PILLEKENS. door krachtdadige middelen, tegen te werken Die wel denken zttUeti ons antwoorden JA, want wy zien dat God •veral kmyten gebannen word, dat zyne geboden aenzien worden als de bevelen van eenen koeyjongen, dat zyne Kerk versmaed word gelyk bet verachlelykste ding dei- wereld, dat zyn gezag miskend en met de voeten getrappeld word, en dat al dergelyke wandaden gewoonlyk de voor boden zyn van geessels en rampen die een volk komen bezoeken en straffen. Wat moeten de goeden dan doen? Zy moeten mei al hunne krachten te samenspannen om de slechte leerstelsels te bcstryden, alle gazetten verstooten die van verre of naby aen den liberatershaspel verslaefd zyn, de herbergen en winkels vluchten waer zy weten dat dergelyke gazetten komen, hunne kinderen naer geene scholen zenden welkers professors of bestuerders in libe- ratersklubsen, in vloekeslaminets verkeeren, slechte gazetten lezen of helpen aeneenkuoeyën zy moeten zoo veel het mogelvk is 't gezelschap vluchten van kerels die, zonder dat hel gekend is, betaeld worden om tegen priesters, kerk, kloosters en godsdienst uyt te vallen en te tieren zy moeten in alle omstandigheyd openlyk toonen dat zy catholyk zyn en naer de waerschouwingen hunner geestelyke ovei heden Invstereu dezelve openlyk eerbiedigenzy moeten de goede die vervolging lyden omdat zy goed zyn, op alle mogelyke wyzen ondersteunen, door hunnen invloed en bescherming regt houden en beletten dat zy onder 't geweld der bonzen bezwvken zy moeten allyd goede keuzen doen 'I zy voor stad, 't zy voor provincie, 't zy voor de kamers eyndelyk zv moeien zich vereenigen en, in tyd van nood. berevd zyn om 't geweld dat de goede zaek zou konnen bcdreyge», door tegengeweld, te verstootenWant dat men dit wel onthoude en nimmer vergete de boozen, den kbibshaspel, den francniaconsbocl zyn maer stout, ondernemend, schaemteloos en geweldig omdat zy weten dat de catholyken Ie goed, te toegevend, te zwak en te vreedzaem zyn, de liberators maken daervan een misbruyk en 't is dit misbruyk dat wy later zullen betalen indien wy het laten voortgaen. Het is door de vreesachtigheyd, door de kleynmoedige toegeving der catholyken, door hun gebrek aen goede verstandhouding en krachtmoedigheyd in de kiezingen dat de ma?onnieke sectarissen er in gelukt zyn zich van alle besturen, grooteen kleyne meester te ma ken, aldus over 't land te heerschen en hunnen verderflvken invloed te gebruyken om 't land te liberaliseren en de plannen van het niaeonnismus gedeeltelyk ten uytvoer te brengen. Dit ongelukkig stelsel zal voortgaen," het zal trapswyze verslechten, indien de catholyken er zich niet krachtdadiglyk tegen verzetten en de middelen niet ge bruyken 0111 het reeds gevoorderde kwaed in zynen snellen voortgang legen te houden. Dal de catholyken het maer wel verstaenzonder samenspanning van krachten, zonder wezenlyke en open bare ondersteuning en bescherming van het goede, zonder krachtdadige bestrvding van het kwade, zonder daedza- kelvke verdediging van den godsdienst en deszelfs instel lingen is het onmogelyk liet land te redden van den onder gang waermeê het bedreygd is en de rampen te ontgaen die in de fransche revolutie van 1792 de Kerk en de samenleving op eeno zoo vreeslyke wyze geteysterd hebben. Wv zeggen en herhalen het, Catholyken', alles zal van uwen wil afhangen, wilt gy wel, wilt gy