KOSTSCHOOL VAN GYSEGHEM, mdiën. Cours d'AIlemand et d'Anglais. OVERLEDENEN. ~¥EmmmAT~ Institution St-Joseph, Uyt er Mand te Koop. TE KOOP. De retentie van Thiell heefl den voorstel verworpen, liaer gedaen, 0111, by gelegenheyd der kermis, een volksbaI le geven. Voor de tweede niael sedert eenige maeitden, heeft men dezer laetste dagen op het water dér vaert van Brussel naer Vilvoorde, niet duyzénde doode vissèhen zien hoven dryven. Het water wasemde eeuen verpestenden stank uyt. Men zegt dat zulks voortkomt van de allaling der wateren van de vaert van Charleroy en van de herneming der scheepvaerl op dit kanael, dal met dat van Brussel in gemeenschap is. Zaderdag avond heeft te Anlwe'pen een yselyk oneeluk plaets gehad. Ten 7 1/2 ure ontstond er brand in het werkhuys van den vergulder M. Tummeis, in de Koningslra'et woonachtig. Denzetven was verwekt door hel ontploffen van vUeriak. fiél vuer deed zich eensklaps aen alle kanten zien het verslond de ven- siergordynen, het omvatte den heer Tummers zelve, en in een «inzien stond dezen ongeiukkigen volop in brand. De ruylen waren door den schok in stukken geslagen, en zelfs in het huys tegenover wierden er ruylen verbryzeld. Twee persoenen, die zich in de slraet bevonden, riepen M. Tummers toe, uyt de venster te springen dezen wacgtle oen ge- vaerlyken sprong en wierd door hen opgevangen. Zooliaest Ity beueden was, heelt men het vuer gebluschl; doelt reeds was het vuer hem door 't hemd gedrongen en droeg zyn lichaein een aeutal brandwonden. Onlangs was eenen Gentenaer van ruym dertig jaren, uyt Amerika, alwaer hy een vyflienlal jaren had doorgeliragt, naer zyne geboortestad terug gekomen hy dacht er eenige maenden te verhlyven en dan terug uaer de nieuwe wereld te keeren. Hy maekle hier kennis met een jong meysje, die er in toestemde zyne vrouw te worden, en er in bewilligde Item naer zyn aeuge- nomen vaderland Ie volgen, alwaer hy, zoo als hy Voorgaf, ge- makkelyker zyne forluyn kon maken. De bruiloft greep al spoedig plaets. Maer de jonge vrouw had eene vriendin, cene naeyster, die ook van gedacht was, dal zy heter hel brood in hel verre Amerika dan hier zou winnen, en den wenseh uytdrukte, de nieuw gehuwden te mogen vergezellen. Dit wierd met genoegen aengenomeli. Om kort te zyn, man en vrouw en vriendin trokken dezer dagen naer Antwerpen, om zich op een stoomschip voor hunne reys in te schepen. Hunne kisten met kleederen, bedding, enz. wierden aen boord gedaen. Het uer van het verlrek naderde, en den man zegde aen vrouw en vriendin in zekere herberg, waer hy haer leydde, le wachten, en die niet te verlaten, opdat hy, als den stoomboot vertrok, haer daer vinden zou. Daer zaten dé twee vrouwen eenen geruymen tyd le wachten, maer wie niet kwam, was haren geleyder. Eyndelyk wierden zy ongerust zv gingen uytzieu en namen inlichtingen, liet was als eeuen donderslag die haer trof, wanneer zy hoorden dat den stoomboot reeds vertrokken was, met den ontrouwen man, en al hare kisten met kleederen, en Zelfs inel hare gespaerde penningen, die zy hem hadden (oevertrouwd Wat konden zv nu anders dan haer hare faihiüën terngkeeren, van alles beroofd alszy waren? Zy bevinden zich nu hier lerug, door het haer overgekomen onge luk diep bedroefd en ter neergeslagen. Eenieder zal mcdclvdcn hebben met liet lot dier iwee zoo deerlyk bedrogene vrouwen. Men schryft uyt Farciennes ic Een kind van den ryken lieer S...