AELST, den 13 February 1858. ZONDAG 14 FEBRUARY 1858. Vertrekuren uyl de Statie Aelst AAER 6 FRANKS 'SJAERS. Vertrekuren uyt verscliillige Statiën. De liberale komedie. Maskers af!! Wat is er dan aen te doen Denderm. 5-35 8-30 9-25 42-30 3-05 64)0.5 Lokertin 5-35 8-30 42-30 0-00 6-00. Brussel 7-40 9-25 00-00 3-00 5-30 8-00. Meet». Brus. Antw. 5-35 8-30 9-25 3-03 6-GO Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-25 3-05 6-00 Verv LanHStTru\Sn,5-35 8-30 9-25 3-05 6-90 S Gend, Bruftpjp, Osteude 8-25 12-25 0-00 3 -05 6-00 le klas langs Dendernionde. torlryk, Mouscroen, Ryssel (langs Lede) 8-25 12-25 2-55 3-05 -6-00. Doornyk, Rvsse1-(langs Ath 7-405-30— 0-00 Mti. GeerardsK Ath, 7-iO0-002-155-30. Gend 8-2512-252-553-056-008-10 Berg«n, Qtiievrain7-400 002-15— 6-30 IO-. Te lede staen al de koiivoys. Te ideoem staendexe vertrekkende van Ath 6-30 - 4-30 en dexe vertrekkende van Denderleeuw 8-15—2-405-45. 6taen te gysegem stil al de konuoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 25 des morgens en 0-00 's avonds en van Dender.monde ten 0-00 's morgens en U-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10 00 's morg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. cmyüE suuM. VAN LOKEREN NAFR Dendermonde, Aelst 6-40 9-10 3-00 5-30 0-00. Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-40 9-10 - 3-00 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-3040-* 4-10/ Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-100-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-10 -O 00. Gend, Brugge, Óstende 6-30(langs Lede.) - 10-» 4-100-00. VAN GEND NAER Audenaerde9-30 2-20 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-20, VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Atb (langs Denderleeuw) 7-35 0-00 2-00 5-05. VAN DENDERMONDE NAER Brussel langs AelsiN 7-15 7-55 1-1» 5-00 1. Mech 5-55 9-10 9-45 3-30 6-30. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05. DEN DENDEKBODE Deze komedie, of liever dees politiek dramawant zy heeft voor uytwerksel gehad de gedeeltelyke vernietiging onzer instellingen, de politieke moord van ons parlemen taire stelsel, deze komedie, zeggen wv, heeft haer begin gehad in de zitting der kamer van 27 mey lest, als M. Frère, op 'teynde zyner redevoering gekomen, met eene uvtdagende stem geroepen heeft dat er voor de kamer en voor 't land eene onweerdige komedie gespeeld wierd, geroep 't welk eene hevige opschudding onder de conser- vateurs der kamer verwekte, maer die door de liberaters beantwoord wierd met geschreeuw, getier, voelgestamp «n lawyt in de tribunen, zoodanig dat M. Dumortier het aen den president M. De Naeyer, deed opmerken, en dat dezen zegde dit is de komedie die voor de wetgeving en voor 't land moest gespeeld worden Ja, het is alsdan dat men begonst heeft het ordewoord der logiën uyt te voeren dat er namelyk eenen nieuwen 18 Brumaire voor de belgische kamer moest plaets hebben, dat onze instel lingen en onze constitutie revolutionnairlyk moesten neer gehakt wordenEn den oproer heeft waerlyk gezege vierd, de schandelykste driften aeugestookt door de francmagonslogiën, hebben gelyk gebaeld, de kamer is ont bonden geweest om de conservateursmeerderheyd omver le werpen, en een ultraliberael ministerie is opgevormd gewordenZie daer den .eersten akt der liberale komedie Als nu het liherael tempeest genoeg gewoed en den gewenschten uytslag opgeleverd had, dat namelyk bet gouvernement in de handen der liberatery gevallen was, dan hebben de slimmerikken, als doortrapte akteurs, van rol veranderd er was geenen oproer meer noodig, er moest geene omverwerping meer plaets hebben, er moest aen bewarende