Een mager liberatersklubïten. OVERLEDENEN. Vogelschieling met de Bolle Prysschieting met de Bolle. Vogelschieling' met de Bolle. Schieting met de Bolle ÜT VERLOREN. BEKENDMAKING. BERIGT. MEN VRAEGT Wy hebben deze week, in allery! eens de zevenuren bollen eri de informeerkazak aengelrokken om een uytsiapje in het Amle- naerdsche ie doen. De dingen die wy daer hoorden, waren zoo koddig en geestig* dat wy onze reys niet beklaegden. Zie hier in *l kori wat wy vernamen Te Leupegein had er een liberatersklubken plaels gehad het welk door een zestigtal mannen, de dronkenbroers en verkens- dryvers medebegrepen) bygewoond wierd. In deze vergadering die door honderde circulairen, smeekgebeden, aenmoedigingen, be loften, Schoone woorden etc. was byeengetrommeld, wierd er zoo properkens gepreekt, als of er kwestie was van eene liberale retraiteja zoo verre ging de welsprekendheyd van iekeren afge- kooklen volksvertegenwoordiger, dat er toehoorders waren die gedurig hunne oogen moesten afkuysschen. .Men denke niet dat het was van de Leupegemsche lucht* die op zekere oogen het effekl heeft van den ajuyn, 't was de slolfe die er zoo hertroerend en zieltreffend behaudeld wierd. Er was kwestie de duyslernissen uyt het arrondissement te ver- dryven, de verlichtingen den voortgang te bewerken, en de liberale prineipen uyt te hrcyden. Daer voor moest eiken kluhs- man werken 't zy niet oorjeskeerskens te aensleken, T zy met tegen zynen pastor op le staen, 't zy met in d'herhergen te prediken, te loeren en fonderwyzen, '1 zy met ouder 't wil goed te doen en er nieê op karren of wagens haer parochiën en gehuchten te h uren te loopeukortom, alle middelen zyn daer aengewezen om het liberael doel te bereyken. Of dit alles wel zal gelukken weten wy niet, maer T geen wy zoo veel te beter weten, is dat zekeren slimmerik toch de goede gedachte gehad heeft van de kluhsver- gaderingen te doen houden in eene herberg, waeruyl hy hoop beeft heen of morgen wat honing te zuvgen, en dit is voor het meesteudeel der liberalersde byzondersle dryfveer eygenbelang, intrest, ikzucht, primo inihiende....zoo....voorts,... Daer echter voor de liberaters alle licht van de drukpers moei komen, hebben zy te Ronsse een prulbladje ingerigt met name RENAISIENNE, waerin zekere kwanten wekelyks eene soort van voskleurige gal uytbraken. Den byzonderslen schryvelaer schynt eenige levende priesters of soldalen met armes en bagages inge slikt te hebben, die bem onpasselvk maken en gedurig doen' hoesten, buisen en spuwen telkens dat er iets uylkomt, is 'l een brok van eenen drykantigen hoed, eener soutane of van eenen militairen uniform, en dit is natuerlyk want de iugeslikle soldaten en priesters kruypen allyd naer de keel om toch uyt dit 'evendig kol verlost te geraken. Onderlusschen is dit prulbladje meer ge schikt om de liberators zaek le benadeeligen dan er goed aeu ie doen, want de plaile vuyligheden, de goddelooze beesiigheden en dwaze kiioeveryen kunnen geen ander eyude hebben dan vorst en boevery. Dal de conservaleurs op deze voorzegging rekenen en adelt met den.stinkenden droes van de iicnaisienne niet bekreunen, wy zullen, als liet pas geeft, nu en dan de zéven tirenboll en aen- trekken en tot Ronsse overspringen om in 't liberaters iiulsepotje wat te roeren. Wy verzoeken den eenen of anderen vriend ons somtyds de Renaisiennc le zenden. FANTAISIE. Myn goede vriend wat ben ik blyde Van u te zien in goeden staet Geen wonder, dat men 11 benydc, Als men bemerkt, boe 't hier al gaet. Schep gy maer moed, en laet u duifjes Maer rapen uit uw mond met vlyt Hun aes, en geef maer felle snuifjes Aen hem, die 't welzyn hier benydt. De nydigaerd komt overtuigen, Dat hy voor den benvdden man Met eerbied 't hoofd zou moeten buigen, Wen hy zoo veel niet mag noch kan. 