HOOFDP1LLE. BYZONDEUE PILLEKEVS. j';kfeeurs"'2™ v.'r- bond bedanken de heeren die eertyds onze vraeg geweygerd hebben om als onderwyzer in de primaire school benoemd Ie worden, want dan, zegt liet Verbondzoude eene wonderbare soort van schynheylige lasleraers, cretins of domkoppen, boosaer- digaerds tnerkelyk de samenleving vermeerderd hebben. Wy ook bedanken die heeren onze vraeg te liebben geweygerd, wantsedert dat wy Meester Flankaert kennen, en sedert dat wy weten boe de professors by hem geleverd zyn, hebben wy wel duyzend mael die bedanking by ons zelve vernieuwd. Ten anderen, nu zyn wy op ons volle-gemak, lieer en meester zelf, en hoeven van niemand bevelen te ontvangen. lUaer dit daergelalen konfrater, en een wevnigie geklapt over '1 eerste deel van liet programma dal gy ons loeëygent, de SCHYNHEYLIGHEYD. BOEKBEOORDEELING. CORRESPONDENTIE. is aengenomen geworden met 49 slemmen tegeu 6 en 2 onthou dingen. Onze stad zal dan hare zoo lang gewenschle koophandcls- regtbank verkrygen en daeruyl de voordeelen genieten waerop zy zoo veal aenspraek en regt had. Hel Verbond van zondag is buylengewoon slout, onbeschoft en len uytertst tegen den Dendcrbode verbitterd, bel wysi zyne ver- sletene tanden en beloert ons gelyk een'grimmig dier, nel als ging bel ons mot eenen enkelen laudslag verslindenMaer o droe ven maer zoo veel goeden wil gepaerd met eene volslagene mag- lejoosheyd, en gevoed door eene uyimergelende nydigheyd, doen den konfraler jammeren gelyk nen gebonden boel'die gegeesscld word. Dit gejammer komt ons echter naluerlyk en daerom zeer verschoonlyk voor, want 'l is 't Verbond't is de party van 't Ver bond, 't zyu de knoeyërs van 't Verbond die best gevoelen hoe zwaer hun den eenvoudigen Dendcrbode op 'l herte drukl en hoe zeer deszelfs opsteller hun in den weg loopt. Voortyds was de redactie van 't Verbond samengesteld 1° uyt een koppel doorslepene walen, waervan den Dendcrbode eenen lol op de beenen heelt afgekookt, den anderen is van verdriet en spyt de stad uylgevlugl2° uyt eenen kwant die thans voor de tweede of derde mael naer een gesticht van philosophen ver trokken is; 5° uyt eenen kalen boerenadvokaet, die met palakkers en pap opgekweekt, nu geheel onze stad zou willen regeren en veelmeer van zyne» neus maken dan eenen minister4° uyt eenen prelentieuseu plakvoeter, die al zvn verstand rond den kop en niets daer binnen had en die hel eyndelyk, uyt razerny en spv- tige afgunst, naer den vremdeu is opgesteken G° uyt een aeneen- gedreegd halfcenskens gezigleken, mei een bovenlyf gelyk nen garnaet, vervaerlyke kalfskniën en voeten die allerprofytigsl zyn om berd te koopen 7° uyi onzen versleten konfrater Gummarus, die met kloek voedsel moet regt gehouden worden of alle dagen dreygt van gelyk nen vermolmden tronk dobbel l'hoope te vallen. Deze mannen plat leggen, en zoodanig plat leggen, dal men er hier niet meer hoort van spreken, dit is de taek geweest van den Dendcrbode, wel is waer eene allergemakkelyksle taek, zal men zeggen, maer ingezien het getal en de luytfers die nog achter de gordyn zalen, moest het nog al wel besteken worden. Wat hel zy, dien reessem schryvelaers is op flessclicu gelrokkenen belooft nimmer te zullen aenkomen, want al ligt verzuerd kleyn bier of bedorven azyn jaren lang afgetrokken, 't blyfi altyd wat bet geweest is en nremand wi't er vanMaer, Dendcrbode, zal inen zeggen, waerom die oude koeyën uyt den gracht gebaeld? En