Twee luydsprekende daedzaken. PILLERENS. Eeoen der moedigste generaeis van ons leger, een déflig en treffelyk man, die zynen koning en zyn vaderland bemint, heeft de stad Gend bewaerd van plundering, brandstichting en al de gruwelen die aen den oproer eygen zyn. En wat belooning krygt hv daervoor De oproermannen willen hem een affront aendoen eindal zyne houding, zyne krachtdadigheyd, zyne onverschrok- kenheyd hunne schandplannen verhinderen, en zy intrigueren tegen hem om hem buyien de stad te krygen. Hel gouvernement kan niet weygeren het verlangen der oproermakers in te willigen, het.is immers ten gevolge hunner strafbare en pligtige gewel- denaryén dat hel aen 't schotelken is geraekt, het is aen hunne medehulp dat het zyne verhefiing verschuldigd is, en dus is zulkedankbaerheyd het minste wal het ten hunnen voordeele doen kanDezen generael is dan gestraft geworden met eene verplaetsing die hem onaengennem wasDal de Belgen daer- nyt leeren wat de teomelooze driften van eene schandcoierie al durven èysschen en waerloe zy 't land zullen brengen als zy aliyd moeten voldaen worden. Een ander feyt is de brutale afstelling van den achtbaren heer De Saegher, procureur des konings te Gend, die, zonder dal hy wete waerorn, van meester dadelyk knecht is geworden, door zyne verzending naer Luyk a|s Greffier van het hof van beroep. Aen dezen voortreffelyken fonciionnaris had men geene grieven ten laste te leggen, integendeel by was algemeen gekend als zynde de pliglen van zyn ambt leenemael toegedaen. Maer wat geeft dit er aen, den heer De Saegher was catholvk van opinie er. dit is tegenwoordig een schelmstuk in d'oogen der nieuwe politiek, die door niets anders heerscht dan door hare drillen en die, men zy er zeker van, door de driften zal vergnen. Wy zouden over deze twee en over nog andere feylen breed voeriger konnen uytweyden inaer bet walgt ons voor heden er dieper in te treden. Noglans willen wy aen de klubislen wel eens vragen wat zy zouden zeggen, indien zy en al de hunne bet zelfde lot moesten ondergaen, in geval het land, vermoeyd van de dwingelandige geesselroede der liberatery, hun welhaest tot niet kwam brengenDeze vraeg zullen zy onbeantwoord laten, maer, ons dunkens, spreekt het van zelfs dat de conser- valeurs weieens zullen genoopt zyn op de zelfde wyze te werk te gaen. Dit zouden wy willen zien en dit hopen wy te zien als de onze hunne wezenlyke raagt willen gebruyken of werkstellig maken. Gelyk de liberaters aen anderen gedaen hebben zal hun ook geschieden, om hun le leeren dat in ons verstandig Belgiéu het spreekwoord impunilas peccandi illccebrade ongesiraftheyd is een aen lokset tot de boosheyd, geen vasten grond heeft of niet aangenomen is. Gelyk wy het voorzien hadden, hebben de laetsle pillekens van den Dcnderbode op de nieuwe knoeyers van 't Verbond een allerbeste eil'ekl gedaende arme sullen zyn zoodanig aen 't kry- len en jammeren, dat een steenen hert zou breken; dal echter hunne spylige droefheyd en magteloos gekerm zoo nog hier en dacr met een verwylselken of lasteringsken legen den Dcnder bode doorspekt is, dit is natuerlyk, dit begrypen wy en dit konnen wy zeer wel verdragen, ais de stoute straeljongens eens duchtig op de broek gekregen hebben, dan verwylen zy ook en zouden, indien zy konden, de kasseyën uyl den grond trekken om ze naer hunnen "bestraffer le stnylen. Nu, het zy, wy tvenschen 't Verbond grondherlig proficiat met zyn eerste gejammer, en zullen, om onzen konfrater plaisier le