PILLEKENS. Een paksken van alles wat. .-. Het Verbond is in eene aenhoudende colère, in eene dolle woede die reeds vyf weken aen een stuk duert, en dit wel tegen den Denderbodeomdat hy niet B5ÖI& maer welB700 lezers telt en door de geeslelykheyd niet tegengewerkt word, nietle- «enstaende de gedurige vermaningen en opwekkingen van dit prulblad. Wy hebben er waerlyk ons plezier in de onnoozele kwanten van hel aelstersch wormstekig kliekliberalismus hun hert alzoo tol berstens toe te hooren uyteenschreeuwen om den Denderbode te benadeeligcn, en daerby te ondervinden dal er geene week voorby gaet zonder dat er nieuwe inschryvers ons komen verzoeken hunne namen op onze abonnenlenlyst aen te teekenen. Dit is een bewys dat de verachting, de mispryzing, de nydige en spylige verwyiingen van het Verbond by het trelfe- lyk publiek zoo veel aenbevelingen zyn voor ons blad, en dat wv op al hel gelier, op al de briesschende Woede van den mag- leloozen haspel uyt 'l vossenhol gerustelyk mogen slapen. Dit is ook T geen wy doen in d'overtuyging dal het niet te verwon deren is dat er uylen gevonden worden aen welke eens anders licht de oogen zeere doel Achter de gramvollc en spytige uytvallen tegen den Dender bode, komen er in T Verbond altyd de bekoorlykste loftuytingep en hemelhoogverheffeude aenpryzingen der gróole verdiepstep en uytslekeude hegaei'dheden van M. Cumonl. Met dien man in parare! gesteld le worden, is hel eenigsle dal ons wal pyn aen- doet, dit" bekennen wv ronduyt, doch wy gaen ilaer nog al ge- makkelyk over als wy denken dat er inenschen zyn die ronduyt zeggen dal zy in vele zaken geen verschil welen, en namelyk dat eene schildery eene schildery is, eene cigaer eene cigaer, eene tlesch wyn eene flesch wyn, maeï die ook voor am woord k uytlokken dat een verken een verken is. v Het Verbond vraegt ons Wie van geheel uwe party eerbie dig t niet M. Cumonl Daerop antwoorden wy dal geheel onze party geloond heelt hoe zy M. Cumonl eerbiedigt met hem, niet- tegensta end e al zyn smeeken, bidden, loopen, rolsen en ryden, plegliglyk af le koken en hem voor altyd in den azynlobbcn le steken. Wy willen hier noglans niel zeggen, konfrater, dal M. .Cumonl, dien onbaelzuchtigen en onparlydigen man, gelyk gy hem afschilder!, geenen eerbied verdient of zonder weerde is, neen verre zy van daer, maer gy moet welen dat alles van de goesie afhangt. Er zyn inenschen die zot zyn naer den stokvisch en geene krcftei; meugen, er zyn er die liever mossels eten dan oesters, andere drinken liever botermelk dan lekkeren uylzet, enz. immers goesie is koop, de guslibus non dispulandum. Zoo dan, konf ater. gy moogt M. Cumonl hoogachten, eerbiedigen, voor hem keersen aensteken (den man zal dan nog zyne oude fonclie van keersensnuyler konnpn errinneren) eu hem alle eer bewyzen. dit staet u vry, daer hebben wy niets tegen, doch wat ons belrelt, wy pretenderen ooli volkomen vry :e zvn uwen lieveling, volgens onze manier van zien, op zyne juyste weerde te schatten. Maer onthoud wel dat hoe meergy M. Cumonl prysl, verheft en bewierookt hoe meer hy op de long ryd eu hoe meer men zegt hoe ouder den vogel ~s hoe kwalyker de pluymen er uyt willen. In zyne dolle woede is onzen konfrater toch een oogen- bliksken met zynen Thomas-a-Kempis in een hoeksken gekro pen en heeft er in aller haest een puntje gesteken. Het puntje moest waerschynelyk handelen over de zending des priesters, die hy eene hoogachlingswccrdige zending noemt....'Maer eens klaps heeft Hanije Pek hem eene vei slroeydheydj overgezonden, want seffens na de woorden hoogachlingswccrdige zending, is den punljessteker