ZONDAG To MEY I808. TWAELFDEN JAEBGANG. - W 615- Vertrekuren uyl de Slatie Aelst NAER: G FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uvt verschilli^e Statiën. AELST, den 22 Meï 18a8. De smulpartij der grolpotten Tot daer was alles welmaer daerna Welke zijn de oude en jonge grol potten De Provinciale Kiezinaen. Dender». 5-35 8-30 9-25 12-30 3-05 6-00.9? Gend, Brugge, Oster.de 8-25 -12-25 0-00— Lokitnn 5-35 8-30 12-30 0-00 6-00. Brussel 7-40 9-25 00-1.0 3-00 5-30 8-00. Mecli. Brns. Autw. 5-35 8-30 9-25 3-03 6-00 Leuv Thieit Luvk 5-358-30 9-25 3-05 6-00 \erv Land fttT^.vêu,5-35 8-30 9-25 3-05 6-00 6end 8-25 -12-25 -2-55 -3-05 -6-00—8-10 3 05 -6-UU le klas langs Dendermonde. Korlr\k, Mouscroen, Kvssel (langs Lede) 8-25 12-25 - 2-55 3-Ó5 - 6-00. !)oorn>k, Rvsse! (langs Atli 7-405-30— 0-00 Nin. Ge» vardsb. Ath,7-4U0-002-155-30. 2 Bergen, Quievrain 7-400 002- 15 5-30 Te lede staen ol de konvoys. Te idkcem staen deie vertrekkende van Ath 6-30 10-» 4-30 en deze vertrekkende van Denderleeuw 8-13—2-40— 5-45. Staen Ie cysecem stil al de konvoys uytgenoraen dezen vertrekkende vnn Aelst 9 25 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde tpn 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10 00 's morg. U-O en 4-.10 des avonds. Vhu Denderleeuw 8-15 's morg. 2-40 en 5-45 des avonds. CUIQUE SUUM. KJ VA!* LOKEREN NAFR Dendermonde, Aelst 6-40 9-20 3-00 5-30 0-00. Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-40 - 9-203-00U-00. VAN ATH NAER Geeraerdsberge%t, Ninove, Aelst, Dendermonde, l.okeren 6-30 10-» 4-20. Geeraerdsbergen, Ninove Aelst, Dendermonde, 6-3010-»4-200-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-3010-» 4-10-0-00. Gend, Brugge, Ostcude 6-30— (langs Lede.) 10-» 4-200-00. VAN REND NABR Audenaerde. 9-30 2-20 7-50. naer Aelst, 7-00 8 45 00-. 2-15 4-45 7-20. VA.* BRUSSEL MER Aelst, Gend 7-35— 11-30—2-00 5-05—7-15. Ninove, Gceraerdsb, Ath (langs Denderleeuw) 7-35 0-00 - 2-00 5-05. VAN DENDER MONO F, NAER: Brussel langs Aelst) 7-15 7-55 1-4 5-00 (1. Moch.) 5-55 9-10 9-45 3-30 6-30. Aelst, 7-15 7-55 —11-50 1-40 -- 5-00 6-05. EN EENDERBODE Den famcusen Rogier heeft al wederom eens zyne ko- jerige galle laten overkoken, en dit wel tegen zyne goede vrienden, die hein al wederom eens aen het schotelken geplaelst hadden, en dus voor belooning gelyk kleyne stoute schoolknapen behandeld worden. Zie hier ter welke gelegenheyd Den Groot-Meester-President Neus Verhangen die nog al wel van hoogmoed en hooveerdy besteld is en die ge trouwe liberale vrienden tracht te fabrikeren met sotipe «n wvn, heeft, gedurende den winter, 'teen smulpartyken op 't ander voor de liberalen der kamer gegeven. In deze sniulpartvkens kwam er uil en dan een iiytgeïezen polieken op, want men vertelt er 't volgende historietje over: Kenen anderen president; die te buys alle soorten van lekkere poliekens heeft, bevond zicli ook op zekeren keer aen tafel by M. Van der Neuzen, en was gezeten neven dezens achtbare wederhelft. Men bood hem eene schotel inet gesloofden kalfskop aen en daer hy geene goeste toonde om er van te eten, duwde Madame Van der Neuzen hem 't volgende complimentje toe weihoegv eet van een potieken niet dat men alle dagen t'huys niet heeft Wat er op die fynigheyd geantwoord is geweest, hebben wy niet vernomen, maer zeer waerschynlyk zgl men inwendig we! gedacht hebben icaer ben ik hier Wie heeft er my hier gebragtDoch dit daergelaten en over de smulparty der grolpotten geklapt. Als president Verliaegen geheel den winter getrakteerd had, was het wel billvk dat men hem ook eens trakteerde. Misschien zal men denken dat het geheel de kamer was die haren president eens ten gastmale onthaeld heeft, tnacr 't is niet zoo, 'tz.yn de liberalen alleen, de meerderheyd die alleen gesmuld hadden, 't waren dan zy