'k Beklaeg ik ook die hier de Tuiten Van zyn gebuer komt uitslaen zot 't Waer beter, dat men zulke gniteo Zag boeten in 't verdiende kot Ga dan maer voort met oude of jonge 't Zy duifjes, zwyntje, koei en gouw Pel maer 't venyn der kwade tonge, Opdat zy nimmer kwetzen zou. 'k Vind ook, myn vriend, de ware vreugden In 't vlugten van des werelds zwier 't Is God, die loon'l beproefde deugden, De wereld geeft toch niet en zier. Broer T.ieven, 'k moet ik u wat zeggen '?k Weet, dat gy zyt myn oude \riend En ook zal 't niemand wederleggen *t is, dat gy goede spyze opdient Dit komt van duifjes, zwvn en koeijen 't Is ook al goed, dat g'er van haelt; 'k Wil met uw beestjps my niet moeijen Want moeijal dwaell want moeijal dwaelt. CORRESPONDENTIE. Den geachten briefschrvver die ons deze week een naemloos stuk gezonden heeft, word verzocht zich te laten. Wy zyn bereyd allen dienst te bewyzen wanof kwestie. Hy mag rekening maken dat hy nooyt zal ge kend zyn. Geêerden vriend uyt E. er is aen uw verzoek voldaen geworden, tn$t de eerste gelegenheyd zal ik u over W. spreken, hy doet niet altvd om bemind te worden. Ik voor my heb de grootste redens om over hem te klagen. M. B. uyt G. Neen, ik kan niet. Zeer braven man D. uyt R. wy zullen dit zoo laten, omdat het zou t'iCERO PRO DOMO schynen. Den pryskamp voor jonge duyven gegeven door de societeyt D'Hoopgevestigd in het Keyzcrshof, Korte Nieuwstraet, heeft den volgenden uytslag gehad. De duyven zyn opgeworpen te Amiens den 50 Augustus ten G uren 's morgens. lc Prys, (den President,) L. Bruylant gekomen ten 11 uren 5 m.; 2cn Prys, P. D'haens, 11 uren 20.5cn Prys, L. Biuylant, 11 uren 45 m.4CB Prys, P. De Kimp'e, 12 uren 20 m.5cn Prys, L. Bruy lant, 12 uren 50 m. 6en Prys. .1. Ghysbrecht, 12 uren 45 m. •jeu pryS) Bloemetuyl, 2 uren 50 minuten. De prysdeeling in het pensionnaet van Si. Lievens-Essche, zal plaets hebben Donderdag 10 September ten 2 uren namiddag. Den eerw. Pater Jesuit L. De Meulenaere, geboren te Meu- lebeke, en die in vele zendingen met iever voor den godsdienst heeft gewerkt, is deze week, in den ouderdom van 55 jareu, in bel klooster te Drongen overleden. Men schryfi ons uyt Velsique Zondag 25 augustus is eenen brand tot Velsiqüe-Riiddéfshove öntsiaen, welken de schrikkelykste gevolgen kon te wege brengen. Met den 1 ure namiddag bemerkte d'heer Louis Droesbeque de remise van zyne brouwery in vuer en vlain aenstonds was den noodkreet brand brand in geheel hel dorp, en elk snelde toe Om het bedreygend vuer te verdooven zonder eene buytenge- wooue medehulp der inwooners, was niet alleenlyk het sChooti en groot gebouw van M. Droesbeque in puyn en assche geleyd, maer nevens dit bet hof van MM. De Witte, Crombé en geheel den slinken kant der plaels. Eene verdiende melding van opoffe- r.ng en moed komt toe aen de liCeren H. Stevens, landsman, Louis Crombé secretaris en Seraphin Tuypens-Crombévan de andere persoonen, de welke ook verdienen gemeld te worden, zyn de namen my ontvlogen. Dé schade is niet aenzienlyk, en mag beloopen lol 1000 fr. De oorzaek is niet ldaer gekend, maer mag waerschynelyk toegeschreven worden aen de onvoorzigtig- heyd en hel gebruyk van pliosphorique slekskens. Vrydag heeft eenen brand zes luiyzekens vernietigd le St- Gillis by Dendermonde. Het verlies, T welk verscbeydene arme huysgezinneu treft, beloopt tol Qinlreul 4000 frank. Denzelfden dag is er brand oulstaen in het werkhuys van den heer Buyl, smid le Lede. Men