CORRESPONDENTIE. volle blydscliap, zy zingen victorie en laten alle soorten-van vreugdekreten liooren, omdat er eenen rampzaligen priester, die te Meedelen het ambt van aelmoessenier uytoefende, zich zoo verre vergelen heelt, wy zullen het roaer regtuyt zeggen, van zyn heylig karakter met eerlooze akten van overspel te bezoedelen, waervoor hy door de regtbauk lol eenige jaren gevang is veroor deeld geweest. Over de handelwyze dezer bladen zyn wy niet verwonderd, 'l is den aerd der goddeloosheid zich over de bedor- veuheyd van anderen te verheugen, te meer als het eenen pries ter of religieus geld, omdat de boozen, de godsdiensthaters, de versmaders der priesters denken dat hierdoor geheel de priesters- orde getroffen wordEn nogtans zv zyn zoo verre mis. Het is waer, zulke euveldaden zyn hoogst betreurlyk, zy zyn allererger- nisgevend, inaer 'l is juysl omdat zy zoo zeldzaetn gebeuren dat zv zoo veel opschudding onder hel volk verwekken, 'lis juysl omdat zy zoo zeldzaem voorvallen dal men mag zeggen dal de calhoiyke prieslersorde eene heyiige, hoogst eerbiedweerdige en goddelyke instelling is, die alleen in de wereld de verwoedde aeurandingen en 't samengezworen geweld der helsche boosbeyd kan en zal overleven. Maer dat deze die er een duyvelsch genoe gen in vinden en allyd bereyd zyn de groote en kleyne misslagen van den eenen ol' anderen afgevallen priester uyt te bazuynen en door scbandaelverwekkende uylleggingen te verzwarten, om bierdoor geheel de priestersschaer hatelyk te maken en 's volks verachting te doen iuloopen, dat deze weten, zeggen wy, dal er eenen oogenblik zal en moet komen op welken zv naei eenen priester zullen snakken gelyk eenen visch naer'l water, om de brandende kankerwonden buns gewetens inel den zoeten balsem van zyn heylig atnhl le heelen of te verzachtenWee hun indien dil geluk hun dan niel ten deele valt. .-. Maer wy zouden eens willen welen waerom die zelfde god- delooze en bedorvene gazelschryvers nooyt een woord reppen en zoo stom blyven als inarmersleenen, als zy tallooze priesters en religteusen zich zien uytpiitter., de wouderlyksle zelfsopoffe- ring beoefenen en geheel hunnen menseh len besten geven om 'l volk tot het goed te brengen en de zielen voor 't eeuwig leven te winnen'Waerom zwygen die liberale gazelschryvers daer over Ah dit is gemakkelyk om raden; deze heyiige ambls- verrigtingen veredelen den priester, zy geven hem naluerlyken invloed op het liert der menschen, zy kenschetsen hem als den waren vriend des volks die altyd, zoowel in verpestende ziekten, in gevaerlyke omstandigheden, als de wereld vlugt en zich ver- wyderl, als anderzins, gereed is om den mensch le troosten, te Helpenen tot den laetsten oogenblik by le staenAntwoord daer eens op, liberale verleyders en priestershaters, en zegt ons eens «vat er van de samenleving zou gewoiden, indien, uwe vurige wenschen volbragt wierden, dat er namelyk geene pries ters meer waren, of wel dat den laetsten priester opgehangen wierd met de darmen van den laelslen koning, gelyk eenen goddeloozen liberalen scliandfrancmayon beeft durven schryven.. Onder de twaelf apostels, die onzen Goddelvken Verlosser gekozen had om zyne heyligmakende leer aen geheel de aerde te verkondi«eo, onder die twaelf mannen die, gedurende dry jaren, in de school vari de Heylighevd in persoon tot hel apostelambt "evormd wierden en getuygen waren van de sehilterendste mira kelen, onder die twaelf ui tverkorene, zeggen wy, was er eenen die