„ eygefraer Van bet kasteel van Sint Francois, viel dezer dagen in eenen meslpul van 15 voeten diep. Pielef Pauline, eenen onzer medeburgers, springt in dien stinkenden put, duykl en komt zonder hel kind lerug. Den moedigen werkman duykl eene tweede mael, en heelt nu hel geluk, hel dochterken van den heer S te kunnen grvpen, en levend hoven le brengen. Zoud gy kunnen raden wat beloo- iiing hy voor die zelfopoffering bekomen heeft? Een stuk van vyf bank! En den heer S.... bezit tachtig duvzeud frank jaerlyksch inkomen De aerdappelen zyn sedert acht dagen op de merkt van Cobleulz 40 p. c. afgeslagen. Voor honderd kilos betaell men in Slad niet meer dan twee franks en half. Op de laetste jaermerkt te T. slond eenen leurkramer die eene groote menigte iepels ie koop had. Eenen voofbyganger vroeg 'hem, hoe het ging. De schouders ophalende, antwoordde hy: ii Hoe hel gaet? Wel, zooals met de zieken alle uren eenen lepel. Eene zeldzame zaek in de jaerboeken Van den burgerstand heelt laetst plaets gehad te Versailles. Omtrent een jaer geleden trouwden twee bloeders op eenen en denzelfden dag met twee 'zusters. Over eenige dagen boden zy zich alle twee in de meyery aen om elk een kind op le geven dat hun denzelfden dag geboren was. Eeuen brief uyt St-Petersburg van 26 september, geefl de volgende byzonderheden nopens het vergaen van een russisch oorlogschip, op zyne reys van Hevel naer Cronsiadt. Hel tempeest dal van 21 tot 23 september in den fynland- schen golf heeft gewoed heefl eene schrooinelvke zeeramp ver- oorzaekt. Een russisch linieschip, uyt Revel vertrokken, is ge zonken in de nabyheyd van het eyland Megland, zonder dat de lalryke schepen die er omtrent waren eenen enkelen man hebben kunnen redden van de 1300 a 1300 die aen boord waren. De ekwipagie-was samengesteld uyt 1000 mannen, wacrvan er 150 huysvaders waren: Allen hadden tot dan loe Revel bewoond, en zy gingen zich naer Cronstadt neerzetten. Men heeft le Broussa eene nieuwe aerdbeving gevoeld. De schokken waren zeer geweldig. Derlig huyzen zyn in puynen gestort. De huvsdieren van allerhande slach hebben hel verscbyn- sel aengekondigd door eene hevige ontsteltenis en wanlnydende geschreeuwen. Na die voorloopige woeling, hebben zy alle onder malkanderen gevochten, en zich vervolgens met hel hoofd tegen den grond uytgestrekt, zonder zich le bewegen, zonder naer iels te zien, en met al de uytwendige teekenen der dood, ten zy eenige sluyptrekkende huyveringen die van tyd lot tyd, hunne lidmaten doorliepen. De vogelen die in de hoornen zaten zyn er afgevallen op den grond, waer zv gedurende den ganscbën nacht' uytgestrekt en beweegloos zyn blyven liggen. Den 25 september heefl de onthoofding plaets gehad van eenen moordenaer, te Hanover, digi by de stad. Beweenlyke wanorders zyn ter dier gelrgenheyd gepleegd geworden door de volksmenigte hoewel eenige uren voor de halsregting, de politie al de herbergen op den weg had doen sluyten. Een zeker getal kerels, die zich op voorhand wel beschonken hadden, hebben aen de onnoemelyksle buylensporigheden den leugel gevierd, en op liet oogenblik dat hel hoofd van den pligtigeu neerviel, kwam er eene groote hoeveelheyd persoonen die aen de vallende ziekte, onderworpen waren, of die vreesden er aen ouderworpen le zyn, zich op hel schavot werpen om hel nog rookende bloed van den pligtigeu op le zuygen, waeraen de bygeloovigheyd de kracht loeevgent van deze kwael te kunnen genezen. Den kneihlvan den beul gaf het hun te drinken zonder de minste moeyelykheyd te maken. Dit alschuwelyk looneel heeft overigens eenen groolen indruk in de hool'stad te wege gebragt, en men verhoopt dal den Koning er in zal toestemmen dat yoorlaen de halsreglingen in het openbaer niet meer plaets grypen, welke vraeg hem reeds is gedaen geweest in den laetsten zittyd der Slaten, le Osnabruck. SCHIPBREUK VAN DEN CENTRAL AMERICA. 