Wat zyn de gevolgtrekkingen EEN VBAEGSKEX. AENBELANGEND BERIGT. Algemeen o^erzigt der Kiezingen Geheel het ministerie heeft aen dit schandael deel genomen en daerdoor het eerste staelken van zyne libe- i rale regtveerdigheyd gegeven. Deze onregtveerdiglieyd schandvlekt de wetgevende magt en doet alle treffelyk man vreezen als hy ziet dat het gouvernement niet aerzelt zich daeraen medepligtig te maken. M. De Theux heeft met veel juvstheyd doen opmerken dat ecne stem min of meer voor de meerderheyd niels kon maken, maer zegde hy, 't geen veel kan maken voor 't land en voor de kamer, dit is de zedelykheyd van den samenstel der vergadering, 'den mag niet konnen zeggen, by voorbeeld, indien eene wet o met eene enkele stem meerderheyd doorgaet, deze wet is nul en van geener weerde, want had den waren representant van Dinant, M. Thibaut in de kamer ge- weest, zy zou niet bestacn hebben. Ziel daer waeraen gv u blootstelt. Gy hebt wel de meerderheyd voor u, maer de meerderheyd is niet genoeg in een land waer de regtveerdigheyd en de goede trouw heerschen er moét ti iets meer zyn, uwe beslissingen moeten gelykvormig zyn aen de wetten en aen de constitutie... Ja, God zy dank, hoe beproefd ons arm Belgiën ook zy, bet is toch ïïog niet gekomen tot den graed van verderf dat de regtveerdigheyd en de goede trouw er uyt verhuysd zvn..Dat de sectarische bende er niet op'gekene dat haren overweldigden zegeprael liaer de beheei'sching der natie verzekert, men begint de oogen te openen en het gevaer te zien waeraen het land blootgesteld is, den oogen- blik is niet ver afgewyderd op welken het oud patriotismus der Belgen zich zal toonen om het vaderland te verlossen van de liberale pest. Om het schandael te bekroonen, moest M. Frère eene antwoord geven aen II. Dumorlier die gezegd had Naer men zegt, zou men het absolulismus in deze vergadering willen invoeren, gien zou zoo wel konnen zeggen deze kiezing behaegt my, ik aenveerde ze, indien zv my mishaegt, ik verwerp ze W. Frère antwoordde DIT IS I1ET STELSEL VAN ALLE MEERDERHEDEN Hierdoor heeft M. Frère zeer wel het deSpotismus der liberalery gekenschetst als zy de bovenhand heeft De lndépendance gevoelende dat M. Frère het masker afge worpen had, heeft geloochend dat M. Frère deze woorden uitgesproken heeft en zegt dat ze in de Annates Parlemen taires niet stacn. Maer wy hebben ze met onze eygene •ooren gehoord, andere gazetschryvers die er insgelyks tegenwoordig waren hebben ze met ons gehoord en afge kondigdDit is al wederom oenen trek van Liberale regtzinnigheyd van uyt de Annales Parlementaires uyt te laten 't geen men onvoorzigtiglyk gezegd had. Doch dit alles moet niemand verwonderen, sedert dat de wetgeving ontheyligd is door den oproer, word er veel revolutionnairlyk gedaen, maer dit voorspelt ons wat er voor T land te verwachten is, indien het brutael despotis- anus der francmagons den tyd heeft om zynen duyvel tteenemael te ontketenenWy herhalen het u andermael, Belgen, weest op uwe hoede, slaept niet, of gy zult het te llaet beklagen.. gen beloofd zyn niet heel diièdelyk aengehaeld maer het blykt uyt de woorden van onze tegenkanlers, alsmede uyt de redevoeringen en uyt deakten der tegenwoordige ministers, dat zy de volgende zullen zyn. Intrekking van de wet op de pers, gezegd wet-Faider en van de wel op de uylleveringen, gestemd onder het ministerie Nothombi <t Verandering van de wet öp hel lager onderwys, in wat aengaet do tusschenkomst van de geestelykheyd. o Afschaffing der konventie Antwerpen. Herstel van het stelsel van M. Hatlssy en M. Tesch, in zaken van legaten en van liefd digheys-giften eyndeiyk vollediging, van het douanen stelsel en verandering van de genieenlelyke lasten. Waervoor betalen dn inwooners der Verkensmerkt en deze die digt aen het Moutmolengat woonen hunne stads- lasten? Is het niet om, gelyk de inwooners der Keyzerlvke en