lieyligschender, eerloozen dief en verrader was en zich eyn- delyk, door het strop, zelfmoorddeIs het dan te verwonde ren dal er onder duyzende en duvzende priesters hier of daer eenen ellendeling gevonden word die zyne heyiige zending ver- neet en 't voorbeeld van Judas navolgt? Neen. dil is niet le ver wonderen, maer 'tgeen waerlyk hoogst bewonderensweerdig is, is dat zulke gevallen zoo zeldzaem zyn, nu byzonderlyk dat de bedorvetiheyd zoo algemeen is en dat de gevaren zoo menigvuldig zvn Waeruyt komt dit? Hieruvt dal de catholyke geestelyk- liëvd de waerlieyd voor riglsnoer heeft, het goed voor voorbeeld, den eeuwigen loon voor hoop en verwachting. -. Omdat er hier en daer eenen advokaet kan gevonden wor- deii die zyne cliënten nypt en stroopt, eenen notaris die zyue kalanten bedriegt, besteelt en van zyu ambt van vertrouwen een fopmachien maekt om weduwen en weezen te verdrukken en 't bloed uyt le zuygeti, eenen regter die zich de oogen laet uitsteken, eenèu geneesheer of heelmeester die, voor een handvol «ëlli bedekte maergrowzame schelmendaden begaet, is'l daerom fc zeggen dat alle advokalen, notarissen, regters, heel- en genees meesters van den zelfden kaliber zyn Kan geheel de advokaten- nolaris-regtersorde etc. veraniwoordelyk zyn voor de faut van den eenen of anderen persoonlyken ambtgenoot Zekerlyk neen, zullen de liberale schryvelaers antwoordenMaer als men hun vrae»: of al de priesters moeten lyden voor de wandaed van eenen Judas, dan zullen die liberale schryvelaers zwygen dat ze zweelen, of liever zy zullen veynzen dat zy u niet verslaen en voortdurend tegen de priesters in 'l algemeen blyven liuylen en lieren dal hun herte scheurt. Dit heet liberale regtzinnigheyd en luaQonnieke reglveerdigheyd. Maer wat willen wy zeggen, den blinden hael is eenen god voor de boozen, eenen rampzaligen drift die wel schynredens maer geene principen heeft. Over acht dagen hebben wy klaer en duydelyk de zaek uvtgelegd van den eerwheer pastor van St-Peeters-Leeuw welken, ofschoon veroordeeld in eersten aenleg, zonder twyfel in beroep'zal vrygesproken worden. Wy zeggen zonder Iwyfel, omdat hel, vob'ens ó'»s onmogelyk is dat dezen achtbaren geestelyken koutie veroordeeld worden voor eene zoogezegde gcldbnlvrcmding waervan hy nooyt eene duyl heeft geprofileerd noch heeft willen profiteren. Beschuldigen wy hierdoor misschien den eersten regter? Neen, verre zy van daer, maer dwalen is menschelyk, en t is "aen eene dwaling dal wy dees onhegrypeiyk vonnis toeëveuen. Wy zouden daer niet op teiugkomen indien den knoeyër van 'l Verbond zich niel gcschaeintl had de regels van re"lveerdigheyd en treffelykheyd aen eenen deftigen priester te prediken en dit wel in eene lael die aen Tkomas-d-Iiempis zou pretenderen les te geven. Dit errinnert ons het spreekwoord als den vos de passie preekt, boerkens, past op dal uwe hoender- koten "eslotcn zvn. Wy zullen op deze zaek lerugkeeren maer wachtco naer liet vonnis van den hoogereri regler. .-. Het Verbond vraegt ons wanneer onze lysl van catholieke kiezers zal hekend gemaekl worden. Konfraler Verbondgy ntoogl zoo haeslig niet zyn om verkens te maken, of gy zoud somlyds den sleert vergelen, en gy weet dat den gekrulden steert het fatsoen van 'l'verkeo is. Heb dan wat geduld, jongen, met te wachten zult gv niets verliezen, wy verzekeren u dat wy u de •eiegetibeyd zullen geven van te zeggen dat 'l fenyu in den steert steekt .