42c,e ZWËEPIiXGSKEX. gerwaclit is verwittigd dat zy, by de eerste wanorders die zouden plaels hebben, zal byeen geroepen worden, en de troepen zyn geconsigneerd. Een liberutersbladden Echu van professor Cailier, heeft durven beweeren dat er priesters zyn die in de ker ken aen 't Gendscli werkvolk onvoorzigtige woorden heb ben toegestuerd, waerdoor de werklieden zouden konnen tot oproer gebragt worden. - De kalholyke bladen van Gend dagen den Echo op de stelligste wyze uyt die kerken of die priesters aen te duy- den en te noemen; zy zeggen of er moe en pligtigen zyn, of er moet eenen lasteraer zyn, 'teen of 'tander, en in beyde gevallen is het noodig dat de justieie er zich mee hemoeye, of wel om de pligtigen of wel om den lasteraer te straffen. Dat den Écho dan openga, dat bv niaer rond- uyt de pligtigen noeme als er zyn, maer den schandschry- velaer zal zich daervan wachten, want dit is al wederom eene van de duyzeude lasteringen waermeê de liberale drukpers onze geestelykhevd gedurig overbed. Zal deze eerlooze lastering dan niet naer behooren beloond wor den Wy hopen het. Is er hier nu niet een vraegsluk van WETTIGHEYD in gelegen Wy denken ja DE WETTIGE LIEFDADIGHEID. Om een staelken te geven wat de wettige of wettelyke liefdadigheyd is waerop de liberators zoo roemen, stoffen en bollen, gaen wy hier eenen uyttrek meêdeelen uyt eenen brief dien de Emancipation heeft afgekondigd. In dien de feyten echt zyn, dan is het voor 't opperbestuer eene dringende pligt de inbreuken of misbruyken dadelyk te doen ophouden en te herstellen. Den brief komt uyt Vilvoorde en bevat zulke ernstige zaken, dat wy er de aendacht op inroepen van wie het behoort. Zie hier waer- van kwestie Hef hospilael onzer aloude fpemoenttv gelvk hel moeste deel der fjestich- len van dien aerd in Bt l<»ien, komt \oorls van eone godvruchtiRe fundatie. Krachtens den fondalie-akt, moet het uylsluytclyk bestemd blyven voor ne zieken. Dagklaet is hel dus dat de inkomsten van dit geslicht niet mogen gebruykt worden dan volgpns de mt-eningen van den stichter, 't is te zeggen, tot het onderhond, de verbetering, en volgens de noodwendig heden eener steeds aengroeyende bevolking, tot de vergrooiing van het hnspilael. Zulks zoo zynde, wil ik geern weten of het waer is, 700 men hier verze kert, dat de hestnerders dezer foudatie zich toelaten de inkomsten van het ho.-.pilrel te gebruyken 1" om elk jaer nelmoczcn te geven aen den armen die door het bureel van weldadighevd zomle moeten geholpen worden; 2° om op den grond toebehoor^nde aen 'i hospitael, een gebouw te plaelsen voor de ouderl ogen, eene zael voor de in 't kraem zynde vrouwen als ook een weezengesticht Is het waer, ja of neen, dat het besluer zich pligtig maekt dezer dadelyke schending van den wil des stichters, schen ding die eene ware ontvremding van gelden daerstelt Is jiet waer dat (zekerlyk uyt vergoeding); het hestuer zich veroorloft sommige voorwaerden ten laste der fondatie niet uyt te voeren, zoo als de verpligting van jaerlyks missen te doen lezen tot lavenis der ziel van den stichter Zoo ja, het is my toegrjaten hier uyt te besluyten dat onze vooruytgangschool reeds zoo verre gekomen is, dat zy dergelyke voor waerden aenziet als uyt volle regl ven geender weerde zynd', en dat zy dezelve rangschikt onder deze voorwaerden tegenstrydig aen de openbar» orde en aen de goede zeden, welke de wet onbermhertiglyk afschaft overal waer zy dezelve vind. Zooveel te slechter voor de stichters en voor hunne zielen, indien