CORRESPONDENTIE. WW* BEKENDMAKING. PILLEKENS. Ik wil geenszins den grond (lier beschuldiging van uylkooping belwislen, die de redaktie der Tribune in rep en roer heeft ge bragt. Eene depulalie is door den opsteller van dit blad naer de bureelcn van den Journal de Liége gezonden om den schryver van het beleedigend artikel te kennen. Maer zy heeft daer legen niemand anders kunnen spreken dan tegen eeuen onder- hoorigen bedienden, een soort van oud wyf van betzelfde slach dergenen die men eerlyds ontmoette in de bureelen van den Méphislophclcstoen men Item rekenschap ging vragen over zyne lasteringen. De Tribune heeft den uytslag harer slappen doen kennen en aengckomligd dal zy te vergeefs naer de ooren van haren kon frater gezocht had. Deze omslaudigheyd deed de verbittering zien die de Tribune overmeesterde, eu de inzigten welke zy koes terde wegens den Journal dc Liége, die slillckcns zyne ooren duykle, hoe lange zy ook zyn of te niet. Het vuer bleef onder de assehen broeyeu, en kon niet lang wachten van uyt te bersten. Het is inderdaed uytgeborsten en dan nog openbaerlyk, coram populoin volle zitting van den gemeenteraad. In deze zitting en om or het verslag van op te nemen, bevon den zich eenen opsteller van de Tribune en eenen schryver van den Journal de Liege..In elkanders legenwoordigheyd gebragt, zyn die twee mannen eerst legen elkander beginnen pikken, en van woorden tol daden overgaende, heeft de Tribune aer. haren konfraler eene schroouilyke kaeksmect locgebragl, die den bril van dezen laetstcn lellerlyk in stukken deed vliegen. Men zegt niet of den gemeenteraed het feyt aen de Tribune aengeleekend heelt, maer hetgeen men weel, is dal den Journal de Liége zorgvuldiglyk de kaeksmect verdoken bewaerd heeft, lol dat eeltige zyner vrienden hem gezegd hebben dat hy ze moest ufdrooijcn. Hel schynt dat er ten dien eynde onderhandelingen hebben plaets gehad tusschen de mannen van den Journal dc Liége en degenen der Tribune. Men voegt er bv dal laetstgemelden zich heel en gansch beschikt toont om de kaeksmeet tri le trekken, indien men hem den schryver wil doen kennen van hel artikel dat het geschil te wege heeft gebragt. i)en Journal de Liége aerzelt, zegt men, omdat bet rampzalige gevolgen vreest voor de ooren van bovengemelden Men gaet zells zooverre van te verze keren dal die ooren de Paeseh-vakanlicn te baet nemende, zich gehaesl hebben om Ue stad te verlaten, om op den buyten te gaen luysteren naer hel gezang der vogelen die de lente terug brengen. Ziedaer hoeverre deze zaek slael die dezer dagen zoo veel gerucht le Luyk heeft gemaekt. Wy lezen in den Beurzen-Courant Het schynt dal M. Rogier sterk in de war zit met de plaets van distriks-kommissaris le Korlryk. Hy zou M. Conscience met eenen goochelaers-toer weggefoefeld en broeder of vriend genoemd hebben, hadde den Beurzen- Courant de gordyn niet opgeschoven om het kommediespelleken publiek te maken. De liberale (Ij kombinalie heeft in hel liberale kamp zeiven zoo- dauigen tegenstand gevonden, dat M. Rogier wykthy zou nu M. Conscience le Korlryk laten. Hy zou best doen ook. Want, alles ter zyde gelaten, indien den minister M. Herman, van Korlryk, lol distriks-kommissaris noemt, zal M. Concke misnoegd zyn noemt hy M. Coneke, M. Herman zal misnoegd zyn indien hy M. de Nieuporl noemt, zullen M. Herman en M. Concke misnoegd zyn, en daerenboven den Memorial dc Courlrai Men noemt ons nog andere toekomende misnoegden, maer daer zullen wv maer liever niet van spreken. Twee diplomatische stukken, dezer dagen uyt de kanselary van Turyn verzonden, houden op dit oogenblik de aendaclrt der poli tieke mannen gevestigd. Het eerste is eene nota van M. den graef de Cavour, eersten minister des Konings van Piemout, aen de regering van Napels, waerby de dadelyke teruggave 'word gevraegd van het stoomschip de Cagliari, en