LANDEN. MEERSCHEN OVERLEDENEN. TE BEKOMEN BERIGT BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Openbare Verkooping ALSMEDE VAN EEN HUIS OP HOFSTEDE. Men loost in den journal de Chdrleroy 15 jsnuary Een droevig ongé uk kninl dezen morgend, óm 9 uren, voor le vallen in den koolpui pi" 1 der Vereenigde-Koolmaelscliappyen van jCharleroy. Ten gevolge van een ongeval aen het neerlaiing- stclsel overgekomen, zvn er tien werklieden, die men neerliet, Van eene schrboinelyke iiodgte in hel diepste van deii pilt neêrge- ploft, alwaer zy allen de dood gevonden hebben. et De oorzaek dier rampspoedige gebeurtenis moet aen geen eene oorzaek worden ioegeschreveti welke de menschelvke voor- r.igtigheyd had kunnen voorzien ook heeft eene algemeene yzing vie nièrslagtige bevolkingen bevangen toen zy die schrikkelyke tyding vernamen. Gansch hel voorgeborgte der stad is in versla- genbeytl gedompeld, en meer dan dry duyzend persoonen omrin gen den pul op het «ogenblik dat vvy schryven. Te St. Anne Karikakee (Engeland), heeft een braef man zvn twee-en-dertigste kind doen doópen. Hv was tvveómael ge trouwd. Zyne eerste vrouw sdhonk Item zestien kinderen de tweede wilde hier niet onderdoen en gaf onlangs haren man een zestiende geschenk. Nog een en zy Uehaelt de overhand op de eerste vrouw. Men leest in een dagblad van Antwerpen Sic transit gloria mundizoo vergael de grootheyd der wereld. Maendag morgend, tegen 8 uren* ging er een groot getal arme ■nenschen naer het kotnileyl van Weldadigheyd, in de Blinde- straet, de sluyverskapel gebeelettj om er, volgens wekelyksche gewoonte, eenën sltiyver te ontvangen. Onder de arme, gebrdkkelyke mannen; die naer het bureel strompelden, merkten tvy een oud manneken op, dat voof hel minste zeventig jaren kon lellen. Het zag er armmoedig en bedrukt nvt, bibberende in zyne schamele kleeren, en men moest geenen groolcn gelaelskundigen zyn onr le zien, dat dien man, in zyn leven veel lydeu, smerlen en vermoeienis moest ondervonden bebben. Inderdaed, by was eeuen van die honderd duyzendenj welke in hunne jeugil Van Ituys en haerd wierdeh afgetrokken! die door eenen vremden overheersCbef naer vfemde landen wierden gesleurd, om er voor eene vremde glorie bun leven te wagen. Dien armen sukkelaer was eenen oud-gedienden van Napoleon I; bv beeft zonder twyfel meer veldslagen bvgewoond dón died Belgischen generael daer, wiens borst echter met ridderorders is versierd; by beeft welligt meer gedaen dan tien anderen, welke- na eenen gemakkelyken post, nog een vet pensioen kryger, en leven als de visschen in bel water. En echter ging dien sukkeleer, met honderd anderen, om de liefdadige gift var, vyf centen le Ontvangen. Wal beeft hel franse!) gouvernement voor dien man gedaen, wiens jongelingschap, wiens toekomst bet ombermhetlig gebro ken beeft, door hem vart zyne familie af te rukken, door zyn leven in gevaer le brengen, door misschien te beletten, dal lij den goed en verdienslelyk werkman wierd Napoleon dachtte te St-Helena op zyne oude wapenbroeders; bet was als-of hy wist dal velen, door zyneschuld, in bunnen ouden dag, armoede en gebrek leden, en hy stelde voor eenigen een geltlelyk legaet in. Niets was reglveerdiger dan dat, het fransch gouvernement was eene vergoeding schuldig acn diegenen, wélke den roem en den rykdom van dat land hadden helpen vergrooten. Den ouden man, welken wy toeü in de straet zagen, bad ook eene belooning voor al zyne opoffering gekregen; Ity droeg aen bet knopgat van zyne frak, bet glanzig groen-roode lint met de