wy antwoorden omdat de nieuwe redacteurs van 'l Verbond juyst al de oude personnaliteyien van de oude redactie tegen ons uyikramen en daeröoor schynen te verzoeken nu en dan een pilleken te krygen om hun de macg ook wat te corrigeren. Nu, als 'l er op aeukoint iemand plaisir te doen, daervoor zyn wy allyd gereed, al was T aen eenen var (verren) of mislukten doctor, voói'tvds boter- en cyerkuts enz., al was 't aen eenen verwaenden peerdenprosser, die meer versland beeft als zeven polderboeren die geen hebben, al was 't aen een boerenkalf die nog al T een en 't ander op de lever heeft T welk er met sterke pillekens moet afgedreven worden, al was 't eyndelyk aen andere kwanten die in 'l donker knoeyën, uyt vrees dat hunne beyde ooren ons met den eersten keer iu d'handen zouden blyvenAen zulke ook zullen wy dienst en plaisir doen om de formaliteylen van 'l spel te gebruyken, en om te doen verslaen dat harde eyers kwaeJ om zuypen zyn. Hoe durft gy het woord schynheyligheyd drukken, konfraler, gv die, uyt schynheyligheyd, den titel van uw blad uyt uwen voorgevel hebt uytgeverwd, omdat uw schandblad zoo wcynig-ia overéénkomst was met uw winkelken van onder, waerin gy pater nosters, kruyskens, niedaillekens, gehedekens, schapulieren en alle soorten van chrislelyke dingen verkoopt, lerwyl gy dit alles van boven op uw drukkeryken, beledigt, beschimpt, bespol en met slvk en modder beklad Geheel de wereld weet dal de libe rators geene liefhebbers zyn van die godvruchtige voorwerpen, Y is dus om 't geld der klerikalcn uyt hunne zakken te kloppen en omdat dit niet wel ging, dat gy, uyt schynheyligheyd, dier. titel belli doen verüwyneuDaeruyl volgt, koufrater, dat gy uyt vuv" zelfbelanguyt walgelyke geldzuchtbeneden den' schynliévligeu en boven den goddeloozen speeltdaeruyl volgt no» dat gy dadelyk uwe kazak zoud keeren, en wederom schyn- hevlialvk den calholykeu zoud spelen, indien gy van de klerikalen mceiMirofyl koude genietendaeruyl volgt eyndelyk dat gy ge- deellelyk in de schynheyligheyd en gedeeltelik iu de goddeloos heid uw bekrompen bestaeu zoektWelk een droevig leven Welken schandelyken handelO konfraler, oordeel zelf, ivat voor eene partv hel zyn moet die zulke vuyle prulbiadeu tol haren dienst moét nemen, wat voor eenen walgelyken kerel gy zyt, en hoe zeer hel u misslaet anderen van schynheyligheyd te beschul dig Maer zoo gael hel de vuylste zwynen willen nog somivds het schoonste slrooy hebben. 'Gy spreekt 2" en 5° in uw programma van uvtgekozene uvtdrukkingen van zatte vaertkapoenen, aenrandingen'tegen alle treffelvke hooggeplaelste persoonen. Wel gy ongelukkige» dom- nelaer 1 »y houd nooyt op de treffelyksle, de hoogst geplaelsle uersoonen aen ie randen, te beledigen en zelfs te lasteren 't is de schandvolle taek van uw bladeken van gewetensvolle priesters, hoogweerde bisschoppen, zyne Heyligheyd den Paus zeiven ge- durf» te beliegen, door lasteringen, hatelyk te nnken en, door alle soorten van valschheden, hunnen invloed te verkreuken Wal gv ia "V, die met aenranditigen ei: zatten vaertkapoensklap uwen kost "wint, durft ons daervan komen beschuldigen. W v „en u uyt, ons een treffelyk man te noemen dien wyooyi zouden aen»erand, beledigd of gelasterd hebben als wy zeggen een treiïelyk man dan verslaen wy niet dal »v ons kerels voorbrenget die bv u treffelyk zyn omdat zy n de croiite verschaffen, omdat zy mve schynhcvligheyd helpen betalen, al waren zy dan