zy hel verstand niet gehad hebben het vernuft van het onverdrnegzaem liberalismus te voorzien. Is het waer dat den raed des bestuers gevveygerd heeft te koopen (alhoewel de voorwaerden zeer voor leclig waren) zekere deelen grond palende de eene aen dengenen van h> t ho-pilael en de andere gelegen te midden van deszcls omtrek, en dat deze zelfde decbm grond gekocht zvn geweest door BI. ilaussens-llup, burgemeester van Vilvoorde, senaieur én voorzitter van regtswege van genielden raed Overigens wal is er naluev- lyker als dat den eygendom van BI. den ser.ateur vergmo'e en dat het hospitael versmachte W'annecr de achteruytkruypende gedachten van de aerde zullen verdwenen zyn, en dat het liberalismus overal zal zegepralen, zal men geene hospitalen meer noodig hebben. Men beweert zed's hier dat men het kerkhof van het hospitael zal moeten verplaetsen, ora dat die gebuerte, bezet met kruvsen, treurige gedachten sclivnt in te boezemen aen BI. den sena'eur. En wacrom niet Ten tyde van Boileau (tyde van superstitie) deed men de levenden lyden om de dooden te eeren. Het. dunkt mv zeer redekundig d»t het nieuw politiek zulks verandere en liever heeft de b-venden te vereeren ten koste der dooden. Dat stemt goed overeen met zyn geloof. Is het waer dat den bestuerlyken raed, op zyne wvze, en wel te ver- staen al ze veranderende, de geschiedenis, van despotieke geheugenis, heeft willen nadoen van den mulder van Snns-Souci, en dat hy zich ver- baest heeft aen zynen voorzitter van regtswege in uytwisseling eenen tveersch af te staen toebehoorende aen h«*t hospitael, oin dat dezen meersch zeer wel diende aen M. Hanssens-Hap om er eenen aengenamen hof van te maken en er zich over te leveren aen het kweeken van den Narcis en ,an het Meybloemken Is het waer dat, voor deze uytwisseling van gjond, het water van het hospitael door dezen meersch in de S« mie liep dat nu de bloemende boorden en het digte loof van M. den burgemeester-senateur dien al te ,d« mokralieken waterloop hebben afgeschaft, en dat niet meer wetende waer loopoD, het water de kelders van het hospitael binnenstroomt Is het waer dat den rued die hindernis niet durvende ten laste leggen van !zvnen doorluchtigen bezitter, uvtgedacht heeft dit water, dat zoo onaen- aem is als eene conscientie-knaging, langs eenen anderen weg af te keeren ten koste der foudatie Is het waer, gelyk het eenigen alhier be weeren, dat den afstand van dien meersch nietig is, omdat den voorzitter van den raed moet gelyk gesteld worden aen oenen voogd, aen welken de wet verbied de goederen te koopen van zyn voogdkind Wat my betreft ik zou er niet durven aen twyfelen. Indien dit alles waer is, ik vraeg wat de belangen van ons hospitael en van de gemeente zelfs geworden? Ik vraeg wat men doet met de meeningen des stichters ik vraeg bovenal wat het gouvernement gaet doen, wanneer dergelyke feyten byna onder zyne oogen, aen de poorten van Brussel ge schieden Ik vraeg en alle deftig man zal het my vragen, dat een ernstig onderzoek oenstonds plaeis hebbe, en dat indien de bedoelde zaken bestaen men er op het spoedigste regt over doe. \envcerd, Blvnheer, enz. Vilvoorde, 14 september 1S57. SA.MENSPRA.EK TUSSCHEN DE SCHELDE, DE BROEDERMIN,'T VERBOND EN DEN DENDERBODE. Hel was gisteren, vrydag al na den noen als de Broedermin 'l Verbond en de Schelde aen 'l bureel van den Üenderbode belden. Wannes doet open en zegt bun Mynheereu, wat is er van ul. beliefte? Het Verbond. Al wederom dien viezen Wannes1$ uw meester