OVERLEDENEN. DE ZONNEBLOEM, AVIS RAETSSPEL. Uyt er hand te Koop. LEON VAN DEB SPEETEN Men vraegfc Berigt. By koninglyk bcsluyt van 17 maert, M. den baronG.de Crassiers, algemeenen secreiaris ill liet ministerie van justieie, word benoemd tot raedsheer by bet hof van cassatie. In Antwerpen loopt het volgende gerucht Den loods V. hragl over eenige dagen een scnip naer Vllsslngen. Toen het schip bttyten was en inen den loods kwam van boord lialen wilde den kapiteyn met der haest nog eenen borrel schenken. Hy zond de flesch halen, en den loods goot het ge schonken glas iu 'l lyf. Op de aenmerking van den loods dat den drank zoo terpemynachlig smaekle, zeyde men dat hel eene oude lerpeutynflesch was maer den drank toch zuyver. Daermede ging den loods van boord. Doch hy gevoelde zich •tainelyk ontsteld, en hier in Antwerpen terug, geloofde hy ver giftigd te zyn, en ging ziek te bed liggen. Gisteren overleed hy. Men beweert dat den borrel dien hy gedronken heeftenkel lerpenlyn was en zvne dood veroorzaekt heeft. Men schryft uyt Verviers, 12 maert Sedert eenige dagen sneeuwt het hier geweldig en om Zoo ie zeggen zonder ophouden. Eenen persoon die heden de omstre kken der Ardennen heeft bezocht, verzekert ons flat iu dit treurig land al de gemeenschapswegen afgebroken zyndaer zyn plaetsen waer, in liet vlakke veld, den sneeuw dry voet en half dik ligt, en hel waer gevaerlyk van zich te vragen in zekere holle wegen waer den wind den sneeuw opeengehoopt heeft tol zeven en acht voel hoog. De gemeenschappen, op zekere punten onder broken, zyn overal zeer moeyelyk, en, hoe weynig liet nog duert zal hei eene algemeene ramp worden. Als vergoeding hebben wy geenzins te lyden gehad van de storinweders die, dezer laelstè dagen, schier het land door gewoed hebben. Te Sichem (Scherpenheuvel), is vrouw Catliariua Jacobs- Peeters, oud 40 jaren, in eene baring bevallen van dry kloeke jonge zonen, wier vader 62 jaren oud is. Den vader van dezen dryling is in zyn tweede huwelyk. Twee der eerste schieters met de pistool der Vereenigde- Staten komen eert der zonderlingste weddingschappen aeit te gaen die er ooyt geschied zyn. M. Travis verbind zich, in dry schoten, dry oranje-appels te doorschieten, geplaetst op het hoofd en op de handen van'eenen jongen bengel van goeden wil. Den inzet van 1000 dollars is ge houden geworden door M. Samuel A. Sydam. M. Travis zal aen- zien worden als zyne weddingschap verloren hebbende1° indien hy geenen jongen Amerikaen kan vinden, bereyd om hem tol schyf te dienen 2° Als hy eenen der oranje-appels mist5° Als zyne kogels, hoe weynig en waerin ook, den al te verlrouwelyken rekel raken zal, die zich aen zyne behendigheyd zal blootgesteld hebben. De beproeving moet den 15 juny ten laetsten plaets hebben. Wy wenschen den heer Travis en bovenal aen zynen oranjeap- peis-drager, een goed gelukken toe. ENGELAND. Men leest in den Times Het gouvernement van H. M. heeft van den gezant van Vrankryk eenen brief ontvangen, voorlkomslig van 'graef Wa- lewski, minister van buvlenlandsche zakpn van Vrankryk, en die antwoord op eenen brief aen hel fransch gouvernement gezonden door den sekretaris van buvlenlandsche zaken Harer Majesteyt, nopens den brief van graef Walewski van 20 january. Dien brief is beval in,zeer verzoenende bewoordingen. Hy begint met de voldoening uyt te drukken welke hel fransch gouvernement gevoelt om dal het nieuw gouvernement, zich al 'houdende op den zelfden weg als lord Palmerston, zich spoed- willig toont om de vriendelyke betrekkingen met Vrankryk te verzekeren. ct Den brief drukt vervolgens het spyt uyt welk hel keyzerlyk gouvernement gevoelt om dat den iuhoud van den brief van 