bronzen St-Helena-rnedalie. Voor dien sukkelaer is zulke belöontng eene wezenlyke spot- terny; alleen eene behooriyke te gemoetkoming in geld, zou Item min of meer hel verlies van al het voorgaende kunnen ver goeden. Doch die de haver verdiént, krygl ze niet zegt het Spreek woord; men moet maer arm zyn om vergelen en miskend te worden. Den armen geeft goed en bloed, de groolen oogsten daervan de eer en den rykdom in. Terwyl de groolen, die dikwils wevnig of niels doen, na dienst- tyd met linten en kruyssen overladen en met groole pensioenen beloond worden gact den minderen man, die zvn leven vvaegde, naer liet comité om.... liet wekelyksche aelmoes van 5 centen te vragen Is dat reglveerdig FRANSCH KEYZERRYK. In eene der laetsle boekverkoopingen die dezer dagen te 'Parys bebben plaels gehad, wierd er aen den schronmlvken prys van 14,500 fr, eenen boek toegeslagen die zeer zeer slecht ge bonden was, en by den eersten blik, aen eenen dier groole oude boeken geleek die op de kramen liggen tier Yollain-kney. Uit boekwerk is den Psalmboek van Guitenberg, en wierd le Meulz gedrukt door den uylvinder der drukkunst. Hy drargl de jaer- ieekening van 1161. Men kent maer vier exemplaren dier uytgaefliet eene te Trier, hel tweede te Parys, bel derde te Mentz, en liet vierde is Intgene waervan wy spreken en dal toegeslagen wierd aen eeuen kleynen onbekenden rentenier van den bouievart Beatimarchais. M. Rothschild had het Psalmboek opgehoogd tot 14,000 franks, en men verzekert dat hy zeer verwonderd slontl toen hy ver nam dat den man die het 'legen Item had uytgehouden en eynde- lyk «ver hem de overhand bad behaeld, niet meer dan' tien duyzend pond rent had. Zekeren dag der voorgaende week vertoonde zich eenen kerel in hel hotel van Baden, boulevard der ltalianers te Parys, om een vertrek te bespreken voor eene ryke engelsche familie. Dezen kerel, die er dertig jaer uvlzag, zegde eeuen voorbode le zyn, aen de familie van lord P.... gehecht, en had gansch het voorkomen van eenen knecht van groolen huyze; hy besprak het appartement voor 3000 Ir. per maend, en stelde de tafelkosien vast aeo 100 fr. per mael voor de vyf edele vremdelingeu. Deze reysden zonder knecht, den hostelier moest er vier ter hunner uylzonderinge bestellen. Den bode hield er byzonderlyk op aen dat alles wel verrigt wierde, om rede dal zyne meesters groole pracht voerden, en zeer tnoeyelyk waren voor wal den tafeldienst betrof. Hy zegde bovendien dal zy het hotel Veudóme verlieten, om dat zy er niet belatnelyk gediend wierden. Den hostelier, verrukt over de gelegenheyd die zich voor hem aenbood om iels wonders te verrigten, schikte alles derwyze dat de aengekoudigde gastheeren noodzakelyk moesten voldaen wezen. Ten vyf uren, het door den bode vastgestelde uer voor bet noenmael, blaekte hetvuerinal de schouwen der slaepka- mets, en de ertzael was schitterende verlichtop de tafel had men het schoonste zilverwerk van hel huys uylgezet, ingevolge <le aenbeveling van den voorbode. Dezen vlytig en waekzaem, sloeg al de toebereydseleu gestadig na. Eechier was het by de zes uren en de engelsehc familie kwam niet af. Men begint zich te verontrusten, men gael den bode opzoeken dien men gelooft bezig to wezen inde appartementen; maer weldra word men gewner dal den zoo gezegden voorbode niet anders is dan eenen behendigen schelm die liet opgestoken is met al liet zilverwerk «lat op de lafel gepbelst geweest was. Alsdan begreep men waeromhy zoo zeer had ae'ngedrongch op dat de tafel zoo prachtig tnogelyk opgediend