Cainille Liénart, bankier. Victor Van Wambeke, advokaet. Louis Borremans-Waitens, koopman. Roman De Wolf, koopman. Désiré Vaüderlieyden, advokaeL Paul Béllmne-Eliaert, eygenaer. Van Langenliove-Jeiie, ujltredend lid. De vrees is slechte raedgeefster. Wat is er nog Wie kan er veel toe doen Nog al leugens Wat willen de liberaters 47de ZWEEPINGSKEN. SAMENSPRAEK TUSSCHEN DE SCHELDE, DE BROE D ERMINX 'T VERBOND EN, DÉN DEN DERBODE. leggen, veel leggen, blyven leggen, en leggen zonder hoop van vermindering OPENBAREN LUSTHOF Als eenen koopman, eenen industrieelen, eenen fabrikrnt of allen anderen eene groote fortnyn gewonnen of van zyne ouders geëerfd heeft, dan zegt hy soms ik wil een buytengoed, ik wil eenen lusthof hebben, voor myn amusement, om my te verzetten, ik heb dit noodig, daer tegen heeft niemand iets in te brengen, den kooper zal het met zyn geld betalen en daerdoor zal hy niemand moeten lastig vallen of geld afpersen. Als eenen burger die van schulden overladen is, en by jan en alleman moet gaen geld ontleenen om zyne alfairens te doen, zou de gril in 't hoofd krygen van ook een BUYTENGOED of eenen LUSTHOF te koopen of in te rigten, wat zou men van hem zeggen? Hen zon te regt zeggen dat hy krankzinnig word en dat hy in een huys van gezondbeyd moet opgesloten worden. Nu, dit wilt ons stadsbestuer doen. De stad zit tot over de ooren in de schulden, zy moet geldontleening op geld- ontleening doen, de menschen die er aen leveren of voor werken moeten lyd by tyd wachten naer hunne betaling, de stedelyke regten worden gedurig buytenmate verhoogd, de liberale regentie doet anders niet dan studeren om nieuwe belastingen te vinden en om meer en meer den bur ger 't zweet uyt te persen, en zy wilt eenen LUSTHOF inrigten Wie heeft er öoyt zulk misverstand gehoord Wy vragen al meer wie heeft er oovt eene zoo schandige gefdverkwisting gezien Eenen LUSTHOF Wat hebben wy dit van noode? Waer toe zal dien LUST HOF dienen Wat voordeel of profyt zullen de burgers daeruyt trekken? Geen hoegenaemd voordeel of profyt zal daeruyt te trekken zyn, integendeel de burgers zullen de groote" onkosten der aenkooping of huer van den duren grond, de beplanting, den onderhoud moeten betalen en aldus zal het wederom uytkomen op LEGGEN en veel LEGGENEenen LUSTHOF 1 En waer zou dien lusthof komen Op den tragel nevens of omtrent het goed van eenen welbekenden liberalen heer. Als men ons dit zeg de, dan verstonden wy seffens waer den knoop lag, dan be grepen wy dadelyk waerom dien liberalen heer daarvoor zoo genegen is, waerom hy daervoor zoo gewerkt, geklapt en geschermd heeftBegrypt gy het ook, kiezers, het goed van dien onbaetzuchligen heer zou daerdoor veel in weerde winnen, den man zou zvnen grond daerdoor duer, zeer duer konnen verkoopen om er herbergen of huvzen op te zetten, immers, dien heer zou alleen, by do iurigting van dien dwazen lusthof, alles winnen, maer de burgers zouden alles bekostigen en met hun zweet betalen. Staet ul. dit aen, kiezers, stemt voor de libei ale kandi daten die zullen zorgen dat er den lusthof komt, zoo niet, stemt voor de kandidaten die hier volgen, deze zullen zorgen dat uwe lasten verminderen, dat de geldverkwis- tingen belet worden en dat het rampspoedig stelsel van liberale verdrukking voor goed een eynde nemen. DEZE HEEREN ZYN De Emancipation gaf, dezer dagen, eenen artikel die ons verwonderd heefthy schynt ons des te meer bevremdend, omdat, volgens liet openbaer gevoelen, dit blad den tolk is van eenen onzer ministers. Dezen artikel geeft eene zoo groote vrees te kennen over onze polilieke zaken, dat men zou denken dat den afgrond voor onze voelen wyd openstaet en bedreygt seffens alles te verzwelgen. Zie hier een stuk uyt dien artikel Wy zyn verschrikt van de steeds aengroeyënde stout- moedigheyd te zien met dewelke de overdrevene libera- tersparty de grondzuylen der burgerlyke samenleving aenrand, te weten dm godsdienst en liet princiep van gezagWy zyn verschrikt van de verblindheyd van- It een groot deel dér Belgen, die niet gevoelen dat de revolutie zich achter het belgisch liberaüsmus verbergt en dat het onvermydelyk gevolg van de tegenwoordige beweging zal zyn den ondergang der samenleving Wv zyn verschrikt van den invloed dien