l\i)lLV. OVERLEDENEN. AVIS. Institution St-Joseph, Cours d'Allemand et d'Anglais. BERIGT. Prysschieting met de Bolle. TE KOOP. BEKENDMAKING. TE KOOP Uyt er Hand te Koop. BEKENDMAKING. Berigt. Berigt. Berigt. Hel opcnbaer ministerie heeft zich in appel voorzien tegen tiet vonnis der korrektionneie regtbank van Bergen, die in haèr Verhoor van 22 september bietst, den heer Joseph Lamblin heeft Vrygesproken, in de zaek der wanorders van Jemtnappes bescul- digd. Gevolgenllyk zit den heer Lamblin nog allyd achter de grendels. Wy zyn goed onderrigt, stjhryft men uyt St-Nikolaes, dat cene jufvrouw dezer stad, wier eer en gedrag schandelyk is aen- gcrand door de Gazel van Si-Nilcolacsaen hel regt den beleedi- ger heeft aengeklacgd. Jien leest in den Journal d'Anvcrs rc Den burgemeester van Antwerpen is op revs. Gedurende zyne afwezigheyd 'doet de politie hare pligt. Ook hebben de deftige ieloogingen in onze stad byna opgehouden. Mvnheereu de be toogingmakers hunne werkeloosheyd niet kunnende gewend worden, beginnen hunne rol te spelen in de landelvke gemeenten waer zy aen hunne wanorders den vollen teugel vieren. Zondag laetst hebben zy een uylslapje gedaen naer Eeckeren. 'T was immers kermis aldaer. Ook hadden zy de hoop gekoesterd dat de inwooners niet zouden nagelaten hebben van deel te nemen in hunne ontworpene baldadigheden. Diensvolgens begon nen zv reeds, van met het vallen van den avond, met toortsen 111 de hand het dorp te doorloopen al zingende, httylende en spols- ■wvze de kerkelvke gezangen nabootsende. liynheeren de betoogingmakers hadden er zich op toegelegd dal de dorpbewooners zich by hun dwaes lawyt zouden vervoegd hebben. In plaets van dat, deden deze eene zoodanige veront- weerdiging blyken dat onze helden het geraedzaem oordeelden schuyt van kant te steken en op het spoedigste mogelyk de statie te bereyken. Daer greep een tooneel plaets van ongehoorde woestheyd. Daer kwam in de statie een open rytuyg aen waerin zich eene dame bevond die den rouw droeg over haren man, nauwelyks eenige dagen overleden. Aenslonds begonnen onze dappere mili- tiens der toekomst te brullen Weg mei de edelen Daerna onbe- schoftelyk hunne toortsen naer de dame stekende en onder de oogen dér poerden welke de knechten tnaer met al de moeyte van de wereld konden inhouden, riepen zy Laet den doodwagen voorby gaen Wy gelooven aen deze moedige jongelingen te moeten cene raedgeving toesturen. Dat zy zich niet te veel betrouwen op de magteloosheyd der vrouwen en der priesters om ze te beledigen en aen te randen indien de vrouwen en de priesters zich niet kunnen verdedigen, daerom is het niet onmogelyk dat zy mag- tige en edelmoedige verdedigers vinden ouder het volk en dan zouden er aen onze betoogingmakers met gladde handschoenen vieze loeren kunnen gespeeld worden. Te Antwerpen, heeft de justitie zekeren Casus vastgezet, die zyn kind in den slaep had dood gelegen. Deze aenhouding was ceschietl op nenklagt der wanhopige moeder. Den man is nu echter reeds op vrye voelen gesteld. Jfen moet weten in wat ongelukkige omstandigheden de dood van het kindje plaets had. De moeder had het toevertrouwd aen een zevenjarig ïnevsje, omdat zy uytgaen moest. Terwyl zy weg was, kwam den vader dronken te huis en legde zich te bed. Eene halve iter later legde het meysken het kindeken van zes maenden by den vader te bed. Den droukaerd lag op zyne zyde. en het kindje lag achter hem op den rug. Door eene beweging in den slaep legde den vader zyne hand op des kindjes mond. Toen zyn zuslerken wal later binnen kwam, om eens even naer hem te zien, was het schaepken een jyk. Eenen burgerwacht te Gend zondag laetst van de Schieting komende die voor het 1" legioen had plaets gehad, trok