Mn EEN HUIS, ZAEYLANDEN, KOSTSCHOOL VAN GYSEGIIEM, Pour cause de départ OVERLEDENEN. Prysschieting niet de Bolle. TE KOOP. Uyl er Hand te Koop. Uyt er Hand te Koop. ALDERBESTE Open ba re erkooping Uyt er Hand te Koop. Berigt. Men schryft uyt Eecloo Sederl een lienlal dagen grypt een «onderling feyt plaets langs het afleydingskanapl van de Ley, tusschen de brugge van Veldekens en Raveschoot op hel gebied van Eecloo. Eene zekere hoeveelheyd lurVf, of beter half ontbonden hout, voortskonier.de van de uytdelviug van het kanael en op den kant van den scheeplrekkingsweg nedergelegd, tot de hoogte van 2 of 7 meters is in brand gekomen zonder schynbare oorzaek, en brand voort ondanks de stortvlagen, welke sedert het begin dezer maend gevallen zyn. Waerschynlyk zal de» turf van zelfs in brand gekomen zyn, aerigezien liet vuer van het hert naer de oppervlakte van hel hout loopt. Op zekere plaetsen kan men er eenen stok van 1 meter lang insteken, zonder het ontvlammend deel te bereyken. Welke ook de oorzaek van dit branden zy, is het een zon derling schouwspel dien turf langs het kanael te zien branden <"e!vk een volkaen, vooral des avonds als den wind dé ascb heen jaegl en hel brandbare gedeelte ontdekt.- Viankryk, zegt den Monileur vinióolelelt 1,977,000 heklaren grond die met wyngaerden beplant zyn. Nudan, indien iedere hektare aen den wynoogsl die welhaest gaet beginnen eene mid delmatige opbrengst geeft van 40 stukken wyn, dan zal men 79 miljoen, 080,000 stukken verwezenlyken, het is te zeggen, byna twee stukken per inwooner. Die 79,080,000 stukken berekend aen den middelmaligen prys van 40 fr., zouden eene som verbeelden van meer dan 5 miljaerds. Brand der drukkerij van le Monileur Universe! te Parys. Maendag, om zes uren des morgens, nadat den Monileur gezet en gedrukt was, en men bezig was met de inpakking der nummers van den post le verzorgen, ontwaerden de gazetlenvotnvslers eene groote klaerle door eene venster; hel was de lellerzettery die in vuer en vlam stond. Weldra kwamen de pompiers en de garde van Parys ter plaets, en men begon krachtdadig te blusschen maer reeds had het vuer groote uytbreyding genomen, erf hel was half tien ure des morgens eer men hel meester wierd le middag keerden de pom piers naer hunne kazernen. liet verlies is aenzienlyk de lellerzettery, de verzamelingen, een deel der redaklie, de bygevoegde werkhttyzen, en een deel der drukkery, zyn vernietigd. Het gebouw in het verdiep van den "rooien koer, en hel gebouw dal nog dieper staet naer den kant der Rysselslraet op vyf siagiën zyn gansch uvtgehrand en er bly- ven liiaer vier muren meer van over. Een deel der machienen, en de acnpalende eigendommen, zyn beivaerd gebleven. Een viertal persoöneir zyn min of meer erg gekwetst. De editie van dcn Monileur die dezen nacht gezet was, is kun nen uylgedeeld worden; 's morgens is hel dagblad als naer ge woonte kunnen verschynen. Reeds is eenë™ieuwe lellerzettery in geteedlicVd. - Mêtf zégt dat de gehouwen en het materieel verzekerd waren. Men vertelt hel volgende,'t welk aen keyzer Napoleon, by zvn bezoek in het kamp van Chalons gebeurd is Den meyer van een dorp was verwittigd dal den keyzer komen moest. Hel uer gaet voorby toen liv niemand zag komen, dacht hy dat er legen- hevel was gekomen "en ging zyne beesten gras geven. Den keyzer kvtam aen met zyne twee