15de ZWEEPÏMÏS&EM. SAMENSPRAEK TUSSCHEN DE SCHELDEDE BROEDERMIN, 'T VERBOND EN DEN DEN DERBODE. CORRESPONDENTIE. bende die in Engeland verscholen isniet eenen Belg wilt: voor een praelgraf van den zcdeloossleu aller romanknooyersinlek kenen. Indien den lieer Verhaegen en zyne vrienden de insehrv— ving niet ter hulp komen, zal de schim van Eugène Sue nog.Ring- naer ecne ruslplaels moeten dolen. DE JESUITEN EX HUNNE LASTERAERS. Sprekende van de onlangs uyt Cayenne geschrevenen brieven nopens den iever der PP. Jesuiten, zegt de Union van Parys het volgende Niets is zoo eenvoudig als-het verhael dat wy in dezelve lezen niets- kan er opwegen met deze worstelingen van eiken dag en van elke ner tegen de ziekten, met de overtollige vermoeydheden gewonnen aen het bed der stervenden, met deze levendige vertroostingen van het leedwezen met deze voldoening van het verrigte goed op ongelukkige en verlatene zielen, met deze gelatenheyd wanneer den missionnaris op zvne beurt getroffen word en te midden der zynen valt. Een aendoenlyk en godvruchtig gedacht heeft deze brieven der helden van het apostelschap verzameld.. Ik ken geene zielroerender lezing. Nauwelyks heeft men kennis kunnen maken met den kloosterling die schryft, nauweiyks heeft men belang kunnen nemen in zyne werken, zynen iever bewonderen, zyne onversnegd- heyd gebenedvden, of de briefwisseling verandert. Eene andere hand heeft de pen genomen zy verhaell de laetste oogen- hlikken van den heyligen priester, die zelve getroffen is geworden. Dan komt er eenen anderen, dan nog eenen anderen, en tot elf toe in dry jaren. En het zyn geene menschen van gewoonlyke verdiensten op de predik stoelen onzer voornaemste kerken heeft men hunne welsprekende stemmen gehoord de bezonderste onzer vrye en christelyke soholen hebben ze gehad onder hare wysste meestersop een bevel hunner oversten, weg gerukt door de opwelling hunner edelmoedigheyd en verknochtbevd hebben zv alles verlaten en zvn over zee gacn reyzen, zonder andere hoop dan het vooruytzigt der eeuwigheyd, om hun leven te gaen verslvten ten dienste van het schuym der samenleving, om hunne gezondhevd en hun leven ten beste te geven, ten eynde aen de galeyboeven de laetste ver troostingen te bezorgen. Ziedaer een staelken van het gene de Jesuiten verrigten zie daer hoe zy de lasteringen hunner vyanden verdienen.. Maer ook wie zyn de ellende lingen die aldus die moedige kloosterlingen lasteren Welk goed hebben zy ooyt aen de samenleving geriaen Waer zyn hunne tytels om aldus verdienstelyke burgers te keer te mogen gaen Hebben zy ooyt het minste aen het menschdom verschaft Of ten minsten hebben zy ooyt iemand ge sticht door hun goed voorbeeld, door hunne deugden, door hunne "dol- moedigheyd jegens den armen Ja, zoekt er na en gy zult gansch het tegeostrydige vinden, gy zult ze met niet anders bezig zien dan met hunne driften, met hunne wulpscliheden, met hunne braspartyen met hnnnc ge stadige tegenkanting tegen God en zyn gebed. En 'tzyn nogtans die kerels welke de kloosterlingen opwillen en ze levendig zouden verbranden ware het in hunne magt maer het volk zal toch klaer zien in de vergeiykenis welke wy komen te doen. Broedermin zet eens uwen bril op en lokt hem diep op uwen neus om dit wel ie lezen. Tok, tok, tok Den DendcrbodeEnlréééz.... De Broedermin. - Goeyën dag, Dendcrbode, mvne twee konfra ters zyn bezig met een komissieken te doen, zy zullen straks hier zyn. Den Denderboic. Waerotn belt gy niet eer ge binnen komt