Belangryke bemerkingen. De stem onzes Opperherders. INDIEN IK PASTOR WARE. ■femna «ÖWMBj rami» door den Koning belast een nieuw ministerie samen te stellen. Intussciientyd bad den koiiiDg onderhandelingen gehad met M. Rogier. Maer dezen rekenende op de libe rale beweging waerdoor het land hevig geschokt wieru, bad voorwaerden daergesteld die den Koning niet had willen aenveerden. Man der minderheyd, had hy de magt gevraegd om de Kamer te ontbinden, als hy het zou goed vinden deze Kamer di» nauwelyks door eene kiezing. kwam vernieuwd te worden; toen gelyk lieden, wilde men in alle geval het land in beweging brengen; en >1. Rogier kon niet verdragen dat M. Van de Wever op andere voor- waerden een ministerie zoude samengesteld hebben. Nu, zie hier de woorden van M. Van de Weyer a Waerom is liet achtbare lift (.1/. Rogier) niet itil karakter, met deze grondslelliugeii waervan hy nimmer is afgeweken, er niet in gelukt een ministerie suilen le stellen Waerom in de diskussiëu die ten dien opzigte hebben plaels geluid, is er eenen toeval lusscheiigekomen die deze samenstelling heeli onmogelyk geniaekl - 'T is omdat dil acbibaer lid zich verwydcrende van den geest onzer instellingen, vergelende de voorreglen der kroon, beeft gewild dat er hem eene bliylengewoone en bovenmatige magt wierd toevertrouwd; 'l is dat dit acbibaer iid voor onnalalelyke voorwaerden zonder dewelke by bel beslier niet wilde aenveer den, de magt gevraegd heefl om deze kamer le ontbinden. liv vroeg de magt om ze te ontbinden, niei iu geval dal zulks of zulks zou voorvallen of om de oneeniglieyd die reeds bestond lussclien de Kamer en 't ministerie, maer in 't algemeen, en zon der dat den koning zou in slaet zyn van dien grnoten pnlilieken umetregel le belenen 'T was dan een slach van koninglyke magt waermeè by wilde bekleed zyn: l was 't regt van deze vergadering uyteen le doenselieyden dat hy voóralles mogl gebiuvken;mei een woord, bet was den afstand, ten voordeele van hefachtbaer lid, van de reglen en van de voorreglen der Kroon. Ik kan verslaen dat een ministerie, op nel punt van zich samen le stellen, zyne konditien make, en. een verschil van denkwyze op eene bepaeldo kwestie voóruylziende, in geval van dil verschil met de Kamer, de magt vraegl om ze te ontbinden. .Maer dat deze magt oubepaeld zy, maer d: t eenen miuisier, welkdanig de beraedslagiugen zyn die iu de Kamer plaels hebben, liet regt hebbe van gedurig dil vreeslik wapen boven uw hoofd Ie houden. unl eene party, VAN DEN STA ET Dlill MJNDEKHEYI) TOT DEN STAET DER MEERDERHEYD, te doen uvergaen, ik zeg dal zulks niet meer overeenkomt met een volksvertegenwoordigend gou vernement, maer dat bel de bedreiging is van een waer slael- kuudig vraegstuk (coup.d'élal). Ik zeg dal hel zooveel is als de kroonafschalfing vragen van den Koning, dal bet niet min is dan dit koningdom, zonder het welk Relgie niet zou bestaen, blootstellen aen vernederingen die wy uyi al onze krachten moeten van ons afkeeren. Will gy de oor- zaek kennen der samenstelling van bel ministerie? Will gy welen waerom ik gekomen van over de zee, gelyk den voorgaer- den redenaer hel beeft gezeyd Het is omdat ik ten uylersten d.aukbaer ben nopens den prins over deszell's opofferingen die hy gedaen heeft met zich aen onze noodlolien te komen veréenigen, ik keuiie beter dan iemand al de uylgestreklbeyd van deze sacri ficiën, hel is eyndelyk omdal ik aengekleefd ben aen de conslilu- tionnelc grondstellingen en dat ik een slach van politiek schelmstuk hebbe willen voorkomen. Pat men deze woorden overwege en vergelyke met 't geen er nu omgaeten menzallangsom meer overluygdzyn hoejde aenstaende kiezingen over 't toekomende en onze instellingen gaen beslissen, en hoe de kiezers die voor de liberate!"