aide-de-camps. Hy vond alleen de achtbare echtgenote van M. den meyer, welke den keyzer zegde a Mynen vent is niet daer, mynheer Napoleon; inaer zyt gerust zoo haest als hy terugkomt, zal hy zyneu nieuwen frak aendoen en u goeden dag komen zeggen. Als men weten wilt lot ivaer de engelsche speculatie gaet, dan moet men hel volgende feyt lezen welke echlheyd ten vollen geivaerborgd is. Eene engelsche maetschappy had in een kanton der Ardennen eeuige honderde hectaren boseh gekocht tegen vyf of zes honderd duyz"end francs. Korlen lyd daerua verspreide men op de beurs van Londen het gerucht dat... dat eene engelsche maetschappy een maegdelyk woud had ontdekt, waerin mynen wierden ge vonden van yzer, lood, kalanmynsteenen, kolen, Chinaclay, enz. Den prospectus t der nieuwe maetschappy maekte opgang, en al gauw waren de aendeelen op deze winstbelovende onderneming uitgeput. Maer de uytvinders van geheel de zaek, die in Relgiên vóorlooping eene storting hadden gedaen van omtrent 100;000 fr., staken op inet het bedrag der verkochte akliën en na verloop van zekeren tyd kwam de foppery aen het licht. Hoe dit zal eindigen weten wv nietmaer zeker is het dat Belgicn thans in Londen duorgael voor maegdenwouden le bezitten. Wal reputatie. Lo'den, 15 september. Zekeren Martyn Flupper schryft uit Albury aen de Daily-News, om dringend te vragen, dal wanneer het engelseh leger zich van Delhi zal meester gemarkt hebben, men alles le vuer en te zweerde zou stellen, dal men aide schallen der stad door de soldaten zou laten rooven, dal al de huvzen zouden vernield worden, en alle paleizen iu eenen puyn- hcóp zouden veranderd worden, dat den heruchtcn yzeren hand, van'duvzend jaren oud, die gehouden word om hel middenpunt der aerde aen te wyzen, verplaetsl worde, ten eyude naer het engelseh museum gezonden te ivo:den dat een wil marmeren kruys van reuzengrootte, dien heiveerden heyügen yzeren band te Malab-Minor zou vervangen, en dat op dit kruys zuude ge schreven worden dc namen van al de engelsche mannen, vrou wen en kinderen, ter dood gebragt voor de ztlels van Mahomet en Vishnu in dien vrceden opstand. Hoe zachtaerdig Het ministerie van Engeland belooft aen iederen jongen mensch van 18 lot 25 jaren, die de vereyschte hoedanigheden tot den krygsdiensl bezit, eene aeuslelling als oflicier, wanneer hy 100 rekruten voor Indien kan leveren. Getuvgschi iften aengaende godsdiensljge en zedelyke opvoeding, alsmede van goed gedrag enz. zyn noodig alvorens den kandidaet aengenomen kan worden. Een droevig voorval is den 11 september gebeurd. Eenige jouwerlieden waren aen de Willemskade Engeland onder schoftyd byeen. Eenen hunner zat zyneu boterham te nuttigen daer hy er legelyk eenen naest zich had neergelegd, bleek het,toen hy er naer' ontzag, dal dezen Item was ontnomen door eenen zyner kameraden] die hem in de verte sctiynl te hebben gesard om hem terug te kunnen bekomen. Hy vloog op den sarrenden makker toe, greep zyn mes, dat die werklieden gewoonlyk by zich dragen, en In drift ontstoken doodde by hem op de plaets, waerna hy zich in de handen der politie, die inmiddels was loegesneld Overleverde Ine e afgeloopene maend heeft hel assisenhof van Man chester Engeland zich met een tamelyk zonderling reglsgeding bezie gehouden. Eene spinier, met name Mary Gree, eyschte eene schadeloosstelling van doctor Dysoi', om haren arm slecht ineen- gezel te hebben, ilelgereittshof veroordeeld den geneesleer om hel meisje e n som te'hetalefl van 50 pond sterling dal is.omtrent 1250 franks. A VENDRE un bran Service de Table en Porctlaiue dorée, me du Soleil N<> 5. A voir tous les jours. Ill UGEl»riVKEX-STA.