AELST, den 26 September 1857. ZONDAG Tl SEPTEMBER 1857. TWAELFDE'N JAEBGANG. - W 578 Vertrekuren uvl de Statie .Aelst NAER: Vertrekuren uyt yersehillige Statie». Den oproer gaet altijd voort. Wat is er nu le Gend gebeurd Wat is wezenlijk dezen voorstel Wat zal het gouvernement doen Wat is hieruyt tc besluyten Zal he! ge he ure» Altyd leugens. I enderm. 5-35 9-25 12-10 3-15 6-50 8-50.$? Gend, Brugge, Ostende 8-20 12-10 0-00— Lokeren 5-35 12-10, 3-15 6-50 0-00. Brussel 6-50'9-25 11-40 <3-00 6-46 8-15. M.ech. Brus. Antw.5-35 9-25 11-40 3-1 6-50 I.euv Thien Luyk5-35 6-50 9-25 11-40 3-15 6,40 \erv Land StTruyën,5-35 6-50 9-25 11-40 3-15 .3-15 6-501® klas langs Dendermonde. Kortryk, Mouscroen, Kyssel (langs Lede) 8-20 12-10 - 2-55 3-15 - 6-50. Doornyk, Ryssel (langs Ath 6-502-30—0-00 Kin. Geerardsb. Atb, 6-509-252-306-40. <iend 8-2012-102-55—-3-156-508-50 jg Bergen, Quievrain 6-509*25-2-30 6-40 Te lede staen al de konvoys. Te idegem staen deze vertrekkende van Ath 6-50 10-» 5-20 en deze vertrekkende van Aelst 6-50 9-25— 8-50. Staen le cysegêM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 8- 50 's avonds eu van Dendermonde ten 0-00 's.morgens en 9-30 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-50 9,25 's morg. 2-30 en 6-40 des avonds. Van Denderleeuw 7-00 's morg. 2-4Ö en 6-50 des avonds. CLIQUE SU mi. VAN LOKEREN NAER Dendermonde,-Aelst 7-30 9-20 3-00 5-45G-00. Kinove, Geerardsbergen, Ath 7-30 9-200-00 5-45. VAN ATH NAEU Geeracrdsbergen, Kinove, Aelst, Dendermonde, Lokeren O-OO 10-» 5-20. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-5010-»5-207-15. Brussel (langsDenderleeuw) 6-50 10-» 5-20-7-15. Gend, Brugge, Ostende 6-50— (langs Lede.) 10-» 5-20 7-15. VAN CEND NAER Audenaerde, 9-30 2-20 7-50. naer Aelst, 5-15 8-45 11-» 2-15 6-00 7-30. VAN «HUSSEL NAER Aelst, Gend 7-30— 11-20—2-00 6-00—8-00 Kinove, Geeraerdsb, Atb jlangs Denderleeuw) 6-15 9-15 2-00 6-»0. VAN Dl'NDERHONDE NAER: Brussel langs AHsO 7 55- 2-1 6-15 I. 5-55—8 55-9-50-3-35-'-20. Aelst, 6 30 7-55 -11-45 - 2 10 6-15 9-25. DEN DENDERBODE Men ziet dal. de liefhebbers van den oproer en der wan orders nog gedurig voortgaen om 't volk op te maken. Men ziet het te Antwerpen daer houden de oproermakers niet op van zich in de straet te begeven en openlyk Ie werken. Een treffelyk gezelschap kan zich nimmer in een kafFe-huys of estaminet vereenigen zonder dat de agenten der libera tors er naer toe gaen om de vereeniging te stooren, om de vreedzame burgers te beledigen, te versmaden en dikwils zelfs te mishandelen. Als de roode liberatersbende op weg is en dat. zy eenen priester, oenen religieus, eene non of een treffelyk katholvk man ontmoet, dan regent liet bele digingen en smaedwoorden, dan volgen er mishandelingen en dit wei met eene zoo schandige geweldadigheyd, dat men zou gelooven nimmer in Belgiën te zyn, maer wel in 't midden der bossclien, bv die wilde volksstammen en menscheneters waervan men zoo dikwils hoort spreken. Het. is tot dit. punt dat de liberators ons ongelukkig land gebragl hebben, 'tis tot dien graed van bedorven heyd dat. de liberalersleer en hare drukpers een deel onzer bevolking gebragt hebben, 't is tot dit punt dat bet libe- ratersverderf vooruylgegaen is en zich onder alle klassen der bevolking en byna in alle de deelen des lands uytge- breyd heeft, 't is aldus dat constitutie, uytvoerende magt, wetten, gouvernement, en bestuer ontzenuwd zyn en veel van hunne werken Ie kracht verloren hebbenAlles helt naer de regeringsloosheyd en de verwoesting, den oproer en de