CORRESPONDENTIE, genageld waervan zy door geene woorden van Verhaegeu zullen afgeraken. Noch den uytvinder der tienden, noch den offcraer van goude pennen en medaliën aen den waigelyksten vuylcrik van geheel Europa, noch den man der leugen- en lastertaal noch den schreeuwer tegen klerikaal, geenen van die alle zal ooyt konnen doen gelooven dat hy voorstaander is der conservaleursprineipen, aengezien het maer al te wel ge kend is dat deze verre de minste zyner bekommernissen zvn, en dat al dien bombast van schynheylighaden maer strekt om met vuyligheyd vuyHgheyd te dekken, iets wat thans onmogelyk isMaskers af Eu wecli met de schynheylige leugenaets Hel is ongelooflyk hoe groot den afkeer is der edele familiën van Brussel voor den man aen wien de liberale meerderheyd liet voorzitterschap der kamer geschonken heeft. Onze lezers weten reeds dal de leden der reglerzyde besloten hebben van de feesten niet by te woouen welke SI. Verhaegen dezen winter voornemens is te geven. Een dergelvk besluyt is genomen geworden door de edele kalholyke familiën der hoofdstad, die aldus willen heloonen dat ze hoegenaemd geen gemeens willen hebben met eenen kerel gelvk M. Verhaegen. Een ander bewys daervan is het volgende Eenen neef van M. Verhaegen, zoon van eenen advokaet van Brussel, had zic.lt aengeboden om deel te maken van cene soeie- leyl te Brussel, waer van de zeer groote meerderheyd oyl edel- inans beslaet. Zoo haesl men geweten heeft dal hy den neef was van M. Verhaegen, hebben zyne vrienden hem aengewakkerd om zyne vraeg tot acnvcerding in de soeieleyt te laten varen. Na zich verzekerd te hebben dal hy hoegenaemd geene kans had van aetiveerd te worden, lieel't hy zyne vraeg ingetrokken. Daer uyl ziet men hoe zeer den voorzitter der Kamer te Brussel verachl word, en hy verdient ouder alle betrekkingen die ver achting I De kandidaluer van M. De Perceval wint te Brussel onder al wal overdreven is, meer en meer veld de ministers zyu er vvandig aen, M. Verhaegen ook, en nogtans durven zv dezelve niet bcslryden, want zy zouden te doen hebben legen hel buy- lenspoorigste deel hunner party, en hel zou hun waerlyk niet goed afloopen. M. De Perceval is republiekaenscli gezind; zyne kandidaluer word ondersteund door al de rejtuhliekanen, denrokralen en roode mulscii vau Brussel en van het omliggende; de vrerade afgezanten zyn dezelve vyandfg, om dat M. De Perceval meer- maels ten opzigte der mogendheden die zy vertegenwoordigen, buylen het spoor der belanielykheden geloopen is;; de (ïnanlie- mannen, en namelyi; al wat aen de Nationale Bank toebehoort, verkeeren in hetzelfde gedacht, en nogtans M. De Perceval zal gekozen worden, omdat de overdrevene liberalen het willen. Zyne kandidaluer is reeds aetiveerd door de liberale klubsen van Elsene, van St-.loos-len-Noode, van de Wolvin, van de zael der toonkundige Maelschappy, enz. en lief of leed, den klub van Ms Verhaegen zal ze ook moeten aen veerden. Vruchteloos staen de gematigde liberalen tegen de kiezing van M. De Perceval op, vruchteloos knorren en morren zy 't is al boler aen de galg, en het ministerie moet lyden hièlgene tiet niet kan betetlen. Zoo als wy hebben aangekondigd, komt den kolonel Charras bevel te ontvangen om Belgiën te verlaten. Den Journal de Hruxelles, deze tydïng afkondigende, zegt Onder het ministerie De Brouckere-Éaider wierd den kolonel Charras, die Brussel bewoonde ten gevolge der gebeurtenis van den 2 december 1851, gedwongen het land Ie verlaten op bevel der bevoegde overlieyd. cc M. Verhaegen randde geweldiglyk het ministerie aen ter oorzaek van dien genomen maetregel, tydens de be- raedslaging over het adresontwerp, in de zitting van den 21 november 1854. Tydens het bestuer van M. Nothomb, vroeg den kolo nel Charras, die den Ilaag bewoonde, oorlof om eenigen tyd te Brussel te mogen doorbrengen, ten eynde. ziclt