Ude ZWEEPINGSKENL KlOTSTiMEUWS. CORRESPONDENTIE. francmaQons bekeud maken en die, als't'pas; geeft", tegen onze politieke instelling zouden samenzweeren en ons aem den vremden helpen verkoopen en leveren. SAMENSPRAEK TUSSCHEN DE SCHELDE-, DE BROEDERMIN,'T VERBOND EN DEN DEN DERRODE. Din din I'din I De Broedermin tol de Schelde en 'l Verbond. Den lastigen Denderbode zal nu-niel zeggen dai wy zonder bellen- binnen gekomen zy», hy zal nu lot boven op zyn bureel wel ge- hoord hebben dat wy wel zyne bel konnen doen l'onctionneren -als zy n iet La pol is. Wannes. Ha 't is al wederom den-zelfden derden die daer i&Komt moer binnen, Mynheeren, 'k zal gaen zien ol' myn meester wilt opstaen, want bv is niet al te welMeester, die gasten van alle weken zyn daer, zoud gy opstaen, of moet ik ze wegzenden Den Dendcrbode. Wannes, doe ze binnen binnenkomen, ik ben seffens by bun. Wannes-,.Mynheeren de;i meester zal seffens hier zyn. Den Dendcrbode. Goedern dag, korifraters* gy hebt van daeg opgepast, wy zullen 't van daeg.niet lang trekken, want 'k heb geen goeste om veel te klappen. De Broedermin. Ha, konfrater Dendcrbode, nut zyt g'ook eens- wat bleeker dan naer gewoonte, ge ziet er van daeg uyt gelyk nen mislukten bockweylkoekG'bebt zeker te veel gekermist, hé Pé Den Dendcrbode.Dan zie ik er maer voor aisnié uyt gelyk 4jy- er altyd g'heel 't jaer door uyt zietEn 'k heb liever eens- wat bleeker te zyn van wat te veel gekermist te hebben dan van wat anders. A>s ge wilt, konfraters, wy zullen de oorzaek van 'zekere bleekheyd, die men uytgeleel'de bleekheyd noemt, eens onderzoeken en daer onderons wat over klappen. Uet VerbondvZeemenis lief laet ons daer al gauw van zwygen, want 'k gevoel. Dendcibodcdat.er look in den meersch .ïSy de Broedermin had beter gedacn dit potje gedekt te laten, want als gy-daeriii begint in te roeren,.gy roert tot op-den grond, en dit zyn vodden voor my. Gy moogt gy bleek zien zoo veel als ge wilt, Dendcrbodcdit zyn niemands affairen, g'bebt ons dner- van geen rekening te geven, laet ons daer maer seffens overgaen^ De Broedermin. ik ben ik ook van dit gedacht, des te meer omdat ik weet dat den Dendcrbode eenen vlezen knaep is die zoo veel aerdige dingen gezien en gehoord heeft, dal hv, zonder te moeten zoeken, den duvm vlak op de wonde zou-konnen leggen. Daervan zwygen is voor ons onvei beterlyk, en 'k wilde voor al veel dat ik die snacr niet aengeraekt had. Den Dendcrbode. Het is maer by manier van spreken, zicdc we), koufraters 'r 'ken heb ik de kwestie va-n de bleekheyd of boekweyttronie niet opgeworpen, ik heb ik enkelyk geantwoord op uwe vraeg, en zyt gy benauwd van da erover met my le klappen, gy moet welen waerom, wy zullen dan eene andere zaek beginnen, en namelyk uw bedrieglyk prulboeksken, samenspraek tusschcn eenen notariseenen schoolmeester en eenen koster nog wat uytpluyzen. liet boeksken zegde. B. V. dat het onderwys der Broerkens van liefde en andere geestelyken zoo flauw is, en dat de kinderen in de wereldlyke scholen meer leeren op een jaer als by die sukke- laers in geheel hun leven Maer hoe komt het dan, Broedermindat de ergste Iiberaters altyd dc eerste zyn om hunne kinderen naer de geestelyke SGholen te zenden Hoe komt het dat de wereldlyke scholen van het gouvernement, en zelfs vele gemeentescholen alleen met de magt van onderstands- gelden, en ongehoorde sacrificiën uyt de