ITALIËiX. HVD1ËN. Vlaels le hebben lusschen liaer en den persoon dié haer Verge zelde, dal dezen laelslen haer by de keel gevrongen bad als oin baer te versinaichiéiii en (lal ie» dien j^evol^e liaie longeenen uroolen end uyt haren mond gekomen zynde* haren aenyaller dezelve met zyiie tanden had Vastgegrepen en ze leuerlyk in liet midden had afgebeten. Hoe onwaerschynlyk dit verhael ook mogt voorkohien, wierd er de waerheyd weldra van beslaligd in het St-Pieiers-hospitael. Den politieagent die de vrouw D er naer toe geleyd had, keerde aenstonds weer naer het straelje alwaer het geval had plaeis gehad, en na eenige sionden zoekens met eene lanteern, vond hy hel stuk long dat afgebeten iwas op verscheydene centimeters lengte, en dat den dader op den grond had geworpen. Op de aenduydingen van het slagtoffer, is den vreedaerd zaterdag morgend kunnen gevonden en aengehouden worden. Als eene onuyilegbare omslandigheyd moeten wy hier byvoegen dat het eenen vadet van familie is die tol hiertoe eene eervolle faem genoten had, en van wien niemand hoegenaemd eene derge- lyke daed van harbaersehheyd had kunnen denken. De late vorst die wy dezen winter gehad hebben, had groote vrees doen ontslaen voor den aenstaenden oogst. Zoo het schynt is deze vrees niet gegrond de zachte luehtsgestellcuis die wy genieten heeft den hevlzaemsten invloed te wege gebragt op het koolzaed, de geersl en de klaver, die weelderig beginnen te schieten en eenen schoonen oogst beloven. Volgens het Louisville journal van den 22 february, heeft eene brandramp gunsch bet klooster der Zusiers vah Lielde van Loretto in assche gelegd, alsook bet meysjes-pensionnaet en de kerk die er sten loebelioorden. is ten 4 uren van den morgend dat den brand ontdekt wierd. Men zegt niet op wat wyze alle de Zusters met zoo veel meysjes zich hebben kunnen redden zonder door hel vuer verhinderd te worden gelukkiglyk heeft men geen hoegenaemd ongeval te betreuren. Het klooster van Loretto was het moeders-huys der Loretlinen in den Kentucky. Den stichter er van was eenen heyligen missi- onnaris, herkomstig uyt het bisdom van Gend. M. Nerinckx, wiens geheugenis in eerbied is in Amerika, vooral in deu Kentucky» het veld zyner apostelyke werken. Deu legenwoordigen bestuer- der van dit gesticht is den eerw. priester Deparcq, insgelyks voortkomslig uyt het bisdom van Gend. Men schryfl uyt Antwerpen» 20 maert Sedert eenige dagen wielden den heer Vu. en zyne vrouw woonende iu de Schultershofslrael, min of meer hevige buykpynen gewaer, zonder dat men wist waeraen deze ongesteldhevd toe* schryflyk was. Na gissingen van allerhanden aerd le hebben geni3ekt, opperde M. V... het vermoeden, dat inogeiyk wel sommige spyzen ongezond waren en hy drukte aen zyne vrouw den wensch uyt om de boter te doen onderzoeken. Daer den landbouwer, die boter ten huyze van M. V... brengt» reeds zeventien jaren hel gezin van deze eetwaer bedient» konde mev. V... aenvankelyk het kwaed vermoeden haers mans niet deelen doch liet zv de boter bv eenen apotheker brengendie dezelve scheykundig onderzocht en verklaerde dal er loodwit in was gemengeld. De vergiftigde boter is by eenen polilie-kommissaris gebragt en den landbouwer die ze had geleverd is gisteren, vrydag» ten hüvze van M. V..» op hel oogenblik dal hy er nieuwe boter bragl aen gehouden. Men sclirylt uyt Maldegem Over ongeveer vier maenden, stond zekeren De Ceenen zevenligiarigen wedüwenaer op trouwen mei zekere weduwe V