'T is den 12 september dat dén stoomboot der Vereenigde- Slaten, CerUral Amerika, kapiteyn Herndon, vergaen is in 'I zigt der kaep Hattèrös. Dit vaertuyg was bevracht voor New-York; het had, behalve de stadsbrieven, 625 persoonen, de ekwipagiè hy begrepen, en eenen scliat van twee millioën dollars aen boord; het is hel slagtoffer, geweest van een s'chrikkelyk tempeest op eenen afstand van 150 mylen weslwaerts van hel eyland New- Providence, tusschen dit eyland en de ainerikaensche liust. Het is grootelvks te gelooven dat dit vaertuyg, welk sints den 9 met g 'weld tegen den storm worstelde, den 12 overrompeld is geworden door eenen dwarlwiml die het in de golven zal bègra- ven hebben. Het schip had zes redbo'olen, waervan ieder 50 per sionen kou bevatten, er waren ook 5 a 650 redgurJe'ls aen boord. Den Central America was niet verzekerd; het verlies voor de kompagnie beloopt lol 250,000 dollars. Eenen brief uyt Norfolk van 18 september zegt dat den Central America ten 8 uren van den avond vergaen is. Vyftig passagiers zyn gered geworden door eene Noorweegsche bark en le Hampton Roads aengebragl; 26 vrouwen waren reeds gered, dry uren te voren, door eenen brick. De officieren zyn alle omgekomen, uytgenomën M. Frayer, tweeden luytenant. Den eersten inekanicien Asliby heefl zrcl'i gered met eenen hoot. Men geloofi dat er rond de 50Ü persoonen, passagiers en scheepsvolk hy die ramp hei leven verfcreii hebben. Henri Ghilds, eenen der gene die hy de schipbreuk van den Central America gered is, schryft nvt Augusta, 18 september, dal een scliroomlyk tempeest alles ingezwolgen heelt op het O-Ogenblik dat men als noodsein lyvee vUeipylerï in de lucht kwam le schieten Vier honderd a viel- honderd vyftig persoonen bevonden zich alsdan eensklaps ten prooy aen de woedende golven \Vy hadden alle redding-gordels aen, zegde hy, en, hy geluk stilde het tempeest. Wv lieten ons over aen de genadé der baren, zwemmende zoo digt hy malkanderen als hel maer mo<>elvk was en ons onderling neninoedigende. Gedurende twee of drv uren ging alles wel; doch allengskens begonnen de krachten aen eenigen te ontbreken. De stemmen en de aenuioedigingskrelen wierden zeldzamer. n Ten een ure van den morgend (onze schipbreuk had len zeven uren 's avonds begonnen), was er rondom eene diepe slilzwygendheyd ontslaen. Zy waren ten meerderen deele omge komen. Ik alleen hield my nog goed op den Oceaen, op 200 mvlen van liet land. Ik zwom allyd zoo fel als ik ifiaer kou ik geloofde nog eenige stemmen in de verle le onderscheydeti. Een uer later scheen het my dat er een schip naderde. Ik riglte wanhopende poogingen aen om hel al zwemmende te kun nen hereyken. Het was meer dan tyd men iiaelde my aen boord in eenen staet van volkoineue afgemalheyd. Hel was een noor- weegsch vaertuyg, van Belize (Honduras) uaer Falmouth (En«e- land) varende. Ik vond op dit schip dry inyner reysgezellen. 'S anderendaegs inorgends, ten negen uren en en half, lelde ineri er negen-en-veertig. Ik geloof dal liet daer al is wal men heefl kunnen redden. Den Times bevat over de moordery van Cawnpore eeni"e nieuwe inlichtingen, welke door eenen engelsclien spitvi zyn aenj;ebragt Ziehier dezelve De Nena beeft hel vaertuyg der Sahibs doen omsingelen en hetzelve naer Cawnpore doen brengen. Er bevonden zich in dit vaertuyg 60 Sahibs, 25 Meni-Sahibs (vrouwen) en 4 kinderen eenen jongen en dry meysjes. De Nena beval de maunen van dé vrouwen le scheyden doch de vrouw van den doctor weygerde haren man le verlaten, zeggende dat, als haren man moest ter dood gebragt worden, zy mei hem wilde sterven. De andere vrouwen verklaerden iusgelyks, dat zy mei hare echtgenoten wilden slerven. De Nena bevool aen de Cipayers hun van elkander te scheyden doch de vrouw van den doctor wilde zich niet verwyderen. Den kapellaen verzocht toen de gebeden le mogen lezen voor de