doen, hier het litanieken laten volgen dat hy in laetsle Nr, zoo hyzegl, voor de lange behoudenis van den hoofdopsteller van 't Dcnderbociken afgeeft. Zie hier dit fraey litaniekefi Heere geve dat zyne schriften in het toekomende hoofd, sleerl <i of gat hebben Heere, verleent item in het toekomende een korreltje rede- neerkunde Heere, gv zult Item niet op d'aerde kaslyden voor zyne <t dwaeshederi'en ongerijmdheden o Heere, indien hy U met zyne snoodheid zelf tergt, bevryd Item van alle kwade hand 1 Heere, gy die ons leert het kwaetl met goed te lootten, ver- geeft aen het Denderboeikcn zyn inkwisitic-gedrag, want hel het weet niet wat het doet Heere, wy durven hopen dal gy met het toedoen Tan zyne O vrienden en voorslaenders, die u nogtans zoo dikwils met den bacrd trekken, hem de vrede zult toestaen en medelyden hebben met zyne onnoozelheid gepaerd met snoodheid Wat dunkt u, geëerde lezers, steekt daer geen kruynt in Ons dunkens ja, en dit wel 7.00 veel, dal wy er geen woord* zullen op antwoorden en ons bepalen met aen de schryveiaers van 't Ver bond te zeggen dal zy mogen goede couragie hebben, want dat de onnoozele zullen zot zien, en dal waer slechts nen uyl van binnen woont er voorzeker geenen arend zal uylvliegen. Een tweede reuzeuarlikel begint het Verbond met te zeggen dal wy ons tegen dit bladeken in eene schroomelyke gramschap bobben gesteld. Gv zyt mis, konfraler, gy en geheel uw boelken 7.yt ons zoo veel niet weerd, wy konnen wel eens wat serieuser tegen u klappen en de zweep opnemen, maer ons daervoor in gramschap stellen, neen. neen, jongen, dit ware u te veel eere aendoen, dit ware u een gewigl byzetlen dat gy niet hebt en nooyt krygen zult. Met u, konfraler, doen wy niets anders dan schertsen, gy dient ons maer om wat pillekcns op uwe rekening te maken, ten eymle onze lezers en ons zelve wat te verlustigen, an waerlyk daervoor zvt gy voor ons een excellent ding, want zonder u zouden wy nog al dikwils moeten serieus zyn, zelfs als wy er geene goeste voor hébben. Onthoud dan wel, Verbond, dal «y maer den dwyl zyt waeraen den Dcnderbode zyne voeten afkuyscht als hy van de kermis komt. Maer zeg eens, Verbond, gy hebt in al uw gejammer en gejank toch nog wat goesle om wat te spotten of eens te iagchen, en dit begrypen wy alweer als wy ons errinneren dal Button, sprekende van den ezel, zegt dat als dit dier afgeranseld word, het meermaels een spotgeschreeuw tegen zynen meester uytgilt, al wilde het aen dezen zeggen: het nypt mv wel, maerikkan toch nog lagehen. Zoo zegt gy tot den Dcnderbode al nypt gy mv, •y zvt toch een welgemaekl manneken, rond van buyk. dik van kop,'enfin een lief schoou jongsken. maer dit hebt gy niet altyd geweest enz. ziet, konfraler, dit heeft ons zoo veel plaisier ge daen dat wy er u grondhertiglyk over bedanken, maer nog cou- tonler zouden wy geweest zyn, had gy wat gesproken over onze schoone oogskens en by voorbeeld gezegd, als gv nu toch bezig waert, dal deze in ons kopken gelyk twee perelljes glinsteren; 'lisspytig dat gy dit vergeten hebt en ons alzoo dwingt daer zelf over te spreken.... Maer oasse, 't zal voor neu anderen keer zyn. In a,,c 8cva' 'J'" ,ocl' content, konfraler, en nu zien wy audermael hoe waer het is dat men achter rugge iemand best leert kennen. Wy zouden reden hebben om kivaed of gram te zyn indien allen anderen ons doorstak dat den Denderbode eerst voor de liberalen geschreven en dan deze.uyl baelzuchtigheyd verlaten heeft, maer omdat het Verbmd dit zegt, 