, burgerlyken-sTand. Groole Verkooping Definitieve Toewyzing Openbare Verkooping SALLE DE BAINS. MEN VRAEGT BEKENDMAKING. BE BIGT. Indien gy Voor M. Janssëns-D'hanens stemt, dan steint gy voor den vrede. Dan blvft landbouw en nyverheid voorbloeijen. Dnn tal er van die séhandelyke wet niet meer gespróken worden, en heel Belgie tal 't Waessche Land bedanken over dien wyten keute. Om te doen tien wat invloed het prulblad der prulbladen, de Stop- frAELDE, heeft op de kiezers, hebben wy maer te zéggen dat hare artikels too veel cffekt gehad hebben, dat de liberatersparty in het arrandissement St-Nicolaes geenen duym vooruylgang gedaen heeft. In 1852 liet M. (.'ools zich door die party voordragen, en hy wierd afgekookt. In 1857 laet M. Janssens-D'hanens tich door die telfde party voordragen, en hy word niet de telfde ontzettende en verpletterende meerderheyd deeflyk afge kookt. Nogtans er was eenen schryvelocr expres vau Gend gekomen die by de Stop.vA1.loe sedert dry weken logeerde en gedurig artikels knoeyde om de liberaterspiincipen byval te geven. Maer alles was vruchteloos het geschryfsel verscheen in de Stopnaelde, en dit was genoeg om alle weerde te verlietenEndoor tulk blad moest het liberael kies- komité ondersteund en bewierookt wordenM. Janssens-D'hanens wat hebt gy gedaen Men venekert ons dat de Stopnaelde voor goed haer werk gaet hebben met liberale kroppen open te steken die overal by de kopstukken der maijonnieke party te St-Nicolaes verschynen. Deze kroppen, zoo wilt men ons doen gelooven, steken vol bitter spyt dat de onbermhertige afko king van M. Janssens-D'hanens veroorzaekt heeft. Zoo zal het meubelken van het liberael kieskomité of de Stopnaelde nog wel te pas komen, 't tal een klevn kostje zyn, maer of het net zal staen, dit weten wy niet. In 1851 kwam Jelken Boeyé, nu minister plénipotentiaire van het Aclslersch Verbond by het liberael vloekkomité van St-Nicolaes, alhier in ecne vergadering onzer vrienden, alwaer de nieuw geKozene senateurs aen tafel vereenigd waren. En wat kwam hy daer doen Niets anders dan met eene ongelooflyke gretigheyd aen die hceren het overgroot getal stemmen toonen die zy bekomen hadden, en dan daerop seffens eenige glazen champagne binnenlappenEn nu maekt Jelken deel van het liberaters-klubskomité van Aelst, nu mag Jelken de commissiën doen van de Aelstersche liberatersZou hy geene goeste hebben om schepenen bode te worden, de plaets stael precies open De liberatery van Gend, van Biussel, van Luyk en van Antwerpen bad een paer honderd harer oproermakers op den dag der kiezing naer St-Nicolaes gezonden, om er hunnen duy vel los te laten. Deze kerels hebben er gepredikt, gevloekt, getierd, bedreygd, gefopt, verleyd efi bedrogen loo veel zy maèr konden zy hebben schimpschriften, spotartikeis, karika turen, liedekens en anderen liberalen bucht met hoopen uytgedeeld en rondgestrooyd om M. Janssens-D'haneuens te doen gekozen worden. Doch kiezers en burgers hebben dien libeialen droes vierkant uytgelagchen en dit alles heeft maer gediend om den last die aen M. Janssens-D'hanens sliet beentje gehangen is geweest te verzwaren en moeylyker te maken..... lloevreeslyk gaet dien braven man daermeê aen 't onderste van zvnen ruggraet gegeneerd zynIndien nogtans de gêne te ovvevlollig word, dan recommanderen vvv ons jefken om die plaets wat te OVERstrïken.., KNDEZOOVOORTS -SUOB8 'L- CORRESPONDENTIE. M. en vriend D. C. uyt Detroit (Amerika) wy hebben de visile van den beer R. gehad die ons 2 1)2 dollars ter hand ge steld beeft voor uw abonnement, 't welk daermeê belaeld is niet tot 1 july 1858 gelyk gy ineent, maer wel lot 1 january 1857. Ik heb met veel genoegen vernomen dat gy en geheel