Liberale regtzinnigheyd en Énkbaerlieyd. AVIS. Berigt. VERKOOPIiVG Schouwen, nooiiig ik u uyt, op vraeg van den heer minister van binuenlandsche zaken, om des zondaegs, na het uytgaen der goddelyke diensten, af te kondigen dal de houders van gezegde "munten zich, in geval van ontmunling, aen meer of min sterke verliezen zouden blootstellen. Den Gouverneur van Oost-Vlaenderen, De Jaegher. Den 6 december schreef ik in den geé'erdeu Dendcrbode dat de Liberalen van Dendermonde eene katholyke kazak hadden aen- getrokken, om de vuyle kleederen die er onder waren te bedek ken, en inderdaed in eene volgende vergadering gaven zy een manifest uyt waerin zy al de valsche beschuldigingen opraepten door de liberale gazetten tegen de kalholyken uytgevonden. Mynheer den advokaet Eyerman, naer hel voorbeeld van meester Verhagen, schaeml zich niet te spreken van de Enciclique, van het Concilie van Trenten, van de tienden, enz. maer wy zullen dien man gerust laten, in de hoop dat zyne edelmoedigheyd en zyoe regtzinnige geloofsbelydenis weldra door het ministerie zal beloond worden. Er zyn hier uyt ons arrondissement verscheyde persoonen die ter gelegenhevd der kiezing overgroole verdiensten vergaderd hebben, en die zeker door het ministerie niet mogen vergeten worden. Den eenigen liberalen borgemeester van het arrondissement die Zich niet geschaemd heelt in den liberalen klub van Dender monde deel te nemen, wanneer nauwelyks zyne twee zoontjes' door de bescherming van eenen kalholyken volksvertegenwoor diger geplaetst waren, zou volgens my het yzeren kruys ver dienen. Mynheer den président van het tribunaef, die zyne benoeming aen het kabinet De Decker en deze van zyn en schoonzoon ver schuldigd is, mag in de liberale belooningen niet vergelen wor den, want den man beeft geene moeyte gespaerd om den libe ralen Eyerkoek te doen hikken. Doch moeten wy voornainelyk de aendachl van het ministerie inroepen op den reglzinnigen en schielyk bekeerden advokaet Coryn, inspecteur van het leeger ónderwys, oud kandidaet voor de plaets van regter le Deïider- monde, van prov'iutialen inspecteur, van arrOndrsseménl com missaris te Furnes, le Cortrvk, te St. Nikolaes enz. enz. den onbaetzuchtigen man heeft toch geene inoeyle gespaerd in de kiezingcp, men heeft hem overal zien rondloopen met den groot- sten iever bezield voor den liberalen kandidaet. Hy heeft zelfs goed gevonden in het midden van den winter de onderwyzers van het 9C schoolgebied te Dendermonde te doen verschyneu, om aen elk afzonderlyk te vragen of de aengewezene sommen in den budget voor het ónderwys hün regelmatig betaeld wierden. Dan' heeft hy aen de onderwyzers eenige circulairen van den minister Rogier uytgedeeld, zich bitter beklagende dat de boeren zoo een slecht gedacht hadden van de liberalen en dat het aen de onderwyzers was het volk hierin te verlichten. Ziet dan, de schoolmeesters die tot nu toe geloofden dat hunne zending be stond in de kinderen le onderwyzen en eene godsdienstige Op voeding te bezorgen, eensklaps herschapen in politieke' agenten den man zal hierin den gouverneur van Oosl-Vlaenderen willen iiaapen hebben. Indien hel voorgaende gesteund is op de waer- iieyd, zoo wy van eenen defligen onderwyzer gehoord hébben, mag hel ministerie niet uylstellen dien ievervolleiï man edel moedig le beloonén, want zynen koek zal hier ook gehafkken zyri, hy zal voorlaen den tafelgenoot der heeren pastors niet meer zyn, die in plaets van hem aen hunne tafel le zetten, hem eerder aen de achterdeur zullen plaetsen. X; Men schryfl ons uyt Dendermonde H December Dewyl" uwe godsdienst-en vaderlandsliefde wel heeft willen ter herte nemen de kiezing in öiis arrondissement, zal het u niet onaeugenaem zyn te vernemen, dal den zegenprael der gema tigde party, verbeeld in den persoon van den onderdrukten en gqlasterden heer Boron de Terbecq, onze Denderstad met vreugd vervult. Men leest de voldoening der herten op