'l welk in de valschheyd geboren is, met leugeus en laster opgekweekt en met schande gevoed word, mogen of willen wy ons daeraen niet stooren. Wy zouden het Verbond wel uytdagen ons hel minste bewys te geven van zyne beschuldiging, maer wat zouden wy er meè winnen de boter te proevin als wy voorop weten dat zy nen vuylen en bedorven smaek lieel'l, en dacrby waerorn ons veront schuldigen over eene zaek waeraen eikeen weel, het Verbond zelfs niet uylgezomïerd, dat wy onpliglig zyn 1 Het is immers al verloren wat men in een gescheurden pot of iti een zifle giet.... Wy wierpen deze week eenen oogslag op dert brief dien het Verbond legen liet ouderwys der Jesuilen heeft afgekondigd en dachten er de slavelyke copye der Lettres provinciates van Pascal in te vinden. Wy sloegen eeaige werken open en bevonden dat ons gedacht echt was. Nu, Voltaire, den goddeloozen leugen- en lasteraer zegt dat men door die Lettres provinciates van Pascal geenzins hel onderwys der Jesuilen moet noch mag beoordeelen den graef de Ma:stre heeft die lelllrcs genoemd leugenacrs-bricven; Chateaubriand, in zyne Études historiques, velt het zelfde vonnis, want, roept.hy uyt, 'Pascal js maer eenen vernuften lasteraer, hy heeft ons onslcrflyke leugens achtergelaten. Als wy de geluygenissen van zulke mannen gelezen hadden, verdween by ons alle goeste 0111 den brief van 't Verbond breed voerig te beantwoorden, te meer omdat wy eene kwestie van godsgeleerdheyd moesten behandelen waerin wy onbevoegd zyn en ook die in een weekblad niet le pas komt. Indien de liberaters van 't Verbond, van geheel de alliance en de regenlie zelve deuken dat het onderwys der Jesuiten slecht is, waerorn zenden zy er alle, geenen eenen uylgezopderd, hunne kinderen naer toe? Waerorn heeft de regenlie over eenigen tyd eenen nieuwen hucrlermyn van 27 jaren aen de Paters van ons collegie gegeven Dit alles verslaen wy niet ten zy wy denken dat de betaelde, de baelzuch- lige, de verslaefde lasterzucht alles moet uvtbraken, of het klinkt of hel botst, als 't maer tegen de Jesuiten is. Wat aengaet dat de Jesuiten wyde mouwen hebben, gelyk den schryvelaer van den brief zégt. hy moet dit zelf wel ondervonden hebben en eenen soberen kerel zyn onr tcyde mouwen van doe» le hebben. In alle geval, raden wy onzen konfraler aen dit ook eens le proberen, misschien zou hy verwonderd zyn, alhoewel hv niet te dik van kop nog le rond van buyk.is, als hy er niet zou doorgeraken. Hebt gy dit verslaen, Verbond? Peysl daer eens wel op, en ziet dan eens of uwe schryveiaers en de regenlie het niet met de hazen schynen te houden terwyl zy met de honden loepen. Men schryfl ons uyt Herzele it Verleden maëudag heeft alhier plaels gehad de plegtige installatie van den eerw. lieer Coile, als pastor dezer gemeente. Eenen fraeyen stoél van iVeluylgedoschle ruyters, maegdekens, herderkens, genootschappen, enz. enz. kwam die plegligheyd opluysteren, maer 't geen vooral verrukkend en indrukwekkend was, was de school der Slom-Dooven van Gend, die in groot getal al de weerdigheden der H. Kérk zoo als paus, kardinalen, arts bisschoppen, bisshoppen enz. enz. met eene wotitferlyke zedigheyd en iDgelogenheyd verbeeldden. Z. H. den bisschop van Gend heelt geweerdigd in persoon den nieuwen pastor le installeren. Nooyt hebben wy onze parochie zoo luystervol versierd gezien, de zegebogens, opschriften, welkomgroeten, vlaggen, wimpels, fes- toenen'en alles wal een feeslgewaed aendnyd, waren in overvloed zoodat de parochie