OVERLEDENEN. KAETSSPEL. Men vraesrt LEON VAN DEM SPEETEN Meubelaire Vendilie te Aelst. VENDITIE VEKKOOPING Hel hof van cassatie heeft de voorziening verworpen der moordenaars O.sini, Rudio, en Pierri. AL Bert rand, onderpastor te Eisegem, is proest benoemd der kapel van Welteren-len-Eede, in vervanging van wylen M. C. Van de Velde. M. Thieuponl, onderpastor te Nokere, gaet in dezelfde hoeda- nigheyd over naer Elseghem hy word te Nokere vervangen door >1. Verslraele, priester in het seminarie. Een koninglyk besluyl van 5 inaert, roept de kiezers byeen van bet distriki Luvk, op den 22 maert aenstaende, om eenen volksvertegenwoordiger te kiezen, in vervanging van wylen 51. A Del losse. By afwyking van het art. 1 des besluyts van 22 jauuary laetslledeu, word de sneppenjagt geopend in alle de provintiën des ryks, te beginnen van den 6 maert lol den 20 april aen^ staende bvbegrepen. Al. J. Leirens, pastor te Loochrisly sinds 1820, is aldaer zaterdag 6 inaert overleden in den ouderdom van 75 jaren. Dezen achtbaren priester was geboren te Welieren. De zoogezegde liberale Associatie van Luyk stelt de kandi- daluer voor van 51. Aluller, lid der bestendige deputatie van den provinlialen raed van Luyk, en opsteller van bet Journal de Licgcom wylen AI. Dellosse te guen vervangen in de kamer der volksvertegenwoordigers. De kaïholyke party van Luvk is van zin de kandidatuer voor de kiezing van eenen gedeputeerden in vervanging van Al. Del- losse, op te dragen aen 51. Bellefroid, bestuerder der Bank vali Luyk en oud voorzitter der kamer en reglbank van koophandel derzelfde stad. Alen schryfi uyt Poperiugbe, 5 maertOp de merkt van lieden, zyu de prvzen der hoppe geweest van 51 tot 55 franks de 50 kilogrammen sedert acht dagen is de hoppe in onze om streken zeer gezocht en de hoeveelheyd die nog te koop blyft is niet zeer groot meer. -vEenen eersten bedienden van een groot magazyn van ge- inaekle kleederen, in de Nieuwslraet te Brussel,' had dit buys verlaten om in een ander geslicht te treden van hetzelve slacht dal den Propheet uylslak. Dien bedienden, eene soort van mees terknecht met eenen trok van 5000 fr. en Franschman van oorsprong, was er in gelukt, zoo hel schynt, op korten tvd eenen ponk te vergaderen, waervan den oorsprong hel voorwerp wierd van kwade vermoedens. Eyndelyk begon men, over weynige dagen de getrouwheyd van den eersten bedienden in twyifel te trekken, en welhaesl kwamen de bewysslukken allen twyfel diesaengaende wegnemen. De politie van Brussel, bekend gemaekt met de bezwarende omstandigheden die' op liet gedrag van den heer X.. wogen, heeft heden den vreindeling aengehouden, en hem ter beschik king geplaetsl van Al den prokureur des konings, achter de grendels van het gevang der Kleyne Karmelieten. Een onderzoek gedaen ter wooning en in de legenwoordighevd van den betiglen, heeft eene menigte gemaekle kleederen doen ontdekken, die bedriegeivk uyt het magazyn waren weggedragen, alsook een aental bergbriefkens voortkomende van andere klee deren die hy verpand of doen verpanden had op verschillige lyd- stippen. Velé dier panden welke den heer X.... zich wel gewacht had te lossen, zyu reeds openbaerlyk verkocht geworden, golyk zulks alle maenden gebeurt, in de bureelen van het middenbe- sluer des bergs van bermherliglieyd, voor de overjarige'panden. Men heeft ook in bezit van den heer X,... obligation van lee- ninge» der stad Brussel gevonden en aengeslagen, welke, volgens zyne eygene verklaringen, de vrucht zyuer spaerzaeniheden zyu. Gelvk hel gemakkelyk om denken is kon den betiglen, in hel byzyn dier overtuygende