- kandidaten willen stemmen, noodzakelvk moeten willen 't geen den VI. Van de Weyer zeifin 1845 een POLITIEK SCHELMSTUK noemde. Het is aldiis dat den fameuzen omzendhrii f van Rogier spreekt over den geest van orde en bewaernis onzer coustitu- tionnele instellingen. Maer geheel de wereld kent het woest geschreeuw dat nvt de party Rogier-Krère is opgestegen, dat men de constitutie en luire vrijheden 't zy wettiylyk, 't zy revolulii nnairlyk zou omwerpen Wy zyn lot het tydstip gekomen dat de constitutie is om geworpen dat het niagoiiniek liberalisimis over 't land iierrscht, dat de revolutie werkt, dat liet politiek schelmstuk volvoerd is, dat het belgiseh koningdom zoo diep gedaeld is, dat liet nimmer den gekozen is des kongres, den gekozen der natie, die regeert, maer eenen gewezen vreinden school meester van Arras die, door de principen van geweld en heerschzuclit zyner party, niet anders kan te weeg brengen dan den ondergang van 't land Dat men dezen onrustwekkende» toestand wel overwege en ons dan zegge of er in geheel 't land wel eenen Belg, die nog eenige verkleefdlieyd, eenige liefde vooi zvn vader land in zynen boezem voelt vonken, kan stemmen voor kandidaten welke slavelyk aen de bevelen van dezen vrem- deling en zyner aenhangers zullen moeten gehoorzamen. Wat er meer van is, onzen toestand is des te gevaerlyker, omdat wy le Parvs vertegenwoordigd zyn 'door eenen tweeden Rogier, die aldaer gekend is als hebbende in 1848 groolen voorstaender geweest der republicunen. Immers, T is algemeen geweien dat die gasten zoo zeer aen keyzer Napoleon mishagen, dat ons nieuw liherael ministerie he- waekt word en dat zvm n afgeveerdigden te Brussel heeft doen verslaen dat, morsten er mart regels van gestrengheyd tegen generael Capiaumont of tegen den procumir-generael van Brussel genomen worden, hy seffens zyne paspoorten zou vragen. Dit is een klaer bewys dat het fransch gouvernement zich ernstiglyk met den tegenwoordige» toestand van Belgiën bezig houd en bekommerd is. Moest dus het franc- magonsliberalismus van Frère-Rogier blyven besturen moesten de logiën bare strafbare aenhitsingen en bal dadige onlusten voortzetten zonder dat er van wege liooger hand eynde aen gesteld worde, dan zal Napoleon zich gedwongen vinden de hand op Belgiën te leggen en te beletten dat hier vuer der revolutie, het vuer des oproers ontvlamme om zich aen Yrankryk meê te deelen en aldus deze twee troonen benevens nog andere te verslinden. In tegenwoordigheyd van does dreygend gevaer, konnen wv de kiezers van geheel 't land niet krachtdadig genoeg opwekken om do kandidaten der slechte francmagonsparty overal buy ten te cyffer«n. Dit is onze pligl, wy kwyten dezelve in geweten 't is nu aen de kiezers de hunne te kwyten, nu dat zy er nog prolyl konnen meê doen, li ter al het welligt kontien TE LAET zyn Om aen de kiezers al de beihngr ykheyd hunner taek te doen begrypert en hun' tevens in start te stellen naer weerde te schatten de schandelyke leugens en lasteringen die tegen de kloosters en geestelyken door de volksbedriegers zyn uytgebraekt, laten wy iiier den lierderlyken omzendbrief volgen, dien Z. H-. onzen moedigen en lioogstachtbaren bisschop beeft doen afkondigen. Wy roepen er de ernstige aétidachC onzer landgenoten op in, en smeeken hun, in' nacm van godsdienst, troon en vaderland, deze herderlyke stem met geloof en vertrouwen te aenhooren. Hierdoor zullen zy bewyzen dat den geest der boosheyd tot hunne herten geenen toegang heeft, en dat zy nog voortdurend willen zyn 't geen zy allyd geweest hebben ware godsdienstige Belgen, getrouwe onderdanen en vyanden van alle hatelyke kerkvervolging. LUDOVICüS-JOSEPHÜS DELEBECQUÉ» Door de bermhertigheid Godg en de genade van den H. Apostolykcn Stoèl, BISSCHOP VA N GE AT, Assistent by den t'auslyken troon, 0/fieier van het Leopolds'orde, enz., enz. Aen de Geestelijkheid en andere Geloovigen van ons Bis dom, zaligheid en zegen in' onzen Heer Jesus-Christus. ZEER LIEVE BROEDERS, Dewyl Belgie sedert het jaer 1830 