ZONDAG 2 MEY 1858. TWAELFBEN JAERGANG. - Nr 610- Vertrekuren uyt de Statie Aelst j\AER: G FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 1 Mev 1858. DE VREESACHTIGEN. 117/is de onverschilligheyd Wat word er gedaen Wat moeten de Catholyken doen Deoderm. 5-35 8-30 9-25 12-30 3-05 6-00. Lokewn 5-35 8-30 12-30 0-00 6-00. Brussel 7-40 9-25 00-00 3-0!) 5-30 8-00. Mech. Brus. Autw. 5-35 8-31) 9-25 3-{)5 6-00 LeuvTfaien Luyk 5-358-30 9-25 3-05 6-00 Verv LandStTru\§n,5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 G end 8-25-12-25—2-35-3-05 -6-00—8-10 9? Gend, Brnggft, Osteude 8-25 -12-25 0-00 34)5 6-0!) lc klas langs Dendermonde. Kortryk, Mousoroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-25 2-55 3-05 - 6-00. Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-403-30—0-00 Nin. Get rardsb. Ath,7-4U0-002-15—5-30. Bergen, Quievrain 7-400 002-15— 5-30 Te lede staen al de konvoys. Te idecem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 10-» 4-30 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-13—2-40— 5-45. Staen te gysecem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 9 25 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbercen de vertrekken uyt Ath 6-30 10 00 's raorg. 0-0 en 4-10 des avonds. Van Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. CLIQUE SUIJM. VAN LOKEREN NAKR Dendermonde, Aelst 6-40 9-20 3-00 5-30—0-00. Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-40 9-20 - 3-00 0-00. VAN iVTH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-» 4-20. Geerarrdsbergen, Ninove Aelst, Dendermond*, 6-3010-»4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-» 4-10-0-00. Gend, Brugge, Ostende 6-30(langs bode.) 10-» 4-200-00. VAN GEND NAER Andenaerde 9-30 2-20 7-50. naer Aelst, 7-00 8-45 00-» 2-15 4-45 7-20. VA.» IIHOSSEL iVAER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 3-05—7-13 Ninove, Geeraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 0-00 2-00 5-05. VAN DENÖERMOvnE NAER Brussel langs Aelst) 7-15 7-55 1-4 5-00 :1. Jlech 3-55 9-10 9-15 3-30 6-30 Aelst, 7-13 7-53 —11-50 1-40 5-00 6-05. DEN DENDERBODE Telkens dat de groote belangen van een volk aengerand cn verdedigd worden, byzonderlyk als deze belangen met de geestelyke orde der zaken in verband staen, als men ,aen de menschen hun geloof, den regel hunner gedachten, en werken betwist, met een woord, de waerheden met welke hun verstand en hun geweten zelf gevoed wordtn, dan ontstaet er eene hevige schokking in de samenleving, dan worden er parlyën opgevormd waeruyt er eene on rustbarende worsteling in '1 hert der natie zelf voortspruyl, dan ziet men zeerdikwils dat de verdrukking der waerheyd en regtveerdigheyd, de vervolging van hel goede en het zedelyke, het mikpunt der boozen word, omdat zy, op straffeloosheyd rekenendegelooven alsdan den vollen teugel te mogen vieren aen den doodelyken haet dien zy tegen het goed gezworen hebben. In zulke moeyelyke omstandigheden vind men altyd een zeker getal vreesachtigen, die besluyteloos zyn uyt be- nauwdheyd, toegevend uyt berekening, die niet weten wat zy denken of wat zy willen. De zwakheyd van hun karakter en de kortzigtigheyd van hun verstand doen hun hellen te gelooven dat, in allen twist, de wvsheyd bestaeï in zich verwyderd te houden van alle geschil, noch met d'eene noch met d'andere party te doen, en dat alle worsteling, om het even voor welke zaek, moet eyndigen door weder- zydsche toegevingen. Zy denken dat de waerheyd zich kan verstaen met de valschheyd, dat het goed met het kwaed kan overeenkomen, dat het catholyk geloof weieens zal overeenkomen met de dwalingen "der kettery, dat liet liberaters-maQonnismus welhaest in goede verstandhouding zal konnen leven met