\D. GEBOORTEN. Mannëlvk 4' Y i- Vrouwel. 9 HUWELYKEN. J. B. Linthout, twvndersgast, met Regina Arys, dienstmeyd. Joannes Van den Uauvve, kleermaker, met Isabella De Pauw, dienstm. Josephus Fr. Van der Biëst/ twyndërsgast met Virginia Welleman, dienstmeyd. Felix Fr. Coessenv, werkman, met M. Joanna Vii*art, kantwerkster. Josephus Fr. Van de Meerssche, twvndersgast, met Barbara Passe, kantwerkster. Joannes De Nerf, wedi van Cath. Poriau. schaliedekkersgast, mét Maria Fr. Verhofstadt, kantwerkster. Amandus Is. De Decker, weduwenaër Bènèdicta Ringoir, twyndersg., met ^laria Th. De Luyck. Franc. Xav. Anne, 3 m,, Langeridderstr. Cyrillus Van Malderen, 10 m. Klapstr. Petrus Hoffman, 5 maenden, Korteriddarstraet. Virginia De Potter, 2 m., St. Job.Casimirus Van de Svppe, 2 j., Schaerbeke. Prosper Colle, 1 m., Vrouwestr. Pefrus De Craeck.er, man van Barbara Schollaert, landb. 75 j., Schaerbe. Joannes Roelandt, 11 j., Mylbeke. Felix Db Ganseman, landb. 31 j.. Mylbeke. Onder patroonschap van den li. Alo'ysius de Gonzaga, en bescherming van II. den Bisschop van Gentbestuerd door M' C. L. VA A' PUYVELDE, l'astor van Gyseghem, oud- leeraer in het Klein-Seminarie te St.-Nicolaes. De Godsdienst dient er tot grondslag van de opvoeding. De Leeraers van het Gesticht zyn Geestelyken, benoemd door Zyne Hoogweerdigheid, den Bisschop van Gent. Het onderwys bevatdo Franscbe en de Vlaemsche tael, de Sëhryfkunde, de Rekenkunde, de Stelkunst, de Meetkunde, de Aerdryks- en Geschiedkunde, liet Lezen, de Uitgalming, den Brievenstyl, de Grondbeginsels dor Natuerkunde, bet Boekhouden met een noord, al de takken die voor den jongeling vereischt worden om de Latynschc studiën aen te vangen en zieli behoor- lyk in de samenleving aen te bieden. Het kostgeld beloopt tot fr. 300, vooraf betaelbaer en in dry deeleu. Elke termyn is van fr. 100; dc lslc begint met het inkomen des leeriings; de 2llc den 10 Januarius en do 3de den 10 Mei. Dedermyn die begonnen is word voluit betaeld. (1) De muzieklessen zyn ten laste der ouders. De leerling moet voorzien zyn van 2 tinnen teiloorén, van lepel, tafelvork en mes van servietten en handdoeken van al het slaepgerief, uitgenomen de bedstede en de gordynen, en van eenen koffer. Uit voorzigtigheid worden de sluitmanden in het huis niet aénvserd. Dc leerlingen .brengen niet dan schoolboeken mode; zy beta len 2 fr.'s jaers voor bot gebruik van eene gemeene bibliotheek. Men vindt in het huis al het noodig schoolgerief. De voorwerpen van eiken leerling moeten geteekend zyn met den nummer die hem aengewezen is. Het Gesticht bezorgt, indien de ouders zulks verlangen, het beddegoed, uilgenomen de slaeplakens, mits fr. 16 's jaers men beiast er zich met liet wasschcn van bet lynwaed en den onder houd der koussens, mits fr. 24. De leerling welke reeds in een ander geslicht zon gewoond hebben, moet van een getuigschrift van goed' gedrag voorzien zyn. De leerlingen worden gestadig bewaektde brieven die zy ontvangen of verzenden, moeten aen den Bestuerder van liet huis ter hand gesteld worden. He leerling