AELST, den 27 February 1858. ZONDAG 28 FEBRUARY 1858. TWAËLFDEN JAERGANG. - W 601. Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER 6 FRANKS 'S JAliRS. Vertrekuren uvt verschillige Statiën. Hypocrietery der lïberalers- francmacons. Belgen, wat dunkt er u van Hebben wy regt om aldus te oordeelen M. Verhaegen en de twee moor denaers Jaequin. PILLEKENS. Denderrn. 5-35 8-30'9-25 12-30 3-05 6-00. 3? Gend, Brugse, •Lokeren 5 35 -8 30 12-30 0-00 6-00. Brussel 7-40 9-25 00-00 3-00 5-30 8-00. Mech. Bnis. Antw.5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 Leuv Thien Luyk 5-358-30 9-25 3-05 6-00 Ver» Land StTruvën,5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 Gend 8-25 -12-25-2-55-3-05 -6-00—8-10 Ostende 8-25 12-25 0-00 3 05 6-Öüle klaslaiifTH üendernionde. X Kortryk, Mouscroen, Bvssel (lan;',s Lede) 8 25 5 12-25 2-55 3-Ó5 - 6-00- ■8 Doornyk, Rvssel (lauws Alh 7-405-30- 0-00 2 Nin. Oe' rardsb. Aih,7-4i'0-002-155-30. r^'Berijen, Quievrain 7-400 002-15 5-30 Te lkdb staen ol de konvoys. Te idegem stnen deie vertrekkende van Alh 6-30 10-* 4-30 en dete vertrekkende van Denderleeuw 8-15 —2-40.5-45. tttaen te CYSKCEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst'9 25 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en O-'OO 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken nvt Alh 6-30 10 00 's morg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. CUIÜUE SINJH. VAN LOKERK21 NAJtR Dendermonde, Aelst 6-40 9-10 3-00 5-30 —0-00. Ninove, (ieerardsbergen, Ath 6-40 9-10 3-000-00. VAN ATB NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-» 4-10. Geefaerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-10—0-00. Brussel (langs Denderleeuw; 6-30 10 4-10- 0 00. Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs Lede.) 10-» 4-100-60. VAN GEND NAER Audenaerde 9-30 2-20 7-50. nakr Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-20. VA KKUSSBL nakr Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 0-00 2-00 5-05. VAN IIENDERMONOE NAER Brussel langs A els'A 7 15 7-'5 1-1» 5-00 I. Meeh 5-55 9-10 9-45 3-30 6-30. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 5-00 6-05. DEN DENDERBODE Sedert dat keyzer Napoleon wat lnyde is begonnen spieken en aen de oproermannen verklaerd heeft dat liy aen zyne deur geene broeynesten van sanienzweeringen en moordery ineer wilt verdragen, hebben de liberaters- francmagons een hypocrietenmasker aengetrokken en zyn gelyk zoete lammekens geworden. Niets is curieuser dan het politiek gedrag van den Groot-Meester der franeniagons, sedert dat hy wederom den zetel van voorzitter der kamer bekleedInderdaed, waer zyn de dagen dat hy op de spreektribuen met zoo veel onbescbaemdbeyd als onvoor- zigtigheyd kerels verdedigde die samengezworen hadden en eenen aenslag voorbereyd om keyzer Napoleon te vermoorden Waer zyn de dagen dat byna geheel de liberaters francmagonskliek zich byeenhield omdoor allerley aenrandingen, ons land en onze onaflianglykheyd in gevaer te brengen Vrydag voorlest, gelyk een libera- tersblad, de Etoile llelgeverhaelt, beeft eene liberale vergadering plaets gehad om zich te verstaen over het te houden gedrag in de beraedslaging nopens de vervolging, vaaregtswege, der beledigingen tegen de vremde souvereynen. Er zal eenige oppositie tegen het wetsontwerp zyn, maer 'tis zeker, volgens dit liberatersbladdat eene groote meerderheyd zich by den voorstel des gouvernements zal vervoegen Welke scliandelyke komedie maer ook hoe weerdig van de secte die nooyt anders dan de dobbelhertigste