de gezichten en in de houding der inwooners, en de vrienden en geburen, druk ken ze met geestdrift aen elkander inniglyknyt. En dunkt niet dat hel niaer diegenen zyn die voor hem hebben gestemd, reen, maer eene algemeenC blydschap heeft de herten Van deti waren Oenderling ingenomen, en zeker is het dat zelfs in het algemeen zeer te vreden zyn een zeer groot deel en wel misschien het grootste van die zelf, die door list, bedrog, hope of vrees, auitge dreven, hebben gestemd voor den liberalen kandidaet van Frère- Rogier, en die beschikt was om den wagen der francmacons te moeten voorlstooten. Hel Denderdistrikt, heeft düs op eene schitterende wyzc be wezen, dat het de verdrukking van eenen zoo achtbaren kom- missaris als was den heer baron De Terbecq, door bet dwang- ministerie legen hem bedreven, weet te vreken, de verdiensten weet te vvaerderen en beloonen, hel boos ministerieel jok weet te verfoeyen en dat hel niet wilt van hen die er zich de slaven van willen stellen, zoo als uyt kracht van zyne aengenomene hoeda- nigheyd als ministerielet! kandidaet, zou hebben moeten zyn den afgekeurden kandidaet M. Eyerman. Men schryft aen den Dendcrbode uyt Hernc den 5 December Er komt hier eene tvding aengebragt te worden, wüer iedereen over verwonderd slael. Gy zult u eriinneren dal te Bever en le S. Peeters-Capelle, waer de liberalen voor dezen de bovenhand hadden, de laelsle gemeente-kiezingen geheel en gansch ten voordeele der calholyken' zyn uytgevallen. Welnu, M. den gou verneur der prov. Henegouwen komt aen de kiezers der boven gemelde dorpen te laten welen dat hunne laelste kiezingen on geldig zyn, om de volgende redenen Voor Bever 1° Dat er daer eenen medegekozen heeft, zonder regt te hebben, eenen man, bemerkt het wel, wien de liberalen in de voorlaelste kiezingen naer de stembus gevoerd hebben ter oorzake van aiekte. 2° Dat er twee kiezers geen billet van convocatie ontvangen hebben. Hoe M. den gouverneur optelt en aftrekt, is een raedsel waer niemand uyt kan. Voor S. Peeters-Capelle Dat er de kiezers niet vry geweest zyn. Om dit laetsle te be- staligen of liever om aen het reeds genomen besluyt een voor komen van wettigiieyd te geven, beeft M. den commissaris De Smet een soort van enquête gedaen. Nauwelyks by is by dry kiezers gacn vragen of zy door den Pastor of onderpastor niet gedwongen geweest waren. By eenen van dezen is hy gestoord uvt gegaen omdat den man bleef loochenen dat den onderpastor in de vergaderingszael zyn billet uyt zyne handen had getrokken en in stukken gescheurd, gelvk het den commissaris beweerde. Verders zegt men dat de calholyke kiezers der beyde dorpen al le samen eene prolestalio gacn imderteekenen en opzenden. Kiesongelukkcri vdri Af. den baron Devrière, minister van buytenlandsché zaken en gouverneur van West- Vlaendèren. Men weef dal M. Devrière zich als kandidaet aengeboden heeft in vier kiesdistrikten, te welen le Brugge, ie Veurne, le Rousse- laere en te Kortryk, zonder te spreken van zyne kandidaluer te Gend. M. Devrière heeft moeten afzien van zyne kandidaluer té RousSelaere. Eerste nederlaeg. Hy heeft moeten vaerwel zeggen aen degené van Veurne. Tweede nederlaeg. Te Kortryk w'ierd hy gebeél en gansch verslagen, by zoó verre dat hy hel minste getaT stemmen der zes voorgestelde kandidaten bekomen heeft. Hy heeft by de dry honderd stemmen minder gêhad dan M. Dumortier lid der bestendige deputatie, waervan M. Devrière het opperhoofd is, en vyf honderd minder dan dén kanon ik Dehaefne. Derde nederlaeg. Te Brugge heeft M. den minister Devrière zes stemmen minder bekomen dan M. Devaux, en slechts acht-en-derlig meer dan den eersten kalholyken kandidaet. Had de hy twintig stemmen minder,- M. Devrière verloor lerzelfde lyde zyne plaets van minister en degene van gouverneur Vierde nederlaeg. De tael door den Nafionnl en zyne republiekaensche kon fraters gehouden nópens het beslissend deel dat zy genomen hebben aen de