OVERLEDENEN. AVIS. Berigt. Te huren: BERIGT. TE BEKOMEN BEKENDMAKING. MEN VRAEGT Verkooping van Boomen, VERKOOPING Verkooping van Boomen BEWEGING VAN DEN BURGERLYKEN STAND DER STAD AELST, CEDERENDE 1857. Gcboortens. Mann. 514 Vrouwelyk 326. Persoonen die ziel) in de slad hebber. geVesligd Mann. 169— Vr. 201, Overlydens. Mann. 201 Vr. 210. Die de stad hebben verlaten Mann. 174 Vr. 198. Bevolking op> 31 December 1857. Mann. 9,623Vr. 8,623. Te samen 18,248. Er hebben gedurende bet zelve jaer 147 Htiwelyken plaets gehad. By koninglyke besluytcn van 31 december, worden benoemd: Te Gend Schepenen, MM. J. Dubois, G. Cal lier, De Maere- Eimnander en A. Deleu- Te Aelsl Schepcnc, M. J. De Craecker-Notlé. Te Geeraerdsbergen Burgemeester, MM. De Cock; schepcnc, M. C. Spilacls. Te Ninove Burgemeester, M. V. Van Oudenbove'. schepene, M. J. Van Droogenliroeck, Audenaerde Schepene, M. J. Van der Straelen. Dendermonde Scbepene, M. L. Scliouppe. Antwerpen Schepenen, MM. C. Jooslens en J. Van Bellirtgen. BrusselSchepenen. MM. II. LaVallée en J. Jacobs. Eityk Bnrgemeeslcr, M. DeW'ildt; Schepenen, MM. O. Brixlte, J. Neüville, J. Fiess en Lobest-Cossian. Den feestdag van den II. Antonius, zal zondag 17 dezer plegtiglyk gevierd'worden in de parochiale kerk van Nederbasselt by Ninove. Des anderen dags ten 9 uren zal er ook eene solem nele mis gezongen worden ter eer vari den zelfden Hevligen. Men kan in bovengemelde kerk van Nederbasselt, alwaer de godvruchligheyd lot' detl 11. Antonius dagelvks aengroeyt, zich 'ten allen lyde van bet jaer laten Zegenen met zyue 1111. Reliquiën. Men leest in den Echo van Ronsse Sedert dat de liberale aen liet hoofd zvn, peyzen zv dat er «eene wetten meer bestaen. Zie hier wat er te Nnkerke voorge vallen is. Eenen katholyken kiezer, met naem Stockman, huerde van den scbepene Slyn Peulteeen vervallen buys, met eenig land. Het buys diende hem om hooy, slrooy, vlas en brol in te steken, en het land was bezaeyd met koorn en beplant met koolzaed. Schepene Peulte, die misschien by nen oolyken advokael ten advyze geweest was, om Stockman te straffen, deed hem opzeg om gezegde httys en land te verlaten op Kersavond. Den tweeden Kersdag, Stockman het buys nog niet ledig gemaekl hebbende, zoud schepene Peulte, zyhe knechten, en al Stockmans objecten wierden ter slrael geworpen, en op dat by met half maefte geenen prys zoude konnen maken beeft by bet land door Stockman gebruykt en bezaeyd doen omlabeuren. M, den prokureur des kouings heeft kennis bekomen van de slraffelyke daedzaken, en het is te hopen voor de eer van de wet dat zulke feyten niet zullen ongestraft blyven. De Emancipation zegt dal sedert den 1 dezer, M. Coomans. lid van de kamer der volksvertegenwoordigers, opgehouden heeft van hoofdopsteller en eygenaör van dit blad Ie zyn. Nogtans blvfl M. Coomans medewerken aen den opstel der Emancipation. De 48 kamer van bet hof van appel van Brussel (korrek- tionnele politie) komt, overeenkomstig met de beslnyiselen van bet openbaer ministerie, bet vonnis te veranderen det korrek- lionnele reglbank dier stad, die den heer Liguier, drukker der Indépcndance had vrygesproken van de betigting tegen hem iugebrngt van onweltiglyk geweygerd te' hebben eenen brief van den heer Cremetti, schilderykoopman te Brussel, ten vollen in zyn blad op te nemen, in antwoord op eenen artikel van gemelde