alleen die moesten trakleren. Op het eynde der tafel heeft men gezondheydsdronken ingesteld. Na den gezondbeydsdronk door den oudsten representant ter cere des konings voor gedragen, heeft den oudschoolmeester Rogier het woord genomen om eenen gezondheydsteug voor Ie stellen aen den Grootmeester-President. Dien gezondheydsteug was oversausd en doorspekt met alles wat fyn en lekker is, de schoone betitelingen van Grooten verkleefden man van 't progres, van regtzinnigen, edelmoedigen man, die nooyt liegt, nooyt gelogen heeft en nooyt zal liegen, de ziel van het liberalismus, den voorbeeldigen president et ccetera et ccetera et ccetera, vielen van Rogiers lippen net ais de stroo- men van eene cascade of waterval, immers den president wierd daer levend op zyn liberaelsch gecanoniseerd, en den man zelf geloofde dien oogenblik dat hy eenen van die oude patriarken was by wie alle soorten van deugden met de jaren waren opgewassen. Ja, tot daer was alles wet, in een land van vryheyd is 't immers aen niemand verboden den lof te zingen al was 't van eenen gelcersd en gespoorden stier, en daerby het kon voor Rogier niet beier zyn, want er wierd altyd goed toe geschonken en gedronkenmaer den buvtenland- schen minister van binnenlandsche zaken had iets anders op de maeg, en men weet dat doorgaens de oude school meesters de digestie nog al moeyelyk hebben, byzonderlyk als zy galachtig van naluer zyn. Nu dan, den overlast van gal moest zynen loop hebben des te meer omdat zy. door den wyn wat ontbonden was. Meester Rogier klopte dan duchtig op geheel liet ministerieel gespan, hy sprong geheel alleen tegen liet überatèrsbalaillon vooruyt zeg gende dat er in de liberale rangen jonge en oude grol potten waren, en dat de liberalen der kamer te werk gingen gelyk schooljongens die niet weten wat zy willen, want de grootste, de belangrykste, de voornaemste zaek voor onze party is, voegde hy er by, dat wy 't brsluer in handen hebbenEn om aen liet bestuer bet princiep wel in te planten dat op 10 december gezegepracld beeft, zegde Rogier verder, moet de meerderheyd zich anders gedragen dan zy tot nu toe gedaen heeft. Het is slechts door eene groote verknochtheyd ging den exschoolmeester voort, (lees: eene verknochtheyd zonder palen, zonder weerhou ding, altyd volgens den gebiedenden wil van den Magister- Dictator en door de vereeniging der krachten en inzigten der liberale meerderheyd, dut men er zal in gelukken aen het ministerie eenen toestand of positie te maken waer- legen de reactie (de conservateurs) niets zal vermogen, niets zal konnen ondernemen. Den verbitterenden toon der zweeping van den Magister deed eyndelyk de bombe losbersten. Er ontstond aen tafel een zoo geweldig tempeest, dat de vont van den frane- mafonstempel dreygde in te storten; van alle kanten kwamen de prolestatiën als stortvlagen neêrgepiast, de eene schreeuwden met spyt, de andere huylden met kolere, eene derde soort tierde met verachting de schoone woor den van OUDE EN NIEUWE GROLPOTTEN Immers 't was een helseli muziek waervan den boozen geest zelf oorendul zou geworden zynEen lid, het welk nog aen 't hoofd van een liberael ministerie geweest is, dreef de misnóegdheyd zoo verre, dat hy tot zyne me deleden zegde het is niet meer mogelijk hier nog langer te blyven, lact ons opstaen en vertrekkenDeze woorden geven de maet van de beleefdheyd der woorden van Rogier en van de verregaende verwarring en woest gelier die zy veroorzaekt hebben In dezen oogenblik was de vergadering in vollen opstand tegen den oudsehoolmeosler, er moesten buytengewoon groote krachtinspanningen gebruykl worden om eene open bare geweldige scheyding, eene afdoende vredebreuk te voorkomen. Den vremdcling ten uyterst verschrikt door den opstand en de verwarring die hy kwam te veroorzaken, bepeysde