het catholicismus,- dat de godsdiens tige onafhanglykheyd zich met het hatelvk liberael Jose- phismus kan verstaen, enz. enz. Die soort van menschen is de gevaerlykste in dc moeyelyke omstandigheden, zy hel pen, olschoon zonder gerucht, de natiën geleyden naer haren ondergang, niet dat zy vernietigen, maer zy laten vernietigen, zy stichten niets, maer zy beletten dat er iets gesticht of hersteld worde. Wezenlyli werkloos, vreezen zy byzonderlyk de actie of werking, omdat er geene actie afwerking zonder wederstand bestaet, zy zyn benauwd van de beweging, van de magt, van hunnen schyn zelf; zy zoeken eene rust die niet bestaet ten zy in bet graf, hun groot leerstelsel is de onverschilligheyd zoo wel in het goed als in het kwaed; hunne regtveerdigheyd is eene gelyke bescherming van het goed en van het kwaed; zy zoeken den vrede in de stilzwygendheyd Men moet niet verwonderd zyn dat die onverschillige vreesachtigen er somtyds in gelukken eenen zekeren in vloed in de samenleving te bekomen, zy worden door de boozen eenigzins gestreeld omdat zy niet tegen werken en hun laten begaen, maer zeker is't dat, als een volk de slrengbeyd der ware prineipon verlaet of schend, de boozen, aengemoedigd door den goeden uytslag, stouter en stouter worden, meer en meer eyssehon tot dat zy eynde- lyk hun doel teenemael bereykt hebben. De goeden die altyd geslagtolferd zyn, worden vermoeyd van nutteloos te stryden en zoeken naer d'eerste gelegenlieyd de beste om zich uyt de worsteling te verwyderen. Wat gebeurt er dan? Het zelfbelang vermenigvuldigt de afvallingen, alle schan- delyke driften ontwaken en ..yallen als hongerige bloed- zuvgers op de samenleving 'die welhaest ouder dit van alle kanten aengrypenj geweld moet bezwyken. Aldus word alles bedorven, de réde verzwakt en de herten worden ontëerd; men vergeet het verledene, het tegenwoordige word verwaerloosd en het toekomende uyt het oog ver-' loren; het vaderland is niets meer, men geeft zich over aen het fatalismus en aldus verdwynt de nationaliteyt van tvolkDe boozen zyn te vreden omdat hun element de regeringslooslieyd is In den toestand waerin Belgiën zich bevind onverschillig blyven, is eene pligtige lafhertigheyd, is eene strenge pligt verwaerloozen, want 't is de zaek van den godsdienst die op het spel staet, 't is 't catholyk geloof 't welk hier in gevaer is. Thans onverschillig zyn, is aen een handvol gespuys van alle secten opene er men en vrye werking laten om den godsdienst te verdelgen. Dit gespuys heeft niels te verliezen aengezien het noch geloof, noch trelfe- lykhevd, noch eer bezit, voor een weynig geld stelt het zich ten dienste eener secle die in 't geheym tegen den godsdienst samenzweert en kraehldudiglyk werkt om hem, onderden naem van cerloozen, te verpletteren. Het is dan eene hoogst dringende noodzakelykheyd voor allen catholyken, voor al wie T geloof onzer voorouders en tevens de nationaliteyt in Belgiën wilt bewaren, van te werken, Ie stryden en te worstelen 0111 de magt der secle te verlammen. Elkeen heeft in deze worsteling het zyne bv te brengen, elkeen moet, zoo veel by kan, meewerken om de yerwezenlyking van de lielsche "plannen der secte te vervdelen.... Nietsdoen, is sterkte aen de secte geven, onverschillig zvn, is haren ondernemingsgeest voeden, be nauwd zyn, is bare stoutmoedigheyd aenprikkelen, vreezen van liet kwaed tegen te spreken, is aen 't zelve gelyk gevenMet dit alles zal men vruchteloos roepen vrede vrede en er zal geenen vrede zyn. Het woord der leugentael zal harder en harder klinken en eyndelyk dit der waerheyd teenemael verdooven.... Dit begint men reeds, tot ongeluk en schande onzer brave bevolking, te ondervinden, want men ziet eylaes dat er vele