-. Hel Verbond beweert dat, als dekleiikalen vragen om de kiézingen in de sacristy te noen, de liberalen mogen vragen dat zv in het buys vail de liberale burgemeesters zouden geschieden dit wel zonder toezigt. zonder .bewaking, en in de volstrekte afwezigheyd van alle klerikale spioenen. Konfraler, indien gy dit konde""Cdaen krvgen, dan zou het eene olie zyn niel waer? Dan zou hel gemakkelyk gaen om den zoo dikwils al'gekookten M Cumont en gasten van zelfden deessem in de kamer le krvgen, piet waev? Maer zoo verre is 'l nog niet, jongen, uwen hertvi'ieud, wiens lof hier, zondag lest, in een schandlied, is uylgekraeyd, zal hier nogal eenige kieziugen hopeloos moeten zien voorbygaen en zingen Ay ayayayaymyn liert doet my zoo zeerT Jefkcu den stryker is wel nen man Alacr die my tocli niet troosten Lan. liet Verbond verwacht van den Dcnderbodc allyd antwoord op de menigvuldige artikels die het geschreven heelt Wel gy sukkelaers, gy artikels geschreven gv artikels aeneen- gebragtwelwel waer zyn uwe zinuen dan, gy geeft nooyt iets anders dan lappen, brokken en vellen uyt den ÖbservalcurBacs Kimpe en andere schurflbladen, en gy durft dil artikels heelen Allons donedroeve jongens, peysl gy dat peerdenprossen of in herbergen zeeveren genoeg is om gazetlier te zyn en antwoord le mogen vragen op 't geen gy slayeiyk uyt andere bladen geco- pieerd hebt Dit gael wal verre, gy weel nog niet waerom de ezelsvygeu drykantig zyn en gy zoud willen komen den grooten mail spelenOnthoud wel dat er acu kaklteyligeu maer eene keerse van drek toekomt, en dal dezen den honing duer koopt die hem van de doornen lekken moet. .-. liet spyt ons waerlyk dat wy, voor den oogenblik maer weynig gesteld zyn om de liberale jantjes voor goed te hekelen. Doch wv hopen dat wal uylgesleld niet zal kwytgescholden zyn. M, en vriend van St-Gilles-lez-Bruxclles, uwen goeden vriend heeft uwe commissie gedacn, uw abonnement is betaeld. Besten vriend J. B. uyt L. ik heb voor de zaek die gy my aenbevolen bebl gezorgd, wees daer gerust op, maer liet water loeliggende, is er nog niets gearriveerd. Deze week zult gy eenen brief van onzen vriend W. ontvangen hebben, by heeft hel my beloofd. De bis posled lalïm. Ik henzeer gevoelig geweest aen uwen minzamen brief van 21 en zal er trachten aen te beant woorden, maer 'l moet wat later zyn. Be andere groote zaek van Cli. is, ten onzen volle genoege, vereffend. Allervriendelykste handdrukking. M. P. uyt B. het kan niet zyn. Ik boud my by myn eerste besluyt. M.S. uyt G. maendag moogt gy niet komen,'t ware ver loren moeyte. Ontvangen van den lieer P. van Scliendelbeke, 0 fr. lot 1 October 1838 Item van M. Y. D. C. te Lokereu fi fr. Men schryft ons uyt Letterhautem Oen lö dezer herft alhier plaels gehad, da installatie van omen niynwen Pastor M. De Decker. De inwooners van I-etterhantem, vierden, deden de stralen weergalmen van vreugdekreten en aelukwenschingen, ja, wy durven het regtuyt leggen, de parochianen Tyn hunnen herder geheel genegen, ly zyn jegens hem met den meestee eerbied en met de reglzin- uigsle liefde bezield. Om 11 uren heeft M. De Decker zyne intrede gedaen in onze parochie lussehen het geluvd der klok en het gesehut vnn rt kanon, vergezeld van M. den Deken van Aelst en andere geestelyken, voorgegaen door eenen schoonen treyn peerden en voiluren. De stralen waren met sperren bpplant en schoon versierd, het welk strekt tot eer van de gemeente overheden en parochianen. In de kerk gekomen en na de gewoonïyke ceremoniën te hebben gedaen, is den oehlbaren heer Deken den predikstoel