blad. Het hof, bv zyn vonnis, heeft den verantwoordelyken uylgever verwezen tol 500 fr. schade en intrest jegens Cremetti, die zich als civiele party had aengestold, tot 20 fr. boete, ten titel van schadeloosstelling, aen den aenklager te betalen, voor eiken dag uytslel der opneming van den brief in zyn geheel, na de be- teekenis van het vonnis. Den uylgever der Indèpendance is bovendien verwezen tot de kosten der beyde processen. De Genlenaers zyn en blyven vieze snaken met al wat onder hun bereyk valt, houden zy den zotonzen nieuwen burge meester weet er ook van te spreken deze dagen hebben vele edele en ryke inwoouers onzer stad een visietkaerljen ontvangen waer op stond Bacs Kimpc, Burgemeester van Eend. 'T is zoo kwalyk niet getroffen. Men meld eene rlaed van edelmoedigheyd die de gemeente Borgerhoul (by Antwerpen) in eenen gansch uyrzouderlyken finantielen toestand brengt. Dezer laetstc dagen is in die gemeente in den tachentigjaren ouderdom, overleden M. Gvsels, die burge meester van Borgerbout en Detirne was ten tyde dal deze beyde gemeenten vereenigd waren. M. Gysels, geene naestbeslaeude bloedverwanten hebbende, beeft gansch zyne fortuyn, dié men op 230,000 fr. schat, aen bet weldadigheydsbureel van Borgerbout bezet. Deze mildheyd is gedaen by eygenbandig testament, en de lasten die er uyt vooitspruylen voor het bureel van weldndigheyd zyn onbeduydend, in vergelyking der groote inkomsten die bet gaet genieten. Eene geweldadige pooging, waervan bet doelwit nog onbe kend is, maer die volgens alle waerschynlvkheyd den diefstal tot dryfveer moest hebben, heeft zekeren avond der voorledene week 'plaets gehad op den boulevard van Antwerpen. M. G.... en zyne moeder, alleen met eene diensimeyd een buys op gemelden boulevard bewoonende, waren den avond in de slad gae'n doorbrengen. De meyd was alleen 't buys gebleven, en, rond acht uren, aen de deur hoorende bellen, ging zy open doen, meenende dal het een bezoek of wel eene boodschap was voor bare meesters. Maer nauwelyks had zy de deur half geopend, of eenen kerel sprong binnen en, zich op de meyd werpende die hem wilde tegenhouden. Gelukkig voor het slagtoffer, moest hare magt niet ten onderen wyken voor die van haren aenvaller, en, zonder zich te mistellen door deze onvoorziene aenranding, kon zy haren tegenstrever bv zynen halsdoek grypen en met hem eene gewel dige worsteling aenvangen. De deur was open blyven staeu, en, op het roepen iler moedige diensimeyd, kwamen er reeds eenige voorbygangers toegesprongen, toen den kwaeddoener, er eyndelyk in geslaegd zynde los te geraken uyt de hand die hem de keel toesloot, de vlugl nam, en dank aeu de duyslernissen, aen alle opzoekingen kon ontsnappen. In de 3 Hespen aen 't vleeschhiiys te Antwerpen is een natuerwonder te zien, namelyk eenen liuen met vier poolen. Men heeft al veel natuerwonders kunnen waernemen, doch nog •een zoo volmackt als den bedoelden haen. De twee poolen die hv te veel heeft zvn in alle opzigten zoo voltnaekl als de andere. Het dier is overigens snel, groot en gezond, en doel geregeld alle hanenwerk zoo als kraeyën, vroeg wakker zyn, enz. Eergis teren zyn meer dan 500 persoonen den wonder lyken kiekenbaes gaen bezoeken. Maendag morgend liep er, eer bet nog klaren dag was op de Minderbroedersruy te Antwerpen, eenen neger zes manden van eene groenselvmuw overltoop, wabrojl