ZONDAG i APRIL 1858. TWAELFDEN JAERGANG. Nr 606 Vertrekuren uyt de Statie Aelst 3VAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt ver&chillige Statiën. A ELST, DEN 5 April 1858. Den toestand der zaken. En de regterzyde zal men vragen. Dit ware nog al mogelyk. f Ja het dreggende gevaer Wie zal nog testamenten ten voor- deele der armen willen maken Dwxierm. 5-35 S-30 9-25 12-30 3-05 6-00. 1 okerrn 5-35 S-30 12-30 0-00 6-00. Ilruwcl 7-40 9-25 00-0.0 3-00 5-30 8-00. Mech. Brns. Aulw. 5-35 8-30 9-25 3-08 6-00 1 euv Thien I-ttvk 5-358-30 9-25 3-05 6-00 Ver» Land StTnifën,5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 Gend 8-25 42-252-55 3-056-008-10 f.rruiBrugge, Ost.-n.ic 8-25 12-25 (WH) 3-05 -6-0Ule klas langs Dendennoiide. Kortryk, Mouscroen, Rvssel (langs l.edt;) 8-25 12-25 2-58 3-05 -6-*0. OoornvkRvssel (langs Alh 7-405-30— 0-00 Nin. Geerardsb. Ath, 7-400-00—2-155-30. i Bergen, Quievrain 7-400 002-15 5-30 10-. Te {.EDE steen al de konvoys. Te IDKCEW staen dete^ vertrekkende van Ath 6-30 - 4.3O en deie vertrekkende van Denderleeuw 8-13—2-40—5-43. Staen te CYSEREM slit nl de konvovs uytgenomen deien vertrekkende van Aelst9 25des morgens en 0-00 's avonds en van Dendérmonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uvtAth 6-30 10 00 's morg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 ïn 5-45 des avonds. Ol'IQtiE snot. VAN LOKEREN NAER Donder moude, Aelst 6-40 9-10 3-00 5-300-00. Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-40 9-10 - 3-00O-üO. VAN AT II NA EU Geeracrdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-» 4-10. G^eraèrdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-» 4-10— 0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-10 - 0 00. Gend, Brugge, Ostcude 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-100-00. VAN «END NAER Audenaerde9-30 2-20 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-20. VAN UKL'SSEL NAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 0-00 2-00 5-05. VAN DENDERMONDE NAER Brussel lanes Aelsil 7-15 .7-55 1-4 .5-00 fl. IWech 5-55 9-10 9-45 3-30 6-30. Aelst, 7-15 7-55 -11-50 1-40 - 5-00 6-05. DEN DENDERBODE De kamers hebben hare paeschvacuntie genomen en zullen gedurende dry weken rusten Nu, daertn is niets wonders gelegen, alle jaren nemen zy die zeilde rust, en dit is noodig als men geheel den winter wel gewerkt heeft, maer in 't land zegt men algemeen dat de wetge vende kamers nog al tamelvk op haer gemak geweest zyn, dat zy d la vapeur geld en uytgaven hebben gestemd terwyj de groote belangen of vergeten of aen den kant gesteld zyn geworden. Noglans de vraeg is of deze nalatigheyd wel ten laste der kamers kan gelegd woi den Wy antwoorden hierop neen, 'tis de schuld van het gouvernement, want t is het gouvernement welk" moet studeren en gereed maken alles wat de belangen des lands vereyschen. Als men wilt be sturen, moet men zulks doen voor het land, men moet deszelfs noodwendigheden kennen, men mag met de armen niet gekruyst zitten, men moet de ontwerpen gereed maken en aen de wetgeving ter onderzoeking voordragen. Maer de ministers van het straet- ofkalsy- liberalismus zoeken niets zoo zeer dan dat er tegenwoordig zoo weynig gerucht mogelvk gemaekt worde, dat er weynig geklapt worde, dat er aen niets geroerd worde. Het ordewoord is zwygen als 't maer eenigzins zyn kan, zwygen iseene deugd voorden oogenblik noodzakelyk, zeg gen zy, uytvrees dat de voortbrengsels der oproerige schan- delykheden van de maend mey lest, door d'eene of andere waggeling, van hunnen zetel zouden konnen vallen. De