schatkist konnen bestaen? Hoe komt het dan dat de directeurs en professors van de gouveinementsseholen bassessen op bassessen moeten doen en gelyk jagthonden rondloopen om hier en daer kinderen te werven om aldus te beletten dat hunne'scholen in duygen vallen Hoe komt hel dan dat, in de examina's, de leerlingen die uyt de geestelyke scholen komen zoo deftig passeren en in alle wedstrvden boven liggen Hoe komt bet dan dat de geleerdste mannen, de verstandigste sehryvers, de deftigste redenners, immers het puyk der wetenschap van 't land uyt de geestelyke scholen, kollegiën en universitevt komen Het is wel waer dat er hier en daer ook al een geleerd man of liever eenen goddeloozen vernuften schryver of schitterenden redenaer uyt de liberale of wereldlyke scholen komt, maer dit inaekt toch den regel niet uyt, 't is maer eene uytzondering. Zelfs durf ik u zeggen dat de byzonderste en verstandigste kopstukken der Iiberaters hunne geleerdbeyd in dc geestelyke scholen gehaeld hebben. De Broedermin. Dit is dan toch het schoonste bladje niet van de historie der geestelyke scholen. Den Denderbodf.— Hel is juyst hel tegenstrydige, 't is 'tschoonste bladje der historie niet van die liberaterskopslukken die aldus van de goede principe» en geleerdheyd^die zy in dc geestelyke scholen oiuvangen hebben afwyken, misbruyk maken en daerdoor dobbel pligtig zyn. Gy weet wel dat er geen koorn is zonder kaf «?n dat er rn alle kudden schapen toch hier en daer een schurftig onder loopt Het Verbond. Ik heb ik nooyt naer geestelyke scholen ge weest maer altyd naer wereldlyke Den Denderbode. Wei gy zyt er beest en dwaes genoeg voor, g'en zyt niet in staet twee regels te sehryven die aeneenhangen of waer de ezelsoor niet doorsehynt. Gy hebt daer Zondag lest in uw prulbladje gezeeverd over de liberale eetparty die in den vetzak plaets gehad heeft, en g'hebt g'heel uw haspelken daer aen de galg geklapt. Had gy daervan gezwegen, gren zoud my den mond niet opengebroken hebben om aen jan en alleman te laten welen dat de kliekparly op 100 tafelgenoten gerekend had, eu dat er maer 40 heetékoppen present geweest zyn, waeronder meer dan de helft van buyten, en alle van zulken aerdigen ka liber, dat hmineSnamen alleen genoeg waren of wel om te doen schokschouderen of wel om te doen walgen. Wat beieekei*dit Dit beteekent dat uw klieksken zoodanig vermagerd en uytge- teerd is, dat het staet om den geest te geven. Er zyn 2400 kiezers in 't arrondissement en g'en kont er nauwelyks 40 byeenkrygen om uwe liberale feest by te woonen, is dit niet een klaer bèwys dat uw klieksken op sterven ligt. Over eenige jaren meende gy •en uwen haspel hier alles te hervormen; door geweld, listen, bedrog, en door eene soort van liberale koorts waerdoor 't land was aengedaeiK gelukte de liberatersparty hier eens boven te komen; maer hoe lang heeft het geduerd Wy, conservateurs, ""hebben er ons eens wel mee gemoeyd eu 't was selfens opge schept. Op eenen enkelen dag was geheel de liberale glorie ver dwenen, en d'afkokelinger. liggen nog onder den kiessteen, dien Rogier hier was komen leggen, te zuchten en le kermen dat een steenen hert zou breken... Maer zoo gaet het, sic transic gloria wmdi... Dt Wat is dat latyn te zeggen, Denderbode Den Denderbode. Dit is te zeggen dat-twee ezels ook een paer maken... De Schelde.Kon frater, my dunkt dat ge niet ziek zyt om aen iemand zynen