MEUBELS, Schieling met de Bolle, Superaboiulanten Zitdag. Van den schoonen eigendom ge naemd TE Dl EE KEN, te Opwyk. VERfDITIE Sennteur Vergouwen gekomen, wierd hy aldaer verwelkomt en den wyn van eer oengpboden. M. De pelsniaeker, gemecnte-onderwyier, heeft hem ook verwellekomd Vnet eenige dichlregelen te leven, de vangsocieteyt heeft eenige chnorcn gezongen en de harmonie eenige airen gespeeld, en vervolgens is den sloet langs de knlsyde dorpwaerls gereden. De straten waren met sperren heplaul en met katoen en groen omhangen, overal Irof men eerepoerten, jaersohriflen, gedichten, vlaggen en wimpels aeu, nren zon gezegrl hebben zint Scheldewindeke in eenen lusthof herschapen was. Nooyt schooner en kostelyaer feesl heeft men op tien buylen gezien, en dezelve zal nog lange jaren in het geheugen van de iiivvooiieis van Scheldewindeke Llyven. Den sledelykcn raed van Dendernionde heeb aen liet koninglyk muziekgenoolschap dier, stad, eene som loegeslaen van 800 l'rten eyude dezelve te gebruyken tol het geven van een muziekfeest, gedurende de aenslaende kermisdagen dier stad. Zondag 20 july trok het konvooy des yzeren wegs van Gee- raerdsbergeu itaer Lessen, door de gemeente Acreu, langs een tarweveld, waervan den oogsl deels nog overeynd slond. Öf in 't voorbyryden eenige gensters vucr uyl de lokoinotief in bet afgesneilen graen gevlogen waren, is waerschynlyk, want eens klaps ontvlamde hel, en ter uylgegestreklheyd van meer dan 50 meters was op eenen oogenblik verbrand. Alleen den spoed van den barreelwachter die kwam toegevlogen met nog andere per- sooneu die daer omtrenl waren, en eene ruymte nraeklen tnsschen de pikkeliugen, zoo dat het vuer zich niet kon voortzetten en ■afgebroken was, heeft den ganschen kamer van den brand konnen bewaren. Deze week is er in de gemeente Erwelegem brand uytge- borslen die eene scboone hofstede en vier naby gelegene liuvzen in assbe beeft gelegd, liet verlies word berekend op 31,000 fr. In den nacht lusschcn 4 en S dezer beeft er te Velsique- Kttddershove brand plrels gehad, waerbv is vernield een woon- huys met scbuer en stallen, behoorende aeu Jufv. Martens, bene veils al de mobilaire goederen die er zich in bevonden. Do schade mag berekend worden op 3000 fr.doch alles was'ver zekerd door de maelschappy Sccurilas. Men schryft uyl Thiell: «Onze stad komt nog eens bel looneel te zyu van een ongeluk. rt Dezer dagen bragt men den roggenoogst binnen in de pacht hoeve van Tomme, en op eene hall' opgemaekle myt slond eenen ■werkman Spaubove genaemd, aen wien men de schoven opgaf met eene vork. Eensklaps slibberde Spanhove van de myt en viel jnyst op rle punten der vork, die hein dwars door den buyk staken. Den ongelukkigen is in den avond aeu zyue wonden overleden. Den 2 dezer, omtrent den middag, terwyl den landbouwer J. Boltequin, van Ronsse, bezig was op een zyner landen met tarwe op eenen wagen te laden, wierden twee scheuten gelost nvt eene naburige pachthoeve, en kwamen een dei' peerden treffen van zyn gespan. Gelukkiglyk wierd aen het zelve inacr eene li«te wonde loegehragt. anderendaegs morgens zagen de knechten Van dieu zelfden landbouwer dat het vuer was gesloken geweest aen een slok tarwe dal nog op voet stond en aen bunnen meester toebehoorde. De vlammen hadden zich niet uylgebreyd, en waren ttytgedoofd zonder groole schade Ie veroorzaken. Men weet niet wie den dader is dezer misdryven. doch de vermoedens wegen op «enen pachter dier stad, die vroeger land gebruykl had thans door Boltequin bewerkt, en die hel zelve 'met s'pyt in andere handen had zien overgaen. Den 4 dezer is den genoemden G.Willem, knecht by den landbouwer Jullin, te Aeltre, door eenen dolle» stier gedood. Hv