Openbare Verkoping van Boomen. OVERLEDENEN. Vogelschieting met dtTBoIïë! MACASIN DE MODES, TE KOOP Ëa hoort, heerkens. ik raas niet ,anS l,ier b'yven want myne inelk slaet op en zy zotl konnen overloopen. Zegt my wat ik aen den meester moet zeggen. De Schelde. Dal wy zullen komen binnen acht dagen. Dag Wannes. Aen de Heeren Kiezers van Stc Lievens-IIautem. Kiezers, gy gaet deelnemen in eenen akt van de grootste aen- gelegenheid zoo voor het welzyn onzer gemeente als tot bescha ming der vyanden van godsdienst, zedelykheid en lot beletsel van alleenheerscliing etc, etc. Gv, Kiezers, die regt hebt van deugdzame inwoonders te kie zen en persoonen die' geene knikkers zyn, legt dit regt UI. niet de grootste en strengste plichten op van inwoonders te kiezen die de belangen van'allen inwoonder, zoo arm als rvk te voren stacn 'I Overdenkt het wel, Heeren Kiezers, er zvn vele zaken in de gemeente welke waerlvk te betreuren zyn eenige haelt het comitcvt der kalholyke Kiezers aen, te welen Het gemeente-bestuer heeft siuls 2 jaren de som van fr. 9000-00 geligt, voor l et leggen van den steenweg of provinciale baen van Wélteren naer Oombergen. Wanneer deze som zal moeten be- taeld worden weet geen mensch en waer is deze som sedert 2 jareu berustende Gv, Kiezers, en andere inwoonders hebt voor intresten belaeld, 1° van verleden jaer *1856 fr. 450—00 Voor 185* 58700 Eu alhoewel voornoemde knikkers er ook hun aendeel in beta len zeggen zy maer allyd Ja Mynheer.... Juyst Mynlieer Eene gemeente-school is aengekogten tol alsntt weet den Bur gemeester en eenige leden niet of de betaling gedaen is. Dat de elf uer of politie klok niet geluyd word en de gemeente horlogie sints 1 January laetst slii ligt is oorzaek van die knikkers. De herstellingswerken gedaen aen kerk, kerkhofinuer en pas- loreelhuys zyn tot heden niet belaeld, immers alles aenhalcn waer te langdurig. Kiezers, het coiniteyt van kiezers der kalholyke party verzoekt Dl. deze aendachtelyk te overlezen en uwe stemme te geven aen de volgende persoonen 1" Den heer Pieter Joseph De Canck, aflredenden Burgemr 2° Charles Louis De Cooman, olieslager, 3« Seraphin De Taeye, landbouwer. 4° M. P. F. Carnewal, vader, stoker en koopman. EEN VRAEGSKEN.Is het waer dat de faculteyt van wysbegeerte en letteren der universiteyt van Gend maer zeven leerlingen lelt, in plaets van 51 die er hel verledene jaer waren? M. Gallier, deken van defakulleyt en opsteller der Broedermins, heeft hel woord om uytleggingen te geven, en, zoo wy goed inge licht zyn, om te zeggen wal er hem denkt van dien aengroeyen- den voorspoed onzer universiteyt, welken men aen hem en aen zyne makkers Brasseur, Laurent, Wocquier en Wagener ver schuldigd is. (I'l. Land). Men schryft ons uyt Nederhassell 22 Oct. Maendag in den namiddag zyn alhier ingehaeld, door eenen sehoonen Ireyn peer den en 'vniiuren, de leerlingen der aengenomene school van M.C. Arys, Octave Torrekens en Joseph Torrekens. Dezeleerlingen namen deel in den wedstryd geopend den 4 mey laetstleden tus- schen de scholen van de cantons Ninove en Herzele. Den eersten en tweeden prys wierden niet toegewezen. Joseph Torrekens bekwam er den derden en Octave Torrekens de 5'eervolle mel ding. Dezen dag was eenen waren dag van vreugd en allen waren het eens om den yver en de bezorgdheyd te loven van deu