vermoed dat het slrooy 't welk in de smisse lag, vuer heeft geval. Hel is op 400 fr. begroot. BEBIGT.Voortaen zal den minister van justitie maer ge hoor verleenen den eersten en derden maendag van elke inaend, van 9 tot 11 uren 's morgens. Den secretaris-generael aenveerd de zelfde dagen van 10 uren tot 's middags. Behalve de dagen en uren hierboven hepaeld, zal den van dienst zyuden deurwaerder geeno aeu hel bestuer vremd zynde persootjen aenkondigen uytgenonieu MM. de leden van het diplomatisch korps, de leden der wetgevende kamers, de hooge ambtenaren, de bedienden der andere ininisteriën belast inet dienstzaken en de persoonen eenen uylnoodigingsbrief ontvangen hebbende of geroepen zynde door den minister, den secretaris- generael of eenen der dieusloverslen. Monileur. Woensdag, gedurende de merkt, is den seherpregter dei- provincie Braband op de Groote Merkt le Brussel overgegaen tot de tentoonstelling in beeldteuis van eenige kerels, die onlangs door de assisen van Braband, by verstek verwezen zvn voor schriftvervalsching, bedriegelyk bankroet, valsche geluygenis, en éénen voor drukpersmisdryflaetst geuoemden is den heer Brison, schryver, veroordeeld lol 6 maenden gevang, 2000 fr. boete, 10 jaren verlies van zyne burger- en familicreglen, aen gewezen bv art. 42 van hel strafwetboek, om in eenen srtikel, den 5july laetst afgekondigd, onderden tytel van deKapncienen en de Zusterkensbeginnende met deze woorden i)e Zuslcrkens der armen zyn lief en eyndigen ie aldus Als men er zoo vele ziet die overal tegen bootsen; om, eyndelyk in een dagblad te Brussel gedrukt en daer door gansch Belgiëii uytgedeeld. eene lastering uylgebragt te hebben tegen de persoonen die de ge meenschap samenstellen van de Zusterkens der armen van het hospitie gestaen in de Hoogstrael, haer beschuldigende van on- zedelyke daedzaken, welke, indien zy, echt waren, de gemelde Zusterkens der Armen zouden blootstellen aen de verachting en den liaet barer medeburgers. Donderdag, om aclit uren 's avonds, zag een meysje dat te Geeraerdsbergen van haer werk kwam, omtrent de Grootestrael iets naderen dat brandde en schreeuwde. Zy liep er naertoe al zelf om hulp roepende en zag eenen kleyuen knaep van vier of vvf jaren wiens kleederen in brand stonden, poogde die zoo veel zy kon uyt te dooven, en zou er moeyelyk in gelukt zyn, zoo niet eenen man die daer omtrent kwam, haer geholpen en de brandende kleederen den knaep afgerukt had, die aldus zonder letsel gered wierd. Gevraegd hoe zyne kleederen hadden vuer gevat, verhaelde hy dat hy in eene fabriek van fosToorslekjes werkte, dal hy er geene in zyn buys had, en hy er daerom een doosje genomen en in zynen kiel had genaeyddat hy in het naer buys loopen had gevallen en de fosfoorstekjes aldus in brand geraekt waren. In den nacht lusschén woensdng en donderdag, is er eene stoute diefte gepleegd op Ruysselede, hy Francies Van de Voorde, goudsmid en horlogiemaker. De dieven, ten eynde aen hunnen buyl te kunnen geraken, hebben voor de deur van hel buys de steenen en aerde uytgedolven en zvn door dezen middel langs onder den drempel binnen het huys gedrongen. De gestolene voorwerpen bestaen in 42 zilveren zakhorlogiën, 5 gouden idem, en 1 diamanten kruys. Men verhaell dat, zoo de dieven niet waren verschrikt geweest door eenen pouillenïer, die rond twee uren des nachts naer de merkt.vau Tliielt ging, er nog meer voorwerpen zouden gestolen geweest zyn. Hel zat zeker eene drukfeyi zyn? Een dagblad van Ant werpen meld dat den heer P., cacalaureat, professor benoemd is, Vrydag laetst is eenen geweldigen brand uytgrbo'slen le Mechelen in het huys