ZONDAG SO AÜGUSTY 1857. ELFDEN JAERGANG. - N- 574 Vertrekuren uyt de Statie Aelst 1VAER: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 29 Augustv 1857. De Inschryvingen tegen de oproer makers. Van welken kant is de wettigheyd De stemme des volks. De woede der liberaters. Oenderm. 5-35 9-25 12-10 3-15 6-50 8-50. i Lokeren 5-35 12-10 3-15 6-50 0-00. Brussel G-50 9-25 11-40 3-00 G-40 8-15. Mecb. Brus. A»tw. 5-35 9-25 11-40 3-15 6-50 LeurThien Luyk5-35 G-50 9-25 1M0 3-15 6-40 Very Land StTruven,5-35 6-50 9-25 11-40 3-15 3 Gend, Brugge, Ostende 8-20 —12-10 0-00 3-15 6-501® klas langs Denderroonde. Kortryk, Houscroen, Kyssel (langs Lede) 8-20 12-10 2-55 3-15 -6-50. Doornyk, Kyssel (langs Ath 6-502-30—0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 6-50—9-25—2-30—6-40. Gend 8-2012-102-553-156-50—8-50 jg Berge», Quierrain 6-509*252-30 6-40 Te LEBE staen al de konvoys. Te idecem otaen dete vertrekkende van Ath 6-50 10-« .5-20 en dexe vertrekkende van Aelst 6-50 -9-25 6-50. Staen te cysecem stil al de konvoys uytgenomen d«ten vertrekkende vnn AHst 0-00 des morgeus cn 8-50 'a avonds en van Denderroonde ten-0-00 'a morgens en 9-30 's avonds. Staen te Santbkcbn de vertrekken uyt Ath 6-50 *9-25 's roorg. 2-30 e» 6-40 des avonds, tfa» Denderleeuw 7-00 's morg. 2-4Ó en 6-50 des avonds. CWQUE SUCM. rnrnrnuÉmmmmmmmm■BHgB—— VA.IV LOKEREN NAF.R Denderroonde, Aelst 7-30 9-20 3-00 5-45—9-00. Ninove, Geerardsbergen, Ath 7-30 9-200-00 5-45. VAN ATB NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Denderroonde, Lokeren 0-00 10-» 5-20. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Denderroonde, 6-5010-»5-207-15. Brussel (langs Denderleeuw) 6-5010 5-20—7-15. Gend, Brugge, Ostende 6-50(langs Lede.) 10-» 5-20 7-15. VAN «END NAER Audenaerde, 9-30 2-20 7-50. naer Aelst, 5-15 8-45 11-» 2-15 6-00 7-30. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-30— 11-20—2-00 6-00—8-00. Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 6-15 9-15 -2-00 6-00. VAN DFNUKRMONDE NAF.R Brussel langs Aelst) 7-55— 2-10—6-15 (I. Mech.) 5-558-559-503-35 7-20. Aelst, 6 30 7*53 -11-45 2 10 6-15 9-25. DEN DENDERBODË Men kan zich geen denkbeeld maken van de woede en de razerny waeraen de liberatersbladen zich overleveren tegen de inschryving voor den eeredegen die aen generael Capiaumont gaet opgedragen worden. Eu dit verstaet men zeer welde iiberalerssecte is dol omdat bare ontwerpen ontdekt en verydeld zyn geworden zy is grammoedig omdat zy ontwaert dat zy niet lang meer het volk kan l'oppen zy is kolerig omdat zy eeneu zoo krachtdadigen tegenstand ontmoeteyndelyk zy is ten hoogste verbitterd omdat zy miet alles kan doen wat zy wilt en gehoopt bad. 'hamelyk van den katholyken godsdienst en ons eonstitu- tionneel stelsel te vernietigen. Zie daer geheel de oorzaek van hare dolle woede tegen de inschryving die geopend is om eene openbare nationale betooging Ie doen tegen den oproer en legen de revolutionnaire strekkingen der libe- raterssecte. VVy hebben verleden zondag den wenseh geuyt dat onze stad ook eene inschryving zon openen, of ten minsten die van Gend ondersteunen nu, onzen oproep is gehoord geweest, de achtbaerste en trellelykste lieden onzer stad hebben hunne inschryving naer dën Uien Public gezonden en aldus de Ivsten versterkt van de achtbare vaderlanders die van den liberatersbucbt niet moeten hebben. Wy her halen dus onzen wenseh en porren alle opregte vrienden van rust, alle voorslaenders van godsdienst en vaderland ten sterksten aen hunne namen't zy naer ons,'t zv naer Gend te zenden opdat zy publiekelyk zouden dienen tot