maetregels gedacht worden, de gematig- lieyd moest aengepredikt worden, en wat meer is, er wierd besloten dat de parlementaire lawytmakers zich -zouden veranderen in zachte lammekens en zich zoo gema tigd, ordelievend en constitutieminnend toonen, dat zy vpor niet eenen conservateur zouden moeten onderdoen Er heeft in Vrankrvk een gruwelyk schelmstuk plaets, waer het publiek de francmaconssecte doet tusschenkomen, iets waertoe den oproer van Belgiën vermoedens zou kon nen doen opvatten. Dezen voorval deed nog meer de nood- zakelykheyd gevoelen van de nieuwe rolle die onze libe raters moesten spelen en doen spelen, en dus wierd bet ordewoord magonniekelyk verpligtend onder straf van verradery. Al de moortelgasten moesten het stiptelyk en nauwkeuriglyk volgen, de geinatigheyd moest in alles en voor alles vooruytgezet worden. Deze die geschreeuwd en getierd hadden tegen de goede wetten van politie, tegen de aenslagen op het leven der souvereynen, moesten zwy- gen of zelfs die wetten van voorzorg verdedigen. Deze die, in andere tyden, de zaek verdedigd hadden van kerels die, door helsche machinen, gepoogd hadden den keyzer der Frauschen te doen in de lucht springen, moesten nu openbare teekens van genegenheyd geven voor dien zelfden souvereyn. Met een woord, de voorzigtigheyd en de gema- tigheyd moesten tot aen den hemel verheven worden, want het was vooral noodig, om zich aen 't gezag te konnen vastgeklampt houden, dat er eene vergelingsgordyn ge schoven wierde over den oproerigen oorsprong van het ministerie, het was niet min noodig dat onze ministers voor mannen van orde en gemaligheyd doorgingen... M. Delfosse, beschaemd over de ellendige rolle die de maconnieke kopstukken aen de liberaters doen spelen, deed eenen brief aen den president der kamer bestellen waerin hy zyn ontslag gaf. Maer den president deed op staenden voet al de ministers en verdere hoofdmannen roepen om dien slag te voorkomen. Men gelukte er in, M. Delfosse trok zyne demissie in, en hielp aldus den tweeden en derden komedieakt voltrekken.... Deze komedie, waerdoor het ministerie ten allen prvze aen 't schotelken wilt blyven, is door geheel 'lland gekend, niemand kan er meer door verleyd worden, de maskers vallen van zelfs af, zy zyn al versleten eer ze aengetrokken Zyn, doch zy hebben dezen goeden kant dat zy namelyk doen kennen dat de liberaters-francmaconsparty bekwaem is alle rollen te spelen te beginnen met den brjesschenden wolf, te veranderen in het zoet larnmeken, en te eyudigen met den schynheyligen, lieymelyken en schalken vos Maer toch worden zy ontdekt, want bet spreekwoord als den vos de passie preekt, boerkens wacht uwe ganzen word in ons land algeraeenlyk toegepast als de liberalers- francmagons van gemaiighey'd, vaderlandsliefde of eerbied voor godsdienst en constitutie beginnen te klappen. En dan nog, kan er iets aeustootelvker, iets bespottelvker gevonden worden dan het tegenwoordig gedrag der twee gazetten tolken van 't gouvernement, de Indépendance en den Observateur? Hunne komedie is voor den doinslen blinden tastelyk. Die twee olliciele tolken bedriegen zich grootelyks als zy denken dat het publiek van hunne dobbel- hertige schynhevliglieyd de dupe is hunne maskers hoeven door ons niet afgerukt te worden, wy zullen zulks laten doen door eenen hunner oude vrienden, die hun geholpen heeft om tegen de conservateurs de zaek van den oproer te doen triompheren. Het is dan den magdnnieken National die zich belast heeft den anders zoo woedenden en buylen- sporigen Observateur te overgeesselen, omdat dien Ver- haegenstoik nu 't zoet manneken, den verzoeningsgeest en gematigheydsvriend wilt