hei nieuwjaer opwinden lot den 51 december, met deze sluit regelen Het eynde kroont het werk Het is een groote zaek dat men wel heeft begonnen, Maer als men wel vol herd t dan is hel al gewonnen. Onze lezers zullen met ons bekennen dat hel waer is. Dit boekdeeltje word bekroond met eene kortboudige uyilegging der roerende feesidagen, omdat dezelve in den loop van hel werk niet plaels konden vinden, en eene korte ontledende tafel. Vele menschen, en vooral de werklieden, hebben te vveynig tyd om- lange geesielyke -lezingen te doen; en voor deze is dit werkje allergeschiktst en allervoordeeligsi; want twee minuten per dag en dikwyls nog niet zyn daerloe noodig, en men draegt alle dagen wat nieuws mede, en zoo al wat rymkens-e» wat spreek woorden, die van geen strooy zyn want Die noten wil smaken, Die moet noten kraken. Dit st3etook in 't boeksken, dat wy aenbevelen, zoo voor zynen genogen prys (50 centiemen en 115 vopr 100) en zyjien zuyveren druk, als voor zvne belangryke en smaekvoile grondregelen, aen de meesters der zondagscholen en aen de bestierders van prysuvtreykingen enz. Het tweede is een jongsken van hel Zalig Jaeren draegt voor opschriftDe Zielwekker Hel kost maer de helft of 25 cen tiemen en per 100 geeft men er ook 15 afdruksels toe het eerste is een geestryk deeltje waerin de dichtjes beginnende met Geen vogel vliegt zoo ras en snel Gelyk de tyd verslaet gy 'i wel\ met veel kunde bveen gestapeld zyn, en zoo al iets op allesweten te zeggen, liet tweede deel behandelt de doodzonde en geeft daerop vvf-en-twintig overdenkingen die redelyk wel'gepeperd en gezouten zyn, en op vele magen zullen blyven liggen en eenen beylzamen indruk verwekken. (Zie de annoncen CORRESPONDENTIE. IU. Th. J. te Mechelen als fjy ons schryft. dan moeten uwe brieven ernen «imber van 20 cent. in plaels van 10 dragen. M. li. G. te Pepingen gv bebt ons. eenen ongefrailkeerden brief ge- ronden waervoor wv 20 centimen hebben moeten betalen, (iv zvt ons dere schuldig. Voortaan gelvk ;e vor^n zUflen alle ongefrankeerde of niet genoeg gefrankeerde brieven bv ons gewoygerd worden. Z5F" Men zeg' 3at lieden liet ministerie zyne demissie een den koning zal aenbieden. Tydgebrek heeft ons belet verscinliige artikels, politieke aerynerkingen etc. te maken. KIESBER1GTEN.In onze omliggende gemeentens waerttvt wy lierigt ontvangen hebben zyn de kiezingen afgeloopen als volgt: Al de uyltredende leden, conservateurs zyn herkozen, te .'.ede, Meire, Gbysegem, Denderleeuw, Haellert, IVanzele, Ërpe, Moor se! etc. Te Herdersem hebben al de liberalen de nederlaeg gehad. M. Aug. Debbaut, professor in hei kollegie te Lokeren, is onderpastor te Sl-Gillis bv Dendermondc benoemd. M. Heynssens, professor in hel pensionuaet te Gbysegem, is professor in bel kollegie le Lokeren benoemd. M. A. .loos, priester in bet seminarie, is onderpastor der kerk van St-.loannes-Baplista benoemd. Men nirlcl ons het volgende r In de communale kiezidg te Somerghem heeft de bewarende party eenen schitterenden zegcnprae! behaald. Eene dubbele kieiing moest er plaets hebben De eerste in vervanging van vyf uittredende leden, vvaervau een litl overleden vvas. Deie plaets vvierd betwist door twee kandidaten, name- !yk, M. G. Welvaert, kandidael der bewarende party, en Ch. De Vriendt, liberaler, kandidact en afgekookten burgemeester in 1854 Op 218 stemmen 1) kwam M. Welvaert 152 stemmen, en zynen liberalen mededinger slechts74 Hierna nam eene tweede kiezing aenvang in vervanging van den acht baren en betreurden heer Putman, onlangs qverledea eu wiens mandaet eyndigde in 1860. Den reeds overwonnen liberalen kandidaet niet te vrede met de eerste wel gckonditionneerde buys trad andermael in het slrv-'perk eo behaetde eene tweede en nog sterkere buys op 217 stemmen, bekwam 11. P. J De Rvckc, kandidaet der bewarende party 151 stemmen