had verscheydene wonden ontvangen aen liet hoofd, en zyne borst was schrikkelyk ingeslainp'. Den nytgever van den lléphislophclès is gedaegd voor het hof van assisen van Braband, onder beschuldiging van de Kleyne- Zuslers-der-armen gelasterd te hebben. Vrydag middag is in hel kamp van Brasschaet eenen 48 ponder gesprongen, waer 40 keeren achter elkaer mede geschoten was. Eenen onder-officier, M. Michaux, geboren te Antwerpen ontving stukken yzer in den rug en legen liet hoofd. Hy wierd op den slag gedood. Nog twee andere soldaten wierden gekwetst. Eenen moet den arm zyn weggenomen. Michaux behoorde lol bei "2" regiment geschut. De aerlshertogiu Charlotte zal niet vergelen worden in Üelgien, en zy van haren kant, zal zeker Itaer geboorteland ook uooyt vergelen. Ill liet paleys te MiUtnen beeft zy al de voorwerpen willen teru" vinden, met welke zy zich volgëerde hier omringde. Er is een heel konvooy met gevulde kassen, koffers en pakken naer hare Sieuwe verblyfplaels vertrokken, en niet alleen kleederen en .juweelen. nuer ook meubelen en kolléklieti van scbtlderyen, immers voorwerpen van alle slacli aen welke eerige aengename of vrome berrinnering is gehecht, heeft zv wi l n mede nemen. liet is in de koninglyke beigische familie een gebruyk, by elke familiegebeurtenis een kleyn herrinneringsleêk. ii opto ri"len: men heeft, ter gelegenbeyd van het huwèlyk tier prinses, eenen zetel overdekt inel liet kleed waermede Char.'o to bare eerste kom.münie heeft gedaen. Zoo heelt men met de Moederen der kouittgin-zaliger vele meubelen overtrokken die nog in de appartementen met eene soort van eerediensl bewaerd worden. Hel zyn deze kostbare relikwien, deze berrinneringen barer kindsebbeyd en barer moeder, van «eikede aerlsberTogin als «erbredhebbende dochter zich niet beeft willen scbeyden. De twee muziekkorpsen der gendsche bezettingen, hebben zondag avond den achtbaren luylenanl-generacl Capiaumont eene serenade gegeven, ter gelegenbeyd zyner benoeming als lid van het orde van den II. Stanislas van Rusland. De roode matsen zyu kwaed gelyk kalkoenen die non ronden lap zien, om dien blyk van hoogachting aen den generael Capiau mont gegeven maer 't is nog niet alnog meermaels zal hunne Jacobynmnts om hoog ryzeu, wy weten liet uyl goede bron. -- Men schryft uyt Brugge, woensdag 5 augusly Gisteren dynsdag, om 5 nren en half namiddag, beeft alhier een schrikkelyk ongeluk pluels gelrad. De groote hitte had ren onweder opgebeurd van omtrent 4 uren namiddag, wierd de lucht bezel met dikke wolken, en wel- haest begon den donder zonder ophouden te kletteren, er viel eenen overvioedigen regen schiilvk geefl den donder eenen overgroolen slag, hel vuer des hemels ber.-l uyt en men ziet den in opbouw zynde toren van O. L. V. kerk omringd van tallooze vuerslangen. Er bevonden zicli alsdan een vyftiglal arbeyders op den inren. Aenstonds snelt men er naer toe, en het geschreeuw van eenen werkman die liglelyk aen 'i hoofd geraekl was door den 'bliksem, doet kennen dat er een ongeluk is gebeurd inderdaed twee persoenen waren door den donder dood geslagen. Den eersten, genoemd CornelU\ opzigl'er der werken en klokke- luydersbaes, lag daer daer dood, getroffen aen de regler zvde, j waetop men eene roode vlek bemerkteden donder was dan langs zyn been naer omleeg geloopen en zyne leers was i ganscb verbryzeld. De dootl was onmiddelyk op den slag gevolgd. Den ongelukkigen Cornell* word algèmeenlyk belietlrd. Hy I laet eene vrouw met zeven kintieren acliler, en zyne bedroefde weduwe bevind zich nog eens in eenen grzegenden s'taet. Pynlyk was hel om zien en hoorei) boe die ongelukkige vrouw de zoo vreedo dood van baren utau beweende; zoo baest zy