KUNSTNIEUWS. PILLEKEN®. ledig is eu als gy al de bronnen zult droog getrokken hebben? Om oorlog te voeren is er geld en veel geld noodig, dit is zoo algemeen geweten, dat er een spreekwoord uyt ontstaen is te weten pecunia est est nervus belli, bet geld is de zenuw van oorlog. Nu, als men geen geld heeft dan moet men wederom het koeyken van de contribuabeleu aenvallen om het, door overtollige melkingen, meer te doen geven dan het kan. En wat zal er gebeuren Het beeslje zal vallen, hel zal treuren en het zal stervenZoo veigaen de staten, zoo vervallen de gouvernementen, zoo verliezen de volkeren hun bestaen Wy hopen vastelyk dat niet eenen conservaleur aen die schaudelyke geldverkwisting zal medewerken en dat allen er twee keeren zullen op peyzen eer zy zich, gelyk de liberasters, den volksvloek op den hals halen. Do kerk van ons begynhof is, sederi eenige dagen, in bezit van twee voortreffelyke mcesterslukken die wy verschuldigd zyn aen hel kundig penseel van onzen achibaren en verdiensivollen stadsgenoot. den heer Joseph Mega nek. Zy verbeelden de Uil. Herten van Jesus en Maria. Met do levendigste voldoening heeft het publiek deze twee nieuwe gevrochteu o.ilhaeld, in welke de teederste devotie en diepste aendachl doorstralen. De uyldrukking van hel hoofd onzes Heeren, welken schvnt lot zyne gratie uyt te noodigen en te zeggen Zie, myn hert is aen deze die lol My komen, is wonder-, baer wel uylgedrukt, de omtrekken zyn groolselt en streng, eene aengenamo maer magtige eensluydendheyd schittert in geheel dit sluk en vervoert den aensehouwer als buylen zich zeiven. Niet min verrukkend is het stuk dal de II. Moeder Gods ver beeld, welke met neergeslagen oogen haer H. Herle loont en zegt: Het bid en smeekt voor deze die gclouvenOnmogelyk ware liet deze zoele eu welwillende houding treffender af te schetsen de drapperyën zyn met zwier en majesteyl geworpen, het koloriet is vast en krachtig, en de leekening verraod de diepe en ernstige studiën onzer oude meesters, op welke onzen talentvollen stads genoot zonder aerzelen aenspraek maken mag. Immers wv noo digen alle liefhebbers uyt deze twee kunststukken te komen be schouwen eh wy zyn voorop verzekerd dal zy allen zullen zeggen dal wy, in onze beoordeeling, verre beneden de waerheyd zyn, men moét ze zien om die aen 't hertsprekende en zielueffende tafereeien eenigzins naer weerde te konnen schatten. Wy wensehen den heer Meganck grondhertiglyk geluk, wv achten ons lier hiereenige onvoimaekle maer welgemeende toejuy- chingen te mogen toesturen aen eenen Aelslenaer wiens scltitle- rende verdiensten aen zyne geboortestad zoo veel luvster komen byzetlen. Wy zyn verheugd dat de kerk van het begynhof, welke ais ëené perel onder alle kerken uytblinkl, al wederom twee ver siersels meer lelt, die hare allyd glanzende netheyd nog meer moeten doen uytschynen. Hel is aen de nooyt volprezene milda- digheyd van een achlbaer begyntje dat wy het bezit dezer twee nieuwe kunslrykdommen verschuldigd zyn. Aen haer zy dus alle eer eu lof, aen haer zy dankzegging en belooning voor dit ver- diensüyk werk. dend liberalers-ministerie te doen afdanken.... Hy zegt dat dit eeuen oproep is lot wanorde, en dal de afschaffing van alle wellen op T onderwys vragen, de alschaffing vragen is van devryheyd... Gy droomt, gy liegt of bedriegt vrywilligiyk, Verbond, maer gy gevoelt dat uwe party zou geklopt, geplellerd