nog bc- schaemd van mei u over strael te gaen, neen zulke treffelykheyd verslaen wy niet. Zie hier wat Jnuy, in zyn Diction, des yens du arand monde, zegt, en pevst daer eens wel op Art HONNÈTES GÊNS. Deze die juysl dc zelfde politieke opinien hebben. Gy moogt slechten zoon, slechten echtgenoot, slechten vader zyngy moogt uwe weldoeners versmaedge- lasterd en vervolgd hebben gy figureert niettemin op de lysl der TREFFELVKE LIEDEN, by dien of genen per- soon in of buylcn bediening, als gy maer zijnen polilieken afkeer of zyne politieke gezindheden deelt. Onder den nacm van TRLFFELYKE LIEDEN, zou men konnen de geschiedenis schry- ven van alle deze die Vrankryk tfbdroeven en verwoesten of sedert bojaren bedroefd en verwoest hebben.. Wal dunkt u van dit spiegelkeu, konfraler Hoe vele van uwe zoogezegde trcffelyke persoonen zouden daer hun portret in vinden indien zy er eens, ai ware hel maer van verre, durfden in kyken Wal ons betreft, zulke treffelykheyd verfoeyën wy, wy laten ze voor de liefhebbeis, goeste is koopLage en verachtelyke zielen hebben lage en verachtelyke góesleiis, en allyd ziel men dat soort soort zoekt en gemakkelyk verzamelen. In uw programma, konfraler, beschuldigt gy ons 4° en 5° van door dobhelzinnige zinspelingen den koning te beledigen en van eene geheide stad in onrust en tweedragi te brengen. Uw eerste punt is eene berekende boosaerdigheyd die gy aen den Observatcur, hel grootste leugenaers- en laslerblad van geheel België», ontleend hebt, daerop hebben wy genoegzaem in ons voorlaelste Nr geantwoord. Zet uwen bril op en herleest onzen artikel, als gy een weynig spiritus in uw breyn hebt, zult gy daer een neepkeii in gevoelen dat u niet vremd is. Wat uw tweede punt betreft, vragen wy u nogmaels hoe het mogelyk is de schaamte- loosheyd zoo verre te dryven, van uwe eygeue sehandiklc» ten laste van een ander te leggen. Sedert wanneer zyn de onrust en de tweedragi iu onze stad onlstaen Is het niet sedert dal den hebzucljtigen liberasterbucht hier is opgekomen? Is hel niet sedert dal hongerige en kale bolermelkkwauten hier met heersch- en geldzuchtige walen en vremdelingen alle middelen ingespannen hebben om aen 't sehotelken te geraken Is hel niet sedert dal uw schandblad den dag gezien heeft en geene eene week heeft laten voorbygaen zonder venyn en vuyligheyd uyl te braken Te voren was onze stad rustig en ecndraglig, en waert gy te Audenaerde gebleveu, de Alliancekliek zou hier niet eenen druk ker gevonden hebben die zich zou hebben willen verlagen hare zwadderarlikels te drukken. En gy durft komen vertellen dal wy de stad in onrust en tweedragi brengen. Wy weten wel dal gy niet kont verkloppen dat wyveel bygedragen hebben om uwe vrienden uyt de kamer, uyt den provincialen raed en uyt de regenlie te sluylen, maer dit hebben wy gedaen uyt noodzakelykheyd, omdat die sullen beter op hunne plaels waren buyteu de kamer, buylen den provincie- en gemecnleraed, en zyt gy daerom kwaed, breekt uwe colère in tweeën en gy zult twee stukken hebben, doch komt ons uwe eygene ondeugden niet toepassen en ons verwyten dat wy vuyl zyn als gy zelf tol over uwe ooren bedrekt en besmodderd zyt..... Maer wy vergeven het u, omdat wy welen dat eenen be dorven kerel allyd een ander oordeelt naer de bedorvenheyd van zyn eygen hert, en omdat wy dagclyks meer en meer ondervinden dal aenrandingen van een blad gelyk het Verbond en zyne party, verre van ons te bereyken, ons