wierde. Inlichtingen genomen iu hel hotel Vendouie, hragten ter ken nis dat dien stoutmoedigen dief daegs te voren aldaer eenen dergelyken toer had gespeeld; doehj min gelukkig dan in hel hotel van Baden, had hy niets anders kunnen medenemen dan Verzilverde voorwerpen. Men is Ier opsporing vón dien SioulinÖedigeh dief. Ongeluk in Sl-Sulpiciusrkerli le Parys 8 January. De Sainl- Sulpicius kerk is het tooueel geweest Van eene verschrikkelyke gebeurtenis. Dezen morgend tón 10 1(2 ure. Opliet oogrnblik dal in de O. L. Vrollwe kapel de mis gecelebreerd wierd, is een der verw'arinings-toeslelien (trtel Warm water) met een verschrik- kelyk gedrUysch gesprongen; de stukken van hetzelve en liet kokend waler wierden op zekereh afstand geworpen. Dry per- sootieu wiërden op den slag gedood en vyf anderen gekwetst.' Ziehier nieuwe inlichtingen over het droevig ongeluk, dat in de Sl-Sulpieius-kerk is gebeurd e De kapel der H. Maegd; vVderin de ontploffing plaels had, is tamelyk groot, zy ligt achter (iét hoogaltaeraencien ingang van eiken kant staet een vieikdnt in marmer geschilderd peeterstael ter hoogte van ongeveer 30 een li meters en'daerop staet een bron zen engelen-beeld. Het liuker-peetersiaëi; Wacrin zich de buys van het warm water bevond, was gevorliitl in eene soort van doos in gegoten yzer, en dezelve Was mei eykeühoulen planken bekleed. De be kleedsels der muren acliler de peeterstalen en standbeelden, zyn uyt marmer vervcerdigd. a Er waren vele gelöovigeh én de vrouwen waren er in meer- derheyd. Nauwelyks had den priester de eerste gebeden gelezen, ol men bemerkte, dal de bladen van zvner, boek, door eene zon derlinge oorzaek bewogen wierden; want de Vensiers waren di"t gesloten en men was lot hiertoe in de kapel nog geenen hoege- naemden logt gewaer geworden. i( Zonder zich hierom té bekreunen ging den priester voort met de vervulling van zyn heylig ministerie, toen zich plotselings eene schrikkelyke Ontploffing deed höoren.; hel peelcrstael van een der standbeelden, aen den ingang der kapel geplaatst, wierd verbryzeld een van de slukken der yzerei: doos wierd tnel zulk een geweld weggeslingerd, dat een der marmeren bekleedsels /aen de överzyde verbryzeld wierd. De ontploffing was zoo geweldig dat den bieChlstoel der kapel weggevoerd en verbryzeld wierd, de bevde Standbeelden wierden beschadigd terzelfder lyd wierden de*paillassons, welke op tien grond lagen; door de stukken van den calotifére opgenomen deze draeyden op zichzelve en overdekten de slagtuffers, die meegesleept wierden, met kokend water en bloed. Een vyftieiital persoonen wierden door de stukken en het kokend waler bereyklacht derzelve wierden overhoop geworpen en bleven roerloos op den grond liggen. De 7 of 8 andere per soonen wierden minder gevaerlyk gekwetst, en zy konden zonder hulp naer hunne wooningen lerugkeeren; hunne wonden zullen gecne erge gevolgen hebben. Eene diefle van diamanten, armbanden, halssnoeren, uer- werken, horlogieketingen en verseltillige andere jüwee.'en van hooge weerde is gepleegd in de Kichepenseslraet N° 15. le Parys. Ziet hier de byzonderheden van dien diefstal i Mev. de gravin I...., wier man by het hof van Rusland den rang van sënateur bekleed; was naer Parys teruggekeerd, van eene reys in Zwitserland en Italiën, vergezeld, van hare twee dochters, en bad voor eenige dagen stilgehouden in een der byzonderste hotels van Lyons. Daer had zy zich byzonderlyk te beloven van de diensten van eenen kommissionnaris van 't hotel, op zyn verzoek nam zy hem in haren dienst aen en leydde hem mede naer Parys. 