verward in de kiezingen. VVy denken dat M. Cumonl op dii oogenblik in zyn scliryfkabinet is gekomen en dat het zien van dien afkokeling hem dadelyk de goede uylwerksels zyner meditatie heeft doen verliezen. Wat er van zy, konfrater, wy raden u noglans aen nu en dan uwen TJioinas-a- Kempis eens te nemen, gy zult er misschien in leeren begrypen hoe grouw- zaetn liet kwaed is dal gy doet met de priesters en religieusen gedurig ouregiveerdiglvk als lichtdomperskoningsmoorders, verleyders, test a men la ("persers enz. enz. te beschuldigen, om aldus hunnen heylzamen invloed op het vnlk en den eerbied waerloe zy regt hebben le verkreuken of te vernietigen. Maer wat willen wy zeggen, de Seri hen eu Phariseën kenden ook de wel Gods, zy wisten allerbest wal goed en wal kwaed was, eu noglans deden hunnen on verzoenl4v keu haet tegen den Zalig maker, en hunne oiiverzuilelyke heeischzuchl Hem vervolgen en lasteren Int dat zy Hem eyndelyk aen hel schandhout des kruyzes vastgehecht kregen.... Maer die uytzinnigen begrepen toen niet dat hel op den hoorn des kruyzes was dat den Groolen Verlosser zyne eeuwige leering en zyn onverganklyk priesterdom geënt heeft, gelyk de waenzinuige liberalers-francmagons nu 'niet begrypen dat zy met al hun geweld al lang zullen verrot zyn, als godsdienst en priesterdom nog ahyd in die zoo nieuwe als onverganklyke jongheyd zullen bloeyën ftlen leest in eene briefwisseling uyt Brussel toegezon den aen liet nieuw kalholyk dagblad van Dinant, VUnion, Het word bevestigd dat het ministerie de Kamers zal wegzenden zoohaesl zv de dringendste ywetsontwerpen zullen gestemd hebben. Daer de beste eendragt onder de leden der linker zvde niet lieersehi, vreezen de ministers dat eene onvoorziene redetwisting hun moeyelykheden zou aendoen. Zy willen overigens zieh niet uyteu over eenige zware zaken die aen het dagorde zyn, zooals de verban ning (lerjransche vlngtelingeii, de verandering der militie- wetten, het vermeerderen van het getal leden der Kamer. De beloften niet kunnende volbrengen die zy aen hunne politieke vrienden gedaen hebben, en de liberale programma moetende tegenwerken, zullen onze staets- mannen de rust zoeken in de sluyting van den zittyd. Eeu ernstig leyt dat te Antwerpen plaets heeft, laet toe de politieke zedelykheyd der linkerzyde te waerderen. De kopstukken der liberale party van Antwerpen hebben eene inschryvingslyst in omloop gebragt, om aen den opsteller van den Avenirden heer Ffancies Outendirck, een bewys hunner erkentenis en hoogachting te geven. Op de lysteu pryken de namen van MM. L. Veydl, G. Rogier, minister van binnenlandsehe zaken, Vervoorl, enz. Men bemerkt dat M. Loos er zynen mum niel opgesteld heeft. Nu dan, gezegden Franci.es Outendirck is over een tiental jaren door het hof van assisen verwezen geweest tot vyf jaren opslityling in het Rasphuys Van Gend, voor valschheydinschrift begaen tennadeclezyner medeburgers, indien de katholyke party het tooneel gaf van een soort- gelyk schandael, wat al geschreeuwen zou men tegen haer niet hooren opryzen, uyt de rangen harer tegenstrevers. Leebeke by Nederhasselt, 9 Maert 1858. Mynheer den Opsteller, Gv nmekt wel gewaR van de koele receptie \an zekeren briefdrager by !Vapoleon: maer gy maekt uwe lezers niet genoeg bekend met de oor- zaek en echten grond ven hunne wederzydsche politiek. Misschien is de zaek Dl. niet bekend van dat wonder lichtverschynsel, by wyze van eenen transparant, welk iu tiet Noorden van Vrankryk, tusschen den 14 en 15 January laetst, voor eeuen korten tyd heeft te zien geweest. I)it zou ge heel wel konnen mqgelyk zvn. want men heeft