fieeirspelde voordeel is er ie bekomen voor die daeraen met tierD en ziel niet verslaefd is, eenige vremdelingen besturen hier geheel' dc stad en hebben zorg al de winstgevende postjes zelve te be- kleeden. De stedelyke inkomsten worden nutteloos verspild aen onderaerdsche goten die voor niets dienen ten- zy onn alle pompen der huyzen in welkers straten die goten gegraven zyn, leeg te trekken en welligt voor altvd van water te berooven dwaze en afkeerwekkende theaterspelen worden met 't geld der burgers ondersteund; eene school die hier zoo noodig is als 't vyfde wiel aen den wagen en in geener voege de trouw der ouders geniet, verslind jaerlyks 8 a 10 duyzend franks; alle inkomende regten op kalk, steen, kolen, hout, vleesch. etc. etc. zyn byna de helft verhoogd; de stadsreglen op het hier zyn dermate .geklommen, dat de brouwers verpligt zyn er hun hier naer te maken en dat thans elkeen gevoelt dat hel bier, dien onont- heerlyken drank van den burger, op verre naer niet meer is-Tgeen het voorivds was; alle jaren zyn de opcenten ten prolyte der stad op de conlribuiiebilleilen verhoogd immers de stedelyke inkomsten zyn op eene verbazende wyze vermeerderd en alles vergaet in roeyen en wissen, zonder dat men wele waeraeu het besleed is. Dc Schelde. Maer konfrnter, g'hebt daer, over eenigen tyd gesproken van een nieuw slagthuys wat is er daervan geworden. Den Denderbode. Ha, Schelde, gy helpt er mv op. Ja, dit is eene kwestie die ik over eenigen tyd heb uytgepluyscht en die nu wel verdient errinnerd te worden. Gy moet welen dat onze liberale stadhuyskoppen besloten hebben een nieuw slagthuys te maken 't welk wy hier noodig gelvk 't vuer in ons oogen. Die liberale mannen hebben daervoor 85 DUYZEND franks gestemd gelyk-zy er 85 DUYZEND gestemd hebben voor die dwaze onder aerdsche goot. Maer gy zult misschien denken dat de stadskas wel voorzien is en dat er 'l geld met eeue sloeberschup maer uyt te scheppen is? Gy zyl mis, de stadskas is zoo plat gelrokken als eene yyg, onze liberale regentieheeren hadden geenen centiem voor die zoo nuliolooze als domme werkenzy hebben dan de magtiging gevracgd om een koppel leeningskens van 169 a. 170 DUYZEND franks te mogen doen en daemeê zullen zy de goot en T slagthuys betalen, maer ondertussclien zal den armen burger jaerlyks de intresten moeten aenzuyveren lot dat bet kapitael afgelegd isEn God weet wanneer de slad die verpletterende som me nog zal byeenkrygen. De Schelde. Dendcrbodc, en wat is er nu van het projekl van 'i slagthuys geworden Het Verbond. (Binnensmonds) Oh gy dwaze pry, wat betee- kent dit van al die Gomptomelterende vragen te doen Den Dendcrbodc. Schelde, ik ga u zeggen wal er van hel projekt van T slagthuys zal geworden. Onze liberale sladhuys- mannen gevoelende dal geheel de slad daer legen is, ten eersten omdat dit eene schandelyke verkwisting van 's burgers penningen is;ieu tweeden omdat de burgers den jaerlykscln-n intrest van meer dan HONDERD DUYZEND FRANKS zullen moeten betalen; ten derden omdat liet vleesch daivdoor zonder den minsten twyfel veel zal moeien opslaen, nu dat het reeds zoo duer al is, dat den burger groote moevle heeft om er aen te geraken; ten vierden omdat vele treffelyke vleesch houwers daerdoor veel moeyelykheden zullen onimoeien en hunne te buys gemaekie slaglhuyzen, die hun veel geld gekost hebben, zullen mogen afbreken ten vyfden omdat er kwestie is bel buys van eenen liberaler schroomeJyk duer aen te koopenenz., onze stadhuys- mannen, zeg