KOSTSCHOOL VAN GYSEGHEM, VAN DENDER-NAGRAS OVERLEDENEN. PROGRAMMA DER FEESTEN EN VERMAKELYKHEDEN, PI*.\SIO\XAT Prysschietin|r met de Bolle. Berict. Berifft. TE KOOP. rTE KOOP: Verkoopiiig van Meubels Te aelst. Vei'kooping Den eenigeh Eüropeaén, die' aen de moordery van Cawnpore is ont snapt, schryft aen' zVrien broeder, die zich in Engeland bevind Het heeft aen'God behaegd mv het leven te sparen. Ik benden eenigen' van al de Europeanen en van al de christenen,-welke deze statie bewoonen, die niet omgekomen is. Myne arme vrouw en myne arme dochter zvn vermoord, in stukken gekapt en in eenen put geworpen. Ik weetniet meer wat ik doe'. Het schynl my toe,-dat ik verschrikkelyk droom. Als gy my zaegt zoud gv my niet meer kennen. Eene depeche van Triest den 16 dezer in Hamburg a'engekomen, met1 tydingen uyt Indien, spreekt van den terugtogt van generael llavelock, als zeer noodlottig zvnde. De Indianen zouden hem' overvallen, en zyn konvooy met levensmiddelen en gekwetsten verbrand hebben. Eenen officier verhaelt, onder dngteekening van 24 julv, het volgende feyt, dat een gedacht geeft van de koelbloedigheid van den engelschen soldaet Over eenige dagen had eenen europischen soldael, in eene der voor- stenen van Delhi, eenen gekwetsten knmeraed op zvne schouders en droeg hem weg. Eenen oproerling, die aen eene venster stond, schoot op hem. Deu soldaet legde den gekwetsten op den weg neer, en ging naer het buys vvaerin den oproerling inti hy wierp de deur op den grond en dooddé den inlander. Twee andere oproerlingen kwamen toegesneld doch alvo rens zy de dood van hunnen makker konden vreken waren zy door twee bajonnelsteken afgemaekt. Den soldaet verliet daerop rustig het huys, en nam zynen makker op nieuw op zyne schouders. Men heeft te Cawnpore eene nota, in de Hindoesche tael geschreven, gevonden, die de namen bevatte van al de dames, welke van den 7 tot den 15 july, naer het schynl, eene natuerlyke dood gestorven waren. Die lyst schynt door eenen inlanuschen geneesheer opgemaekt te zyn, en als men de namen, welke jlie lyst bevat, er afrekent, dan blykt het, dat er in den avond van den 15, 197 persoonen omgebragt zyn. Het gebouw vvaerin de moordery heeft plaets gehad, heeft het aenzien van een slaglhuys. Den achtbaren heer Burgemeester van Ath komt den' volgenden brief aen onze koninglyke Ilannonie te sturen Ath, le 22 Sept. 1857. Messieurs Nous considérons toujnurs comme nn devoir de contri- buer par un concours actif et bienveillant, au snccês de teute resolution qui, par sa nature, pourrait aider a resserrer les liens d'amitié qui doivent unir les population de Ia vallée de la Dendre. C'est done avee bouheur que nous nous sommes associés a la généreuse initiative que vons avez prise, et nous sommes lieureux d'avoir participé au succès de la belle féle qu'ont donnée en notre ville. le 6 St-plembre dernier, les so ei ét és inusicales réunies sous votre Direction. Veuillez, nous vous en prions. Messieurs, être notre* interprêle prés de chacune des sociétés associées pour les remercier de la part active qu'cHes ont prise a ce brillant festival. Agréez, Messieurs, ele. Le Secrétaire, Les Bourgmestre et Èchevins, T. MARICHAL. LOR. BURGERL Y KEN-STAND GEBOORTEN. SIannelyk 4 YeOuwel, 9 IIUWELYKEN. J. Speeckaert, zander beroep, met Maria Dieriekx. wed. van Cornells Tolleneer, herbergierster.—Cud Tan den Uosschn, slotmaker, met liarbara De Cuuydt, kanuv. Jac. Van Lierde, wedn. van Jl. P. Verhulst, zonder ber. met Petrouilla Limbourg dienslmevd. J. Perdaens,. wedn. van Fr. Verleysen, landb 74 j., Mylbeke. Dom. Van Handenhove,. wedn.-van iff. Van den Steen,, metser, 88 j., bovenierstr! Clem. Laget,. 7 j., Sebaerbeke.Emil de Uybel, 4 m., Mylbeke.