uwe familie welvarende zyl. Uwen brief heelt my ten uvtersle aengenaem geweest, ik bedank er u honderdmaal over. Nu verzoek ik een plaisier, Ie weten van aen de twee nieuwe inissionnarisseu, de eerweerde heeren De N'eve en Joos, myne zeer goede vrienden, die te Waerschool en te Eeeloo zoo zoele herinneringen gelaten hebben, myne herteiyke komplimenleti te doen en hun te zeggen dal ik van goed part weet dat zy, in 'l kort, nieuwe hulpgezellen voor hunnen aposlelyken arbeyd zullen bekomen. De zaken van liet kollegte te Leuven gaen goed vooruyl. Zoodan, M. D. C. ik rcyk u over de zee eene ware vriendenhand en bid u zulks voor my Ie doen by de achtbare en yverige inissionnarissen MM. De N'eve en Joos. Er is ons eeneu naemloozcn brief loegekomen waervan wy geen gebruyk maken. Heeft men geene trouw in ons, wy hebben regt ook zoo veel te doen. Die handelwyze is ounoozel en zeer misplaelst, te tnecr, daer wy zeer wel welen uyt welke bron den brief ons gezonden is. M. H. uvt I!. als wy op 't kwartier komen, zullen wy u een bezoek afleggen. Onzen jongen stadsgenoot, M. F. Lienard, komt, na slechts vyfjaren diensl in bet leger, lol het luytenanlschap verheven te worden. M. Lienard heeft door alle graden gepasseerd en zich altyd door zyn uytfnunlend gedrag, de gunst en de achting zyner overheden weerdig genraekt. Een koninglyk besluyt van 20 july aenveerd hel ontslag van M. J. Maes van zyne bediening van nolaris te Aelst. Piaetsgebrek dwingt ons verscheyde politieke aenmerkingen, artikels, pillen, etc. tot opvolgende N" le verschuyveu. Als iels wonder verliaelt men ons hel volgendeM. Van Craeneubroeck le Erondegem heefl eenèn struyk aerdnppelen ge wonnen waeraen er 105 fracye knollen waren, M. Van Craenèr- broeck had deze palaten op de waessche manier geplant. Eenen brand heeft zondag laetst te Aspelaerc, by Ninove, «en buys in assche gelegd, bewoond door P. Van Loo. Het ver lies bedraegl 2000 fr. Niets was verzekerd. M. J. J. Baelens, pastor le Vynckl, gaet over in dezelfde hoedanigheyd naer Zelzaete. M. J. Hofman, onderpastor te Huysse, is pastor te Schelde- wiudeke benoemd. liy koninglyk besluyt van 20 july worden notarissen be noemd Te Deynze, M. E. Dufaux, kandidaet-notatis en advokaet te Gend, in vervanging van M. De Smet. Te Waerschool, M. A. Joos, notaris te Oostwynkel, in vervan ging van M. Joos overleden. Te Oostwynkel, M. D. Van Hevele, kandidael-nolaris en greflier te Caprycke. Te Oosterzcelc, M. P. Bouckaert, kandidaet-notaris te Gend, in vervanging van M. Van Canegliem. Te Wachtebeke, M. E. Soiune, kandidaet-notaris te Gend, in vervanging van 11. Audenaerde overleden. Vrydag avond is op den Waesschen spoorwrg, omtrent de herberg den Sachlegaeleenen twinligjarigen jongeling rrverreden. Den treyn sneed Item lelterlyk hel hoofd af. Men denkt dat hy op de baen, terwyl hy den barreel voor eenige oogenhlikken bewaekte, zal in slaep gevallen zyn. Men leesl in den Journal d'invers, van den 21 july In eene herberg op de Groole Plaels siaende, in deze stad, levert eene vergadering van francma^ons zich over aen buyten- sporige sleniperyen, en loeyt ett bulkt er vuvle en walgelyke liedekens, nadal de klok is geluyd en tot zeer l'ael in den nacht. De politie, daer regt over inde permanentie op haer gemak gezeten, laet gerusletyk al die overtredingen bedryven. In den nacht van zondag tot maendag heefl eene bende van die wulpselre kerels, die uyt eene andere herberg kwam waer zy zich aen dezelfde kwasteryen overleverden, zich op eenen vreed- zameu 'burger geworpen en hem vreedelyk mishandeld. Zy waren dertig legen eenen. de kloekmoedigenZy schenen lot lens genomen to hebben Eendragt maekt rnagt. W'eynige dagêh geleden, hebben