AELST, den 16 January 1858. ZONDAG 17 JANUARY 1858. TWAELFDEN JAERGANG. - Nr 595. Vertrekuren uyl de Statie Aelst XAEH 0 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. De Kiezingen en de Geestelykheyd. Wie zyn de ware pligligen DE BENOEMINGEN. Bewyzen onzer gezegdens. Langs om slerker Denderm. 5-35 8-30 9-25 12-30 3-05 6-00. ffi Gend, Bruggr, Ostende 8-25 -12-25 0-00— i oUtMn 5-35 >R-30 1-2-30 0-00 6-00. 3-05 6~0U le ktastanps Dendernionde. Korlry-k, tdouscruen, Kyssel(lan»s Lede) 8-25 12-25 2-55 3-05 -6-00. Doornvk, RvssH (langs Ath 7-405-30- 0-00 Nin. (ietrttrdsb. tb, 7-40—0-00—2-15—5-30. r|; Bergen, Quiewain 7-400 002-15— 5-30 Lokeren 5-35 >8-30 12-30 0-00 6-00. Brussel 7-40 9-25 00-00 3-00 5-30 8-00. Mech. Brus. Antw. 5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 Leviv Thien Luyk 5 358-30 9-25 8-05 6-00 Verv Land StTnnen,5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 Gend 8-25-12-25—2-55—3-05-6-0U—8-10 Te lede steen tri de koovoys. Te idecem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 10-» 4-30 en'deie vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-40— 5-45. Muen le f.YSBGEM stil nl de konvovs uytgennmen dezen vertrekkende van Aelst 9 25 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0 00 ?s avonds. htnen te Santbergen de vertrekken «yt Ath 6-30 10-00 's niorg. U-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-'15 's merg. 2-40 en ê-45 des avonds. CIRQUE Sl'UM. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-40 9-10 3-00 5-300-00. Ninove, t»eerardsbergen, Ath 6-40 9-10 3-00 0-00. VAN ATH NAER Geernerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-» 4-10. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-» -—4-100-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-10— 0 00. Gendr Brugge, Ostende 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-100-00. VAN C.END NABR Audenaerde 9-30 2-20 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-20. VAN BRUSSEL NABR Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 0-00 2-00 5-05. VAN OF.NDKRMONOE NAER: Brussel langs AelstA 7-15 7-55 1-4 5-00 (1. Mech.) 5-55 9-10 9-45 3-30 6-30. Aelst, 7 15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05. DEN DENDERBODE M. Cavour, minister van Piemont, boezemvriend onzer tegenwoordige ministers, heeft de zending ontvangen den aenval tegen de geestelykheyd te beginnenom hare tusschenkomst in de kiezingen te beletten, om haer van het stemregt te berooven, en evndelyk om haer buyten de wet te stellen, in afwachting naer den oogeublik dat de francmagons tegen de priesters de jacobinstooneelen van f792 zullen konnen hervatten. Wy twyfeien er geenzins aen of het ministerie van Piemont verstaet zich zeer wel met de tegenwoordige belgische ministers. Het is M. Cavour die de taek ontvangen heeft den grond te peylen opdat, indien de zaek we! uytvalt, het belgisch ministerie Frère- Rogier hier zou konnen voortgaen aen de katholyke priesters hun burgerregt af te nemen. Daeraen konnen wy persoonlyk niet twyfeien als wy zien hoe geweldig den tolk van Meesier Rogier en den tolk van den opperbaes der francmagons de geestelykheyd aenran- den. In zyne Indépendance doet Magister Rogier de priesters doorgaen als belaelde .agenten van 't gouvernement, als knechten der ministers, die geene hoegenaemde vryheyd, geen lioegenaemd burgerregt genieten ten zy dit van, gelyk tie andere Belgen, zware eonlribuliën te betalen En, bemerkt het wel, dit alles word hier gezegd door eenen vremdeling, aen wien de Belgen gedurende 28 jaren niet alleen de edelmoedigste