ik, gevoelende dat geheel de stad daertegen is, hebben dit projekt u.ytgesleld tot na de kiezingen worden zy wederom gekozen, die schandalige geldverkwisting zal tocli plaets Jiehben, men zal er niet naer zien al moest zy dobbel zyn. Dc Schelde. -.Maer wat inzigt hebben uwe stadhuysheeren in het maken van een slagthuys dat gy niet noodig hebt? Den Denderbode. Geheel de stad is van gevoelen dat het is om aen liberale vriendékens een vel betaeld plaetsken te konnen geven, om die en gene creaturen te konnen voldoen en aidus hunne beheersching in onze stad te doen blyven duren. De Schelde. Konfrater, peyst gy dat de meerderheyd der burgers voor de liberaiery niet zou stemmen indien zy zonder dwang mogten kiezen Den Denderbode. Dit is zoo zeker als den dag die schynt, maer ongelukkiglyk zyn er zeer veel mensehen benauwd van door de liberatery vervolgd en gek wollen te worden, indien zy er niet voor stemmen. Nogtans, ik heb de eer u te zeggen, dat indien ik dezen keer hoor dat de liberaiers 't is gelyk wie, wederom met hatelyken dwang beginnen en de afhanglyke kiezers 't mes op dc keel stellen, dat ik ook middels zal gebruyken die aen de liberale winkeliers niet zeer aengenaem zullen zyn. De Schelde. Wal zult ge doen, Denderbode? Den Denderbode. Ik zal eene lyst afkondigen niet van de liberale winkeliers, omdat zy niet zouden konnen* schreeuwen dat wy hun willen te kort doen, maer wel van de katholyke winkeliers, die door de liberaters vervolgd en te kon gedaen worden, omdat zy stemmen voor de kathoivken. Ik za! aen de boerkens, die onafhanglyk en in overgroote meerderheyd tegen den klubshaspel en goddeloozen alliancebugt zyn, doen "begrypen hoe billyk en deftig het is hunne vrienden, de winkeliers hunner opinie, brave conservateurs, die verdfukl worden door slechte, godsdienst- en priestershatende liberaters, te ondersteunen en by voorkeur den penning ie jonnen. Hel Verbond. Zoud gy dit durven doen, Denderbode Den Denderbode. Ja, ik durf alles doen wat wettig en Ireffe- lyk is, maer ik zal dit alleenlyk doen als ik hoor dat uwe party mannen, uwe heetekoppen, de afhanglyke kiezers durven j ramen en dwingen, tegen hunne overtuyging, tc stemmen voor gasten in wie zy geen vertrouwen hebben* Ik zal zelfs meer doen ik zal al myne invloedhebbende vrienden van buyten smeeken en bidden opdat zy ook hun best zouden doen om de katholyke win keliers zoo veel mogelyk, door hunne medeparochianen, te doen bevoordeeligen. Dit spel van verdrukking, vrvheydschending en overheersching moet hier eyndigen, de burgers hebben hier al laug genoeg gezucht onder den hateiyken dwang van eene bende die op niets anders uyt is dan om alles te overheerschen, alles naer haren willekeur te doen gaen, en byzorulerlyk om altvd den zak te vullen. Het Verbond. Het zal er lief uyt zien als de liberale winke liers vele buytenmeuschen naer de katholyke winkels zullen zien gaen Den Denderbode. Dit trek ik my niet aen, het mag er lief of leed uytzien zoo veel het wilt. Ik zal u nog iets zeggen de libe rale stadhuysheeren hebben hier, over eenige dagen, de zael van het stadhuys verleend om er vergadering te houden voor de alliancegesten. Dit is ongepermitteerd, het stadhuys is den eygen- dom van al de burgers te samen, en 't is aen eene party niet toegelaten hetzelve te gebruyken om maetregels te beramen tei* evnde eene andere party te verdrukken. Daerby zou ik eens wil len welen of het wel geoorlofd is voor soortgelyke vergadering bet licht van stad te