den Vrydag laetst, sprak den jury van Turyn den heer Avanzo vrr voor eene nieuwe lofrede van den koningsmooriler Milano. De Gazelta del Populo is er over dronken van vreugd. En iwee, roept, zy uyl Daerna lot den Koning van Napels sprekende, zegt zy hem Bourbon, hebt gy r og niet genoeg? Het schynt dal zy hem met verntack de twee vingeren in de keel zou steken, waermede zy eenen dootluchtigen generael vair Savoven bedreygd heeft. De Gazette van Genua meld rlat bet schrift van Mazzini welk oorzaek is geweest der inbeslagneming van het byvoegset der Italia del Popoio, getyleld was den Toestand. Mazzini, voegt hetzelfde blad er by, na aengcduyd te hebben welk aendeel hy en de zynen genomen hadden in de jongste opslandsbcweging van Italien, loochent rial hy oovt de gedachte heeft gehad van de openbare gebouwen te plunderen en te ondermynen te Genua, was de beweging geenszins legen liet picmouteescli gouvernement gerrgt, doch men wilde voordeel trekken uyt de Imlpaenbiedings- middelen welke Genua bezii, en den Pie'monl mederukken in eenen otnwenteiingsootlog. .Mazzini eyndigl dat hy niet zal ophou- vooraleer hy zyn doelwit bereyki hebbe. De piemonleesche dagbladen dringen op eene ganscb bvzondere wvze op deze verklaring aen, om te bewyzen dal de la'eiste be weging tegen hei sardinische gouvernement niet gerigt was; 't is met dergelyke redeleer dat liet kabinet van Turyn zich waent te betalen. BURGER LYKEN-STAIVD. GEBOORTEN *v4NïfELYK 19 VROUWELYK. 11 HÜWELYKEN. Josephiis De Wolf, werkman, uiet Therersin Molin, dienstmeyd. OVERLEDENEN. Joannes Ant. Steppe, man van Maria \an der Biest, werkman, 44 j. Schaerbeke.llemicus Scbiets, 6 j., Gendschestr. Carolina Deghels, 9j Hoogstr. Vicloiinus Meganck, z. b. 39 j., I.angeridderstr. de mentia Galmacrt, z. b. 17 j Gendschestr. Petrus De Trover, man van M. A. Van der Speeten, wever, 50 j Brnbantstr. Romanus De Wolf, 5 m., Molendriescb. Leopoldus lluylcbroeck, werkm., Windmolenstraetje. Op Zondag 9 Augustyom 5 uren juyst 's namiddags- In rle Hovbmebszah, hewounif bv C. Vun Mol, le Aelst, aen de Molen- strHPlpoort, naer de volgende pryzen 1° Eenen zilveren Soeplppel voor den Oppervogel. 2° Twee zilveren servicpn voor de twee Zvdcvogels. 3" Zes zilveren fnffclrppls voor de klevne Vogels. Eiken pryswinnaer zol de weerde zyner afgeschotene Vogels in specie» konnen ontvangen. Studie van M'" VANDEPiIIEYDEN, Notaris te Aelst. slag van den donder gehoord had, was zy naer de kerk geloopen, als of zy een voorgevoelen had gehad van hel onlieyl dal liaer getroffen bad, en daer men langs de kerk op den 'toren gael, wist zy welhaest dat haren man niet meer leefde. Alle mogelyke i vertroostingen, haer door de geeslelykheyd van O. L. V.-k'erk I toegediend, bleven vrnchleloos. j Corneile was eenen ieverigen werkman hy had eenen bezon- deren drift voor de herstellingswerken van den toren, welken hy als zynen eygeneu aenzag. Nauwelyks veertien dagen geleden, l toonde hy aen dry inwooners de spooreu der verwoestingen welke den donder, vallende nu een twintigtal jaren geleden op den zelfden toren, veroorzaekl had. Hel was zyn geliefkoosde ver- hael, en nu sterft hy door een dergelyk ongeval. Het tweede slagtoffer is llazehroeck genaemd; hy is aen hel iioofd getroffen geweest, en heeft nog eenige minuten geleefd, zoodanig dat men hem nog de H. Olie heeft kunnen bedienen. Hv laet ook eene weduwe en kinders achter. Den derden persoon die zich nevens de twee slagtoflers bevond, is maer ligtelyk bézeerd van schrik bevangen, is by aenstonds naer beneden gevlugl. De andere werklieden, die zich hooger bevonden, zyn niet gekwetst geworden. Den donder is in den toren gedrongen langs eene deur boven de klokken