CORRÉSPONDENTIE. AVIS. Berigt. Aen onze lezers. M ZIELWEKKER. Te huren: BERIGT. TE BEKOMEN MEN VRAEGT BEKENDMAKING. Verkooping van Boomen, VERKOOPING Verkooping van Boomen Jofvr. wed. 0. tl. 16 Meirellteke uwen brief van 't december lest is ons mei deszell's inhoud zeer wel geworden. Wel bedankt voor uwe gnedlieyd. Geêerden vriend nyl S. Maendag komeli wy gelweeën, wel le verstaen als er niets byzonders voorvalt Onze geachte vrienden en correspondenten mogen niet kwalyk nemen dal wy bun niet seffens antwoorden, belgetal britven dal wy deze week ontvangen hebben is te groot, den eeneu voor en den anderen na. Da Kamer der Volksvertegenwoordigers komt verschillige petitiën te ontvangen voor de hervorming der militiewelteu, Eenige dezer stuks zvn op zegel geschreven en gefrankeerd, Men moet op nieuw l;et publiek verwittigen dal deze uylgttve nlllte* loos is. De petitiën die aen de Kamers toegezonden Worden, mogen op ongezegeld papier geschreven en ongefrankeerd in den brievenpost geworpen worden. Eelt ministerieel dagblad bad aengekon ligd dat het kabinet voornemens was de octrony-regten in de sleden af le schaffen. Deze lading is olHcieelyk gelngenstrafl. liy besluyt van de bestendige deputatie des provintialen vaeds van 19 dezer, is de uvtrocping der kiezing van Karei Van lloorebeke, als gemeeuteraedsliil te Herdersem, vernietigd, en in zyne plaets word Krans Muylaert, raedslid vcrklaerd, als heb» bende gclvklieyd van stemmen bekomen en zynde den oudsten in jaren. Mei anie Minoods, oud 13 jaren, is den 23 dezer te Oordegein uyt eenen steenpul levenloos gehaeld. Zy was al ecnigeii tyd van krankziunigheyd acngedaen. Den 20 dezer is den genoemden .Inn-Baptisle Bonnewoy, bojaren oud, dngloouer le Lombeek (llraband) te Aelst plotseling ■overleden. Den 22 dezer beeft eenen brand le St-Maria-Lierde het buys vernield bewoond door de wed. De Schryver. De schade word op 500 fr. begrootniets was verzekerd. |n de maend October laelstleden beeft den yzeren weg van den Staet 00 duyzend fr. meer bpgebragl dan in October 1850, en 05 duyzend meer dan in October 1853. Zaterdag laelst. den genoemden P. Van de Kcrkhove, land bouwer l.e Wuereghcin, heeft van eenen zyuer knechten, den genoemden E. Van den Derglte, eenen messteek in den onder buik ontvangen. De wonde is doo.lelyk. Van den Uerglie is door den veldwachter, der gemeente acngehouden en ter beschikking gesteld van M. den prokureur des koiiings. —Het hof van appel van Brussel beeft het vonnis bekrachtigd, door de korreklionnele regtbank dier stad onlangs uitgesproken tegen dry eyerkutslers, diefeggen van eersten rang,'en alle drv lol eene en dezelfde boerenfamilie behoorende. Deze vrouwen waren er in gelukt met grooto slimbeyd en eene ongeloofelyke stottlmoedigheyd met bonderde en honderde eyeren le stelen welke zy nadien gingen verkoopen, wel le verstaen ten baren profile. Twee derzelve, Catbarina en Marie-Anue Devis, zyn verwezen elk tol twee jaren gevang, de derde tot achttien mae'n- den derzelfde straf, allen gezamemlyk en by lyve lot de kosten van beyde gedingen. Men weel dat de stad Oostende dikwyls gebrek lyd aen drinkbaer water. Den getneenleracd dier stad, heeft in zync zitting van den 15 dezer het konlrakl goedgekeurd gesloten met M. Kind, om eenen borrelpol le booren. De stad zal aen M. Kind 41)0 fr. per maend betalen voor bestuerkoslen, en verbind zich hem eene premie van 10,000 Ir. te betalen indien by eenen