BUYTENGEWOONE ÜYTGAVE Aen de Heer en Kiezers van het arrondissement Aelst V EI.ST, den 8 December 1857. Belgen, een laetste woord. Want, let er wel op, Vragen wy ronduyt VAN ALLES WAT. Het is onnoodig. Jan De Naejer, grondeygenuer, Matlhicu Const. De Ruddere, id. Aftr«,ei«ie Auguste De Portemont, id. Nog al wat Kiezing te Deiulermonde. VAN OEN DENDERBODE Eenen vrenideling is hier in 1830, nadat de Belgen het dwingelandig jok der Nassauwers hadden afgeschud aengekomen, niet uyt liefde tot een nieuw Vaderland, maer wel om zich. ten koste der Belgen, eene positie te maken. Dien vremdeling gelukte er in het toppunt van eer en hoogen stand te bereyken, met namelyk eene plaets in het provisoir gouvernement, in de wetgevende kamer en in verschillige ministeriën te verkrygen. Dien man was grooten vriend der geestelykheyd, als hy zag dat dit eenen middel was om zich aen zyne ryk- hetaelde fonctiën vastgeklampt te houdenhy was doctrinaris, dit is despoot of overheerscher, als hy het gezag in handen had hy wierd dolzinnigen liberaler, als hy gevoelde dat den wind der fortuyn, der eerambten en rykbetaelde plaetsen uyt den liberalen Oosten blies dan wierd hy lrancmagonsgezind, gezworen priester- en godsdiensthater als het magonniek element in de wetge- gevende kamer en in 't ministerie drongen eyndelyk zal hy socialist worden, als dees rampenlot over 't land zyne vreeslyke vleugels zal openspreyden. En wie is dezen vremdeling Wie is dien ongeluks vogel voor Belgiën Dezen vremdeling is Rogier, dien zelfden Rogier, die thans als een noodlot aen 't hoofd van het tegenwoordig francmagonsministerie geplaelst is, en die wederom, door eene ontydige ontbinding der kamer, de twee staets- partyën tegenover elkander stelt om hare wederzydsche strydkrachten te meten. En waerom gebruykt hy dit allerdroevigst waegstuk? Om zich eene dictatoriale magt over Belgiën te ver- schaden en zich aldus aen het schotelken te houden. En wat zal hy daertoe inspannen Kiezers, indien gy die hoogst vermetene stoutmoedig- lieyd niet verydelt, door uwe stemmingen voor de catho- lyke kandidaten, gy zult het zien en ondervinden^het land zal bestuerd worden door het sclmym der natie, door kruypende slaven, die den afgod Rogier zullen aen- bidden en hem in zyne volkstergende en landverplet- terende middels van overheerschiiig zullen ondersteunen. Belgen, gy zult het zien en ondervinden, de rampzalige v.erkwistingspolitiek van dien vremdeling zal u meer dan ooyt het zweet -en bloed uytpersen, en u met geprangde herten naer eene zoo niet onmogelyke ten minsten zeer moeyelyke verlossing doen verzuchten. Eenen blik in het verledene van dien vremdeling zal u nog beter doen zien wie en wat dien man is. Sedert 1831, heeft den koning vier mael gebruyk ge- maekt van zyn constilulionneel voorregt, dit van de kamers te ontbinden, te weten in 1831, 1848, 1831 en 1857. Deze koninglyke besluyten zyn ALLE tegenge- teekend door ROGIER. Dry mael ten minsten heeft den koning geweygerd den wensch te voldoen van dien zelfden Rogier, die in 1841, 4845, en 1846 ook de ontbinding der kamers gevraegd had. Nooyt, sedert onze nationale onafhanglykheyd, heeft eenen anderen minister, buy ten den vremdeling Rogier, een koninglyk besluyt van kamerontbinding tegenge- teekend. Ook, zegt een brusselsch blad, welken vreeslyken mensch is Rogier voor de wetgevers, voor de kiezers en voor de rust van 't land. En nogtans gaet dien minister wederom over de lotsbestemming van Belgiën beschik ken, indien de kiezers geen kort en goedregt doen over de evsschen en veroordeclbare stoutmoedigheyd van den vremdeling. Dit zult gy doen, kiezers, voor uwe rust, voor 't welzyn van 't land en tot behoud onzer duerbare instellingen. De ontbinding der kamer