meester en hunne, gelukwenschingen aen de ouders toe te sturen. Den eerw. heer Van Eesbeeck, pastor te Berchem bv Aude- naerde, die verleden jaer, zynen jubilé van SOjarig priesterdom vierde, komt aldaer in den gezegenden ouderdom van 85 jaren te overlyden. Den 18 dezer heeft men op de oevers van den Dender, te Ilofslade, het lyk gevonden van den genaemden Jan Gilladen, daglooner. Dezen persoon die sedert lang leekens van krank- zinnigheyd gaf, was in den morgend uyt zyne wooning ver dwenen. Den 15 dezer wierd de Vlaemsche Kommissie in gehoor ontvangen by M. De Decker, om het verslag en de bylioorige stukken af te geven. Zoowy zekere inlichtingen moeten gelooven, heeft de Kommissie er sterk op aengedrongen, om zoo spoedig mogelyk het verslag te doen uytgeven, met de bygevoegde stuk ken, en er tevens eene vertaling van in het licht te doen ver- schvnen. Den minister, na de gewoone plegtplegingen, heeft beloofd dit alles in rype overweging te nomen en het verslag uyt te geven, indien er zich niets tegen verzet, en er in de uytgave geen gevaer voor de rust des lands besloten ligt. Ook zal hy, zoo het schynt, nog de Kommissie byecn roepen, om over de uytvoering dei- voorgestelde maetregelen te onderhandelen. De kommissie is dus voor als nu nog niet ontbonden. Wy lezen in den Monilcur Wy gelooven het land te moeten waerschouwen tegen zekere geruchten die men, sinds eenigen tyd, in omloop zoekt te bren gen in dc prffvinlien zoo wel als in de hoofdstad, en die, door de aenhoudendlieyd met welke men ze wil geloof doen vinden, zouden kunnen eyndigen met oogenblikkelyk de openbare deuk- wyze te verontrusten. Aldus zegt men dat het gouvernement besloten heeft zonder Troonrede den wetgevenden zillyd van van 1857-1858 te openen. Het kabinet heeft nooyt het gedacht gehad van dergelyke nalaling welke, voor zyne oogen, niets zou kunnen begronden. Aldus beweert men dat er kwestie is van met het begin van den zittvd af de beraedslaging van het wetsontwerp nopens de liofdadigheyds gestichten te hernemen. Gelrouwig aen de ver- bindlenis die het tegenover liet land genomen heelt, zal het ministerie, onmiddelyk na dc redetwisten over het adres, aen de Kamer den uytstel van het wetsontwerp voorstellen. Aldus ook legt men uyt, derwyze van de gemoederen te veront rusten, de inroeping aen eenige mililiens. Nudan, ziehier de zaek. Het effektief der in dienst zynde mannen is op eene aenzienlyke wyze verminderd geworden ten gevolge van het groot getal verloven aen mililiens toegestaen, nvt oorzaek der werken van den oogst. Deze werken geevndigd zynde, en hel al te kleyne cyfer van den wezenlyken staet der régimenten aen de garnizoenen eenen overmatigen last opleg gende, die eenen nadeeligen invloed uytoefent op den gezond- hevdsioesland dor troepen, is het noodzakelyk geworden van het gewoonlyke cyfer te herstellen der mannen die op dit tydslip ónder de wapens behooren te zyn. Dit cyfer is nog 6000 mannen leeger dan het middelmatig effektief dat door den budget vast gesteld is. Eyndelyk is dezer laetste dagen een ander gerucht den schrik komen werpen in bet midden onzer bevolkingen, namelyk dit van eene ernstige en schielyke onpasselykheyd van Zyne Majesteyt. Dit gerucht is ook tecnemael ongegrond. Nooyt, dankt den hemel, is de gezondheyd des Konings beter geweest. Men verzekert dal bv de opening van den wetgevenden zillyd eer, ontwerp aen de Kamar zal voorgedragen worden 0111 den uylvoer van het drukpapier Ie verbieden. De duerte van dit papier word byzonderlvk veroorzaakt door dc overgroote boe veelheden die sinds dry jaren nvt liet land gevoerd worden en onze drukkeryën grootelyks doen lyden. Men schryft uyt Geeraerdsbergen. 