watersprong levert van ten minsten eenen meter boog. voor zooveel, echter, dal de bron eene maend lang blyfl voorlsp'rnylen. Om Kiezer te zyn, is bet niet genoeg den kieScyns te beta len men moet daerenboven de grondslagen van den cyns bezit ten. By voorbeeld, indien voor eenen kiezer de patent van her bergier moet medegerekend worden om zynen kiescyns te beta len, is bel niet genoeg eene patent van herbergier le betalen men moet inderdaed herbergier zyn. (Verbrekings-Hof22 juny 1857 -Men schryft uyt Vttchle De vrouw van den heer Theunis- ■sen, van Eysden, willende over eenige dagen haer kind van een jaer spenen, gaf bet aen hare dienstmeid. Anna Elisabeth Ven den Heuvel genaemd, om het gedurende den nacht wat te eten te geven. Daer het eten van dit kind moest warm zyn. heeft deze dienstmeyd met hetzelve een hed bv de kachel gemankt. i Dit ging zeer goed tot verleden zaterdag; maer lussclien zaterdagen zondag nacht, had deze nteyd de kachel mi sc'iien wat meer gestookt, om des zondags morgends nat vroeg water gekookt le hebben, om koff'y le maken, vermits zy vroeg moest tiaer de mis gaen. Maer toen de vrouw Theunissen verleden zondag morgend opstond, vond zy hare dienstmeyd en haer kind verstikt. De mëyd lag uytgestrekl ep den grond en bet kind in de ivieg; men bragt hen beyden inde lucht; het kind begon te braken en des avonds was hel genezen, maer de dienstmeyd is er van gestorven. Men heeft bevonden dal de nteyd alles zeer vast had loegemaekt. De ongelukkige was omtrent 20 jaren oud. Zondag heeft in liet lókael van de Socieleyl der Concorde, in de herberg den Handbogen te Korlryk, eene uyldeelittg plaets ■gehad van 5000 brooden, aen den armen van binnen en buiten de stad, let gelegenheid van den schitterenden zegeprael "den 10 december hehaeld. Men iveel dal deze socieleyl uytsluvlelyk is samengesteld uyt leden behoorende tot de katholyke party ook moeten de vrienden der orde zich verheugen van liet goed dat zy te wege brengt. Wy herrinneren ons niet dal er nog ooyt eene zoo overvloedige brooduyldccling in de stad heeft plaets gehad. Geen een arm huysgezin, zelfs diegenen welke zich buyten nood bevonden, is vergelen geworden. Allen hebben er bun aendeel in gehad. Deze brooddecling beeft in de stad eenen aengeuamen indruk voorls- gebragt, den dag van zondag was als eenen feestdag voor den armen, die in menigte voor bel lokael der Concorde stonden, aenhoudendlyk roepende Leve de Socieleyl der Concorde Leve de Calhohjken De leden van de Socieleyl der Concorde hebben de gelukkige gedachte gehad van aide bakkers der stad in deze groole leve ring te doen deel hebben onder dit opzigt verdient zy dert groolslen lof. Soorlgelyke brooddcelingen zyn duyzend mael beter dan al dat bier, en al dien genever door de liberale party ten besten gegeven by den minsten zegeprael dien zy behaell. Ten minsten, 'en daer mógen wy ons over beloven, is de rust van de ingezetenen der stad binst den nacht niet gestoord geworden door bel geroep en bet getier van beuden dronkaerds, de venster ruylen verbrij zelende, de deuren instampende, sleenen werpende in het kloos ter der karmelieten, onder de dolzinnige geschreeuwen van: Weg wel de papen Weg met het kalholicismus en mei de priesters sync ven d1 ge dienaers'. Hel gerucht loopt dal tlcil lieer Tesc.lt zal benoemd yvordeu lol minister van openbare werken. Den beer Dolez, volksver tegenwoordiger van Hergell, zon Item als minister van