integendeel veel voordeel en vriendschap by ware trcffelyke lieden bezoigen (Word voortgezet.) Er komt iets gedrukt te worden dat van vele dames en juf vrouwen (en heeren en landbouwers) zal mogen gelezen worden. Den lylel is DE TONG, door Paler J. Hillegeer. Daer worden vyflicn venijnige tongen ivn op den rooster gelegd. Vele derzclvo worden er niet aIleenlyk wel gebakken, maer rieken er ook sterk verbrand, alhoewel zy langs alle kanten gekeerd en gedraeyd worden. De Tong beeft allyd een aerdig instrument geweest. In deze eeuw is liet gevaerlyk hetzelve met al zyne sleutels te bespelen. Wy raden dan de lezing dezer nieuwe methode onze medeburgers aen zy zullen veel voortgang doen, als zy bel eenigzins in aendacbl nemen en iu pralyk willen leggen. Dit werkje is eenen uytlrek van een nieuw en belangryk werk, dal in den oven zit, en voor opschrift zal dragen des wggwyzeu van des hemel. Men ziet bet, lezers, den eerw. Pater J. Hillegeer begint zyne schichten uyl te schieten, en nog eens beeft by zynen apostelyken bogen zoo wele te geleyden, dat wy ook aen dit nieuw gevrocht eenen volkomen zegeprael by onze landgenooten voorspellen. Dit is hel tiende boekje dal uyl zyne pen vloeyt, en men beeft ons verzekerd dal er nog inkt in zynen inktpot is. {Zie dc anno neen). Ontvangen van M. P. L. te Landegcin. 4 franks. Eenen onzer geabonneerden uyt Duggeuhoul heeft ons fr. 2-90 c. in postzegels gezonden gesloten in eenen brief, maer hy heeft vergeten zynen brief te teekenep. dus weten wy niet wie ons die zegels gezonden beeft. Den briefschryver word verzocht ons zytffen uaem te laten kennen. M. J. B. te llalle, de annonce in kwestie kost drv franks. M. en geachten vriend C. uyt D. ik durf li verzekeren dal gy geen tl uyl zuil verliezen. Zyt gy ongerust, ik ben bereyd er voor in te staen. M. V, M. uyt YV. ik heb u al twee vriendelyke brieven ge- geschreven om inlichtingen nopens de zaek die u bekend is. Gy zult my plaisier doen inv een lettertje te antwoorden, of eens naer Ie spreken als gy naer siad komt. Wy beriglen onze geabonneerden uyl Ilaliën dat den fran- keringsprys 8 ceutiiuen liet blad is verhoogd. M. Isidoor Leclair, onderpastor te Haeltert, is onderpastor benoemd te Eecloo. M. A. Yan YVassenbove, onderpastor te Erembodegem, ver vangt M. Leclair te Haeltert. M. F. Filleul, onderpastor Ic Baelegem, gael in dezelfde hoedanigbeyd over naer Erembodegem. - M. Casimir De Scbuyter, pastor te St-Denvs-Boucle, gaet in dezelfde hoedanigbeyd over naer Ursel. M. De Rycke, pastor le Mespelaere sedert 4844, is aldaer den 8 dezer overleden. - M. D. Van den Bossche, kunstschilder te Gend, en geborlig van Geeraerdsbergen, komt door den stedelyken raed van Gend, benoemd te worden tol professor bv de koniuglyke Akademie van leckeukuude, naer liet sleisei Dupuis. Een luykscli dagblad zegt dat M. Nolhomb, oud-minister van 'juslicie, Brussel verlael om zich te vestigen le Parys, alwaer bv zich aen bet hoofd zou stellen van liet bankiershuys van zynen oom, wylen M. Pescatore. lil. Cootnaus, vertegenwoordiger, is terug van zyne reys naer Napels en Boomen langs Marseille. Op de yegenvicy-mcrkl. te Gend, zyn de verhandelingen in praclupeerden zeer groot geweest; hooge pryzen zyn gevraegd en betaeld geworden. De ryluyg- eu trekpeerden vonden ook grooten aftrok, doch op hel eynde waren de pryzen een weynig llauwer. De peerden voor den landbouw wierden gretig gezocht. Y'an alle kanten des