17 October: Verleden donderdag is eenen werkman in eene fabriek dezer stad door eene mekaniek dry' vingers afgedraeyd, en aldus ver minkt naer het hospitael gebragt om verzorgd te worden. Denzelfden dag, omtrent den middag, keerde eenen landbou- wersknecht van het veld naer huys terug, 0111 hel middagmacl te gaen nemen. Op den weg van Deftiuge, omtrent het nieuw kerk hof gekomen zynde, bevond hy zich alleen op de baen, toen eenen persoon hem naderde, hem eenen messteek in den onderbuyk loebragt en liet aen een loopen zette. Den gewonden kon hem niet achtervolgen en heeft beur niet gekend. Men zegt dat veel slecht volk in en rond onze stad zwerft. Zondag laetst, te Tliielt (Braband), lerttyl hel lof aen was, drongen twee kwaeddoeners binnen de pastory, doch zy wierden bemerkt door eenen persoon, die aenstonds naer de kerk liep om den pastor te verwittigen. Dezen schorste het lof op en noodigde de geloovigen uyt om zich rond de pastory te gaen scharen en de hem aengewezene dieven aen te houden. In de pastory gekomen, bevonden zich weldra de stoutmoe digste boeren tegenover twee vrecde kerels, die, met zware pis tolen in de baud, met de dood bedrevgden den eersten die hen zou hebben durven aenraken. Men moest slim en voorzigtig te werk om de twee boos wichten zonder ongelukken aen te houden; den sterksten der tweeën, eenen echten reus, hield het uyt tegen zes boereu, en men heeft hen maer kunnen overmeesteren na hun menigvuldige slagen en wonden toegebragl te hefiben. Maendag morgend zyn de twee kwaeddoeners, hoilanders van geboorte, Aerts en Vanlier genaemd, ter beschikking gebragt van M. den prokureur des konings van Leuven, door de gendar men van Winglie-Sl Jooris, die tevens van menigvuldige over- tuygingstukken voorzien waren. Op 10 October gebeurde Ie Gheel eene zaek die belreurens- weerdige gevolgen zou hebben kunnen na zich slepen. Eenen zinneloozen, besteed by M. Gelens, schoenmaker op de Pas, vermaekte zich menigmael niet schermen, en bediende zich hiervoor van eenen ouden sabel. Gelens, voor ongelukken be ducht, verborg dit wapen op den zolder. Den 10, gedurende de afwezigheyd van Gelens, vond deu zinneloozen hetzelve en kwam er tnede beneden. De vrouw ziende, snelt hy er naer toe en brengt haer eenen kap toe in den hals, die, ware den sabel scherp geweest, eene doodelyke wonde zou veroorzaekt hebben; nog verscheydene kappen ontving zy op armen en handen. Op haer geroep en gekerm kwamen de buren toegesprongen, welke er in gelukten, na veel worstelen, den woedenden te ontwapenen. Vrouw Gelens heeft aen hare handen eenige wonden bekomen, die gelukkig niet erg zyn. Voor wat den zinneloozen betreft die zal in een ander gesticht geplaetst worden. In de Auguslynstraet te Antwerpen stond dezer dagen eene spoelingskar voor de deur van een buys. De bewoonster van hetzelve verzocht den voerman eene andere plaets te kiezen, daer hy met zyn voerluyg den uyt- en ingang belemmerde. Den voerman weygerde zulks en ont