wanorde spannen te santen om onze naliona- liteyt te vernietigen en Belgiën in 't verderf te storten Men ziet het, de liberaters ontzien niets om het raderwerk des bestuers te verwarren, om alle gezag te verlammen, om alle werking van orde te stremmen, en dit gebeurt met eene schaemleloosheyd, met eene stoutmoedigfeeyd die getuvgènis geven wy zullen niet zeggen van de woede der vernielende party, maer wel van het regeringsloos fana- lisnuis der liberaters-magonnieke secte die 's lands onder gang gezworen heeft. Te Gend, de tweede stad des rvks, waer zich een dozyn woelgeesten bevinden, duert de komedie nog altyd voort. Hel koninglyk beslnyt 't welk de vernietiging beeft uyt- gesprokcn van een beslnyt. dat de 14 liberaterstadhuys- koppeu genomen hebben om den generael Capiaumont te blameren, omdat dezen de stad van oproer eu plundering bewaerd heeft, dit koninglyk besluyt heeft wederom het voorwerp geweest eener beraedslaging van wege de libe raters des gemeenteraeds. Deze beraedslaging is begonnen door eene zeer misplaetste farce, waerin de slinnnerikken eenen gedupeerden sul vooruytgesteken hadden om ze te spelen. Men bad hem een schriftje in de vuyslen gedouwen welke eenen voorstel bevatte strekkende om den gemeen teraed zyn levend spyt te doen uytdrukken dat den heer Burgemeester onnauwkeurige of onvolledige uytleggingen gegeven had nopens zyne akten, tydens de oproerdagen van mey lest, op welke uytleggingen den raed zyn besluyt van 25 July had gegrond. Deze ellendige huirklievery, zeer. geschikt om de revo- Intionnaire laktiek der liberaters te konnen Verlengen, is zonder uytslag gebleven, de 14 liberale stadhuyskoppen zyn zelve niet konnen vereenigd blyven, er waren er slechts 9 die de vuyle farce ondersteunden. Doch den professor der staetsuniversiteyt, Meester Gallier, ziende dat zynen eersten uvtvlugtsmidde! in het water viel, heeft gedaen gelyk de sectarissen van alle tyden gedaen hebben, hy heeft namelyk Marten Luther nage- poetst en eenen voorstel gedaen om eeno leugenstraffing aen de sonvereyne magt. des konings te geven, en dit deed hy onder voorwendsel dat den koning slecht onderrigt ge weest was Welnu, hierin gelukte den professor van 't gouvernement, de meerderheyd van den raed beeft dezen voorstel aenge- nomen en besloten dat men aen den koning zou geschre ven hebben dat hy slecht gezien en slecht verstaen had en dat hy op zyn eerste besluyt moest terugkeerenDen doortrapten professor, om te beletten dat bet koninglyk besluyt aengeboekt wierde, om aldus de gouvernementele magt te/ dwarsboonen, en het. souvereyn gezag te ouder- mynen, had dezen middel voor de laetste poogiag gespaerd en daerin is hy gelukt, maer wy verhopen dat die uyterste wanhopige pooging zal strekken, tot zyne meerdere schande en coniusie. Dezen voorstel is wezenlyk eenen blaem niet tegen eenen generael, niet tegen eenen burgemeester, niet tegen eenen gemeenteraed, maerwel duydelyk tegen de ministers, tegen den koning zelf..... De aenneming van dezen voorstel is des te meer te ver wonderen, des te meer bevremdend, omdat de nieerder- heyd, door de verwerping van den voorstel van opgemel- den gedupeerden sul, de eenige scbynrede kwam te ver nietigen van haer dwaes beroep., te weten de zoogezegde onnauwkeurigheyd der feyten waerop het koninglyk be sluyt is berustende Professor Gallier beeft zyne dupen aen de ministers doen zeggen Gy hebt slecht geoordeeld, gy moet herbeginnen. Maer den vos heeft zich wel gewacht le bewyzen waerin de slechte beooi deeling bestaethy grond zvnen voorstel