de invryheydstelling der bemanning van dat vacrtuyg. Het andere is een memorandum over hetzelfde vraagstuk, gezonden aen al de vertegenwoordigers van Piemout hy de vremde hoven, met bevel van hetzelve liier- aen hekend te maken. Piemont vraegt geenszins de tusschenkomst noch de bemidde ling van eenige mogendlieyd, doclrverklaertonbewimpeld.dat, indien koning Fernando geene voldoening schenkt voor de be- leedigde piemontesclie vlag, en geen regt schenkt aen zyne be roofde onderdanen, dat bet dan zich zeiven zal weten 'regt te verschaffen. Deze tael is niets min dan vredelievend, en de stoute houding van Piemont schynt onderstem! te worden te Londen. Den veldwachter kreeg order het huvs daer zyne vrouw en kinderen herberg houden te verlaten, "weynige dagen nadien wierd Iry afgesteld. Wel is waer men kan de wettighevd dezer herroeping of afstel ling niet aenranden, maer indien alle Belgen gelyk zyn voor de wel, dan verzoeken wy uwen konfraler 't Verbond, om le willen zeggen waerom Jef van Pol laere in geene herberg mag woonen, op eene kleyne parochie, terwvl den oom van den borgemeeslcr van Ninove die ook veldwachter is dit in de hoofdplaels des kantons mag doen? En terwyl eeuen anderen veldwachter van Ninove, meel, brood en andere eetwaren verkoopt benevens nog stielen die hy uvloeffent. Als het Verbond tolk van 't Aelstersch gouvernement does vragen zal opgelost hebben, zullen wy hem eenige andere doen, altyd over de gelykheyd der Belgen voor de wel I Uwe Dienaers, Twee Kreften. Men sehryfl uyt Leuven aen den Denderbode Het is met de grootste voldoening dat ik u tnag melden do afveerdiging van zes vlaenrsche missionnarissen naer de Ver- ecnigtle Stalen van Amerika. Met de eerw. heeren R: Hennaert eu Van Renterghern zyn er vier jonge priesters, leerlingen van bet Atnerikaensclr Kollegie te Leuven Dynsdng 5 April uyt Havre vertrokken, aen boord van bel stoomschip Arago. Deze jonge missionnarissen welke lol hel bisdom van Geud loebehoo- ren, zyn M. J. Lambert, gewezen onderpastor te Ooslwiukel M. Ch. Ryckaert, gewezen onderpastor te Denderwindeke. Deze twee heeren zyn bestemd voor hel bisdom van Detroit (Michigan).. M. J. B. Van de Mergel, onderpastor te Bevere, en M. P. De Fraine, coadjutor te Beii leghorn, zyn geschikt voor bet bisdono van Louisville (Kentucky.) Ofschoon bet amerikaensch kollegie- nauwelyks eenige maenden beslaen telt, is dil voorzeker een aeuwakkerend leeken voor deze die bezield zyn voor de zalighevd der zielen en voor de voortplanting des kalhotyk geloofs,. Het "is herlscheurend te denken dat, aen gebrek van middelen, deze heylryke en veelbelovende stichting al de uylgestrektheyd barer zielenlievende plannen niet kan le werk-stellen. Ja<liet is droevig aen te halen dat verseheyde deugdzame jongelingen, bezield met eenen a-poslolyken iever. Riet kouucn aenveerd- worden by gebrek aen middelen. Naglans boe-verheven, boe Boodzakelyk is de verspreiding des katbofyken Godsdienst in deze afgelegene landen, waer zoo vele zielen, vrygekochl door bet duerbaer bloed van Jesus-Chrislus, dagelyks verloren gaen by gebrek aen- ieverige missionnarissen. Moge den Heer deze ziellievende slichting zegenen en ohrisléne- herten aenporren om aen dit groot en Ireylig weidt der voort planting des- geloofs mede te werken. Zy mogen verzekerd zyn, zoo als over eenige dagen den ieverigen en hooggeaohten bisschop vair Natchez schreef, dal de heylige Engelen bewaerders van zom vele dwalende zielen de hemelsche zegeningen over heit en over Belgiên /.uilen afsmeeken en dat God hunne medewerking milde- lyk zal vergelden. Geëerden vriend J. uyt L., T. C. mogt alles aen 50 cent; rekenen, want-geheel 't schip was gelost en u-we provisie heeft: by moeten eminagas-ineren. Den schipper wilde geen uer meer vertoeven. Ik heb liet u ateoo doen berigten. Ik moet van nvyne belofte niet