gebruyken, T welk de verdrukte burgers moeten helpen betalen..... Hel Verbond. Konfrater, dit is nog al aerdig T geen gy daer zegt: de liberalen zyn meesier op het stad hu vs en zy doen met het stadhuys wat zy willen; later zuilen ze wel eeus meester ge raken in de kerk, en dan zullen zy in de kerk ook doen wat zy willen, B.V. zy zullen laten preken, mis, vespers of lof doen als zy het goedvinden, de biechtvaders naer hunne biechtstoelen laten gaen als zy noodig oordeelen dal de geloovigen te biechte gaen. enz. enz. Den Dcnderbodc.é- Wy welen wel, konfrater, dat dit het inzigt is der liberaters, maer eer 't zooverre zal komen, zullen er andere banden van T vat springen, en 'k verzeker u dat zy met de katho ivken zullen te rekenen hebben. Nu* ik durf u vóórzeggen dat, als er de kiezers willen niet de vuyle voeten doorgaen, gy er met uw klieksken zuil geslaen hebben; en ik zeg u nog meer als er iemand is, die wegens goederen van publieke besturen of andere zou gepraemd oi 'l mes op de keel gezet worden om voor dc liberaters te stemmen, hy mag by my komen, ik zal hem de middels aenwyzen om die geweldplegers op hunne plaels te stellen, ik zal hem helpen en die kerels openlyk aen de be voegde overhedem denonceren. Hel zal maer eenen kwaden keer zyn, eens dal de liberaters op het siadhnys door mannen van karakter, moed, welsprekendlievd en kunde zullen bewaekt worden, zal alles eene andere wending nemen, de liberale kies- 'brakken, de geweldenaers, de bedreygers, zullen moeten op hunne hoede zyn of zy zouden met andere mannen te doen heb ben. Als eene party alleen altvd de stad alleen bestueri, dan welen de burgers nooyt iels, alles blyft verdoken niets komt uyt, immers de buFgers kennen niets van het algemeen hnyshouden en al de profeten gaen naer die party alleen.-Dit moet hier en elders een eynrie nemen. De Broedermin. Ik zit hier op heete kolen, en ik vrees dat die middels al wederom gaen publiek gemaekt worden. Is het zoo en luysteren de katholyke kiezers naer uwen raed, dan is 't inet eenen keer gedaen met onze party. De Schelde. Ik vrees dit ook, want dit zyn middels die geenen vaek hebben. Den Denderbode. Gy moogt zeker zyn dat ik die middels zal gebruyken, al schreeuwden de liberaters^ nog zoo hard. die vry- heyds- en gewelensverdrukking moet hier en overal eyndigen, en daerom raed ik geheel de katholyke drukpers aen zich 'met my te vervoegen om den liberalen haspel voor goed met wettige maer krachtdadige middels te bevechten, zonder vrees, zonder omzien; want 'l is eene schande dal er 20 kathoivken zyn legen 1 Liberael, en dat wy die verderllyke secle, hier in ons katholyk land, zoo veel kabriolen laten maken. Moest zy mei my alleen te doen hebben, als de liberaters zouderrroepen VYech met de kloosters wech met de papen wech met de conservateurs ik zou seffens roepen wech met de francmagpnslogiéh, wech met de liberaters.' wech met de klubsen en 'k zou die broeynesten van schande en verderf met eenen keer opscheppen. Nu moet ik naer myne afl'airens gaen, konfraters. Tol naeste,week... VRAEGDE MY EEN WEINIG GELD? KOOM MAER OP7 'T IS REEDS GETELD Meester Lieven, 't zyn maer zotten. Die zoo haes ig zyn te peerd.' En met and'en willen spotten Daer zy zelfs zyn lagchens vveerd. Daerom 'k zal 't niet kwalyk nemen, Dat gy u in my vergist Voor het) vlas neemt gy de lemen, Schuldeloos; want gy 'tniet wist. 