spelen. Hoort hoe den National hem zweept Den visch die in de zeeën, in de poelen en in de rivieren zwemt is niet stommer dan den Observateur het is nopens de wyzigingen die er aen de wet Faider staen toegebragl te worden Ach hoe verre zyn wy verwyderd van de schoone dagen van 185-2 Dan moest men zyn gebrul gehoord hebben vóór, gedurende en nu de voordrag! der Faider-wet Het was geene kolere, het was geen geweld, het was geene woede, het was razerny en dolle watervrees Niet alleenlyk sprak, vloekte en tempeestte den Obser- vateur tegen die vermaledydde wet, maer hy huylde tegen de andere dagbladen"die zwegen, gelijk'hy heden ook zwygt, al dan hunne stilzwygendheyd aen de schunde- lykste beweegredens toe te schryven Zie daer hoe den liberaters-socialistischen National het gedrag afschetst der ofiiciele dagbladen onzer ministers Heden zwygen die dagbladen, en hunne stilzwygendheyd moet aen de schandelykste beweegredens toegeschreven wordenDit is geheel het gedrag dier gasten zy maken rtisie tegen de andere liberaters omdat er zich eenen grooten hinderpael opdoet, omdat zy voor het oogenblik magteloos zyn, verbergen zy zich in hoop dat zv 't publiek zullen konnen by den neus leyden of blinddoeken nopens hunne ontworpene plannenMaer dit is voorlaen onmogelyk, de maskers worden afgerukt en de ondervinding heeft ons geleerd dat, als de liberaters de gelegenheyd schoon hebben, zy zich vereenigen met alle soorten van gespuys zoo als francmagons, socialisten, republiekanen, communisten en verderen soortgelyken bucht om te samen in hunne eenzame broeynesten en spelonken van verderf boevën te smeden om de catholyken en derzelver regten te ketenen, te verdrukken en te verdelgen Het publiek is in afwachting dat er welhaest openbaerlyk zal gehandeld worden over de aenkomst der kassevministers aen liet slaetsroermaer het schvnt dat deze nieuwsgie- righeyd niet zal voldaen worden," en welligt is er daer by al niet veel te verliezen, aengezien de liberatersgasten den Manteau impermeable in gereedheyd hebben om al de gegrondde beschuldigingen van hunnen rug at te weeren en ze op dien te leggen van het ministerie Vilam-De Decker, droeviger gedachtenisWat ons betreft, wy zyn er leenemael onverschillig aen nogtans, moest die zaek ten berde komen, wy zouden ock nog wel een woordeken reppen al ware 'liet maer om de consciëntie te helpen onderzoeken van kerels die zelfs dui ven loochenen dat er oproer, baldadigheden of geweld gepleegd zyn geweest. In zulke gevallen is 't immers altyd goed wat hulp te hebben, want er zyn zaken die met getal en omstandigheden moeten afgegeven worden, en waer moet bygevoegd worden alles wat de misdryven konnen vermeerderen, verminderen of een ander soort van schandelykheden maken Tot nu toe er niets anders aen te doeu dan op de hoede te zyn tegen het francmagonsgebroed, den gemeenen vyand van Godsdienst, Troon en Vaderland. De catholyken, de 1 ware Belgen moeten hunne rangen aensluyten, zich ondcr- linge verstaen, hunne strydmagt byeenróepen en, gelvk wy reeds van over lang gevraegd hebben, een verbond aengaen van lyl en goed in 't gemeen te brengen om het allesveidervend liberaters-magonnismus in zyne verdelgende woede tegen te houden en het zelve, door een wettig tegengeweld, te verpletteren. Nu, tot onze levendige voldoening, tot behoud van \r)heyd, godsdienst en vaderland, komen de grondslagen van eene nationale vereeniging door de catholyken vast gesteld te worden. Voorleden zaterdag is dit zoo lang gewenscht, dit zoo dringend rioodzakelyk constitutionneel genootschap, by londatie, te Brussel, opgevormd en zal welhaest zyne vertakkingen over geheel 't land uytbrevden. Meer