en lol niels gebragt worden, durfde men ouze principen volgen, gy gevoelt dal wy juysl den vinger op de wonde drukken en daervan zyl gy verschrikt, daervoor moet gy onze woorden draeyen, keeren en vervalschen, daer voor roept gy alarm en zyt gy als buylen u zeiven.Maer de overluyging van 't geen gy zegl, die hebt gy niet, die kont- gy niet hebben, ten zy wy onderstellen dal gy, gelyk de kreflen eu krabben, de hersens in den buyk hebt. Doch uw gesnater, uw gejammer, uw armzalig gezeever kan niels tegen de waerheyd. de burgers, de overgroote meerderheyd dei- natie gevoelt de kracht onzer principen, en vroeg of lael zullen die principen moeten d'overhand hebben wilt mende samenleving redden van eeuen gewissen ondergang..... Tegen geweld mag er geweid gesteld worden, de vryheyd, de volstrekte vryheyd, de algemeene vryheyd van 't onderwys, dit is den geest, de letter en den zin der constitutie, deze hebben wy allyd gewild en zullen ze blyven willen; pelilionnereu en zelfs mei krachtdadig heyd pe'.ilionneren 0111 van een landruinerend en volksverdruk- kend ministerie verlost te worden, is al wat constitulionneel is daerlegen heeft noch geregl, noch kamers, noch senael, noch iemand iels te zeggen. Wy welen wel dal dilgeene middels zyn van beiiauwdhevd of van lafliertige vrees, maer de liberalers mogen wel weten dat, hadden zy met ons alleen te doen. zy hel zoo gemakkclyk niet zouden hebben, zelfs ai dreygden zy met oproer, met kalseysleenen, met plunderingen enz. Kortom 'l is omdat de Calbolyken allyd te goed, te verduldig, te verdraegzaem. te toegevend geweest, hebben, dal de liberalers stout, onbeschoft, geweldig en ondernemend zyn geworden, met zulke soort van volk moet er met de vuyle voeten doorgegaen worden of er is geen buys mee l'houden, want ziet men allyd alles door de vingers, het rekent op hel princiep impunilas peccandi illecebra, de onge- strafthevd is een aenloksel tol meerder kwaed, en bel gael allyd voort CORRESPONDENTIE. M. Z. P. uyt B. ik heb uwen brief met deszelfs inhoud wel ontvangen. Alles is wel ik zal doen wat gy verlangt, maer ouder voorwaerde die gy my belooft. Zegt aen C. dat ik zeer kontent geweest heb van haer schoon stukje, en zorg er wel voor Vele en her.lelyke bedankingen aen deze van welke gy in uwen brief spreekt. Er zal welhaesl aen zekere zaken een eynde gesteld worden. Mei onze kermis zal ik eenige oogenblikken besteden aen het arrangeren van 't geen ik meegedragen heb. Salut. M. en vriend V. uyt M. tegen de naeste week zal ik aen 't verzoek van M. V. voldoen. Geëerden vriend G. uyt K. bet moet aenloopen tol de groote vacanlie vooraleer ik by u komen kau, 't is te verre en te warm langs uwen kam om zoo dikwils te komen.... Vriend P. uyi A. ik ben gereed als ge nen dag stelt, maer ik verlang het 8 dagen tevoren te weten. Ontvangen van M. V. te Seveneecken 12 franks. Hertelyke dankzegging voor het andere. Gelyk het te voorzien was, komt het Verbond met zyne stervende" stemme de schaudelyke verkwisting van 60 inilli- oenen en half goedkeuren en ondersteunen zoo veel het kan. Uil verwondert ons niet, wy zyn immers verzekerd dal hel prulblad alle sommen, at beliepen zy lot twee en dry honderd mitiioencn, zou goedkeuren, als zy maer door Rogier zonden gevraegd worden, De oorzaek is gemakkelyk te raden, als men inziet hoe verslaefd, hoe laeg. hoe kruypend het Verbond voor den afgod