hem te dwingen, haelde de vrouw eenen ketel mei kokend water uyt hare keuken, en begoot daermede de poolen van het peerd, dat erg verbrand wierd. Er is proces-verbael van het geval opgemaekt, welk eene samen- scholling van honderde persoonen had verwekt. De verledene week des avonds is er te Mechelen, aen de yzerenbrug der klatie, een afgrysselyk ongeluk voorgevallen Eenen jongeling van 18 jaren, van eene achtbare familie dier stad, was met eenen officier zyner vrienden langs den anderen kant der vaert eene wandeling gaen doen. Doch wanneer zy, rond den avond, langs de yzerenbrug de vaert meenden over te komen, om alzoo naer de stad weder te koeren, was deze ongelukkiglyk gedraeyd om eenen tweenlaster door te laten, en den armen jon geling "die dit niet bemerkt had, viel in het water op bel oogen- ïilik dal hy zynen voet op de brug meende te zetten. Onmiddelyk ging hy naer onder en niellegenstaende de poogingen die men heeft aengewend, heeft men hem eerst na dry kwaert uers ge vonden. Onmogeiyk is het geweest van hem lot hel leven terug te roepen. In den nacht tussclien zaterdag en zondag, 10 en 11 dezer, hebben kwaedwilligen gepoogd iu te breken in de pastory van Cachtem hiertoe hadden de booswichten eene ladder met dertig sporten by eenen boer gestolen, dezelve met veel moeyle binnen het beluyk der pastory, tot ouder eene bovenvenster in den gevel gebragt. Daer in hunne werking ontdekt, zyn zy met vyf geweer- scholen op de vlagt gedreven. Tydens de processie van den H, Sakramentsdag was er te Kortryk een verschil ontstaen op de kwestie van te welen of de linietroepen den voorrang moesten hebben op de sapeurs-pom- piers der burgerwacht, die beyden de processie vergezelden. Den minister van oorlog, ingezien liet art. 104 der wet op de burger wacht van welke de sapturs-pompiers deel maken, heeft besloten dat de laetslgenoemden deu voorrang op de linietroepen moesten hebben. Den 14 dezer is te Leuven in den Heer ontslopen den eerw. pater jesuiet Louis Donche, geboren te Brugge in 176e en priester gewyd te Keulen in 1795. In de fransche revolutie weygerde hy den eed af le leggen die destvds van de priesters geëyscht wierd en ondanks het gevaer dot hy liep, bleef hy de de HH. Sakramenten in onze provinciën toedienen. Eens hoorde hy in een hospitael de biecht van eenen stervenden; men kwam hem waerschouwen dat de politie in liet hospitael kwam treden, om hem te vatten. Hy legde zich in een ziekenbed, zng zyne vervolgers vöorby hem gaen, en begaf zich weder hy den zieltogcnden zoodia zy weg waren. Pater Donche verdook in het huys zyner ouders, te Brugge, geduri nde de omwenlelingsjnreu dc kostbare reliquie van het II, Bloed, welken dienst hem in 1S50 eene eereplaols in .de jubel-processie deed verleeuen. By den aenvang dezer eeuw volbrngt hv met de Vaders des Geloofs verschev- dene missiën in Normamhën. liy was eenen der beslnerders van 't kollegie van Bellev. Den dichter De Lnninrlinc bekent ;n zyne Confidences dat hv daer als leeiiing de doelmatigste zorgen genoot. Van 1805 tot 1807 was pater Donche eenen der eerste professors van Roussetaere. Vervolgens leverde hy zich aen de predikatie over, voor 7,00 veel het napoleontisch gouvernement hem zulks veroorloofde. Iu 1809 verhief Mgr. do Broglie hem lot eereka: onik der hoofdkerk van Head. Maer de vervolgingen