eenige van deze francma?ons 's nachls een kroegtje in de omstreken van het klooster der Redemptoristen Verlatendein de Hoppelandslraet voor dat klooster hlyven staen en hebben, er eene verlooning van wanorde gegeven en allerhande walgelyke koupletlen, parodie» en kerke- lyke lofzangen gezongen n Zondag verlrok er eenen plezierlreyn uyt Doornyk naer Oostende. Schooue gelegenheyd voor de gauwdieven. Eene dame is beroofd gewördcti van eene som van 199 fr. de welke, zorg- vuldiglyk iii haren neusdoek geknoopt, in het diepste van liprun zak genaeyd Zat. Eehen jongeling is zyne geldtesch omnomen met 60 fr. Eene oude dame van Doornyk is omtrent 50 fr. ontstolen. Men leesl in een dagblad van VerviersDen donder komt een reglsgediug le eyndigen lot groole voldoening der beyde parlyeh, eii beier duh de beste reglsgelectden liet ooyt zouden gedaen hebben. Twee nabygelegene pachters, in de omstreken van Chaineux, by Verviers, waren in twist Voor eenen cykenboom die hunne weyden afscheydde, en van welken boom elkeen van hen den eygendom begeerde te bezitten, llieruyt ontstond een proces, er wierd braef gepleten beyden hadden veel geld, dus eeue goede zaek voor de advokalen. v Tydens het onweder van voorleden donderdag, viel den don der op den boom, splitste hem in Iwee gelyke deelen, zoo juyst als twee ervarene houtzagers zulks ooyt zouden kunnen verrigt hebben, en wierp de eene helft langs den eenen kam, en de andere helft langs den anderen kam, geveilde aldus een gelyk deel aen elkeen der twee pleytzticlnigen. Deze hebben bevonden dat den donder ccneu miparlydigen tegler was. n Het schynl dal de Knnw-Nolhingf (liberaters van Amerika) aengemoedigd door bel voorbeeld hunner koufralers van Belgicu, ook op hunne'beurt hunne woede hebben willen bewvzen legen het eerloozc. Men beschuldigt hen van in hel middendeel van den Michigan de katholyke kerk van Coli-Water le hekbeu doen springen, by middel van twee lounekeus buski uyd, welke zy in eenen winkel aldaer gestolen hadden, den nacht zeiven dal zy hun misdryl'gepleegd hebben. Het verlies dier kerk is des te gevoeliger aen de lalrykc katho lyke» dier plaels, daer zy zeer verwyderd woonen van alle andere kerk, en de hunne nog maer sedert zeer onlangs bezaten. 'T is M. den vikaris-generael Kindekens, tegenwoordig rektor van het amerikaenscli kollegie van Leuven, die over iels meer dan twee jaren, dezelve had afgekocht van de protestanten, aen welke zy lol tempel had gediend, en na veel onkosten dezelve in eene katholyke kerk heeft veranderd. Zy stond op 122 mylen west van Délroil, en 55 mylen west van de Adriana, en wierd bediend door twee inissionnarissen van laelslgemelde plaels, M. Kinde kens, broeder van den rektor van Leuven, eti M. Waerlop, alle twee Belgen. Het hof van assisen dezer provincie beeft maendag zyne zittingen voor het derde kwartacl 1857, onderzvoorzitterschap van den raedsheer Vnvlsteke, geopend. Den l i inaerl 1857 wierd er in den beerput ten huyzc van Josephus Van den Steen, landman le Meire, het lyk van een kind ontdekt. Volgens de verklaring des heelmeesters, was hel kindje aldaer levendig ingeworpen en verslik! geweest. Deze ontdekking gaf stolfe tol een gerucht dal in hel dorp algemeen rond liep, en de justicie is door hare vlvligc navorschingen zoo ver gekomen, dal zy de genaemde Marie-Therese Melkcheke, oud 52 jaren, dagloonster te Meire, als de moeder van hel verslikte kind ver moedde en deed aenhouden. De beschuldigde in hoelering levende volgens de uytdrukking van den beschuliligiugsakt, heeft de haer opgelegde misdaed atlyd geloochend. Door den jury onschuldig verklaerd, is zy door liet hof vrygesproken en onmid- delyk in vryheyd gesteld. Eenigen lyd geleden