negende zweepingsken. -59*1- Andere en meer liefelykheden komen wy hedendaegs- in de liberaters-gazetten tegen. Onze lezers zullen 't ons- vergeven dat vvy hun voor éénen keer die schandelykhedrii onder de oogen brengen. (Vlaemscli Land.) SAMENSPRAEK TUSSCHEN DE SCHELDE, DE BROEDERMIN, 'T VERBOND EN DEN DENOEIWODE. Vrydag morgend belden de Schelde, de Broedermin en 't Verhond al vroeg aen 'l bureel van den Denderbode, die zeil'de deur opent en bun onlvangl, zeggendeha, de konlralers zvn daer, komt binnen, 'U heb juvst gedaen met mynen kal'é te nemen, nu ben ik geheel aen olieden. Be Schelde. Neen, Bcnderhodc, wy zvn aen IJ", vvy komen om uwe redeneringen nopens de kloosters en al wat gy wilt verhan delen, te aenhooren. De Broedermin. Pardon, Schelde, ik wil ik niet alle weken komen aenhooren al wat den Denderbode wilt verbandelen; als by op bet punt der kloosters en der liefdadiglieydswet uyigeklapt is, kom ik niet meer, gy meent misschien, dal bel zoo plezierig is voor de opstellers van DAGbladen gelyk de broedermin en de Schelde, zoo dikwils te verscbynen voor den opsteller vaneen WEEKbladje gelyk den Denderbode, 'l gaet bier juysl verkeerd, 'l is integendeel by die voor onze vierschare zou moeten ver scbynen. De Schelde. O gy pretentieus dwaeshool'd meent gy dat de politieke weerde bestaet in alie dagen te verscbynen ben Den derbode beeft in zyn een wekelykseh N' zoo veel fondsartikels dan wv in onze zes N" van geheel de week. En daerby, den Denderbode beeft alleen meer inschryvers dan wv alle dry Ie saineu en er nog eenige liberale konfraters bygeuomen. De Broedermin. Gv zyt al wederom daer om ons aen de galg te klappen. Weel gy niet dal een weynig pretentie goed is om den Denderbode wat in loom le houden Gevoelt gy niet dat by non al veel meer zou zeggen indien vvy ons niet wal poinlilteus toonden Den DenderbodeO gy onnoozelen Sis wat zoud gy tn toom houden, ay die op niemand bet minste gezag held, gy die berooid zyt van 'aUeu invloed, gy die, regiuyi gesproken onder alle ver- achtelvke gazetliers den verachlrlyksleu en meeest verachtten zvtGy ons in loom houden Wel hemel wal zullen wv no" ai hooren Wel Broedermin, of gy scliryvelt, knoevt, tiert en brieschl, eu of er eenen boud bast, dit is voor ons nel bet zelve, dit doet op ons zoo veel ettakl als pene vesicalorio op ecu bouten beenbocli dal vvy nog scherpere pylen in onzen koker hebben, dit is waer, en als gy er liefhebber van zyt. vvy zullen er u van daeg eenige lossen die 11 nel al uwe slome pretentie aen den muer zullen hechten dal g'er niet meer zult afgeraken De Broedermin. lk heb al weer de boter gelen, eu 'k meende noglans dat ik zoo wel gesproken bad Met u. Denderbode. is er toch geen buys te houden, als men u een enkel bard voordeken zegt, geeft gv'er ons twintig in de plaels. De Schelde. Hel is wel bestred, gv moet alzoo varen met uwe stoute muvl. ben Denderbode heelt ons zoo vriendelyk omvangen als het mogelyk was, maer gy moet altyd met siek'en en keeuen voor den dag komen, en als ge genepen word, dan jankt ge gelyk nen boef die met nen eyken handdoek afgedroogd word. Hel Verbond. Maer dal is nen keer aerdig dat wy altyd moeten rusie hebben met malkanderen, wel lael ons eens gedryen te gelyk offden Denderbode springen en hem eens duchtig hekelen. Den Denderbode. Wel geklap!, koufrater, maer zeg eens, wilt gv van vuystarguinenten spreken Ihl Verbond. N'een 'k Neen 'k, konfraler, want er hebben eens een koppel inyner vrienden ondervonden dal de uwe zoo wel doornypen, dal zy 't vast voornemen genomen hebben dit spel nooyl meer te beginnen. Ik wil maer alleen sprekeu van u te te hekelen niet den bek Den Denderbode. Ha I daerin kont gy gelyk hebben, want uwe bekken zyn alle dry zoo scherp, dat men ze gemakkelyk zou konnen gebruyken 0111 er oesters mee open le doen De