TIENDE ZWEEPINGSKEN. BUBBEL PinSDEEIJNGEV. I van rust en orde, van alle ware voorstaenders der grondwet ver-" werven niet een woord, dezen aki zal de oogen openen aen deze' die nog niet klaer zagen en is eene waerborg voor de openbare- veyligbeyd. Het is wel waer dat de inktpotten der liberaters-francmagons- gazettiers overstroomen van ga lie, scheldwoorden, vcrwenschingen en termaledydingen tegen liet ministerie, maer dit is liet minste van de /.aek, daermeè moet bet ministerie zich niet bekommeren, dien geweldigen stroom van liberale galle kan geen kwaed doen, en toch 't is de gewoonte en eene soort van gebruyk dat, als eenen pligligen veroordeeld is, by eenigen ty.d heelt om zynen regter te verwenschen en te vervloeken. Laet dan de liberaiergga/.eltiers raaer hun hert eens ophalen, als zy wat gelost hebben zullen ze beter op hun gemak zyn, alles zal dan koelen zonder blazen. Maer wat er gael aerdig zyn, is de wyze op welke de 14 liberale sladhuvskoppen van Gend hunnen nieuwen neus zullen dragen. Wy hebben gisteren wederom een bezoek in 'l neozenfabriek afge legd en de bakpanne stond juvst op 'l vuer. De 14 liberale neuzen die wy daer zagen, waren van de wondersle soortWy bemerkten er platte, scherpe, bobbelachtige, scheeve, gekrolde, geklovene van alle dimensiën en kalibers, maer de twee aerdigsle waren dien van 't advokaelje Du Boi$, en dezen van professor Cal lier, die plalvormig en gekloven, in 'l inwendige een ribachtig rader werk opleverden. Wyvraegden aen den nieuwen neuzenfabrikant waerotn hy daer al dat fatsoen van binnen aen gemaekt had, en den man antwoordde ons zeer naïvelyk dat dit raderwerk een niagonniek mekanieksken was, geschikt om de andere liberale neuzen in beweging te stellen. Met deze antwoord wisten wy wal uer hel was, maer wy hadden compassie met Callier en Du Bois, omdat zy voorlacn gedurig dit gereutel of geronk aen hunne ooren zullen hebben wanneer zy de andere neuzen zullen moeten doen werken of in beweging komen. Wy dachten aen een dempig peerd en bevonden dat die twee neuzen daeraen niet slecht ge leken. Maer wy waren van gedacht dat wv ze liever aen bun dan aen ons zelve jonden. SAMENSPRAEK TUSSCBEN DE SCHELDEr DE BROEDERMIN,'"! VERBOND EN DEN DEN DERBODE. De Broedermin cn de Schelde. Koufrnter Denderbode,. wy waren te samen onzen konfrater 'l Verbond gaen uylroepen, maer den armen sukkelaer lag nog in zyn bed en hy verklaerde ons dal by nog op zyn ellen niet was van o-ver acht dagen. Hv zal binnen een half ugrken trachten op te pikkelen en uaer hier te komen. Maer om 's hemels wille, handel hem wat zacht, want hy steekt in een kwaed vel zyn gczrgieken heeft op deze acht dagen meer dan de helft verloren. Den Dcnderbodc. Maer, kon fraters, ik heb ik hem toeh zoo vreed niet gebursteld, 'l is daervan niet dat hy kwnkk gevallen is, 't was van de warmte cl ie, in 't algemeen, aen slappe of nytgeleefde mensehen nadeelig is. Kan den konfrater vrn daeg niet komen, wel dal hy den naeslen keer kotne, ik kan ik wel wal uvtslellen, als uylstel geenen kwytschel is. Voor wat zyn gezigtekeu betreft, dit is van over jaren zeer kleyn-tjes geweest, en is hel nu nog verkleynd, daeraen kan ik niets doen, den konfrater moet weten waer hy zyn vel gelaten heeft De Schelde. Konfraler Dendcrbode, my dunkt dat g'uwe goede muts op hebt en dat wy er vandaeg zonder linken van uwe zweep zullen afkomen. Tenez, alzoo zie ik uw geern, indien gy altyd