daedzakelyk, wilt ','y krachtdadiglyk, gy zult zegevieren, want gy zyt twintig tegen een, wilt gy niet, wel, durft gy niet, zvt gy benauwd, gv zult het bezuren en beklagen als het zal te late zyn.... Een onzer pillekens moei het Verbond erg ontsteld hebben, wout den schryvelaer is in zyn laetsle Nr 7.00 geweldig aen 't braken geweest, dat wy geenzins twyfelen of hy zal zich op eene andere piaets nog vuylder gemaekl hebben dan hy gewoonlyk geheel en gauscli isNa eene hagelbuy van platte seheldwdorden snauwt hy ons toe dal wy noch met vadcrlandsche noch met godsdienstige gevoelens bezield zyn, dal wy geene politieke denk- wyze bczillcn, dat de klinkende speciën onze (enigste dryfveer zyn, dal hel geld by ons alles vermag en dal hel geld onze religie en ons vaderland isPil is voorwaer een schoon spiegelkèn, konfrater, maer kvk er eens in en als gv nog een geweien liebl, dan 7,al hel u zeggen 0 gy onbeechaemden lasleraer, dit is juyst Uw portret, nooyl hebt gy digler bv de waerhevd geweesl, en dan alleen zyt gy er digi by als gy een ander geoordeeld hebbende naer de boosheyd en bedorvenlieyd van uw evgen hert, u zelven dan in dien spiegel bekykt Doch, fcoufralar., 'wy slooren ons veel min aen uw gesjouwel dan aen den ik dik a van eenen ezel, ter contrarie wy hebben liever dat gy wat opengaei, dan hebben wy stof 0111 onze lez,ers wat te verlustigen. Elkeen weel dat den nvdigaerd gewoonlyk de wonden van zyn cygen hert opent en deszelfs vuyle sloffe aen anderen wilt inenleti, maer 't pakt niet allyd, daertoe is eene zekere hehendiglieyd noodig en daernaer riekt gy, man, gelyk nen bok naer saffraen. Zoo lang treffelyke menschen ons niet doorsteken dat wy om 't geld schryven, zullen wy daerop zoo gerust slapen als iemand wie het zy gerust slapen kan. Maer men zal gewoonlyk zien dat iemand die .geldzuchtig is, die schryft, vryft, zwoegt, zweet en zelfs bereyd is alles te pande te stellen als er maer geld meê te winnen is, men zal gewoonlyk zien zeggen wy, dal zulken kerel door alle soorten .van menschen en zelfs door'zyne eygene makkers verfoeyd. nooyl zyn doel bercykcn kan, terwyl 'by een 011- baetzuchlig en treffelyk man, die voor geen geld van de wereld zyne overluyging zou verkoopeh, hel geld komt toegevlogen. Hoe bet by u gael, konfrater, dit weel gybesl, doch 't publiek wet liet ook; hoe het by ons gaet, dit weten wy, maer 't publiek zal bet wel ■weten te zwygenContent zyn met den nest stil zwygen is het bestEn 't is nen zot die zich zoo naer warmt, dat hy zvn eygen zelven verbrandOnthoud dit wel. Verhond. Dommerikken en lengenaers klappen zich dikwils aen de galgde dommerikkrn. omdat hun verstand in nen slvpsteeii genaeyd is, de lengenaers, omdat hunne leugens altyd neii sleert hebben die bun verraed. Zoo kotnt hel Verbond in zyn lactste N' vertellen dat liet de euveldaden gedurende liet bloed regiem van 1792 en 1795 altyd geschandvlekt heeft Mncr halte, kadé hier hebben wv u In d'oor en dagen u stellig nvt ons een enkel N» van liet Vcrboml bv te brengen waarin liet minste schandvlek- kingswoord tegen die euveldaden te vinden is. Dit .V zult gy niet Inbrengen, want bet besloet niet, wout elkeen weet genoeg wat gv en uwe aeuliaugeis over die euveldaden denktuwe gedurige bedreygingen geven ons den sleutel uwer gedachten, en de scliauilakten, de euveldaden waeraeu de liberaters zich in de maetid