Schelde.'Konfraler Denderbode, lael die twee praetborzen maer op zeeveren, komen wy tot onze zaek, want als wy 7.00 blvveu lyd verknoeyëu en als'lu dan begint le verdrieten, al waert gy in 't midden van uw afgeven, dan moeten wy ous haesten dat we wecii zyli, of 't is scheef. Den Denderbode. Schelde, gy hebt gelyk, ik ga dan maer eden al eenige bemerkingen maken, en daermeè moet gy optrekken, want ik heb werkvolkHet Verbond zegl in zyn V van 19 julv dat de kloosterlingen een schouwspel van ledigheyd opleveren, dal de arme kloosterorden? de concurrentie doen aen de armen en de aelmoesscn van deze onderkruypeii, dal de prieslersparty begonnen heefi mei de kloosters te herstellen om de beschaving te doen acbteruyldeynzen, dat zy gepoogd heeft de doode hand to herstellen, immers dal liet poliliek doelwit der prieslersparty is bet land ouder bel klerikael juk le brengen en dal zy kloosters, paters, nonnen, luyaerdy, superstitie, doode band als middelen gehruykt om daer toe te komen. Gelvk "y ziet, konlralers, 't is eenen gelieelen hectoliter stof].; van materie om er twee maendeii lang over le schrvven en le UiDr' 'kloosterlingen leveren een schouwspel van ledigheyd op!'.'. Welke schandige lastering Welke snuode eerroovery Is 'l een schouwspel van ledigheyd, als men heilige priesters-trappisten, van den vroegen morgeud tol den laten avond, gelyk arme slaven, de dorsle gronden, de onvruchtbaersle landen ziet omploegen, bewerken en met bun zweet besproeien Is 't een schouwspel van luyheyd die arme paters als lastdieren in den kruywagen te zien li,,„en, mest en ael vervoeren? Is 'I een schouwspel van luyheyd dié engelen der aerde onder een ruw kleed le zien spillen eu delven", zwoegen en arbeyden, 0111 den grond dien niemand wilt, vruchten te doen voortbreugeu waeimeè de armen gespvsd worden En dan nog in welke conditiën gaeu die lieylige klooster- lingeu onder den last van den arbeid gekromd In welke condi tiën AllKoulrater, in conditiën die ons moeten beschamen, die ons moeten 'l herle doorgrieven en onze gemakkelykheyd en ziudelykheyd veroordeelenWant, weel bel wel, die deftige wollikken vasten en bidden terwyl wy de lekkermuylen spelen en ous vermaken zy slapen op de harde planken en brengen een deel van den nacht over in Gods lof te zingen, lerwyl wy op zachte beddens slapen of plaisirparlyëu bywooueu. Immers, die voorlrefle- lyke relc'ieiiseu geven 'l voorbeeld van neerstigheyd en de vruchten van hunne neersligheyd dienen om den armen le ondersteunen, lerwyl de wereldlingeu de hunne voor zicbzc.ve houden om hunne drillen le voldoen, om hun ligchacin te koesleren eu le streden, 011 0111 te doen wat wy bier niet durven zeggen Is 'l een schouwspel van ledigheyd de gasu.uisnonneii de at me verlatene krankeu te zien oppassen, de walgelykete wonden te zieu vermaken, de besmellclyksle ziekten le zien hest.y.ien, en ze dan nog dagelyks aen de waschkuype» le vi.nlen slaeii waer ons hért zou uuikecren als wj er van verte eens mier zien Is l' een schouwspel van ledigheyd de voorltëlfelyke religicuSen' de broeders der Ghrislelylbe Scholen hunne krachten te zied uyl- pulleu en huu leven verkorten 0111 de arme kinderen te onder- wyzen en er deugdzame burgers van te maken Is't een schouwspel van ledigheyd' de achtbare religigieusen in koten, galeven en rasphuyzeu, dieven, moordenaers eu andere galgen brokken te zien oppassen, vertroosten en lol betere gevoe lens trachten te brengeH 1 Is't een schouwspel van ledigheyd de nooyt voiprezene reli- gietiseu in gestichten van doofstommen, van ongeneesbaren, van krankzinnigen, van oude mannen en vrouwen, van weezenen alle soorten van verlatene broeders eu zusters opgesloten le zien, van alle vryheyd beroofd, van alle vermaken outdacii, zich gansch en geheel slagtofïerende om de ellende en smerten van den