arglistiglieyd voor rigtsnoer heeft. Moogt gy nu niet eenen biilyken spotlach laten hooren, Belgen, als gy de liberaters nu hoort pleyten en ziet schermen om, van reglswege, te doen vervolgen en veroordeelen deze die zich pliglig maken van beledigingen tegen vremde souvereynen Vraegt gy waerom, wy zullen u zeggen opent den Moniteur en zoekt er de woedende redevoeringen in die door die zelfde liberaters tegen dien zelfden souvereyn zyn uytgebraekt, en gy zult u niet konnen inhouden schimpend uyt te roepen O welke onedele en lalfe kazakkeenng Een engelsch blad, den Times, geeft in een zyner laetste N™ eenen artikel die allerbest het bypocrietengedrag onzer liberaters afschetst. Niets is eygenaerdiger, niets is nauw keuriger en beter gepast dan dien artikel hv bewvst zonneklaer en op de taslelykste wyze den welverdienden kaekslag dien de liberatersparty zich zelve toebrengt. Maer daerdoor bewvst die party nog eens le meer dat zy de snoodste, de schynheyligite," de arglistigste, en, by gevolg, de gevaeriykste en boossle aller secten is, die niets handelt dan om kwaed te doen, die, als zy de gelegenheyd heeft en niet vreezen moet, hoogst ondernemend is en geene palen aen bare booshcyd kentZie hier den artikel van het engelsch blad e Opdat onze vrienden' buyten Engeland niet gestoord zouden zyn over de aerdige en teenemael speculatieve opmerkingen en argumenten die in onze zitting van dyns- dag voorgedragen zyn, zullen wy vragen onze parlemen- taire doenwijze op eene verstaenbare wyze af te geven. Dat niemand zich inbeelde dat de zoo ontvlamde wet- gevers die thans tegen Vrankryk zoo huylen, bereyd zyn in eeniger voege de woorden hunner redevoeringen in werken fe veranderen, lloept-ze aen het gouvernement, geeft hun alleenlyk tien dagen om zich te erkennen, en dat zy zich i dan te samen op de bank der ministers aenbieden, zy zullen zoo zachtmoedig worden als heyhgen, zoo tcys als Phi- losophen. Zy zullen zich ten opzigte onzer naburen gedragen met al de belee/dheyd en voorkomendheyd die de oppositie hun zal toelaten te gebruyken, en wy zullen ze niet meer hooren spreken over de onveranderlyke wetten van Engeland, over het goddulyk regt van herbergzuemheyd voor de moordenaers, en over 't geen er onmemchelyk is van de samenzweerders en ruststoorders tot de uytdryving of tot den dwangarbeyd te veroordeelen. Het is den anderen kant der kwestie dien men dan zou zien. De zaken zouden een geheel ander gezigt aennemen Al ius spreekt den Times over 't geen er in 't engelsch parlement geschied, maer dezen artikel heeft voor ons een byzooder belang van omstandigheyd, want men zon zeggen dat hy reglslreeks voor de liberaters onzer kamer ge schreven is 't is de getrouwe historie onzer belgische j liberatersparty 't is trek voor trek hef treffend portret onzer ministers en hunner voornaemste aenhangers. i Wat zullen MM. Frère, Rogier en met hun geheel de i liberale drukpers daerover zeggen? Wat mogen zy denken van de rolle die zy nu spelen, zv die, in de oppositie zyude, zoo roekeloos geschandvlekt hebben de internationale maetregels die zy nu zelve voorgedragen en zelfs merkelyk verzwaren Zullen zy nu hunne onbegrypelyke kazakkeering konnen uytleggen Zullen zy hunne handelwyze nu durven ver- regtveerdigen en zeggen waerom zy zoo gereed zyn 0111 den windliaen te spelen Ah neen, zy zullen zwygen want zy moeten naer den oogenblik wachten op welken zy hun masker van hypocrietery zullen mogen afrukken en op nieinv hunne maconnieke principen in 't werk stellen, dit is te