zich nooit in eene kritiekere en gevaei'lykere gesteltenis bevonden heeft dan heden, is liet onze pligt uwe nendaeht te roepen op de kiezingen die den 10 december pfaets gaen hebben. Wy hadden besloten a wegens dit punt eene onderrigting te geven toen wy den zendbrief ondingen dien zyne Em. de Cardi- nael-Aertsbisschop van Mechelen aen de geestelykheid en aen de geloovigen van zyn bisdom* toegestuerd heeft. Deze onderrigting drukt klaerlyk onze gevoelens uit; Wy hebben dan goed geoordeeld dezelve in haer geheel overtenemen en er eenige uitleggingen bv te voegen om de lasteringen en valsclve geruchten te bestryden welke door den geest van teugen- tael gedoriglyk tegen de 11. Kerk en hare bedionaers uilgebraekt worden. Alhoewel de Godsdienst niet gelast is met de tydelyke zaken dor maelschappy te schikken, nogtans mag hy niet onverschillig blyven aen hi t geluk der volkeren. Teruyl de Vorsten de staten bestieren, terwyl de Wetgevers de wetten maken, en de Staets- beambten Zorgen dat 'dezelve uitgevoerd worden, doet de H. Kerk gebeden ten hemel stieren voor den algemeenen vrede en welzyn, en werkt mede aen het geluk der volkeren met de wetten te doen onderhouden, en al de'pligten van het burgerlyk leven te doen volbrengen. Zoo is het dat de H. Apostel Paulus, in het midden der vervolgingen welke de chris^nen van den kant der Vorsten en volkeren te Ivden hadden, hun bevool, van te bidden voor den vrede en het heil der Staten Ik verzoek u ernstiglyk, schreef hy aen Timotheus, Bisschop van Ephesen, dat er eerst vooral smeekingen, gebeden, verzoekingen en dankzeggingen gedaen worden voor alle menschenvoor da Koningen en voor alle diegene welke in overheid zyn, opdat wy een gerust en stil leven mogen leiden in alle godvruchtigheid en eerbaarheid, want dit is goed en aengenaem aen God onzen Zaligmaker. (I. Tim. II.) Deze woorden van den Apostel leeren aen de christenen van alle tyden en van alle landen dat zy waerlyk verpligt zyn het geluk van hun Vaderland te behertigen,' en ten dien einde, byzon derlyk in buitengewoone omstandigheden te werk te stellen smeekingen, gebeden, verzoekingen, dankzeggingen en al wat het hert van God zou kunnen bewegen. De keus der Volksvertegenwoordigers is met het geluk van ons schoon en lief Vaderland zoo nauw verbonden, dat wy u geenszins twyfelen te zeggen, dat gy allen, zonder uitneming, verpligtzyt God te bidden, opdat hy de kiezers de gratie ver- leene van de belangrvke taek, die hun is toevertrouwd, wel te kwyten. Maer in diergelyke omstandigheid niet te bidden, zoudt gy gelykelyk te kort blyven aen God, aen de H. Kerk, aen u zeiven, aen uwen evennaesten en aen uw Vaderland. Immers, de vrede en wdvaert van Belgien, uwe zaligheid, degene van uwe medeburgers, de religie en de glorie van God hebben gely kelyk hier by belang dat liet Land goede wetten bekome Wel nu, het maken derzelve behoort grootendeels toe aen de Volks vertegenwoordigers. Wy vermanen.u dus ernstiglyk, Z. B. D., van uwe gebeden te vermenigvuldigen by het naderen der kiezingen welke gaen plaels hebben, eg dezelve openbaerlyk te komen storten in onze kerken, in vereeniging met de gebeden welke ten gevolge van onzen tegenwoordigen bevelbrief, de dienaers des Heeren ten hemel gaen stieren. Tot u byzonderlyk, ieverige christenen, regtveerdige zielen, vfienden van God, stieren wy deze onze vermaning. Gy werkt aenhoudcndlyk mede aen het algemeene welzyn door het voor beeld uwer deugden en door de goede werken die gy oefent; werkt byzonderlyk in dit oogenblik daer aen mede door uwe gebedenen heilige communiën, door uw vasten en aelmoesen. De ware godvruchtigheid, verre van de liefde tot het Vaderland te verslappen, doet dezelve meer en meer aengroeijen, De regtveerdige mensch moet als een bolwerk wezen voor zyn Vaderland, zegt de II. Joannes-Chrysostomushy is achting en eerbied weerdig, omdat zyn geloof het geluk