mey 1857 pligtig geiliaekt hebben, geven ons de maet van 'l geen hel liberael boeltje zou willen uylreglen, indien het eens voor goed meester wierd. Maer liet zou er wel met zyne ge weel wel kontien gestaen hebben, vermits de menschen zoo onnoozel niet meer zouden zyn van zich niet te verdedigen. Wy durven hel ronduyt zeggen als de catholyken het spel zouden willen meenen, zou den liberalers-revololionnaireu baerd al gauw afgeschoren zyn. Dat de revoluttonnaire-liberalers dit maer welen cu nimmer vergeten dal de kanne zoo lang te water gaet tol dal zy eyndelyk breekt Wy lezen in 'l Vlarmschc Land van gisteren De radikale dagbladen onzer stad kondigen nog eens aen dat den generael Capiaiimont gaet verplaetst worden. Wy weten niet of hun gezegde deze mael meer geloof verdient dan de dergelyke aenkondigiugen die zy in 't verleden gedaen hebben maer wal wy zeggen mogen, is dal het vertrekken van den achtbaren generael met groot spyl zou vernomen worden door alle rnslminnende burgers, die daer in eene nieuwe buide aen de party des oproers zouden zien. Dit gevoelen gaet zoo verre, dat er onder hen ernsliglyk kwestie is een genootschap van wederzydsehe verdediging, in geval van aenranding door de oproermakers, daer te stellen. Met een goed ingerigt üesluer, niet de regelen die, voor onze stad alleen, daergesleld zyn geweest voor hel geval van wanorde, ware een dergelyk genootschap overtollig; maer alles spant samen om liet verreglveerdigen. Konfrater, daertoe zuil gy 11 yglans vroeg of lael gedwongen worden, want vroeg of lael zal den revolutiegeest tóch wilier, uytbreken, en als gy bereyd zyt, zuil gy niets te vreezen hebben, want zooliaest de rcvoliiliounairen zullen weten of gevoelen dat zv zouden op bun kleed krygen, zullen zy den bek in de pluymen houdeu. De Ooslenryksclie Gazelle behelst de volgende overwegingen nopens de vryspraek van Bernard door den engelschcn jury Eenen dergelyken slaet van zaken kan niet gehandhaafd blyven, zelfs voor geenen zeer korten tyd meer. Den groolen jury die de bescliacfde wereld uytmaekt, zal niet aerzeleu een verdikt van veroordeeling uyt te brengen over de gustvrvhevd gelyk zy in Engeland word nylgeoefetid. Veronderstellen wy," voot eenen oogenblik, dat alle de Staten liet engelscl» grondstelsel aenne- men, en tnen zal moeten bekennen dat een dergelyk regiem ons duyzend jaer achleruyl in de barbaerschheyd zou werpen. Eiken staelzou (ie onderdanen vau eenen anderen Slaet buy- len de wel verklaren en alle schelmstuk goedkeuren dat, op zyn grandgebied gesmeed, op alle andere zon uyigevoerd worden. Daer is geenen Slaet die by hem een regiem zou willen gedongen onder de bescherming van hetwelk Bernard en dezes medepiig- ligen in bet vervolg zullen mogen Itlyven voorlsdoen hetgeen zy gestadig in deze laetsle lyden gedaen hehiien. Volgens de veropen- haringen die uyt hel proces-Bemard voor den dag gekomen zyn. zouden hel gouvernement en de bevolking van Engeland, zoo wel als Fieri Orsini en Bernard, veraulwoordelyk zyn wegens bloed dat vergoten word door aenslageri gelyk dengenen* der Lepell'etierstrael, Indien bet eugelsch Parlement geene verheve ner princiepen van regt wilt aennemen dan degenen die de toelie- hoorders oer gereglszael van het midden-hof van Old-Bailev bezielden, dan is hel er mede gedaen met de eer en de groolheyd van den engelschen iiaeui. Woensdag