gastvryheyd verleend, maer welken zy nog bovendien met gunsten, eerambten, rykbetaelde plaetseu enz. overladen hebben. De Indépendance van Rogier, die insgelvks opgesteld is door joden, franschmans en alle andere soorten van vrem- delingen, stelt zich in eene hevige woede omdat de dag bladen van Parys de politiek van het Piemonteesch minis terie bestryden. De Indépendance zegt dat zy ten uyterst verergerd is, omdat de voornaemste dagbladen, de dag- bladen die meest byval in de denkwyze van Vrankryk ontmoeten, onder andere den Journal des Dèbals, voor de volkomene vryheyd der geestelykheyd stryden in materie van kiezingen en de regten ondersteunen die den priester heeft van in het politiek leven der volkeren tusschen te a komen. Deze wevnige woorden veropenbaren veel, zy doen zien dat de geruchten die, sedert den oproer, in omloop zvn, niet van grond ontbloot zyn en dat het ministerie, wolk uyt den oproer voortgesproten is, een wetsontwerp zou gereed hebben om de vryheyd der priesters te ketenen en hun buyten de wet te stéllen. Dat hel ministerie daermeê maer afkome, het zal zien en ondervinden dat dit juyst den stronkeisteen zal zyn waerover het zal vallen, en vallen met zyn aenzigt in het slyk, waerin het zonder twyfel zal versmachten. De Indépendance van Rogier wilt den invloed,der gees telykheyd in de kiezingen teenemael vernietigd hebben en spreekt" eene politieke excommunicatie uyt tegen allen priester die zich met de kiczingen bemoevt. Doch waer is den priester die andere middelen gebruykt dan de over- tuyging, dan de goede reden, dan de wyze raedgeving Nergens zal men eenen anderen vinden. En daerby waer is den priester die andere middelen onder zyn bereyk heeft Waer is den priester die dwang, dreygementen of geweld kan gebruyken Dat de liberaters in 't algemeen en Rogier in 't byzonder deze vragen eens beantwoorden, maer beantwoorden met waerheyd en regtzinnigheyd, en niet met leugen- en lastertael, dan zal het publiek de schandige onregtveerdigheyd en gedrochtelyke pretentiën der francmagons jiaer weerde weten te beoordeelen. Maer wie heeft er ooyt een schandaliger roisbruyk gemaekt van den invloed dien het gouvernement 11a- naluerlvk bezit dan de liberaters, dan de booge ambte naren, dan 't gouvernement zeil Onder welk bestuer heeft men ooyt de tyrannieke middelen van geweld, van bedreyging, van verleyding, van lengen- en lastertael lioo- ren en zien gebruyken 'gelyk zulks 't geval geweest is onder het ministerie van den oproer Wanneer of waer heeft men een zoo eerloos en vryheydsschendend stelsel in werking gezien dan dit 't geen de liberaters van alle kleur in de laetste kiezingen gevolgd hebben Eu dan durven de liberatersgazellen, de herbergpredi- j kanten, de uytzendelingen der logien etc. komen sclireeu- I wan en lieren tegen den zedelyken en gariscli vreedzamen I invloed dien de priesters naluerlyk op de kiezers iivtoe- fenen en altyd zullen blyven uytoefenen. Maer dit is we derom eene takliek, eene liberale kunstgreep, vooruyt- gezet omdat wy catholyke gazetten zouden zwygen van de rampzalige middelen die liet gouvernement zoo onbe- schaemdelyk gebruykt heeft; 'l is omdat wy, catholyken van Belgiën, zouden zwygen van al de geweldenaiyën, van al de schrikaenjagiiigen, van al de looze beloften etc. etc. etc. die met de laetste kiezingen, geheel 't land door, op eene zoo ergerlyke wyze in 't werk gesteld zyn geweest en die klaerlyk de ware pligtigen aenwyzen en veroor- deelen. Doch daerin zal de liberalerssecte niet gelukken, want wy durven >t haer voorzeggen; op den oogenblik dat zv