der libcratcry is. Als verhongerde gasleu, die allyd op een sloksken uyt den liberalen pol verlekkerd zyn, zien dal er in t kommeken niet veel to lekken is, dan zyn zy mistroostig, lastig, et: gedurig in beweging, zy zouden den liuvvel de hairen uyt den sleert trekken om middels te doen zoeken ten eynde het kommeken te doen vullen, en-als die middels verscbynen, dan zyn zy dadelyk opgeruvmd, blvgeestig en zouden nen klerikacl, die er tegen reklameerl, wel iu honderd stukken klieven, indien zy konden.... O sacra auri fames dit is te zeggen O muntplie wat zyt gy toch pikant als er een druppelken in de oogen gestre ken word.... liet Verbond zegt dat belhouwen, herhouwen, versieren en vermenigvuldigen van kloosters en conventen reeds zoo veel miiliocnen ingeslikt hebben, en dal er dus aen de versterking van Antwerpen enz. ook wel mag wal verleerd wordenOnnoozeleu sukkelaerWal heeft hel land voor 'i bouwen of versieren van Kloosters moeten betalen Geen duyt, geencn enkelen centiem, integendeel het heeft er grondlasten, meuhelaire en personnele contribution uyt getrokken, de burgers hebben er hunne kin deren eeu gemakkelyk en goedkoop onderwys kunnen verschaffen, de geloovigen hebben ze altyil ter; hunuetp. dienste gevonden, hoiiderde straffen, die schandkerels en eene andere soort van krollen-kloosleis op 'llaud hadden getrokken, zyn er door afgekeerd geworden, menige parochie is er hare redding aen verschuldigd, de armen hun bestaen, hunne kleeding, hunne voeding, hunne oudei rigling enz. enzMaer voor de libe- raters-broodschryvcrs is daer geen duyt te verdienen, voor zekere liberale schreeuwers en bassets is liet enkel zigt van een klooster eenen steek in 'l herle, omdat zy er eene stomme maer gewe- tensknagende veroordeeling van hun eerloos leven iu zien. Zie daer waerom de goddeloozen legen de kloosters tieren en roepen, zie daer yvaerom hun 't herle breekt als zy eene kloosterkerk, een buys van God wat zien versieren of verfraeyën zonder no"- tans dat er 'l land eenen centiem moei voor uylgeven.... Doch anders is 't er mee gelegen als de arme burgers den laelslen druppel zweet en bloed uytgeperst worden, als zy ged'vongene contribulien moeten betalen op brood, boier, zout, azyn, hier, en zelfs op een druppelken genever, om verderflvke theaters, scholen van ontucht, broeynesten van beestery met eene oosters- sche pracht te versieren om er hen anderen vuylen bucht vette jaerwedden meê te geven, dit eeniglvk om de driften der ryken tè voldoen, om de lusten der rykon te streden, want de anne of geringe burgers gaeu daer nooyt naer toe, daerop spre ien de liberalers niet, (lil is allemnel wel. maer voor 't buys Gods eene versiering, loey dit is te veel Doch zoo gaet lietI alles voor den duyvel, niels voor Goden dit heet progres, vooruitgang of liberalismus.... Önzen konfrater hel herbond is benauwd en zelfs verschrikt omdat wy durven eenen oproep doen lol de catholyken om hel besluer van den yzeren weg van Gend op Antwerpen verscliil- zich gereed te maken tol eeuen krachtdadige!) wederstand al zy nog aengerand worden, en omdat wy een algemeen petition ncuieut aen den koning durven voorstellen om het gelüverslin- I Te beginnen van I jtily, zullen er verscheydene verande ringen locgebragt worden in den dienst der konvooyen. Wv zullen dezelve op tyd en stond in onze tabel der vertrekuren opnemen. M" P. De Winter, onderpastor te Temsche, is pastor benoemd te C.alcken 51. A Verliofslede, onderpastor Ie Steendorp, is in de dezelfde hoedanigheid benoemd te Melden, en word te Steendorp vervan- "en door 51. E. De Pessemier, priester in hel Siminarie. 