lands waren er kooplieden toegesneld. Het slagtvee is in 't algemeen aen hooge prvzen verkocht; en bier nog beeft men te bemerken dat den p'rys van 't vee geenzins in evearediglieyd is van de andere eetwaren. Men schryft uyt New-York aen den Dendcrbode, dat de belgische niissioniiarissen, welke den G april te Havre inge scheept zyn, alle in goede gezondheyd den 20 april te New- York aengekonien zyn. Hunne namen zyn de eerw. heeren llennaeiT en Van Renlergliem pestors in liet bisdom van Detroit, ea de vier priesters uyt bet Amerikaensch collegie van Leuven', de eerw. heeren 0. Kyckaerl, J. Lambert, J. P. Van de Merghel en P. De Fraiiie. Eenen reyziger had in een rylnyg van YVavre naer Nyvel eene beurs, 1400 fr. inhoudende, vergeten. Den hoofdtreynwach- ter, Willem Jonkmans vond die beurs, en verbaesite zich die weder den reyziger te overhandigen zonder eenige belooniiig ie willen aeuveerdeu. Zulke daden van eerlykbeyd verdienen mel ding en lof. Donderdag wilde te \rosselaer eenen persoon, die wat le diep in 't glas gekeken bad, eenen bond verveerd maken door hem op banden en voeten toe le loopen, Deze envoorzigligbëvd viel echter slecht uyt, want bet dier randde hem aen en beet hem de bovenlip af. De plaets van grafmaker van Lassen word eenen opregten luyaerdspostsedert dry weken is er in die stad uien-land meer gestorven. Het te vinden leggen, of verbergen van nieuwgeboren kin deren is te Thielt geen nieuws meer. Nauwelyk» heeft men liet eene reeds in slael van verrolling uyt bel water, gebaeld, of een ander word iu den zelfden Slael, liglelyk overdekt met aerdè den 2 Mey laelsleden in eenen veldweg "van Bursbeek gevonden! Dynsdag beeft bet geiegl zich ter plaetse begeven en uvt liet onderzoek blykt dat liet kind minsten dry weken geleefdlieelt en by middel van eene koorde verwurgd is geworden. De schul dige is niet gekend. Zondag, rond 8 uren van den avond, twee kanonniers die in eenen volkomen slael van dronkenschap verkeerden, ontmoe teden op de Vissehery te Gend twee persoonen die vreedzaem van- de Negciuney-merkt kwamen; zy trokken tegen beu hunne sabels- en hebben den eenen nog al zwaerlyk gekwetst. M. den doctor YYillems beeft hem de eeisle zorgen toegediend. M. den adjunkl-kommissaris Aug. YYillems beeft den pligtigen lusschen de handen der militaire overlieden geleverd. S Zondag den 48 dezer, zal le Beveren de plegtige wydin» plaets hebben van een standbeeld van Onze-Lieve-Vrouw. IlfL Hlloogw. de bisschoppen van Gend, Brugge en Breda znllên dit godsdienstig feest met hunne tegenwoordigheid vereeren. M. den stalmeester 14. de l'Escaille, grondeygenaer, lid van den gemecnleraed der stad Wavr.e sedert vyflie'u jaren,' is in die stad overleden den 6 mey, inden ouderdom van 73 jaren. Hv lael gansch zyne fortnyn, geschat op dry honderd duyzend franks, om te Wavre een oudmannenhuys te slichten. Eenen magnetiseerder is maendag te Luvk aengehouden en- naer Antwerpen gebragt, krachtens een mandatl tegen bem- uylgeveerdigd voor aftroggelary en onwettig u-yloefenen der geneeskunst. Het scbyiit dat eene klagt tegen liet» ingediend geworden is dooreenen gewezen schipskapiteyn-die hcHT309.fr. zou betaeld liebben op de belofte die hy hem d-eed van bent té- genezen, en dat den slael van den zieken in tegendeel verergerd! is. Den magnetiseerder, die eenen Franschman is en te Brussel voorleden jaer door bel geregl vervolgd wierd, voor een lëyt vair hetzelfde slacb, is