Kiezingen van 10 december, word doót geen een dagblad der linker zyde tegengesproken. Aldus moet men be kennen, met den National en zyne vrienden, dal de republie- kaensebe en radikale kiezers oVer dé benoeming beslist hebben van meer dan vyf-én-lwintig gedeputeerden der liberale party. EEN SLAGTOFFERKEN VAN DEN 10 DECEMBER. Hel zyn de kalholyken niet die té Gend donderdag laetst over wonnen zyn geweesteen liberaelken, van 't fynsle ras, met kael geslepen hair, is ook den beer van den zegeprael zyner makkers. De eerste letter van den naem van dat slaglofferken is Dubois, advokaet jé en knoeverken in hel afstammelingsken van den Messaqcr de Gund. Zie hier op welke wyze. Het ventje wilde bon gré mal gré kandidaet zyn. Het grynsde op zyne landekens om dal zyn broèrken Tom Pouske Van der Slichelen, Op de lysf stond nu om hem te paeyen, zegde hein Baes Kimpe van op de BurgstraelZyt gerust. Duboislje, Pee- feboom zal te Gend en te Kortryk gekozen zyn, en by zal bet mandaet van Kortryk aenveerden. Of gelukt hy le Kortryk niet, Jacquemyns zal te Turnhout gelukken, en dan gaet gy ook naer Brifssel. Eu Baes Kimpe gaf het manneken 'nen suykerspek, en 't zweeg. Maer sedert dal MM. Van den Peereboom en Jacquemyns eene buyze hebben gekregen le Kortryk en te Turnhout, gaet liet overal klagen dat liet gefopt is en dal het slagtofferken is van den 10 december. Inderdaed zoo is het. Donderdag avond hebben zich eenige vrienden van de beschaving te Kortryk iels veroorloofd, dal geene andere be naming verdient dar. eerlooze lafhertigheyd Zy hebben namelyk eene schade aengerigt aen de deur van T klooster der zwarte zusters (ziekenbewaeksters), en weynig scheelde liet, of de deur was ingeloopen. Er is eene klagt aen de regterlyke overheyd ingediend geworden. - Te Dinanl zyn van de weynige pastors die aen de kiezingen deel genomen haddeneenige beledigd geworden. Eenen der aenvallers, ziende dat eenen priester koud bleef voor zynen laster, spoitwde dezen in 't gezigt. Er is zoo nog al wat gevochten op strael. Eeneti stedeling heeft onder andere eenen boer eenen zoodanigen geweldigen kaekslag gegeven, dat eenen tand bem uyt den mond is gesprongen. WANORDERS TE MECHELEN. Wy lezen in den Journal de Rruxeules Gy kent den nytslag van de kiezing le Mechelen geheel de lyst ging by de eerste steAming door. Dit resultaet heeft de liberalen slerk tegen gewerkt, omdat ze voor de kiezingen beweerden zeker te zyn van den triomf. Gedurende de kie zing liepen versCheydene benden gering volk door de stad, en juyehten overal de namen der liberale kandidaten toe, terwyl zy de onrust in de stad bragten. Tot dan toe was er echter geene wnnoidelykbeyd gepleegd. Toen het resultaet gekend wns, veranderden de toejnychingen in uvtjouwingen en geschuvfel. en inen rigtte deze tot eenige van de achl- baeiste persoonen der slad, onder ander»! tot verschevdene geestelyken. Dat geschreeuw en geschuvfel verdubbelden als de inanifestoerders langs hiivzen kwamen van persoonen, gekend om hunne konservatieve opinièn. henen der representanten, pas gekozen, wierd hevhaelde keeren, in den loop des rvonds, met dees gejoel vereerd. Tegen 10 des avonds rigtten zich die samenscholingen naer het aerts- bisdom en men begon de woelige tooneelen op nieuw. Eenige groepen vormden zich insgelyks voor andere huyzen. Ten 11 uren scheen de kalmte hersteld de straten waren rustig geworden, en men hoorde geene geroe pen meer. De goede burgers meenden dus ter ruste te kunnen gaen maer dat ging zoo niet. Ten 1 ure des nachts begon het gedruysch op nieuw, en M. Van den Branden de Reeth wierd wakker gemaekt door een razend geroep onder zyne vensters, alsmede door de afschuwelykste liederen. Lene bende dolz'nnigen danste voor zyne vensters en zong het C.n ira en andere schandelyke liederen. Als die zangen ophielden, steeg er een helsch gedruysch op, in hetwelk men hoorde roepen aen de lontvern do koorde om don nek naer do