andere plaelsen, de voordeelen der stad te genieten Zoo ja, waerom heeft de lanteern aen het Moutmolengat sedert de kicziugen niet meer gebrand? Wy zouden dit eens willen weten, te meer, omdat, als er daer geen licht by stikdonkere avonden branden moet, er nergens licht noo- dig is. liet Moutmolen gat is de gevaerlvkste plaets van geheel de stad en daervoor ook is het noodzakelvkst dat zy behoorlyk verlicht zy. Indien de regentie aen deze reklamé geen gehoor geeft, de inwooners van die pkiels mogen zich tot ons wenden, wy zullen hun den weg wyzen waer zy gaen moeten om regt te verkrygen. Zy betalen hunne lasten 0111 de gazonkosten, de administratieuytgaven enz. te he'pm dekken, ja, zy betalen zelfs hun aendeel 0111 het peerd van de stad te onderhouden, het welk alle jaren 2000 FRANKS kost, ofschoon liet hun geen enkel druppelken water aen- brengt om hunne liuyzeu te schuren, bvgangen af te spoelen of iets dergelyks. Wy hebben in ons voorgaende nummer aen onze lezers te kennen gegeven op welke wyze, de administratie der biirgerlvke hospitalen dei' stad Aelst, handelt met hare pachters. Den opzeg gedaen aen Leo Callebant kiezer, twee dagen voor de kiezingen, is aen de, beslissing der reglbank onderworpen. In de tegenwoordigheyd van de ongehoorde drukking der administration op de kiezers, hebben onze vrienden besloten deze zaek acn de regters voor oogen te stellen. Men zal aen deze vragen of de vryheyd van kiezing in Belgiën nog bestaet, en alles zal aengewend worden 0111 deze vryheyd te doen zegepralen. Alle de kiezers welke in zulk geval zich te beklagen hebben, mogen zich tot ons wenden, zy zullen krachldadiglyk en KOSTELOOS onder steund worden voor alle de regtbanken. VAN 10 DECEMBER. Op 10 Dec. heeft het getal der kiezers geweest 77,252. 41;224 hebben voor de kandidaten van het kassey- iminislerie gestemd, 56,028 voor de kandidaten der calho- lyke party. Dus een verschil ten voordeele van het mi nisterie van 5.196. Vau deze die voor het ministerie gestemd hebben mag men afrekenen 1° De republiekanen en de demagoguen die met de liberalen gestemd hebben ten minsten 5000 2° De gedwongene fonctionuarissen, do plaets- zoekers, en deze aen welke plaelsen beloofd zyn 5000 3° De kiezers die bedrogen zyn door de laste ringen en leugens, deze welkers briefjes men beeft afgenomen enz. enz. 5000 Maekt te samen 15,000 Wy gelooven deze cyffers niet overdreven en geenzins boven de waerheyd. Als men deze 15,001) stemmen afre kent, blyven er aen de liberale kandidaten nog 26,224 stemmen, rond de 10,000 minder dan aen de catholyke kandidaten, die geene stemmen van geweld, bedrog, be- dreyging of beloften bekomen bebben. Als men nu deze 15,000 gedwongene of bedrogene stem men verdeelt door 41 getal der arrondissementen, vind mer. 565 a 566 gedwongene stemmers par arrondissement. Nu, bet arrondissement Aelst telt 78 buytengemeenlens en 5 steden; en als men aen elke gemeente eenen enkelen kiezer van elke der dry klassen geeft die wy booger bebben aengehaeld, dan komt men tot liet cyffer van 254 stemmers, die niet vry of uyt niet overluyging gestemd bebben. Als men vervolgens aen elke slad, de eene door de andere genomen, 50 stemmers der dry hoogervermelde klassen rekent, bekomt men een cyfl'er van 150 gevoegd bv de 234 en men beeft 384 stemmers die of gepraemd, of verlevd of op belofte eener plaets, of eyndelvk tegen hunne over luyging met de liberaters gestemd hebben. Deze cyfers spreken luyder dan al liet getier der libc- ijstersbladen en zullen niet weynig bydragen om de catlio- Ivken gerust te stellen voor het toekomende. (Medeg.) LtBERALE HERVORMINGEN, Men leest in 1'Emancipation Zekere dagbladen dringen by liet ministerie aen. niet meer te wachten met de liberale hervormingen, welke in •Kiem der overwinnende party beloofd zvn. Die hervormin- Eenen achtbaren lettervriend zend ons het volgende treffelyk