onge- Iiikkigeu Ie lenigen en le lieden Is 't een schouwspel van ledigheyd zoo veel klooslernonnekens le zien, die, of wei de arme kinderen leeren werken en 't brood voor hunne ouders winnen, of wel dour vurige gebeden, vasten en andere gestrengheden de rampen die ik, gy en andere verdiend hebben, van ons af le keeren Is 'i een i Verbond.Het is al genoeg, Denderbode, ik had my aen zoo iets dergelyks verwacht, maer dit kan my niet doen weêrkecren van inyn gedacht.... Den Denderbode. A sa Verbond, als goede redens op u geen effokt doen, dan zullen wy de zweep pakken, en alv .ic zweep ook magleloos is, dan nemen vvy den slok. Weet gy wat er een schouwspel is van ledigheyd Het zyn die lierbergpilaren die den koslefyken lyd vermoorden met in drinkhuyzen en kroegen tegen godsdienst, zeden en geeste- lykheyd den eerlooslen kiap uyt le braken liet zyn die ryke slechte menschen die, niet wetende wat doen 0111 den lyd door te brengen, limine revenuen verloeren in onge- bondenheyd, ill verdervende gazellen, vuyle romans en slechte boeken le lezen Hel zyn die ryke wulpsehc inensclien, die sclraemteloos genoeg zyn 'I geld der arme conlribuabeleu le laten afpersen om zede- tooze eu sehandvolle tbeatersspelen te beladen, waervan zy, leeg- gaiigers, alleen 't geniet hebben, lerwyl den armen, die daervoor moet helpen betalen, er irylgeslooten en nylgescliept word Hel zyn die bedekte dieven, die ryke dieven, die magtige dieven, die dagelyks in koetsen en karossen rotten-, nadat zy zieli wet liet zweeet en de tranen van ongelukkigen, van weduwen eu weezeu gevet en kollossale fortuynen byerngegrabbeld hebben Hetzyndie liberale subsidiegasten die, nadat zy uyt de schatkist honderde duyzende franken gezogen hebben, dan bedriegelyk bankroet maken en nadien ryker zyn dan te voren eu zonder werken leven Het zyn die liberale sebsndkerels, die de forwryn van hunne vrouw en kinderen verkwisten en aen schepsels geven die wy hier niet durven noemen Het zvn die bedorvene jongheden die te luy.zyn 0111 le werken, hunne ouders bedriegen en bestelen om te kunnen zwieren, drinken en h reien Hel zyn de l'i berd Iers, die de kloostergoederen voor eenen appel en een ey ingepalmd hebbende, nu aen den armen boer zynen laelsten druppel zweel uytpersen 0111 in weelde, fn plaisieren en in baldadigheden te leven tlel zyn die boeven welke Het Verbond. Konfrater Denderbode, 'k heb al myn goeste, uwe zweep trekt te sterk door,'k gevoel dal ik persoonlyk myn paerljo ga krygen, 'k ben overtuygd dat ik eene beestige koppig- heyd heb laten hooien Den Denderbode. Ha g'hebt al uwe goeste, en 'k heb u nog maer de kleynste brokskens voorgezet, wacht een beetje wy zullen er nog een zweepken of twee bv lappen. Hel Verbond. Zeemenis donders, Denderbode, scheed er toch uyt. 'k ben al overtnvgd, '1 kiekeüvleescb komt al op mynen rug en 'k fu kan mynen aessem niet meer krygeu De Broedermin. Daer zit uil dien held, zie, hy wilde op den Denderbode springen en hem eens duchtig hekelenO gy gepa ten teerden dommerik, moet gy daervoor gazelschryver zyn, 'k meende dat er toch iels in u zat De Schelde. Zwygt gy, Broedermin, want my dunkt dat den Denderbode u met fonkelende oogen beziet en al zyn hair staet regl. Toe koufraler, trek maer door, eu geef er de gasten maer goed af Ihl Verbond en de Broedermin. O gy leelyken judas, '1 is gy die hel spelleken begonsl hebt, eu nu komt gy nog gedurig olie in 't vuer gieten om ons nog meer te pynigen. Wy welen niet wal er ons tegenhoud dat wy u den nek niet breken, scliurftigeu kerel. Den Denderbode. Hier in myn bureel geene rnsie, geen vechten, geen krakeelen, of ik dop n alle dry kop legen kop, want 't een is vuyle boter cn 't ander vuyl vet. En gy, Verbond, gy moet nog eenige streken van de zweep hebben of 't u lief of leed is. Hel Verbond. Denderbode, wilt gy hier