IONDAG 15 NOVEMBER 1857. TWAELFDEN JAERGANG. - Nr 585- Vertrekuren uyt de Statie Aelst AI Jt C FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën AELST, den IA November 1857. De Constitutie zal weltiglyk of revo- lutionnairlyk omgeworpen worden. Hoe is het toch mogelijk Waerop mag men nog rekenen W at nu gedaen Donderm. 5-35 8-30 9-25 12-30 3-05 6-0(k«?Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-25 0-00— lokeren 5-35 8^30 12-30 0-00 6-00. Brussel 7-40 9-25 00-00 3-0!) 5-30 8-00. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-3 9-25 3-05 6-00 leuvThien Luyk 5 358-30 9-253-05 6-00 Verv Land StTruven.5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 Gond 8-25—12-25 —2-553*056-008-10 3-05 -6-00 le klas langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8 25 12-25 2-55 3-05-6-00. Doornvk, Rvssel (langs Ath 7-408-30-0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-40—0-00—2-15—5-30, 2 Bergen, Quievrain7-400 002-15 5-30 Te lede staen al de konvoys. Te idegem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 10-» 4-30 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-18—2-405-45. Staen te r.YSECEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst9 25 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten-0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-00 's morg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-4D en 5-45 des avonds. CLIQUE SULM. VAM LOKERfcN NAER Dendermonde, Aelst 6 40 9-10 3-00 5-30—0-00. Kinove, tleerardsbergen, Ath 6-40 9-10 3-000-00. VAN ATH SA EK Geeraerdsberge-n, Niirove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-» 4-10. Get'-raerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-100-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010 4-10-0 00. tiend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-100-00. VAN CEND NAER Audenaerde 9-30 2-20 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-20. VAN BRUSSEL NAER ''Aelst, Gend 7-35- 11-30—2-00 5-05-7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 0-00 2-00 5-05. VAN DENDER MO- >\«R: Brussel langs Aelstl 7-15 7-55 1-4» 5-00 I. Mech.) 5-55 9-10 9-45 3-30 6-30. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 1-40 5-00 - b-uo.' DEN DENDERBODE Deze woorden komen nvt de rangen der liberatery men had er in den oogenblik zelf niet aen geloofd, men zegde dat het dwaze bedrgygirtgen waren van den kant der liberaters en dat deze uooyt in staet zouden geweest zyn hunne rampzalige ontwerpen ten uvtvoer Ie brengen. Maer de secle durft alles, zy is stoutmoedig byzonderlyk als zy de zwakheyd en de vreesaehtigheyd ziet, byzonderlyk als zy ontwaert dat hare tegenstrevers niets doen om haer te bestryuen. En nogtans, het gevaei' is zoo groot, alle dagen naderen de liberaters tol hun doelwit, dagelyks naderen zy meer en meer tot den oogenblik op welken zy teenemael het voorwerp hunner begeerlykheyd zullen vermelen, alle stonden zien wy hunne beheersching in'tland aengroeyën en welhaest zullen zy openlyk aen ons CATHOLYKEN, de waerborg onzer instellingen, onzen godsdienst en deszelfs vryheden, poogen te ontrukken Belgen, wy-bezweeren u, in naem van alles wat gy liefst op aerde hebt, blyft niet verblind, verstoot de onverschilligheyd verwydert verre van u de moedeloosheyd, verbant uyt uwe gemoederen de magtelooze benauwdheyden maekt u strydveerdig niet om aen te randen, maer om uwe vrvlieden om uwen godsdienst, om uw vaderland krachtdadiglyk te verdedigenDoet gy dit, gy zult de aenvallers van alle goed overwinnen, gy zult ze weltiglyk verpletteren Doet gy het niet, de l'rancmaconssecte zal u den hiel op de borst