stukje bet welk wy ons verhoesten aen onze ge- eerde lezers meê te deelen MILDABIGHEIDS-WET. Schuldelooze wel geen ziel u roerde, Als die 11 'l weldoen binnen bragt Geen bert, u, 'I bloed in de aders voerde, Als 'l geen om ons le helpen dachl. Als dochter van den Allerhoogen, Geschapen naer zyn eigen beeld, Kwaemt gy niet als om af ie droogen Den iraen, dien God u aenbeveelt Eu waerom riepen alle monden Nietwelkom in bet vaderland 1 Gy, die van d'heem'ien zyt gezonden. Tol 's lydend mcnschdoins onderstand O wee zie daer dit yslyk woelen Dit luimlen van elks regien neer! Den val van Belgens eensgevoelen. Zoo lang, hun waren roem en eer Zie nu, door gansch Europa loopen, Een opsiandsvlek die bun besmet; Een schaud, lot in de ziel geslopen Om u, 0 wel, nog niel geboren Als staetswei van weldadigheid Om u, die slechts uw uaem liet hooren, Al dit gewoel, al dit verwyt Op u, wordt al die vraek gedonderd Gy zyl niet als een borgerlasl; "Een kloosterwet, door volk bewondejd Nog aen barbaerdsche tyden vast Om u, de kreetweg met de kloosters, Geheven op 's landsspreekgestoelt. Weg inel de priesters, valsche troosters Beantwoord door bel volksgewoell' Om u word 's kloosters slot verbroken, En kloosterlingen schier verbrand Op hunne meubels, waer te rooken Ook Christus kruis ligt. O wal schand Schuldelooze wet kwam ooit u binnen Dat gv, by vrye Belgen, dus Een haielyk onlbael zoud winnen, ln plaets van eenen broeder kus Maer zwygen wy, de hand is maglig, Die u de hemel al tyd reikt En waer' de boosheid nog zoo krachtig Die 0111 uw ncdervallen prykl God zal zyn baud van u niet keeren, Noch de oproer laten de overhand. Om u neen die de clleud kwaemt weeren Zal niet vergaen ons vaderland Al de republiekaenscbe dagbladen ondersteunen geweldig de kandidaluer van M. de Perceval, die ook ondersteund word door MM. Rogier, Tesch en Verbaegen, maer eenen hevigen tegen strever vind, 7,00 men verzekert, in M, Frère. Om 'dit bietste i'evt le verklaren, moet nten zich herrinneren dat M. De Perceval langen lyd de Nationale Bank heeft aengcrand, die haren oor sprong acn M. Frère verschuldigd is. Den National en deszelfs vrienden eyschen de benoeming van M. De Perceval als eene van de voorwaerden der medewerking die zy aen het kabinet zullen verleenen. In dit punt zullen zy gemakkelyk hun stuk winnen in de Associalie-Verliaegen en in die van M. Samuel, die met dezelve nainv verbonden is; maer men vraegl zich om welke redens M. Defré zoo gauw in ongenade gevallen is. Een Ittyksch dagblad had gezegd dat de eerste kiezingen voor de Kamer der Volksvertegenwoordigers die zullen geschieden, plaets moesten hebben in de provintiën van Oost-Vlaenderen, Henegouwen, LuyL en Limburg. Eenen brief geschreven aen de Palrie van Brugge, door een achlbaer lid van liet Senaet, bewyst op de kiaersté wyze dat dit gezegde verdwaeld is. Hel Zyn, integendeel, dc provintiën Wcsl- Viaeuderen, Antwerpen, liraband, Luxemburg en Namen die binnen achttien niaenden,'t is te zeggen, in junv 1859 hare vertegenwoordigers en senaleurs zuilen le herkiezen" hebben. Met genoegen vernemen wy dat men zich reeds in West-Vlaen deren en voornantelyk te Brugge lol die worsteling bereyd maekt. Heel in t kort zal liet ministerie een wetsontwerp aenbieden voor de vermeerdering van bel getal Volksvertegenwoordigers, Men rekent op eene vermeerdering van zes leden nameivk twee te Brussel, eenen te Turnhout, eenen le Cliarlerov eenen te Namen en eenen te Ltiyk. Daerenboven is hel ministerie bezig meteen wetsontwerp dat bel getal der parlementaire onbevoegdheden zal verminderen en in de rangen der regterzyde zal bestreden worden. De volgende regels die wy aen de Emancipation ont kenen, zullen zonder twyfel al de persoonen gerust stellen die door de verklaring van liet.gouvernementaengaeude de fransche koperen munt zyn verontrust geworden: De fransche bronzen munt, die veel ligter om dragen en beter geslagen is dan onze lompe en misvormde kope ren munt, begint zich in het land te verspreyden. Deze mededinging die door het publiek zeer wel onthaeld word is het geenszins door het gouvernement. Zie hier om welke reden Het is om dat het gouvernement voor zich alleen het regt behouden heeft van het slagen der koperen munt, en dat het uyt deze fabnekatie zeer schoone voordeelen trekt, want een stuk van 5 centiemen in koper hoitd. zoo al; iedereen weet, nauwelyks voor 2 1|2 centiemen metae! in. 