moeder van groote dochters en zoons. Den ego vos conjungo, volgde niet spoedig genoeg, naer den wensch der dochters V... Diensvolgens greep er eene samen komst plaets ter wooning van eene dezer lusschen hel toekomende gryze pa er. Maer moeder, waeroni word de trouw van Pontius naer Pilatus verzonden (was de vraeg der dochter). Wel myn kind, om le trouwen moet men geld hebben Was hel anlwoord der moeder. De C... bemerkte al aenstonds dal hy een ponksken be2al waervan zyne hinders niets wisten. De ooien van moeder en dochter gaen open, om te vernemen óf dit ponksken bestaet of niet bestaetof hel groot of kleyn is. Er word ivvyfel opgeworpen, ten eyude bet slotwoord te hebben. Eyndelyk komt liet er uyt. Bet ponksken, bestaende in 4! stuks van 5 franks» plus twee dubbele franks (zoo verhaelt deu zeventigjarigeu aenstaenden) is verborgen in den grond, gewikkeld iu eenen ouden lap. Hel eene woord brengt belandere, tol dal den man de plaets «ouduyd, waer hel ponksken iu deu school der aerde fust, le Cleyl, op twee voelen afslands van een speneboomken. Twee dager, na deze openbaring, werpt De C... een oog op de plaets, naiiy hel sperreboomken. Hemel en helden grond is versch gfdolven. Hy spil, hy zoekt, de specie» zyn na dm weer* licht, of liever naer den kelder van de wed. V waer de politie na lang zoeken, zoo iets ontdekt heeft, wat op 210 fr. gelykt. Zoo heeft hel ten minste de korrektionnele reglbank van Gend gevonden, welke de weduwe V... en haren zoon, den behendigen vinder van verborgene schatten voor 4 en G maenden achter den grendel heeft gezel. Beroep tegen deze beslissing. En zie nu eens, vriend lezer, wal een geluk dat er tyd tusschen was om te appelleren want een paer dagen geleden wist eenen bloedverwant van de weduwe V... den weg te vinden naer de plaeis, waer den schal ontgraven was. Hy beeft eenen getuygeu by zich drager eener spade. Ter plaetse gekomen zegde den eèrsteu ziet gy daer hel putje waer liet geld zou gestolen zyn, sieekt er de spade eens in Er word gedaen gelvk gezegd is. En wat verbazing de spade brengt 41 stuks van 5 fr. en 2 dubbele franks voor deu dag. Groot rumoer van wege den vinder. Doch (or.gelukkigen doch het schynt dat de politie niet zeer ligtgeloovig is; en naer men verzekert, zal 't wclhaesl blyken dat deze* 41 stuks van 5 fr. en 2 dubbele, franks daer gebragt waren den naclil le voren, om gevonden ie worden. Wy zullen later trachten mede te deelen, wat moeder de jus- licie van dezen vond zal zeggen. Misschien zal zy den vinder ver bieden van voorlaen nog zoo d propos le vinden. Pieter Coussement en Eduardus Verstraeten, van Huysse, haddeu twist gezocht tegen twee andere persoonen, ter herberg van Frederik De Clercq aldaer, in den nacht van 18 tot 19 October 4857. Die twee laetsie persoonen, om in voordere moeyelykheden niet te komen, trokken de herberg uyt. Deu herbergier ziende dat Coussement en Verstraeten hen ging achtervolgen, trachtte hun opzet le belettenmaer hy wierd zelve aengerand en met het hoofd tegen den muer geworpen met zulk geweld dat hy in onmagt op den grond viel, waer zy hem sterk mishandelden. Coussement sloeg er op met eenen stoel en Verslraeleu met zyne vuysten Het volk dal nog in de herberg was. belette deze vreede inenscUen hunne woede op het slagtoffer voort le zetten. Wanneer den herbergier uyt hunne handen verlost was, zag men dat hv twee wonden op hel hoofd ontvangen had en dat er bloed uyt eeue zvner oorm liep. Hy herstelde