gaet huiten het gesticht alieénlyk met. zyne Ouders, Voogden, Onkels of Tauten, Broeders of Zusters die ouder zvn dan hy, deze persooncn zelve moeten den Leerling in hel Gesticht terugbrengen. De Leerlingen gaen buiten liet gesticht niet op Zon- of Heiligdagen. Indien een leerling door zyn gedrag acn de lucht van het huis nadeelig wordt, hy zal met alle noodige omzigtigheid aen zyne ouders terug behandigd worden. Op het einde van eiken termyn ontvangen de ouders een Bulletin om hun van het gedrag en den voortgang hunner bin ders kennis te geven. De statie op den yzeren weg van Aelst naer Dendermonde en liet land van Waes, maekt den toegang tot het gesticht zeer gémakkelyk. (1) De Leerling die, om wpttige redpn mper dan veertien dag'-n afwezig zal geweest zyn, zal een afslag op het kostgeld locges'aen wordpn voor den tyd verschenen lusschen de twee eers e weken zyner afwezigheid en zyue terugkomst. Tpr gelpgenheyd der Kermis zal er op Maendng den 28 September, ten 2 urpn 's namiddags eene schoone Vogelsehieling met de platte Bolle plaets hebben in den Bonten Os, te Lede, de pryzen zullen bestaen in Geld. By Lievens, Boschwagter te Ltedekerke, eenen goeden Brackhond, van 5 jaren oud, die op vcrsclieyde gemeentens genoeg bekend is door zyn goed jagen. Een quart uer van de statie te Dendei leeuw. Eer. stuk LAND te Lede, (Veldekens) groot een hectaer, palende oost Marie Verbraken en Victor Smekens, zuyd de straet, west hel Bureel van Weldadigheyd, noord Vincent Joos en A. Permentier. Zich te bevragen bv De vfdts-Pins, Goudsmid te Aelst, Kerkestiaet N° 5. Een HUIS en HOFSTEDE met moeshof, groot in gronde 24 aren 61 cent. bewoond door de kinderen Mattens te Dpnderleeuw, l.angestraet, op 4 min. van de statie van den yzeren weg, geschikt om er allerhande beroepen zoo als Koopman, Heibergier. Winkelier, Bakker of Landbouwer in uyt te oefenen.Voor de conditiën bevrage men zich ten kantoore van den Zaekwaêrnemer VAN SANTEN te Denderleeuw. te Moorsel en Aelst-Myloeke te Koop. Den Notaris DE PAUW, te Wichelen residerende, zat ten verzoeke der Eygenaers, aen de meestbiedende, met het houden van twee Zitdagen verkoopen Gemeente Moorsel. Eene party Land, gelegen te Moorsel, op den Bocht, bygenaentd de Zandpollen,, groot by metinge een hectare dry aren twintig centiaren, gekend op 't plan cadastrael onder het nummer 597, letter D, en palende noord-oost d'heeren De Vis en Jan Slaes, Lebbeke, noord-west d'heer Dominicus Meert en zuyd-west d'heer Charles Matthvs. Men zal dezelve party in vier perceelen oproepen met reserve van accumulatie. Aelst Mylbeke. Eene party LAND, te Aelst-Mylbeke, aen den Roosen- dreef of Paerdekens-slraet, groot by metinge 57 aren 36 centiaren, gekend op 't plan cadastrael onder de letter E, N° 150a, en palende oost en noord Madame Herelle, zuyd den heer De Craecker-Dotnmer en west Judocus Vim de Velde. Deze party zal in twee perceelen worden opgeroepen, met reserve aisvoren. Den Instel zal plaets hebben Maendag 28 September Hel Verblyf Maendag 5 October 01 Telkens om 4 uren namiddag lix, in het Eslaminet en Herberg Het Gulden Vlies, bewoond by den heer Steppe, Schipper en Koopman aen de Molenstruetpoort te Aelst. Met grooten Hof, aen dc Merkt le Aelst, twee HOFSTE DEN, te Erondegem, en eene lIEIiBEBG le Baerdeghm. De Notaris D'HUYGELAERE. te Aelst, zal volgens de schikkingen