t'buys? Wannes? .la, by is i'huys, maer gv kont hem niet spreken, want hy zit met geheel zynen boven opgebroken, de drukkery word naer eene andere plaels verhuysd en 'l is nu niel goed hem te komen siooren. Het Verbond. Ga nen keer zeggen dat wy bier zyn en dat hy moet voor den beelel komen.: Wannes. Gaet gyv hem1 dft1 zelve zeggen, zfet daer is den trap, maer als gy hem zegi1 dat hy moet voor den beelel komen, ziet dal g'u wel aen den' tra pi vastbond, want ge zoud konnen eerder beneden geraken dan ge zond willen. De Broedermin. Ja maer, Wannes, ga hem eens zeggen dat wy hier zyn, en niets meer. Wannes. 'T is goed, ik zal het doen.Meester', die dry goolruymers van over aeht dagen zyn daer. Den Denderbodc. Goed, Wannes, doet ze binnen komen ik zal selfens bv hun zyn. Wannes. Mynheeren, ge meugt binnenkomen, den meester zal seffens by ul. zyn. Den Denderbodc. - Ha konfraierS, gy zy t daer, maer den bliksem, gy zyt zoo laet afgekomen, dat ik waerlyk geenen tyd heb om mv met ul. bezig te houden, geheel myn bureel en de drukkery zyn in de war. Go zoud mv waerlyk plaisir doen inet de conferentie voor acht dagen te willen verschuyven, gy zult er niets by verliezen. De Broedermin. Wy zullen er ook niets by winnen tèn zy dat ge dan ordinairlyk twee zweepslagen op eene plaets geeft en dat de linken er dan acht dagen langer in staenBy u is er immers voor ons anders niet te profiteren 'k wenscïite dal ik nooyl in uw kot geweest ware Den Denderbodc. Wel gy stoute brok 'fc zou u wel aen de deur zetten, wie vraegt er u naer uwe onbeschoflheyd dan Weet gy wal men kolen heeten mag? Dit zyn liuyzen waer schand- schrvvelaers nestelen, die in daghuer liegen en lasteren, 't volk bedriegen en verleyden, die oproer en wanorde stoken en zich dan achter de gordyn houden als instrumenten hunner driften door de juslicie gevat en in 't gevang geworpen worden Weel gy wal men kolen heeten mag liet Verbond. Allons, de rusie is al wederom begonsl, Broe dermin, ge zyt eene vuyltong en ge zoud verdienen van aen de deur geschopt te worden, laet ons liever aengaen en den Dender bodc aen zvn werk laten, want 'l zou van daeg niet deugen om onder zyné handen te vallen, 'k heb hel al gevoeld. Üe Schelde. Zoud ge gelooven, I onfrater Verbonddat uwen raed goed is, want moest den Denderbode voorlgaen op-den thema waermeê hy begonnen is, dal wy misschien alle dry aerdig zouden staen kvken. De Broedermin heeft daer een onvoorzigtig woor- deken gelost vvaervoor zy zekerlyk zal betaeld worden. Laet ons dus vertrekken en vrydag wat oppassenZoo, Denderbode, den goeden dag, tot naeste week. Den Denderbode. Ja. konfraters, maer, Broedermin, wy zullen malkanderen spreken, er zal den loekomenden keer niets ver loren gaen dan 't geen bezyden valt. Onthoud wel dat wy konnen borgen doch daeronv niet kwvtscheldcn. byzonderlvk aen onbe schofte kerels die redens eri oorzaek geven dal men den rug met zwerphalsem en den kop met roede pommade stryke. Gael dan voort en zondag zal ik u doen gevoelen dal eenen afgesnauwd en neus geenen bril van doen heeft, en dat dezen wiens tong zoo rap is dat ze 't bert voorby loopt, verdient gekasivd te worden CORRESPONDENTIE. M. ff. uylG. zend my den eygenhandigen brief met de enveloppe dan zal ik welen wal er iny te doen slaet. M. S. uyl O. Ik kan in de zaek niet lusschenkomen. Vriend L. uyl B. maendag of dynsdag toekomende. Gebrek aen ivd belet ons de conferentie met het Verbond, de Schelde en de Broedermin op te maken. Verscheydene andere artikels en