er van riezd een geroep en getier volgde, dat de geburen aen liunnedeur kwamen staen. Den neger liep maer voort, bibberend van sonde, en op detl Goddaerd gekomen, Sloeg by bv eenen klakkeuverkoo'per eene ruyt in, en greep zeven klakken te gelyk, vyf lakeueu en twee blinkende van Caoiit-chouc, waerna hy alk eenen haes wegsnelde. Maer mön bad zvn zwart gezigt gezien, iju seffehs was de po litie op zoek naer alwie nog meer dan eene SChotiwvagers-tronie bad. Eenige uren nadien kwam zy den kroezel legen; by bad reeds eene der gestolene klakken op zyn hoofd, en, ofschoon hy weer de rappigheyd zyner beenen wilde beproeven, wierd hy geklampt. Toen men hem met den klokkenmaker konfronleerde, gebeurde er een looneel waertoe eenen neger alleen in slael is. Rap als lien wind. nam hy zyne gesiolene klak van zynen kop en hield ze achter zynen rug, terzelfderlyd hoofdschuddende en zyne witte tanden latende zién. Ik niets gepakt, ik niets ge pakt grinnikte by, met de klak altvd achter den rug, zoodal de politie, den Ulakkeuverkooper en de geburen allen te gelyk in eenen langen schaterlach schoten. Zyne zwarte excellentie, die eerten matroos is, zonder scliip, zouder geld en zonder logement, zal wabrsciiynelyk den lieele 11 winter, in eene warme cel mogen doorbrengen.' HET GESMOKKELD KALF. Eenen pachter van Cordes, kanton Frasnes, stelde eenen been- bouwer voor een kalf te knopen. Den slachter weygerde, omdat den prys te boog was, de oclrooyreglen er by gerekend. Den landbouwer zegde dat, zoo den beenbouwer hem den gevraegdeu prys wilde geven, hy zich sterk maekte bent het kalf te leveren, zonder betaling van oclrooyreglen. Den koop wierd gesloten. Alsdan vroeg den pachter den hond des beenhouwers slak den vierpooter in eenen zak, bond hem toe, laedde hem op den rug en slapte naer Doornyk. Aen de poort gekomen, vroeg den kommies wat by in den zak had. Den boer Zegde eenen bond. Den kommies vroeg Item om te zien. Met een ztier gezigt zette den landbouwer den Zak af en deed hem open detl bond, eene opening ziende, sprong er uyt en liep naer zvneii meester terug, die Imylen in de tier berg was gebleven. Den landbouwer vloekle op den kommies die hem op zyn woord ftiet had geloofd, en die door zyn wantrouwen, hein een schoonen bond had doen verliezen. Hy ging naer boyten terug om de beest te zoeken. Regtsreeks begeeft hy zich naer de herberg, steektzyn kalf in den ledigen zak en keert terug naer de stad. Ik heb liern gevonden, Zegde den landbouwer, met bly gelaet. Men lael beul zonder moeyelyken biniien en bel kalf is gesmokkeld. Men boort tegenwoordig te Parys veel van tweegevechten spreken. Voor eenen niet beroept men elkander op leven of dood. Zekeren avond ontstond er in eenen befaemdeu kring twist tus- schen twee hooggeplaatste persoonen in de geldwereld. De twee twisters waren gehuwd, vader des huvsgezins. redelyk oud, en een tweegevecht moest dus vermeden wórden. Gemeenzame vrienden dachten aen eenen middel om de zaek te vereffenen, en niets was gemakkelyker, op voorwaerde echter dat eenen der twee den eersten stap zou doen. Doch wal slap Daer lag de moeyelykbeyd in, want alle twee waren even koppig. Nu, ziet bier op welke wvze de zaek is geëyndigd, eu men mag zeggen, ter algemeene voldoening. liet wierd voorgegesleld dat den beer B. zich zou verbinden by geschrift, om eenè som ten voordeele der armen van liet 2 arron dissement te storten, en dal dengenen der twee, die de kleynste som zou geven, den anderen om verschooning zou vragen. Aenstonds nam A. eene pen en schreef opeen stukje papier: «Goed voor vvfdiiyzend lis.» Gedurende dien lyd schreef B. van zvne zyde, én ging dezelfde verbindtenis een. 