allengskeus, maer hy klaegde dat hy in den kant van zyn lichaeni vele pyn had, dewelke hem later vcrpligtie van te bed le liggen. Hy stierf den 18 december, na dat hy door twee geneesheeren iiail verzorgd geweest. Eene lykschouwing had plaets, waer ityt bleek dat bet hoofd been gebroken was, en dal die breuk bet hersenvlies en de liers- sens zelve ontsteken had, en de oorzaek der dood van den her bergier De Clercq wierd. Om het bovenaeügehaelde misdryf. beeft bet hof van^jtssisen den 24 maert, deh genoemden Pieter Coussement, oud 55 jaren, boeren knecht, geboren en wootn nde te Huysse, veroordeeld tol achttien maeudeti gevang. 100 fr. boete eu de kosleu van het proces. Maendag heeft le Luvk de kieZ.iug plaets gehad van een lid der Kamer, in vervanging van wylett M. Delfosse. Zelfs tnel de zekerlieyd Van niet tegelukken,' hadden onze vrienden willen worstelen, en die worsteling heeft nog eens bewezen dat de kalliolyke deukwyze le Luyk gedttriglyk veld wint. Er waren 5145 kiezers tegenwoordigden Hberaters-kandidael M. Muller, is gekozen geworden door 2245 stemmers. Den katholyken kandidael, M. Bellefroid, beeft 898 stemmen be komen. Op 10 decemb, toen er 4000 kiezets stemden, kreeg hy er 890, en nu op 5145 bekomt by er 898 stemmen. Dat hewysl nog duy- delyk dal die gedurige worstelingen goede vruchten dragen, en dal men welliaesl dezelve zal mogen plukken. Men bemerke wel dal M. Müller gekozen is geworden door de hulp van persoonen die Item behandeld hebben als of hy den slecbtsten der tueuscheii ware. In 1851, beschuldigde de Tribune bent van hooveerdigheyd, ydelheyd, verwaendhryd, legenspre- Idngsgeesl, hoel en luge vraeknu nog zegt zy dat M. Müller haer geen vertrouwen inboezemt, en uogtans heelt zy voor Item ge stemd eu gewerkt. Waeroni Uyt liaet tegen de katholyken De Indëpendance, by het vernieuwen van den voorgaenden trimester, heelt in Belgie omtrent de 400 iuscbryvers verloren en byua twee duyzend in vremde landen. Op de laelste jaermerkt van N'eufchateau, is eenen 'sloul- ntoedigeu diefstal gepleegd den genaemden Hosier van Raci- inuut bad zyn paerd voor 400 fr. verkocht. Daer kon een glaesken op af, dagt den goeden man ook trok hy de eene herberg uyt eu de andere in, zoolang dat hy zich nog met moeyle kon reglboudeti. Eenen behendigen beurzensnyder, die Item opgemerkt bad, voegde zich by hem eu was er zoo gemeenzaem mede ais kenden zy elkander reeds jaer en dag. Toen zy nil weder in eene herberg kwamen, nam hy in de legeuwoordighcyd van verscheydene persoonen, stoutmoedig de geldbeurs uyt Hosiers handen, slak ze by zich en ging heen, op eenen medelydenden loon zeggende Hy mag dit geld niet by zich houden hy zou liet verliezen. Ik zal er uiy meê gelasten, liel is in zeer goede handen, r, Men heelt hem niet meer w'eêr gezien. Eenen niet zeer slimmen boer schreef den volgenden brief uen' zyiieu zoon die iu een ander land woonde Mynen lieven zoon, zoo gy gezond zyl, wy zyn allen gezond. Hier zend ik u eene oude kazak, lael u daervan eene nieuwe maken. Ouk stuerl uwe moeder u, zouder myn welen, dry vyflïanks- slukkeu toe. Ik bid u, geef ze niet outioodig uyt, anders zyl gy eenen ezel ik biyf altyd uweu getrouwen vader. Eenen joodscheii koopman van Nakel me: zynen zoon naer de jaermarkl van Francl'ort-op-Oder gegaen zynde, sterft in die stad. Den loou sluvl het licbaem in eene kist eu zend hel op naer Nakel onder opgave van zydeu stollen. Maer by geval wtird die kist genomen