— Cathar. de Leeuw, vrouw van J. Lafou, zonder ber. 59 j.r Mylbeke. Onder patroonschap van den II. Aloysius de Gonzagaen bescherming van Z. II. den Bisschop van Gentbestuerd door Mr C. L. VAN PUYVELDE, Pastor van Gyseghemoud- leeraer in het Klein-Seminar ie te St.-Nicolaes. De Godsdienst dit nfc er tot grondslag van de opvoeding. De Leeraers van het Gesticht zyn Geestelyken, benoemd door Zyne Hoogweerdigheid, den Bisschop van Gent. Het ondervvvs bevi tde Fransche en de Vlaemsche tael, de Sehryfkunde, de Rekenkunde, de Stelkunst, de Meetkunde, de Acrdryks- en Geschiedkunde, het Lezen, de üitgalming, den Brie- venstyl, de Grondbeginsels der Natucrkunde, het Boekhouden, met een woord, al de lakken die voor den jongeling vereischt worden om de Latvnsche studiën aen te vangen en zich behoor- lyk.in de samenleving aen te bieden. Het kostgeld beloopt lot fr. 300, vooraf belaelbaer en in dry deelen. Elke termyn is van fr. 100; de iste begint met het inko men des leerlings; de 2de den 10 Januarius en de 3dc d(n 10 Mei. De termyn die begonnen is wordt voluit betaeld. De Leerling die, om. wettige reden meer dan veertien dagen afwezig zal geweest zyn, zal een afslag op het kostgeld loe- gestaen worden voor den tyd verschenen tussehen de twee eerste weken zyner afwezigheid en zyne terugkomst. De muzieklessen zyn ten laste der ouders. De leerling moet voorzien zyn van 2 tinnen telloeren, van lepel, tafelvork en mes van servietten en handdoekenvan al liet slaepgerief, uitgenomen de bedstede en de gordynen, en van eenen koffer, l il voorzigtigheid worden de sluilmanden in het huis niet aenveerd. De leerlingen brengen niet dan schoolboeken mede; zy be talen 2 fr.'sjaers voorliet gebruik van eene gemeene biblio theek.- Men vindt in het huis al het noodig schoolgerief. De voorwerpen van eiken leerling moeten geteckend zvn met den nummer die hem aengewezen is. Het Gesticht bezorgt, indien de ouders zulks verlangen, het beddegoed, uitgenomen de slacplakens, mits fr. -16 'sjaers men belast er zich met het wasschen van het lynwaed en den onder houd der koussens, mits fr. 24. De leerling welke reeds in een ander gesticht zou gewoond hebben, moet van een getuigschrift van goed gedrag voorzien zyn. De leerlingen worden gestadig bevvaektde brieven die zy ontvangen of verzenden, moeten aen den Bestuerder van liet huis ter hand gesteld worden. De leerling gaet builen- het geslicht alleenlvk met zyne Ouders, Voogden, Onkels of Tanten, Broeders óf Zusters die ouder zyn dan hy, deze persoonen zelve moeten den Leerling in het Gesticht terugbrengen. De Leerlingen gaen buiten het ge sticht niet op Zon- of Heiligdagen. Indien een leerling door zyn gedrag aen de tucht van het huis nadeelig wordt, hy zal met alle noodige omzigtigheid aen zyne ouders terug behandigdjworden. Op het einde van eiken termyn ontvangen de ouders een Bulletin om hun van het gedragen den voortgang hunner kinders kennis te geven. De statie op den yzeren weg van Aelst naer Dendermonde en het land van Waes, maekt den toegang tot het gesticht zeer gemakkelyk. tien heer Balon. Denzelfden aenslag komt zich te vernieuwen in geheel en ganscli dezelfde omstandigheden, in den nacht lussclien 15 en 1(3 dezer, le Ei-pion, kanton Beaumont, op de grens. Acht of lien kerels, gewapend met stokken, pistolen en dolken en het aengezigl zwart gemaekt zyns langs door de vensterruyten die zy ingeslagen hadden, gedrongen in de wooning der heeren Ilenne- cart, gebroeders beyde tachtigjarige ouderlingen, renteniers en- ongehuwd. Terwvl hunne medepligligeü het huys doorzochten, drongen twee der "dieven in de kamer der ouderlingen, welke zy op hun bed vonden in eenen diepen slaepgedompekl. Om hen teoniwakcn vielen zy hen op het Ivf en deden op hun hoofd eene hevige buv