hebben wy gemeld dat zekeren R.... woonende op den Berg van het Hof, te Brussel, veel en ernstige aftroggelaryen had gepleegd, en dal hv bv middel van behande lingen, welke zyn bedryf van scheykundigcn gemakkelyk maekle, er in gelukt was aen verschillige goud- en zilversmeden van die stad slaven van melael van weynige weerde te verkoopen voor slaven van goud en zilver. De aftroggelaryen aldus door den heer R.... gepleegd, hadden hem op eenige dagen tyds eeue winst verschaft van omtrent een duyzendlal franks. De korrektionnele reglbank heefl zich met deze zaek bezig ge houden, en komt 11. uyt dien hoofde tol twee jaien gevang te verwyzen. FRANSCH KEYZERRYK. Parts, 22 july. Men leest aen het hoofd van het niet officieel gedeelte des franschen Uonilcurs Sedert meer dan eene maend, bezat de politie het bewys dat er een komplol gesmeed wierd te Londen, om eenen aenslag op hel leven des Keyzers le wagen. Dry Italianers, belast met dit vreesverwekkend omwerp ten uylvoer le brengen, bevonden zich le Parys en wierden aenge- hottden. Men nam ook de wapens in beslag die lot werkluygen des schelmstuks moesten dienen bel waren dolken, revolvers, enz. Aen de justicie overgeleverd, hadden de pligtigen reeds bun schelmstuk bekend, en de namen hunner niedepligen veropen- baerd. Hel gouvernement deed onderlusschen de vervolgingen op- schorsscn, opdat het gerucht van dit regtsgeding niet zou be schouwd zyn geworden als eenen middel om invloed uyt le oefenen op de kiezingen die gingen plaels hebben, en er de regtzinnigheyd van zou krenken. Heden zyn de vervolgingen hernomen, en een hevel van den instruklie-regter verzend voor de beschukligings kamer al de aengehoudene beliglen en hunne ntedepligligen. Ziet hunne namen Tiholdi, Bariololti, Grilli, gezegd Saro, Mazzini, Ledru-Rolliu, Massaremi, Campanella. GEBOORTEN Vroowewtk 9) 12 HUWELYKEN. Alexander Verbcstel, rondleurder, met Anna Evcrnert, kantwerkster, llenrieus Poriau, plafonn., met Joanna Fr. Valckenburgh, kantwerkst. Jh. Van Essche, solferstekm., met Barbara De Neef, daglnonsler. Joannes Bte. Van Bolder, werkni. met Sedonia Van der Veken, dienstm. Leaud. Van Tittelboom, dienstk. met Morin Bourgeois, naeyster. Petius Van Geertruy, metsersgast, met Cath. Sluys, kantwerkster. Joannes Dp Neef, uictsersg. met Maria Delvoyc, dienstmeyd. Carolers flfts, rondleurder, met Maria Van do Meerssche, kantwerkster. OVERLEDENEN. Maria Van den Bossche, 11 m., Mylbeke. Petrus Eeman, tonder ber. 5G j., Schaerbeke. Cath. Legros, zonder ber. 80 j., Leopoldstraet. Xaverios Ph-bicus, man van Fr. V^rbestel, wever, 39 j., Keyierlyke P). Franciscus Uutsebaut, man van Maria Th. De Wever, work ra. 39 jaren, Meuleschette. DOOR UITSCHEID VAN BEDRYF. VRDGTEN TE VELDE, TE BLASIUS-BOUCLE, DEN WOENSDAG 29 EN DONDERDAG 50 JURY 1857. De Ontvanger DE BEER, te Leeuwergem, zal ten hove der kinders van den heer Louis Van der Haegen te Blasius- Boucle, op Woensdag en Donderdag 29 en 50 July van ten 9 ure 's morgens, openhaerLvk doen verkoopen Alle de Meubelen en roerende voorwerpen, zoo als Tafels, KassenKoffersKoinmoden, Bedstoelen, waer onder 2 in acajou, Horlogiën, Stoven, veel Koper-, Tin- Yzer- en Geleierwerk, krislalle Karaflen, bier- en wyn- glazen, Soupieren-Seholels en Tellooren, in Porcelvn en Tin, Waschkuipen, Ronknipen, Keirn, groolen koperen Ketel, Dorschkieed, Draegkleeren, 50Koornzakken, 2 Wa- gewyten, Kernewyt, 50 ydele Biertonnen en Wvnstukken, 2000 ydele llesschen en llaeons, 10 Koeien, waeronder eene beste Kalfkoei, 2 Kalveren, 6 Trekpeerden, 2 vette Ver- kens, 5 Dryvers-Vet kens, 5 Wagens (2 vierduimers en sniallen) 4 Karren en Aelkarre niet stukken, 2 Slorte- karren, 0 kauter en