de vrees uytoefent op de goede burgers die zich, of nvt eene misverstandige voorzigtigheyd, of uyt walg, verwyderen van het politiek leven en aldus opene ermen aen den onverzaedbaren hoogmoed laten...Wy zyn verschrikt te zien dat den oproer de groote inagten van den Staet overheerscht, dat de regeringsloosheyd zich in de openbare besturen k uvtbreyd, en dat het gezag verzwakt in den oogenblik zelf op'welken het zich zou moeten omringen van meer eerbied en maglKortom, ons politiek evenwigt is zoo waerlyk gebroken, dat de opening der kamers, dm gewoorvlyk als een geluk beschouwd word in de dagen- van crisis cn gevaer, door velen aenzien word als eene bron van nieuwe moeyelykheden Dat men moet bevreesd zyn van de stoutmoedigheyd waermeè de liberaterssecte den godsdienst en het princiep van gezag aenrand dit is al te waer, dit moet zekerlyk onrust baren.... Maer wie is daervan de schuld Is het niet onbegrvpelyk dat, in het katholykste en godsdiensligsle land van geheel de wereld, het grootste deel der dagbladen eenen doodelyken oorlog voeren tegen de kalholyke religie en dagelvks de godsdienstige gevoelens der overgroote meerderheyd op de stoutmoedigste wyze aen randen, mis kennen en" beledigen Is het niet onbegrvpelyk dat deze dagbladen, die zoo veel kwaed aen 't land en aen den godsdienst doen, inschryvers tellen zelfs tot in de katho- fykste familiën Het is niet alles. Men zegt dat dezen die den artikel ro kwestie opgegeven heeft, het moet weten de opstellers dier goddelooze en beyligscbendende schandschriften ont vangen onderstandsgeiden van hooger hand, van hen, die nogtans het kwaed zouden moeten kennen welk er dagelyks aen 't land gedaen word, en weten dat die dagbladen, door hunne onheylstokende en regeringslooze principen, onze instellingen én ons koningdom in gevaer stellen. Doch hoe wilt men dat de ongodsdienstige gevoelens geenen voort gang doen als men ziet dat het landbestuer, uyt toegevend- heyd, geene krachtdadige middels neemt om dit voortkan- kerend kwaed tegen te werken B. V. Waerom stelt het niet dadelyk de professors af die, in hunne schriften en leergangen, de goddeloosste leeringen belyden en onder- wvzen en aldus de opkomende jeugd, de hoop des vader lands, bederven en verleyden? Waerom werpt het gouver nement naer 't hoofd van die godsdiensthaters en vervolgers, ryke jaerwedden die het van de kalholyke Belgen moet afpersen Wat heeft men gedaen als de leerlingen van die school openbaerlvk het Heylig der Heyligen met schimp en hoon belaedden. dan zelfswanneer duyzende katholykeu hel met eerbied acnbader. Men heeft niets gedaen, het sehandael is ongestraft gebleven en den rector, die zyne pligt gekweten bad met het II. Sacrament te vreken, is afgesteld geworden Als wy dit alles zien en hooren gebeuren, dan zyn wy geenzins verwonderd, al had het kwaed nog meer voortgang gedaen Het is het zelve met het princiep van gezag. Als men het niet doet eerbiedigen wanneer het miskend word, dan hoeft men verschrikt te zyn en te vreezen dat het welhaest teenemael zal verloren zyn. En wat moet er gedaen worden om dit openbaer ongeluk te voorkomen Handelen gelyk bet behoort,, dit is te zeggen mot krachtdadigheyd B. V. de ambtenaers die hunne pligten verzuvmen en die het sec {arische fanatismus zoo verre dryven, dat zy de opstokers en bewerkers van oproer en baldadigheden begunstigen in plaets van tegen te werken, zulke ambtenaers niet alleen afstellen, maer ze floor de gewapende magt doen aengrypen, in de gevangenis werpen, en strengelyk straffen..... Zie daer wat er moet gedaen worden 0111 den magonniekea geest, die den gezworen vyand is van alle gezag,, in zyne verwoestende werkingen tegen te honden Is het niet eene beklagelyke zaek dat de politie en de burgemeesters van verseheydene groote steden in de laelsle gebeurternissen werkloos zyn gebleven wanneer de vreed zame burgers schrikten en beefden op het naderen van die oproermakers, die weerlooze persoonen kwamen mishan delen en de eygeridommen vernietigen Is er iets tegen die burgemeesters gedaen Neen, het gouvernement heeft zich al wederom toegevend getoond en daerdoor de stout moedigheyd nog meer aengeprikkeld. Heeft men niet eenen gouverneur gezien, die, al zyne pligt te miskennen, gewey- gerd