PILLEKENS. Het verpligtend onderwys. KUNSTNIEUWS. CORRESPONDENTIE. slroomen op hem. neêr om niet alleen den pastor van St. Peeters-,Leeuw. ruaer zelfs al de pastors van geheel Belgicn errder de opeabs.re verachting te versmachten. Maer waitgeb.eurt er 1 het hot van appel van Brussel komt het«eerstf; vonnis te verbreken, geheel te vernietigen en den eei"w. pastor van alle vervolgingen vry te spreken. Wat meer is, het openbaer ministerie, in den persoon van den heer advokaet-generael Van den Peereboom heeft zich by de verdediging gevoegd om de volle vrvspraek te vragen, zoodanig dat het hof en '1 openbaer ministerie teenemael eensgezind zyn geweest om de volkoinene on schuld van den heer pastor le erkennen en door een solem neel vonnis le bevestigen. Nu, daeraen verwachtten wy ons, wy hadden de diepe overtnyging dat het onbegrypelvk vonnis van den eersten regter zo» vernietigd zyn geworden, omdat het, volgens ons, onmogelyk was dat een achlbaer man kon veroor deeld worden voor 'I geen men valschelyk eene geldont- vremding noemde, waervan hy nooyt eenen enkelen cen tiem geprofiteerd heeft noch heeft willen profiteren. Maer wat doen de iiberatersbladen nu Denkt gy mis schien dat zy hunne scheldwoorden, hunne hatelyke aen- tvgingen, hunne versmadende beledigingen herroepen'? Gy zvt er wel meê, eenige dier bladen zwygen nu, andere kondigen droog weg af met het spyt op 't gelaet en met de gal in 't hert dat den pastor vrygesproken is; een enkel schandblad, een blad dat zich in de lengentaei en onbe- schaemdheyd doet onderscheyden, immers den vuygen Observateur, ontketent zyne woede legen de regters" van 't hof van appel omdat zy dezen zwarten niet hebben in 't gevang gesteken; ja zoo verre gaet de mafonnieke partywoede, dat dit modderblad alle regels van welvoeg- lykhevd en eergevoel onder de voeten trapt, met namelyk de regters te beoordeelen volgens de boosheyd van zyn eygen gemoed, wel te verstaen als deze in zynen zin gecne vonnissen stryken en dit byzonderlyk als er kwestie is van eenen geestelyken. Doch daerover mag den heer paslor van St. Peeters-Leeuw trctsch wezen, want hoe snooder de aenrandingen, hoe schandelyker de aentygingen van dit lasterblad zyn, hoe meer zy by treffelyke lieden den persoon verhefTen die er 't voorwerp van is. Maer a propos van deze zaek, konfrater Verbond, gy hebt ook nog al uw venvn tegen den priester in kwestie uytgebraekt, gy hebt ook sehaemteloos genoeg geweest om deze zoo klare en tastelyke zaek te keeren, te vringen en le draeyen en aldus een hatelyk vermopden op hem te doen wegen; znll gy nu treffelykheyd en eergevoel genoeg hebben om uwe schandartikels, uwe bedrieglyke nytleg- gingen le wederroepen en te bekennen dal gy dezen acht baren geestelyken gelasterd hebt'' Maer wat willen wy n daervan spreken, gy zult zwygen en kolerig uwen snuyter voelen zwellen gelvk den slimmen burgemeester van Leeuw, die, naer men zegt, sedert de vrvspraek van zynen pastor, een miksken onder zvnen neus heeft moeten stellen, nvt vrees dat hy, door de zwaerte zou afscheurenIn alle geval wenschen wy aen dezen burgemeester zoowel als aen 't Verbond hertelyk proficiat, zy zullen reeds in slael zvn om met M. Van der Neuzen te concoureren. Hel Verbond roept en schreeuwt alsof liet levende gevild wierd, en «lil wel omdat den Ücndcrbmk, volgens andere dag bladen, ofgekondigd heeft «lat M. Dasnoy, burgemeester van S,c Marie, is afgesteld geworden, om y.icli openlyk geuvt