gedachtenis der liefde van Hem dien hunne secte zoo liardnekkiglyk vervolgt en dien zy gezworen heeft, onder den naem van EERLOOZEN te verplettenHet is zoo aerdig, ja zoo aenstootelyk, dat men geene uytdruk- kingen vind om aen die daedzaek haren waren naem te geven. Voor wat nu het kleeden der eerste communicanten betreft, dit is nog veel aenstootelyker. Het weldadigheyds- bureel mag zich slechts bezig houden met kinderen der armen die op de registers der armbestuerders figureren, zoodat de kinderen dier armen alleen het weldaed van M. Lacombe zullen genieten, maer indiende daertoe bestemde somme grooter is dan men noodig heeft om die soort van eerste communicanten te kleeden, wat zal er met den overschot gedaen worden Dien overschot zal natuerlyk m de algemeene kas van het weldadigheydsbureel terugkeeren. Nu, is dit wel 't geen M. Lacombe gewild heeft? Voor zeker neen. Voor de eerste communie zyn het niet alleen de armen die als armen gekend zyn en als dusdanige op de armboeken aengeteekend staen aen welke de uvtdeeling van kleederen gedaen word, maer daeronder zyn ten allen tyde met veel regt begrepen geweest de kinderen van geringe werkmans, die, zonder in ellende te verkeeren, toch maer het hoogst noodige hebben en dus moeyelyk in staet zyn hunne kin deren Ie kleeden. Het is byzonderlyk deze klas die M. Lacombe in zyn testament heeft willen indachtig zyn. Maer met dit alles bekreunen zich onze ministers niet, fizv willen almagtig zyn in het uytvoeren van testamenten of bezetten die ten voordeele der armen gemaekt worden. Die mannen welke van niets anders spreken dan van vry- hevd en onafhanglykheyd bewerken het aenstootelykste despotism us. De secte der francmacons legt dit op, deze wilt immers Belgiën met de roede der dwingelandy be sturen, maer altyd uyt liaet tegen de catholyken, die zy behandelt als menschen die alleen goed genoeg zyn om te betalen KUNSTNIEUWS. Ter gelegendheyd van den eersten Paeschdag zullen de leer lingen van liet voorlreifelyk kollegie van Geeracrdsborgen het meesterstuk van den beroemden Paleslrina met eenen koor van (iO stemmen uytvoeren. Dit meesteisluk fs eene Misse genaemd Missa Papa/ Marcelii voor de eerste mael gezongen te Roomen in 'tjaer 1665. Om onze lezers een denkbeeld te'geven van het belang en de schoonheyd van dit wonderbaer gevrocht, onllee- nen wy eenige gedachten aen een fransch tydschrifl La Maürise. In de tweede helft der 16dc eeuw hadden de schoone kunsten in Italiën eenen hoogcn trap van volmaekiheyd hereykl. l)e toonkunst alleen was vervallen. Paleslrina moest die kunst lot hare volmaekiheyd verhellen, in haer de uyldrukkiug vinden der edelste gevoelens van den mensch, door haer het hert ver voeren tot het eeuwige schoone. De algemeene kerkvergadering van Prenten had hare werkingen gesloten en Paus Pius IV wil lende de besluiten der Hevlige vergadering doen uytvoeren nopens de niisbruyken die waren ingeslopen in liet verrichten der godsdiensiplegtigheden stelde ten dien eynde eene commissie samen van acht Cardinalen en een aeulal loonkundigen. Die commissie zou onderzoeken of en op ivelke voorwaerden men voortaeu gebruyk zon maken van muzikale voortbrengsels in de goddelyke diensten. Hel verveerdigen eener Misse leverde, om aen de eyschen dér commissie te voldoen, oneyndige moeyelyk- heden op. liet Problema wierd aen Palestrina voorgesteld. Hy zou hel oplossen liet lol van de toonkunst heslissen, eenen nieuwen muziektrant invoeren, of voor altyd de toonkunst uyt den tempel zien bannen. 'T is in die omstandigheyd dat hy dry Missen verveerdigde waervan de derde is Missa papce Marcelii. In dit voorlbreugsel stygt Palestrina lot eene hoogte, lol eene verbevendheyd die nooyt iemanid na Item hereykl heeft. De welluydendheyd der lootten, de acnlrekkelykheyd van den zang roereu het hert en wekken op tol de godvruebtigheyd; men is, by bet aenhooren vervoerd maer niet verstroeyd, men is over- tuvgd. diepe gevoelens treilen hel bert; nten is aengedreven om aen de gtootheyd en de Majesleyt van God te denken. 