in de omstandigheden in welke zy plaets heeft, zal maer een vraegstuk beslissen, dit namelyk of Rogier en zynen tegenwoordigen vriend Frère aen 't ministerie mogen blyven, of wel of zy zich moeten verwyderen. Mogen zy blyven, en zy zullen blyven, als de kiezers van hun magtig volksregt geen goed* gebruyk maken, om de slaven, de aenbidders van Rogier te verwyderen. En dan wat zal het zyn In het verschiet zien wy, reeds 1° de schandige bloed- zuygerswet, dien verfoeyelyken grafimpost, die aen de kinderen, vrouwen en mans eerie hatelyke en drukkende contributie zal afpersen op den ooge'nhlik zelf dat zy troosteloos bezig zyn met op het koude lyk hunner ouders, mans of vrouwen tranen van smerte en droefheyd te storten. 2° Wy zien in het verschiet eene andere contributie, die onze liberaters in den zin hebben, namelyk het HOOFDGELDdien vermaledydden verdrukkingstol waeronder de Belgen, tydens de hollandsche regering, zoo bitter gezuchfc hebben. 3° Wy zien het landruinerend stelsel te gemoet van den YRYIIANDEL, dit geliefkoosde ontwerp van Frère, Rogier en hunner aenhangers, waer door handel, fabrie ken, nyverheyd, landbouw, winkels en werklieden van Belgiën den genade- of doodsklop zal toegebragt worden, en 't welk geheel 't land, als door eenen afknagenden kanker, zal doen wechkwynen. 4° Rogier zelf verklaert liet in zynen brief, de politiek van 12 augusty 1848, dit is te zéggen de voort zetting der schandige geldverkwistingen aen subsidie mannen, aon bloemekenskweekers, aen barometers, aen schilders om verfkoten te maken, aen vremde boekschry- velaers om 't ministerie te bewierooken, aen zogezegde nationale beeldekens, aen de liberale gazettiersaen ajuyn-wortel en raepexpositiën, aen reuzenfeesten en kavalkaden, immers aen honderde beuzelaryën die, als slikkende zuygers, de kas van den staet droog'zullen trek ken en gedurig op de borze der verarmde lastenbetalers doen kloppen 3° Wy voorzien en wy schudden en beven voor onze landgenoten op de gedachte van al het geweld, van al de verdrukkingen, van al de vervolgingen die onze Catholy- ken van wege de liberaters vraekzucht zullen te verduren hebben, indien de kiezers, door hunne stemmen, de plan nen en ontwerpen der maconnieke secte niet verydelen. 6" 7° 8° enz. Wy voorzien nog al veel meer betreur- lyke zaken, die wy hier niet konnen aenhalen omdat zy ons te verre zouden leyden en ons beletten thans nog eene meer doordringende tael te voeren. Zoo dan, om dees artikel te eyndigen, Zal de kiezing van 10 december eene ware kiezing zyn? Zal elkeen ten vollen vry zyn zyne stemme te geven aen hem dien zyn geweten hem oplegt te kiezen Zullen de kiezers zich vry en ongedwongen voor of tegen een begin van socialismus mogen verklaren Zullen de kiezers niet gepraemd, bedreygd en geperst worden om voor de dictatuer van Rogier te stemmen Dat de burgemeesters, de schepenen, de champetters en verdere neambten antwoorden, dat de distrikt- kommissarissen byzonderlyk antwoorden, maer antwoor den by schrilte, en dan zullen de Belgen, de vrye Belgen het bloed naer 'l hoofd voelen stygen en geene woorden te krachtig vinden om vele dwangbevelen, drevgementen, geweldenaryën enz., hard genoeg te schandvlekken Wat zal deze kiezing dan uytwyzen Dat de vryheyd van stemmen in de boeyën geklon ken is Dat het voornaemste, het heyligste volksregt van Bel giën verkreukt, verkracht en ten gronde verdelgd is Dat den artikel der grondwet die zegt dat ALLE MAGT VAN 'T VOLK KOMT, eene leugen, een bejammerens- weerdigbedrog, eene bittere beschimping is; Eydelyk dat er maer eene magt in 't land meer is, te weten de magt des oproers, waerdoor, gelvk de franc- magons voorzegd hebben; DE CONSTITUTIE REVOLU- TiONNAIRLYK NEERGEVELD IS GEWORDEN