20 january slecht is üytgelegd geworden, en hy sluert eenen oproep tot de gedragslyn door Keyzer Napoleon III gevolgd, tydenS de zes laetste jaren, om aen te wyzen dat hel onmogelyk is dal Z. M. ■els zou hébben willen vragen wat Engeland niet kon toestaen zonder zyne eer te kort te doen, o Het keyzerlyk gouvernement, zegt den brief, heeft er nooyt aen gedacht van te doen verslaen dal Engeland zyne bescherming verleende aen mannen die van de moord een leerstuk gemaekt hebben, maer het heeft enkelvk willen zeggen dat dergelyke persoonen oorlof bekomen om in Engeland te verhlyven. Den Keyzer, voegt het berigt er bv, heeft de aendachl van het éngelsch gouvernement op dit feyt niet geroepen uyt vrees voor zyn eygen leven, maer alleenlyk ten gevolge des gevoelens welke den"aenslag van 14 january onder de bevolking van Vrank- rvk heeft opgewekt, gevoelen dat van eenen aerd was om te eyschen dal het- engelsch gouvernem^it zou aenzocht worden krachtdadige maelregelen te nemen wegens de vluglelingen. De vraeg is gedaen geworden door den Keyzer in het belang des bondgenoolschaps dal tusschen beyde landen beslaet. Het fransch gouvernement ziel van het twislgeschil af. en verklaert geen eene vraeg te doen en zich te willen gedragen naer de trouwhertigheyd der engelsche natie. De lichamen der gehalsregten zyn, volgens het gebruyk, naer hel kerkhof van Clamart gevoerd. Het is stellig dat de hairen van Orsini grys geworden zyd iu het gevang. Toen hy ze zag vallen onder de schaer, op het oogenblik der toilette, heeft hy zich niet kunnen inhouden van uyt te roepen Och myn hair myn hair Eenige persoonen beweren dat hy ook op hel schavot heeft uy'.geroepen Leve de republiek doch zulks is niet bewarigd. Pieri toonde veel min moed, en Zyne koortsachtige opgewon- denheyd deed hem ook by lyds eene klucht uytbrengen. Aldus, toen men hem den zwarten sluyèr aendeed, zou hv gezegd heb ben Gv moet het pronkachlig schikken. of volgens anderen Ik zie er uyt als eene oude modepop, a Toen men hem het ge- waed der veroordeelden aenlrok, zou hy gezegd hebben Gy draed my gelyk eene worst; en als men hem Zyne kousen uytlrok, zegde hy Ik ben gelukkig dat ik inyne voelen gewasschen heb. Wat de Rudio betreft, wiens straffe veranderd is, in eeuwig- durenden dwangarbeyd, men heeft hem verscheydcne inalén hooren zingen, daegs voor de halsregling. Men spreekt van vensters die aen echt zoite pryzen geluierd geworden zyn door bekende persoonen, die van 's avonds te voren zich gaen opsluylen zyn (want den toegang der plaets was van dit oogenblik te beginnen Verboden geworden) in de kamers die zy lydelyk gekocht hadden en alwaer Zy den nacht al spe lende overbragten, in afwaehling van het noodlottig ner. Orsini heeft een testament nagelalen dat geenszins politiek is, en waerin hy den wensch heeft bettlygd dat zyne overblyfselen in eene kist zouden verzameld worden. Bovendien duyd hy in dit testament de beslemming aen van Verscheydene voorwerpen, die hy bezet heeft aen persoonen zyner familie, en namelyk aen zyne zuster. Orsini heeft verklaerd dat hy zich Slechts in cassatie had voor zien, om den tyd te hebben eenige laetste schikkingen te nemen, doch dat hy met spyt het vonnis Zou zien verbreken hebben, om dat hy wederom de moeyelyltheden zou tc onderslaen gehad hebben eener nieuwe reglelyke worsteling. Allyd vol beleefdheyd en onderwerping, wanneer zynen wach ter hem den dwangrok afgedaen had om hem te laten schry- ven, stak hy van zelfs de handen uyt om hem terug te vragen, zoohaest hy met schryven gedaen had, Orsini had in zyn gevang blykens gegeven der christelyksle gevoelens zonder af te zien Van het geloof dat hv in zyne zaek 'had, heeft