zyn er aen de Kamer der Volksvertegenwoordigers verscheydene wetsontwerpen aeugehodcii, te welen een op de uvllegging van hel artikel 405 van hel strafwetboek, 't welk degenen straft die anderen bedriegen bv middel van valsche namen of valsciic hordanigheden ee» 'l welk liet persooueel der reglbankcn van Brussel, Leuven, Cliarleroy, Dendermomle, Luyk en Üinanl venneeiderderteen op de daerstelling van eene koopbandel-reglbank Ie Aelst en verscheydene van tiiin belang. INHULDIGING VAN DUN EEDWEERDEN HEER VAN CAUWLAERT, ALS PASTOR TE LOUCHRISTI. Verleden dynsdag was bel volle feest te Loochrisli ter gelegen- lieyd der installatie van den eerw. beer Van Cauwlaeri als pastor dier cantonplaets. Op eene lengte van omtrent eene halve myl was den grooten kalsyweg, langswaer den nieuwen herder zyne intrede moest doen, beplant met sperrelioomen doorvlochten niet kaloene festoenen; van afsiaiftl lol afstand waren er prachtige zegebogens opgeslagen, waer boven zeer welgepaste ja'erschriflen en welkomgroelcn pryklen, vlaggen en wimpels wapperden in menjgle, immers de versiering was eerlyk en deftig en leverde in den ensemble eenen verrukkendeu oogslag op. Eenen zeer treflelykeu sloet sainrngrsteld uyl de piaelselyke overbeyd, kerk en armbesturen, Iriompliwagens, scharen van maegdekens pelgrims giiilens, broederschappen, zaïigmaetscliappy enz. enz. was met 'i nni/.iek aen 'l hoofd tot aen de grenzen der parochie den nieuwen herder gaen afhalen alwaer hy op de hrrlëitkste wyze is oulhaeld en verwelkomd. Onder hel liiyden der klokken, 'l gebrom des kauons en 'l geschal des muziek? trok den sloet door eene ontelbare toegesnelde geestdriftige menigte iangszaem naer de lerk, alwaer den zeer eerw. heer Deken van Lokeren in pleglig kerkgewaed gereed stond om den nieuwen pastor te ontvangen. Na de gebruykelyke ceremoniën der installatie, beklom den iieer Deken den 'predikstoel en liield eene korte maer heslgepaste aenspraek tot hel volk, waerin den welsprekenden ledenaer met dit gemak en die talentvolle open hert igheyd die hem eygen zyn, de pliglen van den goeden herder en van de schapen op de ziel- roerendsle wyze heeft afgeschetst. Ook waren de aendacht en ingetogenheyd der geloovigen ten toppe geklommen, 'l welk voorzeker eenen niet geringen troost voor den nieuwen herder wezen moest, want een volk 'l welk gretig en leerzaem het woord Gods aen hoort moet en zal naluerlyk een braef volk zyn. Wy wensclten dan veel geluk aen de parochianen van Loochrisli over de 7.00 luyslervolle als hertelyke wyze op welke zy hunnen herder hebben 'ontvangen, wy durven het hun verzekeren zy zullen later ondervinden dal hy er volkomen weerdig van was, want zy zullen in hem eenen allertreffelyksten pasloreenen wyzen ziel bestierder, eenen defligen predikant en goedheiligen vader hebben, die alles zal aeuwenden om de hem toevertrouwde parochianen van Loochrisli naer ziel en ligchaem gelukkig te maken. CORRESPONDENTIE. M. D. F. te Linckebeeck, onzen vriend A. uyt N. had mv opschreven dat hy voor uwe zaek zou gezorgd hebben, maer 'L is Fk die hel vergeten had. Ik heb op bet punt geweest van met zyuen tieten hauddoek wal afgedroogd te worden, en T bad liet verdiend, maer 't is nog al wel afgeloopen, ik ben er afgekomen met een dreygement en dal deed my geen zeere. Vale. Gecerden vriend D. 15. uyt M. ik zal zorgen dat uwe