protestatie tegen de ongehoorde en schandige bairklievery cfie de liberale stadhuyskoppen van Gend hebben durven plegen tegen eeneu deftigen generael, welken belet heeft dat de stad een tooneel van schande en brulaliteyt wierd gelvk de steden Antwerpen BrusselJemmappes etc. geweest zyn. Den Generael Capisumont maelregels nemende om de rust en de orde te Gend te handhaven, maetregels die met zoo goeden uytslag bekroond zyn geweest, heeft zyne pligt gekweten en aen Belgiën «loei zien dat het niet nutteloos de» oorlogsbudget betaelt. Immers, 't is voor de krachtda dige pligtvervulling van den generael dat de oproerbenden, het vremd gespuys, liet canaillevolk, met een woord, zyn teruggeweken en gedwongen af te zien van hunne ontwer pen van verwoesting en brutael geweld. Deze pligtvervulling is voor de stoffelyke en zedelyke belangen eenen akt die door alle treffëlyk' man goedgekeurd en luvdop toegejuycht word, omdat'hy een overgroot goed te weeg gebragt heefthebben eenige misleydde kneukels daerop eenen blaeia geworpen, dit moet en kan niet anders aenzien worden dan als het uytwerksel van een spyt 't welk geheel het land het grootste belang heeft gedurig te zien bestaen; want als de liberalers spytig en kolerig zyn, dit is een teeken dat godsdienst, grondwet, rust, welvaert, orde en vooruytgang in 't land bloeyën. Ondei tusschen zien wy met genoegen dat de openbare betooging ter eere van generael Capiaumont overal den grootsten byval ontmoet, en 't is dien byval die de liberaters zoodanig verbittert, dat men zou zeggen dat hunne laetste uer nakend is en dat de inschryving voor den eeredegen hun den doodsklop gaet toebrengen. Deze betooging is, van den anderen kant, eene klare blyk dat de Belgen de nood- zakelykheyd verstaen van op hunne hoede te zyn tegen de intriguen en kabalen der Iiberaterssecte, en dat zy tevens be- grypen dat de zoogezegde wettighevd welke de 14 liberate stadhuyskoppen van Gend hebben willen beschermen, maer eene ellendige foppery is, gebruykt om de ligtgeloovige te blinddoeken en de liberatersontwerpen, volgens gewoonte, met den mantel van krom-regt te bedekken. Wy hebben reeds bewezen hoe weynig die aenranding van ënwettigheyd gegrond is; wy zullen er thans nog eenige woorden bvvoegen, niet om de liberaters te bestryden maer enkeylk om'de ligtgeloovige goede menschen te waer- scliouwen en hun te doen begrypen dat zy altyd van de liberale schreeuwers en gazetten moeten mistrouwen. Dal men oplette hoe de zaken te Gend tydens de dagen van den liberalen oproer zyn toegegaen De betooning ter vereering van generael Capiaumont, is eene magtige veropenbaring eener heylzame terugwerking. Want ook te Gend was een der brandpunten van onrust en woeling; ook te Gend hadden kwade iuzigten zich drey- gend veropenbaerd. Des vrydags avonds, 50 mey, waren de samenrottingen, waeronder verdwaelde jongelingen uyt de burgery, bazen, en zelfs fabriekanten, aen de statie de volksvertegenwoor digers gaen afwachten, die men uyt Brussel verwachtte. Deze verschenen niet. Niettemin wiei'den oproerige kreten geheven, de politie beledigd, zelfs eenen kommissaris ge slagen de politie was onmagtig. Des anderen daegs, volgens de nauwkeurigste inlichtin gen, zoo der plaelselybe politie als van het hooger be- stuer, moesten de wanorders maer op eene groote schael herbeginnen. De ruststoorders hadden zich ingerigt. De hoofden eener menigte liberalen waren aen het hollen. Dertig, veertig duyzend werklieden verlaten, met den zaterdag avond, den wekelyksehen ai beyd; de nieuwsgie- righeyd der meesten, de woelzncht van anderen, de op stoking