't ls aldus, (bis). Meester Lieven g'hebt abus. Daer is niets dat ik verwonder In dees eeuwe van progres Men geeft lessen zelfs van donder, En men scheert ook zonder mes Dat gv voor uw orgel bedelt, En uw ronde doet voor kprk, Is een zaek, die u veredelt, En een allerbeste werk. IIy is zot. (bis)? Die wilt spotten met uw lot. Gy zyt geenen cTccntrikev Zoo men valschelvk voorgeeft Maer een geestig en comiken,. Die gegronde kennis beeft. "Wie zou Lievens traen niet stelpen. Hem niet geven, als hy vraegt Wyl de giften zullen helpen, Zoo 't onfaelbaer boek gewaegt. Ja, 't is waer, (bis)', llier gelukkig, en bier naer. Koom dan maer om uwe centen Tk Zal u geven volgens staet 'tls voor Kerk en ornamenten; Maer niet om den yd'len praet.:. Schepte ik geld, als vele grooten, 'k Zou u geven nog veel meer Niemand toch wordt ooit verslooten, Die maer geeft voor Onzen Heer. Eerlvk man, (bis) Die maer geeft zoo veel hy kan. Meerbeke den 13 October 1857. Over eenige jaren viel er te Brussel eene kriek van haren boom, zy rolde den steenweg van Ninove af tot op ons grondgebied en bleef alhier 10 a 12 jaren stil in het begin was haer verblyf nog al vreedzaem maer als zy het begon wel gewoon tc worden, wierd zy pretentieus, zy wilde zoo over het een en ander al iels te zeggen hebben zy wilde haer in den gemeenteraed eene plaets doen geven, maer dit kon niet pakken zy foefelde haer in de conferentie van Y'incentius, doch het was daer welhaest met haer geklon ken. Dan wilde de kriek muziek spelen, dit speelde zoo nog al voort tot als, eeuwigen dank zy aen den steenweg van Ninove op Hal, de kriek voort gerold is dwars door Ninove en haer gaen op den Oulterschen bodem vestigen heeftdus, het is op zulke wyze dat wy er, duizendmnel dank aen die er de schuld van is, van verlost geworden zyn hel is te zeggen geheel van verlost zynwyer nog niet vac, want den eenen keer komtzy zoo nog wat raes' allen van hel inleggeld als zy by bet muziek kwam, den anderen keer komt zv knokkelen.om dat zy aeH den souper dien dc muziokmnetschappy somwvien geeft, njet gevroegd word, doch wy, goede Meerbckenaers, bekommeren ons niet met al dit gejammer en als zy den demitour gemaekt heeft, lagchen wy eens wel. Nu, Oultre. wv wenschen er u geluk mede. Hoe Oultre daer gaet mede uytspelen dat is de vraeg, maer de antwoord daerop hangt nog in de lucht \Vv hebben er toch al iets of wat van vernomen, en wy gaen uit in het kort hier aftellen Het zou schynen dat dc kriek, sedert dat zy te Onltre is, nog veel pretentieuser geworden is zy zou, zoo het schynt, van haer bcg*n af, met hare brusselsche beleefdhevd, de gereserveerde plaets van de leden van het kerkbestuer ingenomen hebben, doch daer, na korten tyd, uytgerold zyn, zou zy met dezelve ©nbeschaemdheyd haer gesteld hebben m de gereserveerde plaets der ariunieesters (de BRAVE OATVANC.ERS hebben in die plaets ook niot te gaen zulde) nu is dit alles zoo, dat noemt men zynen wereld kennen COHUE IE FAUT. Het zou wel schynen dat de pretentie van de kriek nog meer en meer aengroeyt. Volgens het gerucht, alhier in omloop, zou zy wel willen aen het hoofd komen van de gemeente Oultre Om daertoe te ko n<\n zon zy. zoo men vertelt, beginnen peper te geven hebben op den kap den heer burgeniee dat dezen eenen parlydigen kerel is enz. en ef: voor reden dat hy al die otide koeyen uyt den gracht niet mogt getrokken hebben, dat dit van voor' zvri béstuer is en dat hem dit niet a»-ngaet. Dit is waerlvk op zyn brusfcelsch geredeneerd, hoe een persoon die b. v. van over 12. 