quil/otien enz by welke fraeyigheden men de namen voegde van de gekozene konservatieve representanten, Dezen keer ten minsten mogt men denken, dat de oproermakers te vreden waïen neen Nadat dezelfde bende zich eene poos verwvderd had, om op eene andere plaets hetzelfde spektakel te gaen geven, kwam zy talryker dan te voren terug. b Overgroole kasseyen, waermcê de bnldadigen zich gewapend hadden, wierden tegen de de deur geworpen van het hotel des heeren van den Branden steenen vlogen in de ruylen en vielen tot in de kamer, waer den achtbaren representant zich bevond. ÏHevromv Van den Branden begaf zich By hare kinderen, welke door dien nachtelyken aenval zeer verschrikt waren. d llien schandelyken aenval, en zonder voorgaende. duerde tot onge veer 2 uren des nachts, zonder dot er eenige maeiregels tcgeu die baldadige bende genomen wierden. En welk is de misdaed van M. Van den Brandr-n-de Beeth Van lid gekozen te zvri der Kamers door He konservatieve opinie, met 1219 stem men op 200») stemmers. En men zegt dat wy leven in een land van vryhevd. o Let wel op, dat zich nergens anders eenen zoo schandelyken akt heeft opgedaenhet is eenen opregten nachtelyken aenval, voorbedacht en in koelen bloede uytgevoerd, zonder dat men zelfs de vervoering tot veront schuldiging hebben kon. b Sedert twee uren heerschte de volkomenste stilte in de stad de politie, door dien schvn bedrogen, had hare gewoone wnekzaemheyd opgegeven, en dit legt de afwezigheyd van alle tegenkanting u\tjuyst dat oogenblik hebben de agenten der wanorde afgewacht om straffeloos hun werk te doen iets, wat men niettemin eene groote en schoone manifestatie noemen zal. Naer wv vernemen, volgens eenen brief in een liberael blad, heeft men zelfs het paleys van Mgr. den kardinnel niet gespaerd. Men heeft daer ook rnyten uylgeworpen. Hoe konsiilulionneel is toch die liberale party 1 Den Journal de Gand behelst beden hot volgende Een telelgraphisch berigt dat wy ontvangen by bol tor pors leggen van ons blad, kondigt mis aen dat M. de Kerchove- Deltmon burgemeester der s.lad Geud is benoemd. Men schryfl üyt Kortryk, 12 december Sedert acht dagen is er eenen opgeslotenen uyt de celgevan- genis onzer stad ontsnapt, zonder dat men er in gelukt is bem ie ontdekken, niettegenstaende de vlytigste opzoekingen. Men kan niet denken welke middels liv gebruvkt heeft om uyt het gevang te kunnen vlugten. Geen een spoor van braek heeft men tot hier toe kunnen ontdekken. Te Leuven is er door de liberalen veel gewerkt in 't geheym. Zoo ontvingen vele burgers naemlooze brieven, die hen bedreyg- den met bet strop of de lanlecrn indien zy voor de kaïliolyktn stemden. Eenige dezer brieven, met zwarten boord, bevatteden deze veelbeleekende woorden Memento Gaillardi Men herinnert zich nog misschien dat Gaillard in 1850 te Letï'vcn wierd vermoord. M. J -F. De Meyere, pastor van St-Denys-Westrem, is pastor van 'l kleyn Begynhof le Gend benoemd. M. J. A. Cools, onderpastor van St-Martinus (Akkergem), pastor van O. L. V. Sl-Pieiers- benoemd. M. de Vreese onderpastor te VVetieTen, is pastor- benoemd te Sl-Denys-Wcsireni. Zaterdag is te Beveren (land van Waes) overleden David De Jongbe, in den onderdnm van 101 jaren, 5 maenden en 8 dagen. Na de luysterryke jubelfeest, welke voorleden jaer te Cruybeke ter eere van den honderdjarigen gevierd wierd, was dezen te Beveren by zyne dochter gaen inwoonen. Het olïicreel dagblad van Roomen antwoord in dezer voegen aen eenige valschheden verspreyd door de Indépendancedie het certe slechte belgische gazelle noemt Een italiaensch dagblad, vaneen na by ons gelegen land, driftig om tydingen te ontleenen aen een slecht dagblad van Belgien, heeft aengekondigd dal er spraek is van eene uytwisse- ling van noias lusselien Z. Exc. M. den hertog de Grammont, gezant van Vrankryk, en Z. Em. den kardinael Anlonelli, sekre- taris van Staet. Dal is eene der onvoorzigtige uytvindsels van het belgiseli dagblad. 