'T is eene harmonie weerdig van hel buys van God. Met is onmogelyk te beschryven niet welken geestdrift dit meesterstuk zonder weerga wierd begroet. Den Paus, na de eerste uitvoering der Misse, zegde, door eene hevlige vertukking vervoerd, dat hel dergelvke gezangen waren die apostel Joannes in hel zegevierende Jerusa lem hoorde en dat zy aen Roomen verkondigd waren door eenen anderen Joannes (Palestrina). Men zegt dat den cardinael Pisani, deken van het Heylig Kollegie aen dit werk de woorden van Dante toepaste <c Zoo zag ik de glorieryke sferen bewogen en iedere stem eene harmonie voortbrengen die niet kan gehoord worden dan daer waer de vreugd eeuwig is. FABEL. De waerheid en de leugen maekten een verbond Te samen leefden zy eendrachtig en gezond, Wanneer de leugen 't voorstel deed, een boom te planten, Wiens takken Itaer beschutten zou van alle kanten. Wiens zoete vruchten haren eetlust wekken niogl. De waerheid was te vree de boom wierd aengekocht. De bron des levens van een boom, zoo sprak de leugen, ls in den wortel, ook daer is zyn sap, zyn deugen Daer zult gy zyn var. vyand, onheil, rampen vr'y U schenk ik datde takken houd ik slechts voor mv. De waerheid vestigde aen den wortel hare woonste": De boom verspreidde zyne takken op liet schoonste. Zyn frissche schaduw, en zyn bloemen cn zyn geur Verzamelden het volk met hoopen rondom heur. Dan sprak de leugen lot het volk: mvn liefste vrienden, By my alleen zult gy 'I geluk, den voorspoed vinden 'T is vryheid nu, de slavenhandel is verhuisd, Die strenge ivctten van de dompers zyn vergruisd Het waren vryheidsliaters, vyanden van slael. Zoo sprak men op den boom, zoo riep men op de strael. Veel menschen lieten zich door leugens tael verleiden De waerheid slak in de aerde, en droeg met moed haer lyden: Zy hield zich toch onledig, knauwend aen de plant En bylend aen de wortels, met haer scherpen tand. Een talryk volk kwam luistrend rond den boom zich scharen De leugen roerde 'l volk gelyk de wind de baren, Zy sprak van grondwet, van voortuilgang, licht en wel, En menig man was reeds door hare tael ontzet, Toen een orkaen brak los mei al zyn slure magten, En stormt zoo hevig keer op keer met al zyn krachten, Dal 's leugens boom, die zoo verwaend nog schendt en sloft, Op het verleidde volk verplettrend nederploft. Naer hel Spaensch van Don Juan Monuël. DE ZONNEBLOEM, door J. Drexelius en J. Hillegeer.— Dit mael zullen onze lezers wel mogen welen dat wy ons hebben gebeterd twee fransche dagbladen hebben van de Zonnebloem. gesproken, en het is al. Den ieverigen mar, Gods. den eerweerden Pater Hillegeer, gaet snel vooruyl in zyne boeken te maken, te vertalen, te veranderen, te verbeteren, te vergemakkelyken enz. Hei is byna niet geloollvk, maer het is nogtans waer meer als 80,000 afdruksels van de hoeken van dezen ivervollen mission- naris zyn in omloop De Zonnebloem van P. Drexelius is door Item oorspronkelyk uyt het lalyn verlaeld en in hoofdstukken en verdere verdeelingen opgesteld. Wy beloven aen De Zonne bloem ook grooten byval dit werk krielt van geschiedenissen, vergelykingen, anekdoten, die er de lezing zeer aengeuaem van zullen maken. Den prys ook is voor alle horzen de hoee boek- deelen maken vyf honderd derlig bladzyden uyt en kosten maer Iwec franken te samen de letters zyn zeer fraey en het papier schoon wit en zuyver. Wy hebben vernomen dat er nog een werkje in den oven zit van den zelfden schryver het zal aen de werklieden en den ambachtsman geadresseerd zyn wy zullen het doorbladeren, zoo aenslonds den briefdrager het ons zal toebrengen, en er ook ons gedacht over mededeelen. {Zie de annoncen.) ZAEK VAN LIEFDADIGHEID. BÏZOXDERE ADMINISTRATEURS. Het hof van appel van Luyk, heeft vrydag uylspraek gedaen in de zaek van hel bureel van weldaedigheyd van Soiron