le hehhen te^en den liberaters-kandidaet M. l)e Mooi en ten voordeel»' van M. Nolltotnb, en omdat ons blad de antwoord van den Monileur niet opgenomen beeft, waerin verklaerd word dat dien burge meester is afgesteld om den persoon van den koning openlyk met de grofste uytdrukkingen beledigd te hebben M. Dasnoy heeft openlyk den Monilcur gclengenstrafl en aen M. Rogier de namen gevraegd van de persoonen die hem dit -overgebriefd hebben als ook eene eopye van de denonciatie, •omdat dezen beer beweert scliandelyk gelasterd te zvn en niet wilt blyven gedrukt gaeu onder eene vaische bescbuidiging die by als eerkrenkend en faemroovend aenziel. Nu, wy gelooven voel eer M. Dasnoy dan Rogier of zynen Monilcur, ten eersten omdat wy in walgelyke liberalersspioenen, die laster en logenlael konnen overgebriefd bobben, geen ver trouwen stellenten tweeden omdat Rogier ook van (Teerste leugen niet geborsten is. M. Dasnoy kennen wy ni«t. en T is een grondslelsel dat men iedereen moei aenzien als goed en «rebelyk tol dal bei tegenstrydige bewezen wor.de, quisque habdur bonus, donec probclur malus, en daernaer wachten wy, maer wy denken dal wy nog al Ufng zullen wachten, want 't is juysl daeraen dal de liberaters allyd te kort blyven. Eerst liegen, lasteren, valschelyk beschuldigen, 's vyands eer en faem ten onr»'gte krenken, en dan, als hun bet tegenstrydig bewezen word /.oo klaer als de zon, zwvgen dal ze zweelcn, of, door nieuwe vaische aentygingen en andere slechte middelen, de waerhey»! bewimpelen, verkeeren en moedwilliglyk verkrachten, zie daer de gewoonte der liberaters, en dan komen zulke gasten pretenderen dal men hun op bun woord gelooveAcbteruyt, vuyge wezens, aen u past bet spt eekwoord mcndaci verum quidem diccnli non credilur, eenen leugenaer word niet geloofd zelfs als de waerheyd spreekt. Het Veibond vertelt dat den Denderbode allyd met eenen francmacon op zynen neus looplMaer, konfrater, wie loopt er allyd met nen polilicken priester op zynen neus, met nen pater van dooder band op zynen eenen schouder, en nen tieodenreligieus op zynen anderen? Zyt gy dien sukkelaer niet, konfrater? Uw prulblad is allyd opgevuld met vaische historiekens, leugens en fopperyën legen priesters, paters en nonnen, zoodanig dat er uwe ey<Tene dungezaeyde lezers tol walgens toe van hebben en openlyk ze"(Ten dat gy bun niets anders weet op te dienen dan oude herstoofde vodden, die bonderde malen wederlegd en «laenloor des te smakeloozer geworden zyn. Wat er van zy, wy zouden niet geern niet eenen francma^on op onzen neus loopen, want die gasten rieken zoo vies, dal zy zichzelve door hunnen geur ver raden, gelyk de kwakkels door haren bekPouah Wy hebben in voorgaende Nrg nu l droefheyrt gesproken over bet droevig eymle van den ongelukkigeu M. Van Meenen, die te Brussel in eene volstrekte weygering van alle godsdienstige hulp gestorven is. Het Verbond. T welk scbyut die dood toe le iuychèn, steekt ons door dal wy M. Van Meenen tegl naer de helle gezonden bobben, en komt ons de leering van den Zaligmaker voorhouden Oordeelt de anderen niet, will <jy zeiven niet geoor- dceld wordenWaerlyk dit past schoon aen 't Verbond, 't welk de leering van den Zaligmaker gedurig versmaed, loochent, beschimpt en bespol. D l is den splinter in eens anders oog zien en den balk niet ontwaren dien men in zyn eygen oog draegt. Wy hebben ons allyd gewacht en hopen wy ons te blyven wachten iemand naer de helle le zenden, want