eyridflvk konden de samenrottingen gevaerlyk maken. Yremdelingen boden reeds de werklieden 'te drinken, zelfs geld aen. De politie, ongerust, stelde zich in betrekking met de verschillige overlieden. De tusselienkoinst van liet leger wierd door den schepen, piaetsvervanger van den burge meester, opgeeyschtaen den krygsbevelhebber alleen was het voortaen, zoo wel liet getal manschappen, als hunne standplaetsen, aen tediivden. Den schepen verliet reeds in den namiddag de »tadden gouverneur volgde hemhy wierd althans vergeefs door generael Capiaumont opgezocht. De zorg der openbare veyligheyd was geheel en al aen de politie en aen de bezet ting overgelaten. De krachtige maetregels, floor den generael, met mede hulp der politie, den zaterdag avond genomen, voorkwamen den dreygenden oproer. Geenen burger wierd er door verontrust; geenen inwooner die zich beklaegdè. De tusschenkomst nu, van den zaterdag, word hem als eene misdaed aengetegen. En nogtans, hy wierd door den schepen opgeeyscht; hy handelde in overeenstemming met de plaelselyke politie, misschien op hooger bevel; den bur gemeester nam die tusschenkomst op zyne persoonlyke verantwoordelykheyd; het kollegie van burgemeester* en schepenen, waeronder M. den schepen-plaetsvervanger des burgemeesters, dus geheel het bevoegde gezag, bekrach tigde, door zynen bedankings-brief, de handelwyze van den generael. Zie hier dezen brief Mvnheer den Luytenant-Generael, Wy verhaesten ons n de uytdrukking onzer bedan- kingen te sturen voor de dienstwilligheyd met welke gy onzen oproep beantwoord hebt, met 'de plaetselyke politie ter hulp te komen om de tooneelcn van wanorde te beteu- gelen die in onze stad hebben plaets gehad. Gend, 2 Juny 1857. Delehaye Burgemeester, Van Waelbrouck Secretaris. Het zyn byzonderlyk de laetste woorden van het gend- sche magistraet die de liberaters van den gendschen ge- meenteraed in woede doen ontvlammen zy zyn hoogst verbitterd omdat den oproer aengehitst en bewerkt door de liberalen betiteld word met den naem van tooneelen van wanorde, en omdat den generael olHciele bedankingen ontvangt om het mafonniek werk tegengehouden, om de blydschap en het feestvieren der logiën gedwarsboomd te hebben, eyndelyk om eenen aenslag verydeld te hebben die door geheel 't land weerklank moest vinden, en byzon derlyk de gouvernementele en wetgevende magten moest treffen, die voorzeker door het brutael geweld of liever door de regeringsloosheyd zouden vervangen geworden zyn. En als men dit alles ziet gebeuren en daerby de werkloos- heyd van 't gouvernement overweegt, zou men niet mogen zeggen dat er geene uvtvoerende magt in Belgiën meer bestaet en dat 't gouvernement zelf in zyn voornaemsle bestanddeel verlamd of teenemael ontzenuwd is? Het goed gedrag, de welgeplaetste manmoedigheyd en de deftige handelwyze van generael Capiaumont moeten, sedert lang, door het gouvernement geschat en beoordeeld zyn, zy konnen geenen twyfel opleveren, de wetten die wy hebben aengehaeld zyn daer borge voor, deze die wy gaen bybrengen versterken deze borge, en dan, boven al, komt de magtige stemme des volks deze borge met eene onver- winbare sterkte bekroonen. Het besluyt van den prins-souvereyn der Nederlanden in date 15 janry 1815 luyd in zynen art. 12 als volgt De Generaels die de territoriale division kommanderen, zullen handelen en doen handelen in alle gelegenheden en omstandigheden volgens hunne eygene ingevingen en voor het meeste welzyn van den staetsdienst. Zy zullen zelve nemen en doen nemen, onder hunne vcrantwoordelynheyd, zulke maetregels die geschikt zullen zyn om