justicie vervangen. Een blad van Vperen zegt dal er vele valsdhe goudstukken van 20 franks in ontloop zyn. Zy zyn van koper eti by middel van bel galVanismus vergoud. De nabootsing is zoodanig nauw* keurig, dal men ze maer aen bet gewigt kan erkennen Twee valscbe stukken van tlil slach zyn in ecu byzonder bureel van Yperen aeitgeboden geweest. Den Lotleaniste boud op te verschillen, Dit dagblad was sedert verscheidene jaren deit eeuigeu tolk der revolulionnaire parly le Leuven. Zyn afsterven duel Zien wat uitwerksel den zegeprael der kieziug van 10 december op de iiberaters van Leuven te weeg gebrugt heeft. lly kmtiuglyk besluyt van 4 december word den beer J. Van Stappen, ontvanger der regtsljjeeksehe belastingen en aceynsen teClidnëe (Luykj in dezelfde lioedaulglleyd benoemd le Dender- mondc. Het bof van cassatie heeft eene belangfyke kwestie opgelost by zyn arrest van 13 mey 1857. M. Hendfickx-De Maere, fabrikant te St-Sicolaes, was als dusdanig in die stad uengeslagen met hel maximum vatf hel palentregl, en daerenboven wierd Item een patenlregt gevraegd te Waesmuuslei, als in die gemeente werkende met livaelf weef getouwen. De deputatie van Oosl-Vlaenderen wees de reklainatie van den beer Heudrickx ian de hand, doelt by arrest van hel hof van cassatie van 28 july, ivieril er beslist dat den fabrikant, die in zvne stad, uil hooide van liet getal zyner werklieden, hel maximu.n der patent belacll, niet meer onderworpen kan worden in andere gemeenten aen een liveede patenlregt, uyt hoofde der werklieden ivelke by aldaer gebruiken zou. De zaek voor de deputatie van Antwerpen verzouden zynde, wierd aldaer opgelost legenstrvdig aen liet geivysde van het hof van cassatie eu overeenkomstig de beslissing der deputatie van Oost-Vlaendereu. Nieuwe voorziening in cassatie, liet hof, met vereenigde kamers, heelt thans gewezen, rial de betaling in eene gemeente van liet maximum der patent, den fabrikant niet vry- sioll van liet palentregl in andere gemeenten ivaer de fabrikanten gestichten of werkplaetseu hebben. Op Kerstdag namiddag wandelde den Graef van Vinenderen mot zynen adjudant op liet plankier langs benen hel Park, regt over het paleys, wanneer eetien man met blauwen kiel eu klak Item nadert, en groetende vraeglMynheer, zond gy my eens uwe cigaer willen geven om de niyne aen lesteken? Den prins voldeed aen dit verzoek en den werkman bedankte Item zeer heleel'delyk. Eenige stappen verder gegaen zynde, wierd den werkman door eenen heer gezegd, van tvien liy dezen klcynen dienst bad ge vraegd. Men kan ligt begrypetiboe verwonderd den armen duyvel daerby zyn móest. Men schryft uyt Vcrviers Eenen brand is de verledene week le Jalhay uylgeborslen en heeft vyf buizen in assche gelegd met al de meubels en een deel der oogsten. Hel vuer is ter middernacht begonnen in bet buys van den heer Xhaet, die met zyn huysgezin nauwelyks den lyd beeft gehad van zich le kunnen redden. Maer in een der luiyzen bevond zich eenen armen ouderling, in de onmogelvk- Iteyd van zich le ontlrekkenfaen 't gevaer dat zyn leven bedrevgde. Den achtbaren pastor van Jalhay, wiens gansch leven slechts eene lange zelfopoffering is geweest, is dien armen man ter hulp gesprongen en beeft het geluk gehad Item le ontrukken aen de vlammen die bent- gingen verslinden. Ongelukkiglvk was den ouderling door zulken doodelyken schrik getroffen en zoo verre door den rook versmacht, dal by er aen bezweken is, echter