op 66 gegeven aen M. till. De Vriendt, zaekwaernemer eii lid der Gendsclie liberate associatie Zie hi.er een voorbeeld van liberatery Te Thielt, ont de kandidaten der overdrcvene partv te doen gelukken, heeft men doen drukken en iivtdeelen eenen omzend brief, dragende de bandteekens van MM. De Mnelenaere en Gaperre. Nu, deze 'achtbare katholyken hebben niets geteekend, noch niets goedgekeurd, en beklagen zich van bel vaiseh band- teeken dat men gesteld beeft. Kan er toch wel iets erger gebeuren dan zulk eene laffe daed En toch hebben de liberalen de nederlaeg. Den 26 October laetst in den namiddag l.eefi er een groot ongeluk plaets gehad binnen de gemeente Lede. Charles De'iinyf grondeygenaer en landbouwer, van Aelst huyswaerds rvdandc inet eenè karre kolen, is tegen zyne hofstede onder een wiel drr karre geslruvkeld en heeft Item de regter bil geheel vcrbryzeld waer van de afzetting heeft plaets gehad. Men schryft uyt Antwerpen Als er watery valt neemt men eetien regenscherm en men blyft in 'i droog, en ais bet matrassen regent neemt men een... matrassenscherm T Kotnaen, spotter neem ook eenen regenscherm en men blyft gezond. Óm dit te wyzen balen wy een geval aen hier gebéurd Eeneu behanger in de derde wvk, liet met gewoon middel, koord en katrol, eene matras naer beneden. Koord eu katrol waren wel goed, maer den knoop, was eenen behangersknoop, met losse litseri. en school lós. De tnafras deed natuerlyk hare reys le voet naer beneden voort, en viel op eenen voorbvgangcr die zyneti parapluie tegen den regen boven het Itooid hield. Op eenen malrassenregen had bv niet gerekend, maer loch was Ity door zynen regenscherm bevryil van door bet vallend slaepgerief den hals gekraekt le zyn. Alleen den schok van zynen parapluie schoot er 't leven by in. Den 20 dezer is te Audenaerde overleden in den ouderdom van 84 jaren 9 inaenden, Mev. weduwe J. Liedts, moeder van M. den deken van Lokeren en schoonmoeder van M. Libbreclit, advokaet en lid van den provincialen raed te Gend. Men schryft uyt Charleroy Er is le Planche, niet verre van de statie der Bergsche poort, een ongeluk voorgevallen. Hel eerste konvoy reyzigers dat van Leuven naer Charleroy reed, beeft eenen persoon overreden welke langs den yzeren wég ging. Den ongelukkigen hoorde hel waerschouwiugs-teeken van' den machinist, maer opdil oogenblik verloor by zyne koelbloedigheid, en daer liv bel gevaer poogde le ontvluglen, begaf hy zich juvst op de baen ivaer het konvoy over moest. Hy is letlerlyk verbryzeld. Eene moordpooging, die gelukkig mislukt is, heeft onlangs te Membach (arrondiss. Verviers) in de volgende omstandigheden plaets gehad. Eenen inwooner dier gemeente, boorde des morgens bv liet'openen zyner deur, een kleyn dof geruebt, gelvk, aen het aitaten van een vuerivapen. In weérivil der dttysternis deed hy onmtddelyk opzoekingen, en hy ontdekte eene koorde aen de deur vaslgemaëkt, die in' betrekking stond met den baen van eene pistool, tegenover zyne nooning geplaeist en derwyze geschikt, «ia* de lading ilen persoon treffen moest, die de deur opende. Bv geluk is bet schot niet afgegaen, anders ware het schuldig doel dier ntoordpooging bereikt geworden. Hei geregt neemt inlichtingen. Een zeer treurig voorval heeft vrytiag in dé statie van j Luxemburg, le Brussel plaets gehad. Eeneu jongen werkman is door eene lokoinolief weggerukt geweest, en met zulk eene hevig- Iteyd tegen den muer geworpen, dat zyne dood liytia oogenblik- kelyk ei'op gevolgd is. Den vader van den ongelukkigen was het voorleden jaer reeds het slagtoffer van een ander voorval op den yzeren iveg geweest, hy was door twee rytuygen verbryzeld geworden. Den boulevard van den Regent le Brussel is dynsdag, rond twee uren, het looueel geweest eeuer bedroevende gebeurtenis. M. den baron V..., iu de Xieuwstrael wooncode, had eenen vigilant