dit doel te bereyken en die nuttig zullen geoordeeld worden om de openbare veyligheyd te verzekeren. Dit is klaer, alles is in die schikking voorzien, en dat men er wel acht op geve, lees besluyt had kracht van wet 'l was een dekreet dat uytgegeven is door eene autoritevt die wetgevende en tevens uvtvoerende magt had. Decs besluyt heeft eene nieuwe iiytvoerende kracht gekregen door een koninglyk besluyt vau 25 november 1856, in een reglement over den dienst der garnisoenen, welks art. 276 luyd als volgt Als den kommandant zal noodig vinden van op 't on- verwachls de wapens door de troepen des garnisoens te doen nemen, liv zal aen de hoofdwacht het hevel zenden den marschslag te laten liooren en de ruytery te peerd te roepen. Het zelfde bevel zal door de ordonnancen der' verschillige aldeeiingen naer de kazernen gedragen worden. Den art. 2"6 gaet aldus voort Indien de te wapenroeping eenen oproer voor oorzaek heeft, dan zal den kommandant zulke maetregels nemen als hy zal noodig oordcelen, volgens den toestand der zaken, VOOR DE RUST EN DE VEYLIGHEYD DEK STAD Wv vragen het andermael wat kan er klaerder zyn? Waerin kan den generael dan tegen de wettigheyd gezon digd hebben als hy muetregeien genomen heeft om, in uytvoering der wet, de rust en de orde in de stad Gend te handhaven? Waer zyn nu de 14 liberale stadhuyskoppen die, al de grondwet te miskennen, inbreuk hebben gedaen op de attributiën van 't hooger gezag en revolutionnaire besluyten genomen Wy durven verhopen dat het gouverneirfent welhaest dit stelsel van onverschilligheyd zal verlaten waerby het aen de vyanden onzer instellingen toegelaten is alles te doen tot nadeel van 't algemeen welzyn. Wy durven dit des te meer hopen, omdat de almagtige volkstemme zich zoo krachtda- diglyk laet hooren en, door hare openbare en stellige protestatie, de eereofl'ers aen den generael op te draden, goedkeurt, bytreed en luvdruchtig topjuyeht. Het gouver nement moet begrypen dat de volkstemme zich maer laet hooren als de groote belangen des lands op 't spel staen, als er wezenlyk gevaer is, als het onontbeerlyk word dat zy tusschenkome om voor het behoud van 't vaderland te pleyten. Nu, dit is hier de kwestie godsdienst, grondwet, vryheden, nationaliteyt, onafhanglykheyd waren in gevaer; eenen deftigen generael doet op liet allernauwkeurigste zyne pligt, hy red alles, hy belet moorden, branden, oproer, verwoestingen enz. enz. en eenige misleydde officiële per- soonen keuren dit gedrag af, het gouvernement spreekt tegen die afkeuring niet, de stemme des volks moet zich dan laten hooren opdat den generael en zyne medehelpers weten dat zy, al hunne pligt te kwyten, dé goedkeuring bekomen van 't volk dat hun hunne jaerwedde in 't zweet zyns aenschyns betaelt, en zich op hun toeverlaet om in zyne duerbaerste belangen niet verkrenkt en in zyne rust niet gestoord te worden De inteekeningen voor generael Capiaumont moeten eene onbekende kracht inhouden. De liberaters-gazetten staen om zot te worden by het zien der talryke handtee- kens die komen toegestroomd. De Broedermin, als door het bliksemvuer getroffen raeskalt zonder dat men hoofd of steert aen haer geschryf- sel kunne vinden. Advokaet Dubois, in zynen Journal de Gand, is meer dan woedend 'tis de tacl van ons straetjensvolk die aen zyne pen ontsnapt. Wilt gy weten waer aen hy de inteeke- naers vergelykt Aen volk dat in de gistkuyp zit en daer aen 't rotten isaen lieden die van beestelykc leerngen bezeten zyn, van welke de gezonde broers der liberatery niet le zeep op hun weerhouden kunnen zvn.

De Denderbode | 1857 | | pagina 1