vuvstslagen regenen. Den middel was te gelyk krachtdadig en heduydenisvol. Ook- konden de gebroeders Hennecart welhaest «ewa'er worden m welkdanigen toestand zy zich bevonden. De dieven hadden zulks zoo 1)3 est niet bemerkt of zy grypen hen by «le keel en v ra egden hup waer hel geld lag. Dewvl zy geen antwoord kregen, stelden zy de twee ouder lingen op de pynhank. Door de folteringen en doodsbedreygingen «lier booswichten overwonnen, eyndigden de twee ongelukkige sla"tollers met le verklaren dal er dertig duyzend franks in de schouw verborgen zaten. De moordenaers vlogen naer de aenge- wezene plaets, vonden inderdaed gemelde som in gouden speciën en vyffrankstukken, en, na nog andere kos'tbaerheden genomen te hebben verlieten zy de ouderlingen en verlrokken gelyk zy binnengekomen waren, 't is le zeggen langs de venster die zy gebroken hadden. Die euveldaed, gepleegd in het middenpunt zelve des dorps* herinnert geheel en gansch door hare sioutinoedigheyd en haren aerd, de aeuslagen der slokers van voorledene eeuw. Onze bevolking is er met regt en reden door verschrikt. Hel is le verhopen dat de vlytige nasporingen der justieie onze streek verlossen zullen van die helsche bende. Deze week, zegt een dagblad van Luyk, hebbeu wy in eenen hof een gansch buylengewoon landbouw-wonder gezien. Aerd- appelen in de maend mejr geplant, en in den loop van den zomer tot eenen volir.aekten staet van rypdom gekomen, hebben nieuw groen geschoten dat thans in volle bloeysel staet. Zekeren Nicaise, oud politieagenl-schryver, le St-Nikolaes, en wiens verdwyning uyt die stad, ouder zulke zware vermoedens, wy over eenigen tyd gemeld hebben, is evndelvk door het geregt geknaptZaterdag laeisleden zat hy te Dendermonde op het banksken en hoorde zich aldaer veroordeelen tol 2 jaren gevang en 5 jaren onder de waekzaemheyr! der politie, voor zyne groole eerlykheyd die hy lydens zyn ambt, en nog naderhand, had- aen den dag gelegd. Dien voorbeeldden champetter, den roem der politie, zal dus vollen tyd hebben om zyne zonden te bevveenen en zal nadien nog het vermaek genieten van zoo 5 jaer teederly-k te worden gadegeslagen. Eenen koopman van Brussel, den beer M..., bevond zich over eenige dagen op de merkt van Leuven uyt eene opeengc- drongene menigte komende, bemerkte hy dat zyn uerwerk int den zak zyner ondervest was verdwenen. Aenstonds doet hy zvnen houd hel l'eyf verstaen, en het dier gaet op zoek- naer den dief het besnuffelde iedereen, en weldra or.t lekt het den horl-ogie- knapper, d:e door de politie wierd gevat, dewelke hem als eenen barer gevaerlykste kalanten herkende. De plagen zullen dan nooyl het menscbd'om verlaten INauwelvks verdwynt de eene, of de andere steekt het hoofd op;, nauwelyksjheeft den cholera in Europa uytgewoed of de beenziekte begint hare rol te spelen. En daer wy in de kongres-eeuw leven, kon het niet missen dat de steeds groevende beenziekte ook tot zulke vergaderingen aenleyding gaf. Te Weenen heeft er een kongres van dansmeesters plaets gehad. Te Parys is eenen weduwaer van zyne derde vrouw in hu~ welyk getreden met eene weduwe van haren vyfden man. In Vrankryk zyn de dagbladen nu aen bel twisten over liet vraegstuk, wat er het fransch gouvernement zou le doen slaen, ingeval Engeland zyne hulp inriep, om Indien weder te veroveren? Die verschillige gevoelens worden hierover uyigebragt, maer wie den geest der engelsche staetkunde kent weet wel dat Engeland liever Indien zou verliezen dan Vrankryk's hulp om het le herove ren in le roepen, want zoodra de fransche soldaten den voel op het indisch grondgebied zouden gezet hebben, dan zou het voor goed gedaen zyn met Engeland's weerdigheyd, invloed'en magt het ware eene bekentenis zyner eygene onmagt en de