bewoond door den representant vau die stad M. de Brouwer de Hogendorp, die op dit oogenblik met ggheel zyne familie in den Haag is. Byna al de meubels, alsook de papieren en boeken, zyn kunnen gered worden. De aeupaleude huvzen heeft men van den brand kunnen bevryden. Vrydag zyn le Avelgbem acht huyzen, waeronder de kant werkschool, afgebrand. Men schryfl uyt Watten aen de Vérilé van Ryssel a Het vuer is dezen nacht nogmaels" uylgeborslen in de vlas- spinnery, loebehoorende aen de heeren Van de Sinet eu Décapol. Men zegt dal de helft van bet geslicht door de vlammen verslon den is. Hel verlies word op omtrent 600 duyzend franks geschat. Men keut de oorzaek van de ramp niet. In den nacht tusschen donderdag en vrydag waren dry roovers in een huys te Acren, in de Viane-straet, gebroken, alleen bewoond door eenen dooven ouden man en eene oude vrouw. Gelukkiglyk was liet voornemen dier schelmen verklikt geweest eenen kloeken buerman en eenen gendarm hadden zich in hel buys verborgen, terwyl eene brigade gendarmen het buys om ringde. In het diepste van den nacht prangden de roovers de deur open, en meenden zich aen andere geweldeuaryen over te geven, toen zy zich voelden aengegrepen door degenen die in hel huys verborgen waren, lervvyl de gendarmen die iiuylen wachtten hen op hel lyf vielen. Er ontstond eene worsteling waerin hel eenen der booswichten gelukte le ontkomen de twee andere zyn vastgegrepen en naer Lessen in de gevangenis gebragt. Ziehier wal eenen geestelyken schryfl uyt Bangalore, 4 july, over de vreedheden door de Indianen op de Engelschen gepleegd De vreedheden door deze ellendelingen begaen overtreffen alles wat men bedenken kan. Zy hebben 40 vrouwen genomen, waervan het grootste deel ineysjes waren van 10 lol 14 jaer, ver scbeydene damen in de hooge wereld opgevoed, hebben ze ver kracht en heel eene week by zich gehouden, om schandelyk de lusten te voldoen van de oversten des opstands. Na verloop van défcen tyd hebben zy de arme vrouwen hunne kleederen uytgedaen en ze overgeleverd aen de beleedigingen van hel gepeupel, in de straten van Delhi, by vollen dagdaerna ondergingen zy de yselykste martelingen. De rebellen hebben haer de borsten, de vingeren en den neus afgesneden eu haer zoo laten sterven. Eene dame beeft dry dagen geleden eer zy dood was. Zy hebben eene andere dame het vel van haer gezigl ge* stroopt, en de ongelukkige dan tiaekl de straet opgejaegd De vrouw van eenen officier te Meerut moest in het kinder bed komen. De rebellen hebben haer verkracht, den buyk open gesneden, eu bei niet geboren kind uytgeliaeld en dat met haer verbrand op eene inulsacrdmyl.... Geenen Europeaen, man, vrouw oi' kind, vind genade in hunne oogen. Ik geloof niet dat de wereld ooyt iets helscher heeft gezien dan de pynigingen, die men onze arme engelsche vrouwen doel uytstaen. Te Allahabad hebben de muylers zich overgegeven aeu de zelfde barbaerschheden. 'T is my wezenllyk onmogelyk u de yselyke gruwelen te besehryven, die deze duyvelen bedryven lid voor lid hebben zy de vingeren en de teeneu afgesneden der' kleynste kinderen onder de oogen hunner ouders, welke zy be stemden om daerna hetzelfde lol te ondergaen. Doodstraf van den vadermoorder Lechau. Maendag heeft, U Orleansde halsregting plaets gehad van den vadermoorder Lechau. Men herrinneri zich, dat Lechau zynen vader met bylslagea vermoord heeft. Met eenen enkelen slag had hy hem eene kaek en de helft van de schouder afgehouwen met eenen tweeden slag had hy hem den schedel gekloven, en toen de justicie kwam om hem aen le houden, zi-gde hy lot de agenten Vreest niet, ik zal u of my geen