Nogtans, beminde landgenoten, er is nog middel om de rampzalige uytwerksels dezer politieke schelmstukken te voorkomen en ons geliefde Vaderland te genezen van den vurigen kanker, die deszelfs herlc reeds grootendeels verteerd heeft. Schaert u moedig onder het vaendel uwer grondwet, wapent u met de sterkte der reglveerdig- hevd en Vaderlandsliefde, komt onbeschroomd naer het worstelperk der kiezingen en zegt Wy willen en wy zullen vry zyn en blyven Wy willen en wy zullen den verdrukkings-en afpers- singsgeest neêrvellen Wy willen en wy zullen de godsdiensthaters, de kerk- vervolgers, de volksbedervers, en landverraders bescha men, dit willen en zullen wy doen met te stemmen voor de Conservateurs of Catholyke Kandidaten, die alleen de ware verdedigers zyn van*Godsdienst, troon en Vaderland. Geheel de kiezing bëslaet in deze vraeg Zal men aen Belgiën het tninislcrie Frère-llugier opdringen 't walk uytgebrveyd is door de Icalsysleenenbende, die 't land in oproer gebragt, de constitutie verkracht, die geplunderd, gemoord en gebrand heeft 1 De party des oproers heeft gezworen het catholicis- mus te verdelgen. In hare dolzinnige woede werpt zy zich op de Kerk, op hare bedienaers, en huylt gelvk de Joden tegen J. C. De Party des oproers lastert en vermaledvd onze hey ligste mysteriën. De verledene week heeft eenen liberaters- francmagonsklub in het Audenaersche, na over de lysl der liberate! s-kandidaten gehandeld te hebben, de zeven 11H. Sacramenten door woorden en daden, beschimpt, gehoond en op de afgrysselykste wyze versmaed. Schandkerejs hebben biecht gehoord, gedoopt, gevormd, getrouwd, priesters gewyd, en zelfs de communie uytge- deeld, om het ileylig der Heyligen met hunnen nooyt genoeg geschandvlekte!) hoon te besmodderen Men zou gezegd hebben dat er eene vergadering van duyvels byeen wasWelk heyligschendeud schandael voor Belgiën Als den godsdienst in Belgiën niet meer zal beslaen, wat zullen de gevolgen zyn Als er geene religie meer zal zyn, zal er geene gemeento meer bestaen dan met den naem geene klokken meer om de geloovigen byeen te roepen, geene kerkhoven meer onder de bewaring van God immers geene vertroostingen by den plegtigen en vreeslyken oveuogl van dees naer t auder le\en. Het verderf zal ten toppe stygen, mannen en vrouwen, dochters en jongelingen zullen in de ramp zaligste verbi esting vallen de baenstroopery en 't geweld zullen vryën loop hebben 't zal een beginsel van commu- nismus zyn de eene zullen 't goed van d'andere overwel digen immers t zal eenen inoordkuyl worden dien men niet gemakkelyk zal opvullen. Men zal ons zeggen Al die onderstellingen zyn kinder- praet, uytvindsels, historiekens enz. Maer wy zullen ant woorden dat 1793 daer is om tot lesse te dienen. Up dit tydstip wierden de priesters beledigd, gehoond en gelasterd korts nadien wierden zy vervolgd gelvk wilde dieren, in de prisons vermoord, in de rivieren ver dronken en op het schavot 't hoofd afgeslagen. Men kent de rampen die den oorlog der goddeloozen aen den godsdienst en zyne bedienaers heeft doen verduren: Den koning en de koningin van Vrankryk zyn op het schavot het hoofd algeslagen 18,615 persoonen zyn ge guillotineerd 15,001) vrouwen zyn vermoord en ver kocht De vermaledydde liberaters-philofieke beulen vermoordden 22,000 kinderen; 900,000 mensehen ver loren het leven in het westen; —52,000 stierven slagtolfers van het proconsulaet van Carrier te Nantes 51,000 franschen wierden te Lvons vermoord door bevel van de bloedhonden Fouchet eii Collot etc. etc. Deze eylfers zyn prullen, zal men zeggen, maer wy antwoorden dat zy lelterlyk getrokken zyn niet uyt do werken van eenen klerikael o! lichtdomper, maer wel uyt het werk van den REPUBLIEKAEN PROUD IION, die leert