malheuren hebben? Myne beenen waggelen onder myn lyf en myn herle ruysehl gelyk nen vuennolen. Moei ik absolüet nog eeoige streken hebben, stelt liet toch acht dagen uyt, want ik zou van myn zeiven vallen. De Broedermin. Wat azyn I wat azyu onzen konfraler word kwalyk Den Denderbode.Wacht, 'k zal hem daer wat water op zynen kop kletsen, 't zal daermeè seffens gedaen zynWannes breng nen keer nen eemer water, er is hier nen kwant die wilt naer '1 pierland trekken. Wannes.Zie hier Mr is 't water, den eemer is geheet vol Wat ziet er dien menscli toch aerdig uyl, by heeft een gezigl gelyk nen gestoofden haes Den Denderbode.Dit is niels, geef 'lier den eemer... Klets neein, zwem nu nen keer, en spoel uu al uwe scliaudelyke leu gens af.... 'I Verbond. BrrrrouwabWal is dit, ach Denderbode, laet my locli hieruyl, '1 is bier zoo bang, ik beloof bet u, binnen acht dagen ben ik weder op mynen post. De Broedermin en de Schelde. Lael ons vertrekken, Dender bode, want wy zitten ook niet de poepers, de uaeste week zullen vvy wat verkloekt zyn. Den Denderbode. Als liet zoo is, gaet dan maer op, doch bemerkt dat myne luyl met uliedeu nog niet afgesponnen is.... Er is deze week b) al de kiezers hier in 'l ronde een schurftig Itoekskeii rondgedeeld gelileldSameuspraek lusschen eenen Notaris, eenen Koster en eenen Schoolmeester, '1 welk van de liberalersparly komt, waeraeu gy, walgelyke Broedermin, niet vremd zyt eu waervoor ik u beloof wel le betalen, wanl T is eene aenéenschakeling van eene laulere dengenietery die eene f ile zweeping verdienl. Moet gy nu nog de menschen komen foppen, gy zyt er wel méé, wy zullen deze sameuspraek laten dienen als zéepe om u eens wel te scbeeren. De Schelde en de Broedermin. Wy worden wel gewaer dal er nog geenen end aen is, hadden wv ïlit spel nooyl begonsl... Au recoir, Denderbode, maer uiogi den duyvel u balen, gy waert geenen voet uyt uweu weg. FANTAISIE. Ik houdt) twee duifjes, 'tis al nitn pleiier. 'k Vergis my, 'k vind oök wel \ernmek in de boeken* Zé zyn te beklagen de menschen die hier De levensgeneugte in de wéreld gaen zoeken. Myn duifjes, hoo jong nog, zyn kloek en gezond, En, lyk als het uer slaet van drinken en eten, Zy pikken de kruimeltjes brood uit myn mond. 'k Heb nimmer nog aerdiger beestjes geweten. Wy melken een koetje, 't is al ons plezier. Als 't koetje gaet slapen, ik ga naer myn boeken. Ze zvn te beklagen, de menschen die hier 't Vermaek in de school van den duivel gaen aoekéü^ Myn koetjen, hoe oud ook, voorziet' ons van nielk; W y kernen al eens, en zoo krygen wy boter. Wy hangen niet af van de boeren, en elk Benydt ons geluk schier. Wat is er toch zotter Myn viiendekens lief. wéertoe dient jaloezy Vermogen 't uw middels, koopt ook al een molle. Dan zyt ge welhaest zoo gelukkig als Wy. Speel ik hier myn spelken, speelt cy ook uw rolle. Wy Yellen een zwyntje, 'tis al ons plezier. Als 'l zwyntje gerust is, ik lees in myn boekeu. Ze zyn te beklagen, de menschen die hier 't Genoegen in 't kwaed, in de zonde,-gaen zoeken. De koe levert boter, 't;zwyntje komt spek. Wy mogen op tyd eens (de kave doen rooken. Gy ziet het, mynheeren, ilc ben juist niet gek. Fraei doet gelyk ik 't zal in huis zoo nietspooken. Dan vindt ge in uw leven nog eenig plezier, By 'zwyntjes en koeijen, by duifjes en boeken. Ei toch hoe beklaeg ik de menschen die hier Het ware geluk by de menschen gaen zoeken. De Broedermin noemde onlangs de lagere onderwyzei'S- a domkoppen, onnoozelaers, kwezeluers, omdat zy aetp de kinderen den catechismus- leerden. Heden heeft de' 100de muts liet geladen op de kiezers van Bellem, Somer- ghem, Sleydtnglie, enz., en zy noemt hen t beesten, kies-- kudden, kiesvee. Onthoud het wel, kiezers van Bellem, Somerghem en Sleydinghe hy de eerste stemming zullen de uylzende- lingeii van den Journal de Gand