Dit zyn slechte manieren die ik met wil hebben'. De Broedermin. Gy moet dan uwe bel doen maken, want zy is afgetrokken. Den Dendcrbode Gy hebt er zeker de beest aen gespeeld, want 't is anders onmogelvk. De Broedermin. Al weer op my, en nogtans wy hebben ze alzoo gevonden; gy behandelt ons alsof wy complete verkens waren', die nooyt ievers geweest hebben. Hel Verbond en de Schelde. Konfraler Dendcrbode, is er geen belet in oe salet De Broedermin. Konfralers. dén Bode en beeft nog maer myueu neus gezien, en 't is er al op. Ik heb daer al een kom- plëmentje g'had dat wy zeker do beest aen zyne bel gespeeld hebben, eii is 't niet waer, hebben wy ze niet afgetrokken ge vonden Hel Verbond. Wy hebben ze eerivb en deugdalvk zoo gevon den, en steekt by dit misschien op ons De Broedermin. Ja, by wilt dit malgré hebben en alzoo be schuldigt liy ons zonder dat wy 'l verdiend hebben. Den Dendcrbode. Wel den bliksem, Broedermin, g'en zult gy van die beschuldiging niet mank gaen;. hebt ge voor myne bel niet verdiend 'tgeen ik u daer zoo even zegde, g'hebt al genoeg verdiend waervoor ge niets gekregen hebt. Houd dus maer uwen bek, of ik doe de zwartste bladjes van uw boekskeu open, en •koverzweep u dat ge niet zult welen waer kruypenWat. gy zult gy komen jammeren over eene bagatel, gv die andere gedurig' zonder ophouden met gelieele manden scheldwoorden, beledigingen, leugens en lasteringen naer 't hoofd smylWeel ge wel wat, wy zullen ubedriuglyk schandboeksken of Samen- sprack lusschen eenen Xolaris, eenen Hosier ewccnen Schoolmeester, eens voor den beelel balen en u daerover wat perukkeeren Uw boekskeu geeft onder andere, te verslaen, om '1 volk te mislev- den en tegen de priesters en kloosters op te maken, dal de biecht vaders op hel gemoed van de stervenden veel invloed hebben omdat zy, door de absolutie, den hemel voor de zieken openen of toeslnyten, en dat zv, by gevolg, veel konnen bydragen om den stervenden te bewegen zyn goed aen een klooster te laten, ten nadeele van de wettige erfgenamen. Uit is eenen trek van de schandelykste verleyding, van hel verfoeyelykste bedrog dien eenen godsdiensthater kan {degen. Uw boeksken wilt bierdoor verdenking van aftroggelary, kwade trouw en bedriegery ten laste leggen van de biechtvaders; dit word gedaen om de erfgenamen, die eenen suykernonkel of suykerlante hebben legen de biechtvaders te verbitteren, wan trouwig te maken en ze zooveel mogelyk van liet bed der ster venden te verwyderen dit is een zoo pligtig inzigt, eene zoo vermaledydensweerdige daed, dal ze den vloek, van God en van de menschen verdient, niet alleen om dal ze aen «enigen zieken een onberekenbaer ongeluk kan berokkenen van namelyk, in zyn uyterste, te moeten ondervinden dat zyne erfgenamen den biecht vader van hem verwyderd houden of deszelfs toegang vermoeye- ivken, maer nog bovendien omdat dit geschryfsel eene ëerlooze valschhcyd is, eerie sehandelyke bedriegery... Den schryver van uw schandboeksken weet zoo wel'als ik dat de kloosters niet konnen erven, dat zy, volgens de nieuwe liefdadigheydswtt, geene- lesumenten konnen noch mogen aenveerden, de wet verbied bet hun duydelyk en op de stelligste manier.... Hoe wilt dan den schryvelaer dat de erfgenamen door de kloosters geroofd of onterfd worden. Dc Broedermin. Ja maer, konfraler Dendcrbode, dit zou ge schieden op eene bedekte wyze, met slimme toeren, want ware de nieuwe wet niet ingetrokken geweest men zag in korten tyd wat testamentjes.vnor den dag komen, zoo