ontslagen worden, ik zal ze wcihaesl sliplelvk ver vullen melden dikken heer, reken- er maer op, want 't zal vet zyn. M. en vriend P. L. te Landegem, uwe rekening beloopt) lieden tot fr. 4-25. tk zal volgens uwen geëerden- brief bandelen. M. V. B. ik kan aen uw verzoek niet voldoen, tk moet door myzelven die zaek onderzoeken. Be geëerde lezen van den BENDERBOBE die hunne abonnementsprijzen voor 4857 of andere rekeningen nog niet voldaen hebben, worden zeer vriendelyk verzocht deze achter- stellen te betalen. Men kan met een mandae.t op den post dit zeer gemakkelijk doen. Men sehryft uyt Francfort Daer is zoodanig veel lèér op onze heden geopenlo inermerkl aengebragt, dat de pryzen in 't algeraeun eenen mer- kelyken afslag ondergaen hebben. Men vroeg 70 a 74 thalers (262 k 277 fr.) het kwintael voor goed zoolleder die, op onze berfstmerkt, 8#» 90 thalers (330 n 337 fr.) betaeld wierd. Den afslag is nog grooter op het fvn leer- nogtans zyn er tot hier toe nog maer weynig zaken verrigt, om dat de- koopers op nog meerdereo afslag rekenen. kapellen Hebt gy nu verstaen dat gy ons daermeé niet zult foppen en dat wy er op tyd en stond zullen by zyn «nr 't volk te verlichten en tegen uwe verleydende huyehe- laryën te wapenen. Als het vorenstaende niet genoeg is, gy ntoogt altyd spreken, wy hebben nog andere pylen in «nzen koker die wy desnoods zullen lossen en die misschien w;it dieper zullen indringen. Gy hebt dus maer te spreken. .-. Het Verbond speelt zyne judas-rol voort en koint nu ver tellen dat liet in zyne gezwollene artikels legen den eerw. pastor van St. Peeters-Leeuw alleenlijk heeft willen betreuren dal het eerbiedweerdig kleed van eenen priester bevlekt wierd door eene veroordeclingIlo gy partydigen valscliaerd, alhoewel gy wederom uw schynheylig- masker acntrekl, klapt gv tt toch aèti de galg eene ongegroudde veroordeeling kan een priesterkleed niei bevlekken, le min als ze, door den lioogeren regter, geza- menllyk met hel openbaer ministerie met algemeene stemmen dadelyk verbroken en geheel vernietigd is geworden. Als alle veroordeelingen bet priesterkleed bevlekken, dal zal de ter dood veroordeeling van zoo menige geloufsbelyders, martelaers, apos tels eu van Christus zelf hel priesterkleed zoodanig bevlekt hebben, dat er geen plaelskcn onbevlekt meer aen is. Maer dat meent gy niet, wy welen wel dat de zuyverheyd van liet priester kleed de minste uwer bekommernissen is, want konde gy het zelve van boven lot beneden, van achter en van voren binnen en huylen bevlekken en bevuylen, gy zoud niet missen, uwen wal- gefyken pricsterslraet, uwe'schurftige lasteringen, uwe snoode beledigingen legen de priesters loonen ons klaer genoeg wat men ran ure treuren over de bevlekking van een priesterkleed moet denken. Ga, vertoon en vertel dil aen onnoozelaers wat ons betreft, wy zien alle weken dat uwe werken uw bert en uwe begeerte verradenGy zyt van die gasten die met de hazen loopen en met de bonden samenspannen. .-. Onzen konfraler uyt hel Verbond van Aelst brand eenen geheclen hoop wierook voor de revolutie van 1789. Den man zegt dat uyt die revolutie alle goed gesproten is als namelyk vryheyd, gelykheyd, broederliefde, verlichting ende zoo voords. \Yy zouden bent willen vragen of bet in naem der vryheyd, gelykheyd, broederliefde en verlichting is, dat men alsdan zoo vee! geslolen, geroofd, gemoord en gebrand beeft Of bet in naem van die sclioone dingen is dat men alsdan zoo veel en zulke gruwelyke schelmstukken en wandaden straffeloos bedre ven beeft, dat de menschen die van dien tyd nog leven, er niet konnen aen denken zonder te sidderen en le beven Indien onzen konfrater op deze vragen met ja antwoord, dan durven wy hem zeggen dal geheel de wereld, uytgezonderd de magere en kale gelukzoekers die in troebel water zoeken le visschen, hem van zulke