heeft aen de justicie daedzaken te-doen kennen waer- door de dolzinnige brandstichters van ,Jemmappes zouden konnen gekend geweest zyn Is dien gouverneur afgesteld geworden Neen, hy blyft nog iii zyn ambt, tot ergernis van 't land en oneer en verzwakking van 't gouvernementeel gezagHeeft men niet eenen anderen gouverneur gezien die zyne residentiestad verliet en ging wandelen als de oproermakers zich bereydden om hunne schandplannen ten uvtvoer te brengen? E11 wat is er dien ambtenaer geschied Niets Wy vragen al wederom wie de schuld is dat het princiep van gezag verzwakt en te niëte gael, en wy antwoorden het gezag zélf, 't welk noch den moed noch den vastberaden wil heeft om zich zelf te doen eerbiedigen. Doze vraeg is gewigtig, byzonderlyk in dezen oogenblik, dat ons land zich in eenen onrustbarenden toestand bevind en dat er middel toe is 0111 dien toestand te doen eyndigen. En wat middel is daertoe? Eenen zeer eenvotidigen middel, dat namelyk de kiezers van alle steden en gemeentens zich de hand leenen en uyt de gemeenteraden verwyderen alle leden dis van verre of van naby toebehooren aën de macormieke klnbsen, aen den fibeiatershaspel, aen de secte die, in veie piaetsen, de wanorders, den oproer en de baldadigheden begunstigd, toegelaten of niet tegengewerkt heeft. Hel is de liberaterssecte immers die overal den geest van goddeloosheyd aenblaest cn uytbreyd het is de liberaters secte die alle geestelyk gezag tegenkant, die allen zedelyken en godsdienstigen invloed zoekt te vernietigen; het is de zelfde secte die, met een woord, openlyk het vaencfel van opstand tegen de II. Kerk en tegen het wettig gezag van den Staet opsteekt en de godsdienstige Belgen, door alle slach van verleydingen, bedrog, geweld en Taster zoekt te verderven, en "ovepte balen om onder dit vaendel plaets te nemen. De werkskens, de boekskens en schriftjes die overal in overvloed rondgestrooyd worden zeggen openlyk dat de franrmacons en de liberalere het zelfde doel, het zelfde eynde zoeken te bereyken, namelyk het algemeen verderf der godsdienstige klassen der samenleving. Wat bewys hebt gy daer van zal iemand ons zeggen, en wy zullen ant woorden dat de liberalere liet zelve zeggen en leeren. In de boekskens die zy dezer dagen rondgedeeld hebben staet er openlyk te lezen dat de francmagons en de liberalen naer een zelfde doel streven dat de menschen naer geene priesters meer moeten Invsteren dat elkeen in zyn geloof kan zalig worden dat de francmagons alleen "dc ware leering van Christus verkondigen, en meer andere grouvf-' zame ketteryën en schandige verergernissen.... Waer toe strekken al deze dingen Om 't volk te bederven en aldus de heersehappy der boozen te vestigen. Die boekskens zyn wel te Brussel gedrukt, maer zy zyn in verscliillige stedeii in den post gesteken en verspreyd. En door wie? Door de liberalere, die zich alleen met zulke verfoeyeiyke com missiën willen belasten omdat zy zich verbonden hebben aen de vernietiging van den godsdienst onzer voorvaders mede te werken en 't volk te bederven. Kiezers, kunt gy dan in consciëntie stemmen voor mannen die door zulke secte voorgedragen worden Moogt gy met geruste consciëntie medewerken om dergelvke secte in hare magt te honden, of om die magt te versterken Wy zeggen ronduyt neen, 't is eene strenge gewetenspligt voor ul. gebruyk te maken van de magt die gy hebt om die secte met gansch haren verderflvken aenhang inagteloos. te maken en hare rampzalige werkingen te verlammen. Gy alleen, kiezers, kont er veel toe doen, ja gy kont er alles toe doen, want hoe boos, hoe razend, hoe dol eenen hond ook zyn mag, hy kan geen kwaed doen als hy wei geketend of gebonden is. Als de liberaters uyt het bestuer verbannen zyn, zyn zy al hunne magt kwyt, zy konnen het honde'rste deel van het kwaed niet doen. Peyst er dan wel op, kiezers, en doet uwe pligt. f° De voorataenders der liberale kandidaten beroemen zich dat de liberale regentie a I let a t gesticht van ongeneesbaren beeft ingc- rigt. Dit is eene valschheyd, want deze inrigliog is door liefdadige herten, tot stand gekomen, en 't was 't hoofd onzer geeslelvkhevd, wylen den zeer eerw. lieer De Hert, pastor-deken dezer stad! zaliger gelieugenis, welken den eersten aen 't hoofd der lyst voor eene aenzieulyke som geleekend heeft. 