en heeft den zeiven op eenen afstand van honderd voet doorloopen zonder tnerkelvke schade le veroorzaken. Een telegraphisch brrigt gedagleekend uyt Turyn, tnaendag middag o augusly, meld datdenvuylen en godslasterenden schry- ver Eug. Sue, te Annecy overleden is. Sinds lang was by van eene hertziekte aeugedaen. Volgens een biad verzekert, zal de zack der persoonen. be trokken in de betoogingen van may, le Antwerpen op 10 dezer voor de assisen komen. Men schryft uyt Koblentz aen de Gazette de Cologne Deze stad is lieilen tiogmaels in opschudding gekomen ten gevolge van nieuwe brandrampen die op de oevers der Moesel hebben plaets gehad 'veertig liuyzen zouden voorleden nacht le Berncastel in assciie gelegd zyn. Aldus zouden dry naburige steden, op de Moestl geleg n, namelyk Geil, Trarbach en Bern castel achtereenvolgendlvk brandrampen uytgeslaen hebben. Men Men verzeiert dal in laetst gemelde slad, negen verdachte kerels aengehouden zyn. Daerby nog vernemen wy dat er ook brandstichtingen hebben piaels gehad te Heidetibürg en Traben. Al deze gebeurtenissen brengen in het land eenen bevigsn schrik te wege. Men spreekt van brieven op verscbillige plaetseo gevonden, die ganscb de laudslreek der Moesel met nog groolere onheylen zouden bedreygen. FRANSCH KEYZERRYK. Eenen Franschrnan, eersten minister en oppergenerael des legers en der vloot van het Birmanne keyzerryl; geworden, en die zich heden generael Orgoni duel noemen (zynen waren naem is Girodon) bevond zich den verleden winter in Vraukryk. Hy was gekomen om zyne familie le zien, en te Nantes eene jonge vrouw te huwen, die hy vroeger had opgemerkt, en wier bert èn hand waten vry gebleven. Dien Franschrnan, ouden garde van het korps van Karei X, had in 1850 vrywillig Vrankryk verlaten, met hel denkbeeld de Engel- schen overal te bevechten, waer hy zou kunnen. Eerst ging by naer het eyland Bourbon, en van daer naer Indien, alwaer bv zyne diensten den keyzer van Birman aenbood, welken die aen- veerdde, en hem aenstelde om zyne woelzieke troepen in lucht te houden en het keyzerryk te besturen. Generael Orgoni verreglveerdigde het vertrouwen dat den vorst in Item bad gesteld, en bebaelde lal ryke en seiiilterende voor- deelen op d« Engelschen, die hy niel ophield le kwellen, uyt te dagen en te bestryden, en tegen welke by gedurig de birmansche bevolking en de naburige streken ophitste. Nu, in bet begin van den voorleden winter, cp liet oogenblik dat zyn huwelyk generael Orgoni in Vrankryk hield, verklaerde hy luydop en met verze kering Dat men zich vergiste, wanneer men dacht, dat het laesie woord over de beheerscbing der Engelschen in de Indien gezegd was; dat de indische bevolkingen legende kompagnie eenen onverzoenbaren haeldroegen dat hare woede by de eerste ge legenbeyd zou uytberslen; dal een groot getal in scbyn onder worpene prinsen het hoofd eens zouden opheffendat wat hem betrede, by slechts lot een boog ambt was opgeklommen, ter oorzaek van zynen persoonlyken liaet tegen de Engelsche magt, aen welke bv eenen oorlog zonder genade bail verklaerd, en dat by niel eer den degen in dc sclieede zon steken, dan wanneer er geene Engelschmaus in Indien meer zouden le bestryden zyn. Eenen looneelschryver was by zynrn uylgever gegaen, om er geld te ontvangen. Hy wierd in banknoten belaeld. Te buys gekomen, bemerkte hy de afwezigheyd eener banknoot Van 500 franks; hy zocht in zynen zak, vond die niet, geloofde die onder wege te hebben verloten, en daclH er niel meer aen. Twee maenden later gaf by eene versleten jas aeu eenen armen machinist van den schouwburg. Den zelfden avoud kwam dien eerlyki n man by hem terug. Eli wel, wal is er gebeurd, Joseph Mynheer, ik breng u eene