politieke aenmerkingen moeien wy, om de zelfde reden, lol opvolgende N" verschuyven. Wy lezen in een dagblad van Gend Will gy u onttrekken aen eene schalling bevolen door het besluer der reglsireeksche belasting Metselt de ingangdeur toe van een kasteel, indien gy er een l eb'. l)en middel is nieuw, en Harpagun zelf, die by nachle de haver zyner peerden stool, beyverde zich den goeden dag Ie wenscben aen zynen uytvinder, hv wyze van vergenoeging e-n erkentenis. Er beslaet le Loochrisiy, seciie Beirvelde, een kasteel, waer- van de schatters der reglslereeksche belastingen de nieuwsgic- righeyd hadden het mohilier te willen kennen, ten eynde er de weerde van te schatten zoo gewetenshalve als eenigzins mogelyk volgens hel verlangen der wel. Ben evgenaer van hel kasteel die dergelyke nieuwsgierigheyd, offieieel of niet, in afkeer heeft, besloot er den ingang van le weygeren aen de bedienden van den' fisk. Eene verhevene gedachte viel hem te binnen om aen alle onbescheyden onderzoek en aen de belasting die er het gevolg moest van wezen te ontsnappen. Hy deed de ingangdeür toe- metsen. Be schatters in plaels van eene huuten deur te vinden, kwamen voor eene steenen deur. Ben hovenier des Itasleels wierd ondervraegd, en eene mondelinge schalling verving de schatting op ztgl, welke de wel vereyscht. Hel besluer bevond het opgemaekt stuk zoo onregelmatig als de doenwyze van den evgenaer; den muer wierd ingeslagen op hooger hevel, het bezoek wierd gedaen en proces verbael'wierd opgesteld over den stael der plaelsen. Wal gaet den kasteleyn van Beirvelde thans meest betreuren De belaslingbepaling waeraen hv zich niet le verwachten slondi of den muer dien hy te vergeefs heeft doen opmetsen Die dubbele vraeg kunnen wy niet oplossen. 'T is reeds genoeg dat wy de oorspronkelykheyd van hel feyt le bestatigen hebben'. - Wy lezen in de Gazelle van 'l Land van Waes (Sl.Niiolaes) Deze week "kwam beenhouwer Saeys, alhier, binnen onze stad met eene overgroote, schoont', dikke veile koey, zy was zoo rond van lyve als eenen olifant. Aen int kantoor der siedelyke betas ting gaf hy, volgens wet, de weerde dier beest over; ja,'maer den ocl'roovbedienden Lorliaux vond dat die overgroote schoone, dikke," vette, malsche koey meer duyten kon uytdoen en zegde lot Saeys Myn Goed'; Saeys was te vreden, immers hy moest wei, kreeg zyn geld en vertrok. Be .koey, van haren kant, wierd naer den stal van het oclrooy geleyd en aldaer, lol nader vonnis gesteld. Na eenige uren kwam men om de beest te slagten maer hoe groot was niet de verwondering der octrooyinaunen De overgroote schoone, dikke, vet e malsche koey was veranderd in eene groote, leelyke, dunne, magere, beenderige koey Ben olifant was een geraemte gewordenHet raedsel was evenwel al spoedig op gelost; den boer, die de koey aen Saeys had verkocht, had dezelve eerst eens deftig opgebrast met versche nieuwe klaveren, die de beest zoodanig hadden doen opzwellen. Na eenigen tyd gingen de klaveren hareen natuerlyken gang en hel gehoornd'dier ver toonde zich weer in zyne volle wezenlykheyd Men vraegt wie nu de winst van dien aenslag zal gedeeld heb ben Men vraegt hoeveel dal Lorliaux voor zyn deel en elk der andere bedienden voor hun deel zullen gehad hebben Nog verscheidene der veroordeelden in de zaek van Jent- mappeszynin appel gegaen legen de veroordeeling die den 31 augusly laetstleden legen hen is uytgesproken geweest. Hét zyn de'genaemde L.jMèmbré en G. Benard, veroordeeld ieder lot twee jaren gevang en 700 franks boel voor slolbraek en plundering in benden, aen het gesticht van de Broeders der Chrislelyke Scholen te Jemmapcs, en C. Willaine, lot acht maen— den gevang veroordeeld voor plundering in bendSn in het zeilde gesticht. Men schryft ons uyt Welleren De jaer, peerden- en veemarkt, welke alhier op 8 dezer heeft plaets gehad, is zeer levendig geweest. 