voor eene andere, en den negotiant die ze ontvangt vind toen Ity ze opent, een lyk in plaets van zyne koopwaer. Dezer dagen zyn de omstreken van Grenada (Spanie) het tooneel geweeest eeuer ysselyke gebeurtenis. Eenen armen verkenshoeder had zyn zooitje, een kind van 8 of 10 jaren oud, naer liet veld medegenomen om hem gezelschap te houden, en levens in zyne bezigheyd te helpen. Dewyl djl kind niet gehuorzaem was, maer wel iu hel veld liep spelen, wierp zynen 'vader er een steen naer toe, waerdoor den knaep zoo hevig aeu hel hoofd geraekl wierd dal hv doo.l ter aerde viel. Op dit gezigl wierd deu verkenshoeder wanhopig, verloor liet hoofd, nam eene koorde en verhing zich aen eenen boom. Een weyuig nadien liepeu de verkeus, door den reuk van hel bloed uytgelokl, naer hel lykje van het kind en aten liet geheel op. De viouw van den varkenshoeder, haren zoon op liet gewooue uer niet ziende terugkomen, om hel eten zyus vaders te halen, wierd ongerust. Zy ging met haer jongst geboren kind naer hel veld, waer zy dacltl haren man le vinden wanneet zy daer kwatu en liet schiikkelyk schouwspel zag, dal zich voor hare oogen opdeed, eu welk onze pen weygert le beschryven, liet zy haer kind nyl iiaie armen glytlen en viel Imyten keunis ter aerde. In eenen oogwenk hadden de verkeus liet arme kitul, dal nog zoo even de horst zyner moeder gezogen had, levendig verslou- d' Die vrouw, zegt liet dagblad le Cvurricr de Bagonnc, waeraen wy dees verhael onl|eenen, is zinneloos geworden zou het niet héler zyn dat zy insgelyks gestorven ware Parvs 21 maert. Den )lonil<ur beval een keyzerlyk decreet, in daie 25 maert, en luvdeude als volgt Z. Exc. deu maerschalk hertog van Malakolf word benoemd tot onzen afgezant hy II. M. de koningin van liet vereenigd koiiingryk van Grooi-Briltauie eu lerlimd, in vervanging van M. deu graef de Persiguy, wiens ontslag aenveerd is. Dubbele iUlsbegting. Men leest in de Gazelle des Tribunaux Georges Wilton en zyne vrouw Elisabeth M. Masteis wierden vermoord in hun buys gevonden, de justicie uum inlichtingen en hield hunnen neet aen, Henri Fife, met zyne minnares Char lotte Jones, en eeuen derden persoon zekeren Stewart. Fife had een slecht voorgaeude leven geleyd de bewyzen tegen hem en zyn lief waren overstelpend zy wierden door den jury van Pittsburg ter dood veroordeeld eu hunne halsregtiug op 15 february hepaeld. Stewart wierd tot 20 jaren veroordeeld. De halsregtiug heelt plaets gehad op den gestelden dag. Fife en Charlotte Jones zyn op liet schavot verschenen, vergezeld van drv priesters. De veroordeelden hebben plaets genomen op twee stoelen. Fife heeft gezeyd dal hy eene mededeeling aen hel volk had te doen, en eene rol papier uyt zynen zak trekkende, is hy beginnen le lezen met eenige aerzeling, van tyd lot tyd zeggende dat hel uytnemend slecht geschreven was. Na zyne misdacd te hebben beleden, heeft hy de mcdepligtigheyd geloochend aen vroegere moorden, waerinede men hem had heligt, eu gezeyd dal Stewart onpligtig was. Hy heeft in liet bieede al de byzouderheden der misdaed verteld, die hy ging boelen hy heeft zynen gevan- geuisbewaerder en zynen advokael bedankt, en de hoop uylge- drukt dol God hein vergiffenis zou schenken. Deze redevoering lleeft wel onderhalf uer geduurd. Charlotte Jones heeft ook een geschrift willen lezen, maer de kracht ontbrak haer. Den proleslantsclieii priester M. Williamson heeft hel voor haer gedaen. Ook zy bekende de misdaed, sprak