14, 16 a 18 jaren zon slecht gedaen hebben, en dit zou nu maer ontdekt worden; dien persoon zou dan ongéstraft blyven schooue principen inderdaed voor eenen te weeg slaenden burgemeester. Wat ons betreft wy vinden dat den heer burge meester van Oultre een zyner strengste pligten volbrngt heeft met zulke zaken aen het licht te brengen, en wat er ook van' kome. het kan niet anders als hem tot groote eer strekken. -Men zegt nog dat de kriek gemak- kelyk kan gepletterd worden, en die zou dan te Onltre gaen willen den grooten spelen dit noemen wy hier den jnn'willen uylhangen en te Oultre zeggen ze dat dit rvk zyn is zUnder geld. Het zou ook gelyk nog schynen dat de kriek hare afstammelingen zon willen vereenigen met degene van een goed dik boerken van Oultre. die veel spvkers heeft, doch dit moet dezen laetsten weten ipse viderit, dit is te zeggen, die zvne teenen verbrand moet op zyn hielen loopeu. Nu zwygen wy tot den naesten keer, want wy weten nog. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van Mejufvr. P. te Brussel 5 franks voor abonnement tot 1 mey 1858. Zeer geaehten vriend T. uyt n .ik zal het abonnement van M. M. te B. voortzetten. Hertelyken dank voor uwe goedheyd en eene nog herte- lykere handdrukking voor uwe vriendschap. De kompliinenteu aen het deftig kransken van.... ge weet wH M. D. B. uvt B. het kan niet zyn, alles is uyt myne honden, gy moest eerder gesproken hebben. Misschien zal ik later nog middel vinden. By koninglyk besluvt zyn benoemd: M. Joseph Yerbrug- gen, notaris te Herzele, tot notaris te Aelst, in vervanging van M. Maes overleden M. P. Arents, kandidaol-notaris tot notaris te Herzele. Men schry tons uyt St Denys-Boucle De verledene week hebben de Eerw. Paters Recolletten alhier eene zending gepredikt ter gelegendheyd van de gedurige aen- bividing. De vlytigheyd waermade alle de parochianen de tref fende sermoonen en de HH. Sacramenten hebben bygewoond., beeft de eerw. Paters en bunnen herder groolelyks verheugd. Met hel sluyten der zending heeft er, na de hoogmis, eene plechtige zitting plaels gehad van de socieleyt van den II. Vin- centius bygewoond door de eerw. Paters, heeren Pastors en leden der omliggende gemeenten, in welke den eerw. Paler Bonaven- ture eene trelfende aenspraek heeft gedaen tot de heeren leden van het genootschap, en bvzonderlyk tol de arme leden van de 11. Familie die beslaet uyt 21 arme vaders der huvsgezinnen na welke eene uytdeeling van kleederen beslaende in kielen, broeken enz. heeft plaets gehad en evndigde met deze arme menscben voor den iever dien zy gehad hebben in het volbrengen hunner pligten jegens den godsdienst, een middagmael aen te bieden. Allen zyn met de herteiykste bedankingen jegens hunnen acht baren herder en al hunne andere weldoeners uyleengescheyden. Eene gelukkige lijding. Men schryfl uyt Brussel, 14- Octo ber, aen het Vlaemsche Land Gy hebt, doch niel zonder vnorbehoudtng, aengekondigd dat H. K. en K. II. Mevrouw de hertogin van Braband zich in eenen gezegenden staet bevond. Die gelukkige ivding-mag ik heden ten vollen bevestigen. Zy is- zoo goed als ofiicieel. Overigens, in dé Troonrede, aen de Kamers toe te sturen op den tweeden dynsdag van November, zal den koning dezelve bekend maken. Onmiddelyk daer na zullen er aen de bisschoppen van het ryk openbare gebeden voor de gelukkige verlossing van de prinses gevraegd worden, en in deze omstandigheyd gelyk in alle andere, zullen de prelaten, de geestelykheyd en de geloovigen hunne gebeden vereenigen om Gods zegeningeu af te smfceken over de koninglyke familie