gelvkheyd, broederliefde, verlichting en vryheyd zal bedanken eu zeggen van zulke weldaden, verlost ous, lleere. Doornen zaeyën en barrevoets willen gaen is 't werk van eenen dwazerik. Eenen geleerden schryver van den verleden tyd zegt hel volgende ln een slecht bestuer is de onreglveerdigheyd de Gouver- riante en meeslcrsse; de eerlyke lieden schynen maer gemaekt n le zyn oin hel speellnyg en uylvaegsel der boozen te zyn. Het (i zyn alleenlyk de boeven die nu den voel in den slegel of den aers in den zadel krygen.» Of dil aen deze eeuw loepasselvk is, laten wy onze lezers zelf beoordeeld), wy, voor ons deel, hebben dit reeds beoordeeld. De brusselsebe briefwisseling van een liberael dagblad maekl ons een lëyl bekend 't welk de weerde bewyst van de lofzangen dor liberale drukpers ter eerc der ministers. Eene plaets van voorlezer van l'rausche leilerkunde was open gevallen in de militaire school. Een veertigtal kandidaten vraeg- den die plaets; niet eenen van ben bekwam dezelve M. Romer verleende ze aen zekeren Considérant, nu opsteller der Indépcn- dance. Hier in ten minsten was M. den minister dankbaer den opstel ler der Independence prees hem, eu Iry beloonde zynen prvzer met eene zeer winstgevende plaets. Hel land betaelde deii lof dien M.Rogier verkreeg en die voorlskwam, wie kan er aen iwyfelen uyt de belanglooze overtuyging van den opsteller der Indêpendance. Den lof was de plaetse weerd, de piaels was den lof weerdig. Ja maer indien wy de gemelde briefwisseling geloovén moeten is het afgrvsselyk klcrikael die goede betrekkingen komen slooren tusschen den pryzer en den geprezenen Mgr. den aerlsbisschop van Mecheleu zou laten weien hebben aen JI. Rogier, dal by aldien M. Considérant tol voorlezer in de mili taire school benoemd wierd, Iry genoodzaekl wezen zou van den aclmoesenier uyt dit gesticht te doen vertrekken. Daer by blyft lol nu de zaek de benoeming van den heer Considérant is nog in den llnniteur niet verschenen, en den gezongen lol' is nog niet beloond. Wy zyn verzekerd dat indien de Indêpendance dien lof aen Iraer been moest hebben, zy het niet meer wagen zou den zeiven le doen eer zy er voor betaeld wierd. De aenrandingen der liberale dagbladen ten gevolge der arresten verleend te Brussel en te Luyk in de zaek der vryheyd van liefdadiglieyd, enz., enz., zyn nog door andere gevolgd ge weest onlangs veroordeelde de regtbank van Mechelen zekeren persoon tol eene maend gevang om dal hy in eene openbare plaets eene print van eene walgachlige zedeloosbeyd tentoon had be steld. By arrest van 16 inaert, w ierd hel vonnis door het hof van appel van Brussel bekrachtigd, en ziet de reglers worden hierom door een liberael dagblad van Brussel op de schaudelykste wyze geblameerd. Zy hebben de zeden willen beschermen, en zy moe'len die zorgvuldigheyd boeten zy worden uytgeschol'den als of zy zeiven eene misdaed bedreven hadden. Men ziet dat de liberale dagbladen niets meer eerbiedigen zy nemen de verdediging der goddoloosheyd tegen den godsdienst en nemen de verdediging der zedeloosbeyd tegen de justicie. Men sehryft uyt Luyk aen den Journal de Bruxclles De dagbladen dezer stad reppen geen woord nopens het geval dat dezer dagen heeft plaets gehad tusschen de mannen van de Tribune en den Journal dc Liége, die zich dynsdag zoo leeder- lyk ombelsden op de blozende kaken van M. Muller, den uien- j wen ridder eu volksvertegenwoordiger. Dacgs na de kiezing, veropenbaertle den Journal de Liége aen i het publiek dat de Tribune van liet beseherrnings konrileyl eene bylage ontvangen bad van 7500 (ranks, en dal ten gevolge van dil geschenk, zy zoo wat bare spaerzame denkwyzen reran- 1 derd bad, Mynheer den Denderbode, Alle Belgen zyn gelyk voor de wet! dit is een der schoonste grondslclsels onzer constitutie, ongelukkiglyk word het zoo miskend. Te Pollare was eenen veldwachter die sedert langen tyd zyne pliglen lot eenieders voldoening kweet, over eenige jaren kocht Iry bet gemeenlehuys, zyn vrouw en kinderen houden daer de heiberg open en by woont met hun. Door zyne zorgeu, vlyt en gespaerzaemheyd was den man kiezer voor de kamer geworden, en wie zou denken dal dit regt zyn ongeluk te weeg kon brengen? Het is nnglans zoo eenige dagen vóór de kiezingeu van december wierd den veldwachter in zeker kabinet geroepen, daer wierd de volgende samenspraek gehouden. Dag Mynheer.