te doen genezen van eene ziekte die zyn leven in gevaer stelde. Verscheydene vertegenwoordigers stelden belang in den banneling, en graef Felix de Merode, onder anderen, schreef ten zynen voordeele aen M. Nothomb, minister van justicie, den volgenden brief lk weet dat den kolonel Charras, die in den Haag ziek ligt, de toelating gevraegd heeft om naer Brussel te cc konten, ten eynde alhier behandeld en bezorgd te worden door den doctor Lausedal, die bet aenbod beeft godaen van hem in zyn littys te ontvangen tydens zyn verblyf cc in deze stad. In geval gy het zoud noodig oordeelen dat er nieuwe -« waerborgen geleverd worden om aen den kolonel zyn verzoek in te willigen, kom ik u aenbieden van hem cc t' mynent te ontvangen, en ik zou gelukkig zyn de cc gejegenheyd te vinden van hem de herbergzaeniheyd terug te schenken die hy, over tien jaren, in Afrika aén mynen zoon verleend heeft. 'De poogingen van M. den graef de Mérode en van zvne vrienden wierden mei goeden uvtslag bekroond, en den kolonel kreeg de magtigiug om eenigen tyd te Brussel door te brengen, in 185(5, in het belang zyner gezondheyd. Denzelfden minister verleende eene nieuwe magtiging aen den kolonel Charras, om het drukken van zyn werk over den veldslag van Waterloo te verzekeren, en tydens de uytgaef van dit werk, kreeg den kolonel van M. Nothomb in de nraend november laetstleden, eenen nieuwen oorlof om nog eenige weken te Brussel te verblyven, met de verbintenis dat hy zou vertrekken op de enkele uytuoodi- ging die hem daer toe zou gedaen worden. Wy vernemen dat het ministerie aen M. den kolonel Charras bevel komt te zenden van het land te verlaten, cc Wie zou er ooyt in 1854 gedacht hebben, wanneer M. Verhaegen donderde tegen-de verdryvingen uyt ons land door M. Faider bevolen, wie zou er alsdan ooyt ge dacht hebben, zeggen wy, dat de mannen door Item aen het gezag gebragt, min verdraegznem zouden zyn dan de ministers der verjaagde en unlbondene mrorderheyd De republikaensche dagbladen ei> onder andere de vlaemsche en IVausr.be Broedermin, zvn zeer ontevreden over de verbanning van den kolonel Charras zy vragen er uytleggingen over en zeggen dat zulk eene daed onweerdig is van een bestuer dat door de liberale denk- cc wyze aen het hoofd is gebragt. Onzen gcachten correspondent heeft ons de volgende antwoord op de legende uyt het leven en merkweerdige daden van den heer advokaet Conyn toegezonden. Wy den keu dal Meester de 1>. B. wederom zal werk hebben om de pa taters van zynen oversten to schellen, de zelve te wasseben en eyndelyk aen 't publiek op te dienen, Wy wachten. Mynheek 1 lil uw geëerd blatl van 5january heb ik met veel verduldigheid en oplettendheid gelezen de legende van M. Coryn, welke nteu ook zeer gepast zou mogen noemen de lofspraek van M. Coryn. 'T is de eerste marl dat die advokaet in eene gazette sclnyft, en ik ben zeker dal tie gazetten hear niet ligt meer zullen aen- randen, uil vreeze liet vierde deel van hun blad te zien vervullen met episoden uil liet leven van M. Coryn. M. den advokaet, in zyne levensbescliryving, heeft maer een punljen vergeten, natne- lyk te bewyzen dal men hem valscliclyk had beschuldigd. Ilv hegi-nl zytie pleitrede- niet ons te doen verstaen dat liy uwen correspondent ontdekt heeft, dat hy dien man zeer wel kent 't is de gewoone redactie van den Denderbode niet, zegt hy, zoo ervaren in liet vak, en nmwclyks had hy gezeid dal hy nooit den Denderbode leest, fty hebt hem zeer wel doen zien dat hy ver meten geoordeeld had, gy had er mogen b»voegen dat uien stout en onhescllaemd moet zin om iemand te verdenken zonder eenige bewyzen te kunnen bylireiigcu. Doch ik ben nog al content-, my dunkt dal ik voor eene groote pursdonaedje aenzicu word, dezeeer is niy nog nooit te beurt gevallen, en ik heli er goed- hertig moeten om lachen. Wy gaeu die legend!eens