met eenige zyr.er kameraden in eene herberg by St-Pieterspjeyn aldaer. Niet wetende dat den loop van zyn geweer, waervan ïiy den kogel afgetrokken had, nog'een deel der lading poeder bevatte," mikte hy al lachende op de weerdin en op de meyd van het huys die zich in den toog bevonden en weldra brandde de scheut los. Groot was de verbaesdheyd van den jongen loshoof- yligen en nog grooter was de verontweerdiging van de andere burgerwachten die aenwezig waren. GeJttkkiglyk was er niemand getroffen de lading, die slechts op twee meiers afstand van de hoofden der beyde vrouwlieden gevlogen was, ging zich in den muer verbergen. Dit feyt bewyst'nog eens te meer hoe.onvoorzigtig het is van met vuerwapens te schertsen'. De mililieus die onder de wapens geroepen worden, zoo als men het sints eenige dagen heeft aengekondigd zegt een dag blad van Luyk, zvn maer degenen der klassen van 1854 en 1855 die nog gschuld hebben in hunnen mast. Er is geenen lyd vastgesteld wanneer zy moeten binnenkomen. Zoohaesl zy het bevel zullen onlvangeü, moeten zy zich by hunne regimenten gaen vervoegen. Men meld ons een feyt, dat waerschynlyk nog nooyt m onze streek wierd opgemerkt, zegt den Courier du Bas Rhin. In eenige ■omliggende plaelsen van liagenau ziet men pruymelaers die op nieuw in vollen bloey staen. Een dagblad van Guernesey haelt het volgende bewonde- rensweerdig 'voorbeeld aen van de vruchtbaerheyd van eenen abrikoosboom. Eenen abrikoosboom heeft, sints eltelyke jaren, eene op brengst gegeven die ongeloofbaer zou wezen ware hel feyt in gemelde stad niét algemeen gekend, in't ,jaer 1835 heeft dien boom niet min dan 16,000 abrikozen voortgebragt, enditjaer heeft hy er opgeleverd 10,000 die hare volkomene dikte hadden en volkomen rvp waren. Den boom die, naer men gelooft, meer dan veertig jaren oud is, heeft 20 voet hoogte, eenen waey van CO voet middellyu, en beslael eene vlakte van 1200 engelsche voeten. De hofstede thans bebouwd door M. Alan Pollock, in het westen van Ierland, heslaet 20,000 dagwanden. waervan 200Ü met rapen, 3000 met haver, 12,000 met tarwe, 400 met aard appelen. Duyzend beesten worden er gevel. Men lelt er 400 Irek- peerden, en- den loon arn het dienstvolk liedraegt 4000 p. st. <100,000 francs). Op dien eygemlom bestaen er sleeueu omhey- ningen van 50 mylen in den omtrek. Men leest in den Daily-Sews van 23 september Te AUoa (Schotland), heelt eenen persoon, aen'wieneen erfdeel te beurt gevallen was van 20,000 pond st. (500,000 fr. den kop'verloren, ten gevolge dier forluyn. Na deze erfenis inge zameld te hebben, is hy de schoonste koets en de twee prachtigste peerden gaen knopen die hy te Stirling kon vinden, hy'heeft eenen goeden koetsier geluierd lot hier toe ging alles welmaer in zvne koels heeft hy zich naer Punfermliue doen voerendaer stapte hy af by eenen kooffeerder en kocht er eene overgroolc hoeveelhcyd van allerhande beuzelaryen. Eenen bóer ontmoe tende die eene koey achter zich leydde, kocht hy hem dezelve af, deed de koev met cene koorde van achter aen zyn rytuyg binden, en deed met gansch dien sleep zyne intrede binnen Alloa. Deze zotte trekken 'volgden malkander zoo raslyk achtereen, dal zyne familie geloofde hem voor eenigen lyd te moeten in een krank zinnigen' huys"opsluyten. De forluyn had hem inderdaed zinneloos gemaekt. Volgens dé laetst gedane völksoptellihg heden door de prefektuer der Seine afgekondigd, beloopt de bevolking van Parys en deszelfs voorgeborgten tot 1,727,419 inwooners. Aenzienlyke menigten wilde kastanien worden in onie departementen geVraegd aen denzelfden prvs welke onze palater- bloem fabrieken Voorleden jaer voor de aerdappelen betaelden. Deze vruchten zyn bestemd voor eerte fabriek geslaen te