—Dag Champetter. Wal is er van belieft Mynheer Champetter, gy weet dat de kiczingen aenslaende zyn. Ja M. ik heb gisteren de brieven uytgedragen. Van wat gedacht is men op uwe parochie? Ah Mynheer ik denke dal zy allen goed zyn, geenen eenen uytge zonderd. Wat noemt gy goed zyn Wel Mynheer bet hekken aen den ouden styl hangen dal wilt zeggen dezelfde heeren kiezen. Dat zal niet zyn men moet en men zal liberale kiezen!! van wie gebruykl uwen burgemeester land Van zyn evgen Mynheer. Preekt uwen pastor over de kiezingen niet Dat kan ik niet zeggen Mynheer, ik blyf onder de mis t'huys en ga dan naer Ninove naer de kerk. Gy nroel daer op lellen en 't my koinen zeggen. Dit is nog al wel Mynheer, maer dan gaet men my met dé vingers wvzen als eene spie, en jef wilt toch daer voor bv de trcflelyke menschen niet aenzien worden. Zoo gy wilt het gouvernement niet dienen?Zeer wel Mynheer ik kenne mynen dienst sedert meer dan vyf-en-lwinlig jaren, en ik heb nooyt hooren zeggen, dat den champetter moest naer 's pastors sermoen gaen. Salul Mynheer Jef heeft d'eer uwen dienaer le zyn. Den veldwachter ging naer Aelst zyn kiesregl uvtoeflenen by mogt in de kieszalcn gaen, die den borgemeester van Ninove stond van buyten le bckyken onr dal zynen naem van de kiezers- lyskvi waer hy ten onregle prvkle. was nfgesclirabl. YZEREN WEG. Den Monilcur kondigt de beweging en de ontvansl af op den staets-yzeren weg, alsook de ontvangst van den telegraf gedurende het'jaer 1857. Het getal der persoonen, welke gedurende dit tydslip op den nalionalen yzeren weg gereden hebben, beloopt 6,459,524, dat heeft eene ontvangst opgebragt van fr. 9,784,432-46 c.Het tarief der bagagiën beeft fr. 614,594-41 opgebragtde klevn® koopwaren fr. 1,595,264-45 de groole koopwaren fr. II,411,o82 en 84 c.de financiën, fr. 140,584-57 de ekwipagiën fr. 21,525 en 10 c.; peerden en vee, fr. 278,745-91 buytengewoone' op brengsten, fr. 552,511-06. De opbrengst van den telegraf heeft fr. 407,011-47 opgebragt. De twee ontvangsten beloopen te samen fr. 24,405,548-28 cent. Inhet jaer 1856 nas de ontvangst van den Staet 23,515,696 fr. en 43 c. dus is er in 1857, fr. 891,851-85 meer ontvangen! Van 1 tot 31 maert heeft men op de sektie des yzeren wegs van Gend op Audenaerde ontvangen 13,834 £r. 64 centimen. Het getal reyzigers beloopt tot 11,160. Men leest in de brusselsebe briefwisseling van een gendseh dagblad By hel ontbyt dat in het paleys heeft plaets gehad Ier gelegen heid van den doop der jonge prinses, heeft men opgemerkt dat Z. M. zich slechts met den Kardinael-Aerlsbisschop van Mechelen heeft onderhouden. In weerwil van al hel gelier dat de liberale dagbladen over eenige jaren betreffende liet voorrangsregl der burgerlyke overheyd gemaekt hebbenbeeft den kardinael wederom den voorrang gehad op M. Verhaegen, voorzitter der kamer. In zekere gemeenten van Vlaenderen vervolgen de agenten der openbare schatkist thans de kerkfabrieken, door dien zy de pachters van de stoelverhuring in de kerken dwingen wilt om daeivoor een palent le nemen. Wanneer er in de kleyne platte landsparochiën zulk eenen pachter op het eynde van liet jaer eene winst van 20 a 50 fr. gedaen beeft, erkent hy zich gelukkig; en toch wilbdê schatkist op een zoo gering en onzeker voordeel nog eene vaste belasting van 4 a 5 fr. heften

De Denderbode | 1858 | | pagina 2