re- klaem in acht genomen worde. - Geachten vriend A uyt O. ik zal de gelegenheyd trachten te vinden 0111 aen uw verzoek te voldoen. Wy lezen in de Union de Louvain \Vv zyn veronlweerdigd geweest van t» zien op wal snoede- wyze de Progrès eene zoogezegde verergernis beeft aengekon- digd, die zou moeten plaeis gehad hebben in de erfenis van Mejuf. Hermans, koopvrouw in yzer, alhier te Leuven. Men hoort in de stad van niet anders meer sprckcnr zegt bv, n als van een testament by hetwelk Mejufv. Hermansover eeni'gc ci dagen overleden, in de Thienenscheslraet, tot algemeenen legal! 1- ris zou ingesteld hebben eenen jongen gecslelyken die zelfs van hare familie niet is. a De fry ten 1caervan men spreekt zyn ernstig; wy zullen ze a slechts aen onze lezers mcdedeelen na dal wy ons wegens de echlheyd derzclve zullen verzekerd hebben.n Wy zeggen dat eene dergelyke aenkondiging, opgesteld in bewoordingen die men zeer zorgvuldig afgemeten beeft om later geen eylje te moeten pellen met hel Slraf-Wetboek, éene eerlooze zaek is en onweerdig van mensehen die cenige zcltachling be zitten. Maer 'tis genoeg dat eenen priester in T spel word ge- bragt, alsdan zyn alle middels goed voor de liberale bladen. Ziel wat liefelyke tegenstelling zy voor den dag brengen erne jufvrouw bezet haer vermogen aen eenen jongen priester!' Ilo wal schoone sloffe voor de vuyllongen en klapschotels Maer ongelnkkiglyk, de jufvrouw in kwestie was een-en-zeventig jaren oudDe Progrcs heeft zich wel gewacht van dit er by te voegen. a Volgens de inlichtingen die wy iryt goeder bron vernomen hebben, was den ingeslelden priester naestbestaenden bloedver want der overledene, en het testament beval zoodauig veel laslen en besprekken,, dal zy byna heel en gansch de kleyne nalaten schap zullen verslinden. a Hadde den algemeenen legataris geenen priesler geweest, niemand zou een woord gerept hebben. Maer het scliynl dat bedcndaegsch de priesters moeten leven van den dauw en de gebeden en zelfs deu onderstand moeten wevgeren welken hunne bloedverwanten hun geven. Wy herhalen bet die aenkondiging van den Progrcs is sehandelyk. Waren de feyten echt, by moest ze geven om aen niets meer dan aen de wezenllykheyd te latei» geiooveu. Waren de feyten valscii, hy moest zwygen en in het publiek geene beleedigende vermoedens legen iien legataris verspreyden. Men sclirvft ons nyt Welle; Op Zondag 2 Mev 0111 5 uren namiddag zullen de Penduleir afgespeeld worden, ter herberg van Max.. Van Mulders,, in het Kaelsspcl, 0111 dezelve hebben gr eene ontzeggelyke menigte pariyen van verschillige gemeentens gekampt. Die de pryzen moeten afspelen zyn 1" Emanoël Mertens, 2" Pierre Jean Van Mulders, 3" Jan Bapt. Van Mulderslegen 1" Joseph Menens, 2" Daniël Langelel, 3" J. Bapt. Van Mulders. Alhoewel bevde partyen der gemeente Welle zyn, zal de wor steling noglans hevig zyn. En hetgeen den Kampslryd eene ontelbare menigte nieuwsgierigen tol zich zal roepen, is de Zang- maetschappy van Erembodrgeni anders gezeyd de Minnaers, van Vreugd en Eendragl, die den Kampslryd komen vergezellen en er eenige schoone zangstukken zullen lalen opvolgen. M. Jan-Francies Brouiyn, onderpastor te Iieveren (VVaes),. komt paslor benoemd te worden te Calioe. Men schiyft ons uyl Ninove, van den 20 april z De heden gehouden maendelyksche markt is erne der aenzienlykste geweest die wy oris