hy, zegt men, een berouw betuygd over de booze middelen die hy gebruykl heeft om dezelve te doen zegenpralen en die hem de gestrengheyd van het menschelyk regt op den hals gelrokken hebben. De doodstraf tegen de Rudio uytgesproken is veranderd ge weest in deze van eeuwigdurenden dwangarbeyd. De Rudio heeft met de levendigste bewyzen van erkentenis de lyding vernemen van dezen aki der keyzerlyke goederliercndheyd. In uytvoering der wet op de algemeene veyligheyd, laetslleden gestemd door het wetgevende korpszyn er een vyfliglal persoonen. in february aengehouden, uyt het gevang Mazas getrokken om van het fransch grondgebied verdreven te worden. Men verzekert dat er naemlooze brieven, in eenen allergewel- digsten zin opgesteldtoegezonden zyn aen magistraten en jureën die gezeteld hebben in de zaek van den 14 january. Zie hier een voorbeeld van bewonderensweerdige behen digheyd en koelbloedigheyd. Wv zullen het feyt laten aenhalen door eenen algeriaenschen planter die er den held van is. li Ik was, zegt hy, bezig by het buys met eenen wagen te her stellen. Myne vrouw zat binnen te naeyen, regt over de deur; de kinderen speelden rondom haer. Eensklaps, een geschreeuw door hun uytgebragt wekt myne aendacht, en ik zie eenen schroomlykeïi leeuw die langzaem naderde, hoewel wy by vollen dage warén en die zich iu den lommer komt uytstrekken op den dorpel zelve der deur. Verslagen, huvten myn zelveD, doe ik aen myne en kindereu teelten van zich niet te roeren zy hadden myne waerschouwing niet noodig, want het hoofd van bet vreeslyk dier, tot hun gekeerd, had hun versteven van schrik. ei Zonder al te zeer te weten wal ik deed, draeyde ik om langs achter het buys lol aen de venster ntyner kamer. Gelukkiglyk had ik myn geweer in den hoek geplaetst; ik kon hel vallen; had het verder geslaen, alle hoop zou verloren geweest zyn, want de venster is niet groot genoeg om er eenen mensch door te kruvpen. Door een ander geluk, stond de deur rnyner kamer open, en i'k kou den leeuw op den dorpel zien liggen. Hoewel een myner kinderen z;ch bevond in de rigting van myn wapen, en dat een der stylen van de deur my niet anders liét zien dan den kop van den leeuw, aerzelde ik geenszins; ik mikteik beviel myne familie aen den Almogcndcn, en ik gaf vuer. Den kogel raeitl de hairen van mynen zoon en dringt in het hoofd van den leeuw, juysl tusschen zyne beyde oogen. Het schrikbaer dier deed geene beweging. Het was dood getroffen. Dal men oordeele over myn geluk. Den minsten wind, het minste gerucht kon den leeuw zich doen bewegen en zyn hoofd aen mynen kogel onttrekken. De ligtste beweging van myn kind kon zvn leven in gevaer stellen. FRANSCH KEYZERRYK. Men leest in verschillige briefwisselingen de volgende byzonderheden nopens de halsregling van Orsini en Pieri. Zaterdag morgend ten 6 uren traden den eerw. heer Hugon en den bestuurder 'des gevangs in de cel van Orsini, die dezelfde is waer vroeger Verger gezeten heeft. Orsini lag op zyn bed maer sliep niet.' Toen hy de verwerping zyner voorziening in cassatie vernam, zegde hy al grimmende: Ik ben gereed. Orsini had zich reeds tol de dood bereyd. Toen men bv Pieri binnenkwam lag hy ook wakker op zyn bed. 