als de volgende ik geef, nu mijnt dood, almijne goederen voor de inrichting er van eene arme school. Deze stichting zal ten alien lyde door den <t puslor der parochie Ier uylsluyling van hel bureel van welda- <i digheyd,.bcslierd worden, liet ondcrwys zal gegeven zyn door k de e cru-eer ditje palers BecollcUen-.n Ofwel. Door-de eerweerdige palers Capucienen, Jesuiten, Discalsen, te Clarissen of Collellinnen, in een woord door zwarte of bruyne a habylcn; zyn er-nicl van alle soorten en holeuren Zonder den minsten-Iwyfel zoude men weynig leerlingen maer (c veel palcrs-mdcrwyzers in ditgesliclU ontmoet hebben. Dusdanige a scholen zyn inderdued ware kloosters. Den Denderbode. Ja dit aiies zegt uw eerloos boeksken, maer wal is er daervan waer? Niets, volstrekt niets,'l is een samen- raepsel van leugens en bedriegery. En inderdued, wat zegt tie wet nopens de stichting-van detgelyke scholen Lel wel op, ik ga 'I u onder d'oogen brengen Ten eersten er kan geene fundatie of stichting by lestamente gedaen worden, of zy moet goedgekeurd worden" 1" door den gemeenteraed, 2° door de permanente deputatie met den gouver neur, en 5" door den-koning. Indien den gemeenterad^ de permanente deputatie of den koning, na een scherp onderzoek, bevinden nat er in soortge!vke testamenten eenig bedrog of verkeerde middelen gebruikt zin dan wevgeren zy dit testament goed te keuren en liet testament word vernietigd. Ten tweeden tien gemeenteraed en '1 gouvernement zouden allyd bet regt hebben in alle stichtingen en fundatiën den neus te steken en alles naer te zien en te doorsnuffelen. Ten derden de bestuerders van dergelyke stichtingen zouden verpligt zyn alle jaren de nauwkeurigste rekening te doen aen de permanente deputatie, aert '1 gouvernement en aen het publiek in'i algemeen, door de openbare aenplakking. hunner budgetten en rekeningen. En indien daerin bet minste bedrog, de minste verkwisting mogt stekendan zouden ze dadelyk gedwongen worden door de regt bank die verkwisting of bedrog uyt bunnen eygen zak te herstellen en te betalen, en daerby nóg zouden ze afgesteld en schandelyk uyt het besluer der loiidütie gejae-d worden. Ten vierden liet getal der onderwyzers of leermeesterssen word door de wettelyke overheyd, door agenten van- 't gouver nement,. bopaeld en geregeld, en er mag niet eenen meester, niet eene meestersse meer zyn dan liet strikt noodzakeiyk is voor den dienst van 'l buys. Als dezen dienst zou te lastig vallen en dat den gemeenteraed dringend noodig acht dal er eenen meester of eene meestersse meer van doen is, dan mag hy zulks vragen aen de permanente deputatie, die daerover beslissen moet. Beslist zy dat het onderwyzerid personneel groot genoeg is. daer aen is niets- te doen, er mag geeneu enkelen onderwyzer, geene enkele mees tersse bykomen. Bovendien, als liet onderwyzènd personneel zou te lalryk schynen, dan mag de wereldlyke oveibeyd dit getal verminderen gelyk zy liet goedvind. Immers alle bedrog of afkeering van leslamenlgeiden- ware, met de nieuwe wet, zoo onmogclyk als gy van met uwe banden de tnaen te pakken. Dit weet gy wel, dit weet den schryver van uw boekskeu wel, maer wal geeft bet er aen dat er eenen hectoliter of twee leugens meer gelogen worden, zeggen de vollairiaensclie francimif.ous, 'l is toch tegen de kloosters, 'i is toch legen den godsdienst dien zy, onder den uaetn van den EERLOOZEN, willen verpletteren. De lael die den NOTARIS in uw boeksken spreekt is juyst de tael.van eenen. bedrieger, van