2° De schryvers van bet naemloos druksel willen ten voordeele der liberale kandidaten doen strekken de iurigting der armbe zoekers die de onderslandsgelden ten huyze der armen dragen. Deze inrigling is inderdaed door de liberalen bewerkt, maer ook door de liberalen teenemael verlaten. Er zyn nog slechts dry a vier armbezoekers die regelmatiglyk en zorgvul'diglyk hunne armen te buys gaen bezoeken. Maer zyn die dry of vier armbezoe kers liberalen Verre zy van daer,nauwelyks eei en liberael docï nog bezoekingen in de arme huvzen, deze die hunne armen aller best Oppassen zyn allen conservateurs, zoodat de liberale inrigting door de liberalen zelve teenemael verlaten is, en het is tien be- taelden knaep van liet armbestuer alleen die alle onderstands- gelden voof de liberale bezoekers naer de arme huyzen draegl Dus-mogen de liberalen daerover niet roemen wani zy doen 'niets voor den armen. 5° Het naemloos schrift vertelt ook dat de liberale regentie het getal der pensionnarissen in onze liefdadigheydsgestichten vermeerderd heeft. Dit is eene schandelyke leugen, 'het gelat oude vrouwen, oude mannen, weeze meyskens en jongens heeft nooyl grooler geweest dan onder dc oude administratie. Integen deel liet liberael beslguer heeft eenen tyd het getal sterk vermin derd, en 't is- maer na dat wy daerlegen genoeg geprotesteerd, geroepenen gercklameerd hebben, dat het getal op den ouden voet gekomen is. .Men kan zich van de waerheyd onzer gezegden» overtuygen door de N™ van den Dcnderbode van over zes' en zeven jaren, waerin onze prolestatiëu en reklamatiên in volle letters- en in strenge bewoordingen te lezen staenHad het getal niet verminderd geweest, wy zouden niet gereklameertl hebben. De liberalen van steden en gemeentens spannen voor deze kiezingen alle geweld- in, zy bewegen hel en aerde, zy sparen geene middels, hoe slecht, hoe eerloos, boe vryheydssclieiidend zy ook mogen zyn, en waerom Omdat zy kost wat kost zoeken- boven te komen en dan openlykjuyt te doen wat zy in 't geheym- willen. En wat is dit 1° ZY WILLEN door geheel 't land in de gemeenteraden de meerderheyd hebben hunner aenhangers, om te doen zien dat de kiezers de schandige baldadigheden, deeerlooze verwoestingen en brandstichtingen legen de religieusenhuyzen gepleegd, niet af keuren. 2" ZY WILLEN de meerderheyd in de gemeenteraden hebben 0111 te koiincn roepen en schreeuwen dat de meerderheyd der volkskainer de WAKE meerderheyd des lands niet is. en om den koning Ie konnen pramen de kamers te ontbinden en nieuwe algemeene kiezingen te hevelen. ZY WILLEN de meerderheyd in de gemeenteraden hebben om 'l land, in-rep eu roerte stellen, om in troebel water te yisschen en aldus wederom het gouvernement van Belgiën in handen Ier krygen, 0111 hel te konnen plukken eu pluymen gelyk zy nog ge daen hebben. 'Kiezers, van sleden en parochiën, let er wel op, er hangen groote rampen over T land als gy dit mael niet met de grootste krachtdadigheyd,zonder vrees, zonder opzigt, zonder benauwd- lieyd 10 werk gact. Hebt goeden moed, de victorie is aen ons, als gy onbeschroomd zyl en wel de belangen van godsdienst, troon en vaderland wilt verslaen gy kont overal verre de groote meerderhevd hebben, maer gy moet willen en krachtdadiglyk wj|lenZonder uwen krachtdadigen wil en een goed verstand van uwe groote kiespligten, is 't land reddeloos verloren, en zult gy welligt al de gruwelen van eenen regeringsloozen haspel te verduren hebben De ScheldeVerbond cn de Broedermin. Na aen het hu reel- van den Dcnderbode gebeld te hebben, zeggen 'T zal van d,aeg mis zyn, den meester zal geenen lyd hebben. Wannes (De deu-r openendej. Elk non goevën dag. De Broedermin. Wannes is den Denderbode l'huys Wannes. Ik zie hem tegenwoordig byna niet, hy is van over een tierken uyigegaen en hy heeft my gelast u te zeggen dat ge moet binnen acht dagen komen. De Broedermin. D tts nog al schoon, hy heeft hy ons g'heet gereed en bezigt ons gelyk zynen schoteldoek. Wannes. *Wel, volgens dat ik al dikwils gchoOTd heb, zyt gy niet veel beter dan eenen schotel- of vuyldoeken als myn meester u daervoor bezigt, 't is dal hy weet wie en wat hy bezigt.

De Denderbode | 1857 | | pagina 2