der wet van den 12 July 1816, ten verzoeke van die het behoort, openbaerlyk verkoopen le Koop.Een sedert weinige jaren in steen gesticht HUIS, le Bambrttgge, zynde eene Herberg genaeind de Lansier, op het Vlecken gehucht, met de er van afhan gende Erve, groot omtrent 2 aren en half, palende oost de weduwe van d'heer Charles Louis Vercrnyssen, zuid den Mobnlosiveg west de straet leidende naer Oltergem en Vleckem en noord dc weduwe Joseph Schokkaert, met hare woonst. Gebruikt zonder schriftelyke huer door Angelus De Schryver. 2C Kooi'.Een ook sedert weinige jaren nieuw in steen gesticht HUIS, zynde thans eene Bakkery, te voren eene Herberg genaemd Sint Hubertus, met Schuer, verdere afhangelykheden en Grond, groot 16 aren, gestaen en ge legen te Erondegem, aen den steenweg van Aelst naer Gend, palende oost de Hofstede beschreven onder den volgenden koop, zuid J. B. Corthals, west voorzegden steenweg en noord de straet retegd op het Halfblinder daer over de erven Macharis. Bewoond door den bakker Dominicus Van den Steen, zonder schriftelyke huer. 3° Koop. Een HOFSTEDE met alle de er van afhan gende Gebouwen van Huis, Schuer en Stalling, verdere drooge en groene Kalheilen en Grond, groot 24 aren 86 centiaren, gestaen en gelegen te Erondegem, nevens de voorgaende, palende oost Joseph Van den Eeckhout, met eenen meersclt gebruikt door J. B. Corthds, zuid den voetweg, daer over Jan Bte. Corthals, west den voorgaenden koop en nooid de straet gezegd op het Halfblinder.— Gebruikt door Benedictus De Saedeleer, zonder schriftelyke huer. 4° Koop. Een HUIS, met andere er van afhangende Gebouwen en Grond, groot 12 aren 10 centiaren, volgens het kadastracl plan, op 't welk het bekend is onder de nninmmers 1012 en 1014 der sectie A, gestaen ongelegen aen de Groote Markt te Aelst, komende ten voorhoofde aen de Markt, van de eene zyde aen het huis en erve van den heer Advokael De Wille, van de andere aen het gene van den blikslager D'Hoir en van achter aen de hoven der huizen v; n de heeren Schallin-Plas en van Langendonck- Boiretnan. Bewoond door d'heer Van Bemlen-Plaetsier, met regt van gebruik tut den 51 October I860 tegen fr. 800 's jaers boven de contribution. ZITDAGEN INSTEL Zaterdag 3 October VERBLYF Zaterda" 17 October 1857. Telkens om 3 uren namiddag, ter herberg le Pont de Fer, 1 e voond door d'heer Zyhnatis, aen de Kaei der Vaert te Ae|st. Tot kennisneming der eigendomstitelenverkoopings- voorwaerden en bekomen van alle verdere inlichtingen zich aen te bieden ten kantoore van voornoemden Notaris. Er zyn ook gesladiglyk te verktygen Groote en Kleine KAPITALEN op voordelige "conditiën en gematigden intrest. Een Hnys en Hofstede, zynde eene ouue gekalaudeerde Herberg, genaemd St-Leonardus, gestaen en gelegen aen de Plaets te Nieuwerkerken, tegen te Kerk, groot iu Gronde omtrent 20 aren, zeer voordcelig geschikt en gelegen om er alle soorten van bedryver en nyverheden in uyt le voeren. Zich te bevragen op het bureel van dees blad. J. VAN DEN BOSSCHE, koopman in Duytsche Horlogien en toebehoor- tens Brusselsche poort N° 98 ie Aelst, heeft d'eer het publiek te laten weten dat er by hem te bekomen 7.vn alle soorten van honkende j HORLOGIEN. gemonte rd en ongemonleeid, alles aen eenen cmelen'prys. Hy beveelt zich in de gunst van eenieder.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3