doorloopen, en hier en daer eenige bemerkingen maken, De huichelary en otulankbaerheid, zegt de advokaet, zyu de twee gebreken die hetmeest met zyu karakter strvden; hy acht onnootlig zulks te bevestigen voor die hem kennen wel, man, gv zoud zulks moeten bewyzen hebben voor die U- niet kennen. Dan spreekt de man een verpletterend vonnis uil over de geheide ealholyke party, welke liv ervaren meesters noemt in schijnheilig heid-, dat is eene lalta beschuldiging die men mei verachting mag overgaen. Dan volgt eene lange litanie wae'rin inert den lof, de eer, de li leis-, de- bedieningen opheldert van de mannen van liet tiberael komileil van Dendermonde liet schepsel ken is nog al te vrede, zegt «ten, vau zyn hoofd, maer het begint beschaemd le worden als liet zynen kalen sleerl beziet. M. C. zegt dat hy nooit opgehouden heeft aen de liberale denkw-yze lie belmoren, en om dat le bewyzen, brengt hy onder andere by dal hy in eene prysdeeling der gemeenteschool van Dendermonde in eene redevoering de afschaffing der betalende sectie, door den sledelyken raeil gestemd, heeft durven afkeuren. Wv zien hier toch geen lifieralismus in, maer eerder eene onbe schermde stout moedigheid; immers dal regt had gy niet, dat was uwe zending niet. Wie daer omtrent u gezeten heeft moeten wy niet onderzoeken, maer wy onderstellen dal gy daer aen het publiek van Dendermonde en in liet bvwezen van den sledelyken raed gesproken hebt, die ongelwyfeld zullen gezegd hebbeu wat stoulerik M. Coi-mi maekt een schnndelyk misbruik van zyne gesprek ken met den minister, van de persuonen die voor hem schoon gesproken hebben, van de blieven van aenbeveling welke men voor hem geschreven heeft om hein- toch ren vetter plaetsken te bezorgen. Niettegenslaeude de a en bevelingen vati wereldlyke en geeslelvke inspecteurs, van pastors en calholyk-e volksverte genwoordigersuieitegenslaende dat M. De Decker verklaerde dat M. C. de vcreisehte voorwaerden bezat om het ambt van distrikl-commissaris le bekleeden, mislukte de man in zyne poo- ring™ eu hy zag den voorkeur geven aen eenen ex-organist. Wal hevvyst dal? Volgens my, eene zaek, dal VI. De Decker geluk- kiglyk den heer Coreyn heler kende dan de correspondent van den Denderbode. Ifet ware nog al bclangt-yk dal St. C. zyne lenende wilde voortzetten, oin ons te leeren om welke reden hy mislukt heeft in zyne poogingen om de plaels van provintralen inspecteur, van vechter le Dendermonde, van distrikl-cominis- saris te Korlryk en le Sl Nicolaes te bekomen 'l is te onderstel len dat M. De Decker hem beter om beter zal leeren bennen hebben. Wat onze advokaet nu wezcnlyk is, of hy catholvk of lieveral, ik wil zeggen liberael is, zal moeijelvk zyn om ont dokken. Hel komileil van Dendermonde heeft-immers verklaerd dat het eatholyk was, dal zyne leden gehoorzame kinderen dpr Kerk zyn, en vol eerbied voor den H. godsdienst. De leden van hel zelfde komileil, in hun tweede manifest, verklaren dal zy regliinnig en opcnlyk de leering der II. Iieik belyden. En nogtans zeggen zv, de mannen der klerikale parly, die toch ook caiholyk zyn. zyn maer goed om order en slact omver le werpenzy nemen de vryheden maer aen voor zoo veel de (yd of de omstandigheden hun dwingen die le gedoogen. Wal zy willen is onze aloude vryheden Ie vernietigen. De geheimschryver van het komileil drukt zich nog klaerder uit in zyne levens bescliryving. Hel is in de liberale gelederen niet zegt hy, dal men onlwaerl de politieke getoofsverzakers, die ervaren meesters in schijnheiligheid, over wie de slembus in dc laclsle toezingen een zoo schieiyk en nedcrvellcnd vonnis hcefl uitgesproken. Ramp zalige schrvvelaer, is het papier niet verbrand, waerop uwe vergalde pén zulke schandelyke aenlygingen heeft durven uit drukken Die heeren inspecteurs, ministers en volksvertegen woordigers die uwe beschermers geweest hebben, en aen wie gy uwen innigen dar.li beluigl. en wier goedwillige acnbevelingen gy durft afsmecken, zyn toch persoonen behoorende aen de party der ervarene meesiers in schynheiligheidde moed ontbreekt ons om daer dieper in te treden de onpartijdigheid zegt de geheim schryver, is allyd zyn riglsnoer geweest. 