'S avonds toen de kameriersler den thé opdiende, bevond zy dal de thelepelkens verdwenen waren, even als geheel de zilver doos. Aenstonds vielen hare vermoedens op ge'melden knecht die dien dag deu dienst der gravin had verlalen en naer Lyons teruggekeerd was. Door eette gelukkige omstandigheid, bevalte de verdwenen doos niets anders dan verzilverde voorwerpen. Maer ongelukkig- lyk had den dief ook liet juweelkistje der gravin medegenomen. Dit kistje bevatte, onder anderen, de volgende juweelen: Diaman ten in luyl opgezettwee douskens inhoudende ieder eene hals snoer van smaragden, met eenen diamant aen liet slotveertien armbanden, waervan twee met kinderportretjes aen liet slot, en eeuen anderen van smalt waerop den naern van Cordélie stond geschreven in kleyne diamantjes; een geneefsch uerwerkeen toeysel van diamanten, met eene zeer groole smaragden spelde; twee halssnoeren van peerlen en dry diamanten sloten, enz. enz! Deze juweelen hebben te samen eene weerde van 700 000 800,000 franks. De diamanten van .Mev. de gravin I..., wierden in bel hof van St-Pelersburg hoogst beroemd nu men weel dat het hof van Si-Pelersburg hel ryksle is in diamanten. Den 23d<cember was er by dezelfde gravin nog eene andere diefte gepleegd, doch van mindere aengelegenlieyd. maer mis schien door dezelfde hand Eene vriendin der gravin dien da" uyt Zwitserland aengekotnen, had hare reyskoilers iu de voor- plaels laten slaen, zonder er op gelet te hebben van ze toe te sluylen, na er eenige voorwerpen Ie hebben uytgehaeld Iileede- ren, kanten, juweelen zyn haer ontroofd geworden. Den dader dier diefstallen heet Hendrik Hols, hy is 56 a 40 jaren oud. van een ellendig voorkomen; Ity spreekt duytscli, engelsch en fransch. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 12 Yrouwil. 6 HUWELYKEN. ïlypol. Van Lierdo, barbier, met Isabella Gunnet, nnevsler. Seraphinus De Ries, landb. met Sophia De Meyer, landb. M. CarUei, vr. van Petrus Verhuist, zonder ber. 28 j., Vischmerht. Joannes Boone, zonder ber. 27 j-, St. Job.Francisca Meert, wed. van J. F. Van Assche, eygenaerster, 68 j., Myibeke. - Maria Van der Steen, vr. van Petrus Maes, landb. 56 j., Mylb. Barb. Gits, 2 j. Gend- schestr. Lud. Camrau, vr. van B. Schoon, zonder ber. 39 j. Bra- bandstr. Anna Bisschop, zonder ber. 50 j. Mylb.Aug. Ileyvaerf, 1 j. Langeridderstr. Maria Van de Velde, 12 d. Hoogslr. Henr. Van Cam- penhoudt, soldaet, 23 j. Graenm. Maria T. Van der Biest, inulsenmaek- ster, 36 j. Molendriesch. H. Parez. man van E. Mancuer, zonder ber. 70 j. Vischm. Maria Vandevelde, 11 m, Mylb.—Rosalia De Landtsheer kantw. 23 j. Nazarelhstraet. By C. DE WOLF, Boekbinder, Rosemarynslraet te Aelst, eenige afzonderlyke Boekdeelert der Werken van d'heer Conscience, met vermindering van prys. BERÏGT AEN DE FABRIEKANTEN IN KANTEN. J. VAN BRANTEGHEM, Leopoldstraet te Aelst, gelast ztcli met het drukken van Dessins voor de fabrikanten eu scholen van Brusseiseh werk, aen eenen zeer geringen prys en spoedige aflevering. VAN BREL'GEL Gebroeders en Zusters, koopmans fn Kalk, Pannen, etc. op de Werf te Aelst, hebben d'eer het publiek bekend te maken, dat de oud vermaerde Zoutkeet, genaemd den Anker, regl over de Wet f-Kapelle, voort komendevan MM. Peris en De Hordt, in volle werkzaem- heyd blyft, de vermaerde en goede kwaliteyt van Zout die er le bekomen was, zal by voortduring bv hun altyd te verkrygen zyn, om het vertrouwen van het publiek meer en meer te verdienen. De Kinderen De Bttysscher, te