ongelukkiger), welke ter dood moeslen gebragt worden. Toen hem dit toegelaten wierd, trok hy een boekje uyt den zak, las de gebeden en de ongeiukkigen wierden omgebragt! Wat miss Wheeler, de jongste dochter van den generael van dien naem betreft, ziehier wat zy deed eenen sowar (ruvter) bragt haer in zyn htiyszy volgde hem gewillig; doch in den nacht stond zy op, vatte den sabel van den sowar en doode hem zyne vrouw, zynen zoon en zyne schoonmoeder; vervolgens spron" zy in eenen waterput, die achter het buys ligt Eenen Nieuw-kaledonier kwam by eenen zendeling met zyne beyde vrouwen en kinderen, om tegen hel gewoon geschenk dat nieuwbekeerden ontvangen, gedoopt le worden. Ik kan u niet doopen, zegde den geeslelykeu omdat gy in veelwyvery leeft legen hel verbod des Christendoms. Den wilden vcrwyderde zich, maer kwam eenige rtagen later terug met hetzelfde verzoek om gedoopt te worden, daer hy nu slechts eenvrouw had. En waer is de andere? vroeg den zendeling. Die heb ik opgeëten, kreeg hv ten antwoord. Men weel, dal het engidsch gouvernement eyndelyk in Nieuw- Kaledoniën, de afschuwelyke menschenetery onlangs ten strengste verboden heeft. Den Morning-Advertiser meld volgens eenen brief uyt Bombay, dat twee opstandelingen door den engelschen krygsraed ter dood veroordeeld, voor hel kanon gebonden eu aldus in stukken geschoten zyn geworden. Eenen brief uyt Cawnpore van 15 Augusty, afgekondigd door den Standardbehelst de volgende byzonderheden nopens de kleyne legerbende van generael Havelock Thans zyn wy in Cawnpore terug, hel was niet mogelyk hel ongelukkig garnizoen van Lucknow hulp le dragen. Gansch het land van Ouda is tegen ons gewapend; 50 en misschien 80,000 man geregelde en ongeregelde troepen en gewapende landslieden, met hen hebbende vyf-en-twintig kanonnen betwisten duym voor duym het lerreyn aen ons handvol mannen die door de ziekte, de wonden en dood van tien op eenen gebragt zyn, ja zelfs in 'tge- heele geen 10')0 meer in getal zyn. De bovenmatige vermoeie nissen en de allerhande ontberingen die wy nytgestaeu hebben, overtreffen al wal men ooyt sedert eene halve eeuw in Indien gehoord of gezien heeft.» yrrfr-TT—-w Les personnes qui désirent parler l'Allemand et l'Anglais en très-peu de temps, sont priées de s'udresser a tl. KORTLANDKlt Professeur diplomé, ii l'llötel de Ia Course d'Amsterdam, a A lost, ou bien chei Monsieur Van Nerum, Directeur dp Pécolc moyenne. Le succès de chnque élèvc fait preuve de la supériorité de sa méthode. Chaqne Cours a lieu deux fois pir scmaine. 4 fr. par raois. Lcijons particulières a des conditions mo'dérées. BLRGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. MANNELYK 4 Yroüwel. 8 HUVVELYKEN. Carolus Meert, werkm. aen den yzeren wej», met "Pelagia Goens, knntw. Seraphiuus De L«*cuw, hovenier, met Melania Thomas, hovenierster. Albertus Sirusband, dienstknecht, inel Josephine Arys, wed. van B- Michiels, landb. Franciscus Van der Bromt, 1 j., Mylheke. Osarina De Smet, kantw. 17 j., lloogslr. Fiancisca Fransaert, 17 ra., Mylbeke. Egidius Bonner, man van J. Gillede, schoenui. 6ü j Bufgbt.—Car. Ilerckenrath, 3 m., Zonnestr. Victorina DeSmet, 11 dagen, Mylbeke. Onder patroonschap van den H. Aloysius de Gonzaga, en bescherming van II. den Bisschop van Gent, bestuerd door M'C. L. VAN PUYVELDE, Pastor van Ggseghem, oud- leeraer in het Klein,-Seminarie te St.