slechts hierop dat men zulks namelyk in de regtbanken ook ziet gebeurenDit hebben de gendsche stadhuys koppen voor comptante penningen genomen en de stemming heeft, tot schande van 'l gezonu oordeel, plaets gehad Is hel niet hoogst te verwonderen dat er niet een lid geweest zv die de minste opmerking tegen dien listiger» voorste] gedaen hebbe? Hoe komt bet dat er niemand gezegd hebbe Dit is tout nieuws, dat namelyk na een uytgesproken vonnis, de veroordeelde party de, zelfde regters kome vinden om hun te verzoeken van te herbeginnen omdat zy slecht gevonnist hebbenZoo veel te meer, omdat, gelyk wy zoo even gezegd hebben, de reden van misver staan was van de band gewezen door de verwerping des voorstels van den hooger beroemden gedeputeerden sul..... Wy willen hier niet voorzeggen of bepalen welken maet- regel het gouvernement dient te nemen tegen eenen zoo scliandelvken opstand van wege eene ouderhoorige autori- teyt, die hare magt, en attributiën te buyten gaet en zich stelt tegen liet opperste gezag der wetten en der gouverne mentele magt, welke conslitutionneellyk gehandeld had nraer wy zullen rouduyt zeggen dat zulks alle gouverne mentele orde in Belgiën vernietigen is, 't is 't land in eenen regeringsloozen toestand brengen, 't is de grondwet schen den en verscheurenMet een woord 't is een schandael dat zoo veel te grooter is, omdat de intrigue gesmeed en opgegeven is door eenen agent zelf van 't gouvernement, die zoo rykelvk uyt den budget des lands betaeld word. Wat hieruyt te besluyten is? Voor ons en voor al wie zyn land bemint, voor al wie nog eenigen prys aen de gouvernementele weerdigheyd hecht, is er veel, ja zeer veel uyt te besluyten want wy zeggen het met hertzeer dat het waerlyk weynig stichtend is te zien dat net gouvernement zulke meesters aen de jongheyd geeft en ze in bediening houd. Is het niet gewillig de jongheyd laten bederven, met haer de principen van ongelioorzaembeyd en verachting der wetten en van 't gezag te laten inboezemen? Is het aen de jongheyd niet eene opvoeding laten geven die stryd tegen de goede orde en zedeiykheyd Is het van de opkomende jongelingen niet persoonen maken die voor de samenleving en voor de openbare rust gevaerlyk zyn Wy konnen er niet aen twvfelen of vele leden der kamer zullen van ons gedacht zyn en namelyk weygeren alle hulpgelden of budgetssommen voor het staetsonderwys te stemmen, byzonderlyk zoolang zy'dergelyke professors in de staetsscholen zien. Wy durven liet zeggen, en wy, wy zouden er eene strenge pligt van maken, dat, gewetens halve alle hulpgeldallen onderstand aen soortgelyk onderwys, in 't belang van 's lands welzyn, moet van de hand gewezen worden. Doch't is aldus dat de rcgeringslooze party den oproer voed en dat, indien er geene krachtdadige maetregels genomen worden om hem_ tegen te houden en voor goed te smachten het iot van Belgiën eene rampzalige wending zou konnen nemenDe wetgevende magt gaet'hare werkingen hernemen, maer hoe zal zy konnen beraedslagen en stemmen als den oproer haer gedurig de klauwen toont en bedrevgt haer te verscheuren Wy weten het door eene buytengewoone krachtdadigheyd, door de nauwkeurige toepassing der penale wetten, door 't geweld met een grooter geweld te versiooten, en deze die in fonetie zyn en hunne .pligten verzuvmen, zonder aenzien van persoonen, vast te grypen en op het allerstrengste te straffen Het blykt nvt eenen artikel woensdag in de Emancipation afgekondigd, dat men te Brussel zeer ernstiglyk liet vrae"- stnk onderzoekt van te weten of het