na den bysland des godsdienst ontvangen te hebben. n Ai de dagbladen hebben den brand van Jalhay gegeven, maer geen een heeft melding gemaekl van bel bewondereus- iveerdig gedrag van den pastor. —Den kalander, dit kerfdierlje dat onze landbouwers, de koop lieden en de bakkers zoo geweldig plaegl door de schade die hel aenrigt op graenzolders, heeft tol thans toe wedeislacn aen al de middelen die men aen bonrd gelegd had om hel uyt le roeyen. Men doel Item niet anders meer den oorlog aen dan met dp zift. doch men verstart ligtelik dal dien middel er verre af is van eenen nylroeyingsmiddel le wezen, dewyl by alle veertien dagen op nieuw in het werk moet gebragl worden, en dat men dan nog niet vry is van de verwoestingen van dien koornbyler. Eenen pachter van Bouvines is er eyndelvk in geslaegd eenen uitmuntenden middel te vinden out de kalanders van zynen graenzolder le jagen. Ziehier hoe by te werk gaetliy neemt kentpzaed, vlirnderbladeren en look, hv pletten dit alles onder een in eenen mortier of antierzins. en slrooyl liet bier en daer in kleyne hoeveelheden op den vloer van zynen zolder. Voorzeker is dees middel aflerzuynigsl en is gemakkelyk om le bereiden. Ook gelooven wy in hel belang der landbouwers en anderen die zulks aengael, hun hetzelve te moeten aeuraden. -Men schryft uyt Tout nan, Vrankryk Een 'zonderling feyl in de jaerboeken der overlvdens beeft zich zaterdag laetst aengeboden in liet sleedje Tournan (Seine en Marne.) n Dry gezusters, oud. de eerste 87 jaren, de tweede 84 jaren, en de jongste 80 jaren, zyn overleden de eerste den 15 december, de tweede den 17. en de derde den 19 derzelfde maend. Onlangs zeyde den lieer Rotschild le Paris lol eenige zvner vrienden ik steek tot over de ooren in de schuld en de 3 p. c. zouden 10 p. c. gedaeld hebben, zoo den heer Rothschild ziclt niet gehaest had er by te voegen, dal by eenen bord op hel hoofd bad, welken gekocht, maer nog niet betaeld was geworden. Den hoed was groot genoeg '1 was een llambard om den beer Rothschild lot over de ooren toe in de schuld te steken. Les sccurs VAN BOXSTAEL, Institutrices diplómées, élablies a Oordegem, ayant commence tin External depttis le mois d'Octobre dernier, ont l'honnettr de se recomman- der aux Parents qui vondraient procurer une bonne edu cation et une solide instruction it leurs enfants. A parlir dn premier Janvier prochain, elles accepteront des pension- naires, it des conditions favorables. De gezusters VAN BOXSTAEL, gediplomeerde Onder- ivyzeressen, ivoonende lot Oordegem, sedert de maend October, eene Meisjesschool begonnen hebbende, hebben de eer zich aen le bevelen aen alle ouders, die eene goede opvoeding en een goed onderwvs aen hunne kinderen zou den willen verschaffen. Van den 1 January aenslaende, zullen zy Penstonnairen activeerden aen zeer voordeelige Voorivaerden. Twee nieuwe werkjens van PATER IIILLEGEER komen gedrukt le worden Te bekomen by J. VAN BRANTEGIIEM, letterzetter van den Ucndcrbode, in de Leopoldstraet N° 70, te Aelst. HET ZALIG JAER, Boekdeel in-18" van 216 bladzyden.Prys: 50 centimen. Boekdeeltje in-18° van 96 bladzyden. Prys 25 cent. Dezè werkskens zyn verschenen by J. en LI. Van der Schelden le Gent, en zy zyn verkrygbaer by al de goede boekhandèlaers van Belgiën en Holland. Men geelt, gelyk ook verleend is op de andere werkjens van den volksminnenden schryver, 15 voor 12 27 voor 24 -57 voor 50 115 voor 100 afdruksels. N. B. Al