'T is wél heeft hy gezegd, en hy vroeg papier om twee brieven te schryven; vervolgens vroeg hy om te eten. Pieri heeft den wensch uylgedrukl dat zyn lichaem naer Enge land zou overgevoerd en begraven worden nevens hel graf van zynen vriend Ugo Foscolo. Van als hy naer de kapel ging had hy reeds het lied der Girondijnen aengeheft. Orsini en Pieri hebben zich ontmoet op het oogenblik der noodlottige toilette. Ilewel heeft Pieri met opgetogen lieyd ge zegd, 't is van daeg I Ja> antwoordde Orsini, en tweemael voegde hy er by: Wees bedaerd wees bedaerd Op liet oogenblik dal men den zwarten sluyèr van Pieri's hoofd afnam, kromp zyn aenzigt in een, en zich een uyterste geweld aendoende, poogde zy bet lied te zingen Mourir pour la palrie (sterven voor 't vaderland). Maer de beulen grepen hem vast, en, terwyl men Orsini keerde met zynen rug naer 't schavot om hem het zigl der halsregting te onttrekken, viel het noodlottig mes voor de eerste mael. Orsini verscheen alsdan voor de oogen der menigte, het aen- gezigt bleek en de hairen wit geworden door den weeangst der gevangzilting. Hy omhelsde zynen biechtvader, wierp eenen blik óver de menigte, daerna, kalm en onderworpen leverde hy zich over aen de beulen.... Eene briefwisseling uyt New-York, gezonden aen de Putrie van Parys, geeft in de volgende bewoordingen rekenschap van een revolutionnair banket dal onlangs in die stad plaets had. Het banket had plaets in eene zael der Lconaid-Slreel, den 24 february. De uylnoodigingskaerten waren gedrukt op rood papier, roode vaendels versierden de zael met dry hoeken (zinnebeeld der gelykheyd) en vryheydstnulsen, en de volgende opschriften Amerika 1776.Sp'anie 1356. - Jtaliën 1849. Yrank- rvk 1793, 1830, I84S. Polen 1831. Hongarien 1848. it Daer waren omtrent twee honderd genoodigden, waervan een vyflienlal damen of jufvrouwen. De eenige uytstekeude persoonaedje der demokratie was den gewezen-vertegenwoordiger Rallier, en, by uylzondering van een dagblad, had de drukpers van New-York geen eenen harer leden gezonden om de haer toegesluerde uytnoodigingen te beantwoorden. n Ik zal niets zeggen van het dischmaeleven als alle de politieke banketten, was het koud, ellendig en verfoevelyk. Maer op het nageregl, heeft dezen een socialistsch programma afgelezen, genen heeft eenen heyldrank opgedragen aen de algemeene, demokratisch eene soclalistsche Republiek; eenen anderen aen de onlvoogdy der volken dan nog eenen vierden aen bet geweld der zaken en aen den De Profundis der burgerklassen, dit alles vergezeld met loejuychingèn juichkreten en handgeklap. Tot dan toe was de zaek zoo als na gewoonte afgeloopen, toen eenen beer Monlfalion het woord vroeg om te verklaren dat alle de demokra- tien gelyk alle de dwingelanden jegens elkander verpligtend waren, en diensvolgens Pieri en Orsini, de helden der Lepelle- tierstrael, hunne broeders waren. Ik drink op de gezondheid van Pieri en Orsini onze broeders heeft hy uitgeroepen, en alle de aenwezigen hebben dien gezondheidsdronk beantwoord met een dreunend handgeklap. 1 Gansch de amerikaensche drukpers heeft die schroomelyke Koorden gelaekt, welke zelfs hunne verschooning niet kunnen vinden in de onverzoenlyksle gchcugenissen of vraekgevoelens. De verontiveerdiging is zoo algemeen, dat den New-York-Hérald zelve zich niet kon inhouden te zeggen cc Men moet daeruyt besluylen dat den redenaer en degenen die hem toegejuychl hebben, moordenaers zyn voor de toekomst en dat zy allen liereyd zyn om een schelmstuk te plegen. 'T is de redekundige gevolgtrekking van de redevoering en den gezond heidsdronk. Dergelyke gesprekken in een vry land zoo als het onze, ontnemen alle begoocheling aen de vrernde demokratie, gelyk den eerloozen aenslag die de dood en den rouw beeft ge- zaeyd in het midden eener schuldelooze bevolking. Den amerikaenschen sterrekundigen den heer Richard Mac Cormick, voorspelt dat inden nacht van den 1 tot den 2 april, van 2 tot 3 uren 's morgends, door de gansehe wereld eenen grooten springvloed zal ontstaen, vuornamelyk naer den noord kant, alwaer hy gedeellelyke nversiroomingen te gemoed ziet. Te New-Y'ork zou hel water 30 voeten boven de geivoone ly klimmen. Den lieer Mac Cormick schryft zulks toe aen den toestand van de aerde tegenover de zon, alsook aen de volle mnen, die op het gezeyd tydstip hel naest by de aerde en zyne uyterste stelling noordwaerts zal hebben bereykt. BLRGERLYREN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk S - Yrouivel. 