catholyken zyn die naer de stem hunner wettige herders niet meer luvsteren, die geen verschil meer maken tusschen de lezing van goede en slechte gazetten, die, by voorkeur, de slechte nemen en, buy ten de ergernis diezy er door geven, deze aldus helpen bestaen. Doch het is de drukpers alleen niet die krachtdadiglyk werkt om ons geloof, onze instellingen, zeggen wy zeils onze vryheden en onze nationaliteyt te vernietigen; de akten van 't bestuer y.yn ook zeer geschikt om tot dien heylloozen uytslag te komen. DEN OOBLOG TEGEN DE lvERK zie daer de leus van den oproer der maend Mey 1857, zie daer den toestand der maend Mey 1858. Indien de nationale spreektribuen verscheurd door het revolutionnaire sohrikstelsel dat over de laelste'kiezingen gezweefd heeft, stom is, indien er van de liberale banken geene onheylspellende uytdagingen meer nytgaen, 'tis om dat er niets meer te doen is dan te laten gaenMaer indien de ministeriele noodwendigheden niet toelaten geheel liet magonniek vaendel te ontrollen, men weet zich op eene andere wyze schadeloos te stellen door alle slach van benoemingen en door heymelyke werkingen, die later hare vruchten zullen voortbrengen. Wv stippen die ongelukkige waerheyd aen om de onver schillige, de vreesachtige, de werklooze catholyken te doen bevatten waer wy heêngaen indien zy van bunnen vry- willigen doolweg niet terugkeeren, gevoelloos liet goed blyven zien verdrukken en 't kwaed ondersteunen.' De verantwoordelykheyd die op bun weegt zal des te grooter zyn, omdat zy tydelyk gewaerschouwd en opgewekt Zyn geweest om dien stroom van kwaed te helpen tegenhouden of afkeeren. De secte ontketent de drukpers tegen de geestelykheyd, zy maekt de bevolkingen legen den godsdienst op, zy luist de vyandelykhevd aen door het aes der belooningen, liet land word met klubsen Qverdekt, het zaed van twist, tweedragt, geweld en regeringslooslieyd word met volle handgrepen rondgëstroeyd, eyndelyk men wend alle poo gingen aen om bet catholyk Belgiën te bederven en alle princiep van gezag te iersmachten. De bisschoppen, getrouw aen hunne zending en gewe- tenspligten, poogen den stroom der slechte boeken en goddelooze gazetten tegen te houden en bet vaderland te vrywaren tegen de rampzalige gevolgen der slechte lezin gen; zy poogen de gewetens te verlichten', de geloovigen te waerschouwen en ze tegen dit vergiftigend verderf' te wapenen. Maer wat word er gedaen Seffens vallen de ministeriele gazetten met een verdobbeld geweld tegen de bisschoppen uyt, seffens word er geheel 't land door eenen vermaledydingskreet aéngehevenende lasterwoede stelt zich in vuer en vlam om de vruchten dezer heylzame verma ningen te verslinden. Is den tekst zelf der bisschoppelvke waerschouwingen niet aenrandelyk-, hy word vervalscht, verkeerd en slecht uytgelegd, en.eyndelyk komt de leugen tael de valschheyd versterken. Het is niet meer genoeg'dat de ministeriele betaelde huergazetten haer giftig gezwaddei op alles wat iieylig en eerbiedweerdig is werpen, den Moniieur, liet officieel Glad, moet nog veranderd worden in een droesput waerin al de esrlooze sehandclykheden verzameld wórden die schimp- schryvers der provinciën tegen de geestelykhevd uytbra- ken.... De catholyken moeten betalen om hunne Kerk door den allesverpestenden modder der nieuwe liberaters- poiitiek te zien slepen, de catholyken zyn in een catholyk land verworpelingen, tegen welke alles geoorlofd is Le vende worden zy verdrukt en vervolgd op alle wyzen dood worden zy in hunne laelste rnstplaets gestoord. De hóógst scliandelyke overweldiging die door de pro- testantsehe dweepzucht op het kerkhof van Jambes on- mines is door allen gehoord, maer wat geeft dit er aen Seffens zyn de libera