consideratie of 't aenzien dat de ministers genieten is reeds kleyn genoeg, dit weten zy, en daeroni houden zy zich zoo koes en stil, alsof zy de vredielevendste mannen van geheel de wereld waren. Aen 't schotelken zitten, denken zy, is 't byzonderste, 't is daernaer dat zy zoo gehaekt en verlangd hebben, 't is daervoor dat de logiën met al hare haspelmannen zoo veel leugens en lasteringen hebben gebruykt, 't is tot dit eynde dat zy bet brulael geweld, den oproer en verkrachting onzer wetten hebben in 't werk gesteldEn dit alles, door te veel klappen, door te veel werken, door te veel gereed maken en voordragen, riskeren te verliezen, hola, wy zullen slimmer zyn den wyzen man zegt als ge wel zyt, moet ge trachten u wel te* houdenen waer konnen wy beter zyn dan aen 't kommeken Ja wel, de regterzyde der kamer, wy ook vragen waerom geeft zy niet meer teeken van leven Ofschoon zy de meer- derheyd in getal niet hebbe, is zy evenwel zoodanig niet verlamd noch krachteloos, dat zy alles moet vergeten laten en de liberalen laten handelen gp'lyk zy willen. Wy denken dat de parlementaire consciëntie daeromtrent niet teene- mael mag gerust zyn, en dat er toch uytgestrektere pligten te vervullen zyn. Als de liberators in minderlieyd waren, hebben zy meest gesproken, 't was alsdan dat zy de kamers gedurig deden weergalmen van klaglen, van protestatiën, van reklamen en interpellatiën't Was alsdan dal er in dagliuer gelogen en gelasterd wierd, 't was alsdan dat de aenran- dingen verdobbeld wierden en derwyze gerigt, dat zy, liberaters, gedurig zoo wel in 't land als in 't parlement grond aenwonnen. Willen wy misschien zeggen dat de conservateurs nu in minderhevd ook gedurig moeten schreeuwen, tieren, liegen en lasteren Verre zy van daer, de conservateurs moeten noch liegen, noch lasteren noch onregtveerdiglyk beschuldigen, noch zonder grond aenranden zy hebben te veel gegrondde grieven te doen gelden, zy hebben te veel verkreukte vrvheden te vreken, zy hebben te veel verongelykingen te doen herstellen dan dat zy de schandrol der liberasters gouden moeten navolgen. Het land had zich verwacht dat de oproerige werken der logiën zouden aengerand en afgekeurd, dat menige ver- krenkte vryheden zouden hersteld zyn geworden, dat het ministerie zou hebben moeten rekening geven van zoo veel willekeurige akten, onregtveerdige beslissingen enz. En onder andere had het land zich voornamt lyk verwacht dat Rogier zon geïnterpelleerd zyn geworden over menig vuldige schandalige benoemingen van burgemeesters of schepenen die in 'l kot gezeten hebben, van burgemeesters of schepenen die voor inisdryven voor den regter gestaen hebben, van afstellingen die in de gemeentens en steden walg, afkeer, ontevredenheid verwekt hebben. Maer, dit is alles vergeten, onze conservateurs hebben Gods water over Gods akker laten loopen, zy hebben gezwegen, en Kogier, sterk van de straffeloosheyd zyner berispelyko akten, is altyd voortgegaen en gaet nog altyd voort met benoemingen te doen die onder vele betrekken de alge- meene afketiring verdienen. Het is met over al die zaken zoo gemakkelyk heên te stappen dat den buytenlandsclien minister van binnenland- sclie zaken kan denken dat er eene zwygende' goedkeuring van den kant der eonservateursrepresentanten bestaet, of wel dat zy benauwd zyn zyne akten te laken of af te keuren. Met dit toegevend zwygen groeyt het gras over de eerloosste ongebondenheden, over de grondwet-en vryheydschendende akten van de party des oproers, die uogtans langs dien weg aen 't bestuer van 't land is gekomen en aen 