-Nicolaes. De Godsdienst dient er tot grondslag van de opvoeding. De Leeraers van het Gesticht zyn Geestelyken, benoemd door Zyne Hoogyveerttigheid, den Bisschop van Gent. Het onderwvs bevatde Fransche en de Vlaemsche tael, de Schryfkunde, de Rekenkunde, de Stelkunst, de Meetkunde', de Aertlryks- en Geschiedkunde, het Lezen, de Uitgalming, den Brie- venstyl, de Grondbeginsels der Natuerkunde, liet Boekhouden, met een woord, al de takken die voor den jongeling vereischt worden om de Latynsehe studiën aen te vangen en zich behoor- lyk in de samenleving aen te bieden. Het kostgeld beloopt tot ff. 300, vooraf betaelbaer en in dry doelen. Elke terrnyn is van fr. 100; de lstc begint met liet inko men des leerlingsde 2(1« den 10 Januarius en de 3d« den 10 Mei De termyn die begonnen is wordt voluit betaekl. De Leerling die, om wettige reden meer dan veertien da^eu afwezig geweest zyn, zal eijn afslag op het kostgeld toe- gestaen worden voor den tyd verschenen tusschen de twee eerste weken zyner afwezigheid en zyne terugkomst. Do muzieklessen zyn ten'laste der ouders. De leerling moet voorzien zyn van 2 tinnen tcllooren, van lepel tafelvork en mes van servielten en banddoeken van al het slaepgerief, uitgenomen de bedstede en de gordynen, en van eenen koffer. Uit voorzigtigheid worden de sluitmanden in liet huis niet aenveerd. De leerlingen brengen niet dan schoolboeken mede; zv be talen 2 fr. 'sjaers voor het gebruik van eene gemeerie biblio theek. Men vindt in het huis al liet noodig schoolgerief. De voorwerpen van eiken leerling moeten geleekend zvn met den nummer die hem aengewezen is. Het Gesticht bezorgt, indien de ouders zulks verlangen het 'beddegoed, uitgenomen de slaeplakens, mits fr. 16 'sjaers -'men belast er zich met het wasselien van het Ivnwaed en den onder houd der koussens, mits fr. 24. De leerling welke reeds in een ander gesticht zdu gewoond hebben, moet van een getuigschrift van goed gedrag voorzien zvn De leerlingen worden gestadig bevvaektde brieven die zv ontvangen of verzenden, moeten aen den Bestuerder van het huis ter hand gesteld worden. De leerling gaet buiten liet gesticht alleenlyk met zyne Ouders, Voogden, Onkels of Tanten, Broeders óf Zusters 'die ouder zyn dan hy, deze persoonen zelve moeten den Leerling in het Gesticht terugbrengen. De Leerlingen gaen buiten liet ge slicht niet op Zon- of Heiligdagen. Indien een leerling door zyn gedrag aen de tucht van het huis nadeelig wordt, hy zal met alle noodige omzigtigheid aen zvne ouders terug behandigd worden. Op het einde van eiken termyn ontvangen de ouders een Bulletin om hun van het gedrag en den voortgang hunner kinders kennis te geven. De statie op den vzeren weg van Aelst naer Dendermonde en het land van Waes, maekt den toegang tot het gesticht zeer gemakkelyk. DE AUG. VAN HA UWEItMElREN-PRANGER, A WÏNOVE. On y enseigne, outre la Religion, la langue Frangaise jusqu'a la Rhétorique inelusivement, la langue Flamande, les Mathéroatiques, l'Histoire, la Géograpliie, la Mytho logie, etc. Le prix annuel de la pension n'est que de 270 Irancs. La nourriture est saine, abondante et variée. Les distinctions iionorables que Ia plupart des Élèves de cette institution obtiennent dans leurs études humaui- laires sont une preuve évidente de la connaissance appro- fondie des principes de la langue Francaise, des Mathé- niatiqiies, etc. que les professeurs se font un devoir spécial d'inculquer ii leurs Élèves. Pensionnat a St-Nicolas, sous l'autoritê de Monseigneur l'Evèque de Gand. La pension est de 400 francs. Ln pension pour la section commerciale est de 450 francs. S'adresser ii M. le chan. Van Roxeiaere, a Sl-Nicolas. Een stuk LAND te Lede, (Veldekens) {poot een hectaer, palende oost Marie Verbraken en Victor Smekens, zuyd de straei, wesl het Bureel van Weldadinheyd, noord Vincent Joos en A. Perixientier. Zich te bevrareo bv De Yidts-Pins, Goudsmid te Aelst, Kerkesliaet Nu 5. Bvden heer Blondeel, inde Pontstraet te Aelst, ALLER SCHOONSTE PLANTSOENEN van vetten Olm.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3