van 't franscb bewind dwongen hem zich te ver- duyken. Hy nam dien gedwongen stilstand te baet om. in lakenkoopman ver momd. ter hulp te snellen aen de vlaemsche soldaten die in Ouvtschland van den huvkioop en van den typhus stierven en waarvan velen zonder geestelvken troost moesten sterven, bv gebrek aen priesters die hunne toel verstonden. Hv had het geluk er een groot getal te zien sterven in de godvruchligste gevoeienr. In 1814 trad pater Douche, met at de Vaders van 't Geloof in de Socie- tevt Jeso, die door Pins VII kwam hersteld te worden, en hy vertrok naer Amsterdam, alwner try aengename herinneringen achterliet. Omtrent 1820 wierd hv door van zynen wil onafhankelyke omstandig heden gedwongen zvn order te verlaten. la 1822 benoemde den Paus hem tot protor.otaris. De gebeurtenissen van 1830 lieten hem toe zyne geestelyke werkzaam heden te hervatten, ca in 1833 trad hv weder in dc Societeyt Jesu. 3'wee dagen voor zvne dood, hoewel 88 jaren oud had hy nog tvvea map| gepredikt. Men ziet tret, weynige tevens zyn zoo wel vervuld geweest dan dat vaa den weerden geeslelvken. Men verhaelt dat dc gemeente Sorée den 7 dezer het tooneel is geweest van eene woeste barbaersclilieyd die gansch de streek in verslagenheid gedompeld beeft. Raiuglet, brievenbode, is 's avonds in vlakke veld aengerand geweest door kerels die hem zoo geweldig met stokken hebben geslagen, dal het slagtoffer maendag avond aen de gevolgen zyner wonde overleden is in da uyterste sinerten zyne hoofdschedel was letlerlyk verbryzeld. Den prokureur des Konings en den instruklie-regter van Namen hebben zich ter plaets begevenreeds zyn verscheydene per soonen aangehouden. Men leest in eene byzondere briefwisseling uyt Caleutla, onder dagleekening van 9 september Gy zyt in Europa onderl igt wegens over al de yslykheden, al de vreedheden door de opstandelingen bedreven, en ik zal niets kunnen byvoegen aen die verbalen, die ongelukkiglyk maer al te waerachtig zyn. Maer moet ik hel zeggen, onze engelsche sol daten toonen zich al te geneygd om in alles de afschonwelykste voorbeelden na te volgeu die hun door die beuden woestaerds gegeven worden, ik zou eene lange lyst kunnen opstellen van die barbaersche halsreglingen blindelings ten uylvoer gebragt op pligtigen en onsc.huldigen, halsreglingen die gepaerd gegaen zyn met vreedheden den christenen soldaet onweerdig. Te Sealkote, le Fulleepore, le Allahabad, le Patua, te Dinaporc en voor Delhi, doet men gansche dagen niets anders dan met Itoopen ophangen en door den kop schieten. En houd men zich ten minste met deze halsregligen le vrede Verre zy van daer, men volgt de opstandelingen na en werkt nog zyne woede uyt tegen de lyken die men langs de wegen aen de boomen hangt. Geloofweerdige ooggeluvgen hebben my verzekerd dal zy langs wegen getrokken zyn op verscheydene kilometers verre, en dat zy er aen iederen booin een lyk zagen hangen. Te Dinapore ook hebben de soldaten op dezelfde wyze de lyken der opstandelingen aen de muren van het palevs gehangen, welke zy vervolgens de vlammen ten prooy geleverd hebben. Te vergeefs poogen eenige der opperofliciereu deze buytenspoorig- lieden tegen te houden; de soldalen blyven dool aen de slem der menschelykheyd, by zoo verre dat zy de pligten der gelioorzaem- heyd jegens hunne oversten vergeten. En geloof niet dal deze halsreglingen, of om beter te zeggen deze slagtiogeb,! maer alleenlyk de oproerlingen treffen die met de wapens in de hand geval worden. Vredelievende boeren, dikwils voor een onvoor- zigtig woord, op een enkel vermoeden, worden de slagtoffere dier bedroevende en onvoorziglige vraeknemingen. BURGERLiYKEIY-STAjVD. GEBOORTEN. Mannelyk 6 Yrocwel. 