neus in zyn band te geven; had ik geweten dat ge my die vreef zoud gedraeyd hebben, ik zou-liever gezwegen heb ben. Gaet gy voort-met de Broedermin en 't Verbond,k heb ik al myn-goeste Den Dendcrbode.Konfraler uyt de Schelde, gy hebt gauw uw goeste,-gy zyt goedkoop om onderhouden.' Nu, 'k zal nog-eenige woorden aen de Broederminzeggen en daeumeè zullen wy er voor acht dagen een spelde aen steken. Deu schoolmeester van uw-sehandboeksken, Broedermin, braekt ook zyne gal uyt legen de werkscholen zoo in de stad als te lande, waer, volgens zyn zeggen,die arme dulskens van kiudcrs zitten le zielbraken-* van 's morgends tot 'savonds op. hun spelwerk- kussen, dat 'l bert scheurt van ze lezien, want dat z'er uytdroogen en door- ongeneeslyke ziektens op niet komen en meer anderen i rimram. Behalve dat" dit eene vuvge lastering is^eene schandige ver smading van dc heyizaemsie inrigtingen die er konnen gevonden worden, wyl zy buyten de zedelyke en godsdienstige opvoeding welke zy aen de kinderen verschatten, nog brood, onderhoud en kraebtdadigen onderstand aen de ouders bybrengen, bv zoo verre dat bet aen deze werksei-olen ten meerderen deele toe te sehryven is dat de armoede uyt i O' gemeenten waer zy bestaen voor de" o/io verdwenen is behalve dat dit gesehryfsel eene eerlooze ondank- baerheyd-is, gepleegd tegen inrigtingen die alleen-de gebenedy- ding. van alle trelfelyke mensehen, zoo arme als ryke, ten hoogste verdienen en ten vollen wegdiagen ter oorzaek der onschat-- bare verbetering, die zy aen den stofïelyken en zedelyken toestand der meest verlatene klas hebben toegebragt, want weet bel wel, zonder de werkscholen, waren in de dure jaren met bonderde huysgezinnen of van honger gekreveerd, of door het schavot wechgeiriaeyd, behalve nog al veel andere weldaden die deze inrigtingen hebben te weeg; gebragt, moet ik u zeggen dat het eene onbegrypelvke beestigheyd is de werkscholen te durven tegenspreken, vermits de huysgezinnea die dagelyks ondervinden wat al goed deze scholen doen, beter weten wat die scholen zyn dan uwen dommeu schoolmeester die misschien nooyt dergelyke scholen gezien noch gekend heeft. Doch, Broedermin, daer uwen liberalen' schoolmeester zoo veel compassie scbvnt te hebben mot die arme dutskens vaa kinders. die, volgens- zyn zeeveren, op hun spelwerkkussen zitten te ziel braken enz. zou ik hem eens-willen vragen waerom hy niet spreekt van die arme dulskens van kinders». die, in de liberale fabrieken, voor eenige centen, van den. vroegen morgend tot den laten avond, moeten zwoegen en zweeien, en aen lastigen arbeyd, boven hunne krachten, onderworpen worden? Wy hebben dikwils met eygene oogen in onze zondagschool arme dutskens van kinderkous gezien wier bandjes openlagen gelyk karbonnaden of geweerd en geknobbeld waren- gelyk. de handen van siruyssche volwassene daghuerwerkers. En dan, wat oneyndig verschil nog tusschen die liberale fabrie ken en onze werkscholen in de werkscholen hebben de kinderen rust-en speeluren, uren van onderrigling en geestbeschaving; in de liberale fabrieken mogen zy integendeel niet opzien, moeten zy, zonder ophouden, zonder rust, zonder respyt, van den vroegen morgend tot den laten avond, werken gelyk arme slaven. Als het noen is* moeten zy loopen gelyk windhonden, om hunne magere potie te gaen nemen, en zoo selfens, met'telen nog in den mond, zich haesten datze zweeten