wy gelooven en gelooven bel vaslelyk dat hel daer de plaels is van eeuwig ongeluk 't zyn maer kerels zonder godsdienst schaudbrokken van boosheyd, die voor een handvol geld hunne ziele verkoopen om d'belle le winnen, die zulke gedachten van een ander konnen opvatten. Doet het treurig evnde van M. Van Meenen sidderen en beven, dit is onze schuld niet, heeft den man het alzoo gewild, hy moest het weten, wal ons betreft, wy wenschen hem regtzinniglyk d'eeuwige ruste, maer wy zouden voor geheel de wereld niet willen «Jal men met waerheyd op ons graf zou konnen zeggen 'l geen MM. Verhaegen, Geodebien en Del'aeqs op hel graf van M. Van Meenen met zooveel ophef gezegd hebben. Dat zy ook den end aenzien, rcspiqianl fincm, zegt den Hollander en afwachten wie er meest zal bedrogen zyn. De liberaters, verschrikt voor de gevolgen der catholyke vereeniging die te Brussel opgevonnd is, hebben tegen de zelve alle spotternyén en beschimpingen uytgezeeverd maer ziende dat die beschimpingen eri spotternyén niet pakken en dat onze vereenigitig bun welhaest tien gratieslag zal toebrengen, hebben zy een legeugenoolsehap op den zelfden voet willen inriglen. Ten dien eynde is er geschreven, gevreven, gesmeekt en gebeden, geheel Tland door zyn er uytnoodigitigshrieven gezonden, enz., maer de heelekoppen zyn verkond, de liberale bakte is ingevallen en de liberaters blyven doof. Over eenige dagen is die vergade ring gehouden geweest by M. Tliiefryin plaels van over de WÉ HONDERD van d'eerste en rykste mannen van 'l land byeeu le krygen, gelyk de conservaleurs gehad hebben, hebben er nau- welyks TWEÉ-EN-TVV1NTIG liberasters aen den oproep beant woord. Dit mag voorzeker eene arm mollen associalieken of mislukte bakte genoéhid worden. Maer dit is niet te verwonderen, alwie nog eenig eergevoel of zelfsachling koestert zal zich scha men met dien klubsbaspel mee le doen. Visch achter staek vind maer liefhebbers onder de vuylerikken. Wy lazen, over eenige dagen in de dagbladen, dat «Ie regentie van Gend, »»p voordragl van den nieuwen schepen Gallier, pro fessor der Uuiveislleyl van die stad en opsteller der Broedermin, gestemd had voor bet verpligtend maken van bet onderwys voor al «le kinderen van 6 lot 14 jaren oud, en dat «le gemeenteraden van Elsene en Sl-Josse-len-Noode den zeildeir wenscli geuyl hadden. Wy zyn zekerlyk niet liet minste vyandig aen 't onderwys der jeugd; wel ter contrarie, maer 't verpligtend maken van hetzelve, of van welk zrdclyk belang bel ook anders zyn niDge, is enkel eene ongerymdliey»!, waervan de uytvinding daerenboven aen het liberalismus niet behoort. Ziehier E bestond eertyds eenen Turk, die alzoo veel verstand bad van de vryheyd als repuhlikaeu Gallier en de liberale party van Gend en elders er van hebben. Dien Turk heette Shaahaham fn, en dien Shaabaham vond liet zeer eenvoudig eene wet te maken, by welke liet zyne onderdanen geboden was zich te amuseren. Sa, jongeus, zegde hy hun, amuseert u goed, ik wensche, ik wil dat gy u amuseert. Gy moet leute maken dat hel kraekt en hy die geen leute inaekl, re zal ik doen aen eenen pael spitsen Het eenigste verschil dat beslaet lusschen professor Gallier en den dooi luchligen Shaabaham, is dat den* eersten nog niet gezegd heeft welk»* slrailen hy zou willen op «Ie overtreders toe- gepast zien. llv dekreteert alleenlvk dal de kinder? moeien nter school gaen en er leeren lezen, scliryven en cyferen, zonder le zeggen dal hy de nalatige» zal «loen empaleren. 