PILLEKENS. Ja maer de Constitutie, zal men zeggen, gebied uytdruk- kelyk dat er aen de geestelyken eene jaerwedde belaeld worde..... Ja maer, antwoorden de liberasters, de con stitutie is eene vaneengescheurde vodde, waerop wy geen aclit meer moeten slaen, want g'hebt wel gezien dat wy straffeloos, in de dagen van oproer, de Constitutie afge haspeld, uytgekamd en afgeweven hebben, en wat meer is, gy weet wel wat wy geschreven, gezegd, geschreeuwd en bewezen hebben, dat zy zou wetliglyk veranderd of revo- lutionnairlyk neergehakt wordenWat wilt gy nu nog van Constitutie komen spreken deze bestaet maer voor ous, als wy er voordeel konnen uyt trekken, voor de catholyken kan zy niet meer ingeroepen worden Men weet dat het eenen bisschop-Apostaet geweest is die, uyt haet tegen de religie, den auteur geweest is der hatelyke stroopwet tegen de geestelyke goederen; honderd en tien millioenen revenues die, door onze voorouders, ten eeuwigen dage, onder de bescherming der autaren, ten titel van eygendom, ais erfdeel der armen en als onder stand der geesleiykheyd gesteld waren, zyn al met nen keer de prooy geworden van hebzuchtige gieren, die eer, godsvrucht, weltigheyd, reglveerdigheyd en alle zedelyke en godsdienstige belangen ouder de puynen eener dwiu- gelandige regeringsloosheyd bedolven hadden. Den eygen dom der ealholyke geestelykheyd was voorzeker wetliger dan dien waermeê de verbeuring de koopers voor eenen appel en een ey verrvkt heeft, en waervan de Kerk en den armen de slagtolfers geweest hebben, want vele van die roovers-bezitters denken weynig aen armen of priesters, welkers hulp en bystand zy nogtans wel willen als hun stervensuer nadert en als zy de genade verkrygen van aen hunne ziele te denken. Doch het philosophiek sansculot- tisnaiö kon zich op eenen zoo schoonen weg niet inhouden, het was meester en 't moest van zyne beheersclung ge- bi uyk maken om de gevangzitliug, de folteringen en evn- delyk de guillotien op de roovery te doen volgen. Het marteldom was toen de eenige begiftiging voor de geeste lykheyd. Wachten wy af wat nu de Jiberastery zal doen indien hare beheersclung in vollen ganggeraekt. De geestelykheyd nu beroofd van allen eygendom en ook van alle regt, gclyk de ministeriele gazetten onbeschaem- delvk beweeren, zoo zal zy tot de bedenkelvkste slaverny gebragl zyn; men vergelykt de bisschoppen en pastors aen werklieden die men voor den oogenblik van noodwendig- heyd bezoldigt, en die men, als er geen werk meer is of als men er niet meer van te vreden is, wegzend Eyndigen wy niet te spreken over die vryheyds- en heylig- sehendende akten der liberators, welkers eenig doel is den godsdienst Ie verdelgen, zonder eenige gewigtige bemer king van Montesquieu nopens de kerkelyke goederen meê te deelen, zy zal de catholyken versterken en misschien aen eenige verdoolde liberalen de oogen openen. Zie hier wat dien groolen wetkundigen die voorzeker geenen klerikaal was. gezegd heeft Markt dat het oud en noodzakelijk domeyn van de geestelykheyd onschendbaar zy, dal het dueizaem en eeuwig zy gelyk het priesterschap zelfEen corps dat evgenaer is, is eene familie te meer in den Staet, waervan zy de hulpbronnen vermeerdert, hare inkom- o sten worden het erfdeel van alle andere familiën.... <1 De gillen die de volkeren aen den godsdienst gedaen hebben en die dezen onder de diensten der kerken en de noodwendigheden der volkeren verdeeld heeft, maken een algemeen inkomen, 't is een algemeen ei fdeel, een eeuwigdurend domeyn, 't welk opvjlgelyk tot alle l'ami- liën overgaende, er den roem, het gemak of het nood- wendige inbrengt, er het talent, de verdiensten, de nyverheyd vruchtbaer markt en altyd de zuyverheyd van zynen oorsprong bewarende, ons 't geluk weerd is van den armen te ondersteunen, den vorst te doen beminnen en den godsdienst te doen eerbiedigen.» (Esprit des Lois. t. XXV) Dat den schreeuwer der doode hand, den leugenaer- tieiidenman en al de liberaters-ministeriele