'Uwe'som is gelyk, riep eenen der geluygen van het looneel, uytherbegin bet spel. Dilmael maekte A. eenen bon van tien duyzend franks, en B. eenen van twaelf duyzend franks. Den beer B. ontvimj» dus de verontschuldigingen van A. en de armen zullen daerdoor brood bobben. Was dit niet beter dan te vechten. Een belangryk proces zal eerlang tc Venetiën voorkomen hel huwelyk eener adelvke familie van Verona was gevolgd door de geboorte van eenen zoon, die volgens gewoonte aen de zorgen eener plallelnndsche voedster was toevertrouwd. Eenige maenden later ging de moeder haer kind zien. Onge- lukkiglyk was bet kind den dag te voren gevallen, en om dit le verbergen, toonde de voedster luier eygen kind, dal van den zelfden ouderdom was, aen de dame; die vervanging wierd defi nitief' toen de moeder den gewaeuden erfgenaem van bare fortuyn en van haren naein terugnam. Dien laelsten, eenen jongeling geworden zynde, trad in den dienst van den staet, en als erfgenaem eener groote fortuyn, kwam hv lot eenen Imogen stand. Eyndelyk eenige jaren later huwde hy de dochter van eenen Imogen ambtenaer van Venetiën, terwyl dén echten zoon der familie in het land zyner voedster gelyk eenen boer leefde. De voedster heeft hel zonderlinge geheym op haer sterfbed bekend gemaekl, en thans cyselil bet onterfde kind zyne region. Wat zal ér van de titels van bet gelukskind geworden Dit zullen wy door den uylslag van liet proces weten. BURGERLYKE1V-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 8 Yrouwel. 5 HÜWELYKEN. Adelinus Gilon ppppnsionneerdcn knpitpyn mei Natalin Miohiels bezotidere. O. Van der Jeuflht, landbouwer, met Jlaria Van de Steen, landbouwster. Theodores Malthys, wed», van Aurelia Van Aelieit, mulder, woonachtig te hofstade, met Christina Pilate, zonder b. Joannes Coppens. wedn. van J. Van Geem, tonder beroep, 74 j., Leo- poldstr.Jacobus Jlindeg, man van M. Podevyn, zonder ber. 70 j., Visch- inerkt. Alb. Sack, zonder ber. 69 j. Pontstr. J. B. Von Stappen, man van S. De Vos, herbergier, fil j. Zonnestr. Seraphinus De Backer. m Iloogstr. Phil. Wan ter s, Gendschestr. L. De Yuyst, 18 j. Keyzerlyke Plaets. Anna Lanckman, vrouw van J. B. Clcempnt, 59 j. Klapstr. Cath. De Backer, 7 m. Iloogstr. Maria Bnuwens, vr. van A. De Vylder, winkelierster, 57 j- Zoulstr. Aug. Pauwelaert, evgenoer, 57 j. Keyzerl. Plaets.—Cath. De Moor, wed. van A. IVlatthieu, zonder ber. 80 j. Lcopold- straet. BERIGT AEN DE FABRIEKANTEN IN KANTEN. ,1. VAN BRANTEGHEM, Leopoldstraet le Aclst, gelast zich met liet drukken van Dessins voor de fabrikanten en scholen van Jlrusselsche Bloemen, aen eenen zeer geringen 1 prys. Les scetirs VAN BOXSTAEL, Institutrices diplómées, élablies it Oordegem, ayant commence tin External depuis le ntois d'Oolobre dernier, ont l'honneur de se recomman- der attx Parents qui voudraient procurer tine bonne edu cation et tine solide instruction a leurs enfants. A partir du premier Janvier prochain, elles acceptcront des pension- naires, a des conditions favorables. De gezusters VAN BOXSTAEL, gediplomeerde