herkentenis van Vrankryk's overwigt. INDIËIY. De tydingen, welke zaterdag en zondag morgend ontvangen zvn, zvn- allerslechtst voor Engeland. Er is geene veynzery meer mogelvk. Men ziet het wel. den oproer wint meer en meer veld. Een bind van Calcutta zegt dat van Punjab of, tot aen de poorten der residffntie van <lr>n gouverneur- generael, het engelsch gezag vernietigd is. Heel het land is in de magt der oproerlingen. Do betrekkingen zyn afgesneden en waerhecn zich de Engelschen keeren of niet, overal zyn zy omringd door eenen sfroom ge wapende mannen, die het zwak overschot van hun leger vernielen en verpletteren. Men heeft hulp gevraegd op het eyland Mauirtius en op de Kaep doch de troepen welke van die punteu komen, zullen niet in slaet zyn om de europesche bevolking tot kalmte en rust te brengen. Die van Calcutta zelfs vlugten op do schepen, welke op reê liggen en men zend de kinderen naer Europa. De hulp welke van dit laetste werelddeel komen moet, zal te lael aenlanden daerbv de eerste die aenkomt, zal niet meer dienen om het engelsch leger te vergrootei», maer slechts om die te vervangen, welke reeds gevallen zyn. Nena-Saïb of Sahib is niet dood herhaelde keeren rs hy door generael Havelock geslagen, doch niettegenstaende dit alles had hy het middel gevonden, om hem ten bietsten le doen achteruytgaen. Niet alleen zvn de gevechten, hoewel overwinnend, moorddadig geweest voor den Engelsch- man, maer nog daerenboven is 't kleyne leger door eemn verschrikkelyken cholera aengeta9t. Den generael hrd maer 1500 man meer toen hy Luck- cow wilde gaen ontzetten. Dat was onvoldoende en Luoknow, van alle kanten ingesloten door 30,000 soldalen Aan het leger van Oude, moet op dezen oogenblik voor de Engelschen verloren zvn. Het kleyne leger voor Delhi, eerder zclvo belegerd dan belegerend, wachtte nog altyd op hulp doch alle hoop moet nu verdwenen zyn en het is niet onwaerschvnlyk, zoo als wy in een vorig nummer hebben aenge- kondigd, dat het beleg van Delhi is opgebroken. Te Arrah vervolgde een detachement van 350 Engelschen de muvte- ïingen van Dinapore overmand door het groot getal Hindoes, zyn zy achteruyt geweken en de Europt ërs hebben 200 man dooden en gewonden op het slagveld achtergelaten, liet 14 regement infanterie van Bengalen geweygerd hebbende te gehoorzamen, is te Jhelum in stukken gekapt door een detachement Europeêrs. Ziehier eenen artikel uyt de Militairy Chronicle van Calcutta, in dagteekening var. den 8 augustv De eene ramp volgt de andere, en het eenige wat ons nog troost in het midden van zooveel smert, is den onwankelbaren moed door de engel sche soldaten ten toon gesprevd. Ziehier het tafereel, zoo nauwkeurig mogelyk, van den toestand in den Punjab is den oproer gestild en streng gestraft* Maer van de. grenzen van den Punjab af, dwars door de provin ciën van het noordwesten heen, bcstaen de wet en het gouvernement jniet meer, en daergelaten eenige garnizoenen, afgezonderd tusscheu de oproerige bevolking, is de engelsche magt verdwenen. Men gelooft te Dalcutm niet, dat Delhi kan genomen worden door een zoo kleyn leger, als Cr voor ligt, en zonder dat er aenzienlyke hulp komt. Welke, zullen plaeis hebben ter gelegenhed DER SEPTEMBER-KERMIS, TE LEDE. Burgemeester en Schepenen rler gemeente Lerte, .villende livdrngen tot den luyster der oenstnende September Kermis aldaer, hebben hel volgende Programma vastgesteld. ART. 1.—Zondag 27 September om zes uren 's morgens acnkondigin- der Feest door hel gchiyd der klokken, losbranding van het kanon en uytsteking der Nationale Vlag op de openbare gebouwen. 