bladen hierop antwoorden, wy zullen dan zien of de zaek van wat booger dient opgenomen en wat omstandiger met den vinger moet aengewezen worden. Maer wy bespreken dat er tegen eenige personnaliteyten niet mag gereklameerd worden Den achtbaren heere Tlieodorus Dommer, distrikt-kommis- saris en president van de land- en hofbouwkojnmissie van Aelsl, heeft onlangs aen alle burgemeesters van zyn ressort eene inschryvingslvsi gezondenmet verzoek van die lyst aen de inwooners der gomeentens en hunne vrienden ler leekening aen le bieden. En waei toe moet die inschryving dienen Is 'i om ergens eenen allerverdienslelykslen persoon, oenen waren vader lander, eenen groolen Belg, le verderen Is 'l om eene welver diende hulde, eene hoogst verpliglle dankbaerheyd le bewyzen aen een roemweerdig talent, aen een uylslekend man. die zyne medeburgers van pest, oorlog en duren lyd bewaerd heeft? Is 't eyndelyk om het geheugen le vereeuwigen van eene groote gebeurtenis, die heyl en glorie aen de natie heeft verworven? Al deze vragen hoeven wy niet te beantwoorden als wy eenvou- diglyk zeggen dat het geld dezer inschryving zal dienen om eene medaille op te dragen aen M. ROGIER, DEN WELDOENER DER VLAENDEREN fff V aen M. Rogier, die de Vlaenderen gered heeft met geldverspillendc nuttelooze boerenscholen, met dwaze raep- en knolexpositiên, met ontzet lende subsidién te geven aen kerels die gaten in de maen geboord hebben, met belagchelyke reuzenprocessiên, met zeven barometers ▼an 's lands penningen te koopen, met duyzende franks te ver- leenen aen eenen schilder om een verfkol te maken, met 87 duyzend franks te verschaffen aen twee bloemekenskweekers van Gend, met twee gepraemde geldleemngen van 57 millioenen te heffen, met hatelyke bloedzuygerswetten enz. enz. enz Hebt gy hel beet, boerkens der Vlaenderen Aen zulken man zult gy eene medaille van erkentenis, hulde en dankbaerheyd oodragen, indien gy de lyst van M. Dommer teekenl en er uw geld aen geeftIs dit niet eenen sliimuen trek van wege onzen geesl- rvken distriktkotumissaris?Maer wat wilt gy er meê doen, zommige menschen zyn met een kleynlje content, 't en zal toch geen honderd duyzeud franks kosten gelyk de medaille van den gekroonden os te Parys, teekent dan maer op, boerkens, en denkt dat er gevallen zyn in welke men aen den duyvel moet een keers- ken branden al moest men hel achter zynen rug uytblazen...» Elk zegge hel voorl. Denkt gy misschien, lieve lezers, dat wy de devoiren van M. Dommer als eenen akt vau domheyd aenzien, of peysl gy misschien dat wy die streek niet konnen verdragen Gy zyl verre mis, integendeel, wy aenzien dit als eenen der fynste akten die M. Dommer ooyt daergesleld hebbe. Daerby, moeten wy hem pryzen en vlakaf bekennen dat hy zoo dom niet is als zynen naeni luyd, want eenen mensch die op lyd en stond weet dankbaer le zyn, die bewezeue diensten, oulvaugene gunsten en weldaden weel te waerderen en indachtig te zyn, zulken mensch is lolfelyk en verdient geprezen te worden, byzouderlyk als 'l een kleyn kostje is en net staet. Nu, is er iemand die van M. Rogier diensten, gunsten en weldaden ontvangen heeft, 'l is wel AI. Dommer. Het is wel waer dal die gunsten van jan en alleman niet gekend zyn, maer dit is niet noodig, als AI. Dommer dit weet, dit is genoeg, daenneè moet zie!» niemand bemoeyën, en 'l is eenen onbeleefderik die daer zynen neus wilt insteken, niet waer M. den kommissaris? Passcz-moi la rhubarbe je vous donnerai le sené, dit is le zeggen dat schippers en voerlién malkanderen moeten overzettenEn die dit spreekwoord op lyd niet weel toe le passen, dien is waerlyk eenen dommerik. Wy verwachten er ons aen onzen konfraler het Verbond zal gaen zyn beste doen om dc inschryving voor de medaille van Rogier le doen zwellen gelyk nen luchtbal. Den man zal eene litanie aflezen ter eere van Rogier,die zoodanig zal gepeperd zyn, dal er in geenen eenen gebedenboek eene zoo sehoone zal slaen. Wy durven wedden dal onzen konfrater bel