zich en overwoog dat hy met dezen enkelen trek van het schotelken zou konnen gezweept worden. Ras gelyk den wind, liet hy zyii schoolmeestersreglet vallen en nam zynen pluymstrykër waermede hy al de vergramde leden eens wel overstreek 0111 hunne woede wat te stillen en te voorkomen dat er hem iets erger zou gebeuren Hy gelukte daerin en kou deswegens zyne blydschap niet bedekken. Voorzeker en met reden zal hy in ziclizelve gepeysd en gezegd hebben hoe schoon beu ik daer ont snaptZonder omzien ging hy van de bitterste tael tot de fynste vleyeryën over en toonde aldus hoe gemak- kelyk het is van rolle te veranderen als men in de school der liberatery opgeleerd is. Dees toóneel heeft aen het ryk van Rogier eenen gewel digen stoot toegebragt en alzoo nog eenen zal men den vrem- deüng kennen en zal men gevoelen hoe hy Belgiën wilt geleyden. Men vraegt hoe dit aerdig tooneel in eene lioo- gere plaets zal aenzicn worden en op welke wvze men het nog aerdiger gedrag van den grooten man zal bcoordeelen. Zal men niet beginnen te gevoelen dat de lielgen niet van zin zyn zulke dictatuer te blyven verdragenMisschien zal iemand antwoorden dat er al wederom in den wyngaerd gewerkt wierd, maer *t is aen elkeen bekend dat, hoe lastig den wyngaerdarbeyd ook zy, het nimmer toegelaten is de palen te overschryden. Een gendsch blad doet deze vraeg en antwoord als volgt: s De oude grolpotten van het ultraliberalismus zyn deze die eerlyds met Rogier den spot hielden on zyne politiek bestempelden met den narm van Potitick-Franconideze die tegen den slaet samenzworen en werkten om de <t constitutie, die zy nu zoo wonderlyk schoon vinden, omverre te werpen; deze die voor prys van hunne laet- tydige samenkomst onder het vaendel 't welk zy dan bespogen, beweerden moer ministerieel te zyn dan de (i ministers zelve. a De jonge grolpotten zyft die zelfde poesjenellen, welke gehoorzamen aeii don invloed die hun beheerscht en die hot stelsel aengenomen hebbende dat er niemand ver- stand heeft dan zy en hunne vrienden, willen dat alle phielsen, alle eereambten, ten hunnen profyle, zouden verbeurd worden. De twee soorten van grolpotten bpstormen gedurig M.Rogier, persen en vringen hem ais 't ware om hem te versmachten. Don verlosser der Vlaenderen zou zich it van die lastige vrienden willen ontmaken; hy zou er zich willen van ontmaken, maer zyne belangen verzetten ti er zich tegen. Aen liet bestuer gebragt door de eene a en door de andere, trekt men hem, slingert men hem, <1 wipt men hem gelvk den knecht van Don Quichotte (i De overmaet van 't kioaed brengt het goed voort, en de grolpotten zyn bezig met hunnen afgod in het stof no»'r te halen. Deze antwoord is eene antwoord vol waerheyd en nauw keurige juyslheyd; welligt zal dit den besten middel zyn om 't land te verlossen van eenen redder dien het zóu mogen wensehen nooyt gezien te hebben. Onderlussche» moeten de conservateurs, in afwachting naer de ontknoo ping van zekere politieke gebeurtenissen hunne randen aensluyten, alle deftige middelen in 't werk te stellen om de party van wederstand sterker en sterker te maken, opdat zy, op den dag der verlossing, gereed zyn eenen beslissenden maetregei te nemen die liaer alleen zal moe ten redden. Dien maetregei is krachtdadigen moed, onbe schroomd heyd en goede verstandhouding in het verdedi gen onzer regten als den aenval opeulyk zal geschiede» o Vele brave en opregt treffelyke lieden, die reglzinniglyk aen 't vaderland verkleefd zyn, verliezen den moed én betreuren de rampzalige gebeurtenissen die bet ongelukkig Belgiën zoo verre in den weg des verderfs gestooten hebben. Zy zuchten omdat het lyranniek liberalismus al de banden der samenleving en nalionalileyt zoo niet teeuemael verbryzeld ten minsten; grootendeels verzwakt heeft en daerby 'l