die zy zoo hertelyk l!ef hebben. Eenen mau van zestig jaren trouwde met eene vrouw vac zeventig jaren» De vrouw wilde volstrekt pleglig trouwen, en eyschledat den pastor een trouwsermoen zou doen. Den priester stemde er in toe, en koos tot tekst de woorden a Vadi&r, vergeef het hun, want zy weien niet wal zy doen. By koninglyk besluyt van 12 October is benoemd Burge meester te St-Maria-Lierde, M. L Devulder. Wy vernemen dal eene dubbele moordpooging maendag morgend te Gend is gepleegd. Den genaemden Lieven Baets, van Lovendeghem, woonende in de Engèlsöhe nonnen slraet, liep zondag in de herbergen in eenen gevorderden staet van dronken schap, mereen mes ip den zak, en dreygende zyne vrouw te ver moorden. Deze, verwittigd zynde, was eerst by hare zuster ge- vlugl, die hapr echter naer huys kon terug krygen. Maer maendag morgend, na eene geweldige woordenwisseling, was de arme vrouw op nieuw gevlugt. Baets volgde haer dadelyk op de hielen, en eenige oogenblikken na haer by zyne schoon zuster gekomen zynde, gaf hy deze, die open deed, eenen mes steek aen het hoofd, waerna hy in de kamer liep, zyn kieyn meysjen aen den arm wondde, en zyne beyde slagloffers op den grond geworpen hebbende, haer dreygde de keel af te snyden. Op hare geschreeuwen, snelden eenige geburen toe, die den moordenaer op de vlugt dreven. Men verzekert dal hy aireede is aengehouden. Het gerucht is iu Gcnd in omloop dat eenen oudkleerver- koopcr, die sinds lange jaren een kasten had staen dat hy niel kon kwyt geraken, geloofde hetzelve te mogen van een kappen, toen hy er eensklaps een geheym schoofken in ontdekte waer in een paksken verborgen lag dat niel min dan om 56,0C0 fr. bankbriefkens en Uvee beurzekens gouden geld bevatte. Maendag wierden de aerdappelen op de merkt te Geeraerds- bergen aen 5 fr. de 100 kil. verkocht, en men kon aen dien prys moeyelyk koopers vinden. Den aerdappeloogst is hier sedert eenige dagen geeyndigd en sedert een twaelfial jaren is hy zoo overvloedig niet meer geweestook laet hy voor de kwaliieyt niets te wenschen. Een gioot ongeluk is in de gemeente Berleire gebeurd. Twee koeyen, door de koolpl leg getroffen, wierden dezer dagen aldaer geslagt, en het vleesch van de eene verkocht. Den broeder van den pachter, die zich met het water, dat men by de slagting gebfuykl had, gewasschen had, is er zaterdag van gestorven. Eenen stalknecht verkeert in deerlyken toestand. Eenen man van het dorp is de hand en eene vrouw den vinger afgezet. De lieden, welke van het vleesch geêlen hebben, zyn echter wel stellend. Dezer dagen heeft er te Deurne een dier gevallen plaets gehad welke noodzakelyk eenigen indruk maken op de persoonen die het aengaetDen genoemden W„.. moest in den morgend trouwen. De bruyd, de leden barer familie, de getuygen slODden heel en gansch opgetooyd, gereed om zich naer het Gemeentt- huys te begeven, toen eensklaps den bruydegom te voorschyn komt en verklaerl dat hy van het huwelyk afzag. Zeer otnusisicllende vertrouwingen die hy den morgend zeiven ontvangen had,, hadden hem hiertoe doen besluyien onnoodig ts zeggen wat looneel er op deze verklaring van den jongeling volgde en hoe groot de scliaemte was der verloofde. Gansch dc gemeente Deurne is-ten gevolge dier gebeurlcuis in rep en roer geweest. De raed kamer dor regthank van Antwerpen heeft zich bezig', gehouden met de zaek der zoogezegd nationale betoogingcn var: 29 mey vier tier beligien zvn buyien de zaek gesteld vyf xyi:

De Denderbode | 1857 | | pagina 2