moeten heel wakker zyn, en rap, om het in zynen vollen glans te ontwaren daerby moest men nog eenen zonderlingen politieke» verrekyker hebben, om er dindclyk den mysterieusen inhoud van, op zes verkortte lettergrepen, welke er in doorschenen, te konnen bemerken, met de bezonderste secreten van den oproer en den aenslag in verband. Napoleon, zegt men, heeft hel geluk gehad van den transpprant le ontwaren, en in de zes woordekens van dien transperant LOC.. PROG... COMP: APOSTER... EP... PALM... als eenen anderen Daniel den waren zin daer van le doorgronden. In-het woord Log... ontdekte hy al de redenen waerom zommige logie- mannen, Apostels van het Progres, en sprankels van den oproer, de secreten van hunne school misbiuykeude, of te baet nemende, zich tegen den veertienden aen het bestuer opgedrongen hadden liet woordeken prog ontdekte hem alle de ware beteekenissen van het progres i» den zin van deszelfs apostels en vond den Apogeum van het progres in den ]4dcn.... liet derde en vierde woordeken deden hem begrypen waer op de prophetiën der logiegatetten zinspeelden, wanneer zy zoo vast en stout- moediglyk voorzegden Dat de katholyke religie haren tyd gehad had dat zv haren laetslen snik ging geven.... dat zy in het modder (der om wentelingen in Vrankryk italiën etc.) moest versmacht worden het was op den goedeu uytval der homhen van den veertienden dat zv gere kend hadden.... Daer uyt begreep hy wie zich daer al ingewikkeld had en zich met het begunstigen der zaek scheen belast te hebben. Lvndelyk uyt de laetste woordekens verstond hy de redenen waerom zeke'ren persoon (bevreesd van zyne hoedanigheden v te coniprotnetteren, indien het katholyk ministerie op stiaet gezet,'door den oproer vervangen wierdmet zyne oogerustigheden en twyflel, zoo dikwils, op kor ten tyd, van Brussel r>aer V.ngeland by PALM. te biegte snelde uyt het daer op volgende gedrag van dien Biegteling bevroedde Napoleon, wat troost, raed en sleur, hy daer ontvangen had, mits terug gekeerd, zyn bestaen onbevreesd, en vol vertrouwen aen den oproer wierd gewaegd liet was volgens dit alles dal, Napoleon met zoo veel grond en betee- kenis aen den briefdrager antwoordde zeg aen die UI. gezonden hebben dat zulke eene gêcomplikeerde zaek, met zulke complementen niet kan genezen worden dat ik met den hut en samenhang van den oproer en aenslag te wél bekend ben dat den 14 my geleerdheeft, hoe en waerom men het oppergebied heeft overweldigd tegen den uytslag van den 14. alsook waerom uw meester, als eenen scrupuleuzen zoo dikwils by Pater Palm te biegte snelde, eu welkdanigc penitentie hem daer is opgelegd Teu slotte, zeg hem, dat ik wel niet genegen ben voor oorlog, noch om gebnren te onderkruypen; maer dat men zich stellig aen loon naer werken mag verwachten., je VOUS SALUE. Poef de deur voor den neus Dvt die antwoord gevoelden die staetsmnnnokens water gaende was, eu wierden als nu t de dood bevangen voor de gevolgen-, zy vonden zich gedwongen terstond den telegraf te doen spelen en hunne kazak het binnenste buyten te këeren, om voor zoo veel mogelvk, al het voorgaende valsch te maliën-, het volk daer over te blinddoeken, om aen het. ministerie eenen anderen veertienden met beteren uytslag te overleven!.... De slaetsmannen van Lngeland, die nu menigvuldige jaren gelukt hadden geheel de wereld in werring te brengen, gevoelden zich ditnsael ook te verre verraden en hebben met de eerste sehynrtde, voor eéuigen tyd schuvt van kant gestekeu... Zié daer den grond der zaek, en de hezonderste secreten van geheel het sehynhevlig gedrag waer door zy alles zoeken te verbergen of te