opgeklommen, alweer hy met welsprekendheyd, de pliglen heeft voorgehouden van eenen waren herder tot zyne echnpcn. Maer. dexderboub, sprekende van de kerk, mag ik u zeggen dat ik van mynen tvd nog op geene installatie in onze gebuurte heb geweest, waer de kevkpn zoo sehoon, zoo luysterryk versierd waren als onze kerk van Letterhautem, en dit door du zorg van de achtbare joufvrouweu Van der llaegen, welkers goede werken voor kerk en armen gekend zyn, en allen lof konnen ontbeeren. Na dat in de kerk alles was gedaen, beeft M. De Decker omen pastor, zyne vrienden treffelyk ontvangen, burgemeester, schepenen en kerkraed, benevens Hl. den Deken en een groot getal geestelyken hebben in hel pnstorceï buys aen een deftig middagmael onthaeld geweest. Den armen van Letterhautem is nok niet vergeten gew oi den, eene ryke deeling van tarwe liroodon is gedaen geweest nen den armen door den eerw. heer pastor. Welkom, ja lang leve, De Decker tot Letterhautem. Dit zyn onze wenschen. X. X. Er is ons eenen naemloozen brief toegezonden die belang- ryke vragen bevat nopens zeker zilverwerk. Zonder dat wy den schryver kennen konnen wy daervan geen gebruyk maken. De zaek is te ernstig. Verscheydene politieke aenmerkingen en belangryke toe- verlrotiwingen konnen wy heden niet meêdeelen. Zaterdag laetjl, ten 2 uren namiddag, heeft M. Ch. De Brouckere, burgemeester van Brnssel, de bedieningen vervul lende van officier des burgerstands, zich naer hel paleys des konins begeven, vergezeld van den gemeentc-sekretaris, om den geboorlen'akt der prinses aen dewelke H. K. en K. H. Mevrouw (Ie hertogin van Braband hel leven geschonken beefl op de regis ters van den burgerstand te schryven. De geboorte verklaring is gedaen geworden door Z. K. II. Mgr. den hertog van Brabandin de tegenwoordigheid van MM. Victor Tesch, minister van justitie; baron de Gerlaclte, eersten voorzitter van het bof van Cassatie; Leclercq, prokureur- generael by hetzelfde hof; graef de Marnix, groot-maerschalk, en graef de Lannoy, groot-meester van liet buys van HIT. KK. en K. IIH. Monseigneur den hertog en Mev. de hertogin van Bra- Aen liet hoofd van zyn officieel gedeelte, kondigt den Slo- nileur van Zondag bet volgende koninglyk besluyt af, gedagtee- ketul den 19 february; LEOPOLD, koning der Belgen, enz. Willende door eenen aki van goederlierendheyd de gedachte nis bewaren der gelukkige verlossing van Hare Koninglyke'en Kevzerlvke Hooglievd Mevrouw de Hertogin van Braband Op voorstel van Ónzen Minister van oorlog, Hebben wy beslolep en besluiten Art. 1. Daer word kwytschelding verleend der straffen die zy nog te onderstaen hebben aen alle de militairen die veroor- deeld'geweesl zyn lot de enkele gevangzitling zonder verval van den militairen staet, en tot de gevangzitling met berooving der kokarde en die "vroeger geene regterlyke veroordeeling hebben ondergaen. Art. 2. Worden in hunnen staet hersteld de militiens die geen plaatsvervangers of nutnmerverwisselaers zyn voor eene eerste mael jngelyfd geworden zyn in de linie, als deserteurs der mili tie, krachtens art. 168 der wet van 1817. Art. 5. Onzen minister van oorlog is gelast met de uytvoering van bet tegenwoordig besluyt. Een knninglvk besluyt van 22 february niagngl: 1" Den fahriekraed der St-Jacobskerk le Gend, om een bezet te activeerden van dry hnyzen, nuts de voorwaêrde te vervullen door den testamentmaker voorgeschreven; 2° Den fahriekraed der kerk van Berlaere, om eene rent van 300 fr le aenveerden, mits den wil des tesiamentëmakers uyt te voeren; 5" Het weldadiglieydsbureel van Gend, om.een kapilael tr aenveerden van 19,001) franks, om er alle jaren den intrest van te gebruyken om de arme eerste konimunikanleu van St.