drukken, zy zal u onder de perssing eener dwinge- landy van haet en schande doen bezwyken. Doch om aen den gedurig naderenden vyand het hoofd te bieden, moeten de catholyken eendragtig zyn, alle klevne geschillen moeten verdwynen, de groote principen van behoud van godsdienst en vaderland mogen alleen het voorwerp hunner bekommernis zyn, want de magt des kwaeds slaept niet. zy breyd gedurig hare overwinningen uyt, hare apostels, hare uytzendelingen, hare helpers sluypen overal in om aen den eenen kant de vrees aen te jagen, en aen den anderen de stoulmoedigheyd te doen verdobbelenWeest dus op uwe hoede geliefde land genoten, want de verdelgende bombe zal eerder losbersten als gy denkt, en dan, wee u indien gy niet vooruytgezien hebt, want gy zult het bitterlyk beklagen. Dat de kalholyken zich wel doordringen dat den tyd van toegevingen, van welwillendheyd en vreesaehtigheyd moet uyt zyn dat zy wel weten dat de zaek der orde en der religie op het spel staet en gevaerlyk bedreygd is dat zy wel weten, wy zullen het maer regtuyt zeggen, dat den oogenblik aengebroken is van zich te vertoonen, en zich te vertoonen op eene ontzagwekkende wyze, indien zv niet willen dat Belgiën een Vrankryk worde van 't jaer 1792.... Verdobbelen wy dus onzen moedZeggen wy luydop dal wy Catholyken en Conservateurs zyn, dat wy stryden voor ons geloof en voor onze grondwet, dat wy geene opofferingen zullen sparen om die hpylige zaek te verde digenZeggen wy ook dat wy BELGEN zyn, dat het bloed onzer manhaftige voorvaders nog in onze aderen vloevt en dat wy de dwingelandy der liberaters-francma- vjonssecte noch zullen noch willen verdragen O welke schoone zaek hebben wy te verdedigen, de zaek van 't Vaderland en onzer vryheden 1 En dan wat hebben wv voor ons? Het oppergezag van een groot, van een verheven princiep het oppergezag van een geloof dat zoo ryk in onfeylbare beloften isDe worsteling moet ons dan gloriervk en aenlokkelvk voorkomen, wy moeten ze aenzien als het leven, militia vita hominisLaet ons dan onze gelederen digt aensluyten, al onze strydkracliten ontvouwen en, het francmatjonsgedrocht met leeuwenoogen aenstarende, toonen dat wy bereyd zyn het slagtveld met ons zweet en bloed te benattenMoed dan, catholyken, 't is voor uwen God dal gy gaet stryden, want gv gaet de onverzoenlyke vyanden bevechten van den catholyken 'godsdienst, dien uwen grooten Verlosser, voor ons aller heyl, op de aerde is komen planten, dien hv met zweet besproeyd en eyndelvk met zyn bloed bezegeld heeft Overwint gy de vyanden van het christendom, gy overwint de vyanden der beschaving, de vyanden van 't geluk der volkeren, de vyanden der maetschappelyke samenleving, die maer eene bende verdelgers uytmaken en niets anders betrachten dan overal wanorde en boosheyd te zaeyëii Wy waren bezig met de bovenstaende regelen te schryven a s wy den ioniltur ontvingen en er de koninglvke be- sluyten in lazen wuerdoor het nieuw ministerie aengekou- digd wierd, aen welks hoofd wy den vrenideltng Rogier en den fameusen Frère zagen pryken Dadelyk riepen wv uyt Hoe is hel toch mogelyk zulk een ministerie te zien optreden, in een constitutionneel land, 't welk onlangs inet zulke grondwetschendende eerloos heden, met zulke schandige baldadigheden bezoedeld is geweest Hoe is het toch mogelyk dat mannen, die onder de ver- maledyding van 's volks meerderheyd gevallen zyn, wederom ministers benoemd worden Iloe is het toch mogelyk dat aen persoonen, voor wier principen en neygingen de meerderheyd der natie niets anders dan afschuw en walg gevoelt, het lot des vaderlands toevertrouwd word IJoe is het toch mogelyk dat de lessen der