verdwynen der pataierplaeg, liet goed gelukken van den graenoogst, den over- vloedigen fruyloogst die op handen is en meer andere weldaden zal toeschryven aen den redder der Vlaenderen, lerwvl hy op de klerikalen de schuld der langdurige droogte zal leggen. Dit zullen wy ook zeer wel konnen verdragen omdat de schryvelaers en knoeyërs van hel prulblad ook wel welen dal Rogier geld beeft voor de GOEDE drukpersMisschien zal 't Verbond zeggen Verachtelyken, slordigen, lasterenden Dcnderbodegy zyt eene vuyltong, gy kont niet lyd en dal het zonneken in 't water sehyntmaer wy zullen aen onzen konfrater antwoorden dal hy ook mis is, want dat wy te wel welen dal liet schier oninogelyk is olie uyt te melen zonder zich vel le maken. Men schryft uyt Brussel acn de Mcnse Hel verslag der Middensektie gelast met het onderzoek van 't budjel van juslicie voor 1859, is op het punt van te verschynen^ en men zal er in de volkomene bevestiging aentrelfen van het geen wy voorledene week gezegd hebben nopens de kwestie der liefdadigheyd. De Middensektie noodigt stelliglyk het miuisterie uyt om een wetsontwerp voor te dragen, en daerby doet zy het nog in de dringendste bewoordingen. In eenen brief van haren voorzitter M. Orts. geschreven aen den minister van justitie en die in het verslag zal te voorschyn komen, word er gezegd dat aengezien hel land nopens deze kwestie geraedpleegd geworden is en de ontbinding der Kamer ler oorzaek der liefdadigheyd plaets heeft gehad, het voor hel kabinet eene pligt is van aeu (le Kamer eene spoedige oplossing van die levenskwestie le vragen. M. den minister van justitie heeft op den brief van den voor zitter der Middensektie geantwoord, dat het gouvernement op geschikten lyd een wetsontwerp zou aeubieden. De Middensektie moet op hare beurt verklaerd hebben dal zy bet oogenblik geschikt geloofde. Ziehier eenen trek waervan wy de echlheyd kunnen waerborgen. In een koffyhuys eener kleyne stad van West-Vlaenderen, be- klaegde zich billerlyk eenen landelyken liberael dal hy, in de bichte geene absolutie had gekregen, omdat hy geabonneerd was in eene liberale gazette Scliielvk worden zyne klagten onderbro ken door eenen opleyder van het goddeloos libera lismus, die hem toesnouwde: Waerom gael gy naer de biecht? Gy hebt wat gy verdient. De antwoord was goed. Of men wilt aen de Kerk gehoorzamen of men w ilt er niet aeu gehoorzamen. In 't eerste geval, mag men in consciëntie de gazetten onderstemmen die maer bestaen door den hatelyken oorlog dien zy de Kerk aendoen?In het tweede geval, waerom speelt men hypocriet tot zoo verre van naer de bieebte te gaen? Wy bevelen dien trek aen de aendacht der zeepliberale gazetten. COR RESRONDENTlE Ontvangen van onzen vriend van A. te Antwerpen de sonune van fr. 6i-5 c.Item van jolv. D. Ai. te Hamme fr. 1-50. M.V. D. V. te Destrldoi.ck gymoogl betalen of met een nian- daet op den post, of by AL^VrD- S. ie Gend, 't is ons gelyk. Het abonnement zal loopep I Mey dus tot 51 December 4 franks. 'L. A. uyt B. itóal zondag toekomende 10 Mey te A. zyn met den treyn die tgyt Gend vertrekt ten 9 men 50 minuten. Zeg aen mynen achtbaren vriend G dal hel my zeer aengenaem zal zvn hem aldaer met zyn rytuyg te ontmoeten, in geval ik niet kan komen zult gy tvdelyk eenen brief ontvangen. M. V. D. S. uyt M. ik zal u de naeste week scliryven, ik moet die zaek eerst wel onderzoeken vooraleer ik u stellige ant woord konne geven. Men schryft uyt Moorselop Zondag den 9 Mey om 3 uren naer middag, zullen de Zakhorlogiën afgespeeld worden ter her- beru van \l. Leander Bosteels, in den Meyboom. Eene menigte paiïyën van verschillige gemeentens hebben om de zelve ge kampt. Die de pi vzen moeten afspelen zyn Gysegem en Moorsel. De muziekliarmonie van Moorsel zal eenige sehoone muziek stukken laten hooren. Den gouverneur van Oost-Vlaendereu brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat den overtogt zal onderbroken zyn van den 15 dezer loopende inaend tot den 1 