gouvernement behoor- Ivk de aenrandingen kan verdragen welke tegen hem in onzen gemeenteraed uytgekiaeaid worJen door eenen openbaren auiblenaer, die afhangt van degenen welke hv aenrand en beschuldigt. De antwoord op <iëze kwestie is sedert lang gegeven door alwie de weerdigheyd van het gouvernement met de noodige krachtdadigheyd weet te paren, en in al andere landen maektdat zelfs geen vraagstuk uyt. Gy, openbaren ambtenaer, vind dat myne handelwyze ais minister tegen- strydig is aen de belangen di s lauds, aen de regterfder gemeenten, enz., enz. hé wel geef uw ontslag" en be knibbelt alsdan al wat gy wilt. Maer zoo lang gv ambte naer zult zyn, zal ik niet gedoogen dat gy my openbaerlvk beschuldigt van een zware misbruyk te "maken op de regten der gemeenten van valsche zaken aen den Koning te doen teekenen van gevaerlvke nieuwighe den in te voeren, en dat gy de openbare denkwvze le"en het gouvernement en tegen het leger opwekt ib den ge meentel aed en in de gazetten. Dat is hetgene eenen kloekmoedigen minister sedert lang aen M. Calher, professor in de universiteyt van Gend zou hebben gezegd, en sedert lang zou by den beknibb'elaer zyner oversten zenden wandelen hebben. Want de tegen kanting die M. Gallier in den gemeenteraed aen het gou vernement doet, is zoo ellendig, zoo onedel, zoo onredelvk dat er niet een gouvernement, 't zy katholvk 't zy libel rael, 't zy republiekaensch, aen zulk eene tpchtelooshevd zou wederslaen. Niettemin, vernemen wy met genoegen dal het hooge bestuei zich met de zaek bezig houd, en wy verhopen dat ze zal opgelost worden gelyk zyne weerdighevd en de regel tucht het vereyschen. Vlaems'che Land. De magonnieke party heeft thans van de redevoeringen van Meester Verhaegheii over de liefdadigheydswet eenen "bundel gemaekt eu in 't vlaemsch doen overzetten. Niellegenstaende de klare en duydelyke logenstraffingen die hun gedaen zyn zoo door de leden der Kamer als door vremde treffelyke advokaten en achtbare priesters, tieeft de magonnieke party goed gevonden geheel dien vuylnislioop te behouden en in 't publiek le werpen net als of de liberaters van niet» anders leven konden dan, «elvk liet walgelyksie ongedierte, van etteren vuyligheyd. Deze week zyn er hier in de stad met honderde van die boeks- kens rondgestrooyd. Wy berigten onze geachte stadsgenoten dat zy zich dienen te wapenen tegen de valscliheden eu logens die dit schrift bevat, valschheden en logens die Meester Verbaegen buyten de kamer niet zou durven uytbraken of in gazellen schry- ven, want hy ware zeker van, op aenklagt der beledigde of gelasterde persoonen, door de justicie by d'ooren gevat te worden door de regtbanken gepraemd zyne walgelykhedente herroepen en schade en intrest te betalen. Daeraen kent men de liberatersvroomlieyd als zy in de kamer zyn, liegen ze dat ze zwart worden, omdat zy weten dat zv daer vry mogen liegen en lasteren, zonder vrees van door de justicie vervolgd te worden; maer ais'ter op aenkoini in 't publieke schriften, gazetten of boekwerken bet zelve le zeggen, daervoor zyn zy te slim, zy verschansen zich of wel achter de algemeen- lieyd ol onder bedekte en dobbelzinuige bewoordingen. Zulke schandalen doen walgen maer zy doen de party kennen die er zicli zoo scliaeinleloos aen i ligtig maekl. EEN PRAELGRAF. Den National van Brusselkondigt eyndelyk eene eerste lyst af van inscbryvers um net gedenk- teeken op te rigten ter eere van Eugène Sue. Dezen lyst bevat een dertigtal namen allen bthooreude aeu de revolutionnaire

De Denderbode | 1857 | | pagina 1