't zelve gedurig een zoo onmetelyk kwaed toebrengt, dal het zeer moeyelyk zyn zal hetzelve te herstellen. Misschien heeft men geloofd dat de tegenwoordige ministers zeer gemakkelyk op de interpellatiën zouden hebben konnen antwoorden en genoegzame uytleggingen geven over den oproer die de kamer verjaegd heeft misschien zouden de nieuwe liberale ministers de schuld van alles op de oude geschoven hebben en zich beroepen op de kieynraoedigheya en zwakhcyd van het bestuer der heeren Vilain en De Decker, en maer vlakaf gezegd dat die mannen onbekwaem waren 0111 te besturen. Wv twyfelen niet of zy zouden, door alle soorten van schynredens en slimme liberatersstreken, gepoogd hebben zich aldus uyt den slag te trekken maer de antwoorden waren gemak kelyk, het zou geene moeyte gekost hebben om aen 't land te bewyzen dat den oproer door de liberalere der kamer voorbereyd is. geweest dat de buylensporige redevoe ringen van MM. Verhaegen, Rogier, Frère, Orts enz. de voornaemste fakkels der tweedragt geweest hadden, en dat, als men gezien heeft hoe den oproer is bestuerd en op welke deelnemende wyze by door zekeren hoogge- plaetsten persoon is gegroet geweest, men gemakkelyk deszelfs aenstokers met den vinger kon aenwyzen. Die interpellatiën zouden dus voor 't land zeer nuttig geweest zyn, het zou eenen middel geweest hebben om aen de vremde gouvernementen te doen kennen welke de party is, welke de mannen zyn die de revolutionnaire byl aen ons parlementair stelsel geslagen hebben, die", door eenen aenslag gesmeed in de francniaconslogiën, de grondwet, het gouvernementeel gezag, tot oneer en schande der natie, in Belgiën vernietigd hebben. Ofidertusschen heersebt en troont liet maconniek libe- ralismus in Belgiën, bet beeft er in gelukt, door eer.e revolutionnaire taktiek, de wetgevende magt te verlammen en het gouvernementeel gezag te comprometteren. Maer het gezag is juyst de minste bekommernis voor de francma- Qonssecle, integendeel zy begeert dat er geen gezag besta dat alles regermgsloos zy, dat het gezag rekbaer zy om de hand aen al de grillen en despotieke eyssijhen van 't. Iranc- magonsliberalismus te leenen. Het is voor de secte genoeg dat zy haer doel bereyke, dat zy aen 't roer gerake om 't land naer haren wil te konnen besturen. Daer toe wilt zy komen, daer toe misbruykt zy al de vryheden die onze grondwet verleent. E11 ziet eens waertoe het misbrnyk dier vryheden ons gebragt heeft Het. gouvernement is het speeltuig geworden van,den oproer, dien de vyanden van alle goed aenblazen, als de zaken naer hunnen wil niet gaen De gezworene vyanden van onzen hevligen godsdienst zyn aen 't hoofd onzer souvereyne vergaderingen Eene goddelooze drukpers verspreyd tot in de klevnste dorpen hel vergift der kettery en zedebederf Den staet is als byzonderen beschermer opgetreden van universitevten" welkers professors de zending vervullen van 't geloof te ondermynen en te verdelgen, en van hunne leerlingen te maken artsvyanden en besehimpers van liet chrisiianismus De dpod van apostaten hoort en ziet men openbaerlyk en plegtigiyk als akten van heldenmoed verhellen Eyndelyk men ziet alles gebeuren wat de francnlatons- secte kun uylvinden 0111 liet calholyk Belgiën in 't ongelnk en in 't verderf te storten Maer, zal men vragen, zyn wy dan geene Belgen meer Hebben wy ons patriolismus benevens het geloof onzer voorouders afgezworen? Hebben wy geen Belgenbloed meer in onze aderen Zyn ivy zoo lafhertig geworden, dat wy ons laten verdelgen door een handvol slechte kerels die niet andere werken dan om ons schoon vaderland