bestuer 'naer eene heyliooze regeringsloosheyd heenvoert. Die ware vaderlandsvrienden zyn bedroefd omdat noch' eou stitutie, noch wetten meer geëerbiedigd worden, omdat het ver legcnwoordigeiid en parlementair princiep is omverregeworneu omdat den oproer thans de opperste wet is en de ware wet geving vernietigd heeft. Zy weenen omdat eene goddelooze en gez3gvcrsmadende libe raters-francinaSonseoierie het land iu hare klauwen g">per<i Itoud en de openbare lasten zoodanig vermeerden, dat men reden heeft er ovpr verschrikt Ie zyn, re meer omdat die lasten byzonderlyk gelegd worden op den rug van de patiiotieke party des lands, die tiiaus als eene slave behandeld 011 ongenadHvk gesloten en gestooten word buyteu alle ambten eu plaetseu. lerwyl al de profyten van 's lands schatkist voor de revolution nairen zyn, die, door l hrulaol geweld van den oproer onze instellingen hebben verdelgd, die zelfde instellingen die de patriotten van 1850, teil pryze van I11111 bloed, veroverd ea gekocht hadden. Maer wy vragen of liet met zuchten en weenen is, met moede loos te zyn en alles te laten giien gelyk het will, dat men die» akelige» toestand zal verbéteren of doen ophouden YVy vra-rn of alles verlóren is en of de dappere Belgen voorlaen' met »e kruyste ermen moeten blyven in afwachting naer betere tyden in afwachting naer de terugkomst der wetten, in afwachting dat de diierbare belangen van Godsdienst en Vaderland van zelfs zonder werken, zonder tegenstand wederom behertigd worden Wy vragen byzonderlyk of onze kloekmoedige en vanouds roem rvke natie gedwee het hoold moet bukken onder de liberals dwingeland)' Op deze vragen antwoorden wy met eenen krachtvollen NEES' en roepen luydop dal zulke handelwyze deze zou zyn van een' laibertig volk, 't welk zou verdienen onder de slagen van den knoul verpletterd neer te vallen. Hel is dan eene andere bae» die wy moeten inslaen, wy moeten den grond herwinnen'dien wy door de kiezingen van 1851 en 1852 veroverden doo-dé kiezingen van 1857 verloren hebben. Volgens onze manier van zien moeten wy altyd stryden; stryden is leven en leven''is slryden, maer als wy stryden willen met verdiensten, met olorie met hoop van welvaert, 't is VOOR hel goed en TECEN 1 i kwaed dat wy moeten vcchleo, en veelilen lol dat e!o Mbe'raterw kliek IN FEÏTE neergeveld is. Als wy zeggen IN FEYTF d verslacn wy eenen weUelylcen slryd als men ons met weti"'™ wapens aenrand, en eenen fnjtchjken slryd of gebruyk van lean geweld als men ons met geweld aentast. Heden is liet in Bel"i aldus gelegen dat de daedzaek of bet feyt alleen wel maeki" en daer de vyanden van alle goed ons lot dien on"elnkliice toestand gebragt hebben, zouden wy er hun de schande doe» van gevoelen met tegengeweld Ie gebruyken en er hun on"ena diglyk de gevolgen van doen ondergaenDit word drin»end noodzakelyk wilt men liet algemeen verderf tegenhouden wan. men wete hel wel. ai waer eenen liberael insluypt 't is ón' verderf te zaevëu, 'l is om zeden, godsdienst, eu alle princinen van 't gned te vernietigen. 1 Wy vernomen met genoegen da! de conservateurs van bet kanion Ooslcrzele benevens verschcydcno andere kantons dc> princiep verstaen hebben en vast beraden zvn de worstelin» al' ie gaen. Wy wensehen er ban veel geluk óver en verhopen ,ht hunne poogingen met goeden uytslag zullen bekroond worde'» Wy porren alle kantons aen den kiessirvd niet te verlaten ze'r- als zy voorzien van onder Ie liggen, dé onthomlingen in kièii worstelingen maekt de liberalen slooler en sterker, liiordo worden de brave mensehen moedeloos, de goede party vcri' b.aer gezag, zy word ontzenuwd en teenemael verlamd "en allé»! later iels goeds met zekerheyd zou konnen verrigt worden daé is alles ontbonden en deu triompb der boozen is voorop y.

De Denderbode | 1858 | | pagina 1