genomen op tie Finïslerraiplaets, om zich naer den boule- le'doen voeren alivaer hy een iveyuig 'wilde gaen wandelen voor zvne gezondheid. Ter plaets aeugekoraen waer hi uyt h- tryluyg ivilde slappen,Ideed M. V..., stil staen, en. i.a aen den koetsier bevolen te hebben van Item op kieviten afstand t-' volgen, nam hy zyne rigling naer de zydedreef die hy op geivoonlyken stap begon te doorwandelen. Maer, nauwelyks had hy eeuige minuten gegaeu ot M. V... viel eensklaps plat tér aerde aen den voet van eenen boom. volgens alle waerschynlykheyd, onderden slageenerge- raeklheyd, en op.hel oogenblik dat den koetsier bvsnelde om hem te helpen,- hadden alle' teekens van leven opgehouden. Ai de poogingen aengewcud door ,M*«deu doctor Wariotuonl, die van de eerste Ver plaets des ongeltrlts was gesneld, alsook van eenen anderen geneesheer en M. den pastor van St-Jacobs-op-Cauden- berg, oin MV. tot het leven terug te roepen, bloven vruchteloos: de dood was oogenblikkelyk geweest. Te l iane, by Hoey, had den 2üjai,igen zoon van den burge meester zondag en tnaendag laetst lustig kermis gehouden. Dronken zynde, had den jongeling zich des nachts op de rails van den yzeren weg te slapen gelegd. Hy is, helaesniet meer wakker geworden. Het konvoy van groote snelheid, komende uyt Luik. heeft hem in honderd stukken gereden. Men heeft maer yselvk verminkte vleesehklompen terug gevonden, als ook eene sotn"van 40 fr. en eene gouden horlogie, die den ongelukkigen nog by zich had en welke verspreid- lagen op den weg. Zaterdag namiddag is op den yzeren weg naer Holland een jammorlyk ongeluk gebeurd. Eenen treinwachter was uyt zyn liuvsken gekomen om het konvooi' te zien voorby gaen, na dal hy eerst den barree! gesloten had.- Kot vierjarig dochterken van den man was mede buiten gekomen en den vader vermeende hel digi by hem te l'lyven, toen het eensklaps vooruylliep om den li va peur eens goed te zien. Ongelukkiglvk slruykelde en viel hel kind juyst onder de wielen. Den trevn reed in voile vaert, hefarme meisje wierd letlerlyk aen stukken gereden. Toen liet stoomtuyg voorby was, vond den armen vader niets meer dan een verbryzeld lyk. Zvne wanhoop was onbesehryvelyk. Eenen hakkelenden boer wilde donderdag, op St-Pieters- pleyn te Doornyk, van eenen reyzenden koopman een paer kousen koopen, maer o wonder den koopman hakkelde ook. Hoeveel, die keu kousen vroeg den hoer. Den kramer' geloovende dal men met hem spotte, antwoordde het zyn.... zyn geen. -zyn geen kousen, en den boer overtnygd dat den kramer hem uyilaehte, deed hein al hakkelende verwy- tingen eu wierd op die zelfde wyze geantwoord. Van beledigingen wilden ze tol daedzaken overgaen, toen de nieuwsgierige oinstaen- ders tusselien beytle kwamen en hun zegden dal zy alle twee ongelyk hadden, vermits ze beide hakkelden. Hy lacht my uyt, antwoordde den woedenden kramer, gy ziet— wel dat hy geenen hakkidaer is. Gy ook met, zegde den boer, en den twist ging op nieuw be ginnen, want zy hakkelden niet meerhunne hevige aendoening had hun voor' hef oogenblik geheel genezen. Berigt aen. de hakkelaers, Eene daed van laekbare vermetelheyd en ^loulheyd Is op eene vreede wyze gestraft geworden in de gemeente Fayt (Hene gouwen); Den genoemden Andries Delalire, smid, 25 jaren oud, en ge melde gemeente bewoonendc, had's avonds te voren in eene herberg gewed tegen verscheidene zyner makkers, dal hy binst den nacht zonden haen' gaéu afhalen van den toren der thans in aenbonw zynde kerk. De wedding was door zyne vrienden aenveerd geworden als eene dier snocveryên. welke men -dikwyls uvtkrampt als het hoofd verwarmd is door de hier en labakdampen. Dus geloofden zy er het minste belang niet te moeten aen hechten, wel meenende dat deze stoutmoedige daed op verre na geen sehyn had van verive- zeullykt tezullen worden. Nogtans den nxtendag in den