'T is eene eer voor dien wetmaker, hy is ten minsten nog meédoogzaem. Maer ziet, onderlusschen. waer naer toe hel progres al geleyd Niet kunnen lezen, noch scliryven, noch cyferen is een schelm stuk dat door de wetten moet gestraft worden. Wel zeer wel na dit, zal er eene wel komen krachtens welke al de jongens zullen moeten kunnen op de pynbank spelen en de polka dansen Dan eenen anderen die zal hevelen op bepaalde straffen, dat el- ken meerderjarigen knecht moet kunnen verzen maken en brie ven scliryven gelyk den Kabinet-Secretaris of Mevr. de Sevigné. Zullen M. Gallier en «Jeu gemeeuleraed van Scliaerbeek ook niet eene wet willen maken om iedeieeii te verpligien zes voeten lang te zyn. Eenen anderen nog die, zal verbieden eenen. krommen neus op zyn gezigt te dragen Eenen anderen nog 0111 de bevolkingen, '1 algemeen te ver- fcpligten blauwe oogen te hebben, en «Ie manskerels in 't byzonder eenen zwaden bokkenbaerd te dragen Eenen anderen nog «lie de klulsekniën zal veroordeeleh tol eene geldboete en de schelen lot het gevang Het dunkt ons dat het eynde van den mensch, voor wat de burgerlvke wel betreft, bestond in het betalen van zyne kou- tribuiiën, garde civiek le zyn, eens anders mans goed niet te. stelen, hel leven en de eer van zynen evenmensch te eerbiedigen, en andere voorwaerden genoegzaem voorzien in het strafwet boek en «Ie verzameling van vonnissen en besluyten. Nu, op «lat den mensch tol zyn eynde zou komen, er word nog vereyscht dat hy kunne lezen, scliryven en cyferen. Onnoodig voor hel overig, te vragen hoe een diergelyk besluyt zou kunnen overeen gebragt worden met de priucipen der per- soonelyke vrylieyd, der huysselyke vryheyd, met de regten van de vaders des huysgezins, met de eenvoudigste stelregels van den viyën wille van iedereen in de zaken van persoonelyke be- lamelykheyd. De school, lol welke die liberale gemeenteraden en dagbladen behooren, spreekt veel van vryheyd inaer zy spreekt er van gelyk blinden van de kleuren; zy heeft nooyt de vryheyd verstaen, noch zal ze ooyl verstaen. Yryheydminnend met de woorden, zy is Turksch met de werken. Bolerkuypje Met alle p.enoepen rien wy in onze hoofdkerk den voortfjanf; van het kunstig weik der inwendige galeryêii. Den choor is gansch voltrokken, even als twee zyden der transepten en een deel der groote beuk, ma kende aldus te samen achttien nieuwe gothieke galeryën uyt. Elk koppel dezer heeft eene verschillige teekening, uvtgenomen de gene der tran septen nlwaer de vier opeen corresponderende de zelve zullen zyn. Men begrypt dat den architect m«»l geene kleyne kracht van inbeelding en wetenschap moet begaefd zyn, ory nl die verschillige DESSINS te scheppen, om den eenen met den and«ien niet te doen siryden, om alt yd de zuyver- hevd en goede goesle der teekening met den nlgemeenen bouwtrant des tempels in overeenkomst te stellen. Deze mopyelykheden zyn in St. Mnr- tiims-kerk meesterlyk overwonnen. Elke galery is merkweer^ig in haer zelve 700 voor het gedacht als voor de uytvoering, eenige zyn uytnmntend van beviilliglinyd. en al te snm^n, door den nauwkeurigen stempel dien zy dragen van den sly 1 der vyftiende eeuw nen den welken onze kerk. be hoort, nemen een aenzienelyk deel in de verbetering van het algrmeei» opzicht van dezen schoonen tempel. Wy wenschen er vuriglyk geluk over aen den geleerden en oedrigen architect, M. Joostens, alsook aen d»-o bestierder der werken, M.Desiré