om ten een ure weêr aen hunnen lastigen arbeyd le zyn, en zoo gaet het jaer uyt jaer in Gy zult misschien denken dat die arme dutskens, in den loop van den dag», eenige onderrigling of geestbeschaving ontvangen. Gy zoud u bedriegen, in de liberale fabrieken is geene onderrig- ting geene beschaving voor hun te bekomen, 'ja wel, en dit ongelukkiglyk maer al te dikwils, schandig zedebederf, eer-en zedelooze lessen, rampzalige voorbeelden, die voor gevolg hebben de jonge kinderen door dobbele uytputting van krachten, tot ougeneeslyke ziektens te brengen en vóór hunne jaren te doen weehkwynen. Ik wil hier niet verder gaen voor van daeg, tnaer Broedermin, pas op dat noch gy. noch uwen schoolmeester ooyt mei zulken dwazen prietpraet meer voor den dag komt, want 'k zou op dit kapittel eéne litanie konnen aflezen die niet wel in uwe ooren zou klinken en die de liberale fabriekbazen zou achter d'ooren doen krabben. Ik heb met zeer veel werklieden van fabrieken innige betrekkingen, ik weel alles wat er omgaet, zy zyn my hoogst toegenegen en zy weten zeer wel waerom, zy kénnen immers hunne ware vriendenmoest ik dus eens voor goed opengaen, weest verzekerd dat de lagchers van den liberalen kant niet zouden zyn. Daerom raed ik u en alle Iiberaters aen dit kapittel stillekens over te slaen en er nimmer van te kikken noch te mikken. De Broedermin. Ik gevoel wel, konfrater, dat mynen liberalen schoolmeester daer nevens 't ev geslagen heeft, en dat het geene spel Ie weerd is met u over die stof in twist te kofnen, 'want hebben wy eenen nagel gy hebt wel tien gaten....Kon ik maer met eer van u afgeraken, ge zoud my zien speeten om nimmer onder uwe oogen te komen. Het Verbond. Ja maer, Broederming'en geraekt ge zoo ligt van den Denderbode niet af, ge weet wel wanneer ge'met hem begint, maer niet wanneer het gedaen is. Ik wenschte,-voor myn deel, dat ik hem nooyt gezien had. Den Denderbode. Allons, Verbondr als g'hier zoo zeer tegen nw goeste zyt, rol maer uwe matten op en vertrek met uwe makkers, want 'k heb ook myn goeste van u alle dry te zien. Doch binnen acht dagen op uwen post, zulde, of 't zal mis zyn..,.» Wanneslaet die mannen eens uyt.. Onder de schoone kerken die men in Oost-Vlaenderen .eentref", mag men voorzeker deze van Herzele aenstippen, alwaer laelst eene aendoenlyke plegligheyd heeft plaets gehad, en die nog is verluysterd geweest door de inhuldiging van veertien kunst stukken,. verbeeldende de Statiën van den heyligen Kruysweg, welke men verschuldigd is aen de mildadiglieyd van eene acht bare paTochiane van Fferzele. Eer en dryntae! eer aen- die weldenkende en deftige herten die zoo weerdiglyk het hnys Gods versieren, hunne namen zullen gebenedyd worden en de toekomende geslachten zullen met den mcesten lof hunne mildadigheyd teven. Ieder der veertien kunststukken is behandeld met innige godsvrucht en liefdeden graed van lyden en smerte die den God-Mensch heeft uytgeslaen, om ons te toonen dat wy met oodmoedigheyd en zelfsverlooehening moeten handelen leri evnde de eeuwige beioonigen te verwerven, zyn met de treffendste naltierlykheyd en waerheyd in die indrukwekkende tafereelen voorgesteld. Het coloriet Is schitterend en samertluydend, de afbeeldsels en uyldrukkingen zyn allerbest gevoeld es bewyzen ten duydelyksl dat den kunsienaer met de verhevenste verdiensten en diepgron digste kennisses Degaefd is. Het