vroegen morgend, de werklieden die naer hun work gingen en voorby de nieuwe kerk moesten gactt, schopten legen een dood llgchaem. Hel was 5 uren van den 'morgend de gezellen naderden hunne lanleetneu en herkenden Andtres Delalire, die styf lag in zyn bloed en Wiens Itooid gansch vcrbryzeld was. Hel is le peyzen dat den ongelukkigen. zyne w-dding willende ten uytvoor brengen, van de hoogte van den toren naer beueden zal geploft zyn. Eene kat noemt men eene kat, en eenen roofgierigen mensch dezen welken door den dorst naer geld verslonden word. Eenen sc'aryverwy gelooveu dat het M. de Montalemberl is lit eft gezegd Den godsdienst in Amerika is den dollar. 'T is onge- twyfeld hy enkele toevalligheid dat hy maer Amerika alleen heeft aangeduid al de niet kalltolyke landen bevinden zich in het zelfde geval, en, in de kalltolyke landen, zyn de protestanten echte btoedzuygers tier budgetten, want men weet dat zy, in Bel gian bv voorbeeld, negen mael nteer opslryken dan de katholyken. Wilt gy hel beloop kennen der erfenissen nagelaten door elf der laetsie anglikaeusche bisschoppen die in Ierland gestorven zvn?Zie het itier, volgens de openbare registers der nalaten schappen Fowler, aertsbisschop van Dublin, fr. 5,750.000 Percy, bisschop van Drumore, 10,000,000 Bernard, bisschop yan Limerick, 1.500,000 Beresford, aertsbisschop van Tuam, G.250,000 Attar, aertsbisschop van Casber, 10,000,000 Dover, bisschop van Lerne, 1.250,000 Stopford, bisschop van Cork, 6,230,000 Porter, bisschop van Clogher, C,250,000 Hawkins, bisschop van Raphoe, 6,250,000 Knox, bisschop van Rellalo, 2,500,000 Stuart, bisschop van Armagh, 7,800,000 Men schrift uyt Marseille Een ysselyk ongeluk is dezen morgend onze bevolking.in- Verslagenheyd komen dompelen. Eeneu vueriverkmaker bezig met werken in eene kamer tier vierde verdieping van een buys in de Meelgeivigtstrael, is het slagtoffer zyner onvoorzigtigheyd geworden. Hv had by onopleltendheyd plinsplioorstekskens by zyn werk laten liggen, een der zelve is ontvlamd en heeft hut vuer gesloken aen het stuk vuerwerk dat hy bezig was met ver weerd igen. Gansch de lading poeder is bemin het ktengezigt eu op de horst gesprongen, en weldra stond den ongelukkigen vau hoofd tot de voeten in vuer en vlammen in dien afgryzelyken toestand, hoewel verblindhad hy nog den moed van naer heneden te loopun, alwaer de inwooners van het huys er in slaegden by geweld van water den brand te blussehen die Item verslond. Hei vlecscb viel met stukken van zyne borst zoohaest men er de hand aenstak. Zyn aengezigt was zoo zwart als kolen. Het slagtoffer hief vreesselyke gescbreeuwen op en gestadig zvne vingeren brengende aen zyne oogen die gean licht meer ontfer- S"hei'dden, hield hy niet op van roepen Armen ongelukkigen Armen ongelukkigen Het is slechts na verloop van een kwart tiers dat den werk man naer liet hospitael is kunnen gedragen worden in eenen ivanhopigen slael. in de laetsie dagen van september, eenen veehoeder van bet dorp Mollenbeck, hy Riiiteln (Pruysen), wachtte niet zyn tienjarig zoontje eeue kudde zivynen stfinengesleld uyt acht zeugen en 52' viggens. Na verloop van eenige uren, herinnerde zicli den vader dat hy iets belangryks vergeten had hy lael zyd kind by ue zwynen en loopt naer zyn huys dal niet verre van daer gelegen Was. Na eenigen tyd geloofd den vader de zivyueu te hooren knorren op eeue gansch buytengeivoone wyze. Eerst peysl hy dat zy misschien weygereu aen iiet kind le geltoo.