Aelst-Schaerbeeck, hebben de eer het publiek bekend tejnaken, dat zy eenen schoonen Deuramschen Beer hebben bekwaem voor den dienst. Zy bevelen zich in de gunst van een ieder. Bv E. ROGGEMAN in de Pays-Bas te Aelst, zyn te bekomen alle soorten van Cigaren van eersle kwaliteyt van 4 6 8 9 10 en 15 centimen als ook Pypen en Tabak en alle soorten van Glas, Crislnel, en Geleyerwerk en Steene Boter-Tobbens. Alles aen zeer voordeelige pryzen. VAN EN BGSSCHEN, De Notaris BRECKPOT, te Haelterl, zal over en ten verzoeke van die het behoort, met gewin van palmslagen, openbaerlyk verkoopen de volgende Goederen te weten I. Onder Hofstade. HO aren 80 centiaren Land, op liet Meereveld, in gebruik geweest by Leo Matthys 46 aren 5 centiaren Meersch, in de Bosselingen, in gebruik' geweest by ThereSia Matthys wed. De Valek 15 aren 20 centiaren Grond, in gebruik zonder voorwaerde bv Joseph Coppens en Dom. Schryver aen de welke, toebehöoren de gebouwen er op staendé en 4 aren 70 centiaren Land, in gebruik by Joseph Coppens. II. Onder Moorsel. 26 aren 87 centiaren Land, wyk Waver, in gebruik geweest by de wed. Bern. De Bisschop. III. Onder Nieuwerkerken. 23 aren 6 centiaren Land, op liet Viasland, in gebruik geweest by, de wed. Dom! Roelandt55 aren 32 centiaren Land, in gebruik by Dom. Van Vaerenbergh en de Frans De Schutter en 30 aren 45 centiaren Land, op deu Nerenberg, in gebruik by Gabt iëi Baes. IV. Onder Wanzele. 77 aren 77 centiaren Land, op de Vriendstede, in gebruik geweest by de wed. ,van 41. Kuppens. V. Onder Mespelaer. Een hectaer 46 aren 96 centiaren Land en Bosch, op de hooge Donkt, in gebruik bv Dom. Beeckman en Lud. Van ilove en 47 aren 35 centiaren. Land, op liet Kerkhofveldin gebruik by Jan Frans Van Boven. VI. Onder Rambrugge. 14 aren 76 centiaren Hofstede- Grond, 'wvk Eegern, in gebruik zonder voorwaerde by de wed. Van Frans De Vuyst, aen de welke toebehooren de Gebouwen en Boomen er op staende en 32 aren 85 cent. Land en Meersch ook wv Eegem, in gebruik by Joseoh Van der Heyden. VII. Onder ltessegem. 31 aren Land op den Rubbens- dries, in gebruik by EngelbeiT De Cock en -d'onverdeelde helft van 15 aren 55 centiaren Land, ook op den Rubbens- dries, in gebruik by Liv. De Smet. VIII. Onder Erempodcgem, 54 aren 82 centiaren Land, wyk ter Joden aen Wannekens, in gebruik by P. J. Ghysens en 81 aren 62 Centiaren Meersch, aën den Lan- genmeersch, in gebruik geweest by Vital Verleysen. IX. Onder Welle. 21 aren 70 centiaren Meersch, in de Wildebeke, in gebruik by Jan De Schutter, X. Onder Denderhautem. 61 aren 50 centiaren Land en Bosch, tegens de Wildebeke, in gebruik by genoemden Jan De Schutter; en 23 aren 20 centiaren Meersch en Boschin de dry Meerschenin gebruik geweest by Melchior Schol laert. XI. Onder Denderleeuw. 12 aren 40 centiaren Land, op het Huissegemveld, in gebruik geweest by Engelbert Droeshout. XII. Onder Liedekerlie. 64 aren 20 centiaren Land, op den Savel, in gebruik geweest bv Vaeyens, Schouppe, Seghers, Joseph Arys en Joseph Van Droogenbroeck. XIII. Onder Aelst. 5 aren 8 centiaren Land, op Myl- beke, aen de Molenstraetpoort, in gebruik gebruik geweest by Hubert Wellekens en een Huis of Hofstede, met 58 aren 82 centiaren Grond, op Scliaerbeke, aen de Nieuw- straetpoort. bewoond en gebruikt zonder voorwaerde by Frans Moreels. Instel Vrydag 29 January Vf.rolvf Vrydag 5 February Telkens te beginnen om I uer just namiddag, ter herbet-" het Zaegsken, onder Ercmbodegem, aen de Zoutstraetpoort van Aelst.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3