van liet Land staende houdt, en zyne goede werken de openbare rampen afweren. Maer Z. B. D., wy hebben nog eene andere pligt te kwyten, te weten van diegene onder ul. die kiezers zyn te vermanen, van de pligten wel te volbrengen die do Godsdienst hun oplegt. Een goede christen is verpligt mede to werken tot het welzyn van zyn Vaderland hy moet zyne rust opotferen, de zorg zyner zaken onderbreken, en zelfs zich blootstellen aen verliezen en onaengenaemheden, wanneer het algemeene best zulks vereischt. Daerom zyn de stemgeregligden in consciëntie verpligt gebruik te maken van hun regt met aen de kiezingen deel te nemen en zy dolen diomeenen.cïat zy, zonder limine consciëntie te kwetsen, van den keus mogen afblyven. Verders mogen zy hunne stem niet geven dan aen persoonen die ze waerlyk weerdig zyn. Eindelyk om den goeden keus te verzekeren moeten zy elkander spreken en verstaen, hunne byzondere gevoelens afgaen, en indachtig zyn dat eenen goeden keus van ééne stem alleen kan afhangen. Wat u betreft, zeer geliefde medewerkers, indien wy uwen ievcr opwekken voor deze zoo belangrvke zaek, wy vermanen u ten zelfden tyde van met veel wysheid en omzigtigheid voorts te gaen. Do Vyanden van het geloof poogen sedert laitgen tyd de geestelyken hatelyk te maken, en hun het vertrouwen der geloovigen te doen verliezen, opdat zy later gemnkkelyker en inet meerder kans hunne valsche leeringen zouden kunnen ver spreiden. Daerom houden zy niet op van lasteringen en otige- rymde geruchten uit te strobijen,'vgn de geestelyken te willen doen aenzicn als menschen vol' héersch- en hebzucht, en als 1 inzigten hebbende tegen dewelke, wilde men ze ten uitvoer brengen, zy de eersten zich zouden verzetteh' (f). Deze onregt- veerdige beschuldigingen moogt gy versmaden, Z. G. M. want nooit, wy zyn er zeker van, zullen zy u het vertrouwen uwer schapen kunnoh doen verliezen maer ten zelfden tyde moet gy met alle zorg schouwen al wat met réde ons heilig ambt zou kunnen doen lasteren. (II. Corint. VI.) (I) Aldus hebben wy in1 onzen Vastenbrief van 1842 gezeid Neen, L. B., de' priesters willen niet neerschen, noch eenige magt in den Stael uitoefenen. Al wat zy <r wensrhen, gelyk al de Belgen, is dat deugdzame en regt- veerdige mannen die God vreezen, zouden belast zyn met onze dierbaersle belangen, omdat zy in s!aud houden h l geen bestact, tc weten onze nationaliteit en onze instellingen. Neen. de geestelykheid tracht niet naer hi f f regt der TIENDEN, zy begeert het zelfs niet, en zy zou er ti zich eerst tegen verzetten, indien men, hutgeen oumngeUh is, op het denkbeeld kivame van de tienden le herstellen. In de voorgaende maend mei, hebben wy de zeilde ver klaring gedaen over de verkochte gceslelvk'e goederen. Wv hebben het gezeid en wy zeggen het nog' eens opeiihaei Ivk dat Wy nooit het gedacht gehad hebben de bezitters van dusdanige goederen te ontrusten. Ten dien opzigte onder bonden wy eu doen wy stiptelyk onderhonden de beslissin gen van den II. Stoel, byzonderlyk degenen van 1801 en 1855; die luiden als volgt Zyne Heiligheid, lot welzyn van den vrede en tot de ge lukkige herstelling van den katholyken Godsdienst, verldaert dal de bmtters der verkochte geestelyke goederen,noch door hem noch door zyne opvolgers op ecnigerlei wyze zullen ontrust worder,- en desvolgens dat de eigendom van deze goederen, de ret ten en inkomsten die er aen vast zyn, onveranderlyk zullen blyven in hunne handen en in deze van hunne erfgenamen. Eindelyk, wy hebben meermaels verklaerd en wy ver klaren nog eens, dat verre van het voorregt der civiele per soon te willen uitbreiden ten voordeele der kloosters van ons bisdom, wy integendeel voor de religieuse gestich ten liever de Vryheid hebben met hare lasten, 'dan de civiele persoon met hare voordeden. Wy zvn dan verre van de dood-hand te willen herstellen, het is le zeggen liet voorregt dat aen de burgeriyke