haren nieuwen herder op de weeriligste wyze onlhaeld heeft, en daervoor den «leesten lof verdient. Na de plechliglievd is er een prachtig,gaslmael op het kasteel van den achtbaren" heer baron Van de Woeslyne-De Liedekerke gegeven geworden hetwelk de geeslelykeen wereldlyke overheden benevens de genoedigde en vrienden van den heer pastor hebben bvge- woond. Des avonds is eene allerschoonste en algemecne verlich ting dit belangryk feest komen sluyten. In 't algemeen hebbende provintigle kiezingen geene of weynige verandering aengeboden. Men schryft uyt het kanton Durby (Luxemburg) aen den Bien Public er lk ben gelukkig u den zegeprael der katholyke party te mogen aenkondigen in de provintiale kiezingen die le Durby komen plaels te hebben. MM. Lebrun de Barvaux en Favereau de Jenneret zyn gekozen geworden in de plaels van MM. Gende- bien en Mersch. Tol hier toe, dit kanton, waer de bloem van het maconniek liberalismus bloevt in al haren glans, onderscheydde zich byzonderlyk door zyn uytsluyleiid politiek en, sedert meer dan drv nraenden, vermenigvuldigde de liberale kolerv hare beloften' en bedrevgingen. Echter, in weerwil hunne schandelyke kuyperven. in weerwil den dwang dien zy niet beschaemd waren uyt te oefenen in 't midden zelve der kieszael, in weerwil nog al talryke verraderveu, die overigens door ingeboezemden schrik waren veroorzaekt, zyn dé poogingen van MM. de regeringloozen vruchteloos geweest. Geene wanorders zyn op de kiezing gevolgd.» j|cn beweert, zegt de Union van Korlryk, dat de alhier plaels °chad hebbende kiczing voor den provinlialen raed zal vernietigd worden; de bygevoegde lyst der kiezers is niet aeiceplakt geworden, gelyk de wet vereyschl, waeruyt komt dat er kiezers zyn, door brief uytgenoodigd. die hun stemregt niet hebben kunnen uyloefenen, in hel bureel waer zy geroepen waren. Dynsdag morgeud, rond elf ure, hebben hel korps officieren van hel garnizoen onzer stad en de overheden der verschillige w'apemliensten, gevraegd om ontvangen le worden door M. den generael Capiautnonl, ten eynde hem, voor zyn vertrek naer Bergen, de droefheid uyl le drukken die zy gevoelen bv het zien dallrv het bevel over de eerste grondafdeeling moet verlaten. Den generael heeft grootelyks bewogen geschenen over dezen blvk van toegenegenheyd hy heeft op de vriendelykste wyze de officieren bedankt wegens den iever en de verknochlheyd waer- van zy hem zoo menige bewyzen gegeven hebben, alsook van de trouwhertige medewerking die zy hem verleend hebben tydeus de dry jaren van eenen soms moeyelyken dienst. By koninglyk besluyt van 25 mey M J -M. de Vülegas, substituet van den prokureur-generael bv het hof van appel van Gend, word benoemd tot prokureur des konings by de rïytbank van 1" aenleg dezer stad, in ver- van"in<' van M. De Saegher, tot andere bedieningen geroepen. M. C' Dumonl, substituet van den prokureur des konings hy de reglbank van 1™ aenleg te Brugge, word benoemd tol substi tuet van den prokureur-generael by het hof van appel van Gend, invervangingvanM.de Villegas, voornoemd. Daer is spraek va» eenen yzeren weg die de stad St-Niko- laes zou verhinden met de koolmynen van Mariemont, iartgs Temsche Voor de uitvoering van die spoorbaen zou men te Temschc over de Schelde eene brug moeten leggen van 400 meiers lang. Deze baen zou voornamenlyk tot doelwit hebben het vervoeren der kolen naer de beyde Vlaenderen te vergemak- kelyken. Te Sottegem, in 'de kasteeistraet by het opdelven van dcit grond tot het leggen der