geschiedenis en der ondervinding, die in eiken verstandigen geest moeten gegriffeld zyn, hier zoo onvoorzigliglyk miskend of ver geten worden?....: En wy antwoorden met het spreekwoord omnia jam fiunt fieri quee pusse negabam, namelyk, dat tegenwoordig alles mogelyk isMaer zeker is 't dat men welligt eerder dan men denkt redens zal hebben van berouw oveb die zoo spoedige als onbegrype- lyke werkingWy zeggen spoedige, omdat men zoo haestig, zoo rap en zonder omzien gewerkt heeft, dal den tyd er met afgedaen is om eenen enkelen conservateur te roepen of te raedplegen deze schenen niet meer weerdig hun gedacht te zeggen, of door hunne raedgevin- gen, licht te verspreyden over de groote kwestie waervan 's lands behoud of deszelfs ondergang afhangtBewyst dan dienst aeu troon en vaderland 1 In de maend juny verscheen er eenen briefin 't publiek die effekt maekte, vooreerst door het gezag van hem die den brief geschreven had, en vervolgens door de wyze principen die in dit stuk, nopens het grondwettig stelsel, waren uyteengedaen, en evndelyk door de stellige beloften die er in vervat waren. Welnu, dien brief, die principen, die beloften komen op de onbegrypeiykste wyze verloochend te worden. Er was in de volkskamer eene veelbeduydende en zeer ernstige meerderheyd, eene meerderheyd van eer, ver trouwen en patriolismus.... Maer wat is er van geworden Die zelfde meerderheyd heeft moeten wyken voor eene minderheyd, bv zoo verre, dat er een ministerie is opge- vormd uyt leden die uvlsluytelyk aen de minderheyd toebe- hooren. Wy vragen ons te vergeefs waerom dien gewel digen slag zoo kwetsend voor den geest onzer constitutie, en zoo tegenstrydig aen onze instellingen Wy konnen er geene hoegenaemde gezonde reden toe vinden, ten zv wy ze zoeken in den oproer, in de wanorders die door de liberatery voorbereyd, bewerkt en volvoerd zyn geworden. Is het nu uyt erkentenis of uyt vrees voor den oproer dat de nieuwe ministers met het vertrouwen vereerd zyn van 't land te besturen Wy zeggen het nogmacls wy zyn teenemael bnyten de beleekenis van den brief der maend juny, alles gaet juvst alsof onze constitutie niet meer bestond, juyst. alsof liet parlementaire stelsel aen de oude geschiedenis toebehoor deMaer dat men er wel aen denke buylen het constitutionneel regt, blyft er niets meer over dan het revolulionnaire regt, dit is te zeggen, het regt van 't ge weld of de afwezigheyd van alle regt, dit is te zeggen, het despotismus, de dwingelandy. Dat men dan maer vry de revolutie uvtroepe vermits men handelt alsof er revolutie ware, maer dat men ons met meer kome spreken over constitutie, noch over parlementaire gouvernement En 't is hierin dat de liberatery krachtdadiglyk gpholpen is geweest om dé constitutie revolutionnairlyk omverre te werpen Om de revolutie volkomen te maken, hebben de nieuwe ministers zich gehaest de ontbinding der volkskamer vast te stellen, zy denken door dezen ongrondwettigen middel eene gansch liberale wetgeving te bekomen 't is eenen nytersten middel dien zy gebruyken om geheel de liberale magt op t land te konnen bewerkstelligen en aldus van de wetgevende kamer een arsenael te maken waer alle wetten van dwingelandy, godsdienstverdrukking, onverdraegzaem- lieyd en kwellende geldafpersing zullen gesmeed worden, en zelfs waer er eene roede zal gemaekt worden om er de fabrikanten en industriëlen, door de utopie van den vry- handel, meê te geesselen. Past maer op, Belgen, want alles word in 't geheim gereed gemaekt om u de bittere vruchten van liet francma^ons-liberalismus met geweld te deen opkroppen Hier komt natuerlyk het vraegstnk voor den dag of de