Vaulerre by Parys, om in ameldonk veranderd te worden. Wy hebben niet noodig de aengelegenheyd te doen uylschynen vatt de bentllliging der wilde kastanien, heden, zoo als men het ziel, tot de beoefe ning gebragt. Elkeen begrypt dat met den ameldonk dien ffleu Uyt de granen trok te vervangen door de bloem eenef onnuttige vrucht, men de granen en de aerdappelen thans zal kunnen doen terugkeeren tot de verbruyking der menschen aen welke zy ontrokken wierden door de zoo talryke en steeds aeugroeyende behoeften der nyver- heyd. Eenen diefstal van ongehoorde stoülmoedigheyd is begaen geworden op eenen engelsclien yzeren weg. Eenen reyziger M. Slie, had den 18 dezer plaets genomen in eenen der waggons, toen eenen nog al welgekleeden persoon zich regt over hem kwam neerzetten. Hel konvooy was zoo haest niet op gang of den nieuwgekomenen begon met zyne voeten op die van M. Slie te zetten en eyndigde met hem eenen stamp op de scheen te geven. Hel leed dat M. Slie er door gevoelde dwong hem zich te buygen. 'T was juyst deze gelegenheyd die den moedwilligen reyziger gezocht had eensklaps grypt hy eene gouden keling vast welke hy om den hals droeg en waeraen een zeer kostbaer uerwerlt hing, opent de portel en springt uyt het konvooy. De diefle en de vlugt van den dief geschiedden zoo bliksemsnel, dat niet eenen der reyzigers den lyd had hem in zyne Vlugt te weer houden. Het schyntdat hv ontmoet is geworden overdekt met bloed en in eenen bedroevenden staethy beweerde dat hy was aertgerand geweest door dieven die, zegde hy, hem zyn uerwerk ontnomen hadden na hem mishandeld te hebben. Dé politie zit hem ach terna maer tot nu toe heeft hy al hare navorschingen weten te verydelen. Lord Clarendon heeft aen de dagbladen van Londen, nieuwe byzonderheden medegedeeld nopens de zaken van Indien per telcgraef aen het gouvernement overgezonden. Deze tydingen bevestigen degene die reeds ontvangen zyn, en voegen er by dat de belegeraers den 15 augusiy voor Delhi ongeveer elf duyzend man moesten lellen, hierby begrepen de kolom van generael Nicholsondeze krygsmagten zouden wel* haest beloopen tot vyftien duyzend man met de versterkingen die het belegeraersleger voor "de eerste dagen van september te verwachten was. Men geloofde dat de bestorming den 20 augusiy zou plaets hebben. Den Koning van Delhi heeft Zenana verlaten en zich naer Rhotuck begeven. Generael Havelock, na den 12 augusiy de opstandelingen, ver slagen te hebben, heeft een korps ontmoet van vyftig duyzend man die by Lucknow verschanst lagendaer hy slechts negen honderd man by zich had, die van vermoeyenis afgemat waren, is hy verpligt geweest terug te wyken. Marseille, 29 september. Zie hier eene vollediging der tydingen door de postmael van Calcutta aengebragt. Volgens stellige inlichtingen die echter door de dagbladen van Calcutta niet afgekondigd zyn geweest, beginnen de bevolkingen van ten platten lande ook in opstand te komen, zy vervolgen en doöden al de engelsche planters. De omwenteling "word algemeen door gansch het distrikt van Dengalien. De koopwaren komen schier uyt het binnenlandsch niet meer aen. Degene die uyt het buytenlandsch komen, voornamenlyk de engelsche geweefsels, worden m de stapelplaetseu opeengehoopt. De uytwegen ontbreken, hel geld verdwynt en het papier der Kompagnie van Indien verliest 25 per honderd. Den JournaI des Débats spreekt aldus over de taken van Indien a In het algemeen schynen de tydingen uyt indien ontvangen weynig geschikt om eenen rampspocdigen indruk op Engeland te maken. Men mogt er slechtere vreezen, en men mag er geene betere verhopen zoo lang de versterkingen itvt Engeland derwaerts gezonden, niet oengekomen zyn. Wy zien altyd dien hardnekkigen wederstand