gasthuizen geschonken is, van goederen te bezitten en al' te staen, zonder aen den Staet de gewoonlyke regten te moeten betalen. Gegeven te Gent den 21 November 1857. f LUDOVICUS-JOSEPHUS, Bisschop van Gent. Bevel Zyner Hoogweerdigheid den Bisschop, C. MEUL, Kan. Secret. Plaets f des zegels. De verledenc week zyn al de champetters der buyiengemeen- tens hier ter stede geroepen en hebben bevel ontvangen de pas tors le bewaken ie hunne sermoenen, in hunne werkingen enz. en dan, indien de parochieherders ovei de kiezingen spreken-, dit seffens te komen overbrieven. Indien den Denrlcrbode pastor ware, wat zou hy Zondag toe komende prediken Dal onze liberale kopslu-kken wel luysteren, wy zullen hun eens afgeven wal wy aen onze parochianen zouden voorhouden, hel zal litni misschien niet zeer wel bevallen, maer dit hebben zy aen hun been, dil is de minste onzer htkoiiunernis. Zie hier wat wy zonden prediken Beminde parochianen, Ik heb u van daeg le spreken over eene allerbelangryksle zaek, daerom bid ik u wel loe le luysteren en', zoo veel hel u mogelyk: is, myne woorden, overal waer gy kunt, le herhalen en te doen begrypen Doch, ik moet eerst welen of zekeren persoon,-die last ontvangen heel'l myn serinoon over te dragen, hier tegenwoordig is, en daerom v'raeg ik met luyder stem: Champetter zyl gy in de kerk Den champetter van achter eenen pilarr. Ja, Jf. den pastor. Dejt Pastor.— Kom by, man, en zei u hier voor den preekstoel,- opdat er u geen enkel woordeken onlsnappe Beminde parochianen, gelieft wat open te sehuyven en wat plaels le maken, want 'lis den champetter die gelast is my te komen afhooren.Nu, champetter, gy zit daer goed, luyster wel, man, en doe dan wal u opgalegd is, ik ga ter zaek. Beminde Parochianen, ik hen hier, door myne geeit'dyke' overheyd, gesteld om u de waerheyd te leeren, om u het goed in te planten, om u van het kvvaed af le trekken, en tegen de ver- leyding der helle le wppenen. Dit zyn strenge, ja allerstrengste pligieri die ik, in geweien, moet kwyten; en wee aen my indien ik ze verwaerloos, want voor elk van ulieden, in voor nook, champetter, zal ik by God moeten verantwoorden. Uwe zielen zullen uyt myne handen gevraegd worden, en zoo ik er eene laet verloren gaen door myne schuld, door u niel krachtig ge noeg de waerheyd voorgehouden te hebben, door u niet genoeg tegen 't geweld, tegen de listen, tegen T bedrog des dilyvels of zyner inslrumeuleii gewapend of gewaerschouwd te hebben, indien ik daerdoor oorzaek- beu dat er eene ziele verloren gael,- dan zal ik er allersclierpstu rekening moeten voor geven, en den Heere zal van my ziele voor ziele eyschen. Welke is nu de reden die my aenspoorl u deze kommerweer- dige waerheyd voor te houden De eenige reilen is, beminde parochianen, dal den ealholyken godsdienst, die ons alleen kan gelukkig maken, groot gevaer loopt van onzen belgisclien vadergrond le verdwynen om plaets te maken voor de dwaling, voor het verderf, voor de goddcloos- lievd met al derzelver afschuwelyke gevolgen. Er is iu 't land eene party opgcslaen, die openlyk verklaert dat zy den ealho lyken godsdienst niet alleen bestryd en tegenwerkt, maer dat zy hein zal onlëeren en zelfs, o gruwelyke zaek IN HET MODDER ZAL VERSMACHTEN Deze party, lieve parochianen spaert noch leugens, noch lasteringen, noch listen, noch bedrog om het.oppergezag der H. Kerk le vernietigen, om Paus, Bisschoppen en Priesters op de onreglveerdigste wyze le schandvlekken en lialclyk te maken. Die party wilt met geweld weerlooze religieusen, deftige kloos terlingen, welke verre van iemand kwaed le doen, integendeel, door hunne gebeden, vasten en strenge boetveerdigüeyd, den regtveerdigen toorn des Hemels van ons land afkeeren, die parly, zeg ik, wilt deze religieusen met geweld verjagen en zelfs óp tienen gloeycmlen vuerstape! van hunne verbryzcltle meubels

De Denderbode | 1857 | | pagina 2