zeggen als zy,»als ware franeniagons, de keyzerlyke politiemaetregels zullen mogen uytlagchen, aenranden en niet verdobbeld geweld op den klerikael vallen Ja, daertoe hebben wy regt, omdat de hypocrietery en de heymelyke intrigue van eenen anderen kant maer al te duydelyk ontdekt word. Indien het ordewoord aen de liberaters der kamer en aen de francmagonspers is gegeven van zich nanielyk stil te houden, er vyorden andere akten daergesteld die bewyzen dat die takliek slechts gebruykt word om de francmagonsinzigten te bedekken. En welke zyn die akten Die akten zyn de benoemingen van burgemeesters en schepenen, die Magister Rogier dagelvks doetwy, voor ons deel, hebben er verscheydeiie aengestipt die alle eerlyk hert doen walgen, doch't is niet-alleen in ons arrondis sement dat dergelyke benoemingen de bevolking zyn komen verontweerdigen, maer van alle kanten des lands worden er aengeklaegd. De afstellingen zyn zoo liatelyk en onregtveerdig, als de vervangingen belagehelyk en aen- stootelyk zvn. In vele plaetsen, en wy zeggen byna overal waer er eenen burgemeester in goede verstandhouding leefde met zynen pastor en niet vérslaefd was aen het inagonnismtis, heeft meester Rogier hem doen springen en hem vervangen door eene liberale slave hoe nul, hoe onnoozel hy mogt wezen. Het zou waerlvk curieus zyn de lyst te zien der afstel lingen en nieuwe benoemingen die uyt den winkel van Rogier gekomen zyn, 't is daerin dat men al de bedekte magonnieke manoeuvres zou ontdekken die thans gespeeld worden door het ministerie dat uyt den oproer gesproten is, en 't geen zich nu, in zyne woorden en schriften, bekeerd zegtliet is daerin dat men zou zien dat de plannen der liberaterssecle bedektelyk voortgezet worden en dat al de toegevingen die er aen 't keyzerlyk gouvernement gedaen wordenakten zyn van hypocrietery alleenlyk geschikt om aen het schotelken le konnen blyven. Maer 't land is gewaerschouwd, al die vossenstreken zullen slechts dienen om de oogen meer le openen en om eenen des te dieperen walg van het liberaters-francmaconsdespo- lisnms te doen opvatten... Het geen de liberaters voortvds als schandelyk, eerloos, vernederend en natieverkrenkènd jenzagen en openbaerlyk aenklaegden kan nu voor hun niet veranderd zyn, ten ware eene zaek WIT ware, als de liberasters aen het geldkommeken van 't land zitten, en ZWART als zy daervan afgejaegd zyn Den Groot-Meester der belgische francmagonslogiën en president der kamer zou de pleytrede willen doen vergelen die hv in de volkskatner heeft uytgesproken len voordeele van de twee beruchte moordenaers .acquin, die alles gereed geniaekt hadden om den keyzer der Fransehen, door een helscli madden, in de lucht te doen springen, en die, om dit gruwelstuk, door het assisenhof van Dotiay veroordeeld zyn geweest. Den Obscrvateur, dagblad van M. Verhaegen, spant alle middelen in om zynen patroon wit te wasschen, maer 't is nutteloos, hierin gelykt M. Verhaegen aen de kraeyën, die, hoe meer zy zich wasschen hoe zwarter zy worden. Wy gaen hier eenen artikel van den Ami de l'ordre laten volgen waerin onze lezers de nuttelooslieyd der poogingen van den Observateur klaer en duydelyk zullen zien. Zie hier dit artikel Wy hebben meermaels gesproken van de fameuse redevoering die M. Verhaegen in de zaek der twee Jae quin s uylgesprokan heelt. Den Observateur is eyndelyk getroffen geweest omdat wy gedurig op die redevoering terugkomen. Maer in plaets van reglslreeks lot de kwestie te komen, zeevert hy legen de Gazette de Liêge over een punt dat