loochenen, kost wat kost.... Uwen dienaer en geabonneerden, boerken van de vier linden. p. s.Gv legt geduriglyk de schuld van die verergende en ramp zalige benoemingen op den Schoolvos, en het zyn zyne weerdige leer lingen 'he er de auteurs van zyn, bezonderlyk in het land van Aelst want het zvn de smousen van Aelst, de joden van Ninove'en de geuzen of hedelaers van C.eeraerdsbergen die hier op onzen buyten van vlek tot vlek van kroeg tol kroeg stemmen zyn gaen bedelen voor de kamers; maer hy geen een treffelyk man weerklank vindende, hebben zy zich moeten vergenoegen met onder jan hangels volk, of by de nuerzaten van jan DE LicUT eenige dupen le koopen inet hun geheele massen Bons voor reys- en teerkosten te geven, met stellij',e beloften dat zy voor alle andere zouden burgemeester of schepen genoemd worden, indien zv met hunne medeburgers voor de goede zaek van den oproer stemden. Getrouw aen hunne beloften stelden zy op de lyst als kandidaten al de gene die zv zeker waren voor hun gesiemd te hebben. Zy gaven wel den voorkeur aen den sleclitsten van ieder gemeente, maer het was om dat zv in hun vooruvlzigt de bekwaemste waren om naer den goeden uytslag van de bomben. den hesten dienst aen hunne zaek te doen. I n dat voor deel hebben wy daeruyt, dat al de gene die nu op ieder gemeente door hunne protectie genoemd zyn, voor altyd gekend en voor eeuwig, als wanden van de katholyken, dus als vyanden van de religie zyn gebrand- merkt. De lyst aldus opgemaekt, wierd aen het ministerie voorgedragen met dezen «rooten keus deze zonder uytneming te benoemen, of wy allen tegen UI...... Dus z\n het de smousen, de joden of geuzen die overal hunne trouwan ten hebben weten te vinden en aen de gemeenten op te dringen, niet te verwonderen dal den keus van zoo by, overal zoo getroffen is Een der grootste bewyzen van de genegenhcyd en welwillend- heyd der 'liberliateis ten opzigle van tie koningsmoorders, is voorzeker hunne dagelvksche lofspraek van die.helden, hunne vuri"e wenschen, welke zy iu hunne dagbladen uylen, om die monsters van hel meuschdom, welke niet anders verdienen dan uyt bel midden der samenleving voor altoos weggerukt te worden, is bel uiel van ganscli de straf, ten minsten van de dood te Zien bevryd worden. Dat de francmaQonssecte zulks' verlangt moet niemand bewonderen die eenigzins met de geschiedenis van 95 bekend is; 'l zyn immers de moordenaers, de brandstichters, liet uvtschot 'der samenleving die men toen ter tyd los en vry uyt de stadsgevangenissen heelt gehaeld, en. die de grootste belhamels van die ysselyke omwenteling en de dapperste voorvechters van de koningsmoord van Louewyk XVI geweest zyn. Wel nu, bekwa men de hedendaegsche moordenaers ontslag, al ware bel rnaer van de doodstraf, hunne medemakkers, hunne verdedigers, zy die hun zoo zeer met schryven en wryven toegenegen zyn, zouden alle de hoop koesteren dal, in geval hunne geheyine plannen nog eens konden gelukken, deze mannen heizelfde lol zouden ouder- gaen, en by gevolg dezelfde uylwerksels le weeg brengendat zy nog eens zouden huyleu en bulderen, volgens de voorschriften vail Voltaire, dal den Iqctslen koning'moet opgehangen worden mei de darmen van den laelslen priester Niemand die eenige kennis der geschiedenis bezit, wy herhalen hel nog eens, moet over dit alles verwonderd zyn jegens de fraticma$onssecie; doch wat men eenigzins mag verwonderen, is dal men hier meuscben ontmoet, zelfs snotneuzen die zich beroemen ook nog al wat te weten, omdat zy hel een of ander werk gelezen hebben, welke in hunne herbergpraetjes durven uytkramen, dat hel nog al aerdig is dat