dal den eygendom eenen diefstal is en dat de kinderen aen den STAET en niet aen hunne ouders toebehooren Bv die afsehuwelyke rampen, die door de priesterver volgers in Vrankryk veroorzaekt zvn geweest, moeten wy nog deze voegen die wy hier in Belg'iën en in andere landen hebben zien lyden te weten de vervolging tegen de pries ters en tretl'elyke lieden de berooving of het aenslaen der evgendoramenIndien wy hier de guillotien door de straten niet gesladiglyk hebben zien wandelen, 't is omdat de Voorzienigheyd ons gespaerd heeftomdat zy Robespierre, in tyds, door zyne eygene makkers, heeft laten vermoorden omdat Bonaparte, is opgekomen welken de stroomen bloed tegengehouden heeft die hier gelvk in Vrankryk onzen vadergrond moesten doorweeken. Men zal misschien zeggen dat die gruweltyden niet meer zullen terugkomen.... Maer 't is wel geklapt', wy zien de zelfde voorleekens, de zelfde oorzaken en deze hebben gewoon lyk de zelfde uytwerkselsEn toch, zyn de bestormingen der kloosters, is de plundering, is de brand stichting, is de afsehuwelyke moordpooging van Jemmappes daer niet om aen onze woorden eene onwederleggelyke kracht by te zetten Catholyke landgenoten, laet u door de volksverleyders niet bedriegen, want indien gy uyt uwe oogeu niet ziet gv zult het betreuren aU het zal TE LAKTE zyn. De gazetten die het francmagonsministerie onder steunen schreeuwen en tieren tegen de herderlyke brieven onzer bisschoppen. Maer ziet eens hoe een blad van Parys den Journal des Bèbats, 't welk door protestanten word opgesteld, er over spreekt De tael der herderlyke brieven is eene tael die eere doet a aen de bisschoppen van Belgiën 't is eene tael die betaemt aen eenen bisschop en AEN ALLE LEDEN DER GEES- TELYKHEYD in eenen conslitutionnelen staet. Een ander blad van Parys zegt Alles ontrust ons in Vrankryk, dat de revolutionnairen in Belgiën doen, zelfs de poogingen die de ministers op zich zelve doen om 't land gerust te stellen. DE CATHO- LYK EN ALLEEN KONNEN BELGIËN REDDEN DOOR HUNNE EENSGEZIN 1)11 EYD, DOOR HUNNEN IEVER IN 'T VERVULLEN HUNNER KIESPLIGTEN. Die edele geestelykheyd, welkprs nuttige en heylzame tusschenkomsl M. Eocqueville, met zoo veel redens be- betreurt, kan op 10 December EENEN ONSCIIATBA- REN DIENST BEWYZEN ZOO WEL AEN DE POLI- TIEKE VRYHEYD ALS AEN HET GEZAG Dat men deze laetste woorden wel overwege, alles is er in begrepen de liberaters mikken tegen onze vryheden en tegen onze constitutionnele regten, 't is uyt hunne monden dat het schandwoord is gekomen of de constitutie zal ver anderd worden of toy zullen ze revolution'nairlyk neêrvellen. Deze bedreygende voorzegging is thans verwezenlykt door den oproer, door de wechzending der wetgevende kamer vooraleer zy samengesteld was enz. enz. Ziet hier wat het parysisch dagblad LE PAYS, tolk van den keyzer der Franschen, zegt Dat het manifest <i der liberaters en den omzendbrief van Rogier zoo veel valschheden, leugens en onbeschaemdheden bevat, dat de vremde gouvernementen er moeten over verwonderd zyn en t eene onrustbarende aendacht vestigen op het nieuw ministerie dat thans in Belgiën opgevormd is. Is dit niet klaer te verstaen geven dat, indien Rogier- Frère door de kiezingen, aen 't hoofd blyven, wy onzen politieken toestand hier vermoeyelyken Het Verbond van Aelst weet nen geheelen hoop te zeeve ren tegen onze achtbare kandidaten MM. De Ruddere en De Portemont, en poogt deze heeren te doen doorgaen als hadden zy niets gedaen voor hel arrondissement. Wy vinden volstrekt onnoodig deze zoo domme als leugenachtige jammerklagten van het te Aelst wechgeslor- ven liberalismus te wederleggen, ie minder, omdat zy slechts uytgekraemd worden door een' prulblad, 't welk geenen hoegenaemden invloed heeft, van