stukken, ziel) niet langer meer hy zyn loocheningstelsel blyven houden, en heeft, zoo men zegt, gedeel- telyk' de ontvreindingen bekend die hem ten laste worden ge- legd. Woensdag laetst is te Thouroul overleden de genaemde Maria Joanna Vervaeke, weduwe van Joseph Saelens, in (ten ouderdom van- 100 jaren, 0 maenden, 25 dagen. Deze eeuwe- linge heeft alle hare kinderen overleefd en la« t nog slechtskleyn- kinderen achter. Den 9 dezer heeft het hof van assisen van Braband zich bezig gehouden met de zaek van den Prolétaire, betigl van be lediging jegens den kevzer der Franschen. Den betiglen Coulon zich als opsteller verklaerd hebbende van hel honende artikel, is de weduwe Beugnies", drukker van het blad, buyten de zaek gesteld geworden. Het hof heeft een arrest uytgebragl dal den heer Coulon ver oordeelt lol 18 maenden gevang, 100 franks boete en hy lyve tol de kosten van het proces. Coulon is hy het uyllreden des gelioors aengehoudpn gewórden. 51. Labare schrvver van den artikel legen den keyzer in het blad den Drapeau is veroordeeld tot 15 maenden gevang en 12d0 francs boete. Alen schrift uyt Hoey, 6 maert Eenen nyveraer onzer stad, 51. Jbemerkt hebbende dat zyne kas nog al «iikwils bezocht wierd door eenen persoon die volstrekt geen regt had over' het geld dal hy er in sloot, wilde den dader dier ontvremdingen kennen, en ten dien eynde deed hy verscheidene nachten lang eenen persoon zich verbergen in de kamer zelve waer de dieflen gepleegd wierden doch dezen mid del gelukte hein geenzins, den dief wilde niet bestolen worden. 51. Jkreeg hel gedacht van een pistool te plaetsen aen het slot van zynen secretaris, denvyze wanneer men het zou poogen te openen, eene scheut hem de tegen woordigheyd van den plig- tigen zou kenhaer maken. Zoo gedacht, zoo gedaen, en hel geval deed zich niet lang wachten. Eenen nacht springt 51. J..... plotse lings uyt zyn bed ontwaekl door eene geweldige scheut, en hy ontmoet op den trap eeuen kerel die hem vastgrypt, hem opligt, ten gronde werpt en heenvlugl onzen nyveraer overlatende aen zyne verwondering over de rol die Jiy kwam te spelen en zivee- rende, doch wat laet, dat hy den naesten keer den dief wel zal weten te vangen. Zaterdag heeft de vergadering plaets gehad der aktionna- rissen van den yzeren weg van Gend op Antwerpen. Uyt het ge dane vtrslag blikt het dat 1857 eene znyvere winst Leeft opge leverd van 577,957 fr. 4 Er zal voor elke aktie een aendeel van 18 franks worden belaeld. Hel meeslendeel van het meel, schrvft men uyt Kortryk, dal onze bakkers na gebruyken, komt uyt Vrankryk. Yerscheyde mael per week komen er volledige vrachten toe in onze statie. Nieltegenstaende de inkomreglen, vind men daerby nog veel profyt. In zyne laelste zitting, heeft den gemeenteraed van Luyk besloten 1° dat cr een gedenkteeken zou opgeregt worden op het kerkhof van Robermont ter eere van 51. Deifosse, en dat men «r van de onkosten zou betalen by middel eener inschryving waervan het maximum op 1 frank bepaeld is; 2° dat er eene dergelyke eerbewyzing zou plaets hebben op het graf van AI. .lamme, oud-burgemeester van Luyk, die groote diensten aen de «tad bewezeu heeft. Alen schryfl uyt den Haeg, 7 Maert Ziet hier eene klucht in betrek staende met den ministerie let! krisis Dezer dagen ontvangt eeuen hollandschen geleerden, die eene stad bewoond niet verre van den Haeg, een berigl waerby by van hoogerliaud verzocht word zich spoedig naer de j hoofdstad te begeven. Den professor, die zeker is dat men hem wil gelasten met het samenstellen van een nieuw ministerie, loopt by eenige zyner vrienden, aen