'T is ook een louter uytvindsel dat eene engelsche kompagnie aen het pauzelyk gouvernement liet aenbod heeft gedaen van de pontenische moerassen droog te trekken. Zekere dagbladen weten hetgeen er niet is, eu weten niet hetgeen wezenllvk is. De pontenische moerassen zyn ten meerderen deele droog gelrokken door de zorgen van het pauzelyk gouvernement, '1 welk er zich reeds rerscheydene jaren lang mede bezig houd, en er zich in met den grootslen iever mede bezig blyft houden. Niemand is verwonderd dal er door dit belgisch dagblad leugens en vremde lydingen over de pauzelyke Staten worden afgekondigd, maer wy zyn verwonderd dat deze tydingen opge- nomon en herhaeld worden door de italiaensehe binden, die ten minsten zouden dienen ingelicht le wezen over onze ey- gene zaken. WEERDE DER MENSCHEN In Belgiên word het redden van een menschenleven gewoonlyk betaeld met een zilveren eermetael of eene premie van fr. 25-00 Eenen Hongaerscchen edelman die eenen zyner boeren doodslaet, belaelt daervoor eene boete van fr. 200-00 Eene gezonde slael' in de Wesl-Indiën heeft eene weerde van omstreeksfr. 1600-50 Voor den engelschen heer Milton die in 1811 te Lissabon met baj/innetten half dood wierd geprikt, wierd door den engelschen konsul eene schadever goeding geeyschl van fr. 4-40,000-00 Den Siamsehen prins en afgezant thans in Londen taxeerde eene engelsche vrouw op5000 p. st. De engelsche verkoopen somtyds hunne vrouwen, voor eenen schelling offr. 1-20 In Bobemen geld eenen jood zooveel als een zwyn, want in Budweys moet eiken Israëliet aen de poort zooveel poortgeld of belasting betalen als eenen boer die een verken ter merkt brengt. Ministers en overige staetsdienaers slaen echter menigmael beneden nul genoteerd, en zelfs zou menigeen nog geerne geld toegeven om maer spoedig van hun bevryd te zyn. BUllGEULYKEIV-STANïD. GEBOORTEN. Ma NIS ELY K 8 trr Vroüwel. 5 OVERLEDENEN. Franciscns l.inthnuf, man van M. D'haeselper, TancTb. 66 j-, M\lbeke. Maria de Mever, 4 m., Laugeridderstr. Anna T. B'-rnarcls, vrouw var» J. Van lsegh«'ni kantw. 26 j., Zonnestraet. Emilia Van Geem 2 j.. Xieowstr. Theresia A. Luykx, zonder h'-roep, 42 j., Gendscbestr. Maria J. Van d^r Eecken, wed. van E. Schors, tonder beroep, 85j., Schnerb. Rom. de Mever, man van A. Van der Taelen, twyndersgast, 29 j.. hoogstraet. J. Van de Maele, wedn. van Joanna Van den Stockl, zonder beroep, 81 j., Molendriesch. Engelb. Aerts, soldaet, 23 j.f Graenmerkt. J. Fr. Coppens, w*-d. van A. de Paepe, winkelierster, 63 j., Pontstraet. Maria de Troyer, 1 düg, Schaerb. Th. Amerycke, wed. van J. Van de Perre, werkvrouw, 69 j.. My!b. Barbara de Preter, vrouw van J. ,Van den Bosssche, kantw. 36 j., Vryheydstr. Cafhr. Wellenvan, vrouw vnn J. Van den Bossche, kantw. 35 j., Schaerbeke. Francisca Van llauweimeiren, beggyn, 60 j., Beggynhof. P. Mertens, wedn. van C. Caeckenbcrgh, landb. 77 j., Schaerbeke. Les scenes VAN BOXSTALL, Institntrioes diplómées, élablies a Oordegem, ayant commence tin External depuis le mois d'Octobre dernier, ont l'honneur de se recomman- der anx Parents qui voudraient procurer une bonne edu cation et une solide instruction a leurs enfants. A partir du premier Janvier prochain, elles accepteront des pension- naires, a des conditions f'avorables. De gezusters VAN BOXSTAEL, gediplomeerde Onder- ■wyzeressen, woonende tot Oordegein, sedert de maend October, eene Meisjesschool begonnen hebbende, hebben de eer zich aen te bevelen aen alle ouders, die eene goede opvoeding en een goed onderwvs aen hunne kinderen zou den willen verschaffen. Van den 1 January aenslaende, zullen zy Pensionnairen aenveerden aen zeer voordeelige voorwaerden. Van 1 bectaer en half Elzen SCHAERHOUT, en 44 koopen Abeel en schoone Populiere BOOMEN, gestaen tot Erpe aen de Eeedsclie kalzydeop den bosch van den lieer Eb- Van Wamheke, op ijynsdag 29 December 1857, ten 9 uren voormiddag.

De Denderbode | 1857 | | pagina 3