voortduren van eene zwakke europesche krygsbende, verspreid in een onmeetbner rvk, tegen eenen militairen opstand die niet veel min dan 150,(jOO man ooder zvne vaendels telt. Dit oproerige leger heeft tot thans toe niet anders te dóen gehad dan tegen zyne europesche wapengezellen, en, gelyk den Times het met reden zegt, het heeft nog den arm van Engeland niet gevoeld. a Maer eiken dag vertraging veroorzaekt vreede beproevingen en schrik- kelyken angst aen de engelsche fainilien die eenige leden tellen in dien naemloozen oorlog gewikkeld. Wat moeten die familien niet onderstaen by voorbeeld wanneer zy deze Verschillende tydingen lezen in een ierlandsch dagblad het meestc-n deel onzer lezers herrinneren zich ongetwyfeld mistriss Farqubarson, vrouw van den kolonel van het 7e scherpschutters regiment, die over eenige jaren te Dnblyn was, en zoo behendiglyk zelve haren phaëton voerde met twee schoone ierlrnduche peerden bespannen. Zy was zich inet hare kinaeren naer Indien bv haieu man gaen vervoegen tie brieven die men in Engeland komt te ontvangen, kondigen aen dat de Cipaijers haer levendig met hare kinders komen te verbranden, na haer het slagtoffer te hebben gemaekt der nfschuwelykste behandelingen. 'T is waer, een ander dagblad logenstraft deze tyding, maer 't is om te verzekeren dat Mev. Fartjuharson tusschen twee planken aen stukken gezaegd is. 'T is een zonderling gevolg dier uytgestrekte veroveringen, die de buvtenmatige beschaving in tegenwoordigheyd brengt met de buytenmatigc fcarbaerschheyd, dat men eene der aenzienlvkste vrouwen van Dublvn er aen blootstelt levendig verbrand te worden of in twee gezaegd te worden op de oevers van den Ganges. De krygswet is te Belgaum afgekondigd, en verscheydene Mahometanen van verraed overtuygd, zyn gehalsregt geworden. Men heeft te Belgaum een komplot ontdekt dat tol oogwit bad het 2e regiiuenl Europeanen bv zyne aenkomst aen te vallen. De verraders zyn aengehouden en te Mouts- Aboo opgehangen. Delhi is nog steeds in de magt der opstandelingen. Den 8 augustv is de poerfabriek der stad in de lucht gesprongen ten gevolge eener Lombe, en men gelooft dat 500 werklieden het leven zullen verloren bebben by die rajnp, die ook cene aenzienlyke menigte salpeter en solfer vernield heeft. De opstandelingen bebben gedurende eenigen lyd gebrek oen engelsch poer en bombcn gehad, en men zegt dat bun ook kapsulen ontbreken. Zy bezitten eene fabriek die regelmatiglyk eiken dag poer verveerdigt van eene mindere hoedanigbeyd. De Oost-Indische kompagnie te Londen heeft besloten allen bystand te verleenen in Indien zelve, en aen de weduwen der vermoorde officieren dezelfde jaerwedden toe te staen als waren bare echtgenooten in den stryd gestorven den voorstel, om als kompagnie eene som te zenden aen de indische fonds wierd nog niel goedgekeurd. De feestmalen diegewoonlyk 50G0 a iOQO' ponden st. (85,000 a 100,000 fr.) 's jaers kosten, zullen dit jaer niet gegeven worden. BURGERLYKEïV-STAiVD. GEBOORTEN. Mannelyk 17 25 Yrouwel. 6 HÜWÈLYKEN. fiein Van de W'iele, twyndersgast, met Maria A. C.npiau, kleermaekster. Const. Michiels, twyndersgast, met Maria T. Callebaut, landbouwster- Car. Meulandc, meubelm met Rosalia Willems, zonder beroep. PaulNflnde Maele, solferstekm., wedn.vari F. Wauters, met Theresi» Van den Abeele, dienstmevd. Evarist. Plas, man van J. P, Van de Winckel, 44 jherb. Botermerkt. Eng, J. Van Assoho, 14 d.