Stewart van alle medepligtiglteyd vry en smeekte God vergillenis af. M. Brown, eenen anderen priester, heeft dan 'l woord geno men en eene redevoering ••'•d.v'ii Intrekkclvk de omslandigheyd. Gedutende dien tyd zalen Fife en Charlotte geknield en gaven door overvloedige tranen hun leedwezen le kennen. Charlotte heeft zich daerop in de armen geworpen van Fife, en hem sluyplrekkend omhelzende, heeft zy uytgeroepen dal zy gelukkig was te sterven met deu man dien zy meer dan haer leven beminde. Maer haer bv den arm nemende, heelt M, Beil, den derden priester, haer gezeyd, dal hel geeneii tyd meer was aen aerdsche driften te denken, hy heeft op dezen tekst een sermoen gedaen, dal uiel minder dan 29 minuten duerde. Nauwelyks had hygeeyndigd, of zyne kollegas spraken nog een laelste gebed uyt, eu Fife vroeg aeu den sheriff of liet geenen tyd was om te sterven. De stroppen wierden Kile eu Charlotte rond den hals gelegd kienen oogenblik later waren zyde eeuwigheyd in geslingerd... Met eene snydende slem heelt Fife uytgeroepen Ik siert te vreden en Charlotte heeft een woord van liefde voor hareu ongelukkige!) uiinuaer gemurmeld. Fife was iu hel zwart en met s.nuek gekleed Charlotte droeg een wit kleed. Den advokaet vail Stewart heeft proces-verhael doeu opmaken v in de verklaring der gehangenen en is, voorzien van dit gewigtig stuk, de loslalitig gaen vragen van zynen client. Men schryfl uyl Turyn, 4 7 maert De terugwerking der halsregling van ürsinl en Pieri heeft zich te Turyu op .eene schrikbareude wyze doen gevoelen. Men heeft dichten geschreven ter eere der marlelacrsmen heeft met veel gerucht hunne levensbeschrvving en portretten afgekondigd men heeft de teekening «ylgegeven der bombe» waervan zy zich bediend hebben om hun verfoeyeïyk ontwerp uyt le voeren men heeft allerhande schriften verspreyd ter verdediging van Orsini, en de dood dier ellendelingen hemelhoog verheven. De Raqione heeft hare eerste kolom in eene zwarte iyst omsloten tot teekeu van rouw. Verscheydene dagbladen haddeu zulks ook gedaen toen Agesilas Mil.ino, den moordenaer van deu Koning van Napels, was ter dood gebragt. De Gazetta del Popoio zegt dal de Italianers niet moeten weenen, dat het geenszins met tranen is dat men de vryheyd wint. En wal pynelykst is om zeggen, is dat deze tael hoegenaemd niet de opmbare verontweerdiging verwekt. Wel integendeel, in de kotfyhuyzen, in de vergaderings-plaetsen, ja zelfs in de scholen, het vulk en de studenleu spreken van de gebeurtenissen van Parys, derwyze van o| voorhand le doen gevoelen wal er by ons zou gebeuren, indien er ongelukkiglyk ecue revolutionnaire beweging kwam uyl te bersten. Opentlyk en vrylyk zegt men in de herbergen en op de straten, dat de tyd der koningen voorby is, en dal hel de beurt van hel volk is om le regeren. Men aeuschouwl Oisini en Pieri als de laelste v#orloopers der groote gebeurtenis die met eenen en denzelfden slag alle de troonen moet omverre werpen. In hel byzyn van dergelyke denkbeelden, is het wetsont- werp-Deforesta (op de komplollen, enz.) maer van gering belang meerimmers, gelyk gy ziet, hel is gansch de samenleving die bedreygl word. In hel midden dier buvlengewoone opgewonden- heyd. word deu haet tegen deu Kcyzer der Franschen eiken dag geweldiger en onverzoenlyker. De dagelyksche spolprinten die hem afbeelden, nu onder de belachelykste, dan onder de hale- lYksle gedaente», worden met eene dolzinnige greligheyd gekocht en brengen op die opgewondeue volksmassa het uytwerksel le wege van olie op vuer. Moeyelyk zoudt gy u een denkbeeld kunnen vormen van den voorigaug dien in deze laetsie lyden de revolutionnaire denkbeelden gedaen hebben onder een zeker deel der bevolking Van Turyn. 