de werkjens van Pater Hillegeer verkoopen de drukkërs-uytgevers ook in schoon versierde en ryk vergulde Cai'tonnagen, met 17 centimen prys-vermeerdering. Daomle PA ER DE-POSTERA om met 1 January 1858 in gebruik te komen. Zich te addresseren by J. F. Moyersoen, in Je Nienwstraet te Aelst. WERKHUIS van Goud Zilver cn Diamanten. DE YIDTS-PINS, Goud- en Zilversmid te Aelst in de Kcrkestraet 5, herft de eer bet. publiek kenbner te maken dat hy ten zynen huyze een Werki.uys heeft opgeregt voor het verveerdigen van alle Goude, Zilvere en Diamante voorwerpen alles na de laetste mode, alsmede van alle Kerk- Ornnmenten, welke hy verkoopt aen de geringste pryzen, by waerborgt de goede hoedanigbevd van alle die voorwerpen, lly koopt en neemt in betaling aen de volle weerde, het oud lioud, Zilver eu Diamanten. lly maekt en repareert aen heel kleyne pryzen, alle de goude, zilvere en diamante voorwerpen, de reparation worden seffens afgemaekt en den zelfden dag afgeleverd als men bet verlangt. By C. DE WOLF, Boekbinder, Rosemarynstrael te Aelst, eenige afzonderlyke Boekdeelen der Werken van d'heer Conscience, met vermindering van prys. Te koopen oenen Kalandermolen (Stelsel Cylinder) of a tdersins, Breede 1 m. 50/ ion, werkende met een handvat, te adresseren by M. Cosyns, Blauwverwer te Aelst. De Kinderen De Ruysscher, te Aelst-Schaerbeeck, hebben de eer liet publiek bekend te maken, dat zy eenen schoonen üeuramschen Beer hebben bekivaem voor den dienst.Zy bevelen zich in de gunst van een ieder. TE OKEGEM. Den Notaris LEENAERT, zal ten verzoeke van den Eerweerden beer Charles Van Vreckem, op Donderdag 28 January 1858, om een tier namiddag, aen den voet der Boomen openbaerlyk verkoopen 50 Koopen dikke en gave Canadas en Abeelen, twee Olmen en twee koopen Rasphout, geteekend staende in eenen Bosch te Okegem, naby bet hof te Bief en de Veld- rauys. De koopers die borge stellen zullen gemak van betaliri" hunner koopsommen genieten. Van Staek en Rasphout, te Goyck en Meerbeke. Den Notaris LEENAERT, zal. ten verzoeke van M. Jan Van Vreckem, op Maendag 25 January 1858, op de na<'e- melde uren, openbaerlyk verkoopen Om negen uren 's morgens. 48 koopen zwaer Staekhout, dienstig voor Hoppeslaken, wassende in eenen boscli te Goyck, aen de Woestyn, di"i by de dry Egypten. Om twee uren na middag. 6 koopen Rasphout, slaende te Meerbeke, op den Vrie- zenboscb of Zwanenput, gehuchte Steert. Om twee uren en half na middag. 12 koopen schoon Rasphout, ook staende te Meerbeke, in een boschken genaemd den Wolvenkels, naby de berber" den Vogelenzang. De verkooping zal geschieden aen den voet der koopen, op de geivoone voorivaerden en op tyd van betaling voor koopsommen, mits goede borge te stellen. te Denderhautem. Den Notaris LEENAERT, zal, ten verzoeke van d'heer Petrus Judoctts Coppens, op Maendag 18 January 1858, om een iter namiddag, aen den voet der Boomen, open baerlyk vet koopen 40 koopen allerschoonste Boomen, bestaende in Abeelen, Canadas en Olmen, alle van eene buytengewoone dikte en lengte, wassende op eene weyde le Denderhautem, aen de Nevgemstraet, regt over liet buys van den veldwachter De Winter. Het vervoer der Boomen is zeer gemakkelyk langst eene eene groote aenpaiende baen. De verkooping zal geschieden op de gewoonlvke voor ivaerden eu tnel lyd van betaling der koopsomme n, mits gard'' en ge! end" burg-u le stellen.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3