alzoo waeri, gy zoud seffens aen een knap wyf geraken. Den Dendcrbode. Wel, Schelde, dit komplimentje bevalt my nog al, maer ik moet u doen observeren dat gy, voor uw deel, toch geen klagen hebt. De Broedermin. Jar Dendcrbode, dit is eenen vleyër, die u uylwendïg de mauw strykt, maer die u inwendig naer den eeuwigen duvel verwenschtFoeyScheldeuw walgelyk tweegezigt of januskop zou verdienen met eenen bessem gewasschen te worden, en da 'k (jen Dendcrbode ware, 'k zou u vandaeg eens hekelen dat nwe ziel zou op een karreken ryden. De Schelde. O gy afjoustige pry, g'en kont alweer niet ver dragen dat 't zonnekin in 't water schyntIk wenschte dat den Dendcrbode u vandaeg zoodanig op uw achterste gaf, dat g'èr niet kont op zitten, 'k zou er eens wel mee lagchen, want gy zyl opgeblazen door den duyvel der spvtigste nydigheydr die u belet klaer te zien. Den Dcnderbodc. Kon frater uyt de Schelde r g'en doet niet wel uwen kameraed afzoo in 't palot te helpen, gy zoud hem eerder moeten ondersteunen, of hem ten minsten niet verdrukkeu, omdat gv toch van den zelfden deessem zyt. Het is waer, gy zyt wel wat niin verzuerd, maer daerom laet gv niet eenen vuygen brood- schryvelaér te zynr eenen huerling der francmgonssecte, op welken de muntolie veel effekl kan doen byzonderlyk als zy aen de vingers gestreken word. De Broedermin.Wel gezegd, konfraler Denderbodedaer hebt ge juvst de snaer geraekt. Moest gy daerop wat toetsen, er zouden toonen uylkomen die u welhaest uwen eyken handdoek zouden doen uythalen. Den Denderbode.— Luyster, Broederminik heb van u geene observation te ontvangen; ik weet wanneer ik den eyken hand doek, de zweep of enkelyk hel martineken moet gebruyken. Ik zou u van daeg met 't een of 't ander moeten trakteren, want uyt uwe drukkery is daer een boeksken gekomen getiteld Samcn- spraek lusschen eenen Notaris, eenen Rosier en eenen Schoolmeester waerin de valschheyd met 't pond en de leugentael met den meter verkocht worden. De Broedermin.Gy liegt, Denderboder al 't geen er in dit boeksken staet is de waerlieyd, en 'k zou eens willen zien wat gy daervan zoud kunnen wederleggen; daerop heeft geheel den gendschcn francmagonsklub gezeten, gestudeerd, gezweet en gewerkt dal bet te voel schilt, gy zult u dan wel wachten daer van iels te vergruyzen. Den Denderbode. Wel gy stoute flonke, liegen is uwen stiel, i volk mislcyden uwe gewoonte, en den gazeitierssljel schand vlekken uwe bezigheydEn omdat geheel den gendschen francmagotfehaspel op dit boeksken geknoeyd en gezweet heeft, is, dit eene reden 0111 niet te konnen wederlegd worden. Oh gy di oeven klapper Wacht eens een beetje, ik zal er wel wat afpeuteren en er welligt zooveel afpeuleren dat er byna niets meer zal aen blyven. Op lietvyfdc bladjevan dit bedriegersboeksken zegt den notaris den eenen of anderen ryken man die veel mei paters en nonnen verkterlbegeert zyne gespaerde oordjes aen sync welligc crfgc- namen te onttrekken, en zyn goed aen een kovenl van Jcsuitcn of Discalsen le lalcn. Den dag van heden is dat onmogclyk hy kan wel zyn goed acn den eenen of anderen pater gevenmaer niet aen het klooster Wie is dien schandelyken bedrieger, die aldus spreekt Wat verstael hy daer door Zyne zinsnede hangt niet aeneen, zy is noch stellig, noch volmaekl, noch klaer; liv durft niet zeggen dat de nieuwe liefdadigheydswet loelaet aen kloosters of kovenlen icslameulen te bezetten, omdat hy weel dat de wet