-Jacob» parochie te kleeden. Alle gemelde bezetten zyn gedaen geworden door wylfti Si. Jan Lacombe, grondeygenaer le Gend. Wy lezen in het gendscli blad liet Yluemsche Land Wy vermeenden niet le moeten spreken van hetgeneeral in stad gezegd word nopens liet besluyt dal den advokaet D'EI- j bouugtie genomen beefl van de kwestie der vryheyd van liefda- digheyd voor bel hof van appel niet te pleylen, zoo als hy er ziek toe verbonden bad, ter gelegenheyd van bel proces Gilsoul tegen- i de hospiliën van Leuven; maer aangezien er liberale dagbladen zyn die vernieenen daer van te moeten sproken, vermeenen wy geene redens te hebben om er over te zwygen. Zie hier wat wy lezen in de brussclsche briefwisseling van het liberaelluwkscb I dagblad la Heuse 'T is dan eene verandering van gedacht die' Ml D'EI- houugne dan weg doet verlaten in welken hy getreden was, i Ten minsten niet. Eene zeer verschillige gebeurtenis is op- k gekomen. Mevrouw D'Elhoungne ia komen te sterven. Haren eerstea man leeft nog, en de geeslelykheyd die nooyt htl tweede huwelyk gezegend had, heeft hare tassclicnkomsl geweygerd voor de begraving van Mevrouw D'Elhoungne. Vrienden en kennissen alleen hebben die plegligheyd bygewoond. Men had nogtans tie tussdieiiltonisl van den priester gevraegd. 'T is vruchteloos ge weest, en hel is uyt wedervraek dat daegs na de begraving, M. D'Elhotingne doen verklaren heeft dat hy den advokaet niet meer was der geeslelykheyd van Leuven. Zie daer de uytleggitig; zy heeft uiy te belangryk geschenen en maekL te Gend te veel gerucht oi» niet kenbaer te worden gemackt Men schryft uyt Luyk M. Delfosse, volksvertegenwoor diger, heeft maendag, rond zes uren, le Luyk eenen val gedaen, j getroffen door eene schielyke geraektheyd, en, in weerwil de spoedigslc zorgen die hem toegediend wierden, is hy twee uren nadien overleden. M. August Delfosse had zyne politieke loopbaeii begonnen in den gemeenleraed van Luyk. Daerna ging bv over in den provin- tialen raed en in de bestendige deputatie by hunne inriglitigin 1856. Hy wierd in 18-40 lid van de kamer der Volksvertegen woordigers benoemd, en altyd sinds dien is zyn maudacl ver nieuwd geworden. By de aenkomst van het tegenwoordig ministerie, wierd M. Delfosse minister van Staet benoemd. M, Delfosse bad vele gewerkt; zyne party, zvn land, trok h; zich vurig ter herteliv had zich uylgeput in dit rusteloos leven en eene zenuwontsteking aengekweekt die hem dikwyls geweldig deed lyden, by zoo verre dat hy gedwongen wierd om van alle ernstige bezigheden af le zien.'T is aldus dal hy, sedert ver- j scheydene weken, opgehouden had van deel le nemen aen dt werken der kamer, en te Luyk verbleef. Dit verlies zal groolelvks betreurd worden. M. Delfosse was begaefd met eene gevoeligheyd, eene goedheyd, eene zachtmoe- diglieyd die hem aller herten verwierven. Den Précurseur zegt dal M. Delfosse uyt de eerste verdieping op den kasseygrond der slrael gevallen is en dat zyne dood oogen- blikkelyk was. Briefwisselingen uyt Luyk verhalen hetzelfde. Men leest in deCazelle de Liége, 23 february De dagbladenjonzer stad hebben bewys gegeven eener groole vsorbehéuding, by hel aenkondigeu der zoo betreurlyke dood van den achtbaren, heer Delfosse. Maer het is moeyelyk de waerheyd gevangen