3 HUWELYKEN. P. J. Boone, weiin. van J. L. Diers, twvnilersg., met Anna T. Couwels koopvr. in groensets, te Schaerbeke woonachtig. I). yan Varenbergh' koophandelaer, met Angelica Noèl, lmondere. J. B. Colson, weda van J. Van der Poorten, schrynwerker, met Corn. Cardon, wed. van J. Beeck- man, kleermaekster. Lud. Pachtenbeke, vrouw van J. de Cuyper, zonder beroeo, 57 i. Sterrestr. Maria Th. Molen, 7 m., Sehaerfc. Maria Tb. Matthieu' vrouw van Phiiippus J. Van Styvendael, kantw. 48 j., HoulmerkL Bv Seraphin DE SMEDT, in de Roos, buvten de Pontstrnefpoort te Aelst naer Koperwerk, op Zondag den 8 November 1857, om 3 uren namiddag! TE BEKOMENBy ARYS-DE SMET, Leopoldstraet te Aelst, beste verscho ENGELSCIIE OESTERS, aen den prys van fr. 4-50 c. per honderd. RüE DE BRUXELLES, JN° 33, A ALOST. J'ai l'honneur de vous informer que je recevrai de Paris, pour le 28 October, un trés grand assortiment de nouveautés pour l'hiverdies Chnpeaux en tont genre Mousquelaire en Castor et autres objets en ce qui se troiive de mieux et de plus nouveau dans les premières maisons. Je recevrai aussi tout tout ce qu'on peut avoir de beau en Lingerie, des Voilettes appliquées, des Collets, des Blondes, des Dentelles noires et blanches. Bonnets garnis, Coiffures de Bal, et un assortiment de Mouchoirs en batiste. Get assortiment sera renouvellé pour le 20 Novmbre. J'espère M que vous voudrez bien me favoriser de vos ordres, a l'exécution desqucls les plus grands soins de perfection joints a une grande modération de prtx, seront apporlés pour mériter la préfé- rence. Dans cette attente, je vous prie de recevoir mes salutations respec- tueuses. De herberg St. LEONARDOS te Nieuwerkerken. De Notaris VANDERHEYDEN, let- residentie van Aelst, zal, ten verzoeke van'den eygenaer, openbaerlyk verkoo- pen, met gewin van Palmslag en Gelagen Eene behuisde HOFSTEDE, zynde de herberg St Leonar- dus, groot in gronde 18 ares 90 centiares, gestaen en gele gen binnen de gemeente Nieuwerkerken, aen bet dorp, cadastralyk bekend wyk B, Nos 31, 32 en 33, p'alende oost Judocus De Backer, zuyd de kerkweg, west sieur Franciscus Van Caeckenbergb en zuster, en noord de Dorpplaets. Om by den kooper seii'ens in gebruyk le treden. Instel, Vrydag 23 October Verblyf Vrydag G November Om vier uren namiddag trr herberg den Craef van Vlaenderen (gemeenlyk genaemd de Schulp), by sieur Joseph Buekeus, te Aelst-Sehaerbeke, Sint Job. By voornoemden Notaris VANDERHEYDENzyn er gestadiglyk Geldsommen te bekomen, mits bekoorlyk bezet. De Ontvanger der Registratie en Domeynen le Aelst, zal op Maendag 2ü Ortuber 1857, om negen uren voor middag, op tvd van 6 maenden voor de betaling voorts- varen tot de openbnre verkooping van 163 Bueken 41 Olmen, gestaen te Herdersem langst de vaert. De verkooping zal geschieden aen den voet der Boomen met vermeerdering van 10 °;0 voor alle onkosten diekomp- tant zullen moeten betaeld worden.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3