niemand geloofd word, en welhaest onder de algemeene verachting zal bezwyken. Het staet de heeren De Cock en Cumont vry hunne kandidatuer, door zulke schimp- en lasterschriften, te laten ondersteunen, en dit wel met hatelvke aentygingen en vuyge leugens legen voorlrelfelyke en allezins weer- dige kandidaten welke de algemeene achting genieten. Deze schandige handelwyze zullen de kiezers donderdag toekomende weten te beloonen, met M. Cumont naer Gee- raerdsbergen in het walergesticht te zenden om aldaer, door zynen medekandidaet, eenige waterdouchen te worden toegediend, die zyne ontstokene hersens, zyne brandende heerschzucht zullen verkoelen, en zyne dwaze pretentie voor altyd genezen. Het liberael tuylje is hier afgesponnen, konfrater, daer- van zyn wy zeker, dus ware het tyd- en plaets verspillen, indien wy ons verder met uwen rimram bezig hielden. De kiezers zullen donderdag zeggen wy willen onze oude kandidaten en daervoor stemmen wy voor de heeren Leden. Den achtbaren heer De Ruddere heeft heden aen den drukker van den Beyaerd een vuyl schimpschrift sedert eenige dagen ter drukkery van het Verbond verschenen, een exploit gezonden ten eynde te logenstraffen de lasterende aenty gingen die in het laetste Nr van den Beyaerd tegen hem gerigt waren, en houdende dat M. De Ruddere, als lid der besturende commissie van het militaire gevang te Aelst, 60 FRANKS trekt voor elke aenwezigheyd in de verga dering dier commissie, boven de reyskosten. Dit is eene schandelyke lastering waertegen M. De Ruddere ten krachligslen protesteert, en die alle trefl'e- lyke menschen moet verontweerdigen, terwyl hy sedert de inngting, in 1827, de phiets als lid dier commissie bedient zonder ooyt EENEN ENKELEN CENTIEM voor schade loosstelling of reyskosten genoten te hebben. Er zyn wel mannen die trekken en zeer geern al wal er te trekken is gretiglyk opstrykeu, maer 't voorzeker M. De Ruddere niet. Den knoeyër van den Beyaerd weet genoeg wat trekken is, want zonder dit werkwoord, zouden vele belagchelyke zeeverboekskens nooyt het licht gezien hebben. Een geknoeysel zonder kop of steert is raaendag uyt de drukkery van 't Verbond verschenen en is geteekend van den eenen kant, door eenige heelekoppen, die voor mis- bruvk van verstand geene rekening zullen moeten geven, en van den anderen kant. door den wydvermaerden Polka, baron van Pappegem In dit knoeystuk beloven de liberale sullen gouden bergen en ontsteken zy alle soorten van keerskens om rond de liberalers-kandidaten te stellen en deze aldus ter aenbidding, aen de kiezers voor te dragen, als zynde de grootste, de slimste, de fynste, de doorluchtigsle, de beste aller kandidaten, en als hebbende de magt om stukken van twintig francs op ons arrondissement te doen regenen. Geheel dien dwazen bombast van beloften, van bewieroo kingen, van protestatiën, van vaderlandsliefde, enz. enz. valt voor de ondervinding, die ten overvloede bewezen heeft dat de liberaters en hunno poliliek alle hoedanigheden hebben behalve goede, en dat zy de ellendigste middels van verleyding én schynheyligheyd moeten gebruyken om hunne maer te wel gekende inzigten te bedekken. Doch de fopmachien is ten beene versleten en kan slechts nog wer ken op krankzinnige geesten die in groote minderheyd zyn. Berigt aen de liefhebbers. TWEE LEüGEiVS. üet Vtrbond beweert dat toen M. Cumont nog representant was, het ministerie had doen studiën opmaken om den Dender te verbeteren en gevolgenllyk de overstroomingen te voorkomen. Had M. Cumont aen 't roer gebleven, dit was volgens dit blad. voltrokken en MM. De Ituddere en Portemont hebben daer voor niets gedaen Vele kiezers weten daer omtrent de waer- heyd, de andere dienen te. weten dat in 1851. toen de heeren Bruneau, Cumont