> Werf» Joannes Emanuel, Maes, wedn. Van J. A. Teriinden^ oud-notaris, 03 j., sloofstr.Clement Willoert, priester, 49 j., te Brussel woonachtig. Anna Michiels, zonder beroep, 63 j.4 Nazarethstract. ^5^" La renlrée des Elèves du pensionnat des Frères des Éeoles Chrëtiennes a Alost, est fixée au Mardi 6 Octobre. Pensionnat d St-Nicolassous l'autorité de Monseigneur l'Evèque de Gand. La pension est de 400 francs. La pension pour Ia section commerciale est de 450 francs. Rentree des classes Ie 1 Mardi d'Octobre. S'adresser ii M. Ie chan. Van Boxelaere. a St-Nicolas. Bes personnes qui désirent parler l'Allemand et l'Anglais en très-peu de temps, sunt priées de s'adresser H. KORTLANDER. Piofesseur diplome, a Bllötcl do la Bourse «'Amsterdam, a Alost, ou bien chez Monsieur Van Nertlm, Directeur de l'ccole moyenne. Le succes de chaque élève fait preuve de la supériorité de sa méthode. Chaque Cours a lieu deux fois par semaine. 4 fr. par mois. Lecons particulières a des conditions modérées. *5®" WERK HUYS van Goud Zilver en Diamanten. DE VIDTS-P1NS, Goud-en Zilversmid te Aelst in de Kerkeslraet N° 5, heeft de eer het publiek kenbacr te maken dat hy ten zvnen liuyze een Werki.uys heeft opgeregt voor het verveerdigen van alle Goude, Zilvere en Diamante voorwerpen alles na de lnetste mode, alsmede van alle Kcrk- Ornamenten, welke hy verkoopt aen de geringste pryzen, hy waerborgt de goede hoedanighevd van allo die voorwerpen, llv koopt en neemt in betnling aen de volle weerde, het oud Goud, Zilver en Diamanten. Hy maekt en repareert aen heel kleyne pryzen, alle de goude, zilvere en diamante voorwerpen, de reparatien worden seffens afgemaekt en den zelfden dag afgeleverd als men het verlangt. Ter gelegenheyd der kermis, zal er op Dynsdag 6 Octo ber ten 5 uren 's namiddags eene schoone Vogeïschieting met de bolle plaets hebben in de Ster, by Jan Baptist De Zutter, te Appelterre. De pryzen zullen bestaen in koper werk. Bv den heer Blondeel, inde Pontstraet te Aelsl, ALLER SCHOONSTE PLANTSOENEN van vetten Olm. ARTS-DE SMET, koopman in Visch, in- de Leopoldslraet, hier voren Kattestraet, N° 16, te Aelst, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat er by hem alle dagen als na gesvoonte te bekomen zyn, allerbeste Engelsche gezuyverdc Put-Oeslers, als ook alle soorten van Zee-Visch, als Kreften. Terbot, verschen en gezouten Salin, nieuwen llollandschen Anchovisch. druogen en gezouten Visch, enz. Verders alle soorten van Spreceryën van eerste kwaliteyt, in het groot en in het kleyn. Aengaende den Zcevisch, mits eenen dag te voren te hespreken. Hy beveelt zich aen een ieders gunst. Allerschoonsfe KANADA-PEANTSOENEN digt by het Hof te Smeerbebbe en by bet Hof te Vloersegem. Zich te bevragen by Benedikt De Wandel, en Pieter Joseph Van Damme, aldaer. Een stuk LAND tc Lede, (Veldekens) groot een hectaer, palende oost Marie Verbraken en Victor Smekcns, zuvrl de straet, west hel Bureel van Weldadighevd, noord Vincent Joos en A. Permenlier. Zich te bevragen by De Vidts-Pins, Goudsmid le Aelsl, Kcrkestrael N° 5. BekeüICTUS EEMANS, Blikslager en Loodgieter, in de Nieuwstraet te Aelst, N° 54, heeft de eer het publiek kenbaer te maken, dal er by hem te bekomen zyn alle soorten van LAMPEN zoo als Moderatours etc., en hy belast zich met het repareren dezer dit alles goed of geen geld. J. VAN DEN BOSSCHE, koopman in Duytsehe Horlogien en loebehoor- tens Brusselsche poort N° 98 te Aelst, heeft d'eer liet publiek te laten welen dat er by hem te bekomen zvu alle soorten van hangende HORLOGIEN, gemonteerd en ongemonteerd, alles aen eenen civielen prys. Hy beveelt zich in de gunst van eenieder. Petrus ARDYNS, lact weten dat hy door afscheyding met Ph. Lienard, voor eygen rekening verft par meter en in daghuer, alsook het inzetten doet van ruyten aen eenen geringen prys. By J, CAüDRON-LENSSENS, Molenstraetpoort te Aelst, zyn te bekomen alle slach van Noordsche Sparren, Slagrieraeu, eoz., aen eenen civielen prys.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3