bare inbreuken tegen de burgerlyke of politieke -vrvheden zal beginnen, zal er eene magtige volksoppositie 'l hoofd opsteken die, gelyk in 1830, geweld door geweld zal verstooten, de dwingelandy met kracht zal bestormen en ze onder haren souvereyiieri magligen wil verpletteren. De Belgen zyn getrouwe onderdanen, maer zv verdragen geene slaverny, geene dwingelandy, van waer zy ook ook komen mogen. Het. ordewoord is, zegt men, uyt de magonnieke hoofd- logie gekomen en liet word in al de miuisterieele dagbla den, zoo groote als kleyne, met eenen wonderlyken en semble herhaeld Het ministerie zal zeer gematigd zyn, waerom is men verschrikt by deszelfs terugkomst aen het hoofd des lands wel verre van 't land in roer te stellen, het zal 't zelve bevredigen Dit is de tael der liberaters en van hunne gazetteu, dit is de tael van den opperbaes der francmagons die aen 't hoofd der deputatie der kamer voor den koning gespro ken heeft van CONSERVATEURS-PBINCIBEN' Maer dit is ook de komedie die liet ministerie beveelt te spelen, niettegenstaende den financieminister, op het oogenblik dat den oproer uytbersste, verklaerd heeft dat hy het komediespel verfoeyde. Doch ongelukkiglyk voor de ministerieele laktiek, hel komediespel ontmaskert zich bv de eerste vertooning, want wie zou konnen gelooven dat M. Frère zyne kolere tegen de overeenkomst van Antwerpen afgelegd liebbe Wie zou konnen gelooven dat hv de wet op het onderwys goedkeurt, waerin het godsdienstig onderwys verpligtend is, hy die deze wet met zoo veel woede als hardnekkigheyd bestormd heeft Wie zou zich konnen inbeelden dat M. Frère aen zvnen afkeer, aen zynen diepen walg tegen de kloosters verzaekt hebbe en dat hy zynen oproerigen schandkreet van Weg met de kloosters Weg met die pest des menschdoms zal herroepen Dit zal niemand gelooven ten zy hy het hoore en zie.... Het is ook aldus dat Magister Rogier durft prediken dat er op het eynde van de maend mey lest geene schandukten van oproermakers plaets gehad hebben, dat het eene een voudige zeer gematigde beloonjng was die hel verstandig deel van 't land heeft moeten gebruyken om zyne denk wyze of opinie te doen kennen, dat deze die zeggen dat er door de liberale drukking oproer is gestookt, ongema- tigden zyn, buylensporige oproerlingen, en dat eyndelyk deze die zeggen dat liet ministerie in den oproer zynen oorsprong gevonden heeft, lasteraers zyn Het is dan door liet ordewoord (GEMATIGHEYD dat men 't publiek wilt in slaep wiegen en bedriegenHet IS gelyk den tyger die, als hy zyne proov beloert, veynst dat hy slaept. Doch wy zullen de dupen niet meer zyn der streken van den schoolvos, zy hebben immers maer al te dikwils gediend om de oogen der brave Belgen te blind doeken. De akten van Rogier spreken luyder en klaerder dan j al die berekende en voorop bereydde woorden. Om te beginnen met de wevnige benoemingen van burgemeesters en schepenen die liy nu onlangs gedaen heeft, zal liet ons niet moeyelyk vallen te bewyzen dat liet woord gematig- 1 heyd in den mond van Rogier eene bittere beschimping, eene ellendige huychelary is. Voor de hoofdstad onzer provincie heeft den Magister eene merkweerdige quadrille van schepenen benoemd, aeu welkers hoofd liy eene eerste viool heeft geplaetst, die hare beroemdlieyd verschuldigd is aen de stukken van eenen meester, welken zvnen eeretitel aen het nage slacht zal overzetten onder den naem van BA ES K1MPE, met ai de walgelyke eerloosheden die dezens scliryfvellen bezoedeld en bemorst hebben. Zie hier wat men van de gendsche quadrille zegt Eenen der dansers is, eenige