strekt ons tot de grootste voldoening, en 't is voor ons eend reden van fierheyd hier te mogen aenstippen dat dees waer kunstgevrocht het werk is van onzen achtbaren stadsgenoot, den. heer Joseph Meganck, die hier zoo wel om zyne hooge begaefd- heden als om zyne hoogst voortrelfelyke zedigheyd, aller achting verdiént en ten vollen geniet. Gelyk het meesterstuk dat in deis autaer van den H. Aloysius ia onze parochiekerk met zoo veel luysler schittert, een monument is der verhevene talenten vair den lieer Meganck, zoo ook zal den Kruysweg van Herzele een gedenkstuk zyn 't welk de geheugenis der kunst van onzen defligen Aelslenaer aen 't nageslacht zai overzetten. Lieven vriend J. uyt'C. het is my onntogelyk geweest voor deze week aen uw verzoek te voldoen. Het zal voor dè naeste week zvn. M. D. B. uyt B. Neen. Geêerden vriend C. uyt G. gy moet naer my niet wachten. Het kan niet zyn. Voorleden Donderdag is te N'ieuwerkerken eenen Jubilé van den 11. Boosenkrans begonnen. Twee eerw. Paters Predikheereu uyt het klooster van Gend beyveren zich om,door de verkondiging, der groote waerheden des heyligen godsdienst, de herten lot eene- weerdige jubiléfeest voor te bereyden. Donderdag toekomende zal zyne hoogweerdigheyd den bisschop deze godsdienstige plegligheyd komen sluyten en de schoone processie,'die tot dies voorbereid word, bywoouen. Een koninglyk besluyt van I september roept de kiezers- kollegien by een tegen dynsdag 27 October, om tien uren van den morgend, ten eyude over te gaen tot de vernieuwing van de helft der gemeenteraden. Donderdag naeht'is te Aelst. op de weydegenaemd de Lelie, eene koeybeest gesiolen, toebehoorende aen den heer Frans De Schepper, te Nieuwerkerkcn. Den dief is te Molenbeek, by Brus sel, aengehouden. Den 2S sept, is- er te Lede eene inoordpooging gepleegd op den persoon van den heer V. Govaert, landbouwer, door eenens. wever van die gemeente. Den pligtigen beeft Govaert twee mes-- steken toegebragt op het oogenblik dat dezen uyt bet huys stapte van den genaemden J. B. De Eerpel. Den eersten steek beeft hem i eene diepe wonde veroorzaekt aen den reglen arm, den tweeden in de rigting van het hert, is verhinderd geworden' door de klee^ dingen en den lemmer is zelfs in het vleesch niel gedrongen. Don pligtigen is op de vlugt. Wy vernemen dat den heer Peierin, nlaetsbevelhebber vat;: Dendermoude. die stad gaet verlaten. M. Moke, sekrelaris-boekbéwaerdèr van het Museum van. nyverheyd, vader van M. Moke, professor in de universitevt te Gend eu van de vermaerdc pianospeelsler Mev. Pieyel, is te f Brussel overleden. In 1790 was M. Moke den'O""1 der tweede afdeeling in den kampstryd der vermaarde oude universitcyt vac Leuven, en in I82C was hy prinoipael in 't kollegic te Aelsti Den Bicn- Public brengt ons een nieuws aen,. dat te Gend: met veel genoegen zal vernomen worden, omdat het een eynde zal stellen aen de moeyelykheden, welkegedurig in den gemeënte- raed aldaer hernieuwd wordem M. Van Potlelsberghe schyut het opmaken van rekwisitoriums moede te zyn, en zal zich niet meer op den rang stellen in de aenstaende kiezingen. MMi Guislain,. Lammensen De Cock zouden insgelvks van'hun |lidmaetschap afzien. Alzoo zou- de koterie gebroken zyn, welke sedert eenigen tyd den gendscben gemeenteraed, in eenen politieken klub wilt veranderen. -- Ziet hier eenige byzonderheden over de moord te Moerbeke- gepleegd