te houden, en de voorbehouding der dagbladen zou kunnen doen gelooven dat die ongelukkige gebeurtenis vergezeld is geweest van dusdanige omstandigheden, dal men ze, in hel belang des overledenen, niel durft doen kennen Halen wy dau de zaken aen met openherligheyd en eenvoudig weg Gisteren rond 6 f|2 ure van den- morgend, is M. Delfosse, al eene venster openende der verdieping waer hy sliep, naer buyle» gevallen, en in eenen wanhopigeu staet opgenomen geworden. Is zvnen val het gevolg van eenen schielykeu aenval van ge-1 raektheyd Moet hy toegeschreven worden aen de zenuwziektr waeraen M. Dqlfosjë leed Wy weten hel niel. Maer zie hier wal wy ons verhaesteu er by te voegen Menschelyk gesproken, uiel eene omslandigbeyd laet toe van in dit beweenlyk ongeluk het gevolg te zien'van eene vrywillige daed, over de welke den wiSl van dengenen die er het slagtoffer van is zou veraniwoordelyk zyn. Onmiddelyk wegens het gebeurde- verwittigd, is M. den pastor der parochie, den Eerw. heer Lejeune aenslonds by den stervende» gekomen en heeft hein de laelste H. Sakramenten toegediend. M. Delfosse heeft nog twee uren lang geleefd in een smerteljt lyden. Volgens helgene wy vernomen hebben, bekommerde M, Del fosse zich gewéldig met de gevolgen der ziekte waervan by wat aengedaen en met de wending die zy kon nemen. Weynige dage» voorde gebeurtenis, had hy aen eenen zyner innigste vrienden verklaerd tint zonder gevaerlykere teekenen af te wachten, hj zvne gceslelyke en lydèlyke zaken behoorde in regel le stellen, en dal hy met met zynen notaris en M. den pastor zyner parochie gesproken heeft. Overigens bad hy altyd den wil beluygd van te sterven in des schoot onzer moederde Heyiige Kerk. liv dry of yier herhalingen had Ity deze begeerte uylgedrukt aen Mgr. den bisschop zeiven. Wy gelooven er' te mogen byvoegen dal hy zich aen de gedachte- nis zyner Hoogweèrdigheyd aenbevolen had, wanneer dit schroomlyk oogenblik voor hem zou aenkomeu. Eenen kantoorklerk van M. V. D. B vertrok zaterdag naer Rupelmonde om daer een huyslyk feestje by te woonen. Den vader des jongelings moest zyn huyslyk feestje vieren van 50 jaren ontvanger van Uupelmonde. Het slreelend voorgevoel dal den zoon op'de reys voelde wierd echter by zyne terugkomst bitter vergald. In plaels van zyn vader bereyd te vinden lot hel jubelfeest, vond hy hem slervend te bed liggen. 'S anderendaeg» was den achtbaren ontvanger een lyk. Te Brugge zyh er in omloop stukken zilveren geld, Thaltn genaentd, met hel afbeeldsel van Jan heerschenden koning van Saxen, waervan de weerde alleenelyk fr. 5-52 is, en die men zeer gemakkelyk voor stukken van 5 franks zou aenveerden, alhoewel zy een weynig minder in omvang en in dikte zyn. Eene briefwisseling uyt St-Truyden, sprekende van de plegligheyd die zondag laetst op het sladbuys aldaer plaels had, iu de tegenwoordiglieyd der sledelyke en militaire overheden, ter gelegenheyd der uylreyking van de Ste-llelena-medalie aen de oude wapéngezellen van Napoleon I, meld ouder andere hel volgende Eensklaps weergalmde in de zael eenen naem die lot alsdan toe bv liet publiek onbekend stond men ziet rond, men zoekt, en by dezen oproep treed er uyt de rangen dier geschramde en door den ouderdom gebukte gryzaerds eenen man le voren, hoog van lichaemsb'ouw, van eene edele en reglgaende houding, hel hoofd geschoren en bet strenge habyl dragende der kinders Tan Sl-Eranciscus. Alsdan stegen er uyt alle hoeken en kautcu der

De Denderbode | 1858 | | pagina 2