stellig, duy- éelyk cn in- klare bewoordingen aen de kloosters verbied vaste goederen le bezitten; maer dien verleyder poogt zulks door,be- drieglyke, dobbelzinnige, verdraeyde en geknoopte zinsneden aen de eenvoudige menschen op te vyzen, of bun het alzoo uyt i zyne halve woordeu le doen opnemen. Zeg eens, Broedermingy die pretendeert wel vlaemsch le kennen, wyl gy gedurig den advokaet voor 'l vlaemsch speelt, waerom laet gy toe dat, als er boekskens over eene zoo belang- ryke kwestie, gelyk de liefdadigheydswetuyt uwe drukkery komen, waerom laet gy toe dal er zinsneden in slaen die onvol- maekl en zoodanig verward en< verdraeyd zyn, dat men ze zeer gemakkelyk in twee zinnen kan uyt leggen De Broedermin.— Ha! konfrater, dit is om ons desnoods le konnen uyt den slag le trekken om schaemleloos weg le konnen loochenen datgene wal wy nogtans aen de eenvoudige menschen zoeken ledoen gelooven. Alle menschen verstaen juvst niet gelyk gy wat zy lezen, en als wy de eenvoudige konnen verblinden,- dan zyn de fraucmagons- voldaeu Den Dendcrbode. Ha, Broedermin, gy bekent dus dat deze zinsnede eene foppery is De Broedermin. Wel zeker, Denderbodeik weet immers wel dal de wet, die wy de kloosterwet noemen, stellig acn de kloosters verbied van vaste goederen le bezitten, van testamenten- le ontvangen en van de boedanigheden van burgerlyken persoon- te doen gelden; maer indien de liberalen-francmagons dit niet loochenden, dan zouden zy 't vo-lk legen de kloosters niet konnen opmaken; wy hadden gepeysd dal de zinsnede over die gespaerde oordjes acn wettige erfgenamen le onttrekken om acn Jesuilen of Discalsen te gevenonaengeroerd zouden voorhygegaen zyn, en 't zou aldus geweest hebben, bad gy uwen neus in 't boeksken niet geste ken. Den Denderbode. Zoo is metal de bedrieglyke schriften, boekskens en gazellen der liberalers-francmagons en dan komen die kerels over waerheyd en reglveerdighevd spreken. Broedermin, zyl gy niet-bescbaemd aldus wetens en willens de eenvoudige menschen te helpen verleyden Maer wat wil ik over schaeinle aen u spreken, 't is 'l eerste dat gy moet alleggen om onder den klu-bsbaspel van dienst le konnen zyn. Op bladzydé 6 van dit bedrieglyk boeksken vertelt den notaris eene andere schande lyke leugen. Hy zegt dal, als er met het geld van eenen overleden eene londatie geslicht word waer het onderwys moet gegeven worden, dat men niet een deef van dit geld een geslicht bouwt en hetzelve mei liet ander deel onder houd. Dan, voegt den notaris er by, komen er 20 of 50 palers of nonnen inwoonen onder voorwendsel van't onderwys le geveu en men aenveerd slechts 20 of 50 schoolkinderen, ja somtyds vind men zoo veef schoolmeesters als scholieren.... Ik vraeg liet u, Broedermin, kan men schundelyker liegen, foppen cn bedriegen Kan men zyne lezers eerloozer mislcyden en op eene onbescliaemdere manier de waerheyd verkrachten 1 Meu zou zeggen dal uwe drukkery eene smedery van leugens en bedrog is, waer de grootste leugenaers van 'l .land in daghuer komen werken. Gy weet zoo wel dan ik dal bel amandement van art. 84 der liefdadigheydswet du-ydelyk zegt lederen keer dat de permanente deputatie hare goedkeuring zal geven aen dc konvenliën, le sluylcn met geeslelyke óf wercldlyke gestichten, gelykvormig acn art. 57> van de tegenwoordige wet, zal zy terzelvcr lyd hel personeel bepalen, dal aen den dienst van hel gefondcerd geslicht zal gehecht zyn. De permanente deputatie