2 Joanna Van Schepdael, wed. van II. Longé, Z, B. 74 j.. Mylbeke Maria Van der Veken, wed. van J. Van Thienen, 8.1 j., Molestruet. JndocUs de Leemans, Z. B. 36 j., te Ninove woonachtig. Petrus Inrpens, grondevfrenaer, 69 j., Botermerkt. J. Maria de Keghel, wed. van J, Boone, Z. I). 87 j., Nnarc-theslriet. Petrus J. d'Handt, man van Jvnn Nuffel, landbouwer, 53 j., Mylbeke. Brigitla de Smet, vr. vnn P. Franssaz, Z. B. 44 j., Mylbeke. Maria Van der Biest, wed. van J. Steppe, 77 j-, Leopoldslraet. Regina Scheirs, vr. van P. de Itiddar, Z. 11. 60 j., Zoutstr net. 11. Marnoen, 3 m. Schaerbeke. ER IS VERSCHENEN: Of verhandeling over de overeenkomst van den mensche- lyken wil met den goddelyken; verdeeld in vyjf boeken. Öorspmnkelyk in het. latyn door J. Drexeliusen op nieuw vertaeld en overzien door J. Hillegeer, beyde priesters der Societeyt Jesu. 2 boekdeelen in-12°.i'rijs 2 franken. Bv J, en H. Vanderschelben, handelaers in nieuwe en oude boeken, Onderslraet, 26, Gend. Te Aelst, by J. Van Brantegdem, letterzetter van den Denderbode, Leopoldstraet, alwaer alle de werken van Pater Hillegeer benevens verscheyde andere goede boeken te bekomen zyn. PENSIONNAT DE JEÜNES GENS ÉTABLI A LEDEBERG-PAMEL, A 3 liettes de BruxeUes, it 3 minutes de la chanssée de cette ville a Ninove et a une lieue des stations de Ninove, Denderleeuw et Ternalh. Cel Établissement favorablement conmt depuis tin grand nornbre d'années, est situé dans un des endroits les plus salubres du pays. L'enseignement comprend, outre Ie Francais, Ie Fla- mand, TAIIemand etc. toutes les branches que comporle une education solide et soignée. L'instruction religieuse est doitnée sous ia surveillance et par Ie soin de MM. les Ecclésiastiques de la paroisse. On y prépare les jeunes geus aux examens des Ècoles Normalen. Le prix de Ia pension est de 300 fr. payable par Iri- mestre. Pour les conditions s'adresser aü Diricteur du Pensionnat. De liefhebliers van het Kaetsspel der omlijnende gemeentens, indien zy hevige worstelingen willen bywoonmi dees jaer, worden ver7ocht zich te laten inschryven ter gemeente Lede, ten hnvze van Benedictus Spaens herbergier, in de Boter-inerU voor den tweeden Paeschdag aenstaende. Pryzen VYF SCIIOONE HORLOGIES. Pluvm. Eene Zakhorlogte. Handschoen idem. Eenen zeer sehoonen en gerieflvken SCHRYFBUREAL', met binnenladen bakken en alle noodig gerief, groot genoeg om vier persoonen aen te schryven. Zich te be vragen ten bureele van den Denderbode. Apotheker en Droguist. Regt over de groole Kerk N° 29. Eenen bekwamen schoenmakersgast. Te bevragen by J. Timmerman. WERKHUYS van Goud Zilver en Diamanten. DE V1DTS-PINS, Goud- en Zilversmid te Aelst in de Kerkestraet N° 5, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat hy ten zynen huyze een Werhi.uys heeft opgeregt voor het verveérdigen van alle Goude, Zilvere en Diamante voorwerpen alles na de laetste mode, nismede van alle Kerk- Ornamenten, welke hy verkoopt tfen de geringste pryzen, hy wacrborgt de goede hoedanighevd vnn alle die voorwerpen. Hy koopt en neemt in betaling aen de volle weerde, het oud Goud, Zilver en Diamanten. Hv maekt en repareert aen heel kleyne pryzen, alle de goude, zilvere en diamante voorwerpen, de reparatien worden seffens afgemaekt en den zelfden dag afgeleverd als men het verlangt.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3