augusty aenstaende, op de militaire bruggen van Dendermonde, gelegen aen de pooit van Appels, in de rigting van den weg van tweede klas van Dendermonde naer Aelst, deze bruggen moetende afgebroken en hermaekt worden uyt oorzaek van den slechten toestand waerin dezelve zich thans bevinden. jJj. F. A. Naudts, priester in het seminarie, is onderpastor benoemd te Beveren-Waes. M. Pieter-Joseph Salembier is maendag avond te Rousse- laere overleden in den ouderdom van honderd en dry jaren en eenen dag. Hy was geboren te Wervick. Den jury voor den aenstaender. pryskamp tusschen de leerlingen van de lagere scholen des kantons Sottegem en Nederbrakel, is samengesteld als volgt MM. J. B. Rombaut, provintialen raedsheer. notaris te Nederbrakel; J. Ruysschaert, burgemeester en notaris te Sottegem; A. Haumorit, gemeente secretaris te Si. Lieveus-Essche. Bygevoegde leden MM. Ronsse, v red er eg ter; Bernage, burgemeester en geneesheer te Neder-» brake!. Men leest in eene briefwisseling uyt Brussel aen een blad van Korlryk Gy weel dat den opsteller van den Sancho door de regtbank vau Brussel verwezen geworden is, gezamenllyk met AI. Boue- quié-Lefebvre, voor aeukondiging in dit blad vau lasterende artikels tegen M. Rolin, advokaet te Gend en oud-minister van 's lands werken, lot 10,000 fr. schadevergoeding en de piaetsing van hel vonnis in belgische en vremde bladen, naer den-keus- van den vrager. Hei gerucht is verspreyd dat Al. Rolin, gebruyk» makende van zyn regt, het ten zynen voordeele uylgesproken vonnis zou doei; afkondigen in een der engelsche dagbladen die meest gelezen worden, den Times. Het sehynt dat dit inzigt AI. Bouquié-Lefebvre grootelyks- getroffen heelt, dewyl eene enkele opneming in den Times, niet min dau 7000 franks zou kosten, naer men verzekert. Alen be ween dat AI. Joly en Boucquié-Lefebvre, nopens-dil feyt ver schrikt, middelen aenweuden om den achtbaren advokaet vau Gend te overhalen van zyn voornemen af te zien.» Men schrviï uyt St-Nikolaes In de zittiug van ouzen gemeenteraed,- heeft-Al. den schepen Van Dunnen aeu den raed mededeeling gegeveu van het besluyt door het gouvernement genomen, van eene koophandelsregtbank te Aelsl in te rigien, en van het ontwerp dat bestaet om de stad Dendermonde mei eene dergelyke instelling le begiftigen. Hy heeft iiisgelyks lezing gegeven van den brief van eenen verte genwoordiger van liet distrilu St-Nikolaes, die de hooger aen- geliaelde ley ten bevestigt en vraegt dal den raed de noodige kredieten su;nime om ie St-Nikolaes een gevang te stichten en een lokael om de gehooren te houden eener regtbank van eersten aen leg. M. Bellemans heeft voorgesteld van te protesteren legen de ontwerpen des gouvernements door alle wettige middelen hy beeft gevraegd dat er eene kommissie zou benoemd worden, om by hei gouvernement de handhaving van de huydige oinschry- ving der koophandelsregtbank te verzoeken, of, voor het geval dal dit verzoek zou afgewezen worden, aen te dringen opdat het gouvernement ten minsten aen St-Nikolaes eene regtbank van !en aLMileg zou vergunnen. Op voorstel van betzelfde lid, heeft den raed by eenparig- lieyd eene beslissing gestemd, volgens dewelke de stad St- Nike- laes het aenbod doel vau alleen alle de kosten te dragen voor bet bouwen vau een paleys van juslicie, in geval dat het gouver nement er zou in toestemmen de stad met eene regtbank van vau ien aenleg le begiftigen. Den raed is acluervolgens overgegaen lol de beuoeming eener kommissie gelast om de uitdrukking van de wenschen der stad naer Brussel over te dragen. Deze kommissie is samen gesteld uyt MAL Van Durmen, De Ryck, Smet-Van der Meiden, Bellemans en Van Landegem. Een ysselyk ongeluk is vrydag aeu de statie te Ruysbroek- voorgevallen. Den statieoversten aldaer had twee kinderen, een negenjarig meysken en een knaepken, dat wat jonger is, welke aile twee, iederen dag, ter school vau Hal gingen, en van daer terug, kwamen met het konvooy. Op het oogenblik dat