welke liy, onder den dek mantel van hel grootste geheim, mededeeling geeft van de eer die hem komt te beurt te valïen. Doch hel kabinels-hoofd der toekomst, dronken van verrukking, had zoodanig en zoolang met Pieter en Pauivel gepraet. dal hy te laet kwam voor hel konvoy welk hem ter zyner bestemming moest brengen. Dat het zy wat hel wil, hy zal een ryluyg nemen om den korteu afstand af' te le;;«en. In den Haeg en ter zyner bestemmingplaets aengekomen, kondigt men hem aen dat hy te laet komt, en dal de byeenkomst maer 's anderendaegs kan plaets hebben. Den professor is over die rampzalige wederwaerdigheyd ten uylerslen mistroostig, doch hy moet voor de noodzakelykheyd buygen en zyn bezoek lol morgen uylstellcn. Eyndelyk in de tegen woordigheyd gebragl zynde van de persoonaedje dien hy na zoo veel moeiten er in geslaegd is te kunnen spreken, stuerl dezen hem hel woord toe nagenoeg in dezer voegen Eh goeden dag, gelie fden professor. Zoud gy my niet willen verpligten van eens eene nieuwe ploeg na te zien die ik kom te ontvangen, en waervan gy my de samenstelling zoud moeten uyt leggen u Den armen professor, als van de hand Gods geslagen, kon niet gauw genoeg heen trekken om de gemoedsbeweging en hel spyl ie verbergen die dezen uitval in hem veroorzaakte.» 51. 'Morisson, die in Engeland komt te overlyden, eene forluyn achterlatende van honderd millioen franks, is, volgens hel zeggen van een engelseh dagblad, gedurende zyne livee laetste levensjaren ten prooy geweest aen eene zonderlinge denkbeeldziekle. Hy beeldde zich in dat hy lol eene uiterste armoede gebragt was, en zyn dagelvks brood moest winnen met den arbeyd zyner handen. Zyne familie en vrienden ondervonden dal hel volstrekt nutteloos was hem van die wanzinnige gedach ten te doen terugkeeren. Ook stak men hem allen morgend eene spade in de hand, en men zond hem werken in zyne luynen. Weldra keerde men terug om hem te gaen roepen als of zyne taek ten eynde was; men belaelóe hem alsdan eenerf nederigen dagloon voor zyn werk, en Morrissou ivas te vredeu, zvn'ge moed was gerust gesteld, zyne manie was voldaen. Hv ware ivel den ongelukkigsten der menschen geweest hadde men hem poo gen tegen te spreken. Al. Dasnoy, burgemeester der gemeente Sinle-Alarie (Neuf- chateau), is van zyne bediening afgesteld om den 10 december geweygerd te hebben te stemmen voor 51. De Moor, en om zich integendeel openlik verklaerd te hebben voor de kandidatuer van M. Alph. Nolhomb. Dezen ernstigen maetregel heeft dusdanig de bevolking en den gemeenteraed van Sinte-Marie getroffen, dal zy alle te samen overeengekomen zyn om aen den koning een smeekschrift te zenden, waerin zy Z. 51. ootinoediglyk vragen van hel besluyl legelieven in te trekken waerby hunnen achtbaren burgemeester, M. Dasnoy, van zyne bedieningen afgesteld word eu T welk de gemeente in eenen onzekeren en netelachtigen toestand plaelst. t De Engelsche bladen deelen thans eenige byzonderheden mede nopens de inname van Canton en de gevangneming van den onderkoning Yeh. Daeruyl blykl, dat het vuer den 29 decem ber met 150 stuks geschut geopeud wierd, terwyl tegen den avond men met houwitsers begon, waerdoor de Chinezen by duyzenden wierden gedood, en met houderde huyzen in brand geraekteu. Korts na hot bombardement ontscheepten de geallieer- deu hunne troepen, die zich weldra van de omstreken der stad, met inbegrip van ui de dorpen, meester hadden gemaekt. Vervol gens nam tien stormloop aenvang, en spoedig was hel noorderlyk fort, de wallen eu een gedeelte der stad in handen der engelsch- fransche legermagt. De twee volgende dagen