en van de Broedermin by 11 komen 0111 den platvoet te spelen eu uwe stem af te bede len, maer gv zult hun hen rinneren welke scheldwoorden' hunne gazetten op 24 augusty u toestuurden. (VI. Land.) CORRESPONDENTIE..Geëordon vriend uyt M. K. vvy hebben uwen brief wel vi-rstaen, w y hebben dit nog al geboord, liet ia- voor ons geen nieuws door opgewoudene doiumerikkeu verstou ten le worden. Grachten vriend uyt S.W. Wyzullen uwen zeer vriendelyken raed wel in aeht nemen, vvy bedanken er u groudliertiglyk over. M. S. uyt S. A. hel is niet noodig voorop te betalen, meti gelegerdiéyd zullen wy dit wel krygeu. Wees wei bedankt over uweu vriendelyken offer.. M. B. den oukost is twee franks. PEERDENLOOPSTRVDEN TE WAEREGHEM. Deze belangryke feesten zullen dit jaer buytengewoon schille rend zyn eii plaels hebben den dynsdag f september eri zondag 6 september telkens om 3 uren namiddag. Er zyn pryzen uytgo- loófd van 200, 500 en 1000 franks. Alle inogelvke voorzorgen worden genomen 0111 hel publiek alle gemak le verschaffen. Men schryft ons uyt Essebene Donderdag laatstleden 1S* Augusty, was onze gemeente gansch in feest. Het gold er narne- lyk de inhuldiging van onzen nieuwen Burgemeester, den beer J. R. D. Wamback. Reeds vroeg in den morgend, wapperde de nationale vlag op den kerktoren en op liet genieente-huys. De- inwooners van Essebene wedyverden om alfes op le luysteren en- de ibliede huns Magistraets weerdig le vieren. Sierlyke triomfbogens wierden als by tooverslag opgerigl en- des avonds had rondom onze dorpplaets eene algerneene ver lichting plaels. Dit zy genoeg gezegd, M' den Opsteller, om u te doen beseffen, dat onze bevolking den keus loejuyciil dien den Koning in den persoon van den heer D. Wamback deed, wanneet bet Z. Majesleyt beliefde Hem als Magistraet eener gemeente te- noemen, waer zynen geachten vader, vroeger |het zelfde ambt,, met weerdigheyd bekleedde. Den 23 dezer, omtrent 2f|2 namiddag, heeft eenen brand: te Aygem, twee hofsteden en een huysje, met stallen, schuren, oogsten en al wat zy bevaltederi in assche gelegd 9 koeyen, 2: peerden en 3 zwynen zyn in de vlammen gebleven. De hofsteden behoorden toe aen de weduwe A. Metkcbeke, landbouwster; 2° aen B. Hendricks, landbouwer en 3" aen K. Burins, dagloouer, allen inwooners van gemelde gemeente. Men kent de oorzaek dier ramp niet. Hel verlies bedraegt voor de 1' 21,790 fr. den 2° 40G0 en den 5" 1400 fr. Denzelfden dag beeft het vuer zieh ook verklacrd in de booy- myt van den landbouwer S. Gabriel, to Maeter. Dank aen vlyligu hulp heeft men het vuer kunnen overmeesteren en de myt be- vryden. De ramp word toegeschreven aen kwaedwitiigheyd. De schade bedraegt omtrent 150. Zaterdag laetst heeft eenen geweldigen brand de hofstede van den lieer K. D'Hondl, landbouwer le Ooslerzeele, leeueiuaet in assche gelegd. Al de ingeoogste vruchten, als ook twee verkens, zyn door de vlammen verslonden. De schade beloopt tot 9000 fr. Nog twee andere brandrampen hebben wy te melden. Don derdag laelst, zyn er te Berlaere twee aeneeupaleiide hiiyzeu door hel vuer vernield de meubelen en halm zyn ook verbrand men schryft die rainp toe aen den slechten slaet der schouw. Hel ver lies word begroot op 3300 fr. Een der liuyzen was verzekerd. De andere rainp heeft den 19 te Elseghem plaels gehad d* schuer van een kieyn pachthof, bewoond door I. Caes, is afga- brand. De schade beloopt lot 200 fr. Zondag beeft er een ougeluk plaels gehad le Baehie-.Maiia- Leer ne. Eenige koeywaohters hadden een groot vuer ontsteken le middeu eener weycle en zalen er rond weibeest ratte het vuer de kleederen van een achtjarig meysje, dochter van k. Coppenolle. Aide poogingen welke men deedomde vlammen uyl le dooven waren vruchtelooshet kind stierf twee uren daerua in seJirikkclvke pynen.

De Denderbode | 1857 | | pagina 2