eenen fopnotaris, van eenen libe ralen kwant gelyk er, sedert eenige jaren, zoo veel voor schrift* vervalsehing, voor drevery, voor sebelnienakteb zyn vastgegrepen en nu in 't rasphuys zillen te koekeloeren, nadat zy hier God en geheel de wereld bedrogen en bestolen hebben. De lael van den koster uyt uw boeksken, is de tael van eenen sukkelaer of die van eenen dier zeldzame afvallers, welke, tot verdriet van hunnen pastoren tol sciiandael der parochie, somlyds voor eenen Ivd in bediening blyven. De tael van uwen schoolmeester, is de lael van eenen dier kerels die, opgevuld met de scliandprincipen der liberaterv, door i.un eerloos gedrag, door hunne walgelyke handeiwyze', door hunne verkeering met goddeloozen buciil, immers door hun openbaer en byzouder loven, dc ergernis zyn van hunne stad of gemeente,.de schande van het edel onderwyzersberdep en 't onge luk van de dejougheyd die bun, ineermaels door de verblindheid. der ouders, word toevertrouwdEn dan durft den notaris uyt uw boeksken komen zeeveren dal hel onderwijs der Broerkens zoo lesus Mariaflauw is, dat de landers meer in een jaer in de wereldlyke scholen lecren als by die sukkelaers in geheel hun loven. Wacht daerop wil ik u eens wel kammen. De Broedermin. Zwyg daer maer van, Dendcrbode, ik weet alles wat gy daerop zeggen zuil, ik ken uwe principen over 't ondervvys van de stadsscholen, spacr my loch bet verdriet van geheel die vroede litanie te moeten hooren, want 'k weet dal ge rny daerover met zulke verdobbelde zweepslagen zond kastyden, dat myn lyveken ligtelyk zou konnen uylkomenEn, 'k moet hel u bekennen,'k en beu tegenwoordig maer slappekes sedert dal mynen principaelsten patroonprofessor Callierop hel stadhuys te Gend zulke vreede kaeksmeten krygt en zoo ouberm- liertig onder zyn broek geschopt word Den Denderbode. Ha gy word al benauwd, konfrater, en ge begint al den pollron te spelen; maer weel ge wel dat gy toch van daeg of later door die stommeling of schroblieling zult nioelen passeren, 'k wil u daerover eens wel nypen, want 't is er aen verdiend, Hel Verbond. Daer hebt ge nu die moedige Broedermin! 'L<j slaet daer nu te beven dat ge geen erwt in haer, ge weet wel, zoud krygen. Dit zyn van die jannen,, die altyd alles te zeggen,, te pralen, te beknibbelen en te beoordeelen hebben, als z'alleen zyn, maer als zy met iemand zyn die hunne knepen wal keDi, dan zou men ze ons Heere geven zonder biechten. De Broedermin. Houd uw smoel, onuoozelen loeder, ge weel wel dat ge maer en meugt spreken d ier waer den bessem slaet, want '1 minste dat den Denderbode op u doortrekt, valt ge dobbel t'hcop en zyt g'om den geest- te geven. Ik wil dus van u geene verwylsets hebben, of 'k zal eens seffens een en.leken van zeker gordynlje opligten en e. den Dendcrbode eenen oogslag laten onder werpen, dan ware 'l met u met oenen keer opgeschept. Dc Schelde. Zwygén is een deugd, zev paken MerfÉÉs, lael g'ons liever den Denderbode salueren en afkrabben, want onze soep zou hier konnen aenbrauden. Dendcrbode, ware hel niet beter dat w'tt voor van daeg gerits! li.eien en oplrokken. Den Denderbode.G'en zuil niet slecht doen, want liet riekt hier zoo aerdig, dat ik zou zeggen dat er eenen van'ui. zich veraliu- seerd heeft, en dat ik voor den oogenblik liever uw hielen dan uw leenen zou zien. De Schelde. Komt aen, konfraters, en nemen wy dit compli mentje voor complain, er is hier loch niels te branden dan strooy en 't is dan nog nat. Dag, Dendeibode Den Denderbode. Van 's