kwaed doen; ik uil opliet schavot sterven ten cynde mync familie te onleeren Zynen wenscli wierd vervuld. Hv wierd maendag naer het schavot geieyd, barvoels, in zyn hemd en het hoofd met eenea zwarten sluyer bedekt. Eene groote volksmenigte woonde deze halsregting by. B RGER LYKEN-STAND. GEBOORTEN M*KNELYK ,5 VROUWELYR l HÜWELYKEN. Karei Van de Voorde, werkman aen den yzeren weg, met Rosalia d« Knibber, dienst.m—P. J Slalpaert, wever te Erpe, met Scholastica Pollvn, riienstm. P. Wel»is scheepmaker tu Baesrode met Maria De Bom. dienstin. Fr. de Decker, dienstknecht, met Joanna de Nil, kantwerkster, Angelus Van Geil, twyndersgast, met Rosalia Welleman, dienstmeyd, Nico!. Albert, weduwe van C. Petit, Iwyndersg., met Maria Stevens kautw. P. Vau Licrde, werkman aeu den yzeren weg, met Anna Goens dagloonster. Philip Hoffman. Pouillenier, met Maria Van den Berghe dieustm. Corn. Podevyn, hovenier, met Maria Lenssens, herbergierster Joanna Buys, 7 in., Nieuwstraet. Cnthar. HofFmans, zonder beroep 77 j., I.eopoldstr. J. B. Geeioms, man van Victoria de Man. kuyper, 48 j., Molendriesch. Te Nieuwerkerken bv Benjamin SONCK, in Sc Leomrdus. De pryzen zullen bestaen 1° den Oppervogel een VET LAM; voor de andere Vogels zullen de pryzen in geld bestaen, Donderdag 24 September ten 5 uren namiddag. Op Zondag 14 September 1857, om 3 uren namiddag, schieting met de Bolle, na Zilvere Servicen en Caffelepels, in St. Martinus, aen de kerk te Erpe. Inleg 1 frank par man. Ier gelegenheyd van Teralphene-Keimis op Zondag 6 September, zal er den daer opvolgenden Zondag 13 der zelve maend eene groote Vogel- schieting met de Bolle plaets hebben, in de herberg den NOTELAER, gehouden door A. Guldemont, by de kerk, de pryzen zullen bestaen uyt schoon Koperwerk.Inleg eenen fr. Bv Louis VAN BREMPT in den Hf.rtor, te Aelst, aen de Nolenstrnet- poort, op Zondag 6 September 1857, om 3 uren namiddag. De pryzen zullen bestaen in Geldsommen wanof den opperprys zal beloopen tot 25 fr., en de andere pryzen naer mate er mededingers zullen zyn. Den inleg jal zyn 50 cent. per hoofd. Verders op gewoone konditicn. Eene romeynsche Actie van 1000 franks door iemand onzer kennis verloren zynde, zoo word den vinder verzocht de zelve ten onzen bnreele te bestellen, alwaer hem eene goede belooning zal gegeven worden. Den eygenaer word verzocht ons seffens te schryven hoe veel belooning wy mogen geven. ARTS-DE SMET, koopman in Visch, in de Leopoldslraet, bier voren Katiestraet, N° 16, te Aelst, heeft de eer het publiek kenbaer temaken dat er bv hem alle dagen als na gewoonte te bekomen zyn, allerbeste En^elsclie gezuyverde Put-Ocsters, als ook alle soorten van Zee-Visch, als" Kreften. Terbot, verschen en gezouten Salm, nieuwen iloliandschen Anchovisch. droogen en gezouten Visch, enz. Verders alle soorten van Spreceryen van eerste kwaliteyt, in het groot en in het kleyn. Aengaende den Zeevisrh, mits eenen dag te voren te bespreken. Hv beteelt zich aen een ieders gunst. E*. DE HAECK, Vischverkooper in de Nieuwstraet tot Aelst, heeft dc eer het publiek kenbaer te maken, dat er by hem alle dagen te bekomen zvn allerbeste Engelsche gezuyverde Pmoesters. nieuwen Iloliandschen Haring en Anchovisch en nieuwen Slokvisch. Alsmede Kreften, Zalm, Terbot en alle soorten van Zeevisch, aengaende de» Zeevisch vermits eenen dag ter voren te bespreken. Hy beveelt zich aen de gunst van eenieder. Een KWARTIERGemeubleerd, bestaende uyt twee Bovenkamers en den mondkost voor eenen persoon. Men zal betalen van 800 lol 900 fr. 's jaers. Zich te bevragen by den Drukker dezer.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3