tegen M. den pastoor Pholien. Dit beslayt door goede redens gestaefd, heeft hel hoofdzakelyke der veroordeeling van den tribunael van Verviers bevestigd, en het appel van M. Pholien aengenomen. Het hofheeft besloten dat de instelling der speciale administra teurs, en de tegenovergestelde voorwaerden van den testamen- teur, belrekkelyk hel inwendige regiem, de bewaking enz., enz., aen geene wet tegenstrydig waren. De belangryke beslissing is eene nieuwe bevestiging der princiepen van hel hof van kassatie in zyn gedenkweerdig hesluyl van 14 maert 1857, en door de uyt- spraken der tribunalen van Leuven, Verviers en Charleroi. Dit is do veroordeeling van de famcusc cirkulair van M. de Hattssy, onder hel eerste kabinet Frère-Rogier. Ziehier wat wy nopens dit merkweerdig besluyt van het hof van appel van Luyk lezen in de Emancipation Onze lezers welen dal het hof van appel van Luyk een vonnis komt uyt le spreken in overeenstemming met de leering van het hof van cassatie in materie van liefdadigheyd, en dat aldus op' nieuw word gewettigd het systeem van byzondere be- sluerders gelyk hel in ons land in voegen was lot in december 1847, en gelyk het door de bewarende party onder de voorgaende minisleriën is verdedigd geworden. Deze nieuwe veroordeeling 'der administratieve dwingelandy over tien jaren uvtgevonden door onze tegenstrevers, schynt "hen niet weynig in verlcgenheyd le brengen. Hel meeslendeel hunner blyft hierover in de diepste stilzwygendheyd, in de hoop dat liet publiek geen acht neemt op het vonnis van T hof van appel van Luyk, en dat de gebeurtenis- van den dag waermeê het zich bezig houd, hetzelve zal heietien overwegingen te maken die dit wetlelyk feyl natuerlyk aen allen onparlydigen mensch ingeeft. Maer zekere tolken van het kabinet bezield met eene byzondere hevigheyd, weten niet te verbergen de uytersle misnoeging die de ouafhankelyklieyd der belgisclie magislraliier hun veroorzaekt, en zy vinden zeer vernuftig als strafschuldig ie aenschouwen het persoonele karakter der regters die hunne uylspraek nacr een gegeven voorschrift hebben opge steld. Dit decider ministeriële drukpers loont ten dezen opzigte eene Imytengewoone onbeschoftheid. Om te heler de magistraten te bezwalken waervan er hier kwestie is, zy noemt dezelve, zy rand ze aen en steil ze bloot aen de publieke vraek. Dewyl het ongelukkiglyk de eerste mael niet is dal men dit schandael in Belgiën te betreuren heeft, konnen wv ons niet onthouden van als zeer ernstig le aenschouwen zulk een misbruyk, zulk eene vergelendheyd der principen die lol grondsteen dienen van alle regelmatige beschaving, zulk eene versmading van het constiluli- onnele regt waervan een der voornaemste korpsen van den Staet gebruyk maekt. CORRESPONDENTIE. Zeer geëerden vriend D. C. uyt Pepingen uwen minznmen brief van 17 dezer is ons met de er in gesloten banknoot'toege- komen. Wel bedankt. Besten vriend L. uyt \Y. wy blyven hy ons eerste besluyt nopens tiet eerste punt van uwen brief; voor wat liet tweede raekt, wy zullen die moeyelykheyd wel te hoven komen, wyzyn er niet bang voor. M. A. B. C, van K. uwe rekening is 30 franks. Reysonkosten etc. medebegrepen. Men schryft ons uyt Schendelbeke van den 14 dezer het volgende Ik heb gezien in verscheyde uwer nummers dal men overal verwonderd is geweest de benoemingen ziende van Borgemeesler en Schepenen die plaets gehad hebben. Ik heb ook'gezien dat dergeiyk geval heeft plaets gehad te Schendelbeke in het benoemen van schepen aldaer van M. A. Haellerman ver vangen door M. P. Arens, hetgeen door geheel die gemeente met veronlweerdiging aenzien is geweest; nogtans zonder iels ten laste van Arens te leggen. Deze verandering schynt plaets gehad te hebben omdat M. Haellerman eenige" Dcnderbodes uyigedeeld heeft tydens de kie zing van den 10 December laetst, en waerschynelyli nog al uyt eenige andere reden. Maer wie zou men hiervan voor verrader moeten