kan altyd, na het advies van den gcmeenle-racden onder bepaling van beroep op den koningde vermeerdering magligen van hel persoo- ncel, ais dc noodwendighcyd van het geslicht het zal vcreyschen, ofwel de vermindering bevelen van liet persoonecl als dit boven de noodwendigheden van het geslicht zou gaen volgens zyn liefdadig doel. De Broedermin. Daer komen wy niet in, Denderbode, wy kennen dien artikel der wet zoo wel als gy, wy welen dat er geene fondatie, geen gesticht van liefdadiglieyd mag opgeregt worden of den gemcenleraed, de permanente deputatie en den koning moeten daer toe de magt geven wy weten wel dat er alle jaren scherpe rekening van alle ontvangsten en uvtgaven moet gedaen worden wy weten wel dat er niet eenen pater of non in dit gesticht mag aenveerd worden, zonder de toelating der byzondere bestuerders, de vraeg der stadsoverheyd en onder goedkeuring der permanente deputatie met den gouverneur, maer als wy dit allemael gaen bekennen, al& wy dit alles niet loochenen, vervalschen, verzwygen, keeren en draeyên, dan is 't ons onmogelyk de llgtgeloovige menschen naer onzen kant te krygen, dan moeten wy seffens de pyp aen Merten geven, en dc valschheyd van den naem van kloosterwet belyden Den Dendcrbode. We! gy onbe9cliaemde brok is 't daervoor dal er in onze stad en omstreken zooveel van die bedrieglyke boekskens uyt uwe drukkery zyn rondgedeeld My dunkt ja, maer als gy geene andere middelen hebt, 0111 de menscheii naer uwen kant le krygen, dan schandelyk liegen en bedriegen, foppen en ve»leyden, zou 't niet beter zyn dal ge zweegt en gunstigere tyden afwachtte 0111 aen 't scholelken te geraken, want al uwe leugens en bedriegeryën toch uylkomen en dan dienen tol uwe eygene schande en lot veroordeeling uwer party? De Broedermin. Ha konfraler, wy hebben eene les van Voltaire die zegt liegt, liegt maer toe, liegt gedurig, er zal toch iels van overblyvenDoch waerl gy in onzen weg niet, Dender bode, 0111 uwen raoeyalsneus l'alle kanten lusschen te steken en alles uyt te brengen, wy zouden nog al andere valschheden aen- halen, want, kost wat kost, willen wy wederom aen 't scholelken geraken, 't is gelyk op wal manier. Den Dendcrbode.Ik weel wel dat ik u sedert lang in jlen weg loop, doch onthoud liet wel, met de vleugels der valschheyd kan men zich wel voor eenen tyd verheffen, maer als de volks driften dan ,eens gloeyënd worden, dan s-mrlten die vleugels cn valt dezen die er zich op verheft plotselings verpletterd neer. Ik heb 11 nog al vee! over uw boeksken te zeggen, maer ik hoor bellen en 't zal waerschynlyk 'l Verbond zyn, wy zullen dit tot nen anderen keer uytstcllen. Wannes, 'doe eens de deur open. (Wannes gaet opendoen en '1 Verbond inlaten.) Hel Verbond. Ha Wannes, ge zyl gy het die over acht dagen den eemer water gebragt hebt. Zeg eens, zyn de twee lieeren nog by uwen meester? Wannes. Ja, 'k heb ik over acht dagen dien eemer gebragt, was dit voor u Ge ziet er my nu, vendomme, slechter uyt als dan? g'liebl nu een snootje gelyk nen uylgemergelden notenkraker. Of er twee heeren zitten, dit zyn uwe affaiiens niet, myn meester leert my altyd zwygen en nooyt te zeggen of er iemand of wie er by hem is. Hel Verbond. Wel gy stouterik, wie v ra egt er u naer uwe bot'.igheyd dan? Ik zou het wel eens aen uw meester zeggen Wannes. Wel gy onbeleefderik, wie vraegt er u uaer uwe nieuwsgierrgheyd cn zegt liet maer aen myn meester, hy zal u misschien nog eens herdoopen gelyk over acht dagen. Den Dendcrbode (van binnen roepende). Wal gerammel en gepract is er daer, Wannes? Wie komt er hier komplimenten maken of den duvel scheren WannesWel M. 