dan VYF HONDERD, noteert wel, meer dan VYF HONDERD van de byzonderste, aenzienlykstemeest invloedhebbende en magtigste leden der conservateurspartv van geheel 't land waren er tegenwoordig en hebben met eenen hoogst vertroostenden en hoopvollen geestdrift de statuten van dit vaderlandsverdedigend genootschap "oedge- keurd en aengenomen. Nooyt zagen wy eene zoo ontzag wekkende vergadering, nooyt zagen wy zoo veel elementen van sterkte bveen, nooyt zagen wy eene zoo uytgeiezene eene zoo deftige strydmagt verzameld en die met meer vastberadenheyd op liaer vaendei schreef regtzinniqe toepassing en krachtige verdediging der Constitutie van 1831 Een besturend Comité is, by acclamatie, genoemd als ook een comité van commissarissen voor elke provincie des lands. De personnagiën die deze fohetiën hebben willen aenveerden zyn, door hunnen stand, door hunne fortnyn en door hunne uvtstekende hoedanigheden, eene allervoor- treffelvkste waerborg voorden goeden uvtslag dezer hoogst belangryke inrigling. Dadelyk zyn de aenklevings- en inschryvingslysten met eene verbazende bereydwillighevd onderteekend, iets wat ten duydelykst bewees dat elkeen de dringende noodzakelykheyd besefte onzer nationale spreuk Eendragt maekt magt', in de volste nytgestreklheyd barer beteekenis toe te passen, om den gemeenen vvand van Godsdienst, Troon, Vryheden en Vaderland te be kampen. De bedrieglyke Indépendance van Magister Rogier doet al wederom hare gewoonlyke trouwlooshevd tegen deze indrukwekkende en magtige vergadering uvlsehynen. Om hare lezers te bedriegen en om den slag die hare pnrtv bedreygt eenigzins te verzachten, komt de Indépendance vertellen dat er nauwelyks loO persoonen tegenwoordig waren, terwvl al de dagbladen die er tegenwoordig hebben geweest, hebben afgekondigd dat er meer dan SOÖ buvten deze die met volmagt bekleed waren, deze vergadering hebben bvgewoond. Dezen kleynen trek van trouwlooshevd doet niets ter zaek, deze voorbedachte leugen, deze berekende valschheyd doen ons plaisir, want zy betoonen ofwel dat er niet enkelen Judas onder geweest is, ofwel dat Rogier en zyne gazette sterk moeten beducht zvn over die vaderlandreddende betooning met welke zy welhaest zullen te rekenen hebben en zoodanig te rekenen, dat de slotsomme, daervan zyn wy voorop verzekerd, zal zynAdieu magonnieke beheersching' Adieu magonnieke magtAdieu liberaters despotism us....! Hebt dan moed, Catliolvke Belgen, voortaen moo(rt gv op eene wezentlyke, krachtdadige en magtige bescherming rekenen voortaen zullen den hoogen stand, de fortuyn de goede principen, de ware vryheyds- en vaderlandsliefde gezamentlyk een ondoordringbaer schild nvtmaken, waer- tegen de vergiftigde schichten der godsdienst- en'vader- landshatende francmagonsbende zich zullen komen ver- bryzelen Wy lezen in eene korrespondentie nvt Brussel, dat er spraek is dat M. Tesch, ten tegenwoordigen minister van justicie, zoude overgaen tot het departement van openbare werken, en vervangen worden door den heer I.elièvre representant van Namen. Op die wyze zonden de vier politieke departementen, die betrekking hebben met het binnenlandsch, door dry Walen en eenen Luxemburger bezet zyn. Ziet gy nu Vlamingen hoe schoon gy gefopt zyt? Volgens een der parysche korrespondenten van de Kolnisch- Zcilung, heeft den belgischen minister van buytenlandsche zaken aen de fransche regering een berigl gezonden, waerin hy zich bereyd verklaerl het land te ontzeggen aen eiken uytgewekenen die hem daerloe door die regering zal worden aengewezen en voorts het strengste toezigt over de in Belgiën woonende frauscl»- vluglelmgen te houden.

De Denderbode | 1858 | | pagina 1