en waervan wy reeds gesproken hebben Het was ker mis te Meerbeke; F. de Troyer, kareelbakker van beroep, was> reeds vroeg by den avond dronken,, keerde hnyswaerts en vroe« zyne moeder geld onr voort te kunnen slempen. Dien jongeling" van een zeer slecht gedrag, bad meermalen legen zyne ouders opgeslaen, en die willen mishandelen; toen had hy zynen broeder eenen messteek toegebragt, die gelukkigfyk op eene rib afgleed;, gelykerlyd bragt hv zyne moeder eenen steek toe, die enkel dé mouw van haer kleed trof. Terwyl hy zich aen zyne toomlooze baldadigheyd overgaf, wilde eenenbuerljongeling, FransGoevens, den oudsten zoon eener weduwe met tien kinderen, die'hem. meermalen had tot reden gebragt, er tussehen komen. Ondanks zyne moeder die het hem wilde beletten,, sprong Aen jongeling in het hnys daer hy twist hoorde. Den dronkaerd nog met het mes gewapend en in volle woede, valt hem aen, treft: hem inden hals, zoo noodlottig, dat hy hem eenen slagader afsnyd. Den gewonden snelt naer huys en valt dood aen deu ingang zyner deur. Inlusschen had den dader de vlugt genomen, de gebttren met zynen vader aen het hoofd, doorliepen 'do velden om hem op le zoeken; eyndelyk by een klaverveld begon den bv hem zynden hond te blaffen, en daer vond men den pligtigen u-ylgestrekt liggen. Aengehouden en vastgezet,.wierd hy ma'endag te Geeraerdsbergen aengebragt en 's auderondags vervoerd om in hef kort voor de assisen te verschynen. Zondag,, gedurende de hoogmis en hef sermoon, is er eene' bende dieven in de pastory te Liefferingen gebroken met ploeg kouters en ander inbraekgerief; na eene venster gebroken te hebben, zyn zy binnen de keuken gedrongen ahvaer zy eene deur, die met twee grendels was vastgemaekt, hebben openge- broken; langs daer zyn zy op de bovenkamers gekomen alwaer zy eenen koffer die nog maer nieuw en zeer sterk gemaekt was eu met twee goede sloten was voorzien, met geweld hebben openge- vrongen. Zy hebben uyt dien kolfer eene som vam rond de 1000 fr. gestolen. Een anderen koffer is ook het voorwerp van hunne roofzucht geweest, doch zy zyn er niet in gelukt denzelveu open te breken; verders hebben zy alles nauwkeurig onderzocht, j tot zelfs de beddingen en slapingen. Evenwel hebben zy al de andere voorwerpen die zich in de pastorv bevonden, ongehin- j derd gelaten, waeruyl blykt dat het geld hunne eenige dryfveer was. De politie doel vlytige poogingen om die stoute dieven te ontdekken; wy weten nog niet of zy er reeds in geslaegd is- hen op het spoor te komen. De verlcdene week isden genoemden De Groote, 12 jaren, daglooner te St-Lievens-Essche, van eenen peerenboom gevallen en is ten gronde dood gebleven. Dezen ongelakkigen laet eene weduwe en vier klevne kinderen achter. Donderdag heeft men aen eene balie, op eenen meersch te Steenhuyke dood gevonden, den genoemden Frans Branckaert, woonende re Ophasselttoen men hem vond, kon hy tnaer pas overleden zyn, want het speeksel liep hem nog uyt den mond eu hy hield zyne pyp in de hand. Men denkt dal hy aen eene be roerte moet gestor ven zyn, aengezien men geen spoor van geweld op hem ontdekt heeft. Het hof van Cassatie heeft by arrest van 13 juny 1837, ge wezen, dat den loteling, die tol onderstand dient van eenen wees- broeder of eene wees-zuster, regt heeft op de vrystelüng zoo als dengenen die versebeydene weezen onderhoud.

De Denderbode | 1857 | | pagina 2