grondslagen eener nieuwe kapel voor d« Kongrcgiilie der jufvrouwen, heeft men verscheydene lykbussen ontdekt die nog eenige assche bevalleden. By het eerste opzigt dier stukken is het gemakkclyk om derz.elver alouden oorsprong te herkennen, en den gotischen trant barer vorming laet niet toe te twyfeleo of zy moeten daer hegraven geweest zyn ten tvde der Gothen. Men weet immers dat het sleedje Sottegem in de aloude ge denkstukken aengeteckend staet onder den naem van Gotleghem. of Goleghem, en dat don uytgang gem of gheen waermede den naem van een groot getal gemeenten eyndigl, niets anders he- leekenende dan verblyf, womplaets, enz., zoo dal Golteghem niet anders wil zeggen dan verblyf der Gothen. Men schryfl uyl Sl-Laureyns, 19 mey Den genoemden Bernard De Melsenaere en Jan Verhuist, dagldouers, ivoonende in onze gemeente, wierden aengehouden onder beschuldiging van het vuer gestoken te hebben in de hof- slede van Pieler Hermie, landbouwer. Den eersten is onlangs overleden in het Rasphuys le Gend, den tweeden is over eenige dagen iu vryheyd gesteld. Volgens de verklaring van Verhuist, heeft De Melsenaere, op zyn doodsbed, bekend dal hy alleen pliglig is aen de brandstichting, die de oorzaek huuner aenhou- ding was, Den 12july zal er te St-Nikolaes eene tentoonstelling van beesten en landbouiv-werktuygen plaets hebben. Daer zal eenen kampslryd zyn voor peerden, hoornbeesten, schapen, enz. Eene som van 209 fr. zal uylgedeeld worden aen de tentoonstel Iers van nieuwe en verbeterde lanilbouw-weiktuygen. Men leest in een weekblad re Dat wy goeve, zeer goeye, ja doorgoeye jongens zyn, weet alleman. Maer dat wy toch zoo dom zyn, als wy eygentlyk zyn, dal wisten wy toch niet. Ziel hier de zaek. Uyl helêefdheyd had het hesluer van den yzeren weg van Lichlervelde op Veurne, by de inhuhling van den weg, eene uytnoodiging gezonden aen twee lïansche dagbladsohryvers, waervan den eenen, M. de la Bedoil- licre, opsteller is der Siècle. Dezen, om zynen dank te betooneu aeu de vlaemsche bevolking, die, in meest al de statiën een transch kleed had aengelrokken om de fransehe wellevendheyd 11a te apen, alsof er iets schoonder is dan eygen tael en eygen dragt, heeft haer in zyn blad uytgescholden voor al wat stom et» dom is. a Den Vlaming, zegt hy, men leest het op zyn gezigt, is is hel domste volk dat ik nog in myne reyzen heb tegen geko- v men. Daer iu zit noch levendigheid, noeh geestware hel niet dat wyze een deel van onzen geest mede deelen, dau zou dit «volk in zyne beestigheyd verslikken IZyt dan beleefd op zyn frausch Wy mogen ons gelukkig achten maer domme Vlamingen gebleven te zyn, want anders mogten die schoenen ons ook wel passen. Aliyeér eeu lesken voor de franskiljons; dat het hun wel smake Men schryfl uyl Brussel, 21 mey Gy herinnert u dat den franschen 1Voniteur onlangs heeft aengekondigd dat M. Ambroes, regter van inslruklie te Brussel, tot ridder was benoemd geworden van hel Eere-Legioen. Dezen aehtbaren magistraet de magtiging gevraegd hebbende om de eereteekens van dit orde te mogen dragen, heeft het ministerie hem dezelve, 7.00 men zegt, geweygerd. Men weel dat M. Ambroes gelast ivas geivcést de processen tegen de schandbladen den Drapeau, den Prolclaire en de Crocodile le onderzoeken. Men schryft uyl Brussel aen de Gazette van Augsburg, dat den graef van Vlaenderen geenszins Zou tróuwen, zooals het ge rucht verspreyd was, met de prinses dona Anlonia van Portugacl maer wel met eene dochter van den Koning van