conservateurs, aldus te leur gesteld, zich in de aenstaende worsteling moeten onthouden, en, daerdoor, de lotsbestem mingen van ons geliefde vaderland in de klauwen der francmafonssecte leveren Dees vraegsluk is door eenige vreesachtige menschen, die noch hert, noch moed, noch karakter hebben, met JA opgelost. Maer, de groote kwestie is of de ware Belgen, de ware vaderlanders, de ware catholyken dezen JA moeten bytreden, of zy naer de poltronnery, naer de kleynmoedig- heyd, naer de iafliertigheyd van eenige afgezonderde moeten of mogen luysteren Én daerop antwoorden wy met eenen lunggereklen maer krachtdadigen NEEN Andermael, ja duyzendmael NÉÉN, de Belgen mogen en zullen er niet naer luysteren willen zy Belgen, goede vaderlanders, en vooral' deftige catholyken zyn, zy moeten en zy zullen naer den kiesstryd komen, zy moeten en zy zullen zich met eenen hardnekkigen moed wapenen om het gedrocht des kwaeds onder de magt hunner stemmen te doen bukken en te doen genade vragen Ja, wy zeggen het luydop, In t stelsel van ONTHOUDING, is het stelsel der vrees, het stelsel der vrees in de kwade dagen, in de dagen des gevaers, is een slecht, een onvader landse!), een allergeraerlykst stelsel, omdat het de stoul moedigheyd onzer onverzoenlyke vyanden zou vermeerderen en op ons voorhoofd een onuytwisbaer merkteeken van lafheyd en schande branden, 't geen wy duer ja zeer duer zouden betalen De conservateurs zyn immers geroepen om eene weer- digere, eene moedigere, eene voor 't vaderland nuttigere rol te vervullen.... Zv moeten bewyzen, door de moeyelvke worsteling die zy zullen ondernemen, dat zy vertrouwen hebben in de tredelykheyd en groolheyd hunner zaek; zy moeten toonen dat zy niet gelyk de bloodaerds vlugten als hunnen godsdienst, hunne vryheden, hunne instellingen gevaer loopen van ten gronde verdelgd te worden De conservateurs zullen dan worstelen en stryden tot.het laetste toe, want deze worsteling moet en zal eene plegtige prolestatie zyn tegen de overweldigingen der revolution- nairenDe conservateurs zullen worstelen en kracht dadiglyk worstelen om de lasteraers van ons geloof, de haters en vervolgers van de Kerk, de pluymers van 't volk te doen gevoelen dal, als 't er op aenkorat, er met hun te rekenen valt, en dat de ware catholyken niet gelyk de lammeren naer de slagtbank geleyd 'worden, ja' naer de slagtbank var, „o. revolulionnaire jacobinisrnus, van 1792, 't welk zyne gieretioogen en roofklauwen openspert om alles wat goed is te verslinden Wy hopen dat wy, al het voorbeeld van moed en krachl- dadigheyd te geven, aen onze landgenoten klaer en duvde- lyk zullen doen begrypen wat al kwaed, wat al schande, wat al rampen zy, door eene hardnekkige maer wel ge- leydde worsteling, zullen afkeeren. Ons laetste woord is dus niet gezegd SS KAMER. Wy hebben dvnsilag de zoogezegde zittingder kamer bygewoond; de tribunen waren opgepropt; de moortclbroeders waren in meerderheid in degene van de kamer. M. Anspacb was voorzitter als deken van ouderdom. Na de namelyke oproeping, kondigde hy aen dat bel bureel de stukken ontvangen had nopens dn kiezing te St-Nieolaes van M. Verwilghen als volksvertegenwoordiger, en stelt voor eene kommissie te benoemen om de kiezing Ie onderzoeken. 7,oo aenstonds vraegt M. Rogier, minister van inlandsche zaken, hel woord, er. zonder te wachten tol dat de kamer wezenlyk bestaet, klimt hy bel spreekgestoelte op, en met eene bevende stem leest hy een besluyt waerby den koning de zittingen der kamers opscliorsl, en die zittingen waren nog niet begonnen en bel art. der constitutie zegt dat zy dynsdag moesten beginnen.

De Denderbode | 1857 | | pagina 1