aenzien Dergeiyk raedsel is niet moeyelyk om opgelost te worden, als men weel dal mannen van Nederhassell die hel land door ver- maerd zyn, hier ook kennissen en vrienden hebben. Dus kan men gemakkelyk denken dat de kraeyën het niet hebben moeien uylbrengen. Wat er van Schendelbeke zal geworden weet ik niet, het zou zoo wel als Nederliassell kunnen vermaerd wordenwant het begint er te slinken, en men begint aliengskens met kleyne dingen twist le maken hetgeen wel de groote z®u kunnen ver wekken waer men zich misschien niet aen verwacht. Of dit nu lessen zyn van de vechters dat weel ik niet; maer het Irektde veronlweerdiging van allen weidenkenden ineqsch op zich. Indien zulks voortgaet zal ik niet ten agteren blyven om UEd. de nog al vieze trekken keu haer te maken. X. MENSCHLIEVENDHEYD IN ENGELAND!! Eenen soldaet va» het tweede bataillon der fusiliersNorthern, herland, in garnizoen te Newcastle is door den krygsraed veroor deeld geworden tot vyftig slagen met een werkluyg, het welk den naem draegt van kat. W'y weten niet van wat misdryf hy zich hm| pliglig gemaekt, maer hel was waerschynlyk van eene zware over- overlreding der krygsluclit, dewyl hy het maximum van vyfij» slagen heeft moeten onderslaen, elf slagen meer dan dal er door de wet van Moises is toegelaten, in den morgen van 4 februari heeft men het bataillon verzameld rn het voorhof der kasern, na de pynbank opgcregl en de kat in al hare byzonderbeden getoond te hebben, dit is een werkluyg van eene helsche samenstelling welkers steel acht voelen lang is, en waèrvan ieder der negen' steerlen gewapend is met negen vyfhoekige stukken van wel ge temperd stael.Het slaglollër geschikt om deze straf te onder- gaen zou zonder den minsten tegenstand eene indische battery hebben opgeloopen, maer op dit oogenblik bleef hy nvt scliaeinte doof en wederspannig aen het bevel van zynen officier. Hy wey. gerde met eerbied, maer met slandvastigheyd, zich van zynë klee deren te ontblooten. Het was een snelle kerel, van goede familie engetwyfeld tot den krygsdienst aengedreven door zyne verkwis tingen en ongelukken der forluyn, maer die nog de gevoelens van een edelman had behouden. Zyne weygering stelde hem bloot om nog bitterer verontweerdigingen te verduren. Zestien der sterkste soldaten krygen het bevel hunne rangen te verlaten. Zy werpen hem op den grond van het hof met hel aengezigt ter aerde en rukke# hem zyne kleederen af. Vruchteloos smeekt en bid dezen ongelukkigen zyne officieren van hem liever ter dood dan tol de onteerende straf der kal le veroordeelen. Hy word aen den dry- hoekigen schandpael vaslgehechl en eert der meeste trommelaers snapt dit afschuwelyk werkluyg dat wy beschreven hebben in de vuyst. Wy vallen hier als in oumagt toen wy hel volgende vertellen. Op den eersten slag van liet helsch getuyg, hoort men een schet terenden schreeuw op eene zoo onmenscfielyke manier ontrukt en het slagtoffer dat gaet bezwykeu. Zyn vleesch word verscheurd onder de herhaelde slagen, en op iederen slag ziet men de stuk ken van zynen bebloeden rug vliegen tot op de muren van liet hof en zelfs blyven hangen aen de kleedeven der aenwezigen. Den onbewegelyken kolonel gedwongen van geluyge te zyn dezes too- neels, keert zich om, en gesteund op den arm van zynen major, die niet min dan hy was ontsteld, dekt zyn aengezigt met eenen, neusdoek, terwyl hy de diepste zuchten laet hooi en. De chirur gen, een waerlyk menschlieveud man, moet regt gehouden wor den door den serjant van liet hospilael die den d'okloor en den pa tient zout doet inademen. Den eenen soklaet achter den anderen, valt in de rangen ter aerde neder en word in eene kwalykle weg gedragen. Byna al de officieren bersten uyl in tranen en eynde- lyk word hel slagtoffer losgemaekl van zyn foilei'luvg om naer 't hospilael gedragen te worden. Hel ruggebeen is gansclVbloot, den kanker is er in gekomen, en den ougelukkigen bevind zich in