000 peerden, 400 koey- beesten, 125 groote en 440 speenverkeus waren te koop gesteld. De helft der peerden en byna al hetaiulcr vee is verkocht aen eenen goeden prys vele fransche en eenige engelsehe koopmans woonden deze merkt by. Men zal zich een denkbeeld kunnen maken van hel groot getal volk, dat zich in de gemeente bevond, als men zal weten dal er ten dage der jaermerkt 2,250 briefkens aen de statie zyn afge leverd. Het schynt zeker le zyn dat M. den generael Pletinckx, militairen besluerder van West-Vlaenderen, lot opperbevelheb ber der burgerwacht vaii Brussel zal benoemd worden. Hel gouvernement schynt deze omstandigheyd le zullen le baet nemen' om aen den luylenanl-generael Capiaumont eene wel verdiende vervordering le geven. Den achtbaren opperoificier bedient maer provisoirlyk de plaets van bevelhebber der eerste grondafdeeling; zy zou hem besten- diglyk gegeven worden, en van den kader der reserve in welken hy zich bevind, zou hy tot dengenen van werkzaruen dienst over- gaen. Den 10 dezer heeft eene vrouw te Pecq in eene treurige omstandigheyd het leven verloren. Eene kar met een peerd he spannen en met koorn geladen, begaf zich naer de merkt dier gemeente, toen hel dier eensklaps' wild wierd en op den loop. ging, lerwyl den met sehrik bevangen knecht van de kar afsprong dm eene gewisse dood le onlgaen. Eene vrouw, die zich naest dei) knecht bevond, wilde dozen nadoen, maer zy viel op den grond n de kar overreed haer. De dood is onmiddelyk gevolgd Den zoon van M. den senaieur Van Schoor is deze week overleden in den ouderdom van 22 jaren'. Het is slechts dry weken geleden dat M. Van Schoor zyne dochter, in den bloey haers levens, verloren heeft. Men schryft uyl Boom, 13 September Men heeft de brandramp doen kennen die alhier in den naclit- van maendag lol dynsdag by de 5GU0 ir.ulsaerden van M. G. Van der Cruvssen in asch ligde. Denzelfden nacht hebben twee prrsoonen gepoogd eene hout- myt in brand te steken op hel fabriek van M. J. Lamot, steen hakker en brouwer alhier. Toen zy eenen werkman van hetzelfde fabriek zagen aenkomen, namen zy de vlujft, waêrna men ter plaets eenige fosfoorkens heelt gevonden. Dezer dagen zyn te Onkerzele twee 'ongelukken gebeurd. In het buys van eenen landbouwer stond Dynsdag eenen ketel met kokend water op den vloer in de keuken, waer een vierjarig kind rond liep, lerwyl den vader een dal kleyner was op deii schoot hield. Onverhoeds nadert hdt kind den ketel, stru'ykelde en viel er ia. Den vader vloog toe om liet er uyt le helpesr, en in zyne haesl brandde hy het kind dat hy droeg. Het eerste is-Teeds' dood, hel ander bevind zich in eenen jainiuerlyken staet. Den zelfden dag viel den smid van het dorp lussehen eenen wagen met steenkolen geladen en brak zich den arm en de schouder. Donderdag speelden eenige jongens met den draeylop, in de Recóllelteslraet, nahy hel Park te Brugge, toen den top van eenen van hen in de riool vielden jongen, die het speelluyg et- zelf wilde tiylhalen, voelde, in plaels van den top, een kinder hoofd. Op het geroep van de jongens, vormde zich weldra eene samenscholing; de politie wierd verwittigd, en hei