'T is ongetwyfeld dat ririsuoer dal gy gevolgd hebt wanneer gy de besluiten van den stedclvken rae'd van Dendermonde, zonder zending of gezag, durft beknibbelen Wanneer gy de vrvheid naetnl de giond- be-insels van M. Rogier in hei vak van onderwys inleroepen Wanneer gv met kragt verdedigde de liberale grondbeginsels nopens de wel op de' liefdadigheid en gy wist noglans dal de Sociélé de lecture van Dendermonde u zou overgedragen hebben 'T is no- hel riglsnoer van onpartydigheid dal gy gevolgd hebt wanneer gv op den dag der kiezing in een kiesbureel, alle poo- gingen aangewend hein om eenige briefkens le doen afkeuren lenliadeele^vau Mynheer Vcrmeireu 't is ongelwyfeld nog dat rh-tsnoer van onpatledigheid dat u hel besluit doen nemen heeft de oudenwzers" van uw schoolgebied, eat van Wolleren uitgenomen, te Dendermonde le doen vergaderen voor de kiezing, omfer voorwendsel van hun eenige school behoeften behandi- "oti 1 en gv zoud durven loochenen dal gy die ineoschcn m liet gewoon lokaol der eotifereuliën van politiek gesproken hebt Daerom beb ik my de moeite gegeven een uitstapje te doen is de omstreken le Dendermonde, en verscheide van de deftigste onderwyzers hebben my verzekerd dal de correspondent van den Denderbode de waerheid gezeid heelt. Had gy misschien dat bevel van Irooger baad ontvangen Weet gy dan niet dat de vier conferentie» voor de onderwyzers door de wet zelve bepaeld zyn, en dat gy het regt niet hebt de onderwvzers le doen vergaderen builen die tydslippen Weet gy niet dat hel door hel reglement der eon feren tien verboden is zaken te verhandelen die vremd zyn aen het onderwys 'T is een uwer ambtgenoolen die iny die artikels van het reglement heeft doen kennen, In myn uitstapje in hel land van Dendermonde heb ik nog al andere byzonder- heden, correspondenliën en circulairen van onzen advokaet ontmoet, die ik zeer wel zal bewaren, en die welligl zullen te pas komen. Yele andere bemerkingen laet ik daer, zoo veel le meer, dat myn brief uwe lezers zou konnen vervelen, en dat onze man genoegzaem gekend is. Aenveerd M. dc uildrukkiug myner byzondere achting. Z, M. den Uitgever van den Denderbode. Do Gazelle van Dendermonde komt een zoo verpletterend vonnis uit te spreken tegen de buitenlieden, dut ik my, in myne hoedanigheid van lamibewooner, verpligt gevoel iny van bare lezers af le scheiden, en myn abonnement in te trekken, en u te verzoeken van my onder de uwe aen te nemen, aengezien gy de buitenlieden als Belgen aenziet, die by de grondwet zoo vee!- regt hebben als de stedelingen. Nu, hoort eens hoe wy in den Np van den 5 dezer doof de' Gazelle veroordeeld worden. Den Builen, zegt zy. heeft' het intellectueel leven niet, hy heeft niet leeren denken-,.anders gezeid de buitenlieden zyn domkoppen. Gelukkiglyk dot wy, lot onzer verzachting, mogen denken (indien wy denken konnen) dat wy ons langen' tyd met onze domheid in een-troffelyk gezel schap bevonden hebben, gelyk M. den advocaet Goryn met zyne vuile kleederen zich heden onder de'groote van-Dendermonde beviud, vvanf de Gazette, in den zelfden-artikel zegir dal hare stadsgenoten tol heden toe zich aen vuüfuiro uitspanningen overleverden; dat hel verstandig en staelkuodig leven by hun heeri was, maer dat daer nu het intellectueel leven ontwikkeld is. Zoo dat wy nu van hun afgescheiden zyn etrvervolgens vau hun abonnement. Er blyffc ons niet meer over als ons mei den e 'iivoudigen Denderbode bezig te houden en op nieuw onzen A B.C. te herbeginnen, om te zien, of wy ook niet lol het intel