'T is eene zeldzame zaek als men eenen mau ontmoet die zich van het eerste woord af niet den doodelyken vyand ver- klaerl der koningen en vorsten. Deze gesteltenis der gemoederen is is geenszins geruststellend. De onlbindingsprinciepen hebben diepe wortelen gescholen en beginnen le onlkieinen, eu eerlang nwl men er de vruchten van plukken. Eenen laelslen trek om deze schets onzer samenleving ten vollen af le malen Men verzekert mv dat er bevelen uyt Turyn naer Parys gezonden zyn om stappen aen te wenden by de Key- zeriu der Franschen ten vourdeele van Orsini, namens verschey dene groote damen onzer hoofdstad, welker namen ik niet ben kunnen ter kennis komen. Mev. de gravin de Villamariua heeft deze half-diplomalische zending moeten 'vervullen. Alle de geesten zyn iu verwarring God weel hoe dil alles zal eyudigcn. Men schrvft uyl Turyn, 48 maerl Het nummer der Ragione waeriu het verhael van Orsini's en Pieri's oulhalzing stond, is met rouwbanden verschenen. Hel bevatte insgelyks eene in verzen geschreven lofzang der beyde geguillotineerde». Den 13 dezer inaeud heefl de politie alle drukkeryên onder zocht ten eyude den drukker en den maker te ontdekken van een op ile hoeken der straten aengeplakl rymstuk lot lof van de kouingsinoord. Men schryft uyt Turyn, 49 maert Hel portret van Orsini is voor het venster van alle de koop- mans van gravuren le koop gesteld. Men kondigi ook aen, door plakbrieven op de hoeken der stralen, dat er een vlugschrift zal verschynen behelsende de verdediging van Orsini, mei zyu testament en de beschryving der bomben. Bombay, 24 februarv. Zie hier eenige inlichtingen op de ver- oordecling van den koning van Delhi tot een leveusdurende ballingschap in liet eyland van Adatuans Het proces is begonnen der. 21 jatiuary in de groote zael van het palevs. Deu krvgsraed bestond uyt den kolonel Dawes, voor zitter, dé majors Palmer, Redmond, Sawyers en uyt den kapilevn Rodney. Den major Harriot, subsliluel van den advokael-generael vervulde de bediening van liet openbaer ministerie. Te middag wierd den koning, die meer dan eene uer buylen in zynen draegsloel gewacht bad, binnen gebragt. Hy scheen zeer zwak, eu 'l was maer met de hulp van twee dienaers dat hy lot aeu het kusseu kun geraken 't welk voor hem bereyd was ter linker zydc van den voorzitter. liet openbaer ministerie verklaerde in zynen beschuldigiogsakt dat, hoe groot de beschuldigingen waren die op den' koning wo"en, er geene halsstraf zou kunnen uylgesproken worden, nvt" hoofde der verbintenissen genomen door geuerael Wilson by de aeohouding van den ouden koning. Hel proces moest herhaeldelyk onderbroken worden door de ongesteldlieyd van den beschuldigden, die onverschillig scliyut gebleven te zyn aen een groot deel der debatten. Den zesden dag wierd er lezing gegeven van eenen brief die bewvsl dal, over aclitien maenden, gelicyme agenten door den koning van Delhi naer Persiën gezonden wierden, met liet doel er onderstand ie vragen om hel brilsch gezag in Indien omver te werpen. Uvt de getuygenissen blykt dat de ouropesche krygsgevargenen van'allen stand en ouderdom l o dblncdig in liet paleys van ili n koeirtg oingrhr.igt ui-rtb u.

De Denderbode | 1858 | | pagina 3