banknoot van 500 fr. terug, die ik in eenen zak van uwe jas gevonden heb. —Zeer goed. vriend, gy zyt eenen eerlyken man, en ik bedank u, maer ik rekende op dal geld uiet meer, ik wil dal gy er de helft van houdet. Oh, mynheer, doe my de beleediging niet aen van my te willen betaleu. omdat ik geenen dief ben geweest. Dit antwoord van Joseph, den machinist, is ceneu trek van eene weynige gewooue kieschheyd. ITAI.IËY. Men schryft uyt Turyn, 20 july De Stafclta kondigt aen dal in den nacht van 22 dezer, men in de biieven-biissen van Turyn eene gronte hoeveelbeyd brieven geworpen beeft, in dewelke men groole rampen aenkóndigt aen degenen die le Turyn zullen blvven woonen, en byzouderlyk aen degenen die by do buyzen der ryken zullen wezen. Ganscb den Piémont is verschrikt van het groot getal dief stallen, aenrandingen met gewapender band m moorden die dagplyks bedreven worden. I» tien dagen, zyn er in eene enkele streek zes moorden begaen. In plaets van jagt te maken op de j inonikken en kloosterlingen, zouden onze ministers veel beter doen van zich bezig te houden met den eygendom en het leven der burgers le héveyligen. De Slaveltc beween dat Urbano Rallazzi, alom bekend lid der ;eheyine genootschappen, eenen anderen Urbano Ralazzi is dan andere "van de jaren 1844, 1840 en 1848. DEFINITIEVE TOEWYZING op Zaturdag 22 Augusty 1857, om 10 ure 's morgens, ter Estaminet den Ouden Koning van Spanje, in de Nieuwstraet, naby de groote Merkt te Aelst, Staen maer gebragt De koopen 2, 5, 4, 5, 6, en 28, by accumulatie, op 25,000-0 De koopen 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 25, 24, 25 en 26, bv accumulatie, op De koopen 29, 50, 51, 52, 35, 54 en 55, by accumulatie, op De koopen 36, 57, 58 en 41, by accu mulatie op De koop 39 separalelyk op Eu de koop 40 ook separalelyk op Tolal De koopen 1 en 7 lol en met 15 zyn reeds verkogt ten lestpn Zitdag. Men kan des aengaende alle wenscbclyke inlichtingen bekomen (en kantore van voornoemden Notaris YANDER- I1EYDEN, alle dagen, 7.011-en feestdagen uitgèzondert, en er aaen verhoogenissen doen. fr. fr. fr. fr. fr. fr. 14,000-0 101,000-0 65,000-0 15,000-0 3,200-0 fr. 221.200-0 VAN V/YHE3V E-KT EOEKEW, TOT WELLE, Ten Sterfhuys van wylent den Eerw. heer Pastor DIUSAIID. Den Notaris BRECKPOT, te Haeltert, zal op Dynsdag 18 Augusty 1857, en des noods de volgende dagen, 'le be ginnen om 8 uren 's morgens, openbaerlyk verkoopen ter Pastory van AYelle, alle de .Meubels en Meubelaire voor werpen nagelaten door den heer Pastor Brisard, beslaende voornamentlyk in; Stoelen, Tafels, Buffetten, Kassen, Ledikanten, waeronder verscheydo in Aecajou, Stoven, Jagtconfoir, Koper- en Tin en Yzer, Keukertgericf, Geleyse- werk, slaende llorlogie met eyken Kas, een volledig en ongeschonden anliek Poreelynen Tafelservice, .Matrassen, Sargien, Sprevén, Slaeplakens, Hammelakens, Serviellen, en meer andere vcorwerpen verders ook een groot aental flesschen en flacons beslc roode en witte Wyncn, als Coteaux van de jaren 1852 en 1854, Bordeaux, St-Julien, Olivier en den tegeuwuerdigen minisler. Niemanil bocht -daer geloof aen. Maer daer is een punt dat zy niet geloochend heeft, '1 is de inschryving van deblister des Konmgs van Saidinien in bet gedenkstuk dat men aen den koningsinoorder Agesilas Milano will opregleu. Gewis moet men van hooger hand dankwyten aen M. Battazzi over dergelyk bewys van zyne liefde voor de Koningen. De Wynen gereed geplaelst in manden en 't anliek poree lynen Tafel Service zullen op gemelden 18 Augusty ten 2 uren namiddag verkogt worden. Alles op gewoone conditiën en tyd van betaling, mits stellende goede en gekende berge.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3