Van Duyfhuyse, die eenen verdiensUollen bouwkundigen b-loolt te worden. Van zulke mannen was men iets buylengewoou te verwachten. T is M, Joostens die den schoonen gevel der kerk zoo schitterend hersteld heeft, 't is hy die het wonderbaer sta d hu y 3 van Audenaerde teenemael uyt zynen vervallendcn staet heeft gehaeld, 't is liy ook die de hoogzael van Dixmude, dit meesterstuk der vyftiende eeuw, in zynen oorspronke- lyken luyster herstelt. Zoo vervallen was het dat het ontkenneiyk was geworden Nu koinl het uyt zyne puynen en trekt naer zich de kunstmin- naers van alle landen. Belgenlendis rykin kerken van den zelfden bouwtrant der onze. Nogtan» zouden wy ons straf moeten bedriegen met te zeggen dat Ste Martinus- teinpel den eenigsten zal zyn waer men zoo een prachtig en volmaekt werk van inwendige galeryën zal mogen beschouwen. In verscheydene, zoo als de Kapellekerk en de gene van den Zavel te Brussel, in de luys- terryke kerk va» Ste Jacobus van Antwerpen, heeft men ook gathiesche galeryën geplaetst; maer zonder aen hare weerde in zich zelve te raken, zien wy dat zy al de zelfde teekening aenbieden, terwyl de vurieteyt der gene van 8te Martinus-kerk een onzeggelyk uytwerksel voorbrengt. Hopen wy dat dit edel werk zonder hinderpalen zal konnen voortgezet worden; en onzen wensch is des te vuriger omdat ineu nu meer en meer de belngchelykheyd ontwaert dier grieksche balusters, die nog gedeelte, lyk in onzen schoonen ogivalen tempel bestaen. Dit werk spreekt lot eer onter stad, des te meer dat het tot hier toe uytgevoerd is geworden do«r dn godvruchtige goedherligheyd van eenige parttkulieren en confrerien, terwyl de geringe inkomsten der kerk aen de allernoodigste uytwendige herstellingskosten moeten besteed worden. Deze kunstminnende herten hebben gedacht dat het tyd was van op het monument zeve te denken 't welk zoo menigvuldige prachtige en kunstvolle cieraden van alle slacb inhoud; niet willende in vergelyking gesteld worden met menscheo die hun huys allyd met verciersels en meubels verbeteren zonder iu evenre- digheyd den houw *elf te verschoonen. Zeer geacliten vriend D. P. uyl B. wy zullen aen het ver langen van uwen achtbaren vriend D. voldoen. M. H. G. uy.t Pepinyen hebt ^y mynen brief met de twee nootjes niet ontvangen dan? Ik verzoek u vriendelyk my dit selfens le laten welen. M. J. uyt G. maendag rnoogl gy niet kotnen, ik ben afwezig dien dag. Zeer geêerden vriend R. uyl G. ik ben voornemens le doeu wat gy gedacht hebt. Maer deze week is het my onmogelyk geweesl. M. D. S. uyl S. N. ik heb ontvangen wal gy ray gezonden hebt, maer eenen vriend heefl het meegenomen en heb het dus niet konnen onderzoeken. Maekt gy zelf iels of wat en zend het my, ik zal er meè doen dat wel is. Zie hier den tekst van eenen nieuwen brief dien M. Duster, burgemeester van Sle-Marie aen den minister van binnenlaud- sciie zaken gezonden heeft Sle-ilarie (Neufchaleau) 14 meert. M. den Minister, Den Moniteur van SI meert meld my, dal myne afstelling ais burgemeester liieiop gemotiveerd is, dat ik iu eene herberg beledigende woorden en dit op de onbesclioftste manier, zou hebben uylgesproken tegen deu koning en in legeuwoordigheyd van geloofweerdige persoenen. Ik bid u, myiilieer deu minister, my deze persoonen te dóeis kennen door my de kopy of bel origineel van hunne verklaring le zenden; ik heb deze slukkeu uoodig voor inyne reglveerdi- 8'nK' u Gy begrypt dal ik zulke gewigtige dingen