't is die garenpers van over acht dagen, die my hier komt dingen vragyn waermeê hygiene affairens heeft, en omdat ik het hem zeg, my verwyi dal ik eenen stouterik berïV Den Denderbode. Wannes, laet hem maer binnenkomen, zal ik hein hier zynen koek boteren. Wannes. Al Ions, gaet maer binnen. Het Verbond. - Dendcrbode, Wat hebt ge daer nen onbeleefder knechtHy zou iemand den neus alsnauwen. Den Denderbode. Wel, konfrater, gy moet er aenlevding toe gegeven hebben, want mynen Wannes is dil niet gewoon, of misschien was hy verlekkerd om uwen karbonkel af te snauwen, omdat hy, door zyne grootte, nog al de moeyte weerd i§. Het Verbond. Wel den uwen is zoo groot als den mynen. De Schelde. - Ja maer den Denderbode's gezigt is viermael zoo groot als 't uwe, en eenen goeden neus misslaet daer niet op, terwyl eenen groolen karbonkel op een klevn, scherp, vermagerd' en geel snootje al dat leelvk is. liet Verbond. Gy zyl alwéér daer, 'k en ben maer binnen en- 't is al verwyleu, gy zoud my zeker geern wederom nen eenier water over mynen kop zien kletsen Den Denderbode. Tellettelzoo veel prael niet, zeg my regluyl, konfraler Verbond, wat komt gy doen. Hel Verbond. Voor vandaeg permissie vragen, Dcnderboder om te mogen rusten, want 'k heb er over acht dagen vreed gestaen met mvne ge weet wel Den Denderbode. pil is-al overeengekomen, konfraler, komt; gy de naeste week man, en zie dal g'hèrsleld zyt. En gy. Broeder min en Schelde, word verzocht ook op te trekken, want ik lielr andere bezigheden. De naeste week zal 't vet zyn om den schoolmeester zyn brood weder te gevenen der& burger van eene zware contributie te ontlasten. Mynheer den Opsteller van den Denderbode. Helgrootste getal der schoolmeesters peynzen dal den-onder gang hunner fonctie veroorzaekl is door de kloosterscholen, zy vergissen zich groutelyks. Indien zy de zaek rypelyk overwegen, zullen zy met ons moeten bekennen dal hel zyn de Alliénéuini en de middelbare gouvernement-scholen; want waren deze ge stichten afgeschaft, aenstonds de geeslelyke collegiën zouden ook- laten varen en overlaten aen de schoolmeesters hel industrieel onderwys, dat zy maer geven om op den zelfden voet le zyn gelyk dc Alhénéums. Den burger ook zon daer door eene groo'te vermindering bekomen in zyne contributie,, vermits die 'stads- gesticliteu aen de burgery uylnemende sommen afpersen. Onder dit opzigt zou den schoolmeester zich eene tweede mael beguns tigd zien, vermits hy niet meer zal moeten betalen' voor die- gestichten welke lienr de doodsteek geven. Het onderwys der nyverheyds-avondseliolen ingerigt door de steden, is meer ata genoegzaem om te vol ledigen he\ geen liet» onderwys der byzondere scholen te wenschen laet. (1) Aenveerdt Mynheer deu Opsteller,, de verzekering myne? hoogachting. Een vriend der schoolmeesters. (1) Het is genoeg gekend dat er byzondere soholen bestaen, waer dé- leerlingen zonder Athéuéum regtstreeks naer de hoogeschool gegacn zyn; schitterende examen gedaen hebben*en hedendaegs uytmuutende dok^- toren zyn. Dynsdag lest hebben wy met de grootste voldoening de luyster-- ryke prysdeeling in 'l klooster der eerw. Apostoliunen le Bercbeiti' bygewoond,. en ons andermael moeten overluygen dal dit geslicht, op de weerdigste