gelyken, tot vrvdag. Wy vernemen met veel genoegen dat het gerucht welk ver- spreyd was dat iiet bloeyën 1 kollegie van Geerardsbergen zynen geleerden en sinds lang vermaerden professor van. Khetorica, den eerw. beer De-Vós,- ging verliezen, van alien grond onlbiofi-f-' is. Den ervaren heer De Vos, zoo wel als zyne kundige en weer- dige medehelpers blyven bv voorlduiing dit belangryk gesticht'1 door hun ondersclieyden en vöortreflehk ondervvys verluyslerer- en vereerdt. Wy wenscben er den achtbaren en hoogst bekwamen lieer Principaal weel geluk over en zyn verzekerd dat, mei zvne kundige medewerking en groolen iever, gevoegd by de zelfs- opoffering en yerdienstelyklieyd zyner deftige heeren professors, dit geslicht zynen verheven rang onder dc-vrye onderwysgeslich- ten van 't land zal blyven behouden. Geëerdén vriend D. M. uyt D, den persoon waervan onzen goeden vriend V P. my, in uwen naem gesproken heeft, gaet op de duymen geklopt worden. Ik weel van goed part dal zyne zaken zeer slecht staen. Ailerbesten vriend J. uyt B. binnen acht dagen zal «en uw verzoek voldaen worden. Het doet my ai tyd genoegen als ik u eenig plaisier kan doen. Dit weel gy. -Men schryft uyt Poperingbe, 18 september, dal de-hoppe van den nieuwen oogst aen GÓ ir. de 50 kilogrammen gekivoieerd staet. Den prys der granen staet op dit oogenblik liooger in Bei- giëu dan op liet meeslendeel der groote merkten van Europa. Men verzekert dal eenen aenzienlyken invoer van fransche en rtissiscbe granen lusschen dit en eenige weken zal plaels hebben langs Antwerpen en langs de-grensburceleu der provinciën Namen en Henegouwen. Den 20 dezer heeft den genaemden Felix Detroyer, dag-, looncr te Meerbeek (Nitiove), eene messteek toegebragt aen Fr. Govens. die tussehen gekomen was in eenen twist diin D troyer liad niet zyne ouders. Het slagtoffer is aen zvne wonden bezweken en den dader van dit wanbedryf is in echtenis gesteld. Den M dezer beeft Mgr. den bisschop van' Gend de plcglige wyding gedaen van den nieuwen Imogenallaer en eenen nieuwen zyallaer der parochiekerk van Haesdonck; ter dier gelegeubeyd hebben er in deze gemeente groote godsdienstige plegiigheden plaels gebild. Men sehryft uyt Audenaerde Er word hier thans veel 1 gezegd dat onze spoorbaen naer Sl-Ghislain, in stede van langs Leupeghem, Eticliove, Nukerke naer Uousse. Leuze, enz.; 'te loopen, zich langs Petegliem, Elseghem, Berehem, Quaremonl, naer Uousse, Leuze, enz., zal rigteri. lii den nacht lusschen 19 en 20 dezer beeft er te. Exacrd'e eene brandramp plaels gehad die aen kwaedwiliigheyd word toegeschreven. Eeue koommyt van U00 schoven is dóór'bet vuer vernield geworden op een veld toebeboorende aen den genaemden Augustinus Blauwaerl, landbouwer dier gemeente. Het verlies bedraegl 2t-0 fr. Veertien duyzend vremdelingen, onder dewelke twaelf versteivke persoenafedjes, hebben dit jaer hun verblvf gehouden te- Oostende er uidaer, alsook op hunnen weg in andere steden des lands, aeiizienlyke geldsommen gelaten, die men wel up ver- seheyde inillioenen francs-mag begrooten. Deze enkele aenmer- king is genoegzaem om de wettige vermaerdlieyd onzer zeebaden - te bewyzen als ooi; liet belaug.dat de stad Oostende aenbied onder liet oogslip van de openbare schatkist en bel algemeen welzvn. Over vyf-en-twintig jaren wierd Oostende, in den loop van heti schoone saizoen, nauwelyks bezocht door een honderdtal huysge- zinnen. Den toeloop is elk jaer vermeerderd, en met reden mag men zeggen dat in 1857 