versterkten zv zich in de veroverde posilien, en openden eene communicatie met de escaders, terwyl eenige honderden malroozen een speciael korps j vormden om levensmiddelen aen te voeren. Den 1 jauuary kwamen'de engelsche en fransche gezanten aen land, en ivierden met salvoschoten begroet. Evenwel ivas toen de geheele Tartaersche wyk nog in handen der Chinezen, en wierd door hel Tartaersche garnizoen verdedigd. Slechts den 5 wierd de geheele stad door de geallieerden bezet, en wierd den onder koning Yeh, die zich veiscb'olen hield, in eene Tartaersche wyk ontdekt en aengehouden. Men deed den huyiengewoon z/waerfv- vigen man in eene draegkoets plaets nemen, en bragt hem ver volgers aen boord van den Inflexible, waer hy eerlang zyne gewoone kalmte hernam, ziende dat hy niets te vreezen had. Men legde vroegtydig de hand op de kas van hel stedelyk be- sluer, eu vond daerin omtrent 11 millioeu. De reglbank van Cóte d'Or (Vrankryk) heeft eenen grooten misdadiger veroordeeld, ofschoon hy nauwelyks 19 jan n oud is. Zyn naem is Nicolaes Guignard, woonende te Baumaire. Hy had zynen vader eu zyne twee zusters vermoord, iu de volgeude omstandigheden. Den jongen Guignard, wiens vader te Baumaire een winkel van speeldingen hield, was een verkwister, die de tooglade bestoo! en dikwyls van zynen vader verwvliugeu moest hooren. Ook zyne zusters berispten hem. Dit verdroot en verbitterde den deugeniel. Hy besloot zich te wreken en vatte hel yselyk plan op, zynen vader alsook zyne twee zusters ie vermoorden. Den 24 of 25 jauuary verborg by met dit doel, onder zvn bed, eenen zwaren hamer, ivaermede hy eerst zyne twee zusters wilde doodslagen, die gedurende of na de vadermoord die hy overlegde hem hinderlyk konden wezen. Den 31 jauuary ontdekte ontdekte vader Guignard eene nieu we aftroggelary, bega n door zynen zoon. Hy stuerde hem biltere verwyten toe. Nicolaes besloot alsdan gedurende dien nacht zyne wreede misdaed te volvoeren. Hv ging slapen gelyk ieder van den huyzemaer hy sliep niet, hy overwoog gedurende wel dry uren de misdaed die hy plegen wilde. Rond een uer 's nachts, als zyne zusters vast in slaep waren, wapent hy zich met zynen zwaren hamer en brengt ieder meisje een geweldigen slag too op bet hoofd. Daerop siaet hy haer iu hel wilde met verdubbelde hamerslagen, zonder aerzelen en zonder genade. Vreezende dat zy nog niet dood waren, loopt hy naer den zolder eene byI halen, en brengt haer nieuwe won den toe. Deze dubbele moord voltrokken, daelt hy den trap af met hel inzigt zynen vader die beneden sliep, in zyn bed te vermoorden. Hy blyft eenige secouden iu de keuken, om eenen slok genever te nemen, uyt de flesch die in de sghapraey stond; maer hy het terug zetten vaii de fiesch, stoot hy legen eeuen stoofpot die valt en breekt. Zynen vader word wakker en loept Wie is daer Den tnoordeuaer geeft geen antwoord en verbergt zich legen den muer, met tie hvl in zyne hand. Zvnen vader siaet op en komt iu de keuken zonder hem te zien; maer op den ougenblik dat by voor by zynen zoon gaet, brengt dezen hem met twee handen eenen bylslag toe op het hoofd, roepende Ik ben hetDen vader valt op den grond zonder eenen kreet t'e slaken. Daerna bragt den moordenaer hem nog zes of zeven kappen toe.Daerna was dtn moordenaer zyn bebloed benul gaen uyt- trekken, om een ander aen te doen. Hel bebloed hemd wierp by op het bed der twee vermoordde zusters. Dan roofde hy al liet géld dat er in buys was en vlugtle: maer wierd spoedig in eene naburige gemeente aengehouden. Der. moordenaer heeft alles met groote koelbloedigheyd be kend. Hy ziel er nauwelyks 16 jaer uvl, is kleyn van gestalte, zwart en zonder baerd. Zyn hoofd ligt tusschen zyne schouders gedrongen. Hy heeft een hobbelig krom voorhoofd en langen neus. \oor de reglbank hield den beschuldigden zvne oogen allyd neè'geslagen; zelfs om te antwoorden sloeg hy den blik niet opwaerts; zyne oogleden waren door eene koortsige trekking gedurig in beweging. Hv heeft zicli tot de straf der vadermoordeas zien veroordeelen met een gezigt alsof hel hem niet aenging. BERGER LYREiV-STANI). GEBOORTEN. Mans el yk 15 ,q Yrouwel. 