51. F. De Rycfce, priester te üendermonde, word onderpastor te Opdorp. 51. J. Goethals, priester in het Seminarie, is onderpastor benoemd te Swynaerde. Een konittglyk besluyt van lljuny verleent eene hulpsom van 300 fr. aen de kerkfabriek van Oombergen. om de paslory dier gemeente te doen herstellen, en 1000 fr. aen de fabriek van Schoonaerde, by Wichelen, om eenen koor, twee sakrislyen eu eenen toren aen de kerk dier gemeente te bouwen. - By koninglyk besUiyl van 14 juny, word het ontslag aeit- veerd aangeboden door M. Thienpotil, zyner bedieningen van voorzitter 'der regtbank van eersten aen leg te Audenarde, met vermogen om zyne regten op pensioen te doen gelden. Zondag heeft men te Dendermomle liet iyk opgevischl van den genaeimlen F. Malhysscn die er al zwemmende in versmoord was. By gevolg der dood van M. Anspach, is M. Rodenbach den doken van ouderdom der Kamer geworden. Den achtbaren gede puteerden van Rousselacre is 71 jaren oud. Hy heeft deel gemaekl van (ft Kamer sedert hare instelling (8 september 1831). 51. Rodenbach zetelde ook in hel Nationael Kongres. Üe helgische Kamer zal de eenigste der wereld zyn voorgezeten door eenen blinden die nogtans zeer klaerziende is. De Independence beveelt heden aen dn kiezers van het arrondissement Brussel do kanditaluer van M. Partoes, minister van 's lands werken, voor de plnets in de vertegenwoordigers- Kamer opengevallen door liet overlyden van M. Anspach. M. l.ouis Defré (Boniface) in eenen brief aen hetzelfde blad gesluerd, inaekt bekend dat hy ook de kantlidaluer zal aeuveer- deu, in geval zy hem door de kiezers word aengeboden. De landbouwers klagen luyd op dat Iiunne velden door insekten, rupsen, enz., verwoest worden. Hei beste middel om dit to beslrvden is, de vogelnesten niet meer uyt te rooven, die zich op hunne landen bevinden want de vogelen zyn de natuer- lyke vyanden en de beste uylroeyers der insekten. De peerden die zich iu de andere waggons bevonden, behoor den toe aen M. den burggraef Florimond de Namur d'Elzée. Den waggon die maendag in de statie te Gend verbrand is, was. gelvk wy hel gezegd hebben, met meubels geladen. Daer waren ook tapyter. van Smyrna op, en pendulen en lusters, voortskotnende uyt de fabriek van M. M. Cliainpy, te Brussel. De meubels waren bestemd voor M. Van den Branden, negociant te Brngge, en de lapvten voor het buylengoed van 51 de Vrière, minister van huytenlandsche zaken, te Ledeghem. De schade word begroot op na genoeg 10.0UÜ fr. Maendag morgend rond 11 uren, is er eenen schroomelvken brand uitgeborsten'in de onde kerk der H. Magdalena, te Luyk. In weynige oogenhlikken lyds lag deu toren in assche. Schrootn- lyke vlammen' stegen henu lwaerts en betfteygden de huyzen der enge straten die rond de kerk liggen. Taltyke hulpmiddelen zyn ingerigt. Sedert verscheydene maenden wierden te Sl-Niko'aes aen als lige voorwerpen vermist, zoo als laken, lynwaed, enz. Den polilie- ion- kommissaris. van dit onderligt, deed viytige opzoekingen en geholpeu door zyne agenten, ontdekte hy in de wooning van" Christina Roels, die sedert eenigen tyd in betrekking leefde mei zekeren Florimond Ilombaul, werkman op den