hunnen vader hen op het gewoone uer by het aenkomen des treyus, ging ontvangen, kwam eenen anderen1 konvooy van tegenovergcsielde rigting aengestoomd. Het kleyne meysken, dat op dien oogenblik den voel op den grond zette, huppelde spelend vooruyt, in plaets van haers vaders uylgestfeken< hand te vallen, en ging vallen onder de wielen van hel kon vooy dië haer li-chaein op eene zoo verschrikkelyke manier marl den, dat nog slechts de inwendige deelen, den schyn van* eèps menschelyk lichacn» hadden. Den ongelukkige» vader is half zinneloos vau verdriet. Gedurende den storm van donderdag wierd le Lokerets1 van een met slrooy geladen schip, door eenen rukwind de gansche- bovenlading,. met den schipper daerop, opgenomen en in de rivier geworpen; zoodal denschipper onder eene aenzienlyke massa slrooy als het ware begraven wierd. Gelukkiglyk was hy goeden zwemmer en klauterde dan ook sue! van onder zyne lading de rivier uyt. Alen schryft uyt Antwerpen, 5 mey Eenen kleynen jongen van aen den waterkant kwam gistere** te huys met een gat in 't hoofd dat nog al sterk bloedde. De moeder, eene weduwe die op dagloon gaetT was afwezig. Hare- zuster was echter i'huys en wilde den kleynen kuaep helpen me£ een oud en vuyl straetmiddelken om 't bloed te stelpen, te weten spinnekopnet. In eenen stal der gebuerte zocht zy eene w^bbe- die, te oordeelen naer de uylgesirektheyd, aen eene oude groote spin moest loebehooren. Dit was de zaek. De webbe wierd op de wonde gelegd en den jongen bloedde niet meer. Maer toen derr kleynen dezen morgend opstond, was zvn geheel hoofd zoodanig opgezwollen, dal de doktors reden hadden om te beweeren dat het nel een gedeelte veuyn der oude spinnekop bevatte en hetzelve- aeu hel bloed van hel kind was medegedeeld, zoodanig dat ine tv droevige gevolgen van het straetmiddelken mag vreezen. Berigfi aen de ouders. Zond ig laetst is te Gend, buiten de Briigsche-poori> #ef>e mooniponiinbegaen. Zekeren Constant De Haering heeft gepoogd de keet al te snyden van Sophia Walraevens, zyne vryster. Het slagtoffer is naer huys gedragen geweest; men gelooft dat de wond niet doodelyk is. Den pligtigeu is aengehouden, en het mes, dat tot de misdaed gediend heeft, is ler greffie van de regtbank gebragt. Maendag avond is er een kind van zes tol zeven weken le vinden gelegd aen den ingang van de herberg het Lammckcn te Antwerpen. Het schepseltje, dal zeer zorgvuldig in de doeken gewikkeld was, had eenen in hel vlaemseh geschreven brief by zich, aldus luydende Mevrouw, daer gy het ongeluk hebt al uwe kinderen in eenen mingevoi derden ouderdom te vei liezen en ik u eene goede moeder geloof le zyn, plaets ik dit lammeken onder uwe be scherming, hopende dat gy zult verzorgen alsof hel uw eygen kind was. Ik bevind my in de onmogelykheyd om het te voeden en groot te brengen. Ik heb in zyne kleeding alles gestoken wat ik bezat. Men heeft inderdaed in de doeken van den kleynen twee vyf- frankslukken, in een papiertje gewikkeld, gevonden. De lieden aen welk het kind gerigt was, hebben hetzelve voorloopig aen- genomen. Daer worden wederom vier andere kruydeniers der hoofd stad voor het geregl vervolgd om vervalschte koopwaren te ver- koopen. Wy hebben reeds vroeger gemeld dat er dergelyke ver volgingen ingespannen zyn legen elf andere winkeliers van dezelfde klas, belgeen op dit oogenblik, op vyflien brengt het getal der vervalschers die eerstdaegs voor de korreklionnele regtbank zullen moeten verschynen. Daerenboven heeft het onderzoek aenleyding gegeven tot zes huyszoekiqgen gedaen by grossiers of fabriekanten, verdacht van, zoo niet de eenigsten, ten minsten de eerste bewerkers geweest te zyn der bedrieg- middelen die door de waekzaembeyd der overheyd aen dea dag gebragl zyn. Verschillige koopwaren, meestal peper en suy- kery, zyn uyt hunne magazynen gehaeld om onderworpen te worden aen een scheykundig onderzoek, waerinede man tegen woordig bezig is.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2