ters-francmagonsbladen, op een gege ven teeken, bereyd die eerlooze schendingen te onder steunen en te verdedigen, om die beledigers van onzen godsdienst en deszelfs geestelykheyd aen te moedigen om hel zaed van haet en goddelóosheyd zelfs tot op de kerk hoven te besproeyën.... Immers, er word niets ontzien, niets gespaerd, de schaem- leloosheyd kent geene palen als er kwestie is den gods dienst of eenige zyner instellingen te benadeeligen, te be ledigen en te lasteren. Over eenige dagen moesten de Broeders der Christelyke Scholen, die ware engelen der armen, welke de gebenedvding van geheel de wereld ver dienen en wegdragen, ook al door 'tvuer passeren. Luys- tert, lieve lezers, wat denrazenden verdediger van liet ministerie, den walgehken en lasterenden Observateur, over die eerweerde religieusen en hunne scholen zegt De liberalen hebben weynig genegeuheyd voor de pri- maire scholen der Broederszy zyn van gedacht dat in dit scholen de kinderen eene opvoeding ontvangen welke.hun- tien zedclyken zinvcrbysterl, hun oordeel vervalscht, hunne rede bederft en er een geslacht van cretins of domkopven van maekt. Dat de liberatersfrancma(;ons voor die broeders niet veel genegeuheyd hebben, dit wisten wy van over lang, men beeft gezien dat zy dezelve te Jemma'ppes vreedelyk Besla gen, uytgeplunderd, begekt en bespot en ze nadien levende op den brandstapel hebben willen roosteren, dit zyn voor zeker geene teekens van genegenheyd; maer wy zouden eens willen weten of dien onbeschaemden schryvelaer ooyl den voel in eene dier broederscholen gesteld heeft er. dus in staet is dit onderwVs en die opvoeding te beoordeelen Dat de kinderen daer in de maeonme'ke principen vuii hert- en geestbederf, in de principen van opstand tegen alle gezag en by gevolg tegen 't gezag hunner ouders en verdere overlieden niet onderrigt worden, dit is zeker, dit weet elkeen, maer valt te weten of die maconnieke prin cipen wel het oordeel verlichten der kinderen, hunne rede veredelt cn er een geslacht van sümmerikken van maekt..] Volgens den vuylen Observateur, JA, volgens de regie rede, volgens de ondervinding, volgens alle treffelvkn menschen, NEEN, want 'tis meer dan eens bewezen dat familievaders hunne brave en gehoorzame zonen naer hall' liberale scholen gezonden hebben en bevonden, als zv weêr in 't vaderlyk huys teruggekeerd waren,'dat zy moedwillig, hooveerdig, wederspannig enz. geworden wa ren, tot dit punt. dat de vaders er geen ontzag meer aen hadden, dat zv hunne kassen en kommodch wol moesten gesloten houden, want zoo slim, fyn en oordeelkunde waren die liberale leerlingen geworden, dat zy van 's vaders geldkas de hunne maekten, en dat vader, wilde hy ge- hoorzaemd en geëerbiedigd worden, op tvd den eylfen handdoek moest gebruyken om bun liberael zweet wat al' Ie droogen. Er zyn hier in onze stad zelve verscheydene familievaders die zullen moeten zeggenDenderbod g'hebt gelyk, ik heb er de droevige ondervinding van,' gy zond nog al veel meer kunnen zeggen indien gv wilde oi' niet moest vreezen van schuldelooze ooren te kwetsen Wat er van zy, al wat er door de liberalen gedaen word word gedaen nvt haet tegen den catholyken godsdienst, om hunne principen te verspreyden, dit 'is te zeggen om'het kwaed, de zedelooshevd, het ongeloof of de twyfelleer in 't land te verspreyden, en aldus hunnen overheerschings- geest met al deszelfs heyllooze gevolgen te vestigen. 3 Wv vragen liet, is het voor de catholyken niet eene pli"t al te doen wat zy konnen om die verschrikkende gevolgen der booslievd van ons vaderland af te keeren Is het niet eene hoogst dringende noodzakelykheyd malkanders te ver staen om die verslindende kankerziekte van goddeloosheid

De Denderbode | 1858 | | pagina 1