provisoirlyk onder waerborg in, vrybevil gesteld. De mazelen rigten tegenwoordig veel verwoes-liizgen' a'ern te Eecloo, byzonderlyk onder de kinders. Dc aeuvalle»dr'er zieklè zyn zoo geweldig, dat eenige uren genoeg zyn om de persoonen. die er van aengedaen worden op hun uylerste te brengen. De depulaiien door den Gemecnleraed van St-Nikelaes be noemd om by liet gouvernement de belangen, der stad te »aen verdedigen, welke de ontworpen? inrigting van koopliandclsregt- banken te Aelst en te Deudermonde levendig ontsteld heeft, is- woensdag laelst naer Brussel vertrokken. MM. Tescli en Rog'ier hebben de deputatie volkomenllyk onlliaeld de redens welke men beeft doen gelden hebben ben overluyd nopens de re»tveer- diglieyd van de reklamatien der stad St-Nikolaeszy hebben verstaen dal bel billyk zou wezen, in geval liet gouvernement gevolg zon geven aen zyne ontwerpen,'van door de inrigïin» te St-Nikolaes eener regtbank van 4l" aenleg, de opofferiimciT le vergoeden di» aen deze stad zouden opgelegd worden. Men sclii yft uyt Ostende v De engelsclte dagbladen liebben dezer laelste dagen gespro ken van eene bcweenlyke ramp op zee voorgevallen, dén 30 april om tl uren en half 's avonds, lusschen YVicklowcn bet KislilighT ship. Volgens hun verhael zouden twee vaerluygen, den schroef stoomboot llriyand, van Bristol, en den dryina'sl-bark William- Campbell, van Glascow, tegeneen gesloolcn "zyn, by eenen storm die op dit oogenblik woedde, en beyde zouden schier onmiddelvk gezonken zyn. Uyl byzondere inlichtingen biykt liet dal die bedroevende gebeurtenis liet leven heeft gekost aen achl-en-lwintig persoo nen, te weten i 2t belioorende tot liet schipsvolk en de passagiers van den Brigand en 7 tol de bemanning van den Wüliam Camp bell. Onder deze laetslen bevinden zicli den kapiteyn en den tweeden luylenanl van het schip. a Den stoomboot Brigand begaf zich van Bristol naer Glascow en den drymasl William Campbell zeylde naer YVest-Indien'" werwaerls hy eene ryke lading voerde. Slechts negentien persoonen onder dewelke men den slner- man en zeven malroozen van den William Campbell, den kapiteyn en zeven malroozen van den Brigand, alsmede twee passagiers waervan eene dame, van dit laetsle schip, zyn kunnen opgeno men en gered worden door bet koophandelsscliip Espoir°kap Durand, toebehooreude aen M. Duclos, uytreeder te Ostende'. De omstandigheden in dewelke deze redding is geschied doen de grootste eer aen den moed en de zelfsopofferingen van den kapiteyn van den Espoir. Tydens den nacht die op de schip breuk der engelsche vaertuvgen volgde, ontstond er een tempeest Y'ier of vyf booten wierden spoedig door de manschappen in zee gelaten opbel oogenblik der ramp; maer welhaest zonken er -twee of dry dier booten, en sints dien heeft men er geen spoor meer van bemerkt. Het was maer by gebruy k der edelmoedigste poogingen dat kapiteyn Durand er iu gelukte," na met bet klieken van den dag, de twee andere hooien ontmoet te liebben in de rigling van Liverpool naer Ostende, de ongelukkige schipbreuk/P lingen die er in zalen aen eene gewisse dood te onti uUu^jfen meerderen deel waren zv op bel punt van te bezwvken twUwnide en vermoeyenissen den kapiteyn slaegde er in bén allen mt bel leven terug le roepen en eyndelyk hen iu de haven van Milfnn! aen land te zetten, naer eenen gevaerlykeu o verlog l van meer dan vier-en-twinlig uren.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2