Onder- wyzeressen, woonende lot Oordegem, sedert de maend October, eene Meisjesschool begonnen hebbende, hebben de eer zich aen te bevelen aen alle ouders, die eene goede opvoeding en een goed onderwys aen hunne kinderen zou den willen verschaffen. Van den 4 January aenslaende, zullen zy Penstontiairen aenveerden aen zeer voordeeiige voorwaerden. De oude PA ER DF,-POSTER Y. om met 1 January 1858 in gebruik te komen. Zich te addresseren by J. F. Moyersoen, in de Nienwstraet te Aelst. VAN BREUGEL Gebroeders en Zusters, koopmans in Kalk, Pannen, etc. op de Werf te Aelst, hebben d'eer het publiek bekend te maken, dat de oud vermaerde Zoutkeet, genaenid den Anker, regt over de Werf-Kapelle, voort komende van MM. Peris en De Herdt, in volle werkzaem- lteyd bly ft, de vermaerde en goede kwaliteyt van Zout die er te bekomen was, zal by voortduring by huil altyd te verkrygen zyn, om het vertrouwen van het publiek meer en meer le verdienen. By C. DE WOLF, Boekbinder, Rosemarynstraet te Aelst, eenige afzonderlyke Boekdeelen der Werken van d'heer Conscience, met vermindering van prys. De Kinderen De Buyssclter, te Aelst-Scbaerbeeck, hebben de eer het publiek bekend te maken, dat zy eenen schoonen Deuramschen Beer hebben bekwaem voorden dienst. Zy bevelen zich in de gunst van een ieder. Te koopen eenen Kalandermolen (Stelsel Cylinder) ol' andersins, Breede 1 m. 50;too, werkende met een handvat, te adresseren by M. Cosyns, Blauwverwer te Aelst. TE OKEGEM. Den Notaris LEENAERT, zal ten verzoeke van den Eerweerden heer Charles Van Vreekem, op Donderdag 28 January 1838, om een tier namiddag, aen den voet der Boomen openbaerlyk verkoopen 30 Koopen dikke en gave Canadas en Abeelen, twee Olmen en twee koopen Rasphout, geteekend staende in eenen Bosch te Okegetn, naby het hof te Rief en de Veld- muys. lie koopers die borge stellen zullen gemak van betaling hunner koopsommen genieten. Van Staek en Rasphout, te Goyck en Meerbeke. Den Notaris LEENAERT, zal. ten verzoeke van M. Jan Van Vreekem, op Maendag 23 January 1838, op de nage- rnelde uren, openbaerlyk verkoopen Om negen uren 's morgens. 48 koopen zwoer Staekhout, dienstig voor Hoppestaken, wassende in eenen bosclt te Goyck, aen de Woeslyn, digt by de dry Egypten. Om twee uren na middag. 6 koopen Rasphout, staende te Meerbeke, op den Vrie- zenbosch of Zwanenput, gehuchte Steert. Om twee uren en half na middag. 12 koopen schoon Rasphout, ook staende te Meerbeke, in een boschken genaemd den Wolvenkets, naby de herberg den Vogelenzang. De verkooping zal geschieden aen den voet der koopen, op de gewoone voorwaerden en op tyd van betaling voor koopsommen, mits goede borge te stellen. te Denderhautem. Den Notaris LEENAERT, zal, ten verzoeke van d'heer Petrus Judocus Coppens, op Maendag 18 January 1838, om een uer namiddag, aen den voet der Boomen, open- baerlvk vet koopen 40 koopen allerschoonste Boomen, bestaande in Abeelen, Canadas en Olmen, alle van eene buytengewoone dikte en lengte, wassende op eene weyde te Denderhautem, aen de Nevgemstraet, regt over het huys van den veldwachter De Winter. Het vervoer der Boomen is zeer gemakkelyk langst eene eene groote aenpalcnde baen. De"verkooping zal geschieden op de geWoanlyke voor waerden en met tyd van betaling der koopsommen, mits goede en gekende borgen te stellen.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3