yzeren weg eene hoeveel heyd goederen die aen hel gemeld bestuèr toebehoorden' By gevolg dezer ontdekking zyn Romhaut eu Chr. Roels aeime- houden en ter beschikking gesteld vau M. den prokureur des koniugs te Dentlermonde. Men wachle zich wel te slapen te leggen wacr de zonneslrael brand. Den genaemden J. Jacobs, van Lier, heeft de dood gevon den nevens eene liaeg waer hy zich in de zon had Ie slapen «e- iegd Andere voorbeelden hebben nog bewezen dal men ook zinneloos kan opstaen wanneer men eeuën zonnesteek al slapende heefl bekomen. 1 De busschen van Ardennen en Luxemburg zyn voorzeker maer kleyuigheden in vergelyking inel liet Park van Brussel ''eeils zes volle dat men er geregeld alle mogende,., op jagt gaet en nog is hel wild er zoo overvloedig als den eerste» dag. pleiner overigens eene episode uyt eene dier jagl-parlvtie? Sinds eenigen tyd had men opgemerkt, dal de schoonste uourf' visclijes uyt den ouden vyver een voor een verdwenen zonder dat men de dieven kou op hel spoor komen. Te midden van die., ouden vyvyer ligt een plekje grond, waeraeu men deu naem van Bieten eylandje gegeven Heelt. Welnu, dezer dagen besloleTonze Jjneis, uaei men beweert op bevel der overheyd, daer eene kin» jagt te geven, Loo gezegd zoo gedaen, op zekeren schoon en mor" geud weerklonk liet Itielen eylandje van liet getrappel en „escbut üei jagers. Ilel duerde met lang of de stoutmoedige wildslrooper» dn. leeds zoo lang op de goudvischjes jael maken, wierdeS in liet uigte kreupelhout ontdekt, en in aenzien eeuer lalrvkc volks menigte, met de dood gestraft, niet zonder eeuen wanhouisen tegenstatid en eene nultelouze pooging om weg te vlU"ien R?eii nu eens die goudvischjis-dieveu waren?... Niemand anders dan twee dikke vellen kallen, welke waerschvnlyk besloten had den^om daer, van de meuscheu afgezonderd,' baer leven te eyn- t ",Wy bebbe!' in ons laels'e nummer gesproken van eenen, brand ui eenen der waggons van deu yzeren weg van Namen naer L.iarleioy, waerby twee peerden omkomen zyn teriivl den stal knecht uyt deu waggon sprong, om mede in de vlammen niet om- te komen. Men verzekert u„s thans dal den ongelukkigen stalkechl over eeu paer dagen bezweken is, eu dal M. de graef de Mercv d Argenteau, voor zyne beyde peerden 20,000 Ir. schadeloosstel ling vraegl; doch men denkt dat uyt liet onderzoek blvkeu zal dit de ouvoorztgtiglieyd vau den stalknecht alleen de oorzaek vau bel- UilbjCluk IS. De pokken woeden te Rousselaere op eene breede scbael Jong en oud, groot eu kleyn gevaccineerde en niet gevaccineerde' aften zyn er aen onderworpen. Zondag namiddag beeft men iweé- gezusters lerzelver tyd begraven van deze plaeg gestorven De oudste hare zuster bezoekende, was door hel zigt zoodanii verschrikt, dal zy zich nog den zelfden dag te bed legde door die tekte aengedaeu. Vrydag stierf de jongste, en reeds den zaterda» middag volgende, was de oudste ook een Ivk. Deze laelste st£ trouvvd, bevond zich in gezegeuden toestand. Beyde zusters wierden zondag na middag ter aerde besteld. Zaterdag avond, wanneer bel konvoov van Korlrvk te- Rumbeke aenkwam, verloor den machinist zyïe klak en erna' snappende gcrackle by uyt liet evenwigt, eu viel van liet lokomo- tief. Hy heeft zich eeu weynig aen bel hoofd gewond, en des ariderendaegs niorgeuds zyne revs naer Brugge kunnen voort zetten. Eenen oliphanl, gelyk deze in den dierenluyn van Brussel' is een