-' zamen, en met zyne vrouiv snelt hy naer de weide. Maer hoe groot is hunnen schrik niet toen zy om zoo te zeggen niets andeis van hun zoontje nicer vonden dan een afgeknaegd geraemte De zwynen hadden het byna geheel verslonden, en hun geknor was de uitdrukking van hel vergenoegen dat zy sinaekten by uit aengenaetr. aes. Dit voorbeeld bewyst hoe gevaerlyk hel is van by «leze vleeschdolle dieren een kind alleen te laten, dat te zwak is om zich tegen dezelve te veriveeren of te kleyn om te kunnen wegvlttgten. VERGA EN VAN DEN STOOMBOOT COMET. In den nacht van zaterdag 1ot zondag, is den hambttrg- scliPit stoomboot Cometk. Barends, op de kust van Hol land vergaen, ten gevolge eener aeuzeyling met een tot nog- toe onbekend schip. Den prachtigen steamer is een tier na de aenzeyüng gezonken 5 matroozen en revzigcr verloren het leven by die ramp. Den kapiteyn heeft zich met 't overige gedeelte zyner bemanning gelukkig kunnen redden. De Comet had over eenige dagen onze haven verlaten en voerde eene ryke lading mekanieken en andere goederen naer Hamburg. Stoomboot en lading waren verzekerd. WAT WELLINGTON KOSTTE. De hidépendance had gezegd dat Wellington een onbaat zuchtig man was geweestEenen Engelschman ant woord daerop, met de rekening van den yzeren hertog te maken. Sommen welke mvlord den hertog van Wellington ge trokken heelt van het begin zyner bedieningen tol het jaer 1850 Vanzynekomst inden dienst tot 1811. S0,000 pst.- Gezantschap in Vrankrvk en Ooslen- rvk50,000 1811 Van 4,000 p. st. per jaer gedurende 38 jaren152.000 4812 Begiftiging van George III 500,000 De interesten daervan gedurende 37 jaren en half.905,000 f814 Nieuwe begiftiging van George III. 200,000 1815 Eene som gestemd door 't Parlement. 60,000 Interesten dier som gedurende 34 j. 102,000 1818 Soldv als veldmaersehalk gedurende - 51'a 2000 pond per jaer62,001 1820 Soldv als kolonel der Kille Brigade ge durende 29 jaren, 85 pond 15 sh. perjaer 1826 S tidy nis konstabel van den Toren ge durende 25 jaren it 947 p. per jaer. 21,781 1826 Soldi als garde der Vyf hoven, gedu rende 15 jaren a 444 p. per jaer. 10,879 (sic) f327 Soldv als kolonel van het 1" regiment der garden gedurende 22 jaren. 26,400 4817 Soldv als opperbevelhebber tot in het jaèr 185010,474 1842 Nieuwe betaling dito 7 jaren. 24,256 Totael, fr. Cl 800,000 11 Wilt gy nu ook het cvfer kennen der nalatenschap van Mgr. Tray, kamotykm aertsbisschop, priuiaet ian Ierland, onlangs ovei leden. Zie Itier hetzelve Tien penccn en een halve penny, of eenen frank vyf centimen De lO'iiek der cyfers is onbeschoft, maer daer kunnen wy vol strekt niets aen doen. 2,512,976 (sic) Of 62,7-16,400 franks. Bvaldien men- daer 20,000,000 fr. voor zyn deel van den buvt uyt Spaniën en 25,000,000- voor zyn deel van den buyt. uyt Vrankryk 1815 byvoegt, dan heeft men të samen 107,746,400 fr. RATTEN EN MEYZEN. Zichter eenen middel om ratten en muvzen le verdryven Wilt gy de ratten en muyzen mver gebttreu den toegang tot uw huys beletten, neem dan het volgend eenvoudig middel le baeL Zoekt de muyzengaten op en verstop ze met lappen, bevochtigd met een iveynig terpenlynolic. Bevochtig de lappen eens om «le dry maenden, en de ongenoodigde gasten zullen wegblyven. De lekkerste spyzen kan men legen de muyzen en rallen bevcyligen, door eenige naer terpentvn riekende lapjes er ota heen te leggen. MOSSELS. Op den oogenblik dal de verbruvking der mossels hare gewoonlyke nvtgebreydheyd gael nemen, en in het byivezco der gevallen die over eenige dagen in Vrankryk hebben plaels gehad, te weeg gebragt door het gebruyk van vergiftigden gaman, geloove'n wy het niet nutteloos van de volgende waerscbouwing over to nemen Veel persoonen vergenoegen zich met de mossels, vooraleer ze te koken, enkelyk eens le ivasschen in zoet water deze voor zorg is goei), doch geenzins voldoende cm de ongevallen te voor komen die zich gewoonlyk mei liet begin «les saizoens voordoen. Om aen de mossels hare nadeelige hoedanigheden te ont nemen, is het hoogst noodig dal men ze gedurende ten minste vyf a zes uren iael slaen trekken in zoet water, welk men verscheidene keeren vernieuwtalsdan spuwen zy al de stoffen uyt die naer

De Denderbode | 1857 | | pagina 2