aen dpn schandpael te hechten, er de regeringsloosheyd te doen heerschen en zich persoonlyk te verrykeu Ontwaken wy dan, geliefde landgenoten, dat onzen ouden moed weder ontvlainine, stellen wy ons onder de bescherming der Voorzienigheyd en werken wy al te samen om den gratieslag die 011s bedreygt af te keeren of te voorkomen.... De middelen die daertoe te gebruyken zyn, hebben wy ten overvloede doen kennen, zy zyn in weynige woorden Afscheyding der goede van de kwade, ondersteuning der zwakken die onder 't geweld der klubisten moeten huk ken, verzaking aen alle liberalersschriften, boeken enz. vlugt van slechte theaters, godaelooze scholen, verderflvké herbergen, wedei zydsche liandleening om elkander iu 'het goed en in de vaderlandsliefde te sterken, goede kiezin"en en daerbv moed, krachtdadigheyd en onbeschroomdheyd in het verdedigen van het goede, in het bevechten van het kwade. Met deze principen zyn wy zeker welhaest de bovenhand te hebben en 't gevaer af te keeren dal ons bedreygt. Want den toestand onzer waggelende gouvernements zaken en de hoogst bevnemdende handelwyze onzer be- sluerders maken de aendagt gaende der vremde gouver nementen en byzonderlyk van eenen Staet die aen den onzen raekt, welken voor zyne eigene orde noodig heeft gerust gesteld te zyn over 'I. geen er by ons omgael. Het scliynt echter dat dit gouveniemet geene redens heeft van te vreden te zyn, want reeds heeft het zynen afgeveerdigden teruggeroepen zonder dat men weet of hv zal vervangen worden. Men zegt dat de vyandige houding der ministeriele drukpers ten opzigte van gezegden Staet en jegens alles wat godsdienstig en achtbaer in't land té vinden is,' aen deze terugroeping niet vremd is. Van den anderen kant, zegt men dat de benoemingen lot alle openbare ambten ook met ongerustheid aenzien ivord als den voorbode van een volkomen verderf, 't welk van ons land eenen broeynest zal maken die voor de "eburen gevaerlvk zyn kan. Want als een gouvernement zulke lage driften ten toon sprevd, noqh voor zulke noodlottige berekeningen terugdeynst, is het dan te verwonderen dat het volk zyne goede gevoelens verliest, dat 't land bedor ven geraekl en aen de naburige gouvernementen achter- docht en onrust inboezemt Het vooruytgaende liberalismus heeft de zaken hier zoo verre gebragt, en bet verderf zoo zeer uytgebreyd, dat liet princiep van gezag byna niet meer bestaet. Als 'men ziet dat liet gouvernementeel gezag, 't ivelk zou moeten het eerste zyn om alle gezag te eerbiedigen, het eerste is om het gezag der justicie in de vonnissen die zy veld te ver- krenken, en als men daerby ziet dat de ministeriele druk pers zich niet schaemt de magistraten, ivelke volgens hare goeste niet oordeelen, op de schandaleuste wyze aen té randen en te beledigen, ivat moet men daer al van peyzen Dat de ongebondenheyd, de principen van regeringsloos heyd, de wanorde, alle voorleekens van het schrikbewind hiér de bovenhand hebben en slechts eenen gnnstigeu oogenblik afwachten om los te bersten en zich met eene algemeene opschudding te vermengen. Dit zien, dit ge voelen onze geboren, daeroni mistrouwen zy van'ons land en denken zy welligt aen ernstige maetregels die wv zullen betreuren als het zal lt late zyn Dat het liberatersdespolismus aen de armen een onmetelyk kwaed toebrengt, omdat het de liefdadige herten, door zyne regt- en ivelschendende willekeurigheyd, loesloyl, dit hebben wy meer 1 dan eens bewezen en de ondervinding is daer om onze gezegder.s te slaven. Wy willen terugkeeren op het testament van

De Denderbode | 1858 | | pagina 1