dagen vöór de kiezing van October, in den Journal de Gand te voorschyn gekomen met een billet op zyne maeg geplakt inhoudende dat in de zitting van 26 Febry 1848, de conferentie der statie- doende -advokaten van de gendsche bafie, het volgende besluyt genomen heeft De leden der Conferentie, bewogen door de levendige aen- doening van samenneyging VOOR DE GROOTIIEYD der nuuwe Fransche revolutie, zal geene zitting houden. Den President, Geleekend Jacobus Du Bois, advokaet. Hel is waerschynlyk om koning Leopold plesier te doen en tot gedachtenis van wylen onze hoogst eerbiedweerdige koningin, en tevens om de grootheyd le bevestigen der nieuwe fransche revolutie, dat Meester Rogier de benoeming van M. J, Du Bois, als schepen van Gend, gedaen heeft. Dezen eersten akt spreekt al luyde genoeg om de verdere plannen en ontwerpen te doen raden. Voor wat den tweeden danser der gendsche schepen quadrille betreft, dezen is al zoo merkweerdig 't is eenen professor uyt de universitevt, die tevens de f'onctie van schepen opeenstapelt. Men zegt van dien professor van 't liooger onderwys des gouvernemenls dat hy in 1818 deel nam aen eene openbare inscliryving, waerin, onder voor wendsel van een bowys van deelneming op te dragen aen de plunJeiaers van liet palevs van den koning der Fran- schen, men de groote gedachten goedkeurde die in Vrank ryk den troon kwamen te ver'bryzelen van Lodewvk- Philips, den troon van den vader onzer overledene koningin, den troon van den vorst, die Belgiën bewaerd heeft vaa wederom onder liet hollandsch dwangjok te vallen en om zyne gevoelens te bekrachtigen, schreef dien prö- fessor-schepen onlangs dat hy niet eenen zvner verledene akten introk of afkeurde Den derden danser der gendsche schepenquadrille word verdacht gehouden deel genomen te hebben aen de inscliry ving der slagio/fers van glorieryke gedachtenis van februari/ 1818, ter oorzaek dar eerste naemlelters A. D, L. die op de inscliryving figureerden...... etc. etc. Den vierden dansor is eene soort van Belg, welken, ter oorzaek der groote weldaden die zyne familie van koning Willem ontvangen heeft, met Rogier geenen vriend kan zyn, en voorzeker de welwillendlieyd van koning Leopold niet kan verdienen Ziet daer nogtans welke benoemingen Meester Rogier aen het handlceken des konings heeft durven onderwerpen; ziet daer den cadeau dien liy aen de tweede stad des rvks durft schenkenWat moet den koning daerover denken? Wat moeten de ware Belgen, de ware Vader landers, deze die aen grondwet, koningdom en belgische instellingen inet hert en ziel verkleefd zyn, daervan pevzen? Deze vragen brengen hare antwoord met zich en zullen by vele op de strengste wyze opgelost worden. Zie hier wat een gendsch dagblad, 't welk noch de gazette van Meester Rogier, noch de gazette van Baes Verliaegen zullen durven van klerikalismus beschuldigen, want hel is een liberaters- republiekaensch- fraucmagonsblad, over de gendsche scliepeoquadrille zegt u Het republiekaensch vaendel wappert voor goed op liet stadhuys. Den Echo des Flandres (dit is liefblad in a kwestie) wenscht de ministers geluk, omdat zy in de waters der gemaligheyd en der verzoening niet hebben willen zwemmen, en omdat zy zich verklaerd hebben <i voormannen die toebelioorenaen HET ZUYVERSTE KLEUR VAN HET MEEST GEVOORDERD E1BE- RALISMUS. liet zuyversteAleur voor den Echo is het bloedrood! Dat er mi nog eens een 1848 kome, waervan den hemel ons beware Deze die medegewerkt hebben om zulke elementen byeen te verzamelen, willen een bestuer, 't welk zich doe onder-

De Denderbode | 1858 | | pagina 1