6 Petrus De Kep.hcl. mnn van J. Baeyens, winkelier, 7D j., Kortenienwstr Jacobus De Wilde, man ran A. Luel aert, gepeiisionneerden soldact! 59 j., Sterrestraet. Anno Gabriel, kanlw. 1 1 j.. Schaerbeke. Joannes Verhofstadt, 11 niaend, Schaerbeke. Joannes Brinck, onderofficier, 50 j,, te Brussel woonende. Joannes Mrrekx. twyndersgast, 24 j., Mylbeke. Alphom us Jacobs, 3 maend, Leopoldstraet. De liefhebbers van het Kaetsspel der omlijnende pemeentens, indien iy hevige worstelingen willen bywoonen dees jaer, worden verzocht zich te laten inschryven ter gemeente Lede, ten huyze van Benedictus Spnens herbergier, in de Boter-merkt voor den tweeden Paeschdag aenstaende Pryzen VYF SCHOONE HORLOGIEN. Pluym. Eene Zakhorlogie. Handschoen idem. o Eenen bekwamen schoenmakersgast. Te bevragen by J. Timmerman. Apotheker en Droguist. Regt over de groote Kerk N° 29. Allerfvnste en drooge HOUILLE-ASSCHE, te bekomen by 1MPENS, verwer, in de Achlerslraet te Aelst. IMPENS, Verwer, in de Achterstraet N° 13, te Aelst, verwt Laine, Zvde, Merinos, katoene Rleederen; Schals, Voorschooten, Floer, laken Man tels, Broeken, sayette of W«He Koussens. eyndelyk al wat laine, zvde, floer, wolle of katoen is, in 't zwart zonder dat het afgaet. Het goed omhalen zyner Verv/e van 'i publiek doet hem zyne bekend making vernieuwen, meer en meer verzekerd zynde dal wie hem zyn goed toevertrouwt ten uylerslen content zal zvn. Schoon als nieuw en goe den koop. M. B. De Kleederen ,moeten niet losgemaekt worden. Bankbreuk van O. De Loose-Huylebroek. Namens den heer Advokaet Van Wambeke, curator ter zelve faillile, zal Denrwaerder K'OTERIS, op Donderdag 18 Maert 1858', ten twee uren nanoen openbaer Venditic houden aen de woonst van den gefailleerden, naby het van ouds genaemd Moutmolen Gat te Aelst, van Meubelen en Meubelaire Voorwerpen als: Stoelen, Tafels, Kassen, Printen, Spiegels, staende Horlogie, Jagt-confoir en ver dere Huyskathejlen, benevens eenen grooten koperen Ketel, loode eri kopere Pompen, Kuypen en Linnenblee- kers-halam. Met gereed geld en 10 verhooging voor onkosten. Fan Bueken BOOM EX en van Sparren lloppe-Staken als mede van Sparren Snippel en van Schaerhout tot Meldert up Vorstcravaelbosch. Woensdag 24 Meert (858 te beginnen om 9 uren voor mid dag, zal eronder den ontvang vanden Notaris BRECKPOT te Haeltert, over en ten verzoeke van vrouwe De Clercq- De Grombeen, rentenierster te Antwerpen, en door bet ministerie van Denrwaerder R1NGOIR, openbaerlyk ver kocht worden op Vorstcravaelbosch lol Meldert, ais volgt te weten A 40 koopen Blieken Boomen, waeronder er zich bevinden van 2 r/a meiers dikte. B 12 koopen op stain staende en 54 koopen gekapt liggende lloppe-Staken, C 15 koopen Sparren Boon-Staken, D 50 koopen Sparren Snip- pel, E en 7 koopen Schaerhout. Den aenwys zal gedaen woiden door boschwachter Verloes. VAN 6,000 SPARDE IIOPPESTAKEN, Te Ereniliodegem aen de Denderbrug, op Maendag 15 Maert 1858, om 1 uer namiddag. Door '1 ambt van den Notaris DE SMET, te Ererobo- degein.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3