Napoleon zoo zeer a tegen de revolution en de oproermakers is, daer hy hetzelfde geilaen heeft om tol zyn oogwit te komen enz., enz. Zulke gasten welen niet, niettcgeusiaende hunne gewaende wetenschap, dat het leven van eenen monark gemeenlyk dag- teekenl van zyne troonbeklimming; dat de wereldgeschiedenis volgens de regering beschreven word, dat den meusch niets is voor het meuschdom dat den koning alles is voor de natie; dat hetgene wat hy vóór zyne konioglyke loopbaen gedaen heeft, nauwelyks aengestipt of verhaeld word; want men doet. het de kinders niet leeren. Scire pigel, post tale decus, quid finrit anle. Na zoo veel luysler, (na eene goede regering) tracht men uiel te kennen wat hy le voren gedaen heeft. (Medegedeeld). CORRESPONDENTIE M. H. G. uyt Pepingen gy hebt my de verkeerde mandaeljes gezonden, daermèe kan ik geen geld in den post ontvangen, het zyn de andere mandaetjes die gy behouden hebt die gy my moet zenden. Geëerden inschryver D. R. uyt S. G W. ik zal zorgen dat er in de nalatigheyd waerover gy u le regt beklaegl voorzien worde. Zeer geachlen vriend D. B. uyt L. ik heb de staten van bevolkingsregister ergens misleyd, nn kan ik ze niet vinden, zy zullen my van zelfs in d'hauden komen. M. V. D. VV. 4e Jean-in-Eremo, gy hebt gelyk, uwen btfef bevat de juyste date van uw abonnement. M. V. D. uyt G. ik zal u waerschynelyk de nnesie week kornen bescheed geven. Gy moogt my zoo dapper op de hielen niel zitten of ik laet de zaek staen. Ontvangen van M*. M. te Poix (Vrankryk) 22 francs 80 cent. voor twee jaren inscUryving Item van Jov. wed. De T. le Meirelbeke fr. 1-50 in postzegels. Ziehier een uyttreksel der Gazelle van Augsburg dat meldens- weerdige byzonderheden bevat wegens zekere politieke vlugte- lingeu van Londen De leden der Mariane, byna alle Franschmans of lialianers, komen gewoonlyk byeen le llolbon en te Leciesler-square, en prediken aldaer openbaerlyk den oproer, de plundering en de politieke moord, geluyge hiervan de redevoeringen van Pyat, Tallandier; Vincent, Amici en Ribeyrolles. Mazzini en alle de mazzinisten maken deel van de Marianne. Orsini heeft lezingen gedaen in de vergaderingen dier geheyme genootschappen. Al de huerlingen die de Marianne naer Vrankryk zend zyn lialianers. Polakken en Chartislen, voorzien van valsche paspoorten, hebben met hetzelfde oogmerk Vrankryk doorkruyst. Alle.die kerels, te Londen teruggekeerd zynde, maeklen prael met de loeren die zy zegden aen de fransche politie gespeeld te hebben, en eens hebben wy de gelegenbeyd gehad van in een hotel te Londen eeu dergelyk reysverhael by le woonen, gedaen door den Ilalianer Amari en den Hongaer Teleki Sandor voor verscheydene fransche vluglelingen die rond eene naburige tafel zalen. Hel revolutionnair Komiteyl is uiel beur dan de Marianne", en, indien het er mede. verschilt voor wal het doelwit belrelt, is hel er teenemael aen gelyk voor wal aengaet den keus- der wegen en middelen. Men zegt dat korts voor den aenslag van 14 january, de benden van Louis Blanc en Ledru-Rollin zich- verbonden hebben mei bel revolutionnair komiteyl voor eene gemeene werking. Uyt goede bron word er my verzekerd dat Victor Hugo eeue gift van 10,000 franks gedaen heeft aen de kas van het revolutionnair komiteyl, en dat hy aen het hoofd is- der geheyme genootschappen van Jersey en Guernesey, die de innigste gemeenschapsbetrekkingen onderhouden met die van Londen. T is met het revolutionnair komiteyt dat de algemeene druk- kery in verband staet van den Polak Zeno Swenioslawski, Ilupert- streel, Haymarkel. Men drukt daer spotschriften in allerlmufó? talen, en zoo