beest die eene zekere opvoeding heeft ontvangen en zoo nauw op de polilesse of de goede manieren lel als eenen fran- schen dansmeester. Eenen heer en nog wel eenen Deynzenaer geenszins van die omstandigheden onderrigl had de onbeleefd- lieyd gedekt ec zonder de minste buiging voor liet hok van den oliphanl te blyven slaen. Het dier ge'belgd over eene dusdanige afwyking van de goede maniereu, beeft den heer eene les van polilesse gegeven. Voorzigtig nam hy hem der. hoed af, bezag het ding, rolde liet dan op en knapte hel binnen om alle verdere ongeinauierdheyd te voorkomen. Wie te zien stond, kunt gv wel denken, maer wat gedaen was bleef.gcdaeu, eh den olifant was 's anderendaegs, ten koste van den bezoeker eeuen zydeworm in hel groot, en spon de zyde van den hoed uvl. Vrydag morgend, te Rninbeke is den genaemden P. Tempe- ville, wediivvaer en vader van 5 onderjarigc kinderen, door den bliksem iu zyne wooning doodgeslagen. Men schryft uyt Thielt Vrydag morgend'. is een onwedcr over onze stad losgeborsten vergezeld van eenen weideenden regen, die byna deu ganschen dag gevallen is. Den donder is gevallen op den koornwindmoleti,,toebehoorende aen deu heer Brouckaerl, olieslager te Aerzecie. [ie as en de kap zyn verbryzeld geworden. De schade beloopt lot ongeveer 800 fr. Alles was verzekerd. Te Watou, binst de 8-uremis, is er eenen schromelyken donderslag over de kerk uytgeborslen, het bliksemvuer is op den toren gevallen en verdwenen langs eene looden goot. Men heeft geen een ongeluk te betreuren 'gehad de persoonen die zich binnen de kerk bevonden zyn het met de vrees ontkomen de eenige schade heslael in een duyzendlal schaliën die van den toren afgeworpen zyn. 'T-is voor de derde mael intimi jaren tvds dat den donder op op deu toren der kerk gevallen is, doch telkens zonder aenzien- lyke schade aen Ie riglen. Meri spreekt nog van andere ongelukken, van eene pachthoeve te Ledeghem afgebrand, eenen nirnseh plotseling dood geslagen in de omstreken van Poperinghc, schaden veroorzaekt aen ilea telegrafische!) dracd tusschen VVaesten eu omstreken 51en leest in den E'.oile Beige Indien onze inlichtingen echt zyn, zou 51. Dubus eerlang zyn ontslag geven van lid der Vertegenwoordigers-Kamer. Aides zouden er twee plaetsen open zyn in de deputatie van Brussel, en MM. Partoes, minister van 's lands werken en Louis Defré worden aengeduyd om dezelve te vervullen, Een bep"oefd en eenvoudig middel om de musschen en andere vreelztichlige vogels van de kriekeboomen al te houden, is hel volgende: Bind twee stukjes spiegelglas, van de grootte van een vyllrankstuk aen elkander vast ('zoodanig dal men de blin kende zyde van liet glas aen de beyde buylen zyden heefl) en hangt dien dubbelen spiegel hier of daer aen de bosuien. Geenen enkelen vogel zal er durven by of omtrent kotneu. in Hongariè zyn, op dit oogenblik, voor meer dan 600 millioenen landgoederen te koop. Dit komt hyzonderlyk uyt de moeyelykheden om de granen Ie verkoopen en'de belastingen te voldoen, heigeen inaekt dal men grene voordeden meer ziet in het bebouwen der gronden. Ongelnkkiglyk ontbreken de kapitalen om die eygendoninieu te kunnen koopeu. doordien ze allen gebruykl zyn in de yzerwegen en in de speculatie. Men verzekert dat het engelse!) gouvernement het geheym om de peerden te temmen voor 5000 p. st. van 51. Barey heeft gekocht.

De Denderbode | 1858 | | pagina 2