voetjes-ploegen, Eegden, Slepen, 5 Wanmolens, veel Hooi, Strooi, Brandhout, gezaegd Es- sehen, Olmen en Eiken Hout; 25 hectoliters Erweten, on- gedorschen Mestaluin, en Boonen, wyders noch tot 10 Hectaren sehoone Tarwe le velde, 2 hectaren Aerd- appels en 5 hectaren Haver. ORDER DER VERKOOPING Woensdag voormiddag de Meubels en Huiskatheilen, om 1 ure nanoen juist de Beesten en Landbonwershalm. Donderdag om 9 ure de overblyvende voorwerpen en om 2 ure nanoen de Vrugten te velde. ZATURDAG AUGUSTY 1857, Om vyf uren namiddag, by d'heer Vanderhaeghen Café du Nord, aen de slaiie van den yzereu weg ie Aelst, door den Notaris D'H UYGELAERE, te Aelsl, VAN Is Een gerieflyk HUIS. met nieuwen Achterbouw te Aelst, in de Lange Zoulslraet sectie A, N" 1163, bewoond door den heer Vanderhaeghen-De Backer. Verhoogd fr. 9600-00. 2° Twee perceelen LAND te Lede, aen den Otmendrreef, by liet kasteel, le samen groot 15 aren 19 cent. sectie C, N"" 325 en 327. Gebruikl door d'heer D. De Lcller te Lede. Verb. fr. 3720-00. Van een HUIS aen den Molendries te Aelst. De Notaris D'HUYGELAERE, te Aelst zal gelyk het behoort openbaerlyk verkoopen Een kloek en gerieflyk BUIS, met grooten achterbouw en een are 33 centiaren Erve, gestaen en gelegen te Aelst, oen den Molendries gekend ten kadaster Sectie A, N° 671, komende van de eene zvde aen het Huis van de weduwe en kinderen Cornelis en van de andere aen dat van de Gezus ters Meert, vroeger Louis Bnrbicux. ln gebruik tonder scnriftelvke huer by den voerman Theophilus Callebaut. Een deel van den koopprvs zal er renlcwyze mogen op blyven looupn. ZITDAGEN Instel Donderdag 16 July Verblyf Donderdag 30 July 1057 Telkens om 3 uren namiddag by d'heer Zylmans, AU PONT de Fer, aon cfi* Vaert te Aelst. Vbor verdere inlichtingen zich te vervoegen ten kantoore van voor noemden Notaris. Men kan er ook gestadiglyk Groote en Kleine Kapitalen bekomen op voordeelige conditiën. WEHKllUYS van Goud Zilver en Diamanten. DE V1DTS-P1NS, Goud- en Zilversmid te Aelst in de Kerkestract N° 5, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat hy ten zynen huyze een Werki.uys heeft opgeregt voor liet verveerdigen van alle Goude, Zilvere en Diamante voorwerpen alles na de laetsle mode, alsmede van alle Kerk- Ornnmenten, welke hy verkoopt aen de geringste pryzen, hy waerborgt de goede hoedanigheyd van alle die voorwerpen, lly koopt en neemt in betaling aen de volle weerde, het oud Goud, Zilver en Diamanten. Hy maekt en repareert aen heel kleyne pryzen, alle de goude, zilvere en diamante voorwerpen, de rfpnrntien worden seffens afgeraaekt en den zelfden dag afgeleverd als men het verlangt. Parfaitement oi'ganisée, ouverte tous les jours de la Semaine les Dinianches exceplés. Cliez les Frères de Marie, rue longue des Chevaliers, a Alost. Le prix des baius est tres-modéré. Eenen EERSTEN KLERK van Notaris voor de stad Gend. Zich te bevragen ten bureele van dit blad onder de initiales. C. D. Te bekomen by J. B. DE GANSEMAN, op de Yaert, beste Bouwgerief, zoo als Kepers, Ribben, Pan- en Plafondlatten, al van beste kwalitevt. Aen zeer voordeeligen prys. Mme de weduwe IMPENS in de Achterslraet te Aelst, verwt Laine, Zyde- Merinos, katoene Kleederen Schals, Voorschooten,, Floer, laken Mantels, Broeken, savette of Wolle Koussens. eyndelyk al wat laine, zyde, floer, wolle of katoen is, in 't zwart zonder dat hel afgaet en levert het zoo als nieuw. Het goed onthalen myner Verwe door het publiek doet myne bekend making vernieuwen, meer en meer verzekerd zynde dat wie my zyn goed toevertrouwt ten uytersten content zal zyn. Goed, Schoon en Goede-Koop, N. B. De Kleederen moeten niet losgemaekt worden.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3