'T is eene soort van papieren geld in koper maer't is eene renlvestiging waer van de weerde niet verandert, om dat de uytgaef in evenredigheyd met de noodzakelykheden des omloops gesteld zyn. Het gouvernement heeft dus veel belang in den binnenlandschen alleenhandel, voor wat de koperen munt aengaet, ongeschonden te behouden, ten eynde zyne uvlgaveta en bygevolg zyne voordeelen ten hoogste mogelyk te kunnen brengen. Maer wy twyfelen grootelyks dat het: dezen uylslag zal bekomen, zich bepa lende met te verklaren, zoo als het komt te doen dat de fransche bronzen munt geenen wettigen koers in Bel giën heeft en dat de houders van zulkdanige munt zich aen min of meer groole verliezen zouden blootstelien in geval van ontmunling. Het is inderdaed van weynig belang dat de fransche. munt bv ons geenen wettelyken koers ltebbe, van het oogenblik dat, van den eenen kant, het niet uytdrukkelvk verboden is ziclt van de zelve te bedienen, 'en dat, vim eenen anderen kant, zy in Vrankryk bare volle weerde be houd. Voor liet geen 'het gevaer der ontmunting aengaef, is dit onbeduydend men iveet zeer wel dat het franscli gouvernement geene munt zal afroepen welk het nog maer komt van le slagen, en die zeer goed is men weet overi gens nog dal zelfs wanneer de ontmunting zou plaets heb ben, het bronzen geld zou ingetrokken worden, zonder dat de houders eenig verlies zouden ondergaen. De waerschou- wing die tegen de fransche munt komt gerigt te worden is dus van geener weerde. Wy verstaen nogtans dat het te wenschen zou zyn van aen de belgische schatkist de winsten te behouden ivelke uyt het gebrnyk van het koperen geld spruvten, Maer om dit oogivt te bereyken, kennen ivy maer eenen goeden iveg T is den weg des voortgangs ;'men móet jegens liet franseh geld niet te werk gaen gelyk de krnydeniers die aityd'de waren hunner geburen Iteymclvk beknibbelen, maer aen het publiek eene betere munt verschaliën. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van jofv. wed. V. R. te Melsele 6 fr. Item C fr. van M. P. te Vlesentbeeck Item fr. t-50 van M. J. B. G. ie Pepingen. Besten vriend V. W. uyt B. ik zal trachten den zondag in den namiddag op mynen post le wezen. Indien het slecht weder is, gelieve te zorgen dal er aen de statie een rytuyg sta, want ik begin oud te worden waervoor ik 11 bid byzonderlvk té zor-en, is dal onzen vriend V. IV. uyt O. er ook zy. M. V. D. V. uyt B. Ik geef u volle ntagl naer uw goeddunken met de zaek in kwestie le handelen, maer ik belast 'u stellig ten opzigle van D. streng le zyn. Als hy zich bcklaegt, vraeg hem of hy liever met my le doen heeft, zoo ja, laet het nty welen, ik zal eenen dag bepalen, maer dat den man dan afwachte of hv zich niet meer zal le beklagen hebben. Fk ken den vogel. Men schryft uyt Steenhuyze aen den Denderbodc Wy hebben in onze gemeente te beweenen de dood van M. Bernard Uyttersport, voorzitter der societevt van den H. Vine a Paulo. Hy was een regt deugdznem man, die door zyn lieftallig en vreedzaem karakter onafgebroken, gedurende zynen langen levens loop, de liefde en genegenheyri zyiter medeleden bezat. Zyne kinderen verliezen in hem eenen goeden vader, en onze talryke hehoeftigen zullen bv dit verlies eenen iveldoenor min tellen, ook zal hy lang in iiet geheugen zyner menigvuldige vrienden Iilyven.

De Denderbode | 1857 | | pagina 2