zoo eenen beklagelyken toestand, dat allen christenen wensebt hem le zien sterven om dozen ellcndigeu van het lyden verlost le zien. Eene liefdadige dame die onbekend will blyven, heelt acir 't hospilael der ongeneesharen dezer stad eene gift van fr. 907-02: gedaen. Twee plaetsen van bode waren open in de Kamer der Volks- vertegenwoordigers: ren honderdtal verzoekschriften, waerouder tien of twaelf onderofficieren, waren toegezonden om dezelve te vragen. Gelooft gy dat er eenen dier dappere militairen, ge lukkig genoeg was om eene dier piaclsen te bekomen Haege- naemd niet. De twee plaetsen zyn gegeven geworden, de eene verzekert men, aen eenen knecht van M. Frère, minister var. linantien, en de andere aen eenen knecht van M. De Baillel- JLatour, kweslor der Kamer. Ziedaer hoe men diegenen beloont! "welke 10 of 15 jaren van hun leven gesleten hebben ten dienste van het vaderland en hoe men zich ontmaekt van de knechten die men le veel heeft. Men leest in een ministerieel blad van Antwerpen De voorziening in gratie der dry persoonen veroordeeld len gevolge van de beloogingen der tnaend mey, komt verworpen te worden. Deze dry persoonen zullen zich inoefen gaen gevan»en stellen binnen de vier dagen, ingevolge de waerscliouwing die hen lieden door den prokureur des konings is toegezonden. In den nacht van vrydag laetst heeft er te Gendbrugge een ernstig geval placlst gehad. Eenen kerel, schippder van'beroep, woouende buyten de Dampoort, had in voormelden nacht buvten dc Sl-Lievenspoort een achtal konynen gestolen. Met zynen roof geladen, was hy naer buyten de Keyzerpoort gekomen, alwaer Ity den koer bezocht van verscheydeue huyzeu op den Dries, en evn- delyk eene leeder meJenam van den lieer De Moerlooze, landbou wer. Met dit voorwerp trok hv naer Gendbrugge, alwaer hy over den muer klom van den koer eener zekere herberg. Den herher- gier ontwair.le den dief, vatte zyn geladen geweer en vuerde. Den dief nam de vlugt. 'S antlerendaegs in den vroegen morgend vond men op den Sciieldekan'. buyten de Keyzerpoort den zak konynen liggeu nevens eenen plas bloed, en eenige slappen verder ontdekte'men eenen anderen bloedplas. Hel waren de plaetsen waer den dief gerusl had. T' zyuent gekomen, had den gewonden alle zyne krachlen verloren, by zoo ver dat men genoodzaekl was "hem naer de Byloke, te dragen, alwaer hy zaterdag overleden is aen de gevolgen zyner wonde. Den ongelukktgen had ganscli de la ding lood in de zyde ontvangen. Men sehryft uyt Waerschoot Op dit oogenblik heerscht er le Waerschoot eene groole sterfte, zonder dat er noglans eenige besmettelyke ziekte woed. Sedert den I january hebben wy reeds een-en-sestig sterfgevallen aen le boeken gehad. Gedurende de maend februarv 1858, zyn er 3060 brieven niet kunnen besteld worden, omdat de adressen onvolledi", onleesbaer of niet juysl waren. Men schyft uyt Korlryk Dynsdag, eenen agent der plactselyke i oliiie, vergezeld van eenen persoon dien men gelooft eenen bedienden der vreinde politie le wezen, heeft zich aengeboden by verscheydene drukkers dezer stad, om inlichtingen in le zamelen nopens eenen persoon, vremd aen ons land, en die verdacht word schriften le hebben doen drukken tegen zekeren vremden vorst. De vrouw van Fidelis Duval, daglooner te Doornyk, was bevallen van eenen tweeling, juyst denzelfden dag als H. k. cn en K. H. mevrouw de herloging van Brahand. Dc prinses, verwit tigd over den ongelukkige» toestand van dit huysgezin, samen gesteld uyt vader en moeder met negen kinderen, en de beste 'inlichtingen bekomen hebbende nopens het gedrag en de zede- iykheyd der echtgenoten Duval, komt hun eene som van honderd franks le doen geworden, door tusschenkomst van M. den burge meester. Niels kan het geluk afmalen van dit huysgezin daUn zyne uytersle- ellende zoo edelmoedig komt getroost le worden door deze prinslyke voorzienighcyd.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2