niet op myii hoofd kan laten wegen, die op tene byzomlere manier mynen goeden naem iu gevaer brengen.» Ons dunkt dal uen minister niet kan aerzelen aen die vraeg te voldoen; bet officieel blad beschuldigt M. Dasnoy den koning beledigd le hebben. M. Dasnoy loochent dit teil slerksten; dee Mumltur is volgens zyn geweien (als den Moniteur een geweien heefl) verpligl de slukkeu, hierop belrekkelyk, publiek ie maken. Maer zal den minister de vraeg van den burgemeester inwilli gen 1 Wy gelooven liet niel, want er zouden welligl zaken voor deu dag komen die de overdragers aerdig zouden doen kyken. Een sntertelyk ongeluk heefl voorlaetsten vrydag alhier plaels gehad. Den genoemden De liaedl, bezig zyude de venster» der tweede verdieping van het buys van den lieer .1. B. Jelie, fakriekanl, le kuysschen, is door eene derzelve op de slrael ge vallen Dell ongelukkigeu had een been gebroken, was daeren- boveu nog zeer ernstig gewond, en is ten gevolge van dit onge luk overleden. Men schryl't ons uyt Niuove Den d(ï dezer was den lieer Pieter De Ho, tresorier der kerk en van 't armbesluer van Lielferingben, naer onze stad gekomen om kleederen te koopen voor een arm kind dal zyne eersle koinmunie doen moest, loen by 'savonds by liet lei ugkeeren, op Lielferingenveld, door eenen onbekenden persoon, aeugerand en zoodanig mishandeld wierd, dat hy voor dood blyven liggen is van 's avonds tol 's anderendaegs oin 5 uren 's morgeus. Tol nu toe is deu heer De Ito nog Diet hersteld. Dynsdag heeft de Kamer de keraedslaging over den budgel van 's lands werken voortgezel, en hel artikel geeyndigd der rivieren. MM. De Naeyer, De Porlemont en Jouret hebben byzon derlyk de zaek gephlen der oeverbewoor.ers van den Dender, waervan de bevaermaking in princiep is besloten geworden. Te beginnen met eersten april aeuslaende, zullen de ver scheydene marklen van Dendermonde, lol nadere schikkingen, plaels hebben op de volgende uren, le welen De graenmerkl, ten 5 urende boter-, kaes-, eyer-, kieken- en gedierten-, rivicrvisch-, fruyl-en graenmarkten, ten 6 uren; de keinpmarkt, ten 7 I;2 urede vlasmarkt ten 8 uren de aerd- appelmarkt, alsmede de boekweit-, erwten- en boonmarktcn, ten 8 uren de havermarkt, ten 9 uren; de gerstmarkt, ook ten 9 uren de zaedmarkt, ten 9 f;2 ure; de graenmarkt, ten 10 uren, zoo nogtans dat de larwemarkl maer ten 10 i)2 ure mag beginnen; de andere markten naer gewoonte. M. C. J. Van Cauwelaeri, paslor le Herzeele, gaet in dezelfde hoedanigheyd over naer Loochristy. Eenen brand waervan niemand de oorzaek kent, heeft den 18 dezer, le Heldergem, twee huyzen met ai wal er in was, ver nietigd. Hel verlies word op rond de 5000 franks berekend. Eene daed van zonderlinge vreedhevd is gepleegd in den nacht lusschen vrydag eu zaterdag te Brussel lusschen een en twee uren van den morgend. Eenen palitieagenl die in de Leer- louwerslraet op wacht was. had bemerkt dal een slecht vrouws persoon met name Marie D...., met eenen buiger daer ergens in een klevn slraeije sloop. Eenige stonden later, den polilie-ageut die op die twee persoonen geen verder aeudaclil genomen had, zag lol hem komen de vrouw D...., die, onder hel geven van allerhande leekeus van hevige smerlen en uyl haren mond mei geheele slroomen bloed spouwende, hem vertelde, of veel eer hem deed verstaen, lry middel van schier onverslaenbare woor denklanken dal er eenen twist gevolgd door e?n gevecht kwam

De Denderbode | 1858 | | pagina 2