sinds bel eynde van juny tot den dag van heden, Oostende de levendigste en de aenlokkêlykste zeesiad ie- geweest van ganscli Enropa. Echter moeten wy hel zeggen aen de gemeenle-overheyd van Oostende en aen de nyveraers en koophandelaers dier stad die meest belang hebben in den toeloop waerover wy ons verheugen. Oostende maekt zoo wal misbruyk van de voordeelen van zynen - toestand, doet somwyten overtollige eysehenmisnoegt veel vremdelingen en stelt aldus zyne toekomst in de waegseh'ael. Op- zyde gelaten de liooge pryzen der hotels en der mondbehoeften, en hel regt dat men duel betalen om in ptaelsen te mogen ver- keeren die onder de openbare plaelsen gerangschikt zyn,'ja zelfs1 om op eenen stoel te zillen op de oevers' der zee, op zvde gelalen liet gebrek van drinkbaer wateren van wegen in de omliggende- velden, den dienst der baden beeft eene gebrekkige inrigting ont vangen welke dit jaer veel kiaglen beeft doen ópryzen. De bad- rytnygen zyn zeer duer en in liet algemeen onreyn, de eygenaers- en bedienden looneu zicli weynig gedienstig, de wanorde heerscht maer al te dikwils in de beweging van in en uyl het water le gaen, kortom, de liefhebbers (zoo als men ben gemeenlyk noemt)- krygen er geene voldoening voor liun geld. By koniuglyk besluvi van 14 september word M. A. Siret,. afdeellngshoofd in het provintiael gouvernement te Namen, be noemd tol arrondissetneuls-kommissaris van St-Nicolaes, in ver vanging van M. den baron de'T Serclaes, die tol andere bedie ningen geroepen is. Den iieer Lanssens, afgesleiden priester, is gisteren nioetëm verscliyuen voor de reglbank van enkele politie vau Brugge, die hein verwezen heeft lot dry dagen gevang en I I fr. boete, ooi de openbare rust gestoord te hebben door beleedigende geruchten eu lawyt. Wy liebben destyds gesproken, volgens een antwerpsch dagblad, van de inbeslagneming door de douanen bewerkt van een inlandsch schip toebeboorende aen eenen inwooner van Meelieien, om engelsciie geweefsels uyt Holland te hebben willen binnensmokkelen. De heeren V-. T... kapiteyn van liet schip; en A... M..., koopman dier stad, zyn zaterdag iaetst door de vacanlie- kaïner der reglbank van eersten aenleg gezamenlijk verwezen tot eene boel van 5000 fr. De verbeurd verklaring van schip en koopwaren, gedaen op het oogenblik der inbeslagneming, is ge- handjiaefd geworden. Den major Brialmont- en den- baron Vandersmissen zyn de twee officieren van ons leger die in het engelscli leger van Indien dienst zullen nemen. Men verzekert dat den major Brialmont omtrent 100,000 franks'sjaers- zal trekken. De aeuneming dier heeren is eene afdoende wederlegging van dc lastering, welke- onlangs in de Lordskamer graef Derby zich tegen liet belgiscli leger veroorloofde. Men leest in de Mcuse r. Een onzer grootste nyverbeydsliuyzcn die met den vremden handel dryfi in wapens, komt uyt C.ilcalla hel berigt le ontvangen van geene wapens op te zenden die gevraegd worden door liandc- iaers dier indiescbe sliwi. Het eugelsch gouvernement heeft, zoo het scbyilt, bet besluyi genomen van op dit oogenblik geen een voorwerp meer te laten binnenvoeren dat lot wapening der opstandelingen zou kunnen dienen, Wy gelooven liet nuttig te wezen deze tyding afle kondigen. Men leest in een-dagblad van Charleroi- Men erinuert zidi den diefstal die schier by klaren dage- gew-apender band gepleegd wierd, voorleden jaer destyds, in dt- hofstede van Oignies by Monligtiy-sur Sambre, bewoond docr

De Denderbode | 1857 | | pagina 2