en Van Cleemputte representanten waren en men, om de onreglveerdigheyd der Luyksche verkwistingen wal min schreeuwende te maken, de millioeneu in de kamer als voor nieuwjaer naer liet hoofd der representanten wierp, was er dooi de centrale sectie voorgesteld en by eerste stemming door de kamer loegesiaen twee millioenen en half voor de canalisatie van den Dender. By de tweede stemming beweerde den liberalen munster Van Hoorebeke dat vyf honderd duyzend franks vergenoe gend waren om al de noodige werken van den Dender te vol trekken, en onze representanten namen dit aen en slemden le»en de 2 112 millioeneu —De heeren De Ruddere, de Poriemont&en De Naeyer, hebben sedert alles wat mogelyk is gedaen om nieuwe subsidieu te krygeu, er is jaerlvks 100 a 150 duyzend franks loe gesiaen geweest, en inden budget van 1858 zyn er 400 duyzend Iraoks voorgedragen. Verbond, mediteert daer nu ep én cv kiezers oordeelt. bJ Betrekkelyk de remisen of wedergaven van den vzeren wee zyn (te leugens nog aensiootclyker. liet Verbond wilt'onze repre sentanten daer over verantwoordelyk maken, en zie hier de waerheyd. De maelschappy van Dender en Waes had niet het minste gedacht de remisen af te schaffen toen M. Frère -ewezen en aeluelen minister in de kamer den eersten de wetteïvkhevd der wedergaven heeft aengewend; al de liberalen maekien chorus met hem om die remisen te bestrvdenhet cntholyk ministerie verklaerdeer mets tegen rcgl of wet'in te vinden maer wierd door de liberalen der kamer gedwongen de zaek aen de beslissin» der regtbanken te onderwerpen. b By vonnis van bel tribunael wierd die wedergave verboden en nu zou hel Verbond willen doen geloovcn dat men moet mannen kiezen die het ministerie Frère ondersteunen om die weder»aven der vragt op nieuw te bekomen n Kieicrs overleg! hel «el. indien gy voor Je liberale landidalen stemt en dus deze in 't land de meerderheyd hebben dan blvfl het liberael ministerie aen 'l roer en Frère den eersten lece'n- kanier der remisen zal die nooyt toestaen ie verleenen. Kiest de aftredende leden, indien de conservateurs weder aen 'troer komen dan konnen de remisen die zy reeds voor Zele en Lokeren hebben verleend voor geheel de Dendcrvalley weder komen, den bestue- rmgsraed van den yzeren weg heeft er de stellige belofte van bekomen by liet catliolyk ministerie. Kiercrs ziel wal uwe beladen cu degene van uwe modcburizer. vereyssclicn. Bmr k Den volgenden artikel was ons te laet toegekomen om in ons N' van zan zaterdag opgenomen te worden. Wy roepen er de aendacht der kiezers op. Al lagchende doet tien sehryver de uytgestrektlieyd der liberale fopperv zien et zal, zoo wy vermeenen, door de kiezers zeer wel beerenen woaden. 1 Ja, wy willen, wy moeten eenen volksvertegenwoordiger woon achtig te Dcnderiuonde hebbenwy liberalen doen al wat wv -treken We'ZyD Van °DZe Seborlesla<' en derzelvêr om- In 1855, toen Mynheer den Baron Van den Broucke-De Terbecn tnwoonder onzer stad, met zoo veel zelfsopoflering als moed onze belangen als volksvertegenwoordiger verdedigde, eenige onzer advocaten en rechters wilden eenen vremden representant heb ben zy stelden voor Mynheer D'Elhougoe woonachtig ie Leuven De kiezers van ons distrikl beantwoorden dien oproep zy gaven omtrent 8Q stemmen aen den vremdeling.