wyze aen zynen bloeyêndeu toestand beantwoord De twee stukjes, hel eene kordiek en 'l ander ernstig, zyn door de leerlingen met zoo veel gevoel, kunde en waerheyd -espeeld geweest, dat wy waerlyk verwonderd waren dergelyke uyivoering te ontmoeten. Tydens het ernstig stukje le fruilde la ilésobcis- sance, spraken de leerlingen zoo wel aen 't lierle der aerihoorders» dat vele hunne tranen niet kouden verbergen en er vryën loop- moesten aen geven. Hel komiek stukje, de vcrfranschte mnsion- naire, was zoodanig vermakelyk en wierd zoo knoddig cn nattier- lyk gespeeld, dat wy ons niet errinneren ergens iels zoo wel gehoord of gezien te hebben, voor wat de zangstukjes betreft deze lieten in welluydendheyd en goede uytvoering niets té wenschen. Wat ons vooral getroffen en byzonderlyk aengenaem was was- de zuyvere uylspraek der franscbe lael, welke waerlyk hel'kcn- tceken van dit verdienstelyk pensionnaet is en ons onder andere redens aenspoort het zelve aen de outfers zeer dringend aen te- bevelen. Men voege daerby de voortreffelyksle zedigheyd en de- kiesehte beleefdheid die in de leerlingen uytschyuen, en men zal met ons van gedacht zyn dat dit pensionnaet" de zekerste waerborg van eene doelmatige en deftige opvoeding oplevert. Men schryft ons uyt Ninove dal de prysdeeling in het Pen sionnaet der Hamen van het II Bert ook zeer schitterend is ge weest. De verscbeydene declamatiestukken in muziek uitgevoerd als ook liet byzonderste tooneelslukje alle met den besten'ensem ble gespeeld, hebben met veel belangstelling aenhoord geweest' en bewyzen dal de eeriv. Dainen van bel geslicht ter boo-le harer onderwyslaek staen en voor de- stad Ninove een wezen lyk' geluk zyn. 1 Men meld uyt het kanton Ninove aen den Denderbode Donderdag 27 augustus was het de beurt der luvsterryke Prys deeling in liet pensionnaet van M. Van HauwermeiVen, te Ninove Deze plegtigheyd ivas voorgezeten door de geeslelyke en bur»er- fvke overlieden. Volgens geivoonie had deze familiefeest een zeer tnIrik gezelschap uvtgelokt. Del-iesehe looneelslukjes zyn door de leerlingen met zooveef smaek en gevoelen uitgevoerd geiveesl, dal de Akicurs niet alleen de voldoening van de ouders en hetpubliik hebben te- wegc gebragt, maer zelfs die der persoonen welke in liet vak van deklaineereu zeer ervaren zyn. De Choren, met begelevdiu» van instrumenten, zyn ook door de leerlingen met zoo "innerly'k-e kracht en juyslboyd gezongen geweest, da't zy even als de looneel slukjes zeer levend zyn toegcjuvchl geworden. De fraeye kalligra- phiscbe teekèning- en meetkundige plannen hebben ook de aen- dachl van iedereen gaeude gemaekt. Laten wy ook bier niet zonder aenmerking dat den bloey van dil gesticht een klaer bevtysis van den oppas èn snellen voorlang der jongelingen die men aen M. Van Hauwermeiren-PrangeV toevertrouwt. De verledeue week hebben wv vergelen een woordje te spreken over de prysdeeling die in bet pensionnaet der Josephi- ten le Geeraertlsbergen plaels gehad beeft en zoo betangryk is geweest, dal nog nimmer dees geslicht luydsprekeuder bewys zyner hooge weerde gegeven beeft. Men bemerkte dat de eboor- zangeti de uvtgalmingen en declamatiestukken met veelnaluer- Ivk gevoel, aplomb en kracht uylgevoerd wierden, 'l geen bewvst dal bet geslicht der Josepbilen alle aenbeveling weerdig is en dat de ouders gerust hunne zonen aen die vverige leermeesters mogen toevertrouwen.

De Denderbode | 1857 | | pagina 2