lectueel leven zouden komen opklimmen. Indien zekeren inspec teur zyne schoolbezoeken' wilt afleggen,, niet des zondags, of des avonds als meester en kinderen-reeds ter ruste zyn, gelyk zom- mige inspecteurs liet doen, zoo» men zegt, dan zou hy ous mis schien op de banken konnen vinden om de groote intelligentie der stedelvke lezers van; de Gazelle van Dendermonde te zoeken. Doch God beware ons van op de comedie niet uit te komen, gelyk- de Dendcrmondenaers, want de ontwikkeling van hunnen Geest,, zegt de Gazette, heeft hun gebragt lot de looneelmaet- schappy. Maer wie weel of wy den moed zullen hebben om zoo lang ie leven als de Dendermondenaers om tot hel intellectueel leven te komen. Gelukkig dat, in dit wanhopende vooruitzicht, dc intelleciueei'e stedelingen, allyd bet hoedjen zullen moeten afdoen voor het- eenvoudig regt, dal de Grondwet zoo wel aen den.dommen Builenals aen den verlichtten Binnen verleent. Eenen landbciuooner. Geëenlen vriend D. B. uyt N. gy kont' meteen mandaet op den post betalen in 'l postbureel zal men u zeggen hoe gy hel doen kont. Wees bedankt over de greelenissen van onzen hoog acht baren vriend A. en gelieve hem de myne wederkeeriglyk aen te bieden. Tot naesten zomer. M. D. V. uyt: G. wy slaen die vraeg met eenen keer af. Wy zyn geene liefhebbers van de schapen voor de bollekens te wachten. M. V-M. uytü. Neen:, dit is te zeggen dat gy nioogt maer niet moet. M. V. N. uyt M. K. uw abonnement is begonnen den I february I84T. Zeer geachlen vriend D. B. uyt O. ik heb nog niets van ui. gezien. Zou de zaek niet voorlgaen dan? Ik ben nogtans ten uyterst begcerig om het ontwerp in kwestie vervvezentlykt te zien. M. S. te G. ik zou uwen brief van maendag misschien kon nen versaen, maer ik zou er een uerketi moeten op studeren en daervoor heb ik noch goeste noch tyd. ONTVANGEN van MM. F. te St Cathr.-Lombeeck, 18 fr. V. te Antwerpen, 6 fr. D. T. te Nieuwkerke, 6 fr. B. D. W. te Lokeren. 6 fr. D. le Woubrechtegem, 6 fr. —V. H. le Ronsse, 5 fr. - D. R. le St-Nikolaes, 6 fr. A. te Antwerpen, G fr. V. I>. S. te Overboulaere, 24 fr II. te Sleydinge, 6 fr. O. te Maria» Noorebeke, 6 fr. F. V. D. B. te Eyne, 18 fr. B. te Heusden, 12 fr. S. te Enghien, 55 fr. D. te Haesdonck, G |r. V. te Ham me, fr. 1-50. I). M. te te Leuven, 6 fr. M. te Gavre, 6 fr. V. D, V. te Massemeu, 2 fr. D. K. te Cornelis-Hoorebeke, fr. 1-75. V, N. te Maercke, 6 fr. L. te Verviers, 6 fr. Men schryft ons uyt Pamel Het Verbond' van Aelsl heeft zaterdag een artikel afgekondigd welk het prulblad zich door eenen kwant van D. heeft laten opdraeyen. In dit artikel word gezegd dal den heer Pastor in plaels van zondag den Te Üeum te zingen, de litanie van O. L. V. gezongen heeft lot dankzegging van de goede gelukking der kiezingen; verder dat de twee veldwachters statig en heldhaftig- lyk dén sabel trokken en, gedurende geheel 'de litanie, styf eu roerloos, als een marmeren standbeeld in de positie van liet porl d'armeszyn blyven slaen; dat eyndelyk den heer onder pastor vruchteloos aen de veldwaehters deed opmerken dat het oogenblik der krygseerbewyzing nog niet gekomen was enz. enz. Van al dit onnoo'zel gezeever is er geen enkel woord waer, en men moet waerlyk aen de verlichtte klas der gazetten toe- behoore», gelyk het Verbond, om zich zulke domheden te laten opwzen. Doch dit is niet te verwonderen het Verbond is een van die schurftbladen die denken dat met scharten en krabben zekere kwael om helpen is, maer die op't eynde zullen leeren dat zy kwalvk begonnen hebben. Heeft menige koe een kwaed kalf, T is hare schuld niet, gelyk hel evenmin de schuld is van zom'mh'c gazetknoeyërs dat zy, door onbesuyste spotters, gefopt en zelve tot spot van T algemeen gesteld wordenMolleblind is immers ook eene hoedauigheyd onder deliberale leugenaers.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2