teenemael byhoorig is. De volgende regelen van onzen luykschen konfrater zyn eene harde les voor den verdediger van M. Verhaegen. De Gazette de Liége drukt zich uyt als volgt In de onmogelykheyd van een woord uyt te stameren om eenigzins het gedrag te verregtveerdigen dat zynen heer en meester in 1855 gehouden heeft, valt den Obser vateur op eene zaek van detail om te poogen ons in faute te vinden en onze treirelykheyd te doen verdenken. Maer zelfs hierin is hy nevens de waerheyd. Wy gaen 't hem bewyzen, den Moniteur in d'hand. Wy laten eerst het woord aen den waerheydsvollen Observateur. x Wy zullen in eer. woord, zegt hy, een gedacht geven van de treffelykheyd met welke die dagbladen (De Gazette de Liége en den Uien Public) te werk gaen. Men verzekert dat vooraleer hy de spreektribuen beklom, M. Verhaegen mededeeling ontvangen had dat het fransch gouvernement af/.ag de uytlevering der Jacquin's te eyschen. Dees gezegde is eene stoutmoedige leugen. Dit afzien is op de beraedsla ging gevolgd. M. den minister van buytenlandsehe zaken heeft er de kamer kennis van gegeven als het incident verwekt door de incidenten van VI. Verhaegen, en 't welk, na de eerste zitting voortgeduerd had, teenemael veref fend was. Er zyn in die regels zooveel onnauwkeurigheden dan woorden. Het incident heeft maer eene zitting geduerd. M. Verhaegen had zyne interpellaliën den 51 Mey aenge- kondigd. Zy hadden plaets den 1 Juny en 't was omnidde- lyk na de redevoering van M. Verhaegen, dat den minister van buytenlandsehe zaken het hoog bewys van vertrouwen en van goede gebuerzaemheyd deed kennen 't welk het fransch gouvernement kwam te geven aen het beigiseh gouvernement met vrywilliglyk van zyne vraeg van uytle vering af te zien. Maer ofschoon M. den minister van buytenlandsehe slechts gesproken hebbe naM. Verhaegen, is liet niettemin zeker dat dezen het besluyt van liet kev- zerlyk gouvernement kende voor dat liy het woord nam. Dit blykt zonneklaer uvt de volgende woorden van den heer juslicieminister die den Observateur in de Annates parlementaire», 1854-1855, bladz. 1297 2||C kolonue kan lezen M. den minister van Justicie. Het heeft van my niet afgehangen dezen woordentwist te vermyden. Den eer- vollen lieer Verhaegen was door mynen èollega vun buy- tenlandsche zaken verwittigd geweest dat het fransch gouvernement vrywilliglyk afzag van de vraeg van uyt- levering. Zoodat de interpellatie dan haer doel miste, x M. Verhaegen wilde nogtans ik zal niet zeggen eenen uytval maer eene aenranding dopn legende opinie die x ik de goede geloof te zyn. Hy heeft aen leden der bel- x gische magistratuer onverdiende verwytingen toege- x stuerd. Ik heb er op geantwoord. Ik heb myne pligt x gekweten.» Is dit 1111 klaer genoeg En wie is nu pliglig van stout moedige leugentael, de Guzette de Liége of den Observateur Zie daer een zweepingsken 't welk M. Verhaegen en zynen Observateur wel zullen doen te onthouden en profyt uvt te trekken; maer wat willen wy zeggen voor gasten die in schaemte aen den ezel gelyken als dezen zynen zak afwerpt, dienen soortgelyke zweepslagen slechts om ze in de schaemteloosheyd te verharden, tot dat ze onder de verachting der a gemeene denkwyze verpletterd voor altyd in het stof neerploffen. Dit zal en moet gebeuren, wel te verstaen indien zy lyd van leven hebben. Do liher.'iters-francmaconsbladen zoo als don Journal de Cand, de walgelyke Broedermindon Thiellen ur, het Verbond van Aelst en andere van zeilden kaliber zyn legmwoordig ia

De Denderbode | 1858 | | pagina 1