lykje van een pasgeboren kind, dal heel naekt was, en tot het mamelyk geslacht behoorende, wierd er uyt gehaeld en naer de politiezael gebragt. De politie is op den zoek naer de pligtigen. Eene dochter, verdacht de moeder le zyn van het kind waervan men vrydag laelst het lyk in eene riool in de Rekollelle- strael t; Brugge gevonden heeft, is eergisteren in eene herberg aengehouden. Eenige dagen geleden ging den detrrwaerder van Diest, in zekere wouning le Wersbeek, eene dagvaerding doen. Terwyi hy de vereyschle pliglen, welke de wet hem oplegt, vervulde, wier- den hem duur verscbeyde persoon™ allerley bedreygingen naer het hoofd geworpen. Hy spoedde zieh en pas had hy bedoelde woouing verlaten of hy ziet twee groole honden op hem toe schieten. Onzen deurwaerder, die jager is en zyn geweer by zich had, verweerde zich, doch zyne aenvallers bragten het zoo ver dal hel voor hem onveimydelyk wierd van zyne wapens gebruyk te maken. Hy school dan ook eenen der honden doodHierop komen verscheydene struvsche manskerels le voorschyn, die met woeste stem onzen deurwaerder toeroepen Nu moet gy ook sterven. Den deurwaerder die nog slechts eene schoot geladen had, school op die kerels niet, maer dreygde den genen die hem naderen zou het hoofd te verbryzelen. Alzoo is hy tot de eerst- bygelegene wooning knnnen komen, waer de kerels terugkeerden. lu het belgisch geestelyk kollegie van Rootnen gaen er nog dry,onzer landgenooten verblyven, namelyk, M. De Brafrandere, van In t bisdom Brugge, M. Bracq, van het bisdom Gend en M. Van Elegem, priester van het bisdom Boornyk. Eenen kalholyken missionnaris, den eerw. pater Raphael, schryft uyt Palna, den 13 july, aen eenen vriend, in Beteren: n Ik kan geene uytdrakkingen vinden om den tegenwoordige n toestand van Indien af te schetsen. De onmenschelyke folteringen worden meer en meer vermenigvuldigd. Er is geene enkele stad in Indien die niet hel tooneel van vreede moorden is geweest. De hloeddorstigen zyn gewoonlyk nog onmenschelyker jegens de vrouwen en kinderen. Zy ohlkleeden de eersten en dwinten haer naekt voor hen te gaen. Vervolgens snyden zy haer den buvk openzy vatten de kinderen en sl ten ze met zooveel ge weld legen den muer, dat bloed en merg aen denzelven blyven hangen of wel zy vallen ze by de bei nen, en rukken ze in twee stukken. Dit alles gebeurt in onze gebuerte, in de sleden aen den Gauge, te Benares, Sangor, Allahabad, N.igade, Nagpoor, enz. I Patua is al niet veel gelukkiger. Myn evgen buys is overweldigd geworden door de mrsnl- mannen; ik ben slechts, dank zy aen de duyslernis, ontsnapt. Den pruieslaiilsehen doktor Engel, die mv Ier hulp kwam, is I echter vermoord. Nu bevind ik my by eenen anderen missionnaris i aen hel ander eynde van Palna, in afwachting dal ik eene andere i statie viude. indien ik niet eerder sterve, want de christenen loopeu hier de grootste gevaren van den karn der musulmauiincii. i Tut dus verre laten de heydeneu ons gerust. Eenen nog al kluchtigen gryzen iiaerd met eenen hlonten kop, deed eens eene vieze vraeg aen zynen cbirurgyu-baerilkrab- ber hy vroeg of hy wel wist, hoe dat kwam dat zynen baerd grys 1 was en zvnen kop niet. Och invulleer, antwoordde den baertl- krahber, dat is eene simpele zaek om te weten, liet doet mv spyt zulks u te zeggen dat verschil Spntyt voort uyt deze oorzaek dat uw kinnebak meer heen :eweikt dan uwe hersenen, en daeruyt vólgt hel da', het hair van uwen liatrd grys is en dal van uwen kop niet.

De Denderbode | 1857 | | pagina 2