— Weynige jaren «ele den moesten zy ook eenen liberael hebben: zy haelden alsdan Mynheer Cools van onder liet zand der Kempen, borstelden hel zelfde van zyne frak, en niemand beier dan hy kende ons arron dissemenl. Ook een zestigtal stemmen welke men hem uvt mede- lyden gaf. verwyderdeu voor eeuwig den Kempenaer van'ons Hundus vult dccipi de wereld wilt bedrogen zyn Vereenict al uwe stemmen op M. Eyerman; hy is advokaet 'eu zal da* en nacht pleylen. I- Om Je rivier den Dender te vergroolcn en bevaerbaerder temaken; 2U De Schelde word verbreed cn verdiept, en de Dendermou- denaers krygen eene zeehave, zoo groot en zoo schoon als die van Anlwerpen. Mat zullen de Signoorkens nu zc»"en Zoo gezcyd, zoo gedaen alles is gereed en zal binnen de tien daaen aenvang nemen8 5° Al de pocdermagazynen worden binnen korte dagen binten de vestingen verplaetst indien liet gouvernement geen celd genoeg beeft, 't en geeft er niet aen, 'lis toch beloofd; 4° Dciidermoiide krygt dobbel garnizoen, staf, voel- en peerde- volk t is zeker, en alreeds beloofd. Den minister van oorloc om met alles kort en goed te maken, gaet morgen dry klassen binnen roepen. Hel zal aen geen geld oolbrekJn, de liberalen zullen alles betalen 5° Dendermonde krygt sevens, ja seffens, Mynheeren dold en stapelplaatsen; bel word de slapelplaels, bel middenpunt van ons land; het stedeken word vergroot, de vestingen worden omgeworpen en twee uren in de ronde zal hel stad zyn; niemand zal noch patent, noch in- noch uylkomende rechten betalen Die liet niet wil geloovcn, vrage bel aen den eersten liberael'den besten. 6 Het katje zal by de zoete melk zitten, het heeft beloofd en vast beloofd er met aen te komen; het beestje zal zyn woord liotidcu De liberalen zyn immers allcmael geene franemaeons zy willen niels anders dan de scheyding van hel geeslelyk met hel wcrcldlyk; hel geeslelyk is er niet meer van doen, wy krygen eene nieuwe religie wy worden allen Mormons of aenbidders van hel licht. Het is niet meer noodig de kinderen door de geesielyken in lagere of middelbare scholen le laten onderwyzen^ de libcri- en willen hel niet, zy krygen allen Bybels uyt het fabriek van Louden cu zullen er zich zelve in onderrigten. Het liberael ministerie en zyne aenhangers zullen alles bekostigen - 7" Er zal geen geld gespaerd worden om den eersten kiezer die met een aenbcvolen eu opgelegd briefkeu stemt eene boel te doen betalen van vyflig franken. De kiezers moeien en roocen geene andere briefkens in de stembus leggen dan die der libe ralen. Ieder is volgens zyn geweten vry ie stemmer, voor wie liv wilt, anders word hem zyn in pacht genomen land seffens afge nomen. O vryheyd o liberalen 8" Als de vos de passie preekt, boerkens past dan op uwe schaepkens. Er gaet voortaen uoch graen, noch eyers. noch rundvee, noeh iets Ier wereld naer Engeland. Mynheer Eyerman wil het met meer alles blyft bier op zyne koslen; hy heeft het beloofd, en veel beloven en weynig geven doel de zotten in vrede leven. Geene koornbylers meer, hy zal er legen pleylen 9" Ten koslen van de liberalen komen er in Dendermonde en deszelfs omstreken, tien zeepfabrieken om de ligtgeloovige en blinde kiezers kosteloos te sclieeren. Wat zullen wv floreren l O Momus, met uwe twee gezichten, wal zullen wy nog al krveën' Zwygt. 3b 10" Ten eynde de vlaemsche tael voor te staen; is het voortaen in de kamers verboden er een woord fransch te spreken, ten zy tegen vlaemsche zeden, godsdienst cn zyne dienaers. In elke vlaeiusche parochie zal er eenen blub opgeregt worden om zich in alle gevallen legen de wetten die lot nu toe lot nadeel van Vlaenderen s mwooners bestaen hebben, te verzetten. Gv zyl te beklagen, Waelkeus en voortaen zal niemand mogen pleylen dan in t vlaemsch; de liberalen willen hel anders niet. Zoo Moustache, attention flundus vult decpide wereld wilt bedrogen zyn met ydele beloften, en geschoren zonder zeep Kiezers, mogte ik u eenen wyzen raed geven, ik zou u zeggen kiest met deze die u mei ydele beloften willen verblinden, maer geeft uwe stemmen aen onze dry welgekende Heeren VEUMEIRE, VAN CROMPHAUT. Aftredende leden. DE DECKER, Aelst, ter drukkery vaa A. BYL

De Denderbode | 1857 | | pagina 1