herinneren, zoo onder betrek van liet getal der dieren als onder dat der vremdclingen. Den prvs van goed vee voor de mcerschen, wierd nog ai vast gehouden. De andere soorten zyn omtrent 25 fr. het hoofd gedaeid. De kleyne verkens, alhoewel io groot gelal te koop gesteld, wierden spoedig met opslag ver kocht. De pryzeo waren van 15 toi25fr. De veile verkens wipr- den van 80 tot 90 c. deu kil'o verkocht. Te rekenen van den 1 mey aenslaende, zal den lactslen Ireyn van Antwerpen uaer Brussel vertrekken, ten 9 uren 's avonds, in piaets van teil 8 uren 15 minuten. De korrekliontiele reglbank van Dendermonde beeft de ver- ledene week, veroordeeld tot G00 fr. schadevergoeding en de plaelsing van hel vonnis in twee dagbladen, den genaeinden Gysdaele, eygenaer-uytgever der Gazet van Sl. Nikolaes, wegens- lastering hy middel der drukpers. li, köiiinglyk besluyt van 2G april, M. J. Partoes, tot hier toe pro\isoireu minister van 's lands werken, word voor goed in zyne bedieningen bevestigd. Zaterdag laelst heeft de politie dezer stad eenen gauwdief van Ingelniunsler op heeler daed belracpt. Dezen kerel had reeds merrmaets op onze markten zyne nyverheyd uylgeoeferd- Men schryft nyt Cliarleroy Dezer dagen is alhier een huwe- lyk gesloten, dal nitt weynig de algeineene belangstelling heeft gaeude gemaekl, naiuelyk tussclien Iwee lieden uyl den werken den stand, die niet min dan 19 jaren met elkander verkeerden. Over achtten jaren waren de twee menschen gereed om te trouwen alles was klaer, de kleeren, de tafel, de rytuygen, en wa! er meer noodig toe dient om het huwetyk aen te gaen. Maer gelyk bel dikwyls gaet in dergelyk geval, kwam eenen hinderpacl den trouw uytstellen zy beloofden daerom toch elkander niet te zullen verlaten, en ten eynde de. gemaekte onkosten niet noodeloos zouden geweest zyn. bewaerden zy eerbiediglvk hun trouwpak tot dat eenen gelukkigeren dag zou aenbreken. Zaterdag nu, wierden de over 18 jaren verveerdigde kleèren voor der, dag gehaeld, en voor het eerst aengelroki.er.. Alleeulyk, om zich la dragen volgens de nu bcslaende mode, heeft de vrouw goed gevonden om haer kleed te verwyden, by middel eener ontzaggelyke krinolien. Toestand van den Landbouw. De werken te velde wor den in de gunstigste omstandigheden voortgezet. De planting van boonen en aerdappelen en de zaeying der haver zyn schier vol trokken. Hel droog en koud weder dezer laelste weken is schade- lyk geweesl aen de meerschen deze zien er, over het algemeen, zeer treurg uyt. Valt er dezer dagen geenen regen in, dan word het hooy nog duerder dan in het vorig jaer. Eenen oogslag is toereykend om de goed onderhoudene meerschen ie ouderschey- den van tlib, welke van alle zorgen beroofd zyn gebleven. Welk weder bet ook moge wezen, (Ie verwaerloosde meerschen zullen rvk zyn aen disleis en onkruyd, en wy beklagen de arme dieren, die zich met zoo een ellendig voedsel moeten spvzigen. Indien het weder nadeelig is aen de meerschen, het is voer- Ireffelyk voor tarwe en rogge deze doen zich opmerken dopr eene weelderige opgrocying. Van het koolzaed hebben wy niets te melden. Gewoonlyk bloeyt die plant in april. Thans zal die maend zonder bloey verloopen. Sommige koolzaadvelden zyn omgeploegd de meeste pachters willen echter wachten, dewyi zy nog niet alle hope heldieu op gegeven. (Akkerbouw).

De Denderbode | 1858 | | pagina 2