'S namiddags om twee uren plechtige intrede der Muziek- en Zarig- Maetschappyën die zullen deel nemen in den Festival welken om dry uren op de daerloe berevdde Estrade zal geopend worden. Om zes uren plechtige uytreyking der Eermetalen aen de deelnemende Maetschappyëu van dezen Festival. Den zeiven namiddag luysteri yke Schieting met den Handboog in het lokael van St-Sebastiaen op den Driesch. AKT. 2. Maendag 28 Sept. om negen uren 's morgens, Solemnele Mis in Muziek en onmiddelvk nadien Volksspelen voor pryzen. AUT. 3.— Dynsdag 29 September, wezende Kermis iMerktdng,. om elf uren voor middag nylvoering van verscheyda Muziekstukken, ter Estrade- op het Merktpleyn door de Harmonie dezer Gemeente. ART. 4. Alle Muziek- en Zang-maelschappyen, worden by deze uyt- genoodigd de feest van Zondag 27 te komen bywoonen. De gone die ver langen er deel in te nemen, zyn aenzocht zich ter plaetselyke Secretary alhier aen te melden voor den 22 dezer maend, ten evnde de Eermetalen lydiglyk te kunnen doen vervaerdigen. Gedaen in zitting van 7 September 1857. Den Secretaris. Den Burgemeester, (Get.) DE LETLER. (Get.) B«>n H. DELLAFA1LLE. DE AUG. VAN HAUWERMEIREN-PRANGER, A HENOVE. On y enseigne, outre la Religion, la langue Frangaise jusqu'a la Rhétoriqut- inclnsivement, la langue Flamande, les Matliématiques, l'Histoire, la Géographie, la Mytho logie,'etc. Le prix annuel de la pension n'est que de 270 francs. La nourriture est saine, abondante et variée. La rentree est (ixée an Jeudi, 1 Octobre. Les distinctions bonorables que la plupart des Élèves de eette institution obliennent dans lettrs études humaui- taires sont mie preuve évidente de la connaissance appro- fondie des principes de la langue Frangaise, des .Matlié matiques, etc. que les professeurs se font un devoir spécial d'inculquer a leurs Élèves. Ter gelegenheyd der Kermis zal \r op Maendag den 28 September, ten 2 uren 's namiddags eene schoone Vogelschieting met de platte Bolle plaets hebben in den Bonten Os, te Lede, de pryzeu zullen bestaen in Geld. Petrus ARDYNS, lael weten dat hy door afscheyding met Ph. Lienard,. voor eygen rekening veiftjpar meter en in daglmcr, alsook het inzetten doet van ruyten aen eenefl geriiigen prys. J. VAN DEIS BOSSCHE, koopman in Dnvtsche Horlogien en toebehoor- tens Brusselsche poort No 9b te Aelst. heeft d'eer het publiek te laten weien dat er hy hem te bekomen zyn alle soorten van hangende HORLOGIEN. gemnntcvd en ongemonteerd, alles aen eenen civielen prvs. Ily beveelt zich in de gunst van eenieder. Bv Lif.vrns, Boschwagter te Liedekerke, eenen goeden Brackhondvan a jaren oud, die op verscheyde gemeentens genoeg bekend is door zyn goed jagen. Een quart uer van de statie te Dendei leeuw. Allerschoonste KAN ADA-PLANTSOEN EN digt bv het Hof te Smeerliebbe en by het Hof Ie Vloersegein. Zich te bevragen by Benedikt De Wandel, en Pieler Joseph Van Damme, aldaer. Door verandering van woonst. Op Maendag 5 Oclober 1857, le beginnen van 1 ure nanoen, zal er dooi bevoegd ministerie openbacrlvk verkogt vvotdvn, ten huyze bewoond door Madame wed Julien, in de Zonneslraet te Aelst, een schoon MOBILAIR bestaende namenlljk in: Tafels, Stoelen, Cótninodetjs, wacronder ver scheyde in Accnjou, Matrassen, Koper, Tin, tien Kachels, schoon Ktaeere schoone Printen en Spiegels, eene hoeveelhovd liock.n, rvacronder dé werken van BufTon, met suptement, en meer andere voorwerpen te lang om te melden. Uit op tyd van betaling en gewoone conditiën. te Denderleeuw en Liedekerke. De Zaekwaernemer VAN SANTEN, le Denderleeuw, zat namens die het behoort, door bevoegd ambt openbaerlyk te koop bieden op Woensdag 50 September 1857, om 2 uren nanoen ter herberg de Dhy Koningen te Denderleeuw Plaets, circa 8 hectaren DENDER-NAGRAS, wassende té Deuderleeuw en Liedekerke, Schalie- Brugge- Vette- ee Groote-Meerscbeu.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3