Saxen, wier hand den hertog van Braband voor zynen broeder zou bekomen hebben, bv zyne laelste reys naer Dresden. De 4' kamer van het hof von appel te Brussel, komt het vonnis te bekrachtigen der korreklionnele reglbank van Antwer pen, dat den kapileyn en den sluertnan van het schip Anrra ver wezen heeft, den eersten tot 6 maenden en den tweeden lot 4 maenden gevang, wegens de afschuwelyke mishandelingen door hen gepleegd op eenen armen kajuyljongen. De veroordeel-ing; lol 400 fr. schadeloosstelling ten laste van den kapileyn is- insge- lyks bekrachtigd geworden. Op aenzoek van M. Mesdag, substi tuet van den prokureur-generael, is den kapileyn die rn vryheyi gelaten was, binst de zitting zelve aengehouden en uaer het ge vang der Kleyne Karmelieten geleyd. Maendag morgend is er eene klok gevallen uyl den torera der prochiekerk van Ostende. op het oogenblik dat men ze bego» te luyden. Gelukkiglyk heeft men geen onheyl te betreuren; do luyders zyn het met den schrik ontkomen. In den morgend van maendag, den genoemden Eodewyk Vormeseele, van Cleicken, hetigt van diefle, is uyt het gevangen- huys van Veurne ontsnapt, na de poort geopend te hebben met den sleutel dien hy heymelyk in de kamer van den hoofdwachter des gevangs genomen had. Het schynt dat Vormeseele zyne rig- ting'genomen heeft naer Vrankryk. Eene moordpooging die grooten indruk gemaekt heeft op den ivvk waer zy bedreven wierd, heeft zaterdag rond twee uren plaets gehad, in de Fonleyuslrael, by den boulevard van het Zuyden te Brussel. Ziehier hoe men de feyten veriraelt die deze treurige gebeurtenis veroorzaekt hebben. Zekeren heer G...., gewezen treynwachter op den Zuyder-spoor- iveg, was reeds sedert eenigen tyd geleden, van deze bediening ovèrgegaen tot degene van oversten der kommissionnarissen van de statie derzelfde linie. G...„ onlangs deze plaels ver loren hebbende, vatte naer het schynt, ten dien gevolge eenen geweldigen liaet op tegen M. S...., oversten van het bureel der reysgoederen. Nudan, onder den invloed van dezen haet, G wetende dal M. S.... alle dagen tea 2 uren langs de Fonteynstraet moest trekken om naer zyn werk ie gaen, begaf zich naer ge melde straet om er hem te ontmoeten, en op het oogenblik dat zy tegenover elkaêr kwamen bragt hy hem in don rug eenen ge weldigen steek toe met eene gescherpte vvl. M. Sgevaerlyk gekwetst, hoewel wy nog niet juyst kunnem zeggen tot hoe verre, is naer zyn bureel overgedragen, en van daer naer zyne wooning. Wat den moordenaer betreft, dezen zou, zoo het schynt, zich van zelfs gevangen gaen stellen zyn in het politiebureel van de 2' afdeeling. Zondag laetst, tusschen middag en 1 ure, is er over de stad Mechelen een allergeweldigst onweder uytgeborsten. Eene hevige regenvlaeg stortte neer en den wind blies uyt het oosten met eéne zulkdanige ivoede dat verscheydene persoonen omver geworpen wierden. In de staliestraet en namelyk by de herberg La Cournnne, zyn de tafels en de zware banken die op het voet pad stonden, door den wind opgenomen en tot op eenen verren afstand geworpen. Behalve menigvuldige ruylen die verbryzeld geworden zyn, vernemen ivy geene verdere ernstige ongelukken. Het onweder heeft maer vyflien minuten lang geduerd. Te Lier, daerenlegen, heeft het meer dan eene gansche uer gewoed. In deze stad heeft het zoo overvloedig geregend, dat «p eenen oogenblik alle de stralen gelyk beken waren. Den storm, zoo hei schynt, heeft maer over dit gedeelte dsr provimie ge-

De Denderbode | 1858 | | pagina 2