weynig bekreunt men zich dai verscheydene'd'iër werken voor de vensters ter. loon liggen. Zeno Swenioslawski maekt melde Polakkui Papowski, Chudzko, RozieÜ, Rapniewki, enz., een byzonder komiteyl uyt *l welk de taek op zich genomen heeft van het russisch, hel ooslenryksch en het pruyssiscb Polen tol opstand te brengen. In den tyd is eenen uytzemleling van het komiteyl, Olezewski, te Hamburg aengehouden met eene grooie boeveeiheyd gedrukte vlugschriften die hy in Galiciën eu in hel groot-hertogdom Posen moest verspreydeu. Zekeren dag woonde ik nvt nieuwsgu-righeyd eene openbare zitting by, gegeven ler gelegenbeyd van ik weet niel welken vejjaerdag. Het lokael was eene soort van kelder op de deur was er een plakkael met grooie roode letters gehecht waerby het publiek wierd uytgenoodigd om aen bet republiekaensch feest te komen deelnemen. Vier tafels stqndeu gedekt met kruy- ken genever, brandewyn en bier, alsook tabak en pypen. Eenen ouden frauschen vlugteling, heesch ten gevolge van bel buyten- malig gebruyk van sterke dranken, opende de zitting door eene woedende redevoering, die meer dan eens onderbroken wierd om een glas genever te ledigen Men heette hem vader Cahaigne; hel was, zegde men, eeuen gewezen paryschen dagbladschryver. Eenen ouden opsteller van de Róforme parisienne, Ribeyrolles, kwam toe, reeds duchtig bedronken, schreeuwde eene redevoering uyt, besausd met eene menigte vloeken van allerhande slach, vervolgens zei ie hy zich neer nevens een llesch cognac. liet meesteii deel der aenwezige was samengesteld uyt werk lieden me! vei warde baerden, slordige en gescheurde kielen als verhongerde wolvin wierpen zy zich op de flesschen brandwyn. Na de redevoeiiug wierd er duchtfg gezongen. Den voorzitter, bovengemelden Cahaigne. huylde een liedeken uyt dat lol refreyn had: Broeders, daer moet bloed zyn! Eyndelyk geraekle den ciloyeu-vuoiziller in twist met eeuen bedronken vliigteling Vincent genoemd. Van Woorden kwam men tot slagen, en weldra lagen onze twee kampers op den grond te rollen onder het el kander toebrengen van geweldige en aen houdende vuystslagen. Aldus wierd de feest gesloten.Het is propre. Zondag laelst had in de gemeente Esscliene een van die feesten plaets, wier aendenken nog lang in bet geheugen der iuwooners van ons dorp zal biyven. Hel gold er de pleglige uyt- reykiug der eerepenuingen van S. Helena, aen twaelf dier oude dapperen die, ouder vele andere, eens in de gevaren en in deu roem der fransche legers gedeeld hebben, wanneer hei onder de bevelen van keyzer Napoleon, byna gansch ons werelddeel overmeesterde. Onnoodig er by te voegen, M. den Opsteller, dat eene menigte nieuwsgieiigen en andere dorpbewooners toege sneld waren, om die oude krygshelden le begroeten en hartelyk geluk le wenschen. Ook onzen gemeenleraed, aen wiens'hoofd onzen achtbaren Burgemeester, had het zich ten pligte geacht, onze Napoleonisten stoelsgewyze naer het gemeeiilchuys le ley- den, om daer uyt de handen huns magislraels het gedenkieekeu hunner vroegere oorlogsdaden te ontvangen. Na dat elk van hunner dit eerebewys op de horst gehecht had, keerde den stoet terug begaf zich naer eetie naeslgelegen herberg, waer er door de zorgen onzes burgemeesters een kleyn gastmael bereyd was. Menig glasje van dien alom bekenden lekkeren uytzel wierd er op de gezoodheyd der helden van het feest geledigd, en des avonds, wanneer alles in de grootste vreugde geëyndigd was, keerden onze dapperen, het eereleeken op de borst en de mili taire lierlieyd op het gelaet. rustig naer hunne wooniugen terug.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2